Swedish Orienteering Federation

Official results for Linnéklassikern, medel

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Linnéklassikern, medel
Organiser: OK Linné
Date: Saturday 8 September 2018

D21

3 910 m, 23 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Annika BillstamOK Linné30:177:44
2Maria SjölanderOK Rodhen32:14+1:578:14
3Martina WelénKöping-Kolsva OK33:16+2:598:30
4Johanna TrummerOK Linné33:28+3:118:33
5Malin WelénKöping-Kolsva OK34:42+4:258:52
6Josefin BengtssonIF Thor34:44+4:278:52
7Sara BengtssonLånghundra IF35:03+4:468:57
8Malva SteenOK Enen36:26+6:099:19
9Sandra BoströmOK Linné36:29+6:129:19
10Camilla AdlertegOK Enen37:09+6:529:30
11Inga KazlauskaitéOK Roslagen37:14+6:579:31
12Stina NilssonUmeå OK37:24+7:079:33
13Lena ÖhmanCentrum OK39:18+9:0110:03
14Karin LundbergTullinge SK39:26+9:0910:05
15Kristin BomanGävle OK43:21+13:0411:05
16Synnøve BråtenIFK Lidingö SOK44:18+14:0111:19
17Elin KindlundhAlfta-Ösa OK48:25+18:0812:22
18Frida AnsinSvaide Roma SOK48:50+18:3312:29
19Erica HellgrenOK Älvsjö-Örby49:20+19:0312:37
20Pernilla ErikssonGävle OK49:48+19:3112:44
21Elin GidingVallentuna-Össeby OL50:10+19:5312:49
22Ebba WesterbergIF Thor52:12+21:5513:21
23Angelica JörnlingVaggeryds SOK1:06:03+35:4616:53
Alva LindellIF Thordid not start
Elin SjölanderOK Rodhendid not start

H21

4 930 m, 41 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Timo SildKoovee28:335:47 Download route in GPX format
2Lauri SildKoovee28:43+0:105:49
3Johan Ek-LarssonSödertälje-Nykvarn OF30:40+2:076:13
4Lasse JanssonGävle OK32:18+3:456:33
5David BorgSödertälje-Nykvarn OF34:11+5:386:56
6Harri AndréeJärla Orientering34:32+5:597:00
7Rasmus Palmqvist AslaksenIFK Lidingö SOK34:37+6:047:01
8Carl NäslundVästerås SOK34:40+6:077:01
9Anders HåkanssonOK Kåre35:13+6:407:08
10Richard HejdenbergGävle OK36:47+8:147:27
11Jonas VikströmKöping-Kolsva OK37:52+9:197:40
12Liutauras BileviciusOK Roslagen37:53+9:207:41
13Jörgen OhlinTullinge SK38:06+9:337:43
14Waldemar AnderssonLånghundra IF38:45+10:127:51
15Niklas WraneSöders-Tyresö39:38+11:058:02
16Ola HultinOK Roslagen39:57+11:248:06
17Johan AntonssonOK Löftan43:16+14:438:46
18William HultqvistVallentuna-Össeby OL44:13+15:408:58
19Emil HammarströmOK Måsen45:07+16:349:09
20Jonathan SvenssonVäxjö OK45:46+17:139:16
21Christian NilssonOK Löftan46:53+18:209:30
22Tomas AxelsonOK Löftan47:00+18:279:32
23Benjamin SellingHärnösands OK47:04+18:319:32
24Magnus BjörkOK Rodhen48:24+19:519:49
25Johan CelanderKöping-Kolsva OK49:20+20:4710:00
26Harald LarssonHagaby GoIF Örebro50:00+21:2710:08
27Alfred LiljeströmGävle OK51:26+22:5310:25
28Jonas ÖhmanVäsby OK52:51+24:1810:43
29Joakim AlmtorpLånghundra IF53:05+24:3210:46
30Johan StrandLänna IF53:53+25:2010:55
31Felix SilverGävle OK54:01+25:2810:57
32Emil ThalinOK Älvsjö-Örby54:45+26:1211:06
33Cristian LarssonKöping-Kolsva OK54:55+26:2211:08
34Patrik OttossonGävle OK55:02+26:2911:09
35Jonas FrykstenHärnösands OK55:31+26:5811:15
36Tomas JohnssonSundsvalls OK55:48+27:1511:19
37Glenn KällströmOK Roslagen56:26+27:5311:26
38Adam LiljaOK Enen58:05+29:3211:46
39Isak BerggrenGävle OK1:00:45+32:1212:19
Per SundholmOK Nolaskogsarnamispunched
Joakim BjörkegrenGotlands Bro OKmispunched

D18

3 530 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Beata PetterssonGotlands Bro OK1:10:2919:58
2Vendela JonsellVallentuna-Össeby OL1:20:23+9:5422:46
Hedvig SundstedtRasbo IKdid not start

H18

3 680 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Valtteri KankainenSotkamon Jymy30:398:19
2Arvid RoosOK Linné32:06+1:278:43
3Ville FontellOK Enen42:16+11:3711:29
4Daniel StåhlOK Hammaren49:55+19:1613:33
Oskar StenviOK Linnémispunched

D16

3 570 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Agnes WeissLånghundra IF42:3511:55
2Cornelia KrafftLänna IF43:27+0:5212:10
3Lovisa HambäckLånghundra IF44:35+2:0012:29
4Fanny CedstedtLånghundra IF54:24+11:4915:14
5Emma PalmOK Roslagen56:34+13:5915:50
6Tyra ForsbergValbo AIF1:01:45+19:1017:17
7Linn RistoOK Linné1:11:20+28:4519:58
Linnea PerssonValbo AIFmispunched
Ebba LindellIF Thordid not start

H16

3 850 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Edvin NilssonLånghundra IF31:228:08
2Oskar SundblomRånäs OK33:58+2:368:49
3Elias WesterberghRasbo IK35:56+4:349:20
4Emil BoströmOK Linné37:21+5:599:42
5Pelle NilssonOK Linné38:12+6:509:55
6Viktor JemthIF Thor39:42+8:2010:18
7Simon WahlnäsOK Linné45:07+13:4511:43
8Arvid BylundIF Thor49:53+18:3112:57
9Erik NilssonGotlands Bro OK1:01:55+30:3316:04
Zebastian Jönsson-UlateOK Triangelnmispunched
Kasper LagerströmNyköpings OKdid not start
Vincent LindvallSträngnäs-Malmby OLdid not start
John McLellandOK Rodhendid not start

D14

2 910 m, 17 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Johanna RoosOK Linné24:128:18
2Sara ÅbomGävle OK27:27+3:159:25
3Moa LundinOK Linné28:54+4:429:55
4Frida MelinOK Rodhen30:00+5:4810:18
5Fannie SjölanderOK Rodhen31:26+7:1410:48
6Julia AnderssonOK Tor33:38+9:2611:33 Download route in GPX format
7Lovisa DufvaSundsvalls OK35:29+11:1712:11
8Klara HartOK Linné37:02+12:5012:43
9Isabel UnnerudLånghundra IF38:47+14:3513:19
10Elsa Söllvander EklundOK Rodhen39:21+15:0913:31
11Sara SundqvistLånghundra IF40:33+16:2113:56
12Natalie GardelinGotlands Bro OK40:47+16:3514:00
13Ella ServinLånghundra IF45:15+21:0315:32
14Erica KarlssonOK Rodhen46:22+22:1015:56
15Nadine Huss LandströmOK Linné48:22+24:1016:37
16Alma PetterssonGotlands Bro OK1:41:06+1:16:5434:44
Judith ForsbergValbo AIFmispunched
Alva OláRånäs OKdid not start
Elsa HedinOK Linnédid not start
Klara BorgSödertälje-Nykvarn OFdid not start
Agnes Söllvander EklundOK Rodhendid not start

H14

3 070 m, 18 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Love BylundIF Thor23:367:41
2Axel GidlundOK Linné23:48+0:127:45
3Valle LarssonIF Thor24:55+1:198:06
4Axel AnderssonIF Thor27:36+4:008:59
5Aron BromanLänna IF27:46+4:109:02
6Arvid JonforsenHallstahammars OK28:44+5:089:21
7Emil ÅbergOK Linné29:04+5:289:28
8Jacob HenrikssonRånäs OK30:50+7:1410:02
9Hugo ÖrtlundRånäs OK31:50+8:1410:22
10Viktor FischerOK Linné33:35+9:5910:56
11Edvin MäkinenOK Hammaren33:50+10:1411:01
12Linus NordinOK Renen36:23+12:4711:51
13Viktor BoströmOK Linné40:59+17:2313:20
13Jonathan FlodmanGotlands Bro OK40:59+17:2313:20
15Edvard PetterssonGotlands Bro OK44:44+21:0814:34
16Max AlfredssonGävle OK48:27+24:5115:46
17Axel MäkinenOK Hammaren50:39+27:0316:29
18Axel HejdenbergGävle OK1:01:09+37:3319:55
Casper KarlssonOK Tordid not start
Mathias NordlinderOK Linnédid not start

D12

2 320 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ida PalmOK Linné20:028:38
2Lovisa BorgSödertälje-Nykvarn OF20:16+0:148:44
3Sara RoosOK Linné21:30+1:289:16
4Alva EliassonSundsvalls OK22:30+2:289:41
5Olivia UnnerudLånghundra IF24:18+4:1610:28
6Emily KruysIF Thor25:13+5:1110:52
7Tora JonsellIF Thor25:23+5:2110:56
8Ida WestfältGotlands Bro OK29:44+9:4212:48
9Felice GardelinGotlands Bro OK31:32+11:3013:35
10Rebecka HartvikLänna IF35:37+15:3515:21
11Alice ReintzGotlands Bro OK39:59+19:5717:14
12Ulrika PerssonGotlands Bro OK41:37+21:3517:56
13Linnea Kimell TynnvallGotlands Bro OK42:34+22:3218:20
Signe PalmOK Linnémispunched
Svea ForsslundGävle OKdid not start

H12

2 320 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ted LagerströmAttunda OK17:067:22
2Morgan AlfredssonGävle OK18:29+1:237:58
3Alfons WesterberghRasbo IK23:27+6:2110:06
4Albin JemthIF Thor23:39+6:3310:11
5Joakim GustafssonGotlands Bro OK26:57+9:5111:36
6Anton HedströmSöders-Tyresö32:25+15:1913:58
7Theo RistoOK Linné37:07+20:0115:59
8Anton ÅbergOK Linné39:23+22:1716:58
Samuel JanssonSala OKmispunched
Wilmer HagrotTäby OKdid not start

D10

2 010 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lovisa FischerOK Linné23:0611:29
2Sara HartvikLänna IF28:58+5:5214:24
3Signe HåstadBromma-Vällingby SOK40:35+17:2920:11
4Alma WesselLänna IF51:19+28:1325:31
My HärnerOK Enenmispunched
Siri HejdenbergGävle OKdid not start
Ellen HedinOK Linnédid not start

H10

2 010 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Linus Bodin-LiliegrenOK Djerf14:457:20
2Jelmer SellingLänna IF17:07+2:228:30
3Alexander DufvaSundsvalls OK19:13+4:289:33
4Alfred WesselLänna IF21:38+6:5310:45
5Herman EliassonSundsvalls OK22:14+7:2911:03
6David JonforsenHallstahammars OK25:41+10:5612:46
7Enar LöfstedtGotlands Bro OK30:32+15:4715:11
8Vincent RylanderVäsby OK31:51+17:0615:50
9Björn BlomströmIF Thor50:57+36:1225:20
Lukas LundinOK Linnédid not start

D35

3 530 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Johanna GrybäckIF Thor41:1911:42
2Malin SundebySkogslöparna1:07:57+26:3819:14
3Annica SundebyTumba-Mälarhöjden OK1:12:11+30:5220:26
Linda WåhlströmIF Thordid not start

D40

3 530 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jessica SöllvanderOK Rodhen37:2010:34
2Jenny JohanssonValbo AIF42:55+5:3512:09
3Ingela ErikssonGävle OK44:19+6:5912:33
4Sara TimnerSundsvalls OK48:09+10:4913:38
5Jenny  ÅmanValbo AIF49:54+12:3414:08
6Åsa KruysIF Thor52:53+15:3314:58
7Ida SundstedtRasbo IK1:08:45+31:2519:28
8Ida WesselLänna IF1:23:16+45:5623:35
Åsa BergSigtuna OKdid not start

H40

4 080 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Emil AnderssonLänna IF33:038:06
2Tobias EliassonSundsvalls OK33:20+0:178:10
3Torbjörn GillsparrOK Österåker49:38+16:3512:09
4Thomas TörnkvistKöping-Kolsva OK52:32+19:2912:52
Jonas SellingLänna IFmispunched
Johan StenbergIF Thormispunched
Svante GustafsonLänna IFdid not start
Daniel RejmentOK Linnédid not start

D45

3 150 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Josefine NordströmOK Triangeln31:5110:06
2Yvonne GrehnOK Rodhen40:01+8:1012:42
3Eva CedstedtLånghundra IF44:34+12:4314:08
4Ulrika SilverGävle OK47:33+15:4215:05
5Pille HedströmSöders-Tyresö51:09+19:1816:14
6Sofia KrafftLänna IF53:48+21:5717:04
7Ann-Sofie JemthIF Thor55:03+23:1217:28 Download route in GPX format
8Anette EngströmValbo AIF1:51:17+1:19:2635:19
Anna BerggrenGävle OKdid not start
Sofie BergendahlIF Thordid not start
Helena BacklundGävle OKdid not start
Marica TynellRånäs OKdid not start

H45

4 080 m, 22 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jonas EklundOK Rodhen29:217:11
2Johan BlomsterIF Thor30:50+1:297:33
3Henrik HolmbergKöping-Kolsva OK34:49+5:288:32
4Magnus JonssonSundsvalls OK36:18+6:578:53
5Christoffer NorrmanAttunda OK38:20+8:599:23
6Fredrik MäkinenOK Hammaren38:58+9:379:33
7Fredrik NilssonLånghundra IF39:31+10:109:41
8Ingemar StålbergGävle OK40:04+10:439:49
9Rickard JonforsenHallstahammars OK40:44+11:239:59
10Andreas KrafftLänna IF40:55+11:3410:01
11Nic KruysIF Thor43:19+13:5810:37
12Johan WesterberghRasbo IK44:06+14:4510:48
13Göran KimellGotlands Bro OK44:35+15:1410:55
14Per JemthIF Thor44:48+15:2710:58
15Joakim ÅkerlundIF Åland45:37+16:1611:10
16Torbjörn PetterssonGävle OK45:54+16:3311:15
17Joakim JanssonSala OK46:44+17:2311:27
18Jonas StåhlbrandtRasbo IK47:06+17:4511:32
19Jens AndertoftVästerås SOK53:13+23:5213:02
20Johan HartvikLänna IF1:03:36+34:1515:35
21Hans JohanssonIF Thor1:26:35+57:1421:13
22Niclas LarssonAttunda OK1:34:33+1:05:1223:10
Jesper HedbergIF Thordid not start
Tomas EklundSkogsluffarnas OKdid not start
Fredrik LindellIF Thordid not start
John SolbreckLånghundra IFdid not start
Martin ForsslundGävle OKdid not start
Håkan PerssonValbo AIFdid not start

D50

3 150 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lina BerggrenTullinge SK32:4510:23
2Marianne CarlbergRånäs OK33:00+0:1510:28
3Monica BomanGävle OK37:24+4:3911:52
4Elisabet EnmarkGävle OK38:27+5:4212:12
5Monica RoosAttunda OK39:20+6:3512:29
6Anette SjöbergGävle OK40:06+7:2112:43
7Carin HomannJärfälla OK45:09+12:2414:20
8Pernilla KlemetsKöping-Kolsva OK45:55+13:1014:34
9Annelie NygrenSäterbygdens OK48:42+15:5715:27
10Carina NilssonTäby OK48:55+16:1015:31
11Helena HolmbergKöping-Kolsva OK52:02+19:1716:31
12Anita KlarSäterbygdens OK52:05+19:2016:32
13Lena LiljeforsAvesta OK1:12:31+39:4623:01
Cathrine JohanssonTierps SOKmispunched

H50

3 550 m, 29 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ulrik EnglundTumba-Mälarhöjden OK26:177:24
2Conny ForsbergLånghundra IF27:22+1:057:42
3Mattias SandqvistVallentuna-Össeby OL28:39+2:228:04
4Björn AnderssonBredaryds SOK29:47+3:308:23
5Johan OhlströmIF Thor30:26+4:098:34
6Per EdlundSigtuna OK31:14+4:578:47
7Tommy AskBredaryds SOK31:47+5:308:57
8Per CarlbergRånäs OK33:13+6:569:21
9Mats GunnemyrSöders-Tyresö33:51+7:349:32
10Lars KarlssonValbo AIF33:53+7:369:32
11Anders OhlinRånäs OK34:09+7:529:37
12Johan AnderssonValbo AIF34:46+8:299:47
13Anders BygrenGävle OK35:38+9:2110:02
14Peter HambäckLånghundra IF35:52+9:3510:06
15Mats JonsellIF Thor37:04+10:4710:26
16Klaus KrischanEnnstal38:52+12:3510:56
17Daniel UnnerudLånghundra IF39:13+12:5611:02
18Michael HolmgrenIF Thor39:49+13:3211:12
19Per ÅgrenOK Enen40:24+14:0711:22
20Jan CarlssonSöders-Tyresö40:33+14:1611:25
21Jan AnderssonGävle OK40:46+14:2911:29
22Anders NordinOK Renen41:33+15:1611:42
23Patrik SteenOK Enen41:47+15:3011:46
24James BrewisLänna IF42:52+16:3512:04
25Jonas GidingVallentuna-Össeby OL43:04+16:4712:07
26Svante JonsellVallentuna-Össeby OL43:21+17:0412:12
27Kent BerggrenTullinge SK44:26+18:0912:30
28Tomas SundqvistOK Kåre47:16+20:5913:18
29Jesper HenrikssonRånäs OK1:04:56+38:3918:17
Jonas NordströmOK Roslagendid not start

D55

3 150 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Marie ÖhmanVallentuna-Össeby OL36:1611:30 Download route in GPX format
2Katarina BengtssonLånghundra IF39:58+3:4212:41
3Åsa KindlundhAlfta-Ösa OK44:51+8:3514:14
4Annika ArdellOK Rodhen46:08+9:5214:38
5Karin JanssonOK Rodhen46:10+9:5414:39
6Dorothe SpillmannIF Thor46:12+9:5614:40
7Anna Lindskoog PetterssonAttunda OK50:52+14:3616:08
8Pia BoudrieVäsby OK52:30+16:1416:40
9Inger SkantzLänna IF56:25+20:0917:54
10Madelene BjernulfSundbybergs IK56:26+20:1017:54
11Maria SkantzOK Triangeln58:08+21:5218:27
12Katarina SundqvistOK Kåre58:33+22:1718:35

H55

3 550 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Anders JönssonOK Triangeln32:579:16
2Mats LundinLånghundra IF34:41+1:449:46
3Jan-Olov BergmanVästerås SOK35:14+2:179:55
4Mats BäckströmOK Enen36:50+3:5310:22
5Kjell KlarSäterbygdens OK37:49+4:5210:39
6Johan PalmgrenTäby OK39:49+6:5211:12
7Håkan LångLänna IF40:28+7:3111:23
8Anders NilssonTäby OK41:40+8:4311:44
9Karl-Erik EngblomValbo AIF44:50+11:5312:37
10Johan KarlssonNorbergs OK1:10:47+37:5019:56
Thomas NilssonStora Tuna OKmispunched
Johan SköldJärfälla OKmispunched
Jan LindellLånghundra IFmispunched
Erik BengtssonSala OKmispunched
Anders EnmarkGävle OKmispunched
Anders RoothVästerås SOKdid not start

D60

2 540 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Mona ÅkermanValbo AIF31:5412:33
2Britt-Marie HellgrenOK Älvsjö-Örby43:01+11:0716:56
3Tanja-Birgit SöderströmSala OK46:00+14:0618:06
4Helena EkbrinkIF Thor46:41+14:4718:22
5Christina OhlinRånäs OK51:11+19:1720:09
6Kerstin Alneberg StenssonSträngnäs-Malmby OL51:31+19:3720:16
7Eva ElnerudSigtuna OK52:31+20:3720:40
8Gunilla JacobssonNjurunda OK57:07+25:1322:29 Download route in GPX format
Mari-Louise LundgrenStora Tuna OKdid not start

H60

3 460 m, 22 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Stefan CarlssonAlfta-Ösa OK28:328:14
2Anders FriesUmeå OK33:16+4:449:36
3Lars OhlinRånäs OK33:35+5:039:42
4Björn-Ove PetterssonAttunda OK33:53+5:219:47
5Pär JanssonIF Thor34:21+5:499:55
6Thom SandvikAvesta OK34:38+6:0610:00
7Mats LundmanOK Roslagen35:30+6:5810:15
8Jan GottfridssonNorbergs OK36:07+7:3510:26
9Mikael SternJärla Orientering37:36+9:0410:52
10Mats AnderssonFinspångs SOK38:34+10:0211:08
11Christer SegerquistGävle OK42:31+13:5912:17
12Lars HagrotTäby OK46:10+17:3813:20
13Göran HedmanValbo AIF47:49+19:1713:49
14Sven HedmanAttunda OK48:42+20:1014:04
15Peter OlssonTäby OK52:54+24:2215:17
16Rolf KullaValbo AIF53:16+24:4415:23
17Reinhold LenneboIF Thor59:09+30:3717:05
18Per-Åke HolmSigtuna OK1:01:29+32:5717:46
19Anders AlamaaIK Vikings OK1:02:12+33:4017:58
20Kenneth PerssonIFK Hedemora OK1:03:44+35:1218:25
Jörgen KarlssonAttunda OKmispunched
Sven-Erik LevinTierps SOKmispunched

D65

2 540 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Britt Linnéa ErikssonSala OK41:5116:28
2Lena JakobssonVästerås SOK47:24+5:3318:39
3Catherine DawsonGafanhori51:13+9:2220:09
4Annette RagvaldVingåkers OK52:36+10:4520:42
5Marita BergSigtuna OK53:40+11:4921:07
6Margareta HallménAttunda OK58:01+16:1022:50
Ulla GummesonVäsby OKdid not start

H65

3 130 m, 22 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lars JakobssonVästerås SOK28:159:01
2Hasse ÅbergValbo AIF29:52+1:379:32
3Tor-Olof BlomsterIF Åland33:05+4:5010:34
4Anders HallménAttunda OK34:41+6:2611:04
5Ulf KjellinOK Hedströmmen35:22+7:0711:17
6Kjell JanssonLånghundra IF36:13+7:5811:34
7Per Erik FogelVästerås SOK36:48+8:3311:45
8Rolf KarlssonOK Hällen36:57+8:4211:48
9Anders ErikssonVallentuna-Össeby OL38:33+10:1812:18
10Bo AnderssonSträngnäs-Malmby OL39:03+10:4812:28
11Roland BergSäterbygdens OK40:55+12:4013:04
12Gerhard LilliestiernaOK Roslagen41:23+13:0813:13
13Hans OhlinRånäs OK42:16+14:0113:30
14Sture AnderssonIF Åland42:32+14:1713:35
15Jan-Erik SundholmOK Nolaskogsarna43:44+15:2913:58
16Hans JoelssonLinköpings OK44:31+16:1614:13
17Mats LiljaOK Enen45:03+16:4814:23
18Per-Johan JanssonLänna IF47:36+19:2115:12
19Tommy HöglundLånghundra IF49:24+21:0915:46
20Kjell LindblomJärfälla OK55:49+27:3417:49
21Bengt HanssonSäterbygdens OK57:37+29:2218:24
22Hans RagvaldVingåkers OK1:05:52+37:3721:02
Sven-Inge NylundJärfälla OKdid not start
Gunnar KvarnerudLänna IFdid not start
Jan JohanssonIF Thordid not start
Gunnar MunkteliusSurahammars SOKdid not start

D70

2 470 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Birgitta BillstamJärfälla OK32:1113:01
2Margareta HagstedtVäsby OK38:47+6:3615:42
3Karin DelinAlfta-Ösa OK39:50+7:3916:07
4Anna BlomgrenTullinge SK39:54+7:4316:09
5Birgitta KlangLånghundra IF40:47+8:3616:30
6Kristina Nygren FriskAttunda OK1:03:17+31:0625:37
7Ingrid JarlebringVäsby OK1:08:38+36:2727:47
Kristina ErikssonLänna IFmispunched

H70

3 020 m, 23 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Bo SundqvistOckelbo OK31:2510:24
2Magnus SäverosNilivaara IS32:02+0:3710:36
3Per ElfströmÅrsunda IF36:38+5:1312:07
4Torsten PetterssonLånghundra IF36:49+5:2412:11
5Nils-Erik ErikssonSala OK39:44+8:1913:09
6Jan BojlingSolna OK41:34+10:0913:45
7Bjarne BlomsterIF Åland41:43+10:1813:48
8Per-Åke CarlenstamVäsby OK41:45+10:2013:49
9Anders NilssonGotlands Bro OK41:51+10:2613:51
10Hans KäckDalaportens OL42:58+11:3314:13
11Göran FriskAttunda OK43:14+11:4914:18
12Tomas ÅhgrenLånghundra IF43:29+12:0414:23
13Gunnar ErikssonJärfälla OK45:19+13:5415:00 Download route in GPX format
14Stig TörnkvistKöping-Kolsva OK45:45+14:2015:08
15Bengt FribergJärfälla OK45:49+14:2415:10
16Bernt JohanssonHäverödals SK47:22+15:5715:41
17Leif BergSigtuna OK47:56+16:3115:52
18Lars JonassonJärfälla OK48:30+17:0516:03
19Bertil HolmgrenGävle OK49:20+17:5516:20
19Stig OvelandValbo AIF49:20+17:5516:20
21Jan-Olov RaskOK Enen1:00:09+28:4419:55
Sören ErikssonLänna IFmispunched
Roy DawsonGafanhorimispunched
Hans AurellGävle OKdid not start
Claes NidebornStora Tuna OKdid not start

D75

2 470 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ing-Marie MozéliusStora Tuna OK40:4916:31
2Lena LeanderssonÄlvdalens IF OK44:44+3:5518:06
3Caje JacobssonIF Thor1:02:21+21:3225:14
4Britt-Marie SjöbergOK Tor1:08:50+28:0127:52
5Maud BengtssonSala OK1:10:54+30:0528:42
6Barbro MelvingerOK Enen1:28:37+47:4835:52
Eva von HeijneSigtuna OKmispunched
Margaretha NyströmLänna IFdid not start

H75

2 470 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jan JohanssonIFK Hedemora OK30:3012:20
2Olle JohanssonIFK Hedemora OK31:40+1:1012:49
3Karl JohanssonIFK Hedemora OK34:31+4:0113:58
4Torbjörn TirénHellas Orientering35:48+5:1814:29
5Karl-Gustav KlemetsKöping-Kolsva OK36:23+5:5314:43
6Ragnar ErikssonOK Hedströmmen36:41+6:1114:51
7Lars-B LarssonOK Tyr37:38+7:0815:14
8Olle AnderssonIFK Mora OK40:22+9:5216:20
9Stig JaremalmVallentuna-Össeby OL40:56+10:2616:34
10Thord RådbergOK Roslagen41:25+10:5516:46
11Christer SolbreckLånghundra IF42:39+12:0917:16
12Staffan GanteliusVallentuna-Össeby OL43:58+13:2817:48
13Jan-Olof MalmSigtuna OK51:37+21:0720:53
14Sören WingeUpsala IF55:25+24:5522:26
15Sven JacobssonIF Thor58:11+27:4123:33
Rune ThurénVallentuna-Össeby OLdid not start
Kuno ÖsterlundVästerås SOKdid not start

H80

2 130 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Karl Henrik LovangIF Thor45:5221:32
Lars-Erik LindellVäsby OKmispunched
Lennart ErikssonOK Enenmispunched

Inskolning

1 920 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
August ElwingerIF Thorcompleted
Ezana Yosief GhideSala OKcompleted
Selma KaskOK Linnécompleted
Filados TesfazgiSala OKcompleted
Solhem TesfazgiSala OKcompleted

U1

2 030 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Linnea DufvaSundsvalls OK22:5411:16
2Elis EklundOK Rodhen23:04+0:1011:21
3Kai UnnerudLånghundra IF27:51+4:5713:43
4Christian Jönsson UlateOK Triangeln30:14+7:2014:53
5Frode AsplundLinköpings OK32:19+9:2515:55
6Juni RylanderVäsby OK32:44+9:5016:07
7Joel WesterberghRasbo IK33:20+10:2616:25
8Siri HåstadBromma-Vällingby SOK34:15+11:2116:52
9Ragnar GästgivarsOK Triangeln35:09+12:1517:18
10Runa GästgivarsOK Triangeln38:41+15:4719:03
11Rebecka DrevinKlubblös45:54+23:0022:36
12Elise BorseliusIF Thor51:21+28:2725:17
Viola ForsbergValbo AIFmispunched
Julia JaxgårdIF Thordid not start
Måns TroengOK Linnédid not start

U2

1 950 m, 22 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Eira Dinges OlivOK Enen21:5811:15
2Olle TornellGotlands Bro OK22:37+0:3911:35
3Elina HåstadBromma-Vällingby SOK23:33+1:3512:04
4Samuel EklundGotlands Bro OK24:31+2:3312:34
5Ellinor KruysIF Thor25:48+3:5013:13
6Havanna  Björkman FilanderGotlands Bro OK27:17+5:1913:59
6Jorunn Robsarve MalmrosGotlands Bro OK27:17+5:1913:59
8Liv LöfstedtGotlands Bro OK29:00+7:0214:52
9Nellie LeveauGotlands Bro OK29:04+7:0614:54
10Olle WidegrenIF Thor29:41+7:4315:13
11Emil BjörksvedGotlands Bro OK30:18+8:2015:32
12Svante GustafssonGotlands Bro OK30:43+8:4515:45
13Frida NilssonOK Triangeln31:30+9:3216:09
14Fabian GrybäckIF Thor32:35+10:3716:42
15John BorseliusIF Thor33:47+11:4917:19
16Agnes BoströmOK Linné34:28+12:3017:40
17Jacob TynnvallGotlands Bro OK34:32+12:3417:42
18Lucas Bodin LiliegrenOK Djerf34:40+12:4217:46
19Lucas LövgrenIF Thor36:49+14:5118:52
20Amanda LövgrenIF Thor36:52+14:5418:54
21Isak SandbergSala OK42:13+20:1521:38
22Märta ÖrtqvistOK Linné43:56+21:5822:31
Nils HåkanssonIF Thordid not start
Villiam JaxgårdIF Thordid not start

Öppen motion 1

1 950 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Cecilia CarlssonVästerås SOK42:4021:52
2Helena LiljeströmGävle OK55:38+12:5828:31

Öppen motion 3

2 610 m, 27 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Malin StrandLänna IF31:5712:14
2Linnea ElfströmÅrsunda IF33:21+1:2412:46
3Paulina HermanssonKlubblös35:56+3:5913:46
4Peppe Liljeberg HanssonTeam Ramudden37:19+5:2214:17
5Per WistedtTierps SOK37:36+5:3914:24
6Lisa OlivOK Enen38:28+6:3114:44
7Agnes MörlinRasbo IK38:40+6:4314:48
8Ann-Christine HambäckLånghundra IF43:41+11:4416:44
9Karin MörlinRasbo IK43:56+11:5916:49
10Kerstin SundbergVästerås SOK44:46+12:4917:09
11Linda JohnssonKlubblös44:57+13:0017:13
12Carin ForsbergValbo AIF45:08+13:1117:17
13David SöderströmSala OK45:37+13:4017:28
14Sara SundblomRånäs OK46:54+14:5717:58
15Bo MalmbergKlubblös47:31+15:3418:12
16Jakob MartiinKlubblös51:12+19:1519:37
17Linda DrevinOK Rodhen51:20+19:2319:40
18Klas ElwingerIF Thor55:00+23:0321:04
19Marianne HultqvistVallentuna-Össeby OL56:27+24:3021:37
20Christina ÖbergOK Hällen57:00+25:0321:50
21Emilia AnderssonOK Tor1:00:21+28:2423:07
22Catharina AnderssonOK Tor1:00:22+28:2523:07
23Margareta DahlströmOK Hedströmmen1:00:30+28:3323:10
24Pia VikströmTäby OK1:06:08+34:1125:20
Katarina HärnerOK Enenmispunched
Sigurd BergeIF Thormispunched
Erik SundholmKlubblösmispunched

Öppen motion 5

3 460 m, 35 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Robert LarssonIF Thor40:3011:42
2Daniel PalmOK Linné44:06+3:3612:44
3Linda NilssonLånghundra IF44:21+3:5112:49
4Maria KarlssonIF Thor45:55+5:2513:16
5Carl SmidingGävle OK47:20+6:5013:40
6Mattias GyllenswärdOK Linné47:34+7:0413:44
6Sofia GyllenswärdOK Linné47:34+7:0413:44
8Erika TroengOK Linné49:16+8:4614:14
9Ulf JanssonOK Linné51:06+10:3614:46
10Emma SmidingGävle OK52:42+12:1215:13
11Ulrika BohlinOK Triangeln54:26+13:5615:43
12Marie HedströmOK Måsen55:41+15:1116:05
13Vanessa UlateOK Triangeln57:45+17:1516:41
14Per ArnessonSkarpnäcks OL57:50+17:2016:42
15Klara HåstadBromma-Vällingby SOK1:00:08+19:3817:22
16Tobias WestbomLånghundra IF1:00:09+19:3917:23
17Jimmy SundblomOK Linné1:02:57+22:2718:11
18Lars ÅbomGävle OK1:04:51+24:2118:44
19Magnus NilssonLånghundra IF1:05:48+25:1819:01
20Hanna ErikssonLånghundra IF1:06:15+25:4519:08
21Mattias SundstedtRasbo IK1:12:47+32:1721:02
22Markus SjöströmIF Åland1:15:48+35:1821:54
23Ola MörlinRasbo IK1:16:43+36:1322:10
24Isabelle StåhlbrandtRasbo IK1:16:49+36:1922:12
25Sara BengtsonKöping-Kolsva OK1:17:06+36:3622:16
26Anna DufvaSundsvalls OK1:23:55+43:2524:15
27Candice StåhlJärbo OK1:24:33+44:0324:26
28Pia BylundIF Thor1:26:11+45:4124:54
29Jonny BobergBromma-Vällingby SOK1:27:18+46:4825:13
30Juho NiiniskorpiKlubblös1:30:58+50:2826:17
31Ingela BengtssonSala OK1:31:20+50:5026:23
32Katarina SellingLänna IF2:02:50+1:22:2035:30
Lena ÅbomGävle OKmispunched
Daniel HellgrenOK Älvsjö-Örbymispunched
Mattias Persson LiliegrenUppsala Parkrunmispunched
Emma LiliegrenOK Djerfdid not start

Öppen motion 7

3 020 m, 54 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Benneth SundqvistKöping-Kolsva OK31:5410:33
2Mattias ThorsellKlubblös32:27+0:3310:44
3Bertil AslaksenJärfälla OK37:12+5:1812:19
4Mikael AnderssonOK Tor37:57+6:0312:33 Download route in GPX format
5Helena GrennbergOK Linné41:17+9:2313:40
6Malin JanssonRånäs OK42:23+10:2914:02
7Mattias ÖrtqvistOK Linné42:25+10:3114:02
8Anna JanssonRånäs OK42:27+10:3314:03
9Johan KarlssonIF Thor43:41+11:4714:27
10Eva SchönquistOK Linné44:23+12:2914:41
11Evy JohanssonSala OK47:09+15:1515:36
12Karin BlombäckLånghundra IF47:14+15:2015:38
13Börje SvenssonMarnardal IL47:50+15:5615:50
14Eva-Lena MäkinenOK Hammaren47:52+15:5815:50
15Marie LindströmOK Triangeln47:58+16:0415:52
16Carl MohlinOK Linné48:16+16:2215:58
17Erik BjernulfSundbybergs IK48:54+17:0016:11
18Per-Ingvar AdamssonTrosabygdens OK49:26+17:3216:22
19Jonna LundbäckJärfälla OK50:36+18:4216:45
20Stefan SamuelssonHeby AIF50:53+18:5916:50
21Nayara GillsparrOK Österåker51:57+20:0317:12
22Fabienne GaugazováOK Linné52:16+20:2217:18
23Per WretbladOK Linné52:44+20:5017:27
24Andreas LundinKlubblös52:49+20:5517:29
25Ulrika AsplundLinköpings OK53:09+21:1517:35
26Gullan AnderssonSträngnäs-Malmby OL53:30+21:3617:42
27Johan EngvallSala OK54:18+22:2417:58
28Kristin AndréeJärla Orientering54:29+22:3518:02
29Monica OhlinRånäs OK55:33+23:3918:23
30Henrik BergmanOK Linné55:47+23:5318:28
30Britt-Marie ErikssonOK Rodhen55:47+23:5318:28
32Stig LarssonLänna IF56:31+24:3718:42
33Lars-Erik LiljeströmGävle OK57:04+25:1018:53
34Toni AnderssonVästerås SOK57:14+25:2018:57
35Linnea TalltjärnKlubblös57:31+25:3719:02
36Anna Martinsson-KarlssonStockholmspolisens IF OF57:54+26:0019:10
37Hans LundmarkLånghundra IF58:36+26:4219:24
38Torbjörn KlangLänna IF1:00:28+28:3420:01
39Anders HassisTeam Ramudden1:00:40+28:4620:05
40Birgitta LindellLånghundra IF1:04:04+32:1021:12
41Torbjörn HaldammenSOK Joar Viking Enköpin1:08:53+36:5922:48
42Karin JonsellVallentuna-Össeby OL1:12:52+40:5824:07
43Anita TalltjärnVästerås SOK1:12:53+40:5924:08
44Leif  HagstedtVäsby OK1:14:31+42:3724:40
45Filip NilssonOK Triangeln1:19:20+47:2626:16
46Inge LarssonIF Thor1:25:31+53:3728:19
47Robert PuustaOK Älvsjö-Örby1:27:18+55:2428:54
48Curt ReinholdssonIF Thor1:33:56+1:02:0231:06
Karl-Otto AnderssonHeby AIFmispunched
Mikael AsplundLinköpings OKmispunched
Maria Nimvik SternJärla Orienteringmispunched
Britt LarssonLänna IFmispunched
Kristina GatelIF Thormispunched
Joachim LandströmOK Linnémispunched

Öppen motion 8

4 900 m, 32 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Anders BoströmOK Linné36:067:22
2Erik HanssonGävle OK43:06+7:008:47
3Niklas OlssonTäby OK44:43+8:379:07
4David FribergKlubblös44:44+8:389:07
5Christian FoleySigtuna OK47:33+11:279:42
6Ludvig NilssonKlubblös47:35+11:299:42
7Fredrik ElwingerIF Thor48:47+12:419:57
8Stefan NordströmOK Älvsjö-Örby54:03+17:5711:01
9Niklas ReinholdssonIF Thor56:33+20:2711:32
10Michael PalmOK Triangeln56:43+20:3711:34
11Mats LundbäckJärfälla OK57:20+21:1411:42
12Stefan OlofssonOK Gisle58:49+22:4312:00
13Petra SundströmKlubblös59:40+23:3412:10
14Annika LiljebergAnna&Emils sportklubb1:01:46+25:4012:36
15Johanna RagvaldOK Linné1:07:09+31:0313:42
16Kari TalltjärnVästerås SOK1:07:33+31:2713:47
17Christian RohnerIF Thor1:08:42+32:3614:01
18Anders LindgrenLånghundra IF1:09:58+33:5214:16
19Mia DammvikStora Tuna OK1:10:26+34:2014:22
20Helena WidegrenIF Thor1:10:43+34:3714:25
21Thomas JanssonLänna IF1:10:56+34:5014:28
22Lars PetterssonOK Linné1:13:17+37:1114:57
23Olof SundströmKlubblös1:23:49+47:4317:06
24Pontus RosbergOK Linné1:24:24+48:1817:13
25Ingrid SegerbergOK Linné1:33:49+57:4319:08
26Roger CarlssonVästerås SOK1:36:08+1:00:0219:37
27Anne LöfgrenKlubblös1:38:02+1:01:5620:00
28Audrey FoleySigtuna OK1:42:12+1:06:0620:51
29Jacob KällströmVallentuna-Össeby OL1:59:03+1:22:5724:17
Johan LundbäckJärfälla OKmispunched
Viktor JanrikOK Linnémispunched
Håkan WahlnäsOK Linnémispunched

U3

2 320 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Felicia KrafftLänna IF39:0116:49
2Signe ÖrtqvistOK Linné46:18+7:1719:57
3Emelie EngvallSala OK53:25+14:2423:01
4Isak StåhlbrandtRasbo IK54:40+15:3923:33

U4

2 910 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Elsa KarlssonIF Thor1:02:0321:19

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements