Svenska Orienteringsförbundet

Officiell totalresultatlista för O-Ringen Höga Kusten, efter 2 etapper

TävlingsinformationVisa resultatlista per klassVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaSkriv ut

Tävlingens namn: O-Ringen Höga Kusten
Arrangörsorganisationer: O-Ringen / Ångermanlands Orienteringsförbund
Datum: söndag 22 juli 2018 - fredag 27 juli 2018

Etapp 1, långEtapp 2, långEtapp 2, lång (totalt)Etapp 3, medelEtapp 3, medel (totalt)Etapp 4, långEtapp 4, lång (totalt)Etapp 5, lång, jaktstartEtapp 5, lång, jaktstart (totalt)

H55

5 330 m, 181 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Håkan SvenssonBredaryds SOK1:17:13
2Michael WehlinSödertälje-Nykvarn OF1:18:46+1:33
3Joacim IngelssonOK Hammaren1:20:21+3:08
4Lasse JanssonGävle OK1:22:15+5:02
5Torbjörn LännevallOK Roslagen1:27:19+10:06
6Anders BergLinköpings OK1:27:42+10:29
7Harry HietanenGävle OK1:30:12+12:59
8Lars HolmquistSundsvalls OK1:30:18+13:05
9Jonathan MusgraveMar Orienteering Club1:32:06+14:53
10Colin McIntyreOK Tyr1:32:24+15:11
11Per BacklundOK Södertörn1:32:45+15:32
12Mikael KindbornOK Hällen1:32:51+15:38
13Stefan NybergAvesta OK1:32:53+15:40
14Reto MüllerOLG Galgenen1:33:39+16:26
15Inge SöderkvistOK Renen1:35:03+17:50
16Jussi SilvennoinenKalevan Rasti1:35:42+18:29
17Peter NordströmTäby OK1:35:44+18:31
18Øystein HoloFossum IF1:36:06+18:53
19Lars Roger LundanesEmblem IL1:37:10+19:57
20Frans WickbomI 19 IF1:37:24+20:11
21Per MelénOK Kåre1:37:29+20:16
22Jan-Olof SvenssonHalmstad OK1:38:09+20:56
23Magnus JosefssonSävedalens AIK1:39:20+22:07
24Øyvind DrageKongsberg OL1:39:23+22:10
24Anders EnmarkGävle OK1:39:23+22:10
26Nils Petter FremmingHeming Orientering1:39:31+22:18
27Mikael IngelssonOckelbo OK1:39:37+22:24
28Christer SkoogKils OK1:40:00+22:47
29Juha TuomistoVaasan Suunnistajat1:40:08+22:55
30Bertil ÅkessonMarkbygdens OK1:40:33+23:20
31Peo SvenskStora Tuna OK1:41:23+24:10
32Peter CederbergVänersborgs SK1:42:00+24:47
33Jens LeibigerPost SV Dresden1:42:01+24:48
34Esbjörn Eriksson LångströmAttunda OK1:43:21+26:08
35Lars MattssonOK Kåre1:43:42+26:29
36Per-Arne WahlgrenSjövalla FK1:44:31+27:18
37Sturla SætherFreidig1:44:44+27:31
38Yngvar ChristiansenBækkelagets SK1:45:08+27:55
39Ulf HylanderNyköpings OK1:45:23+28:10
40Dan StenlundIF Brahe1:45:47+28:34
41Peter HedbergLunds OK1:46:38+29:25
42Anders MattssonOK Älvsjö-Örby1:46:55+29:42
43Pär NorénVännäs OK1:47:11+29:58
44Bo GranstedtIK Hakarpspojkarna1:47:20+30:07
45Hans-Erik CarlborgIFK Umeå1:47:44+30:31
46Roland MeisterOLG Dachsen1:47:57+30:44
47Roger HugossonSundsvalls OK1:48:34+31:21
48Stefan LundOK Linné1:48:35+31:22
49Knut BjørkeloKolbotn & Skimt OL1:49:37+32:24
50Michael BjörnlingerIK Vista1:50:02+32:49
50Sven WigertzLånghundra IF1:50:02+32:49
52Göran TjernbergKovlands IF1:50:11+32:58
53Lars JonssonVK Uvarna1:50:19+33:06
54Lars HolmbergIF Hagen1:50:24+33:11
55Bo BörjessonStorviks IF1:50:32+33:19
56Sven ÖhrnerlingOK Renen1:50:38+33:25
57Björn KarlssonOK Orinto1:51:40+34:27
58Ingvar IsakssonSeskarö IF1:52:22+35:09
59Jörgen HectorSnättringe SK1:54:56+37:43
60Ronny NordgrenSundbybergs IK1:55:19+38:06
61Arne JohannesenIL Gular1:55:25+38:12
62Tsutomu YoshidaMichi1:55:35+38:22
63Mats BrorssonTockarps IK1:55:59+38:46
64Kent KlassonHestra IF1:56:08+38:55
65Markku VirtalaPargas IF1:56:31+39:18
66Jan Petter HansenIL Gular1:56:57+39:44
67Lars_ SjökvistStora Tuna OK1:57:07+39:54
68Gunnar ForsgrenForsa OK1:57:21+40:08
69Mats JavehedTäby OK1:58:21+41:08
70Haakon ArnesenByåsen IL1:58:31+41:18
71Walter KellerOK Djerf1:58:32+41:19
72Lars MagnussonOK Landehof1:58:51+41:38
73Wilhelm von FrenckellIFK Lidingö SOK1:59:00+41:47
74Håkan AlmqvistDegerfors OK1:59:26+42:13
75Thomas NybergAttunda OK2:00:10+42:57
76Mike PedleyWest Yorkshire Orienteers2:02:17+45:04
77Claes-Håkan EkbergLidköpings VSK2:02:20+45:07
78Per EdenhamnLänna IF2:02:31+45:18
79Steffen LöschUSV Jena2:02:44+45:31
80Tapio KarrasBay Area Orienteering Club2:02:45+45:32
81Jan HanssonStenungsunds OK2:02:47+45:34
82Per SanderGöteborg-Majorna OK2:03:32+46:19
83Johnny NimvikFK Åsen2:04:19+47:06
84Lars GerhardssonAttunda OK2:04:29+47:16
85Thomas HenmyrOK Vilse 872:04:31+47:18
86Mikael YngvessonRobertsfors IK2:04:50+47:37
87Pedro LundquistLinköpings OK2:05:04+47:51
88Sören CallebergSöderhamns OK2:05:37+48:24
89Urs ZinnikerOLK Wiggertal2:06:05+48:52
90Hans OlsénSundbybergs IK2:06:44+49:31
91Per Arne ForsbergTullinge SK2:07:11+49:58
92Kennet NilssonOK Älvsjö-Örby2:07:52+50:39
93Per SundströmVästerås SOK2:07:56+50:43
94Martin GranlyLillomarka OL2:08:15+51:02
95Stig LarssonGöteborg-Majorna OK2:09:14+52:01
96Magnus Axelsson2:10:11+52:58
97Roine AnderssonRånäs OK2:10:28+53:15
98Torbjörn SöderlundLeksands OK2:10:41+53:28
99Otto von FrenckellOK Raseborg Finland2:12:52+55:39
100Erik SimesOK Tyr2:13:01+55:48
101Ulf JungstrandOK Skogsfalken2:13:34+56:21
102Martin CrosbyAuckland OC2:13:54+56:41
103Arne SääfGudhems IF2:14:38+57:25
104Andres LaasOK Skogshjortarna2:15:08+57:55
105Stefan UnossonKalmar OK2:15:13+58:00
106Jan LavénGustavsbergs OK2:15:26+58:13
107Mats HugosonKvillebyns SK2:16:04+58:51
108Gert JonssonIK Hakarpspojkarna2:16:24+59:11
108Johan SköldJärfälla OK2:16:24+59:11
110Jan-Åke IsraelssonOK Milan2:16:57+59:44
111Jens BeironSkattkärrs SOK2:17:01+59:48
112Mats HellstadiusSödertälje-Nykvarn OF2:19:17+1:02:04
113Ahti AasaÖvertorneå IF2:20:10+1:02:57
114Niclas MobergOK Tyr2:20:34+1:03:21
115Steve SamuelsenBodø Orientering2:20:44+1:03:31
116Anthony CoxCOLE2:21:09+1:03:56
117Bosse WiggeDomnarvets GoIF2:21:10+1:03:57
118Bengt HesslekransOK Njudung2:22:38+1:05:25
119Rune TeiglandØstmarka OK2:22:57+1:05:44
120Björn AlpbergAlmby IK2:24:04+1:06:51
121Rikard BorgLinköpings OK2:24:34+1:07:21
122Theophil BucherOLV Hindelbank2:24:50+1:07:37
123Risto LuodonpääAlatornion Pirkat2:25:39+1:08:26
124Bo LauriSnättringe SK2:26:11+1:08:58
125Otto WaltiOLK Argus2:27:08+1:09:55
126Stefan MarteliusAttunda OK2:27:19+1:10:06
127Nils AronssonOK Tisaren2:27:47+1:10:34
128Conny BruhnBoxholm-Mjölby OL2:28:13+1:11:00
129Bert ForsbergHögåkers OK2:29:53+1:12:40
130Mark CollinsDFOK2:30:01+1:12:48
131Tomas BorgSundbybergs IK2:32:41+1:15:28
132Karl-Erik EngblomValbo AIF2:32:44+1:15:31
133Ulf LindbergSnättringe SK2:33:49+1:16:36
134Ola LundhIF Hagen2:34:34+1:17:21
135Vadim PorkhunO-Club2:35:09+1:17:56
136Håkan PerssonLaxå OK2:37:13+1:20:00
137Peter RutzO-Motion2:37:19+1:20:06
138Jan NettelbjerJärfälla OK2:39:51+1:22:38
139Rene HaasGlobi OK2:40:17+1:23:04
140Jan LindhSundbybergs IK2:40:50+1:23:37
141Per HansonHärnösands OK2:42:43+1:25:30
142Karri LindellOK Måsen2:48:01+1:30:48
143Göran SvenssonAlfta-Ösa OK2:50:54+1:33:41
144Dan ÖhmanUmeå OK2:51:06+1:33:53
145Peter AskeljungOK Klemmingen2:52:27+1:35:14
146Mikael WirénAttunda OK2:52:28+1:35:15
147Urban LundbergOrienteering Klosterneuburg2:53:29+1:36:16
148Legere PascalValmo2:53:55+1:36:42
149Ian SimpsonOBOP2:55:57+1:38:44
150Håkan RedtzerAttunda OK2:56:13+1:39:00
151Stefan HornebrantTrollhättans SOK2:59:55+1:42:42
152Philip MullinsSjövalla FK3:02:22+1:45:09
153Håkon Brinchmann BøBodø Orientering3:03:23+1:46:10
154Johan MarkstedtOK Södertörn3:03:55+1:46:42
155Jari JurvakainenSuunta Jyväskylä3:07:30+1:50:17
156Anders LindénFrölunda OL3:11:22+1:54:09
157Kent NeroMullsjö SOK3:11:42+1:54:29
158Björn EngströmLustens OK3:12:26+1:55:13
159Coulier FrançoisCS Pertuis3:12:38+1:55:25
160Jan SveideIF Hagen3:17:09+1:59:56
161Peter KleinOLG Pfäffikon3:18:10+2:00:57
162Håkan WåhlanderFrölunda OL3:18:52+2:01:39
163Bengt ZetterbergOK Skärmen3:19:35+2:02:22
164Lennarth KarlssonValbo AIF3:20:14+2:03:01
165Ola OlssonOK Kompassen3:23:18+2:06:05
166Henrik BodingIFK Lidingö SOK3:23:45+2:06:32
167Björn LundstenVittjärvs IK3:24:10+2:06:57
168Pelle BlomIFK Enskede3:26:04+2:08:51
169Ibrahim NaceurCO Lausanne-Jorat3:28:51+2:11:38
170Håkan ErikssonOK Räven3:35:02+2:17:49
171Reijo MäkiläKankaanpään Suunnistajat3:37:14+2:20:01
172Per WadmanVästerås SOK3:39:41+2:22:28
173Anders BirgerssonVisborgs OK4:00:34+2:43:21
174Ove PetersenOK Syd4:04:06+2:46:53
175Mats EnglundSvaide Roma SOK5:06:56+3:49:43
Knut Edvard HellandØstmarka OKej godkänd
Mons Kr. LøvfaldNydalens SKej godkänd
Lasse PedersenGöteborg-Majorna OKej godkänd
Vital Peetersej godkänd
Jan RydenSjövalla FKej godkänd
Mats WalheimRobertsfors IKej godkänd
Torbjörn AlmgrenGöteborgs SKej start
Tore EklundSödertälje-Nykvarn OFej start
Joakim ErikssonSödertälje-Nykvarn OFej start
Peter FrauchigerOLG Pfäffikonej start
Gunnar MarkinhuhtaGöteborgs SKej start
Göran MånssonStigmännen Karlshamns OKej start
Martin SacherKilroyej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser