Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Linnéklassikern, medel

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Linnéklassikern, medel
Arrangörsorganisation: OK Linné
Datum: lördag 8 september 2018

D21

3 910 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Annika BillstamOK Linné30:177:44
2Maria SjölanderOK Rodhen32:14+1:578:14
3Martina WelénKöping-Kolsva OK33:16+2:598:30
4Johanna TrummerOK Linné33:28+3:118:33
5Malin WelénKöping-Kolsva OK34:42+4:258:52
6Josefin BengtssonIF Thor34:44+4:278:52
7Sara BengtssonLånghundra IF35:03+4:468:57
8Malva SteenOK Enen36:26+6:099:19
9Sandra BoströmOK Linné36:29+6:129:19
10Camilla AdlertegOK Enen37:09+6:529:30
11Inga KazlauskaitéOK Roslagen37:14+6:579:31
12Stina NilssonUmeå OK37:24+7:079:33
13Lena ÖhmanCentrum OK39:18+9:0110:03
14Karin LundbergTullinge SK39:26+9:0910:05
15Kristin BomanGävle OK43:21+13:0411:05
16Synnøve BråtenIFK Lidingö SOK44:18+14:0111:19
17Elin KindlundhAlfta-Ösa OK48:25+18:0812:22
18Frida AnsinSvaide Roma SOK48:50+18:3312:29
19Erica HellgrenOK Älvsjö-Örby49:20+19:0312:37
20Pernilla ErikssonGävle OK49:48+19:3112:44
21Elin GidingVallentuna-Össeby OL50:10+19:5312:49
22Ebba WesterbergIF Thor52:12+21:5513:21
23Angelica JörnlingVaggeryds SOK1:06:03+35:4616:53
Alva LindellIF Thorej start
Elin SjölanderOK Rodhenej start

H21

4 930 m, 41 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Timo SildKoovee28:335:47 Ladda ner rutt i gpx-format
2Lauri SildKoovee28:43+0:105:49
3Johan Ek-LarssonSödertälje-Nykvarn OF30:40+2:076:13
4Lasse JanssonGävle OK32:18+3:456:33
5David BorgSödertälje-Nykvarn OF34:11+5:386:56
6Harri AndréeJärla Orientering34:32+5:597:00
7Rasmus Palmqvist AslaksenIFK Lidingö SOK34:37+6:047:01
8Carl NäslundVästerås SOK34:40+6:077:01
9Anders HåkanssonOK Kåre35:13+6:407:08
10Richard HejdenbergGävle OK36:47+8:147:27
11Jonas VikströmKöping-Kolsva OK37:52+9:197:40
12Liutauras BileviciusOK Roslagen37:53+9:207:41
13Jörgen OhlinTullinge SK38:06+9:337:43
14Waldemar AnderssonLånghundra IF38:45+10:127:51
15Niklas WraneSöders-Tyresö39:38+11:058:02
16Ola HultinOK Roslagen39:57+11:248:06
17Johan AntonssonOK Löftan43:16+14:438:46
18William HultqvistVallentuna-Össeby OL44:13+15:408:58
19Emil HammarströmOK Måsen45:07+16:349:09
20Jonathan SvenssonVäxjö OK45:46+17:139:16
21Christian NilssonOK Löftan46:53+18:209:30
22Tomas AxelsonOK Löftan47:00+18:279:32
23Benjamin SellingHärnösands OK47:04+18:319:32
24Magnus BjörkOK Rodhen48:24+19:519:49
25Johan CelanderKöping-Kolsva OK49:20+20:4710:00
26Harald LarssonHagaby GoIF Örebro50:00+21:2710:08
27Alfred LiljeströmGävle OK51:26+22:5310:25
28Jonas ÖhmanVäsby OK52:51+24:1810:43
29Joakim AlmtorpLånghundra IF53:05+24:3210:46
30Johan StrandLänna IF53:53+25:2010:55
31Felix SilverGävle OK54:01+25:2810:57
32Emil ThalinOK Älvsjö-Örby54:45+26:1211:06
33Cristian LarssonKöping-Kolsva OK54:55+26:2211:08
34Patrik OttossonGävle OK55:02+26:2911:09
35Jonas FrykstenHärnösands OK55:31+26:5811:15
36Tomas JohnssonSundsvalls OK55:48+27:1511:19
37Glenn KällströmOK Roslagen56:26+27:5311:26
38Adam LiljaOK Enen58:05+29:3211:46
39Isak BerggrenGävle OK1:00:45+32:1212:19
Per SundholmOK Nolaskogsarnaej godkänd
Joakim BjörkegrenGotlands Bro OKej godkänd

D18

3 530 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Beata PetterssonGotlands Bro OK1:10:2919:58
2Vendela JonsellVallentuna-Össeby OL1:20:23+9:5422:46
Hedvig SundstedtRasbo IKej start

H18

3 680 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Valtteri KankainenSotkamon Jymy30:398:19
2Arvid RoosOK Linné32:06+1:278:43
3Ville FontellOK Enen42:16+11:3711:29
4Daniel StåhlOK Hammaren49:55+19:1613:33
Oskar StenviOK Linnéej godkänd

D16

3 570 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Agnes WeissLånghundra IF42:3511:55
2Cornelia KrafftLänna IF43:27+0:5212:10
3Lovisa HambäckLånghundra IF44:35+2:0012:29
4Fanny CedstedtLånghundra IF54:24+11:4915:14
5Emma PalmOK Roslagen56:34+13:5915:50
6Tyra ForsbergValbo AIF1:01:45+19:1017:17
7Linn RistoOK Linné1:11:20+28:4519:58
Linnea PerssonValbo AIFej godkänd
Ebba LindellIF Thorej start

H16

3 850 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Edvin NilssonLånghundra IF31:228:08
2Oskar SundblomRånäs OK33:58+2:368:49
3Elias WesterberghRasbo IK35:56+4:349:20
4Emil BoströmOK Linné37:21+5:599:42
5Pelle NilssonOK Linné38:12+6:509:55
6Viktor JemthIF Thor39:42+8:2010:18
7Simon WahlnäsOK Linné45:07+13:4511:43
8Arvid BylundIF Thor49:53+18:3112:57
9Erik NilssonGotlands Bro OK1:01:55+30:3316:04
Zebastian Jönsson-UlateOK Triangelnej godkänd
Kasper LagerströmNyköpings OKej start
Vincent LindvallSträngnäs-Malmby OLej start
John McLellandOK Rodhenej start

D14

2 910 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johanna RoosOK Linné24:128:18
2Sara ÅbomGävle OK27:27+3:159:25
3Moa LundinOK Linné28:54+4:429:55
4Frida MelinOK Rodhen30:00+5:4810:18
5Fannie SjölanderOK Rodhen31:26+7:1410:48
6Julia AnderssonOK Tor33:38+9:2611:33 Ladda ner rutt i gpx-format
7Lovisa DufvaSundsvalls OK35:29+11:1712:11
8Klara HartOK Linné37:02+12:5012:43
9Isabel UnnerudLånghundra IF38:47+14:3513:19
10Elsa Söllvander EklundOK Rodhen39:21+15:0913:31
11Sara SundqvistLånghundra IF40:33+16:2113:56
12Natalie GardelinGotlands Bro OK40:47+16:3514:00
13Ella ServinLånghundra IF45:15+21:0315:32
14Erica KarlssonOK Rodhen46:22+22:1015:56
15Nadine Huss LandströmOK Linné48:22+24:1016:37
16Alma PetterssonGotlands Bro OK1:41:06+1:16:5434:44
Judith ForsbergValbo AIFej godkänd
Alva OláRånäs OKej start
Elsa HedinOK Linnéej start
Klara BorgSödertälje-Nykvarn OFej start
Agnes Söllvander EklundOK Rodhenej start

H14

3 070 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Love BylundIF Thor23:367:41
2Axel GidlundOK Linné23:48+0:127:45
3Valle LarssonIF Thor24:55+1:198:06
4Axel AnderssonIF Thor27:36+4:008:59
5Aron BromanLänna IF27:46+4:109:02
6Arvid JonforsenHallstahammars OK28:44+5:089:21
7Emil ÅbergOK Linné29:04+5:289:28
8Jacob HenrikssonRånäs OK30:50+7:1410:02
9Hugo ÖrtlundRånäs OK31:50+8:1410:22
10Viktor FischerOK Linné33:35+9:5910:56
11Edvin MäkinenOK Hammaren33:50+10:1411:01
12Linus NordinOK Renen36:23+12:4711:51
13Viktor BoströmOK Linné40:59+17:2313:20
13Jonathan FlodmanGotlands Bro OK40:59+17:2313:20
15Edvard PetterssonGotlands Bro OK44:44+21:0814:34
16Max AlfredssonGävle OK48:27+24:5115:46
17Axel MäkinenOK Hammaren50:39+27:0316:29
18Axel HejdenbergGävle OK1:01:09+37:3319:55
Casper KarlssonOK Torej start
Mathias NordlinderOK Linnéej start

D12

2 320 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ida PalmOK Linné20:028:38
2Lovisa BorgSödertälje-Nykvarn OF20:16+0:148:44
3Sara RoosOK Linné21:30+1:289:16
4Alva EliassonSundsvalls OK22:30+2:289:41
5Olivia UnnerudLånghundra IF24:18+4:1610:28
6Emily KruysIF Thor25:13+5:1110:52
7Tora JonsellIF Thor25:23+5:2110:56
8Ida WestfältGotlands Bro OK29:44+9:4212:48
9Felice GardelinGotlands Bro OK31:32+11:3013:35
10Rebecka HartvikLänna IF35:37+15:3515:21
11Alice ReintzGotlands Bro OK39:59+19:5717:14
12Ulrika PerssonGotlands Bro OK41:37+21:3517:56
13Linnea Kimell TynnvallGotlands Bro OK42:34+22:3218:20
Signe PalmOK Linnéej godkänd
Svea ForsslundGävle OKej start

H12

2 320 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ted LagerströmAttunda OK17:067:22
2Morgan AlfredssonGävle OK18:29+1:237:58
3Alfons WesterberghRasbo IK23:27+6:2110:06
4Albin JemthIF Thor23:39+6:3310:11
5Joakim GustafssonGotlands Bro OK26:57+9:5111:36
6Anton HedströmSöders-Tyresö32:25+15:1913:58
7Theo RistoOK Linné37:07+20:0115:59
8Anton ÅbergOK Linné39:23+22:1716:58
Samuel JanssonSala OKej godkänd
Wilmer HagrotTäby OKej start

D10

2 010 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lovisa FischerOK Linné23:0611:29
2Sara HartvikLänna IF28:58+5:5214:24
3Signe HåstadBromma-Vällingby SOK40:35+17:2920:11
4Alma WesselLänna IF51:19+28:1325:31
My HärnerOK Enenej godkänd
Siri HejdenbergGävle OKej start
Ellen HedinOK Linnéej start

H10

2 010 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linus Bodin-LiliegrenOK Djerf14:457:20
2Jelmer SellingLänna IF17:07+2:228:30
3Alexander DufvaSundsvalls OK19:13+4:289:33
4Alfred WesselLänna IF21:38+6:5310:45
5Herman EliassonSundsvalls OK22:14+7:2911:03
6David JonforsenHallstahammars OK25:41+10:5612:46
7Enar LöfstedtGotlands Bro OK30:32+15:4715:11
8Vincent RylanderVäsby OK31:51+17:0615:50
9Björn BlomströmIF Thor50:57+36:1225:20
Lukas LundinOK Linnéej start

D35

3 530 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johanna GrybäckIF Thor41:1911:42
2Malin SundebySkogslöparna1:07:57+26:3819:14
3Annica SundebyTumba-Mälarhöjden OK1:12:11+30:5220:26
Linda WåhlströmIF Thorej start

D40

3 530 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jessica SöllvanderOK Rodhen37:2010:34
2Jenny JohanssonValbo AIF42:55+5:3512:09
3Ingela ErikssonGävle OK44:19+6:5912:33
4Sara TimnerSundsvalls OK48:09+10:4913:38
5Jenny  ÅmanValbo AIF49:54+12:3414:08
6Åsa KruysIF Thor52:53+15:3314:58
7Ida SundstedtRasbo IK1:08:45+31:2519:28
8Ida WesselLänna IF1:23:16+45:5623:35
Åsa BergSigtuna OKej start

H40

4 080 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emil AnderssonLänna IF33:038:06
2Tobias EliassonSundsvalls OK33:20+0:178:10
3Torbjörn GillsparrOK Österåker49:38+16:3512:09
4Thomas TörnkvistKöping-Kolsva OK52:32+19:2912:52
Jonas SellingLänna IFej godkänd
Johan StenbergIF Thorej godkänd
Svante GustafsonLänna IFej start
Daniel RejmentOK Linnéej start

D45

3 150 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Josefine NordströmOK Triangeln31:5110:06
2Yvonne GrehnOK Rodhen40:01+8:1012:42
3Eva CedstedtLånghundra IF44:34+12:4314:08
4Ulrika SilverGävle OK47:33+15:4215:05
5Pille HedströmSöders-Tyresö51:09+19:1816:14
6Sofia KrafftLänna IF53:48+21:5717:04
7Ann-Sofie JemthIF Thor55:03+23:1217:28 Ladda ner rutt i gpx-format
8Anette EngströmValbo AIF1:51:17+1:19:2635:19
Anna BerggrenGävle OKej start
Sofie BergendahlIF Thorej start
Helena BacklundGävle OKej start
Marica TynellRånäs OKej start

H45

4 080 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonas EklundOK Rodhen29:217:11
2Johan BlomsterIF Thor30:50+1:297:33
3Henrik HolmbergKöping-Kolsva OK34:49+5:288:32
4Magnus JonssonSundsvalls OK36:18+6:578:53
5Christoffer NorrmanAttunda OK38:20+8:599:23
6Fredrik MäkinenOK Hammaren38:58+9:379:33
7Fredrik NilssonLånghundra IF39:31+10:109:41
8Ingemar StålbergGävle OK40:04+10:439:49
9Rickard JonforsenHallstahammars OK40:44+11:239:59
10Andreas KrafftLänna IF40:55+11:3410:01
11Nic KruysIF Thor43:19+13:5810:37
12Johan WesterberghRasbo IK44:06+14:4510:48
13Göran KimellGotlands Bro OK44:35+15:1410:55
14Per JemthIF Thor44:48+15:2710:58
15Joakim ÅkerlundIF Åland45:37+16:1611:10
16Torbjörn PetterssonGävle OK45:54+16:3311:15
17Joakim JanssonSala OK46:44+17:2311:27
18Jonas StåhlbrandtRasbo IK47:06+17:4511:32
19Jens AndertoftVästerås SOK53:13+23:5213:02
20Johan HartvikLänna IF1:03:36+34:1515:35
21Hans JohanssonIF Thor1:26:35+57:1421:13
22Niclas LarssonAttunda OK1:34:33+1:05:1223:10
Jesper HedbergIF Thorej start
Tomas EklundSkogsluffarnas OKej start
Fredrik LindellIF Thorej start
John SolbreckLånghundra IFej start
Martin ForsslundGävle OKej start
Håkan PerssonValbo AIFej start

D50

3 150 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lina BerggrenTullinge SK32:4510:23
2Marianne CarlbergRånäs OK33:00+0:1510:28
3Monica BomanGävle OK37:24+4:3911:52
4Elisabet EnmarkGävle OK38:27+5:4212:12
5Monica RoosAttunda OK39:20+6:3512:29
6Anette SjöbergGävle OK40:06+7:2112:43
7Carin HomannJärfälla OK45:09+12:2414:20
8Pernilla KlemetsKöping-Kolsva OK45:55+13:1014:34
9Annelie NygrenSäterbygdens OK48:42+15:5715:27
10Carina NilssonTäby OK48:55+16:1015:31
11Helena HolmbergKöping-Kolsva OK52:02+19:1716:31
12Anita KlarSäterbygdens OK52:05+19:2016:32
13Lena LiljeforsAvesta OK1:12:31+39:4623:01
Cathrine JohanssonTierps SOKej godkänd

H50

3 550 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulrik EnglundTumba-Mälarhöjden OK26:177:24
2Conny ForsbergLånghundra IF27:22+1:057:42
3Mattias SandqvistVallentuna-Össeby OL28:39+2:228:04
4Björn AnderssonBredaryds SOK29:47+3:308:23
5Johan OhlströmIF Thor30:26+4:098:34
6Per EdlundSigtuna OK31:14+4:578:47
7Tommy AskBredaryds SOK31:47+5:308:57
8Per CarlbergRånäs OK33:13+6:569:21
9Mats GunnemyrSöders-Tyresö33:51+7:349:32
10Lars KarlssonValbo AIF33:53+7:369:32
11Anders OhlinRånäs OK34:09+7:529:37
12Johan AnderssonValbo AIF34:46+8:299:47
13Anders BygrenGävle OK35:38+9:2110:02
14Peter HambäckLånghundra IF35:52+9:3510:06
15Mats JonsellIF Thor37:04+10:4710:26
16Klaus KrischanEnnstal38:52+12:3510:56
17Daniel UnnerudLånghundra IF39:13+12:5611:02
18Michael HolmgrenIF Thor39:49+13:3211:12
19Per ÅgrenOK Enen40:24+14:0711:22
20Jan CarlssonSöders-Tyresö40:33+14:1611:25
21Jan AnderssonGävle OK40:46+14:2911:29
22Anders NordinOK Renen41:33+15:1611:42
23Patrik SteenOK Enen41:47+15:3011:46
24James BrewisLänna IF42:52+16:3512:04
25Jonas GidingVallentuna-Össeby OL43:04+16:4712:07
26Svante JonsellVallentuna-Össeby OL43:21+17:0412:12
27Kent BerggrenTullinge SK44:26+18:0912:30
28Tomas SundqvistOK Kåre47:16+20:5913:18
29Jesper HenrikssonRånäs OK1:04:56+38:3918:17
Jonas NordströmOK Roslagenej start

D55

3 150 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marie ÖhmanVallentuna-Össeby OL36:1611:30 Ladda ner rutt i gpx-format
2Katarina BengtssonLånghundra IF39:58+3:4212:41
3Åsa KindlundhAlfta-Ösa OK44:51+8:3514:14
4Annika ArdellOK Rodhen46:08+9:5214:38
5Karin JanssonOK Rodhen46:10+9:5414:39
6Dorothe SpillmannIF Thor46:12+9:5614:40
7Anna Lindskoog PetterssonAttunda OK50:52+14:3616:08
8Pia BoudrieVäsby OK52:30+16:1416:40
9Inger SkantzLänna IF56:25+20:0917:54
10Madelene BjernulfSundbybergs IK56:26+20:1017:54
11Maria SkantzOK Triangeln58:08+21:5218:27
12Katarina SundqvistOK Kåre58:33+22:1718:35

H55

3 550 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders JönssonOK Triangeln32:579:16
2Mats LundinLånghundra IF34:41+1:449:46
3Jan-Olov BergmanVästerås SOK35:14+2:179:55
4Mats BäckströmOK Enen36:50+3:5310:22
5Kjell KlarSäterbygdens OK37:49+4:5210:39
6Johan PalmgrenTäby OK39:49+6:5211:12
7Håkan LångLänna IF40:28+7:3111:23
8Anders NilssonTäby OK41:40+8:4311:44
9Karl-Erik EngblomValbo AIF44:50+11:5312:37
10Johan KarlssonNorbergs OK1:10:47+37:5019:56
Thomas NilssonStora Tuna OKej godkänd
Johan SköldJärfälla OKej godkänd
Jan LindellLånghundra IFej godkänd
Erik BengtssonSala OKej godkänd
Anders EnmarkGävle OKej godkänd
Anders RoothVästerås SOKej start

D60

2 540 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mona ÅkermanValbo AIF31:5412:33
2Britt-Marie HellgrenOK Älvsjö-Örby43:01+11:0716:56
3Tanja-Birgit SöderströmSala OK46:00+14:0618:06
4Helena EkbrinkIF Thor46:41+14:4718:22
5Christina OhlinRånäs OK51:11+19:1720:09
6Kerstin Alneberg StenssonSträngnäs-Malmby OL51:31+19:3720:16
7Eva ElnerudSigtuna OK52:31+20:3720:40
8Gunilla JacobssonNjurunda OK57:07+25:1322:29 Ladda ner rutt i gpx-format
Mari-Louise LundgrenStora Tuna OKej start

H60

3 460 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stefan CarlssonAlfta-Ösa OK28:328:14
2Anders FriesUmeå OK33:16+4:449:36
3Lars OhlinRånäs OK33:35+5:039:42
4Björn-Ove PetterssonAttunda OK33:53+5:219:47
5Pär JanssonIF Thor34:21+5:499:55
6Thom SandvikAvesta OK34:38+6:0610:00
7Mats LundmanOK Roslagen35:30+6:5810:15
8Jan GottfridssonNorbergs OK36:07+7:3510:26
9Mikael SternJärla Orientering37:36+9:0410:52
10Mats AnderssonFinspångs SOK38:34+10:0211:08
11Christer SegerquistGävle OK42:31+13:5912:17
12Lars HagrotTäby OK46:10+17:3813:20
13Göran HedmanValbo AIF47:49+19:1713:49
14Sven HedmanAttunda OK48:42+20:1014:04
15Peter OlssonTäby OK52:54+24:2215:17
16Rolf KullaValbo AIF53:16+24:4415:23
17Reinhold LenneboIF Thor59:09+30:3717:05
18Per-Åke HolmSigtuna OK1:01:29+32:5717:46
19Anders AlamaaIK Vikings OK1:02:12+33:4017:58
20Kenneth PerssonIFK Hedemora OK1:03:44+35:1218:25
Jörgen KarlssonAttunda OKej godkänd
Sven-Erik LevinTierps SOKej godkänd

D65

2 540 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Britt Linnéa ErikssonSala OK41:5116:28
2Lena JakobssonVästerås SOK47:24+5:3318:39
3Catherine DawsonGafanhori51:13+9:2220:09
4Annette RagvaldVingåkers OK52:36+10:4520:42
5Marita BergSigtuna OK53:40+11:4921:07
6Margareta HallménAttunda OK58:01+16:1022:50
Ulla GummesonVäsby OKej start

H65

3 130 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars JakobssonVästerås SOK28:159:01
2Hasse ÅbergValbo AIF29:52+1:379:32
3Tor-Olof BlomsterIF Åland33:05+4:5010:34
4Anders HallménAttunda OK34:41+6:2611:04
5Ulf KjellinOK Hedströmmen35:22+7:0711:17
6Kjell JanssonLånghundra IF36:13+7:5811:34
7Per Erik FogelVästerås SOK36:48+8:3311:45
8Rolf KarlssonOK Hällen36:57+8:4211:48
9Anders ErikssonVallentuna-Össeby OL38:33+10:1812:18
10Bo AnderssonSträngnäs-Malmby OL39:03+10:4812:28
11Roland BergSäterbygdens OK40:55+12:4013:04
12Gerhard LilliestiernaOK Roslagen41:23+13:0813:13
13Hans OhlinRånäs OK42:16+14:0113:30
14Sture AnderssonIF Åland42:32+14:1713:35
15Jan-Erik SundholmOK Nolaskogsarna43:44+15:2913:58
16Hans JoelssonLinköpings OK44:31+16:1614:13
17Mats LiljaOK Enen45:03+16:4814:23
18Per-Johan JanssonLänna IF47:36+19:2115:12
19Tommy HöglundLånghundra IF49:24+21:0915:46
20Kjell LindblomJärfälla OK55:49+27:3417:49
21Bengt HanssonSäterbygdens OK57:37+29:2218:24
22Hans RagvaldVingåkers OK1:05:52+37:3721:02
Sven-Inge NylundJärfälla OKej start
Gunnar KvarnerudLänna IFej start
Jan JohanssonIF Thorej start
Gunnar MunkteliusSurahammars SOKej start

D70

2 470 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Birgitta BillstamJärfälla OK32:1113:01
2Margareta HagstedtVäsby OK38:47+6:3615:42
3Karin DelinAlfta-Ösa OK39:50+7:3916:07
4Anna BlomgrenTullinge SK39:54+7:4316:09
5Birgitta KlangLånghundra IF40:47+8:3616:30
6Kristina Nygren FriskAttunda OK1:03:17+31:0625:37
7Ingrid JarlebringVäsby OK1:08:38+36:2727:47
Kristina ErikssonLänna IFej godkänd

H70

3 020 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bo SundqvistOckelbo OK31:2510:24
2Magnus SäverosNilivaara IS32:02+0:3710:36
3Per ElfströmÅrsunda IF36:38+5:1312:07
4Torsten PetterssonLånghundra IF36:49+5:2412:11
5Nils-Erik ErikssonSala OK39:44+8:1913:09
6Jan BojlingSolna OK41:34+10:0913:45
7Bjarne BlomsterIF Åland41:43+10:1813:48
8Per-Åke CarlenstamVäsby OK41:45+10:2013:49
9Anders NilssonGotlands Bro OK41:51+10:2613:51
10Hans KäckDalaportens OL42:58+11:3314:13
11Göran FriskAttunda OK43:14+11:4914:18
12Tomas ÅhgrenLånghundra IF43:29+12:0414:23
13Gunnar ErikssonJärfälla OK45:19+13:5415:00 Ladda ner rutt i gpx-format
14Stig TörnkvistKöping-Kolsva OK45:45+14:2015:08
15Bengt FribergJärfälla OK45:49+14:2415:10
16Bernt JohanssonHäverödals SK47:22+15:5715:41
17Leif BergSigtuna OK47:56+16:3115:52
18Lars JonassonJärfälla OK48:30+17:0516:03
19Bertil HolmgrenGävle OK49:20+17:5516:20
19Stig OvelandValbo AIF49:20+17:5516:20
21Jan-Olov RaskOK Enen1:00:09+28:4419:55
Sören ErikssonLänna IFej godkänd
Roy DawsonGafanhoriej godkänd
Hans AurellGävle OKej start
Claes NidebornStora Tuna OKej start

D75

2 470 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ing-Marie MozéliusStora Tuna OK40:4916:31
2Lena LeanderssonÄlvdalens IF OK44:44+3:5518:06
3Caje JacobssonIF Thor1:02:21+21:3225:14
4Britt-Marie SjöbergOK Tor1:08:50+28:0127:52
5Maud BengtssonSala OK1:10:54+30:0528:42
6Barbro MelvingerOK Enen1:28:37+47:4835:52
Eva von HeijneSigtuna OKej godkänd
Margaretha NyströmLänna IFej start

H75

2 470 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jan JohanssonIFK Hedemora OK30:3012:20
2Olle JohanssonIFK Hedemora OK31:40+1:1012:49
3Karl JohanssonIFK Hedemora OK34:31+4:0113:58
4Torbjörn TirénHellas Orientering35:48+5:1814:29
5Karl-Gustav KlemetsKöping-Kolsva OK36:23+5:5314:43
6Ragnar ErikssonOK Hedströmmen36:41+6:1114:51
7Lars-B LarssonOK Tyr37:38+7:0815:14
8Olle AnderssonIFK Mora OK40:22+9:5216:20
9Stig JaremalmVallentuna-Össeby OL40:56+10:2616:34
10Thord RådbergOK Roslagen41:25+10:5516:46
11Christer SolbreckLånghundra IF42:39+12:0917:16
12Staffan GanteliusVallentuna-Össeby OL43:58+13:2817:48
13Jan-Olof MalmSigtuna OK51:37+21:0720:53
14Sören WingeUpsala IF55:25+24:5522:26
15Sven JacobssonIF Thor58:11+27:4123:33
Rune ThurénVallentuna-Össeby OLej start
Kuno ÖsterlundVästerås SOKej start

H80

2 130 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karl Henrik LovangIF Thor45:5221:32
Lars-Erik LindellVäsby OKej godkänd
Lennart ErikssonOK Enenej godkänd

Inskolning

1 920 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
August ElwingerIF Thorfullföljt
Ezana Yosief GhideSala OKfullföljt
Selma KaskOK Linnéfullföljt
Filados TesfazgiSala OKfullföljt
Solhem TesfazgiSala OKfullföljt

U1

2 030 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linnea DufvaSundsvalls OK22:5411:16
2Elis EklundOK Rodhen23:04+0:1011:21
3Kai UnnerudLånghundra IF27:51+4:5713:43
4Christian Jönsson UlateOK Triangeln30:14+7:2014:53
5Frode AsplundLinköpings OK32:19+9:2515:55
6Juni RylanderVäsby OK32:44+9:5016:07
7Joel WesterberghRasbo IK33:20+10:2616:25
8Siri HåstadBromma-Vällingby SOK34:15+11:2116:52
9Ragnar GästgivarsOK Triangeln35:09+12:1517:18
10Runa GästgivarsOK Triangeln38:41+15:4719:03
11Rebecka DrevinKlubblös45:54+23:0022:36
12Elise BorseliusIF Thor51:21+28:2725:17
Viola ForsbergValbo AIFej godkänd
Julia JaxgårdIF Thorej start
Måns TroengOK Linnéej start

U2

1 950 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eira Dinges OlivOK Enen21:5811:15
2Olle TornellGotlands Bro OK22:37+0:3911:35
3Elina HåstadBromma-Vällingby SOK23:33+1:3512:04
4Samuel EklundGotlands Bro OK24:31+2:3312:34
5Ellinor KruysIF Thor25:48+3:5013:13
6Havanna  Björkman FilanderGotlands Bro OK27:17+5:1913:59
6Jorunn Robsarve MalmrosGotlands Bro OK27:17+5:1913:59
8Liv LöfstedtGotlands Bro OK29:00+7:0214:52
9Nellie LeveauGotlands Bro OK29:04+7:0614:54
10Olle WidegrenIF Thor29:41+7:4315:13
11Emil BjörksvedGotlands Bro OK30:18+8:2015:32
12Svante GustafssonGotlands Bro OK30:43+8:4515:45
13Frida NilssonOK Triangeln31:30+9:3216:09
14Fabian GrybäckIF Thor32:35+10:3716:42
15John BorseliusIF Thor33:47+11:4917:19
16Agnes BoströmOK Linné34:28+12:3017:40
17Jacob TynnvallGotlands Bro OK34:32+12:3417:42
18Lucas Bodin LiliegrenOK Djerf34:40+12:4217:46
19Lucas LövgrenIF Thor36:49+14:5118:52
20Amanda LövgrenIF Thor36:52+14:5418:54
21Isak SandbergSala OK42:13+20:1521:38
22Märta ÖrtqvistOK Linné43:56+21:5822:31
Nils HåkanssonIF Thorej start
Villiam JaxgårdIF Thorej start

Öppen motion 1

1 950 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Cecilia CarlssonVästerås SOK42:4021:52
2Helena LiljeströmGävle OK55:38+12:5828:31

Öppen motion 3

2 610 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Malin StrandLänna IF31:5712:14
2Linnea ElfströmÅrsunda IF33:21+1:2412:46
3Paulina HermanssonKlubblös35:56+3:5913:46
4Peppe Liljeberg HanssonTeam Ramudden37:19+5:2214:17
5Per WistedtTierps SOK37:36+5:3914:24
6Lisa OlivOK Enen38:28+6:3114:44
7Agnes MörlinRasbo IK38:40+6:4314:48
8Ann-Christine HambäckLånghundra IF43:41+11:4416:44
9Karin MörlinRasbo IK43:56+11:5916:49
10Kerstin SundbergVästerås SOK44:46+12:4917:09
11Linda JohnssonKlubblös44:57+13:0017:13
12Carin ForsbergValbo AIF45:08+13:1117:17
13David SöderströmSala OK45:37+13:4017:28
14Sara SundblomRånäs OK46:54+14:5717:58
15Bo MalmbergKlubblös47:31+15:3418:12
16Jakob MartiinKlubblös51:12+19:1519:37
17Linda DrevinOK Rodhen51:20+19:2319:40
18Klas ElwingerIF Thor55:00+23:0321:04
19Marianne HultqvistVallentuna-Össeby OL56:27+24:3021:37
20Christina ÖbergOK Hällen57:00+25:0321:50
21Emilia AnderssonOK Tor1:00:21+28:2423:07
22Catharina AnderssonOK Tor1:00:22+28:2523:07
23Margareta DahlströmOK Hedströmmen1:00:30+28:3323:10
24Pia VikströmTäby OK1:06:08+34:1125:20
Katarina HärnerOK Enenej godkänd
Sigurd BergeIF Thorej godkänd
Erik SundholmKlubblösej godkänd

Öppen motion 5

3 460 m, 35 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Robert LarssonIF Thor40:3011:42
2Daniel PalmOK Linné44:06+3:3612:44
3Linda NilssonLånghundra IF44:21+3:5112:49
4Maria KarlssonIF Thor45:55+5:2513:16
5Carl SmidingGävle OK47:20+6:5013:40
6Mattias GyllenswärdOK Linné47:34+7:0413:44
6Sofia GyllenswärdOK Linné47:34+7:0413:44
8Erika TroengOK Linné49:16+8:4614:14
9Ulf JanssonOK Linné51:06+10:3614:46
10Emma SmidingGävle OK52:42+12:1215:13
11Ulrika BohlinOK Triangeln54:26+13:5615:43
12Marie HedströmOK Måsen55:41+15:1116:05
13Vanessa UlateOK Triangeln57:45+17:1516:41
14Per ArnessonSkarpnäcks OL57:50+17:2016:42
15Klara HåstadBromma-Vällingby SOK1:00:08+19:3817:22
16Tobias WestbomLånghundra IF1:00:09+19:3917:23
17Jimmy SundblomOK Linné1:02:57+22:2718:11
18Lars ÅbomGävle OK1:04:51+24:2118:44
19Magnus NilssonLånghundra IF1:05:48+25:1819:01
20Hanna ErikssonLånghundra IF1:06:15+25:4519:08
21Mattias SundstedtRasbo IK1:12:47+32:1721:02
22Markus SjöströmIF Åland1:15:48+35:1821:54
23Ola MörlinRasbo IK1:16:43+36:1322:10
24Isabelle StåhlbrandtRasbo IK1:16:49+36:1922:12
25Sara BengtsonKöping-Kolsva OK1:17:06+36:3622:16
26Anna DufvaSundsvalls OK1:23:55+43:2524:15
27Candice StåhlJärbo OK1:24:33+44:0324:26
28Pia BylundIF Thor1:26:11+45:4124:54
29Jonny BobergBromma-Vällingby SOK1:27:18+46:4825:13
30Juho NiiniskorpiKlubblös1:30:58+50:2826:17
31Ingela BengtssonSala OK1:31:20+50:5026:23
32Katarina SellingLänna IF2:02:50+1:22:2035:30
Lena ÅbomGävle OKej godkänd
Daniel HellgrenOK Älvsjö-Örbyej godkänd
Mattias Persson LiliegrenUppsala Parkrunej godkänd
Emma LiliegrenOK Djerfej start

Öppen motion 7

3 020 m, 54 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Benneth SundqvistKöping-Kolsva OK31:5410:33
2Mattias ThorsellKlubblös32:27+0:3310:44
3Bertil AslaksenJärfälla OK37:12+5:1812:19
4Mikael AnderssonOK Tor37:57+6:0312:33 Ladda ner rutt i gpx-format
5Helena GrennbergOK Linné41:17+9:2313:40
6Malin JanssonRånäs OK42:23+10:2914:02
7Mattias ÖrtqvistOK Linné42:25+10:3114:02
8Anna JanssonRånäs OK42:27+10:3314:03
9Johan KarlssonIF Thor43:41+11:4714:27
10Eva SchönquistOK Linné44:23+12:2914:41
11Evy JohanssonSala OK47:09+15:1515:36
12Karin BlombäckLånghundra IF47:14+15:2015:38
13Börje SvenssonMarnardal IL47:50+15:5615:50
14Eva-Lena MäkinenOK Hammaren47:52+15:5815:50
15Marie LindströmOK Triangeln47:58+16:0415:52
16Carl MohlinOK Linné48:16+16:2215:58
17Erik BjernulfSundbybergs IK48:54+17:0016:11
18Per-Ingvar AdamssonTrosabygdens OK49:26+17:3216:22
19Jonna LundbäckJärfälla OK50:36+18:4216:45
20Stefan SamuelssonHeby AIF50:53+18:5916:50
21Nayara GillsparrOK Österåker51:57+20:0317:12
22Fabienne GaugazováOK Linné52:16+20:2217:18
23Per WretbladOK Linné52:44+20:5017:27
24Andreas LundinKlubblös52:49+20:5517:29
25Ulrika AsplundLinköpings OK53:09+21:1517:35
26Gullan AnderssonSträngnäs-Malmby OL53:30+21:3617:42
27Johan EngvallSala OK54:18+22:2417:58
28Kristin AndréeJärla Orientering54:29+22:3518:02
29Monica OhlinRånäs OK55:33+23:3918:23
30Henrik BergmanOK Linné55:47+23:5318:28
30Britt-Marie ErikssonOK Rodhen55:47+23:5318:28
32Stig LarssonLänna IF56:31+24:3718:42
33Lars-Erik LiljeströmGävle OK57:04+25:1018:53
34Toni AnderssonVästerås SOK57:14+25:2018:57
35Linnea TalltjärnKlubblös57:31+25:3719:02
36Anna Martinsson-KarlssonStockholmspolisens IF OF57:54+26:0019:10
37Hans LundmarkLånghundra IF58:36+26:4219:24
38Torbjörn KlangLänna IF1:00:28+28:3420:01
39Anders HassisTeam Ramudden1:00:40+28:4620:05
40Birgitta LindellLånghundra IF1:04:04+32:1021:12
41Torbjörn HaldammenSOK Joar Viking Enköpin1:08:53+36:5922:48
42Karin JonsellVallentuna-Össeby OL1:12:52+40:5824:07
43Anita TalltjärnVästerås SOK1:12:53+40:5924:08
44Leif  HagstedtVäsby OK1:14:31+42:3724:40
45Filip NilssonOK Triangeln1:19:20+47:2626:16
46Inge LarssonIF Thor1:25:31+53:3728:19
47Robert PuustaOK Älvsjö-Örby1:27:18+55:2428:54
48Curt ReinholdssonIF Thor1:33:56+1:02:0231:06
Karl-Otto AnderssonHeby AIFej godkänd
Mikael AsplundLinköpings OKej godkänd
Maria Nimvik SternJärla Orienteringej godkänd
Britt LarssonLänna IFej godkänd
Kristina GatelIF Thorej godkänd
Joachim LandströmOK Linnéej godkänd

Öppen motion 8

4 900 m, 32 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders BoströmOK Linné36:067:22
2Erik HanssonGävle OK43:06+7:008:47
3Niklas OlssonTäby OK44:43+8:379:07
4David FribergKlubblös44:44+8:389:07
5Christian FoleySigtuna OK47:33+11:279:42
6Ludvig NilssonKlubblös47:35+11:299:42
7Fredrik ElwingerIF Thor48:47+12:419:57
8Stefan NordströmOK Älvsjö-Örby54:03+17:5711:01
9Niklas ReinholdssonIF Thor56:33+20:2711:32
10Michael PalmOK Triangeln56:43+20:3711:34
11Mats LundbäckJärfälla OK57:20+21:1411:42
12Stefan OlofssonOK Gisle58:49+22:4312:00
13Petra SundströmKlubblös59:40+23:3412:10
14Annika LiljebergAnna&Emils sportklubb1:01:46+25:4012:36
15Johanna RagvaldOK Linné1:07:09+31:0313:42
16Kari TalltjärnVästerås SOK1:07:33+31:2713:47
17Christian RohnerIF Thor1:08:42+32:3614:01
18Anders LindgrenLånghundra IF1:09:58+33:5214:16
19Mia DammvikStora Tuna OK1:10:26+34:2014:22
20Helena WidegrenIF Thor1:10:43+34:3714:25
21Thomas JanssonLänna IF1:10:56+34:5014:28
22Lars PetterssonOK Linné1:13:17+37:1114:57
23Olof SundströmKlubblös1:23:49+47:4317:06
24Pontus RosbergOK Linné1:24:24+48:1817:13
25Ingrid SegerbergOK Linné1:33:49+57:4319:08
26Roger CarlssonVästerås SOK1:36:08+1:00:0219:37
27Anne LöfgrenKlubblös1:38:02+1:01:5620:00
28Audrey FoleySigtuna OK1:42:12+1:06:0620:51
29Jacob KällströmVallentuna-Össeby OL1:59:03+1:22:5724:17
Johan LundbäckJärfälla OKej godkänd
Viktor JanrikOK Linnéej godkänd
Håkan WahlnäsOK Linnéej godkänd

U3

2 320 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Felicia KrafftLänna IF39:0116:49
2Signe ÖrtqvistOK Linné46:18+7:1719:57
3Emelie EngvallSala OK53:25+14:2423:01
4Isak StåhlbrandtRasbo IK54:40+15:3923:33

U4

2 910 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elsa KarlssonIF Thor1:02:0321:19

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser