Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, stafett, Halland

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationDölj laguppställningarPressresultatlistaSkriv ut

Tävlingens namn: DM, stafett, Halland
Arrangörsorganisationer: Hylte OK / Oskarströms OK
Datum: söndag 26 augusti 2018

DH12

10 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Halmstad OK 21:02:07
1. Emma Persson16:413+0:4716:413+0:47
2. Selma Abrahamsson18:156+1:3634:561-2-0:47
2. Amanda Persson32:0317+15:2434:561-2-0:47
2. Sam Jonsborg32:0216+15:2334:561-2-0:47
3. Oliver Carliden27:114+4:241:02:07100:00
2IF Rigor 11:02:13+0:06
1. Molly Graad22:477+6:5322:477+6:53
2. Andy Granfors17:412+1:0239:265-2+4:30-2:23
2. Simon Tolestam16:39139:265-2+4:30-2:23
2. Hugo Tolestam27:5415+11:1539:265-2+4:30-2:23
3. Alvar Alexandersson22:4711:02:132-3+0:06-4:24
3FK Friskus-Varberg 31:02:38+0:31
1. Elvira Karmstig15:552+0:0115:552+0:01
2. Alice Carlqvist19:549+3:1535:4920+0:53+0:52
2. Arvid Johanssonutom tävlanutom tävlan
2. Viola Rönn19:5810+3:1935:4920+0:53+0:52
3. Isak Törnström26:493+4:021:02:383+1+0:31-0:22
4OK Löftan 11:09:42+7:35
1. Walter Hällås21:226+5:2821:226+5:28
2. Agnes Paulsson20:1912+3:4041:417+1+6:45+1:17
3. Elin Andersson28:015+5:141:09:424-3+7:35+0:50
5FK Friskus-Varberg 21:10:57+8:50
1. Vilmer Antonsson19:125+3:1819:125+3:18
2. William Rönn18:095+1:3037:214-1+2:25-0:53
2. Hjalmar Antonsson18:568+2:1737:214-1+2:25-0:53
3. Lova Johansson33:368+10:491:10:575+1+8:50+6:25
6FK Friskus-Varberg 11:14:13+12:06
1. Noa Torstensvik25:148+9:2025:148+9:20
2. Signe Johansson18:517+2:1244:0580+9:09-0:11
2. Folke Fransson35:2719+18:4844:0580+9:09-0:11
2. Junia Torstensvik35:2418+18:4544:0580+9:09-0:11
3. Lovisa Eliasson30:087+7:211:14:136-2+12:06+2:57
7Halmstad OK 11:15:18+13:11
1. Gabriel Ekström33:439+17:4933:439+17:49
2. Sara Lönn18:004+1:2151:3490+16:38-1:11
2. Isak Gustafsson17:513+1:1251:3490+16:38-1:11
3. Julia Lönn23:442+0:571:15:187-2+13:11-3:27
8OK Löftan 21:17:46+15:39
1. Hugo Corneliusson19:084+3:1419:084+3:14
2. Ella Andersson21:5713+5:1841:056+2+6:09+2:55
2. Cornelia Hällås22:0914+5:3041:056+2+6:09+2:55
3. Alice Brandt36:419+13:541:17:468+2+15:39+9:30
9Fjärås AIK 12:10:12+1:08:05
1. Wilhelm Björemark50:4310+34:4950:4310+34:49
2. Tyra Flinkutom tävlanutom tävlan
2. Vide Flink49:2420+32:451:40:07100+1:05:11+30:22
3. Frida Odén30:056+7:182:10:129+1:08:05
OK Nackhe 2utom tävlan
1. Albin Severinsson15:54115:541
2. Sebastian Frickutom tävlanutom tävlan
2. Izabelle Bertilsson19:5911+3:2035:533+2+0:57+0:57
3. ej startej start

DH16

11 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Halmstad OK 11:07:12
1. Klara Persson24:552+0:1324:552+0:13
2. Emil Jägstedt17:212+0:5642:1620+1:09+0:56
2. Arvid Lundqvist17:374+1:1242:1620+1:09+0:56
3. Albin Persson24:5611:07:121-1-1:09
2FK Friskus-Varberg 11:17:10+9:58
1. Maja Karmstig27:255+2:4327:255+2:43
2. Törnström Martin21:5510+5:3049:2050+8:13+5:30
3. Johansson Alex27:502+2:541:17:102-3+9:58+1:45
3IF Rigor 21:20:11+12:59
1. Thilda Seldén30:266+5:4430:266+5:44
2. Olle Florén21:369+5:1151:5560+10:48+5:04
2. Maja Graad21:298+5:0451:5560+10:48+5:04
2. Unni Granfors25:2915+9:0451:5560+10:48+5:04
3. Alfred Erdelius28:163+3:201:20:113-3+12:59+2:11
4OK Löftan 11:25:20+18:08
1. Tobias Johansson24:42124:421
2. Simon Corneliusson16:25141:07100:00
2. Albin Paulsson20:036+3:3841:07100:00
2. Oskar Blom23:0711+6:4241:07100:00
3. Annie Eriksson44:136+19:171:25:204+3+18:08+18:08
5OK Nackhe 11:31:46+24:34
1. Jonathan Rundqvist27:124+2:3027:124+2:30
2. Adam Sjööarv17:263+1:0144:3840+3:31+1:01
2. Linus Zederin27:2716+11:0244:3840+3:31+1:01
3. Tilde Blom47:088+22:121:31:465+1+24:34+21:03
6OK Löftan 21:31:49+24:37
1. Jakob Moberg26:223+1:4026:223+1:40
2. Victor Hansson17:485+1:2344:1030+3:03+1:23
2. Gustav Andersson20:167+3:5144:1030+3:03+1:23
3. Ida Andersson47:399+22:431:31:496+3+24:37+21:34
7IF Rigor 11:36:46+29:34
1. Elsa Boberg40:339+15:5140:339+15:51
2. Edvin Alexandersson23:0912+6:441:03:4290+22:35+6:44
2. Anna Svenssonutom tävlanutom tävlan
2. Edvin Tolestam35:4019+19:151:03:4290+22:35+6:44
3. Emil Seldén33:044+8:081:36:467-2+29:34+6:59
8Halmstad OK 21:37:18+30:06
1. Matilda Nilsson33:118+8:2933:118+8:29
2. Alexander Persson27:4617+11:211:00:5780+19:50+11:21
2. Gustav Lundqvist30:0518+13:401:00:5780+19:50+11:21
3. Malte Kristiansson36:215+11:251:37:1880+30:06+10:16
9Fjärås AIK 11:50:39+43:27
1. Fabian Odén33:077+8:2533:077+8:25
2. Elias Persson23:3913+7:1456:4670+15:39+7:14
3. Linnea Höök53:5310+28:571:50:399+2+43:27+27:48
10Falkenbergs OK 12:27:38+1:20:26
1. Erik Rexfelt1:08:3710+43:551:08:3710+43:55
2. Mira Wallinutom tävlanutom tävlan
2. Fanny Hansson24:0314+7:381:32:40100+51:33+7:38
3. Emmy Wallin54:5811+30:022:27:3810+1:20:26
FK Friskus-Varberg 2ej godkänd
1. Emma Eliassonej godkändej godkänd
2. Westling Alexander38:5320+22:28ej godkänd
2. Filip Carlqvist39:2121+22:56ej godkänd
3. David Johansson45:567+21:00ej godkänd

D21

6 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Falkenbergs OK 12:27:35
1. Frida Andersson48:242+0:3148:242+0:31
2. Linnea Bengtsson44:132+4:391:32:3720+0:02-0:29
3. Sofie Söderblom54:5812:27:351-1-0:02
2Halmstad OK 12:29:13+1:38
1. Lovisa Lager47:53147:531
2. Karin Karlsson44:423+5:081:32:35100:00
3. Malin Settergren56:382+1:402:29:132+1+1:38+1:38
3OK Löftan 12:43:50+16:15
1. Marie Arnesson Galler50:393+2:4650:393+2:46
2. Linda Corneliusson55:254+15:511:46:0430+13:29+10:43
3. Alice Hultin57:463+2:482:43:5030+16:15+2:46
4OK Nackhe 12:49:35+22:00
1. Elisabet Möller1:09:275+21:341:09:275+21:34
2. Weronica Zederin39:3411:49:014-1+16:26-5:08
3. Johanna Rundqvist1:00:344+5:362:49:3540+22:00+5:34
5Halmstad OK 23:09:48+42:13
1. Lovisa Ring1:05:044+17:111:05:044+17:11
2. Paulina Jägstedt56:525+17:182:01:565+1+29:21+12:10
3. Maria Lönn1:07:525+12:543:09:4850+42:13+12:52
6IK Trenne Ullared 13:58:45+1:31:10
1. Elin Carlsson1:18:326+30:391:18:326+30:39
2. Clara Henningsson1:15:416+36:072:34:1360+1:01:38+30:59
3. Moa Henningsson1:24:326+29:343:58:4560+1:31:10+29:32

H21

6 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1OK Löftan 12:22:55
1. Adrian Vartia51:232+3:2651:232+3:26
2. Magnus Johansson42:3511:33:581-1-3:26
3. Jesper Johansson48:572+0:472:22:55100:00
2Halmstad OK 12:33:13+10:18
1. Jan Lager59:085+11:1159:085+11:11
2. Loke Agmarken45:552+3:201:45:033-2+11:05-0:06
3. Erik Johansson48:1012:33:132-1+10:18-0:47
3FK Friskus-Varberg 12:41:20+18:25
1. Tim Johansson47:57147:571
2. David Hellerström53:055+10:301:41:022+1+7:04+7:04
3. Noah Bechtel1:00:186+12:082:41:203+1+18:25+11:21
4Halmstad OK 22:45:45+22:50
1. Niklas Hidman54:083+6:1154:083+6:11
2. Jonas Fagerholm54:106+11:351:48:185+2+14:20+8:09
3. Nils Wallentin Tärk57:274+9:172:45:454-1+22:50+8:30
5OK Nackhe 12:46:51+23:56
1. Tomas Gunnarsson56:504+8:5356:504+8:53
2. Anders Sjööarv51:153+8:401:48:0540+14:07+5:14
3. Joel Johnsson58:465+10:362:46:515+1+23:56+9:49
6Falkenbergs OK 13:00:57+38:02
1. Sven-Åke Bengtsson1:13:376+25:401:13:376+25:40
2. Johan Hagström52:084+9:332:05:4560+31:47+6:07
3. Rasmus Blockgren55:123+7:023:00:5760+38:02+6:15

D120

7 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1FK Friskus-Varberg 12:04:25
1. Emma Lindén35:16135:161
2. Åsa Josarp39:492+1:591:15:05100:00
3. Sofia Karmstig49:2012:04:25100:00
2OK Nackhe 12:19:36+15:11
1. Therese Blom46:342+11:1846:342+11:18
2. Malin Brorson37:5011:24:2420+9:19-1:59
3. Karin Norlander55:122+5:522:19:3620+15:11+5:52
3IF Rigor 12:39:20+34:55
1. Pernilla Alexandersson50:424+15:2650:424+15:26
2. Malin Bruhn48:425+10:521:39:2440+24:19+8:53
3. Ulrika Granfors59:564+10:362:39:203-1+34:55+10:36
4Halmstad OK 12:41:52+37:27
1. Lotta Enberg50:033+14:4750:033+14:47
2. Sylvia Karlsson42:294+4:391:32:3230+17:27+2:40
3. Sara Jägstedt1:09:205+20:002:41:524+1+37:27+20:00
5Fjärås AIK 12:47:41+43:16
1. Lena Flink57:286+22:1257:286+22:12
2. Anna Hagman50:486+12:581:48:1660+33:11+10:59
3. Ulrika Odén59:253+10:052:47:415-1+43:16+10:05
6OK Löftan 13:10:00+1:05:35
1. Liselotte Johansson53:135+17:5753:135+17:57
2. Jeanette Persson55:007+17:101:48:1350+33:08+15:11
3. Jeanette Blom1:21:476+32:273:10:006+1+1:05:35+32:27
OK Nackhe 2ej godkänd
1. Frida Johansson1:15:597+40:431:15:597+40:43
2. Catarina Bengtsson41:223+3:321:57:2170+42:16+1:33
3. Karin Rundqvistej godkändej godkänd

H120

13 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Halmstad OK 12:00:00
1. Joakim Gustafsson42:112+2:0742:112+2:07
2. Fredrik Persson34:0511:16:161-1-2:07
3. Mikael Lundqvist43:442+2:072:00:00100:00
2IF Rigor 12:01:09+1:09
1. Fredrik Andersson44:265+4:2244:265+4:22
2. Stefan Graad35:063+1:011:19:324-1+3:16-1:06
3. Martin Boberg41:3712:01:092-2+1:09-2:07
3OK Löftan 12:09:06+9:06
1. Joakim Antonsson42:123+2:0842:123+2:08
2. Magnus Hansson34:432+0:381:16:552-1+0:39-1:29
3. Patrik Corneliusson52:115+10:342:09:063+1+9:06+8:27
4IK Trenne Ullared 12:11:41+11:41
1. Mattias Karlsson40:04140:041
2. Magnus Wallin38:535+4:481:18:573+2+2:41+2:41
3. Anders Besterman52:446+11:072:11:414+1+11:41+9:00
5IK Trenne Ullared 22:14:04+14:04
1. Viktor Karlsson43:364+3:3243:364+3:32
2. Håkan Winnberg45:276+11:221:29:036+2+12:47+9:15
3. Dan Winnberg45:013+3:242:14:045-1+14:04+1:17
6FK Friskus-Varberg 12:20:24+20:24
1. Thomas Josarp48:368+8:3248:368+8:32
2. Otto Eriksson38:014+3:561:26:375-3+10:21+1:49
3. Bengt Johansson53:477+12:102:20:246+1+20:24+10:03
7Halmstad OK 22:37:36+37:36
1. Mattias Jägstedt56:1211+16:0856:1211+16:08
2. Martin Johansson45:367+11:311:41:488-3+25:32+9:24
3. Ulrik Magnusson55:488+14:112:37:367-1+37:36+12:04
8OK Gläntan Vessigebro 12:44:45+44:45
1. John Ling51:519+11:4751:519+11:47
2. Fredrik Böregård53:2111+19:161:45:1210+1+28:56+17:09
3. Magnus Ivarsson59:3310+17:562:44:458-2+44:45+15:49
9OK Nackhe 12:50:12+50:12
1. Jonas Johansson54:4410+14:4054:4410+14:40
2. Fredrik Brorson48:419+14:361:43:259-1+27:09+12:29
3. Håkan Rundqvist1:06:4711+25:102:50:1290+50:12+23:03
10FK Friskus-Varberg 22:55:01+55:01
1. Anders Gustafsson1:06:3613+26:321:06:3613+26:32
2. Magnus Eliasson52:1810+18:131:58:5411-2+42:38+16:06
3. Ivansson Anders56:079+14:302:55:0110-1+55:01+12:23
11Fjärås AIK 33:16:16+1:16:16
1. Rikard Flink48:276+8:2348:276+8:23
2. Roger Ivarsson46:138+12:081:34:407+1+18:24+10:01
3. Karin Sundh1:41:3612+59:593:16:1611+4+1:16:16+57:52
IF Rigor 2ej godkänd
1. Niklas Florén48:317+8:2748:317+8:27
2. Martin Svenssonej godkändej godkänd
3. Jens Arvidsson48:314+6:54ej godkänd
Fjärås AIK 2utgått
1. Fredrik Höök1:02:2612+22:221:02:2612+22:22
2. Magnus Hagman1:10:1412+36:092:12:40120+56:24+34:02
3. Adam Odénutgåttutgått

D150

1 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1IK Trenne Ullared 12:48:12
1. Gunilla Carlsson53:31153:311
2. Lisbeth Riberth44:5111:38:22100:00
3. Sabina Mårtensson1:09:5012:48:12100:00

H160

2 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Halmstad OK 11:48:43
1. Kennet Horvath37:57137:571
2. Per Kristiansson35:0611:13:03100:00
3. Jan-Olof Svensson35:402+0:291:48:43100:00
2Halmstad OK 21:49:49+1:06
1. Mårten Wikström37:582+0:0137:582+0:01
2. Per Gerdle36:402+1:341:14:3820+1:35+1:34
3. Abrahamsson Magnus35:1111:49:4920+1:06-0:29

D180

5 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Ätrans IF 11:43:12
1. Irene Andersson41:025+9:3441:025+9:34
2. Katarina Andersson30:5311:11:552-3+1:25-8:09
3. Christina Söderblom31:1711:43:121-1-1:25
2Halmstad OK 11:46:43+3:31
1. Susanne Baerveldt31:28131:281
2. Katarina Bengtsson39:023+8:091:10:30100:00
3. Margareta Johansson36:133+4:561:46:432+1+3:31+3:31
3OK Lindéna 11:48:04+4:52
1. Anne-Marie Röllike38:524+7:2438:524+7:24
2. Gun Larsson37:312+6:381:16:2340+5:53-1:31
3. Berit Bengtsson31:412+0:241:48:043-1+4:52-1:01
4IK Trenne Ullared 11:54:48+11:36
1. Ing-Marie Samuelsson31:292+0:0131:292+0:01
2. Ann-Britt Winnberg42:244+11:311:13:533+1+3:23+3:22
3. Marianne Thorsson40:554+9:381:54:484+1+11:36+8:13
5Fjärås AIK 12:00:22+17:10
1. Susanne Johansson35:043+3:3635:043+3:36
2. Ylva Larsson43:005+12:071:18:045+2+7:34+3:58
3. Inger Lindholm42:185+11:012:00:2250+17:10+9:36

H200

6 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Fjärås AIK 11:55:09
1. Benny Ivarsson44:223+9:5844:223+9:58
2. Göran Olofsson33:302+0:471:17:521-2-9:58
3. Torbjörn Halvarsson37:1711:55:09100:00
2OK Lindéna 12:08:54+13:45
1. Roland Nilsson47:474+13:2347:474+13:23
2. Bernt Larsson39:393+6:561:27:262-2+9:34-3:49
3. Kjell Erlandsson41:282+4:112:08:5420+13:45+4:11
3IK Trenne Ullared 12:16:47+21:38
1. Sven-Erik Dahlberg34:24134:241
2. Lasse Olsson56:516+24:081:31:154+3+13:23+13:23
3. Ove Thorsson45:323+8:152:16:473-1+21:38+8:15
4IF Rigor 12:19:12+24:03
1. Jeppson Kjell1:00:095+25:451:00:095+25:45
2. Steffen Häggström32:4311:32:5250+15:00-10:45
3. Bernt Andersson46:204+9:032:19:124-1+24:03+9:03
5Halmstad OK 12:26:50+31:41
1. Oskar Berg41:002+6:3641:002+6:36
2. Stig Johansson47:005+14:171:28:003+1+10:08+3:32
3. Ernie Broström58:505+21:332:26:505+2+31:41+21:33
6Halmstad OK 23:09:33+1:14:24
1. Sune Andersson1:08:246+34:001:08:246+34:00
2. Ingolf Bengtsson46:404+13:571:55:0460+37:12+3:12
3. Bo Senje1:14:296+37:123:09:3360+1:14:24+37:12

Propaganda

10 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Ätrans IF/ OKLöftan/ Ik Trenne1:32:05
1. Viktor Torstensson29:292+0:2629:292+0:26
2. Tobias Thorsson33:2611:02:551-1-0:26
3. Samuel Dahlberg29:105+8:511:32:05100:00
2Tenhults SOK / Jönköpings OK 11:38:53+6:48
1. Hans Trofast31:333+2:3031:333+2:30
2. Mikael Trofast (Jönköpings OK)35:122+1:461:06:452-1+3:50+1:20
3. Hilma Trofast (Jönköpings OK)32:087+11:491:38:5320+6:48+2:58
3Halmstad OK 31:40:43+8:38
1. Kristina Persson39:1810+10:1539:1810+10:15
2. Morgan Carliden41:064+7:401:20:245-5+17:29+7:14
3. Lotta Enberg20:1911:40:433-2+8:38-8:51
4OK Löftan 21:42:49+10:44
1. Mats Andersson34:076+5:0434:076+5:04
2. Henrik Andersson42:275+9:011:16:344-2+13:39+8:35
3. Daniel Moberg26:153+5:561:42:4940+10:44-2:55
5Halmstad OK 21:43:14+11:09
1. Niklas Persson29:03129:031
2. Stefan Gunnarsson39:593+6:331:09:023+2+6:07+6:07
3. Karin Karlsson34:128+13:531:43:145+2+11:09+5:02
6OK Löftan 11:44:24+12:19
1. Daniel Glimtén33:295+4:2633:295+4:26
2. Axel Eriksson47:556+14:291:21:246+1+18:29+14:03
3. Daniel Hällås23:002+2:411:44:2460+12:19-6:10
7FK Friskus-Varberg 11:57:54+25:49
1. Michael Fransson31:394+2:3631:394+2:36
2. Frans Johansson58:288+25:021:30:077+3+27:12+24:36
3. Kristin Fransson27:474+7:281:57:5470+25:49-1:23
8Halmstad OK 12:03:04+30:59
1. Hugo Oskarsson38:558+9:5238:558+9:52
2. Fredrik Ekström53:317+20:051:32:2680+29:31+19:39
3. Grimsholmen Filip30:386+10:192:03:0480+30:59+1:28
9Falkenbergs OK 1/Ätrans IF2:36:04+1:03:59
1. Sara Söderblom35:117+6:0835:117+6:08
2. Martin Ericsson1:04:4910+31:231:40:009+2+37:05+30:57
3. Anna Hagström56:049+35:452:36:0490+1:03:59+26:54
10OK Nackhe 12:36:30+1:04:25
1. Helene Johansson39:119+10:0839:119+10:08
2. Sven-Arne Bengtsson1:01:119+27:451:40:2210+1+37:27+27:19
3. Sandra Sjööarv56:0810+35:492:36:30100+1:04:25+26:58

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser