Svenska Orienteringsförbundet

Officiell totalresultatlista för O-Ringen Höga Kusten, efter 4 etapper

TävlingsinformationVisa resultatlista per klassVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaSkriv ut

Tävlingens namn: O-Ringen Höga Kusten
Arrangörsorganisationer: O-Ringen / Ångermanlands Orienteringsförbund
Datum: söndag 22 juli 2018 - fredag 27 juli 2018

Etapp 1, långEtapp 2, långEtapp 2, lång (totalt)Etapp 3, medelEtapp 3, medel (totalt)Etapp 4, långEtapp 4, lång (totalt)Etapp 5, lång, jaktstartEtapp 5, lång, jaktstart (totalt)

H50-2

5 660 m, 136 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Jan OlmKils OK2:26:42
2Johan IvarssonFreidig2:31:01+4:19
3Olov VikströmSundsvalls OK2:32:31+5:49
4Per JanssonOK Djerf2:32:43+6:01
5Tomas NordlanderOK Tyr2:37:39+10:57
6Thomas AspIFK Göteborg2:38:34+11:52
7Tore NymarkVaregg Fleridrett2:41:51+15:09
8Bjørn HaavengenKongsberg OL2:44:49+18:07
9Odd WallumSävedalens AIK2:45:54+19:12
10Flemming JørgensenOK Snab2:46:03+19:21
11Kjetil BjørloHalden SK2:49:51+23:09
12Rune ScheeleNydalens SK2:50:15+23:33
13Antti VirtanenHämeenlinnan Suunnistajat2:52:49+26:07
14Jens Even StorhovFreidig2:52:51+26:09
15Anders LillieströmOK Roxen2:56:50+30:08
16Tore BjørnerødOK Moss2:56:57+30:15
17Stein Arne OlsenStavanger OK2:57:07+30:25
18Mikael ÖhgrenSävedalens AIK2:57:11+30:29
19Atle DengerudSteinkjer OK2:57:44+31:02
20Niklas BrattOK Orion2:58:29+31:47
21Thomas PerssonOK Denseln3:00:05+33:23
22Magnus LarssonFK Göingarna3:05:11+38:29
23Kari JussilaTampereen Pyrintö3:07:59+41:17
24Anders WadstenOK Landehof3:08:55+42:13
25Christoph HutzliOL Regio Wil3:10:23+43:41
26Henrik PetterssonOK Roxen3:11:18+44:36
27Nik SuterOLG Cordoba3:12:14+45:32
28Thomas JohannessonRonneby OK3:12:49+46:07
29Pär NymanOK Tyr3:14:28+47:46
30Stefan PålssonSkåneslättens OL3:18:01+51:19
31Mikael WesterbergOK Kolmården3:20:14+53:32
32Lars SchagerströmGarphyttans IF3:21:30+54:48
33Jan ForsbergHögåkers OK3:23:50+57:08
34Christoph StäubleOLG Galgenen3:24:06+57:24
35Peter GehrigerOL Biel Seeland3:25:19+58:37
36Per Ola UlsethNydalens SK3:26:00+59:18
37Tomas WikblomIF Minken3:26:02+59:20
38Claes HagstrandLerums SOK3:26:53+1:00:11
39Otto Richard EideByåsen IL3:27:17+1:00:35
40Bernt BrynhildsenWing OK3:29:17+1:02:35
41Hans PerssonOK Kolmården3:29:18+1:02:36
42Magnus LarsenFK Boken3:30:42+1:04:00
43Håkan AxelssonFK Göingarna3:31:14+1:04:32
44Klaus KrischanLiezen3:32:12+1:05:30
45Erik NorinSundsvalls OK3:32:48+1:06:06
46Kimme ArnesenHeming Orientering3:34:04+1:07:22
47Ivar MølnvikFossum IF3:34:47+1:08:05
48Henrik PalménEspoon Suunta3:36:02+1:09:20
49Gjermund GravirAsker SK3:36:30+1:09:48
50Richard BlomFrölunda OL3:36:39+1:09:57
51Magnus KarlssonOK Landehof3:36:43+1:10:01
52Knut Erling ØenHeming Orientering3:37:10+1:10:28
53Johan MalmOK Kolmården3:37:41+1:10:59
54Ola WallinderGöteborg-Majorna OK3:37:48+1:11:06
55Børge HarveyIL BUL-Tromsø3:38:01+1:11:19
56Sven Arne GylterudFossum IF3:41:22+1:14:40
57Anders LammFrölunda OL3:41:28+1:14:46
58Petri KuusinenHämeenlinnan Suunnistajat3:42:07+1:15:25
59Jost HammerOLG Biberist SO3:43:03+1:16:21
60Pål TveterIndre Østfold OK3:43:28+1:16:46
61Örjan BeckiusOK Tyr3:44:49+1:18:07
62Niklas MartinNjurunda OK3:47:22+1:20:40
63Ole TørnqvistFana IL3:47:25+1:20:43
64Jonas OlssonOK Roxen3:50:52+1:24:10
65Bjørn-Willy ArntzenAsker SK3:50:55+1:24:13
66Stefan EngströmLinköpings OK3:52:01+1:25:19
67Sten LeanderssonOK Tyr3:56:50+1:30:08
68André WältiOL Biel Seeland3:58:28+1:31:46
69Thomas NajvikOK PAN-Kristianstad3:58:49+1:32:07
70Markus BrechbuehlOLG Stäfa3:59:03+1:32:21
71Tommi ViitasaariKokkolan Suunnistajat4:02:34+1:35:52
72Bjørn Axel GranHalden SK4:03:10+1:36:28
73Lars DanielsonMatteus SI4:04:14+1:37:32
74Magnus TenghagenHärlövs IF4:04:57+1:38:15
75Jan HanssonOK Djerf4:06:25+1:39:43
76Ole Morten WieMo o-klubb4:09:04+1:42:22
77Øystein WiggenByåsen IL4:09:55+1:43:13
78Peter BerggrenOK Kolmården4:10:25+1:43:43
79Mattias BååthSävedalens AIK4:11:25+1:44:43
80Jan ChristofferssonOK Renen4:12:27+1:45:45
81Ulf AlmehedFrölunda OL4:15:20+1:48:38
82Kari JalavaVakka-Rasti4:17:02+1:50:20
83Moritz EtterASD Agorosso S. Alessandro4:17:57+1:51:15
84Anders JohanssonNAIS Orienteringsklubb4:21:20+1:54:38
85Martin EkdalaKungälvs OK4:23:04+1:56:22
86Daniel LeibundgutOLV Hindelbank4:26:06+1:59:24
87Jörgen SameusFrölunda OL4:26:09+1:59:27
88Pål BårdsenStavanger OK4:27:30+2:00:48
89Michael WarltersAustralia4:30:59+2:04:17
90Tomas NilssonHässleholms OK4:33:25+2:06:43
91Magnus SahlmanLinköpings OK4:38:02+2:11:20
92Gloor BernardOLG Pfäffikon4:41:24+2:14:42
93Urs KöhleO-Motion4:42:46+2:16:04
94Mikael ErikssonOK Tyr4:46:07+2:19:25
95Markus GründlerOLG Pfäffikon4:51:13+2:24:31
96Hans NilssonKungälvs OK4:51:18+2:24:36
97Torbjörn GrahnIK Uven4:52:26+2:25:44
98Thomas BorneFrölunda OL4:53:12+2:26:30
99Rolf BrühwilerOLG Thun4:53:20+2:26:38
100Siegfried NagelOLG Murten4:57:13+2:30:31
101Jon Erik KvarmeIF Sturla5:01:36+2:34:54
102Thomas GustafssonGöteborg-Majorna OK5:06:18+2:39:36
103Erik VikaneFana IL5:06:32+2:39:50
104Ulf LindahlHärnösands OK5:07:26+2:40:44
105Björn SvenssonOK Djerf5:08:23+2:41:41
106Ole Asbjørn SolliMo o-klubb5:11:43+2:45:01
107Torbjörn OttossonÖrkelljunga FK5:12:32+2:45:50
108Martin ThunbergOK Alehof5:24:51+2:58:09
109Thomas MeierOLG Kakowa5:28:45+3:02:03
110Olof BarrSkåneslättens OL5:34:54+3:08:12
111Rune MalmeiSandnes IL5:35:13+3:08:31
112Luzius PeterOL Biel Seeland5:38:41+3:11:59
113Patrick DjerfLerums SOK5:40:38+3:13:56
113Egil FossumIK Grane Arendal Orientering5:40:38+3:13:56
115Holger EhmsLVB Leipzig5:41:01+3:14:19
116Urban BlombergLycksele IF5:52:49+3:26:07
117Fred Inge EilertsenKirkenes Idrettsforening5:58:59+3:32:17
118Christoph SchlatterOLC Kapreolo6:05:38+3:38:56
119Fredrik ForsmanFK Herkules6:07:44+3:41:02
120Kasperi LaunisASS Raisu Lumous6:14:52+3:48:10
121Jens RathmannSV Schmalkalden 046:56:58+4:30:16
122Alessandro CorboOrient Express Verona7:01:34+4:34:52
Anders DalhammerOK Roxenej godkänd
Shane DoyleUringa Orienteersej godkänd
Peter ErikssonKFUM Örebro OKej godkänd
Jan-Hugo HanssenIL BUL-Tromsøej godkänd
Tore Gørbitz JuvikIL Gularej godkänd
Nik KellerOLG Pfäffikonej godkänd
Pierre LatasteCO Colmarej godkänd
Peter LundbergOK Renenej godkänd
Klas NilssonOl Norskaej godkänd
Mika RantalaHelsingin Suunnistajatej godkänd
Jonas SjöbergGöteborg-Majorna OKej godkänd
Martin SteinerOLG Rymenzburgej godkänd
Anders SvenskTjällmo-Godegårds OKej godkänd
Øystein ØstermannHeming Orienteringej godkänd
Marcello BaroniASD Agorosso S. Alessandroej start
Christian GrotnesIL Tyrvingej start
Jonny I HansenBul-Tromsø ILej start
Per JohanssonMotala AIF OLej start
Thomas JohanssonSundsvalls OKej start
Pascal LassalleCO Ambérieuej start
Johan LundbergArvidsjaurs OKej start
Vladimir LyukO-Clubej start
Tore SandemIndre Østfold OKej start
Dwayne SmithAuckland OCej start
Svein ThorsbergGrue ILej start
Gjermund UrsetBul-Tromsø ILej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser