Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Korten

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Korten
Arrangörsorganisation: OK Tyr
Datum: söndag 5 november 2017

D21

4 400 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Malin JonssonOK Tyr37:398:33
2Anna-Karin MattssonSkattkärrs SOK40:25+2:469:11
3Maria BrodinOK Tyr44:25+6:4610:05
4Louise OramBækkelagets SK46:02+8:2310:27
5Jenny GullqvistVästvärmlands OK46:18+8:3910:31
6Jenny NybergSkattkärrs SOK1:09:12+31:3315:43
Johanna KindlundOK Tyrej start
Linda TakeOK Tyrej start

H21

4 800 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan WikströmSävedalens AIK32:326:46
2Thomas NipenBækkelagets SK33:07+0:356:53
3Jesper Kullin AlfredssonLånghundra IF33:21+0:496:56
4Per FredbergKristinehamns OK35:29+2:577:23
5Adam NymanCentrum OK42:19+9:478:48
6Johan CelanderKöping-Kolsva OK44:10+11:389:12
7Anders HedqvistEksjö Garnisons IF45:25+12:539:27
8Erik RåbergFossum IF47:28+14:569:53
9Albin SigbyIK Vista47:43+15:119:56
10Tor-Arve Bjørnstad StrandRaumar Orientering49:43+17:1110:21
11Martin WesterlindOK Tyr54:01+21:2911:15
12Stefan ErikssonOK Älgen1:05:10+32:3813:34
Erik ErikssonOK Älgenej godkänd
Viktor SkoogKils OKej godkänd
Marcus BeckiusOK Tyrej start
Christian HedqwistOK Tyrej start
Erik HögkvistOK Tyrej start
Oskar NymanOK Tyrej start
Johannes SvenssonOK Tyrej start
Jens ÖströmOK Tyrej start

D17-20

3 700 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ella NordströmKils OK35:379:37
Malin NymanOK Tyrej start

H17-20

4 500 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Arvid ErikssonHagaby GoIF Örebro45:3210:07
2Marcus NylénDegerfors OK47:07+1:3510:28
3Sondre SkytterenOdal OL50:00+4:2811:06
4Elis NordströmKils OK50:04+4:3211:07
5Emil Bjørnstad StrandRaumar Orientering51:50+6:1811:31

D16

3 500 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Cornelia KindlundOK Tyr27:007:42
2Amanda JanssonOK Djerf29:14+2:148:21
3Nicolina MobergOK Tyr32:40+5:409:20
4Anna Austad SveenRaumar Orientering1:11:14+44:1420:21
Alma KappelOK Tyrej start

H16

3 700 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mattias HaneOK Tyr24:586:44
2Rasmus PetterssonOK Djerf25:21+0:236:51
3Marcus KlaseniusKFUM Örebro OK28:46+3:487:46
4Gustav PermanOK Tyr30:32+5:348:15
5Grunde IsaksætreGrue IL33:28+8:309:02
6Linus MalmKFUM Örebro OK34:06+9:089:12
7William SeguraKFUM Örebro OK34:17+9:199:15
8Henrik Åserud SørensenOdal OL36:34+11:369:52
Alexander JanssonOK Djerfej godkänd

D14

3 000 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Linn AnderssonOK Tyr29:009:40
2Amanda AlfredssonOK Tyr29:48+0:489:56
3Wilma ThornellSurahammars SOK30:05+1:0510:01
4Agnes WallinKorsnäs IF OK40:14+11:1413:24
5Elin BryggarGrycksbo IF OK45:05+16:0515:01
6Elin BomanSkattkärrs SOK52:11+23:1117:23
Klara NordströmKils OKej start

H14

3 000 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Fredrik HaneOK Tyr21:217:07
2Anton UllerKils OK21:39+0:187:13

D12

2 700 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Julia ForsgrenOK Tyr21:327:58
2Saga KällstrandÅmåls OK23:02+1:308:31
3Emma AlfredssonOK Tyr23:15+1:438:36
4Lina UllerKils OK23:19+1:478:38
5Alva OlssonÅmåls OK25:43+4:119:31
6Milla ForkéusOK Tyr29:40+8:0810:59
7Maja JosefssonVästvärmlands OK38:41+17:0914:19
8Emelie ForslundKristinehamns OK38:55+17:2314:24
9Sara Storm-AnderssonOK Tyr44:26+22:5416:27

H12

2 700 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anton JonssonOK Tyr18:567:00
2Arvid ErikssonOK Tyr21:36+2:408:00
3Albin SkottÅmåls OK23:23+4:278:39
3Malte GranefeldtOK Tyr23:23+4:278:39
5Albert BrohedeOK Tyr23:56+5:008:51
6Oscar AnderssonOK Tyr26:10+7:149:41
7Albin IsakssonOK Tyr26:47+7:519:55
8Adam StråleOK Tyr27:59+9:0310:21
9Alfred NybergSkattkärrs SOK32:51+13:5512:09
10Gustav JörgOK Tyr44:57+26:0116:38

D10

2 200 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Izabella LjungbergOK Tyr15:216:58
2Mira KarlströmOK Tyr22:25+7:0410:11
3Ella NybergSkattkärrs SOK22:51+7:3010:23
4Alice KällstrandÅmåls OK24:50+9:2911:17
5Annie StråleOK Tyr27:32+12:1112:30
6Edith BergenfurSkattkärrs SOK27:42+12:2112:35
Tilda KindlundOK Tyrej godkänd
Wilma JonssonOK Tyrej start

H10

2 200 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elias JosefssonVästvärmlands OK16:057:18
2Albin RansjöOK Tyr16:57+0:527:42
3Tage NymanOK Tyr24:01+7:5610:54
4Gilbert KarlströmOK Tyr24:44+8:3911:14
5Alvar EklindOK Tyr28:10+12:0512:48
Johannes IsakssonOK Tyrej godkänd

D35

3 900 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Andrea BalakovaNyköpings OK43:4511:13
2Ann HyvönenSkattkärrs SOK44:53+1:0811:30
3Anna JanssonOK Djerf50:10+6:2512:51
4Helene Helgesson HällmanOK Tyr1:08:34+24:4917:34

H35

4 500 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Magnus JohanssonNyköpings OK35:027:47
2Måns ThörnqvistBredareds IF36:58+1:568:12
3Magnus ThornellSurahammars SOK38:29+3:278:33
4David HenrikssonKristinehamns OK41:00+5:589:06
5Mikael NybergSkattkärrs SOK42:07+7:059:21
6Mathias Axelsson LöfvenholmOK Hierne51:14+16:1211:23
7Michael ForslundKristinehamns OK1:09:37+34:3515:28
Jerker AnderssonOK Tyrej start

D45

3 400 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna NordströmKils OK32:139:28
2Anna UllerKils OK34:30+2:1710:08
3Heli MarjomaaStigsökarna38:39+6:2611:22
4Eva KappelOK Tyr44:20+12:0713:02
5Anna LundSurahammars SOK51:25+19:1215:07
6Heléne SvenssonKristinehamns OK51:28+19:1515:08
7Eva-Lill BergenfurIK Vikings OK51:35+19:2215:10
8Anna-Karin RyttherVästerbergslagens OL52:32+20:1915:27
9Anne-Grete AustadRaumar Orientering1:10:28+38:1520:43
Catarina HögkvistOK Tyrej godkänd
Marie AlfredssonOK Tyrej godkänd
Anna HaneOK Tyrej start

H45

4 100 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Magnus NordströmKils OK31:557:47
2Lars-Håkan BengtssonOK Tyr32:39+0:447:57
3Jonas BergenfurSkattkärrs SOK35:44+3:498:42
4Håkan BlomkvistSkattkärrs SOK36:16+4:218:50
4Magnus KällmingOK Tyr36:16+4:218:50
6Mats BergenfurIK Vikings OK37:46+5:519:12
7Lars NymanKristinehamns OK38:25+6:309:22
8Tomas L KarlssonLindebygdens OK39:53+7:589:43
9Anders OlssonLustens OK40:43+8:489:55
10Örjan BeckiusOK Tyr41:11+9:1610:02
11Thord SalenbäckKristinehamns OK41:16+9:2110:03
12Stefan WennbergSkattkärrs SOK41:20+9:2510:04
13Mats VesterbergOK Tyr42:45+10:5010:25
14Anders HaneOK Tyr53:11+21:1612:58
15Leif EricssonOK Tyr59:51+27:5614:35
16Martin SkytterenOdal OL1:00:26+28:3114:44
17Patrik NylénDegerfors OK1:04:21+32:2615:41
Johan AnderssonHultsfreds OKej godkänd
Jan KarlssonKristinehamns OKej godkänd

D55

3 200 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ida EngenRaumar Orientering33:2710:27
2Elisabeth ÖströmOK Tyr33:59+0:3210:37
3Anna Weckner WestlundOK Tyr38:12+4:4511:56
4Britt GunnarssonKristinehamns OK39:20+5:5312:17
5Mary OlssonVästvärmlands OK42:44+9:1713:21
6Ingrid KensbyOK Tyr43:51+10:2413:42
7Karin MoodhOK Tyr1:01:12+27:4519:07
Tone HollowellOK Tyrej start

H55

3 400 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Christer SkoogKils OK23:176:50
2Rolf WikströmOK Tyr24:26+1:097:11
3Sixten WestlundOK Tyr24:51+1:347:18
4Olov ÖströmOK Tyr26:27+3:107:46
5Bengt JohanssonOK Tyr26:43+3:267:51
6Lars NordströmKils OK27:15+3:588:00
7Per HögkvistOK Tyr28:55+5:388:30
8Thomas HollowellOK Tyr29:27+6:108:39
9Lars AnderssonOK Tyr29:52+6:358:47
10Terje GudbrandsenHamar OK29:53+6:368:47
11Knut EngenRaumar Orientering30:02+6:458:50
12Bengt SvedjebySkattkärrs SOK31:04+7:479:08
13Per BülundOK Tyr31:33+8:169:16
14Stein Arne NegårdVang OL33:36+10:199:52
15Leif SandahlOK Tyr34:36+11:1910:10
16Åke KappelOK Tyr35:22+12:0510:24
17Sven-Erik BrodinKristinehamns OK36:52+13:3510:50
18Björn EngströmLustens OK37:00+13:4310:52
19Jan SvenssonOK Tyr39:16+15:5911:32
20Jan GustafssonOK Tyr39:18+16:0111:33
21Björn FörbergerOK Fryksdalen43:09+19:5212:41
22Jan SveenRaumar Orientering51:43+28:2615:12
Stefan GunnarssonKristinehamns OKej godkänd
Tor StrandRaumar Orienteringej godkänd
Bo EngborgHällefors OKej start
Niclas MobergOK Tyrej start

D65

2 900 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Solveig BillingsøEidskog OL31:0010:41
2Lena GranefeltOK Tyr32:25+1:2511:10
3Marit NilssonKils OK38:20+7:2013:13
4Gunnel GillenäsKristinehamns OK39:30+8:3013:37

H65

3 600 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars-Erik OlssonOK Tyr33:519:24
2Bengt CarlssonSkattkärrs SOK33:58+0:079:26
3Lars OlssonVästvärmlands OK35:53+2:029:58

D70

2 700 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Eva HöijeOK Skogsstjärnan36:1213:24
2Viveca JernstedtKristinehamns OK48:12+12:0017:51
Karin Creutzer BlomgrenOK Tyrej godkänd

H70

3 100 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars GranefeltOK Tyr23:547:42
2Börje RåbergOK Tyr28:17+4:239:07
3Helge RevhaugRingerike OL28:40+4:469:14
4Jerry HolmEskilstuna OL31:21+7:2710:06
5Larseric LarssonDegerfors OK32:11+8:1710:22
6Åke GustavssonOK Älgen33:16+9:2210:43
7Hans A. TingvoldRaufoss I.L. Orientering34:10+10:1611:01
8Sven-Arne NilssonVästvärmlands OK34:18+10:2411:03
9Ove LundbergOK Tyr36:32+12:3811:47
10Lennart HöijeOK Skogsstjärnan38:23+14:2912:22
11Per IvermarkSäffle OK42:07+18:1313:35
12Kjell-Åke RyenKroppa IF50:04+26:1016:09
13Stig VahlbergKristinehamns OK55:53+31:5918:01
Leif BillingsøEidskog OLej godkänd

ÖM1 / FK Grön

2 500 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Simon SkottÅmåls OK23:079:14
2Vincent LjungbergOK Tyr23:39+0:329:27
3Sumali SkottÅmåls OK23:45+0:389:30
4Lilly BergenfurSkattkärrs SOK29:39+6:3211:51
5Olle GranefeldtOK Tyr29:48+6:4111:55
6Maria StråleOK Tyr29:53+6:4611:57
7Marie ZetterlingOK Tyr30:12+7:0512:04
8Tanja KarlströmOK Tyr41:14+18:0716:29
9Birger KarlströmOK Tyr41:17+18:1016:30
10Folke NymanOK Tyr47:08+24:0118:51
11Tage NilssonKlubblös50:47+27:4020:18
12Ivar NilssonKlubblös50:50+27:4320:20
13Robin GullqvistVästvärmlands OK52:50+29:4321:08
14Emil ForsgrenOK Tyr1:14:40+51:3329:52
15Isak ForsgrenOK Tyr1:15:00+51:5330:00
Sebastian SandbergKlubblösej godkänd
Sören AnderssonOK Tyrej start

ÖM3 / FK Blå

2 700 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Magnus EklindOK Tyr26:569:58
2Eira OlssonÅmåls OK28:26+1:3010:31
3Petter Kristoffer HusåsOdal OL29:57+3:0111:05
4Odvar GravingenGrue IL34:10+7:1412:39
5Emil SkytterenOdal OL38:30+11:3414:15
6Emelie EkrotKlubblös41:24+14:2815:20
7Mikael JohanssonSkattkärrs SOK41:40+14:4415:25
8Margarehta HedqwistOK Tyr52:09+25:1319:18
9Isak HällstenOK Tyr1:09:23+42:2725:41
10Lisa HällstenOK Tyr1:09:29+42:3325:44
11Tina BjørnstadRaumar Orientering1:10:21+43:2526:03
Barbro ZetterlingOK Tyrutgått
Axel LindOK Tyrutom tävlan

ÖM5 / FK Röd

3 300 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tomas JohanssonÅmåls OK27:028:11
2Viktor AlfredssonOK Tyr28:40+1:388:41
3Rickard JutegrimOK Djerf36:19+9:1711:00
4Mikael AlfredssonOK Tyr36:52+9:5011:10
5Ola PermanOK Tyr37:16+10:1411:17
6Maria ErikssonOK Tyr41:10+14:0812:28
7Amanda NylénDegerfors OK41:31+14:2912:34
8Lisbeth CelanderKristinehamns OK42:49+15:4712:58
9Thorbjörn NilssonVästvärmlands OK43:38+16:3613:13
10Agneta BomanSkattkärrs SOK44:36+17:3413:30
11Johanna AlfredssonOK Tyr45:46+18:4413:52
12Rebecka NylénDegerfors OK50:18+23:1615:14
13Janet EdwardsOK Tyr55:32+28:3016:49
14Jonas LarssonDegerfors OK56:49+29:4717:13
15Thomas BomanSkattkärrs SOK59:22+32:2017:59
16Eva SvenssonOK Tyr1:01:13+34:1118:33

ÖM7 / FK Svart

2 900 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tomas CarlssonÅmåls OK22:427:49
2Leif CelanderKristinehamns OK28:59+6:179:59
3Gustav LundSurahammars SOK29:44+7:0210:15
4Elin AugustssonSK Örnen29:57+7:1510:19
5Ulf SkoglundKils OK30:10+7:2810:24
6Björn SvenssonSK Örnen30:22+7:4010:28
7Lars MellqvistOK Hierne30:42+8:0010:35
8Daniel RåådOK Tyr31:07+8:2510:43
9Lars BoströmDegerfors OK34:53+12:1112:01
10Leif SalinOK Tyr36:07+13:2512:27
11Lars-B LarssonOK Tyr41:04+18:2214:09
12Eva TrangiusOK Tyr59:37+36:5520:33
13Björn NilssonOK Fryksdalen1:07:48+45:0623:22
Jonas LarssonKristinehamns OKej start

ÖM8 / FK Svart

4 600 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Linn NilssonOK Tyr45:439:56
2Patrik NilssonVänersborgs SK1:03:29+17:4613:48
3Marcus JonssonOK Tyr1:07:12+21:2914:36
4Daniel HellstenOK Tyr1:15:13+29:3016:21
5Carina JohanssonSkattkärrs SOK1:31:03+45:2019:47
6Sten LindgrenKlubblös1:40:24+54:4121:49

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser