Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för VOL 15

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: VOL 15
Arrangörsorganisation: Selånger SOK
Datum: torsdag 21 september 2017

Damer Lång

2 410 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ulla HellmanSundsvalls OK37:5215:42
2Heléne CardellTimrå SOK40:27+2:3516:47
3Ingrid ViklanderSundsvalls OK42:33+4:4117:39
4Inger LorentzsonSundsvalls OK42:54+5:0217:48
5Elisabet LundgrenSundsvalls OK44:48+6:5618:35
5Elvy PeterssonSundsvalls OK44:48+6:5618:35
Margareta NobornSundsvalls OKej godkänd
Christina FlordalLjusdals OKej godkänd

Herrar Lång

2 410 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Christer MöllenbergTimrå SOK28:4011:53
2Björn AbelssonSundsvalls OK29:34+0:5412:16
3Ingmar SöderströmSundsvalls OK29:47+1:0712:21
4Tore LundgrenSundsvalls OK31:37+2:5713:07
5Gunnar MellinTimrå SOK32:40+4:0013:33
6Jon FlordalLjusdals OK32:43+4:0313:34
7Åke HöglundTimrå SOK33:18+4:3813:49
8Peter LorentzsonSundsvalls OK35:36+6:5614:46
9Sören JanssonSundsvalls OK38:07+9:2715:48
10Sten-Olov HellbergSundsvalls OK39:13+10:3316:16
11Roland SalomonssonVittjärvs IK39:52+11:1216:32
12Evert BergströmHudiksvalls OK41:22+12:4217:09
13Kjell ErikssonVK Uvarna43:54+15:1418:12
14Jim PerssonVK Uvarna1:06:39+37:5927:39

Damer Kort

1 990 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maja-Lisa BergströmSelånger SOK34:1017:10
2Ingrid PeterssonSundsvalls OK34:50+0:4017:30
3Berith LindvallSundsvalls OK35:10+1:0017:40
4Hjördis FridlundKovlands IF50:50+16:4025:32
5Barbro LindholmSundsvalls OK51:17+17:0725:46
6Anna-Britt JohanssonSundsvalls OK55:24+21:1427:50
7Kerstin BrunnSundsvalls OK1:13:59+39:4937:10

Herrar Kort

1 990 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Håkan EnerudTimrå SOK29:0414:36
2Lars-Göran ForsTimrå SOK29:35+0:3114:51
3Kjell AnderssonSundsvalls OK29:50+0:4614:59
4Björnar OlssonForsa OK32:04+3:0016:06
5Lars AgåsSundsvalls OK35:31+6:2717:50
6Clas-Åke NybergTimrå SOK35:32+6:2817:51
7Bernt NordinVK Uvarna36:43+7:3918:27
8Jan Erik LindvallSundsvalls OK38:05+9:0119:08
9Rolf KrohnHudiksvalls OK39:00+9:5619:35
10Bengt LarssonKovlands IF40:07+11:0320:09
11Ove PeterssonSundsvalls OK40:16+11:1220:14
12Gunnar JonssonKovlands IF40:48+11:4420:30
13Göte BengtssonIF Strategen41:07+12:0320:39
14Roland LundqvistTimrå SOK41:29+12:2520:50
15Magnus StrömSundsvalls OK44:07+15:0322:10
16Lennart ÖsterbergSundsvalls OK45:52+16:4823:02
17Bert-Erik BergströmVK Uvarna47:35+18:3123:54
18Gunnar HellmanSundsvalls OK48:02+18:5824:08
19Nils Erik HellgrenKovlands IF48:24+19:2024:19
20Olle NäslundSelånger SOK48:39+19:3524:26
21Per NylanderSundsvalls OK50:29+21:2525:22
22Stefan WestmanNjurunda OK51:48+22:4426:01
23Åke JohanssonSundsvalls OK1:06:54+37:5033:37
Age JonssonKovlands IFutgått

Promenad

1 410 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Monica ÅkerstedtSundsvalls OK27:1919:22
2Yngve LarssonKovlands IF28:09+0:5019:57
3Gun NybergTimrå SOK28:25+1:0620:09
4Olle GustavssonNjurunda OK30:38+3:1921:43
5Rigmor ErikssonVK Uvarna34:35+7:1624:31
6Rune FridlundKovlands IF34:45+7:2624:38
7Gunilla EnerudTimrå SOK34:49+7:3024:41
8Siv EnströmKovlands IF35:05+7:4624:52
9Lennart JohanssonVK Uvarna35:33+8:1425:12
10Barbro HellgrenKovlands IF37:15+9:5626:25
11Viola PerssonVK Uvarna42:29+15:1030:07
12Yvonne JohanssonVK Uvarna42:36+15:1730:12

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser