Svenska Orienteringsförbundet

Officiell totalresultatlista för O-Ringen Höga Kusten, efter 3 etapper

TävlingsinformationVisa resultatlista per klassVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaSkriv ut

Tävlingens namn: O-Ringen Höga Kusten
Arrangörsorganisationer: O-Ringen / Ångermanlands Orienteringsförbund
Datum: söndag 22 juli 2018 - fredag 27 juli 2018

Etapp 1, långEtapp 2, långEtapp 2, lång (totalt)Etapp 3, medelEtapp 3, medel (totalt)Etapp 4, långEtapp 4, lång (totalt)Etapp 5, lång, jaktstartEtapp 5, lång, jaktstart (totalt)

H60 Kort

3 220 m, 124 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Anders JohanssonHestra IF1:48:38
2Kjell BomanSöderhamns OK1:49:36+0:58
3Jan EskilssonHaninge SOK1:53:09+4:31
4Arne KlintbergEksjö SOK1:55:05+6:27
5Rolf KarlssonJärla Orientering1:56:18+7:40
6Göran ForslinRehns BK1:56:44+8:06
7Bengt KärrströmTullinge SK1:56:59+8:21
8Lars PerssonHagaby GoIF Örebro1:57:04+8:26
9Bengt TunisIF Femman2:00:28+11:50
10Lars JanlövIF Åland2:02:10+13:32
11Stefan MyrefeltSkarpnäcks OL2:02:47+14:09
12Per-Olov JemthOK Hammaren2:02:59+14:21
13Ulf HenrikssonKorsnäs IF OK2:03:48+15:10
14Olle RönnolsSäterbygdens OK2:04:16+15:38
15Arne NilssonVästerbergslagens OL2:04:24+15:46
16Johnny NilssonStora Skedvi IK Soff2:06:26+17:48
16Stefan PerssonSödertälje-Nykvarn OF2:06:26+17:48
18Mats WallmanVästerbergslagens OL2:09:25+20:47
19Göran DoyleSundbybergs IK2:10:15+21:37
20Karl-Gunnar KarnebäckAttunda OK2:10:32+21:54
21Åke KappelOK Tyr2:13:10+24:32
22Anders RahmqvistIFK Lidingö SOK2:13:18+24:40
23Allan HattarIK Falken2:13:35+24:57
24Kjell NeroNässjö OK2:13:56+25:18
25Seppo NurisaloKokkolan Suunnistajat2:14:13+25:35
26Ulf PeterssonKungälvs OK2:14:25+25:47
27Leif SvangrenGotlands Bro OK2:15:24+26:46
28Jan KihlSundbybergs IK2:16:42+28:04
29Magnus AnderssonUlricehamns OK2:17:04+28:26
30Lars RönnolsTäby OK2:17:17+28:39
31Leif SellingHärnösands OK2:17:20+28:42
32Christer SegerqvistGävle OK2:17:21+28:43
33Hans-Olof FröjdOslättforspojkarnas IK2:18:28+29:50
34Tjelvar OtterbjörkUmeå OK2:18:29+29:51
35Mårten LarssonTäby OK2:19:30+30:52
36Mats LandqvistKöping-Kolsva OK2:20:55+32:17
37Lars BengtssonÅrsunda IF2:22:06+33:28
38Geir Holm GundersenIF Sturla2:22:48+34:10
39Mats ZackrissonOK Älvsjö-Örby2:23:46+35:08
40Anders RunanderTrosabygdens OK2:25:04+36:26
41Rune SundströmSöderhamns OK2:25:06+36:28
42Bo PetterssonKFUM Örebro OK2:25:14+36:36
43Eero PalomäkiIF Femman2:25:35+36:57
44Dag SundinSträngnäs-Malmby OL2:25:54+37:16
45Per MolinSödertälje-Nykvarn OF2:28:26+39:48
46Lars SpångmyrIK Jarl Rättvik2:29:00+40:22
47Benny MildGällstadbygdens SOK2:30:26+41:48
47Sven-Arne StridhÖsterfärnebo IF2:30:26+41:48
49Börje SundbergOK Gipen2:30:54+42:16
50Curt RahlénOK Ravinen2:31:09+42:31
51Göran HedmanValbo AIF2:31:23+42:45
52Alf LarssonHJS-Vansbro OK2:32:25+43:47
52Sune LindIK Falken2:32:25+43:47
54Yngve ErnstssonFK Göingarna2:33:26+44:48
55Jan ZetterbergHudiksvalls OK2:33:29+44:51
56Gunnar HåkanssonIK Uven2:33:37+44:59
57Nils-Olof BodinAlmby IK2:34:10+45:32
58Bernt KlassonIK Hakarpspojkarna2:34:18+45:40
59Mats BirkestålKöping-Kolsva OK2:35:21+46:43
60Kenneth HagströmOK Letstigen2:37:22+48:44
61Bjørn Olav BergsløkkenGrue IL2:37:55+49:17
62Odd OhlssonUddevalla OK2:40:23+51:45
63Göran LyrbergValbo AIF2:42:27+53:49
64Tommy RoosFalköpings AIK OK2:45:19+56:41
65Johan WedlinSävedalens AIK2:46:27+57:49
66Jan JohanssonGamleby OK2:46:43+58:05
67Tommy ÖsthLjusdals OK2:47:44+59:06
68Hans Georg GratzerOrienteering Innsbruck Imst2:48:36+59:58
69Mats WickbomOK Linné2:49:42+1:01:04
70Lars EklundVäxjö OK2:50:13+1:01:35
70Håkan IhrforsIFK Lidingö SOK2:50:13+1:01:35
72Uwe DreselSC Klecken2:50:17+1:01:39
73Karl-Johan NorénBoxholm-Mjölby OL2:50:22+1:01:44
74Claes LandqvistVallentuna-Össeby OL2:50:43+1:02:05
75Silvio SauterOLG Chur2:51:38+1:03:00
76Jürg BosshardOLG Pfäffikon2:51:53+1:03:15
77Lage JohnssonLindebygdens OK2:53:01+1:04:23
77Hannu KottonenLynx2:53:01+1:04:23
79Per-Olof LarssonHestra IF2:53:17+1:04:39
80Roger NorinVittjärvs IK2:58:12+1:09:34
81Ulf BengtsonSol Tranås2:59:40+1:11:02
82Per SalgårdLidköpings VSK3:00:16+1:11:38
83Lars KarlssonFMTM3:00:59+1:12:21
84Jan LundgrenLinköpings OK3:02:23+1:13:45
85Carl-Christian SchmiterlöwHjobygdens OK3:02:51+1:14:13
86Bengt LingegårdOK Gipen3:03:55+1:15:17
87Stig LundströmLjusne-Ala OK3:04:13+1:15:35
88Kjell GustafssonOK Järnbärarna3:06:26+1:17:48
89Jerry SällHagaby GoIF Örebro3:08:09+1:19:31
90Christer LudvikTurebergs IF3:09:08+1:20:30
91Fredrik HolmgrenBergnäsets AIK3:09:21+1:20:43
92Andrew Cumming ThomParawanga ACT3:09:54+1:21:16
93Lars DahlqvistStorviks IF3:10:11+1:21:33
94Georg LarssonFredrikshofs IF Skid & OK3:11:46+1:23:08
95Urban EngströmVittjärvs IK3:16:14+1:27:36
96Ove JanssonSundsvalls OK3:17:11+1:28:33
97Christer ForsgrenOK Tisaren3:18:26+1:29:48
98Lars-Olof LarssonTäby OK3:24:33+1:35:55
99Hans SamuelssonOK 64 Torpa3:25:45+1:37:07
100Bengt-Erik GranathVästerbergslagens OL3:29:48+1:41:10
101Christer JohanssonLinköpings OK3:33:18+1:44:40
102Bo KarlssonKatrineholms OK3:39:38+1:51:00
103Richard BengtssonLunds OK3:39:49+1:51:11
104Hemmo AhokoivuSK Pohjantähti3:42:08+1:53:30
105Anders RensgardOK Renen3:50:37+2:01:59
106Per-Erik NyströmRånäs OK3:54:07+2:05:29
107Pertti SimolaEspoon Suunta3:56:08+2:07:30
108Göran BerggrenLjungskile FK4:00:37+2:11:59
109Jan-Åke AnderssonOK Denseln4:07:20+2:18:42
110Eric JönssonOK Triangeln4:13:08+2:24:30
111Per FröbergTjalve IF Norrköping4:17:59+2:29:21
112Konrad GraberOLG Nidwalden+obwalden4:33:37+2:44:59
113Kenneth OlssonStora Tuna OK4:35:03+2:46:25
114Thomas VidmarkVittjärvs IK4:37:59+2:49:21
115Lars LarssonSjövalla FK4:44:36+2:55:58
116Richard GoodwinWCOC5:18:31+3:29:53
Thomas BrogliOLV Basellandej godkänd
Tomas FalkValbo AIFej godkänd
Hans KarlssonLänna IFej godkänd
Ove KarlssonJärfälla OKej godkänd
Beiming Liangej godkänd
Håkan SanderiLidköpings VSKej godkänd
Dan SjöholmHalmstad OKej godkänd
Göran WallentinssonOK Denselnej godkänd
Lennart AgénTullinge SKej start
Lennart BrunbergBækkelagets SKej start
Kjell-Arne HenninenByåsen ILej start
Thomas KarlssonSödertälje-Nykvarn OFej start
Steve PerrelleTorquay Boys OCej start
Svante SandbergSödertälje-Nykvarn OFej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser