Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Veteranorientering

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Veteranorientering
Arrangörsorganisation: Tjalve IF Norrköping
Datum: torsdag 19 oktober 2017

Lång

4 000 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per-Åke TengvallBoxholm-Mjölby OL39:309:52
2Per WirénOK Kolmården42:34+3:0410:38
3Pär ForsströmStjärnorps SK44:33+5:0311:08
4Stephan SvenssonLinköpings OK45:23+5:5311:20
5Per-Martin GustavsonTjällmo-Godegårds OK45:34+6:0411:23
6Peter JakobssonLinköpings OK45:58+6:2811:29
7Carl-Gustav NöjdNAIS Orienteringsklubb48:41+9:1112:10
8Yngve PetterssonLinköpings OK51:52+12:2212:58
9Jerry MartinssonOK Motala53:39+14:0913:24
10Ove JohanssonOK Kolmården54:37+15:0713:39
11Arne LindhTjalve IF Norrköping55:55+16:2513:58
12Nils SjödinTjalve IF Norrköping59:26+19:5614:51
13Leif HasselströmMotala AIF OL1:05:20+25:5016:20
14Bengt ÖstlundOK Roxen1:14:55+35:2518:43
15Ove CaesarTjällmo-Godegårds OK1:16:25+36:5519:06
16Arne AnderssonOK Motala1:36:34+57:0424:08
Uno BergOK Motalaej godkänd
Britt-Marie AldénOK Kolmårdenej godkänd
Runar AldénOK Kolmårdenej godkänd

Mellan

3 000 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erik HallgrenFinspångs SOK33:0411:01
2Claus PetersenOK Motala35:27+2:2311:49
3Ulf WaldenfjordLinköpings OK35:59+2:5511:59
4Bo JernbergOK Roxen37:02+3:5812:20
5Barbro ÖstlundOK Roxen38:34+5:3012:51
6Håkan TengvallBoxholm-Mjölby OL39:34+6:3013:11
7Hans OlstrandStjärnorps SK39:45+6:4113:15
8Bertil WahlqvistIFK Norrköpings OK40:49+7:4513:36
9Morgan LarssonLinköpings OK41:07+8:0313:42
10Jan LindgrenBoxholm-Mjölby OL41:49+8:4513:56
11Anders KjellLinköpings OK42:33+9:2914:11
12Thomas LarssonLinköpings OK42:40+9:3614:13
13Maud Göthe-LundgrenLinköpings OK42:42+9:3814:14
13Per GustavssonOK Roxen42:42+9:3814:14
15Carina LindmanFinspångs SOK43:23+10:1914:27
16Göran LevinssonOK Roxen43:25+10:2114:28
17Jan PetterssonOK Roxen43:42+10:3814:34
18Lars PerssonFinspångs SOK46:03+12:5915:21
19Gunnar PalmqvistBoxholm-Mjölby OL47:37+14:3315:52
20Kjell HagströmLinköpings OK48:13+15:0916:04
21Bengt KarlssonLinköpings AIK48:53+15:4916:17
22Sievert GustafssonTjällmo-Godegårds OK49:47+16:4316:35
23Alf MattssonOK Kolmården51:40+18:3617:13
24Britten PerssonFinspångs SOK52:43+19:3917:34
25Maja-Stina GustavssonOK Roxen54:26+21:2218:08
26Gustaf OlssonLinköpings OK54:31+21:2718:10
27Urban HellstrandBjörkfors GOIF1:04:13+31:0921:24
28Britt PetterssonOK Roxen1:19:06+46:0226:22
Kerstin BlomOK Kolmårdenej godkänd
Maud Göthe LundgrenLinköpings OKej godkänd

Kort

2 000 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Otto HolmdahlLinköpings OK30:4115:20
2Lars-Erik OlsOK Roxen31:24+0:4315:42
3Mona PetersenOK Motala32:39+1:5816:19
4Bengt KarlssonBoxholm-Mjölby OL33:04+2:2316:32
5Bertil EngmanIFK Norrköpings OK35:09+4:2817:34
6Lennart LarssonÖdeshögs SK36:17+5:3618:08
7Chatarina AnderssonOK Motala46:57+16:1623:28
8Leif AnderssonOK Motala47:00+16:1923:30
9Nils-Erik ÅbergTjällmo-Godegårds OK47:08+16:2723:34
10Tom HelgessonTjällmo-Godegårds OK47:16+16:3523:38
11Göran SjögrenIFK Norrköpings OK48:50+18:0924:25
12Britt-Marie OlsOK Roxen56:03+25:2228:01
13Ulf BerggrundIFK Linköpings OS1:01:34+30:5330:47
14Ingrid JigerströmOK Roxen1:26:23+55:4243:11
Birgitta GustafssonTjällmo-Godegårds OKej godkänd
Siw ErikssonTjällmo-Godegårds OKej godkänd
Stig BengtssonMotala AIF OLej godkänd
Bengt LindqvistTjällmo-Godegårds OKej godkänd

Tipspromenad

8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Curt TillmanLinköpings OK30:48
2Kerstin BengtssonMotala AIF OL35:53+5:05
3Nils Erik PetterssonOK Roxen38:40+7:52
4Jonna EngblomLinköpings AIK39:49+9:01
5Rubert EngblomLinköpings AIK40:14+9:26
Lena LevinssonOK Roxenej godkänd
Harriet SvärdLinköpings OKutgått
Claes-Owe SvärdLinköpings OKutgått

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser