Svenska Orienteringsförbundet

Officiell totalresultatlista för O-Ringen Höga Kusten, efter 4 etapper

TävlingsinformationVisa resultatlista per klassVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaSkriv ut

Tävlingens namn: O-Ringen Höga Kusten
Arrangörsorganisationer: O-Ringen / Ångermanlands Orienteringsförbund
Datum: söndag 22 juli 2018 - fredag 27 juli 2018

Etapp 1, långEtapp 2, långEtapp 2, lång (totalt)Etapp 3, medelEtapp 3, medel (totalt)Etapp 4, långEtapp 4, lång (totalt)Etapp 5, lång, jaktstartEtapp 5, lång, jaktstart (totalt)

H60 Kort

3 940 m, 117 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Kjell BomanSöderhamns OK2:31:23
2Jan EskilssonHaninge SOK2:38:14+6:51
3Göran ForslinRehns BK2:38:16+6:53
4Bengt KärrströmTullinge SK2:41:23+10:00
5Lars PerssonHagaby GoIF Örebro2:41:25+10:02
6Arne KlintbergEksjö SOK2:43:31+12:08
7Lars JanlövIF Åland2:45:42+14:19
8Bengt TunisIF Femman2:45:57+14:34
9Olle RönnolsSäterbygdens OK2:49:15+17:52
10Ulf HenrikssonKorsnäs IF OK2:50:44+19:21
11Rolf KarlssonJärla Orientering2:51:35+20:12
12Stefan PerssonSödertälje-Nykvarn OF2:53:27+22:04
13Stefan MyrefeltSkarpnäcks OL2:54:20+22:57
14Kjell NeroNässjö OK2:58:45+27:22
15Göran DoyleSundbybergs IK2:59:26+28:03
16Anders JohanssonHestra IF3:00:20+28:57
17Allan HattarIK Falken3:02:07+30:44
18Karl-Gunnar KarnebäckAttunda OK3:02:12+30:49
19Ulf PeterssonKungälvs OK3:03:04+31:41
20Johnny NilssonStora Skedvi IK Soff3:03:34+32:11
21Leif SellingHärnösands OK3:05:48+34:25
22Arne NilssonVästerbergslagens OL3:06:00+34:37
23Hans-Olof FröjdOslättforspojkarnas IK3:06:28+35:05
24Åke KappelOK Tyr3:06:43+35:20
25Lars RönnolsTäby OK3:07:12+35:49
26Mats WallmanVästerbergslagens OL3:08:32+37:09
27Geir Holm GundersenIF Sturla3:09:17+37:54
28Anders RahmqvistIFK Lidingö SOK3:10:14+38:51
29Leif SvangrenGotlands Bro OK3:10:18+38:55
30Christer SegerqvistGävle OK3:12:26+41:03
31Eero PalomäkiIF Femman3:13:46+42:23
32Mats LandqvistKöping-Kolsva OK3:14:37+43:14
33Tjelvar OtterbjörkUmeå OK3:14:44+43:21
34Seppo NurisaloKokkolan Suunnistajat3:15:08+43:45
35Jan KihlSundbybergs IK3:16:04+44:41
36Lars BengtssonÅrsunda IF3:16:19+44:56
37Mårten LarssonTäby OK3:18:08+46:45
38Mats ZackrissonOK Älvsjö-Örby3:23:51+52:28
39Nils-Olof BodinAlmby IK3:24:05+52:42
40Bo PetterssonKFUM Örebro OK3:25:04+53:41
41Gunnar HåkanssonIK Uven3:25:50+54:27
42Anders RunanderTrosabygdens OK3:26:36+55:13
43Bernt KlassonIK Hakarpspojkarna3:28:17+56:54
44Magnus AnderssonUlricehamns OK3:28:39+57:16
45Dag SundinSträngnäs-Malmby OL3:29:26+58:03
46Curt RahlénOK Ravinen3:31:17+59:54
47Sven-Arne StridhÖsterfärnebo IF3:32:39+1:01:16
48Rune SundströmSöderhamns OK3:33:52+1:02:29
49Börje SundbergOK Gipen3:34:02+1:02:39
50Yngve ErnstssonFK Göingarna3:35:10+1:03:47
51Lars SpångmyrIK Jarl Rättvik3:35:14+1:03:51
52Göran LyrbergValbo AIF3:36:56+1:05:33
53Silvio SauterOLG Chur3:37:06+1:05:43
54Mats BirkestålKöping-Kolsva OK3:37:12+1:05:49
55Kenneth HagströmOK Letstigen3:37:22+1:05:59
56Sune LindIK Falken3:39:25+1:08:02
57Alf LarssonHJS-Vansbro OK3:40:13+1:08:50
58Bjørn Olav BergsløkkenGrue IL3:40:57+1:09:34
59Tommy ÖsthLjusdals OK3:43:08+1:11:45
60Per MolinSödertälje-Nykvarn OF3:45:51+1:14:28
61Göran HedmanValbo AIF3:47:56+1:16:33
62Odd OhlssonUddevalla OK3:48:21+1:16:58
63Johan WedlinSävedalens AIK3:49:32+1:18:09
64Lars EklundVäxjö OK3:52:25+1:21:02
64Per-Olof LarssonHestra IF3:52:25+1:21:02
66Hannu KottonenLynx3:55:37+1:24:14
67Claes LandqvistVallentuna-Össeby OL3:56:10+1:24:47
68Roger NorinVittjärvs IK3:57:48+1:26:25
69Hans Georg GratzerOrienteering Innsbruck Imst3:58:20+1:26:57
70Jan JohanssonGamleby OK3:59:34+1:28:11
71Tommy RoosFalköpings AIK OK3:59:36+1:28:13
72Lage JohnssonLindebygdens OK4:00:58+1:29:35
73Per SalgårdLidköpings VSK4:01:03+1:29:40
74Mats WickbomOK Linné4:02:10+1:30:47
75Uwe DreselSC Klecken4:04:02+1:32:39
76Lars KarlssonFMTM4:05:01+1:33:38
77Bengt LingegårdOK Gipen4:06:05+1:34:42
78Kjell GustafssonOK Järnbärarna4:06:49+1:35:26
79Jan LundgrenLinköpings OK4:08:14+1:36:51
80Håkan IhrforsIFK Lidingö SOK4:09:20+1:37:57
81Jürg BosshardOLG Pfäffikon4:13:21+1:41:58
82Andrew Cumming ThomParawanga ACT4:17:13+1:45:50
83Stig LundströmLjusne-Ala OK4:18:48+1:47:25
84Fredrik HolmgrenBergnäsets AIK4:21:28+1:50:05
85Urban EngströmVittjärvs IK4:23:45+1:52:22
86Lars DahlqvistStorviks IF4:26:54+1:55:31
87Carl-Christian SchmiterlöwHjobygdens OK4:27:16+1:55:53
88Christer LudvikTurebergs IF4:29:47+1:58:24
89Georg LarssonFredrikshofs IF Skid & OK4:30:01+1:58:38
90Lars-Olof LarssonTäby OK4:31:36+2:00:13
91Bengt-Erik GranathVästerbergslagens OL4:45:01+2:13:38
92Hans SamuelssonOK 64 Torpa4:53:15+2:21:52
93Christer ForsgrenOK Tisaren5:01:06+2:29:43
94Richard BengtssonLunds OK5:11:38+2:40:15
95Anders RensgardOK Renen5:21:06+2:49:43
96Bo KarlssonKatrineholms OK5:22:03+2:50:40
97Göran BerggrenLjungskile FK5:27:26+2:56:03
98Per-Erik NyströmRånäs OK5:33:10+3:01:47
99Pertti SimolaEspoon Suunta5:42:27+3:11:04
100Thomas VidmarkVittjärvs IK5:54:29+3:23:06
101Eric JönssonOK Triangeln5:55:35+3:24:12
102Konrad GraberOLG Nidwalden+obwalden5:56:48+3:25:25
103Per FröbergTjalve IF Norrköping6:02:22+3:30:59
104Kenneth OlssonStora Tuna OK6:28:02+3:56:39
105Lars LarssonSjövalla FK6:34:10+4:02:47
106Richard GoodwinWCOC7:15:17+4:43:54
Jan-Åke AnderssonOK Denselnej godkänd
Ulf BengtsonSol Tranåsej godkänd
Tomas FalkValbo AIFej godkänd
Ove JanssonSundsvalls OKej godkänd
Per-Olov JemthOK Hammarenej godkänd
Hans KarlssonLänna IFej godkänd
Ove KarlssonJärfälla OKej godkänd
Karl-Johan NorénBoxholm-Mjölby OLej godkänd
Håkan SanderiLidköpings VSKej godkänd
Dan SjöholmHalmstad OKej godkänd
Göran WallentinssonOK Denselnej godkänd
Lennart AgénTullinge SKej start
Hemmo AhokoivuSK Pohjantähtiej start
Thomas BrogliOLV Basellandej start
Lennart BrunbergBækkelagets SKej start
Kjell-Arne HenninenByåsen ILej start
Christer JohanssonLinköpings OKej start
Thomas KarlssonSödertälje-Nykvarn OFej start
Beiming Liangej start
Benny MildGällstadbygdens SOKej start
Steve PerrelleTorquay Boys OCej start
Svante SandbergSödertälje-Nykvarn OFej start
Jerry SällHagaby GoIF Örebroej start
Jan ZetterbergHudiksvalls OKej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser