Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för MedelSprint

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: MedelSprint
Arrangörsorganisation: Eslövs FK
Datum: lördag 21 oktober 2017

D21

5 170 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jannie HagårdOK Pan-Kristianstad42:158:10
2Thea BökmanHelsingborgs SOK44:28+2:138:36
3Johanna KarlssonOK Pan-Kristianstad51:36+9:219:58
4Anna IsgrenMalmö OK59:22+17:0711:28
5Evelina EkelundMalmö OK1:00:15+18:0011:39
6Petra EklundLunds OK1:00:29+18:1411:41
Maureen Olsson LoLunds OKej godkänd
Marie OlssonÖrkelljunga FKej godkänd
Kristina SpångbergLunds OKej start
Rebecka HoppeIF Thorej start

H21

5 430 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonathan GunnarssonMalmö OK34:236:19
2Patrik JohanssonKexholms SK38:02+3:397:00
3John OskarssonHagaby GoIF Örebro38:08+3:457:01
4Daniel HellbergLunds OK39:36+5:137:17
5Per Erik JönssonOK Torfinn42:08+7:457:45
6Anton MarmelidHelsingborgs SOK49:25+15:029:06
7Jonas NorénHelsingborgs SOK54:28+20:0510:01
8Rasmus AnderbergMalmö OK1:09:15+34:5212:45
Axel OrrhedeHelsingborgs SOKej start
Jacob MobergHelsingborgs SOKej start

D16

3 950 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tina LjungqvistLunds OK33:308:28
2Hilma HolmströmHärlövs IF35:43+2:139:02

D14

3 330 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Selma LarssonLunds OK27:308:15
2Alva NystedtSkåneslättens OL28:59+1:298:42
3Alice PerssonOK Tyringe35:13+7:4310:34
4Elsa WibergHelsingborgs SOK35:47+8:1710:44
5Tova LevinssonMalmö OK37:26+9:5611:14
6Johanna GersneSkåneslättens OL43:29+15:5913:03
Viola HolmströmHärlövs IFej start

H14

3 350 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gabriel SteffertOK Tyringe31:579:32
2Love PerssonMalmö OK34:14+2:1710:13

D12

2 320 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sara LjungqvistLunds OK17:107:23
2Ebba RanbroHelsingborgs SOK21:19+4:099:11

H12

2 320 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kurt SjöbergHelsingborgs SOK21:049:04
2Aksel SjögärdSkåneslättens OL23:08+2:049:58
Axel NordströmLunds OKej start

D10

2 270 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Liv LundsgaardOK Kontinent19:588:47
2Siri AbrahamssonMalmö OK29:33+9:3513:01
Emilia CederquistMalmö OKej godkänd

H10

2 270 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tage SjögärdSkåneslättens OL15:486:57
2Alfred OlssonLunds OK21:54+6:069:38
3Nils PerssonOK Tyringe26:15+10:2711:33

D40

4 190 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kajsa BenattiSkåneslättens OL41:5610:00
2Anna LjungqvistLunds OK43:13+1:1710:18
3Marie GrönlundLunds OK44:31+2:3510:37
4Ingela LevinssonMalmö OK45:55+3:5910:57
5Lotta MagnussonMalmö OK50:43+8:4712:06
6Maria PeterssonHalmstad OK51:01+9:0512:10
7Sara AbrahamssonMalmö OK51:47+9:5112:21
8Anna BjärbyFrosta OK1:01:01+19:0514:33
Jenny LindblomMalmö OKej godkänd
Kerstin JensenSkåneslättens OLej godkänd

H40

5 170 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Patrik GunnarssonBig Foot Orienteers41:077:57
2Fabian LjungqvistLunds OK41:18+0:117:59
3Örjan LarssonLunds OK45:23+4:168:46
4Mikael NilssonLunds OK45:36+4:298:49
5Anders JönssonOK Torfinn47:03+5:569:06
6Martin JönssonSkåneslättens OL47:39+6:329:12
7Linus MalmstenMalmö OK48:02+6:559:17
8Mats RanbroHelsingborgs SOK49:03+7:569:29
9Magnus LarsenFK Boken49:17+8:109:31
10Johan JensenSkåneslättens OL49:38+8:319:36
11Martin JohanssonHalmstad OK52:16+11:0910:06
12Torgny HolmströmHärlövs IF52:17+11:1010:06
13Robert TiensuuSkåneslättens OL53:02+11:5510:15 Ladda ner rutt i gpx-format
14Martin SjöbergOK Pan-Kristianstad1:00:17+19:1011:39
15Erik AhlströmHelsingborgs SOK1:00:42+19:3511:44
16Fredrik NystedtSkåneslättens OL1:17:41+36:3415:01
Hans BirganderHelsingborgs SOKej godkänd Ladda ner rutt i gpx-format
Jens SörvikLunds OKej godkänd
Håkan GrubbMalmö OKej godkänd
Ulf JungstrandOK Skogsfalkenej godkänd
Raul HindovLunds OKej godkänd
Thomas LåstbomHärlövs IFej start

D50

3 610 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Christina OlssonSkåneslättens OL38:2710:39
2Christel OlssonFK Åsen39:04+0:3710:49
3Ann NilssonMarkaryds FK39:40+1:1310:59
4Carolina LandinMalmö OK43:57+5:3012:10
5Eva EmanuelssonHelsingborgs SOK1:02:32+24:0517:19
6Carina AronssonHässleholms OK1:05:56+27:2918:15
Tina HagårdRävetofta OKej godkänd
Lena OlssonSkåneslättens OLej godkänd
Maria LenningSkåneslättens OLej godkänd

H50

4 740 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maths CarlssonTolered-Utby Ol-klubb36:247:40
2Per-Erik BengtssonLunds OK38:56+2:328:12
3Klas NilssonOL Norska42:06+5:428:52
4Ulf LinderfalkSkåneslättens OL42:47+6:239:01
5Johan BökmanHelsingborgs SOK43:10+6:469:06
6Benjamin ViebkeMalmö OK44:49+8:259:27
7Michael AnderssonLunds OK50:46+14:2210:42
8Lars ErikssonHjärnarps OL56:20+19:5611:53
Sven OlssonSkåneslättens OLej godkänd

D60

3 360 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eva TykessonRävetofta OK35:5610:41
2Britt-Marie MagnussonLaholms IF OK36:07+0:1110:44
3Inger GlansOK Torfinn42:12+6:1612:33
4Maj-Britt ByströmRävetofta OK43:01+7:0512:48
5Lena NielsenHelsingborgs SOK47:20+11:2414:05
6Berit SchannongMalmö OK47:28+11:3214:07
7Margareta SjöbergLunds OK47:50+11:5414:14
8Karin PerssonOK Tyringe54:32+18:3616:13
9Sonja HammarOK Kompassen56:02+20:0616:40
10Margareta HeldFK Åsen1:25:50+49:5425:32

H60

4 610 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Agne BengtssonOK Kompassen42:569:18
2Stellan MartinssonOK Tyringe47:15+4:1910:14
3Olle BohmanHjärnarps OL50:15+7:1910:54
4Lars LindborgTormestorps IF50:24+7:2810:55
5Stig JohanssonHelsingborgs SOK50:34+7:3810:58
6Arne AnderssonOK Torfinn54:32+11:3611:49
7Kjell LönnHjärnarps OL56:59+14:0312:21
8Åke PerssonHjärnarps OL58:07+15:1112:36
9Mats HåkanssonMalmö OK59:06+16:1012:49
10Raimo SalminenOK Pan-Kristianstad1:03:18+20:2213:43
11Tommy HeldFK Åsen1:10:18+27:2215:14
12Sven-Åke EmanuelssonHelsingborgs SOK1:11:39+28:4315:32
13Nils-Erik BondessonFrosta OK1:29:39+46:4319:26
Thomas DagsbergOK Orionej start
Patrick AdlercreutzLunds OKej start

D70

2 630 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Birgit PalmFK Boken34:2213:04
2Britt Forsell PirozziSkåneslättens OL36:30+2:0813:52
3Ann-Charlotte JensenHässleholms OK36:57+2:3514:02
4Gull SvenssonÖrkelljunga FK36:59+2:3714:03
5Anna-Lisa HanssonOK Pan-Kristianstad38:50+4:2814:45
6Astrid JohannessonHelsingborgs SOK39:20+4:5814:57
7Torill SvendsenFrosta OK40:31+6:0915:24
8Karin BengtssonOK Kompassen43:02+8:4016:21
9Laila PerssonIS Skanne50:14+15:5219:06
10Kerstin GlantzAndrarums IF52:27+18:0519:56

H70

2 820 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Göran RundgrenLessebo OK31:5311:18
2Kjell LindauOK Kompassen33:40+1:4711:56
3Bo SvenssonÖrkelljunga FK40:08+8:1514:13
4Bertil OlofssonAndrarums IF40:56+9:0314:30
5Bo  GlantzAndrarums IF41:24+9:3114:40
6Sven-Erik ForsellSkåneslättens OL43:14+11:2115:19
7Paul SchannongMalmö OK49:48+17:5517:39
8Håkan BrostMalmö OK51:40+19:4718:19
9Allan HammarOK Kompassen1:03:03+31:1022:21
10Kenneth LindborgHässleholms OK1:12:26+40:3325:41
Nils PerssonIS Skanneej godkänd
Anders GärderudIFK Lidingö SOKej godkänd
Johnny MalmgrenHjärnarps OLej godkänd
Leif SandgrenFrosta OKej godkänd

D80

2 130 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gun HanssonYstads OK41:4419:35
Barbro HugossonLunds OKej godkänd

H80

2 630 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jan-Eric NelkingFK Åsen45:3517:19
2Bertil KollénMalmö OK47:54+2:1918:12
3Ingemar TuressonMalmö OK51:18+5:4319:30
4Torsten HannrupOK Kompassen1:12:47+27:1227:40
5Sedney HugossonLunds OK1:49:28+1:03:5341:37
Kjell-Arne PetterssonHärlövs IFej godkänd

Inskolning

2 310 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Alice JönssonOK Torfinnfullföljt
Amanda JönssonKlubblösfullföljt
Emil JönssonOK Torfinnfullföljt
Moa JönssonKlubblösfullföljt
Elias NordinKlubblösfullföljt
Elna OlssonKlubblösfullföljt
Tella OlssonKlubblösfullföljt
Oskar PerssonOK Torfinnfullföljt
Erik TiensuuSkåneslättens OLfullföljt
Tobias PalmEslövs FKej godkänd

U1

2 270 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Simon KronströmMalmö OK17:027:30
2Svea SjögärdSkåneslättens OL22:06+5:049:44
3Aron De AlmeidaMalmö OK32:24+15:2214:16
4Emma LundsgaardOK Kontinent44:20+27:1819:31
5Isak GrönlundLunds OK50:00+32:5822:01

U2

2 270 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gustav LohavHelsingborgs SOK20:208:57
2Tove DahlbergMalmö OK24:37+4:1710:50
3Tove RosbergVäxjö OK27:23+7:0312:03
4Vincent SteffertOK Tyringe56:13+35:5324:45
Janna HolmströmMalmö OKej godkänd

Öppen motion 1

2 270 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jurgita PrakapieneBig Foot Orienteers22:259:52
2Flor VillafuerteLunds OK32:30+10:0514:19

Öppen motion 2

2 260 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alexandra SutinenMalmö OK19:598:50
2Simon LöndahlLunds OK26:41+6:4211:48
3Elias LöndahlLunds OK26:44+6:4511:49
4Eva ÅbergFrosta OK27:32+7:3312:10
5Annika JohanssonMalmö OK28:22+8:2312:33
6Karin MalmgrenHjärnarps OL31:50+11:5114:05
7Anette BohmanHjärnarps OL32:29+12:3014:22

Öppen motion 4

3 330 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Dan LindFK Åsen48:3414:35
2Susanne GöranssonFrosta OK48:42+0:0814:37
3Kerstin NilssonMalmö OK49:34+1:0014:53
4Mikael NilssonFrosta OK50:45+2:1115:14
5Per GersneSkåneslättens OL51:06+2:3215:20
6Eva TullbergIS Kullen51:54+3:2015:35
7Sofie HavängMalmö OK52:50+4:1615:51
8Eva BörjessonAndrarums IF55:26+6:5216:38
9Gunilla OhlssonLunds OK1:00:35+12:0118:11
10Veronica DahlbomHelsingborgs SOK1:04:24+15:5019:20
11Ulla KarlssonOK Tyringe1:18:16+29:4223:30
Ida MeijerFK Åsenej godkänd
Krister MeijerFK Åsenej godkänd
Julia De AlmeidaMalmö OKej godkänd

Öppen motion 5

3 950 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gordon GustafsonLunds OK35:479:03
2David SällbergFK Åsen40:02+4:1510:08 Ladda ner rutt i gpx-format
3Sandra SällbergFK Åsen43:24+7:3710:59
4Niklas GustafsonLunds OK45:08+9:2111:25
5Marie SvenssonFK Åsen46:13+10:2611:42
6Erik OlssonFK Åsen47:20+11:3311:58
7Ola SvenssonFK Åsen49:33+13:4612:32
8Lena NorrmanIS Kullen49:36+13:4912:33
9Jonas HörströmKlubblös51:12+15:2512:57
10Pär RingströmMalmö OK51:44+15:5713:05
11Oskar AronssonKlubblös52:20+16:3313:14
12Eva OlssonFK Åsen59:05+23:1814:57
13Karina JönssonFK Åsen59:12+23:2514:59
14Mona RosbergVäxjö OK59:48+24:0115:08
15Anders LohavHelsingborgs SOK1:00:18+24:3115:15
16Mats OlssonFK Åsen1:01:51+26:0415:39
17Ann-Louise JohanssonMalmö OK1:10:32+34:4517:51
18Bengt IvarssonOK Tyringe1:11:48+36:0118:10 Ladda ner rutt i gpx-format
19Anita OlssonSkåneslättens OL1:24:37+48:5021:25
20Thomas PerssonOK Tyringe1:38:38+1:02:5124:58
21Tommy BengtssonHässleholms OK1:41:28+1:05:4125:41

Öppen motion 7

4 700 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Carl AspegrenHässleholms OK45:269:40
2Anna WikströmHästveda OK55:01+9:3511:42
3Sven Erik JönssonOK Tyringe55:08+9:4211:43
4Tobias PalmEslövs FK56:34+11:0812:02
5Johan RosénSkåneslättens OL57:13+11:4712:10
6Line LundsgaardOK Kontinent59:39+14:1312:41
7Anders HenrikssonIS Skanne1:07:17+21:5114:18
8Maria SvenssonLunds OK1:07:19+21:5314:19
9Jenny GustafssonLunds OK1:20:05+34:3917:02
10Sten Åke KvistIS Kullen1:25:01+39:3518:05
11Christer LjungquistLunds OK2:02:25+1:16:5926:02
Willie OlssonRävetofta OKej godkänd
Leif KarlssonFrosta OKej godkänd

Öppen motion 8

5 170 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rasmus GrönlundLunds OK39:597:44
2Marcus HenningssonLunds OK44:57+4:588:41
3André BjärbyFrosta OK45:45+5:468:50
4Magnus CinthioSkåneslättens OL54:00+14:0110:26
5Rasmus PerssonSkåneslättens OL58:51+18:5211:22
6Linda WesterlundFrosta OK59:31+19:3211:30
7Mats HildingssonLunds OK59:39+19:4011:32
8Anders HerrströmKlubblös1:01:36+21:3711:54
9Mats SjöbergFrosta OK1:01:46+21:4711:56
10Mathilda JägrydSkåneslättens OL1:02:11+22:1212:01
11Mårten MellbyMalmö OK1:03:05+23:0612:12
12Peter HåkanssonKlubblös1:03:10+23:1112:13
Per-johan JohanssonRävetofta OKej godkänd
Jeanette HenningssonLunds OKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser