Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, sprintstafett, Västmanland

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationDölj laguppställningarPressresultatlistaSkriv ut

Tävlingens namn: DM, sprintstafett, Västmanland
Arrangörsorganisation: OK Hedströmmen
Datum: lördag 26 maj 2018

D21

12 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Köping-Kolsva OK 139:00
1. Martina Welén9:173+0:079:173
2. Johanna Larsson10:05119:221-2
3. Martina Welén9:10128:3210
4. Johanna Larsson10:282+0:1739:0010
2OK Milan 139:47
1. Lisa Westerberg9:1019:101
2. Josefin Erlandsson11:022+0:5720:122+1
3. Lisa Westerberg9:243+0:1429:363+1
4. Josefin Erlandsson10:11139:472-1
3Sala OK 141:34
1. Mirjam Dalén9:152+0:059:152
2. Agnes Källström11:073+1:0220:223+1
3. Mirjam Dalén9:10129:322-1
4. Agnes Källström12:023+1:5141:343+1
4Västerås SOK 147:13
1. Eva Ode10:504+1:4010:504
2. Anna Lindgren11:154+1:1022:0540
3. Eva Ode12:306+3:2034:3540
4. Anna Lindgren12:384+2:2747:1340
5Västerås SOK 31:04:17
1. Elin Nallgård12:357+3:2512:357
2. Lill Nallgård20:538+10:4833:286-1
3. Elin Nallgård12:295+3:1945:575-1
4. Lill Nallgård18:209+8:091:04:1750
6Sala OK 21:22:17
1. Josefin Bengtsson25:069+15:5625:069
2. Malin Ekman15:215+5:1640:277-2
3. Josefin Bengtsson26:569+17:461:07:236-1
4. Malin Ekman14:547+4:431:22:1760
Arboga OK 1ej godkänd
1. Hanna Wigforssej godkändej godkänd
2. Kristina Bäck15:496+5:44ej godkänd
3. Hanna Wigforss15:058+5:55ej godkänd
4. Kristina Bäck13:556+3:44ej godkänd
Avesta OK 1ej godkänd
1. Maria Strömbergej godkändej godkänd
2. Anna-Karin Lövgrenej godkändej godkänd
3. ej startej start
4. ej startej start
Köping-Kolsva OK 2ej godkänd
1. Charlotte Enarsson19:468+10:3619:468
2. Helena Enarssonej godkändej godkänd
3. Charlotte Enarssonej godkändej godkänd
4. ej startej start
Surahammars SOK 1ej godkänd
1. Anna Lundej godkändej godkänd
2. Elin Pettersson32:499+22:44ej godkänd
3. Anna Lund14:247+5:14ej godkänd
4. ej startej start
Surahammars SOK 2ej godkänd
1. Clara Östergren12:106+3:0012:106
2. Sofia Haslerej godkändej godkänd
3. Clara Östergren12:144+3:04ej godkänd
4. Sofia Hasler13:305+3:19ej godkänd
Västerås SOK 2ej godkänd
1. Maja Holmgren11:325+2:2211:325
2. Kristina Holmgren16:257+6:2027:5750
3. Maja Holmgrenej godkändej godkänd
4. Kristina Holmgren16:138+6:02ej godkänd

H21

19 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Västerås SOK 137:05
1. Hampus Westman9:557+1:429:557
2. Kasper Westman8:50118:453-4
3. Hampus Westman9:246+1:1628:092-1
4. Kasper Westman8:56137:051-1
2Västerås SOK 438:23
1. Johan Ahlström8:503+0:378:503
2. Henrik Wickström9:474+0:5718:372-1
3. Johan Ahlström9:064+0:5827:431-1
4. Henrik Wickström10:408+1:4438:232+1
3KFUM Örebro OK / OK Milan 1139:27
1. Jacob Eriksson9:065+0:539:065
2. Saga Sander11:2211+2:3220:286+1
3. Jacob Eriksson8:432+0:3529:115-1
4. Saga Sander10:164+1:2039:273-2
4Köping-Kolsva OK 140:15
1. Janne Selkälä8:564+0:438:564
2. Ola Toven11:139+2:2320:0940
3. Janne Selkälä8:573+0:4929:0640
4. Ola Toven11:0910+2:1340:1540
5OK Kåre 140:20
1. Jonas Gustafsson8:1318:131
2. Lars Gustafsson11:5813+3:0820:115+4
3. Jonas Gustafsson8:08128:193-2
4. Lars Gustafsson12:0112+3:0540:205+2
6Surahammars SOK 141:47
1. Magnus Thornell10:458+2:3210:458
2. Lars-Erik Hasler10:226+1:3221:079+1
3. Magnus Thornell10:248+2:1631:317-2
4. Lars-Erik Hasler10:164+1:2041:476-1
7Köping-Kolsva OK 341:58
1. Johan Celander9:396+1:269:396
2. Cristian Larsson11:1510+2:2520:548+2
3. Johan Celander10:187+2:1031:126-2
4. Cristian Larsson10:469+1:5041:587+1
8Köping-Kolsva OK 242:05
1. Thomas Ek10:5911+2:4610:5911
2. Jonas Vikström9:545+1:0420:537-4
3. Thomas Ek10:4810+2:4031:418+1
4. Jonas Vikström10:247+1:2842:0580
9Västerås SOK 544:00
1. Anders Rooth11:1412+3:0111:1412
2. Robert Palm10:448+1:5421:5810-2
3. Anders Rooth11:4412+3:3633:429-1
4. Robert Palm10:186+1:2244:0090
10Västerås SOK 748:51
1. Mats Thulin10:5810+2:4510:5810
2. Daniel Björnberg11:5512+3:0522:5311+1
3. Mats Thulin12:2114+4:1335:1410-1
4. Daniel Björnberg13:3716+4:4148:51100
11Västerås SOK 849:51
1. Per Sundström11:3914+3:2611:3914
2. Hanna Sundström13:0114+4:1124:4012-2
3. Per Sundström12:2615+4:1837:0611-1
4. Hanna Sundström12:4514+3:4949:51110
12Surahammars SOK 255:53
1. Henrik Hallin11:1513+3:0211:1513
2. Anders Galin15:5716+7:0727:12130
3. Henrik Hallin11:2111+3:1338:3312-1
4. Anders Galin17:2018+8:2455:53120
13Sala OK 258:19
1. Mårten Källström12:1415+4:0112:1415
2. Yosief Arkebom20:0918+11:1932:2316+1
3. Mårten Källström11:5313+3:4544:1613-3
4. Yosief Arkebom14:0317+5:0758:19130
14Arboga OK 159:26
1. Eric Bäck15:5817+7:4515:5817
2. Peter Bäck13:2915+4:3929:2714-3
3. Eric Bäck16:5517+8:4746:2215+1
4. Peter Bäck13:0415+4:0859:2614-1
IFK Mora OK / Malungs OK Skogsmårdarna 2ej godkänd
1. Kalle Björkmanej godkändej godkänd
2. Lars Gunnarsson10:417+1:51ej godkänd
3. Kalle Björkmanej godkändej godkänd
4. Lars Gunnarsson11:2011+2:24ej godkänd
Sala OK 1ej godkänd
1. Joakim Jansson13:5616+5:4313:5616
2. Erik Bengtsson17:5117+9:0131:4715-1
3. Joakim Jansson12:3816+4:3044:2514-1
4. Erik Bengtssonej godkändej godkänd
Sala OK 5555ej godkänd
1. Martin Norrbomej godkändej godkänd
2. Anton Källström9:042+0:14ej godkänd
3. Martin Norrbom9:225+1:14ej godkänd
4. Anton Källström8:592+0:03ej godkänd
Västerås SOK 2ej godkänd
1. Carl Näslund8:482+0:358:482
2. Alfred Lönn9:353+0:4518:231-1
3. Carl Näslundej godkändej godkänd
4. Alfred Lönn9:183+0:22ej godkänd
Västerås SOK 6ej godkänd
1. Martin Oldaeus10:489+2:3510:489
2. Johan Herbstej godkändej godkänd
3. Martin Oldaeus10:399+2:31ej godkänd
4. Johan Herbst12:2513+3:29ej godkänd

D16

14 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Västerås SOK 136:58
1. Ida Larsson10:365+1:3010:365
2. Klara Åkerman Sjöström7:173+16:0017:531-4
3. Ida Larsson11:389+3:3129:314+3
4. Klara Åkerman Sjöström7:27136:581-3
2Västerås SOK 237:01
1. Maja Ahlström28:1912+19:1328:1912
2. Amanda Hall-8:43119:362-10
3. Maja Ahlström8:433+0:3628:1920
4. Amanda Hall8:423+1:1537:0120
3Västerbergslagens OL 137:26
1. Kajsa Ivarsson9:233+0:179:233
2. Olga Rindeskog10:334+19:1619:564+1
3. Kajsa Ivarsson8:07128:031-3
4. Olga Rindeskog9:235+1:5637:263+2
4Surahammars SOK 138:01
1. Ida Hallin9:112+0:059:112
2. Rebecka Hasler10:566+19:3920:075+3
3. Ida Hallin8:382+0:3128:453-2
4. Rebecka Hasler9:164+1:4938:014+1
5Västerås SOK 340:31
1. Elvira Björnberg11:356+2:2911:356
2. Emilia Brangefält11:347+20:1723:098+2
3. Elvira Björnberg9:244+1:1732:335-3
4. Emilia Brangefält7:582+0:3140:3150
6Surahammars SOK 245:06
1. Clara Svensson12:399+3:3312:399
2. Ellen Thorsén12:169+20:5924:5510+1
3. Clara Svensson10:356+2:2835:307-3
4. Ellen Thorsén9:366+2:0945:066-1
7Västerås SOK 445:59
1. Ebba Thenander9:414+0:359:414
2. Felicia Sahlén13:2012+22:0323:017+3
3. Ebba Thenander9:335+1:2632:346-1
4. Felicia Sahlén13:2513+5:5845:597+1
8Surahammars SOK 348:17
1. Tilde Johansson13:4611+4:4013:4611
2. Beatrice Österberg10:545+19:3724:409-2
3. Tilde Johansson12:5910+4:5237:3990
4. Beatrice Österberg10:388+3:1148:178-1
9Västerås SOK 750:41
1. Kajsa Hall12:288+3:2212:288
2. Hanna Hermann13:2613+22:0925:5412+4
3. Kajsa Hall11:298+3:2237:238-4
4. Hanna Hermann13:1812+5:5150:419+1
Arboga OK 1ej godkänd
1. Alva Wickströmej godkändej godkänd
2. Amanda Bäck12:2211+21:05ej godkänd
3. Alva Wickström11:207+3:13ej godkänd
4. Amanda Bäck10:327+3:05ej godkänd
Surahammars SOK 4ej godkänd
1. Wilma Thornell9:0619:061
2. My Velander11:488+20:3120:546+5
3. Wilma Thornellej godkändej godkänd
4. My Velander12:5111+5:24ej godkänd
Vandrarringen 1ej godkänd
1. Alice Helmersson28:2213+19:1628:2213
2. Elin Lindberg-8:38219:443-10
3. Alice Helmerssonej godkändej godkänd
4. Elin Lindberg28:1814+20:51ej godkänd
Västerås SOK 5ej godkänd
1. Hanna Thulin13:2410+4:1813:2410
2. Kristina Lindgren12:2110+21:0425:4511+1
3. Hanna Thulinej godkändej godkänd
4. Kristina Lindgren11:069+3:39ej godkänd
Västerås SOK 6ej godkänd
1. Karin Andersson11:477+2:4111:477
2. Fanny Andersson14:0914+22:5225:5613+6
3. Karin Anderssonej godkändej godkänd
4. Fanny Andersson11:2710+4:00ej godkänd

H16

11 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Västerås SOK 532:00
1. Hugo Frisk7:422+0:057:422
2. Noah Andertoft8:214+0:3416:0320
3. Hugo Frisk8:022+0:0524:0520
4. Noah Andertoft7:552+0:2632:001-1
2Arboga OK 132:03
1. Gustav Göransson8:053+0:288:053
2. Filip Bäck8:113+0:2416:1630
3. Gustav Göransson8:184+0:2124:3430
4. Filip Bäck7:29132:032-1
3Västerås SOK 232:11
1. Simon Svensson7:3717:371
2. Tobias Dahlmark7:562+0:0915:3310
3. Simon Svensson8:093+0:1223:4210
4. Tobias Dahlmark8:295+1:0032:113+2
4Hallstahammars OK / Surahammars SOK 334:51
1. Arvid Jonforsen8:084+0:318:084
2. Ludvig Hasler8:566+1:0917:0440
3. Arvid Jonforsen8:466+0:4925:5040
4. Ludvig Hasler9:018+1:3234:5140
5Västerås SOK 335:04
1. Elis Wiklund8:397+1:028:397
2. Sixten Slagbrand9:337+1:4618:125-2
3. Elis Wiklund8:215+0:2426:3350
4. Sixten Slagbrand8:316+1:0235:0450
6Surahammars SOK 237:33
1. Linus Hallin10:038+2:2610:038
2. Vidar Nettelmark8:485+1:0118:5180
3. Linus Hallin10:418+2:4429:327-1
4. Vidar Nettelmark8:013+0:3237:336-1
7Västerås SOK 137:52
1. Carl Sandqvist10:5410+3:1710:5410
2. Martin Sandqvist7:47118:417-3
3. Carl Sandqvist10:449+2:4729:256-1
4. Martin Sandqvist8:274+0:5837:527+1
8OK Hedströmmen 142:35
1. Maher Kalousieh11:4911+4:1211:4911
2. Kalle Andersson10:159+2:2822:049-2
3. Maher Kalousieh9:327+1:3531:368-1
4. Kalle Andersson10:5911+3:3042:3580
Fagersta OK / Norbergs OK 1ej godkänd
1. Ludvig Bylund8:336+0:568:336
2. Arvid Eriksson9:538+2:0618:2660
3. Ludvig Bylundej godkändej godkänd
4. Arvid Eriksson9:339+2:04ej godkänd
Surahammars SOK 1ej godkänd
1. Anton Velander10:259+2:4810:259
2. Albin Velanderej godkändej godkänd
3. Anton Velanderej godkändej godkänd
4. Albin Velander8:507+1:21ej godkänd
Västerås SOK 4ej godkänd
1. Kristoffer Klarin8:205+0:438:205
2. Lucas Ahlströmej godkändej godkänd
3. Kristoffer Klarin7:571ej godkänd
4. Lucas Ahlström10:3510+3:06ej godkänd

D50

2 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Sala OK 150:59
1. Anna Norrbom15:25115:251
2. Lena Larsson11:40127:0510
3. Anna Norrbom12:02139:0710
4. Lena Larsson11:52150:5910
2Sala OK 259:29
1. Britt Linnéa Eriksson15:472+0:2215:472
2. Inga-Britt Pettersson15:392+3:5931:2620
3. Britt Linnéa Eriksson13:322+1:3044:5820
4. Inga-Britt Pettersson14:312+2:3959:2920

H50

9 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Dalaportens OL 138:24
1. Mikael Backlund10:074+0:4110:074
2. Mats Lundberg9:08119:151-3
3. Mikael Backlund10:134+1:0629:2810
4. Mats Lundberg8:562+0:5238:2410
2Sala OK 144:23
1. Sten-Åke Holmberg10:496+1:2310:496
2. Göran Larsson11:102+2:0221:592-4
3. Sten-Åke Holmberg11:586+2:5133:575+3
4. Göran Larsson10:264+2:2244:232-3
3Vandrarringen 244:41
1. Karin Swärd Lindberg10:255+0:5910:255
2. Leo Johansson12:194+3:1122:443-2
3. Karin Swärd Lindberg10:033+0:5632:472-1
4. Leo Johansson11:545+3:5044:413+1
4Surahammars SOK 146:38
1. Stefan Bjurstedt9:2619:261
2. Anders Gunnarsson14:236+5:1523:494+3
3. Stefan Bjurstedt9:362+0:2933:253-1
4. Anders Gunnarsson13:136+5:0946:384+1
5Västerås SOK 147:40
1. Joakim Ahlström9:423+0:169:423
2. Catarina Larsson14:407+5:3224:225+2
3. Joakim Ahlström9:07133:294-1
4. Catarina Larsson14:117+6:0747:405+1
6Arboga OK 150:31
1. Anders Göransson15:488+6:2215:488
2. Lars-Åke Andersson11:353+2:2727:236-2
3. Anders Göransson13:237+4:1640:467+1
4. Lars-Åke Andersson9:453+1:4150:316-1
7Sala OK 254:24
1. Johan Aspersand12:217+2:5512:217
2. Tanja-Birgit Söderström15:368+6:2827:5770
3. Johan Aspersand10:445+1:3738:416-1
4. Tanja-Birgit Söderström15:438+7:3954:247+1
Köping-Kolsva OK 1ej godkänd
1. Lars Fogelberg19:389+10:1219:389
2. Kenneth Larsson12:505+3:4232:288-1
3. Lars Fogelbergfullföljtfullföljt
4. Kenneth Larssonej godkändej godkänd
Vandrarringen 1ej godkänd
1. Tomas Jonsson9:412+0:159:412
2. Anders Brinkmanej godkändej godkänd
3. Tomas Jonssonej godkändej godkänd
4. Anders Brinkman8:041ej godkänd

Öppen

11 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Vandrarringen 140:19
1. Charlotta Brangefält10:203+1:3210:203
2. Adam Brangefält8:56119:161-2
3. Charlotta Brangefält (vacant)11:467+2:5031:0210
4. Adam Brangefält9:17140:1910
2Fagersta OK 140:56
1. Vanda Kuthanova9:432+0:559:432
2. Mats Thunwall12:497+3:5322:323+1
3. Vanda Kuthanova9:062+0:1031:382-1
4. Mats Thunwall9:182+0:0140:5620
3Norbergs OK 344:18
1. Hanna Eriksson12:228+3:3412:228
2. Henrik Hellgren11:124+2:1623:345-3
3. Hanna Eriksson10:455+1:4934:194-1
4. Henrik Hellgren9:594+0:4244:183-1
4Köping-Kolsva OK 244:27
1. Gabriella Wadman10:464+1:5810:464
2. Leif Wadman12:588+4:0223:446+2
3. Gabriella Wadman8:56132:403-3
4. Leif Wadman11:478+2:3044:274+1
5Norbergs OK 245:05
1. Inger Järviken13:1411+4:2613:1411
2. Mats Bergman9:563+1:0023:104-7
3. Inger Järviken11:196+2:2334:295+1
4. Mats Bergman10:365+1:1945:0550
6Norbergs OK 645:20
1. Andrea Knutar Magnusson12:589+4:1012:589
2. Thomas Magnusson9:222+0:2622:202-7
3. Andrea Knutar Magnusson13:118+4:1535:318+6
4. Thomas Magnusson9:493+0:3245:206-2
7Köping-Kolsva OK 147:11
1. Sara Bengtson12:086+3:2012:086
2. Yvonne Toven13:389+4:4225:4610+4
3. Sara Bengtson9:444+0:4835:307-3
4. Yvonne Toven11:417+2:2447:1170
8Norbergs OK 549:27
1. Henrik Svedberg8:4818:481
2. Jan Andersson16:3911+7:4325:279+8
3. Henrik Svedberg9:323+0:3634:596-3
4. Jan Andersson14:2810+5:1149:278+2
9Norbergs OK 149:33
1. Annelie Spolander12:197+3:3112:197
2. Tove Winqvist11:436+2:4724:0270
3. Annelie Spolander13:389+4:4237:409+2
4. Tove Winqvist11:539+2:3649:3390
Norbergs OK 4ej godkänd
1. Elisabet Elmertoft13:3112+4:4313:3112
2. Johan Källman11:295+2:3325:008-4
3. Elisabet Elmertoftej godkändej godkänd
4. Johan Källman10:576+1:40ej godkänd
Norbergs OK 7ej godkänd
1. Pia Johansson11:295+2:4111:295
2. Jimmy Koivisto30:5212+21:5642:2112+7
3. Pia Johanssonej godkändej godkänd
4. ej startej start

DH12

16 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Västerås SOK 37839:53
1. Gustav Thenander8:143+0:068:143
2. Rasmus Viertel12:5410+34:1421:082-1
3. Gustav Thenander9:242+0:0130:321-1
4. Rasmus Viertel9:21139:5310
2Västerås SOK 91244:00
1. David Thapper8:0818:081
2. Olle Oldaeus15:1111+36:3123:195+4
3. David Thapper9:23132:424-1
4. Olle Oldaeus11:183+1:5744:002-2
3Västerås SOK 17444:31
1. Nova Sahlén9:224+1:149:224
2. Oscar Noring12:228+33:4221:443-1
3. Nova Sahlén9:293+0:0631:132-1
4. Oscar Noring13:187+3:5744:313+1
4Västerås SOK 29746:49
1. Hugo Zetterberg10:117+2:0310:117
2. Frida Herbst11:386+32:5821:494-3
3. Hugo Zetterberg11:456+2:2233:345+1
4. Frida Herbst13:156+3:5446:494-1
5Västerås SOK 28851:42
1. Lovisa Björnberg13:359+5:2713:359
2. Elin Palm10:522+32:1224:277-2
3. Lovisa Björnberg16:4010+7:1741:078+1
4. Elin Palm10:352+1:1451:425-3
6Västerås SOK 38157:06
1. Felix Slagbrand13:3910+5:3113:3910
2. Ludvig Juhlin10:533+32:1324:328-2
3. Felix Slagbrand13:258+4:0237:577-1
4. Ludvig Juhlin19:0911+9:4857:066-1
7Arboga OK 11:06:28
1. Albin Andersson13:5411+5:4613:5411
2. Rasmus Vånsjö17:2613+38:4631:2012+1
3. Albin Andersson17:4511+8:2249:059-3
4. Rasmus Vånsjö17:239+8:021:06:287-2
8Köping-Kolsva OK 11:20:20
1. Hampus Enarsson1:01:4216+53:341:01:4216
2. Jonathan Enarsson-21:20140:2214-2
3. Hampus Enarsson21:2013+11:571:01:4213-1
4. Jonathan Enarsson18:3810+9:171:20:208-5
Norbergs OK 1ej godkänd
1. Signe Winqvist18:3613+10:2818:3613
2. Henny Linnea Walldénej godkändej godkänd
3. Signe Winqvist14:499+5:26ej godkänd
4. Henny Linnea Walldén13:338+4:12ej godkänd
Norbergs OK 2ej godkänd
1. Assar Magnusson18:3814+10:3018:3814
2. Tuva-Li Fredriksson11:507+33:1030:2811-3
3. Assar Magnusson24:1214+14:4954:40110
4. Tuva-Li Fredrikssonej godkändej godkänd
Norbergs OK 3ej godkänd
1. Siri Ramström18:3915+10:3118:3915
2. Melwin Löwdahl11:335+32:5330:1210-5
3. Siri Ramström24:2415+15:0154:36100
4. Melwin Löwdahlej godkändej godkänd
Sala OK 1ej godkänd
1. Ester Aspersand14:2712+6:1914:2712
2. Malva Enlund23:1414+44:3437:4113+1
3. Ester Aspersand19:1412+9:5156:5512-1
4. Malva Enlundej godkändej godkänd
Sala OK 2ej godkänd
1. Elias Karén10:046+1:5610:046
2. Samuel Jansson11:014+32:2121:051-5
3. Elias Karén10:565+1:3332:013+2
4. Samuel Janssonej godkändej godkänd
Surahammars SOK 1ej godkänd
1. Albin Svensson12:088+4:0012:088
2. Melker Thornell12:369+33:5624:449+1
3. Albin Svensson13:117+3:4837:556-3
4. Melker Thornellej godkändej godkänd
Västerås SOK 448ej godkänd
1. Erik Palm8:122+0:048:122
2. Alexander Thulin15:5612+37:1624:086+4
3. Erik Palmej godkändej godkänd
4. Alexander Thulin12:415+3:20ej godkänd
Västerås SOK 975ej godkänd
1. Alicia Hermann9:425+1:349:425
2. Gustav Juhlinej godkändej godkänd
3. Alicia Hermann10:334+1:10ej godkänd
4. Gustav Juhlin12:244+3:03ej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser