Svenska Orienteringsförbundet

Officiell totalresultatlista för O-Ringen Höga Kusten

TävlingsinformationVisa resultatlista per klassVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaSkriv ut

Tävlingens namn: O-Ringen Höga Kusten
Arrangörsorganisationer: O-Ringen / Ångermanlands Orienteringsförbund
Datum: söndag 22 juli 2018 - fredag 27 juli 2018

Etapp 1, långEtapp 2, långEtapp 2, lång (totalt)Etapp 3, medelEtapp 3, medel (totalt)Etapp 4, långEtapp 4, lång (totalt)Etapp 5, lång, jaktstartEtapp 5, lång, jaktstart (totalt)

H55

5 470 m, 165 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Håkan SvenssonBredaryds SOK2:58:12
2Michael WehlinSödertälje-Nykvarn OF3:03:52+5:40
3Lasse JanssonGävle OK3:09:13+11:01
4Anders BergLinköpings OK3:22:01+23:49
5Lars HolmquistSundsvalls OK3:26:40+28:28
6Stefan NybergAvesta OK3:29:53+31:41
7Mikael KindbornOK Hällen3:30:00+31:48
8Per BacklundOK Södertörn3:30:29+32:17
9Jonathan MusgraveMar Orienteering Club3:30:38+32:26
10Colin McIntyreOK Tyr3:31:10+32:58
11Mark CollinsDFOK3:32:10+33:58
12Mikael IngelssonOckelbo OK3:39:49+41:37
13Reto MüllerOLG Galgenen3:41:01+42:49
14Harry HietanenGävle OK3:41:23+43:11
15Jussi SilvennoinenKalevan Rasti3:42:15+44:03
16Nils Petter FremmingHeming Orientering3:42:31+44:19
17Frans WickbomI 19 IF3:43:13+45:01
18Juha TuomistoVaasan Suunnistajat3:45:34+47:22
19Christer SkoogKils OK3:45:36+47:24
20Per MelénOK Kåre3:46:52+48:40
21Peo SvenskStora Tuna OK3:47:04+48:52
22Magnus JosefssonSävedalens AIK3:48:03+49:51
23Bertil ÅkessonMarkbygdens OK3:48:51+50:39
24Øystein HoloFossum IF3:49:31+51:19
25Pär NorénVännäs OK3:52:00+53:48
26Peter CederbergVänersborgs SK3:52:57+54:45
27Jan-Olof SvenssonHalmstad OK3:55:35+57:23
28Dan StenlundIF Brahe3:55:44+57:32
29Lars MattssonOK Kåre3:55:58+57:46
30Øyvind DrageKongsberg OL3:57:04+58:52
31Lars Roger LundanesEmblem IL3:57:38+59:26
32Per-Arne WahlgrenSjövalla FK3:58:01+59:49
33Peter NordströmTäby OK3:58:58+1:00:46
34Lars HolmbergIF Hagen3:59:48+1:01:36
35Anders EnmarkGävle OK4:00:47+1:02:35
36Lars JonssonVK Uvarna4:01:26+1:03:14
37Roland MeisterOLG Dachsen4:01:45+1:03:33
38Hans-Erik CarlborgIFK Umeå4:02:14+1:04:02
39Sturla SætherFreidig4:03:26+1:05:14
40Arne JohannesenIL Gular4:03:42+1:05:30
41Ulf HylanderNyköpings OK4:03:53+1:05:41
42Michael BjörnlingerIK Vista4:07:16+1:09:04
43Peter HedbergLunds OK4:09:20+1:11:08
44Esbjörn Eriksson LångströmAttunda OK4:10:36+1:12:24
45Anders MattssonOK Älvsjö-Örby4:13:19+1:15:07
46Knut BjørkeloKolbotn & Skimt OL4:13:38+1:15:26
47Björn KarlssonOK Orinto4:14:38+1:16:26
48Lars_ SjökvistStora Tuna OK4:15:11+1:16:59
49Stefan LundOK Linné4:15:14+1:17:02
50Lars MagnussonOK Landehof4:17:56+1:19:44
51Jan HanssonStenungsunds OK4:18:12+1:20:00
52Pedro LundquistLinköpings OK4:20:12+1:22:00
53Yngvar ChristiansenBækkelagets SK4:20:18+1:22:06
54Ronny NordgrenSundbybergs IK4:21:48+1:23:36
55Mats JavehedTäby OK4:22:04+1:23:52
56Sven WigertzLånghundra IF4:25:27+1:27:15
57Steffen LöschUSV Jena4:27:02+1:28:50
58Markku VirtalaPargas IF4:27:15+1:29:03
59Mats BrorssonTockarps IK4:27:22+1:29:10
60Bo BörjessonStorviks IF4:27:25+1:29:13
61Wilhelm von FrenckellIFK Lidingö SOK4:27:36+1:29:24
62Kent KlassonHestra IF4:29:15+1:31:03
63Sören CallebergSöderhamns OK4:30:42+1:32:30
64Tsutomu YoshidaMichi4:30:48+1:32:36
65Gunnar ForsgrenForsa OK4:31:59+1:33:47
66Ingvar IsakssonSeskarö IF4:34:45+1:36:33
67Roger HugossonSundsvalls OK4:35:22+1:37:10
68Per SanderGöteborg-Majorna OK4:37:04+1:38:52
69Andres LaasOK Skogshjortarna4:39:49+1:41:37
70Jan Petter HansenIL Gular4:40:01+1:41:49
71Johnny NimvikFK Åsen4:40:19+1:42:07
72Per EdenhamnLänna IF4:40:55+1:42:43
73Urs ZinnikerOLK Wiggertal4:41:03+1:42:51
74Mikael YngvessonRobertsfors IK4:41:31+1:43:19
75Jörgen HectorSnättringe SK4:41:45+1:43:33
76Martin GranlyLillomarka OL4:41:53+1:43:41
77Tapio KarrasBay Area Orienteering Club4:42:19+1:44:07
78Claes-Håkan EkbergLidköpings VSK4:43:38+1:45:26
79Sven ÖhrnerlingOK Renen4:43:45+1:45:33
80Thomas NybergAttunda OK4:44:37+1:46:25
81Jan LavénGustavsbergs OK4:45:45+1:47:33
82Kennet NilssonOK Älvsjö-Örby4:46:23+1:48:11
83Mike PedleyWest Yorkshire Orienteers4:46:31+1:48:19
84Mats HellstadiusSödertälje-Nykvarn OF4:47:36+1:49:24
85Magnus Axelsson4:48:00+1:49:48
86Jan-Åke IsraelssonOK Milan4:52:09+1:53:57
87Per SundströmVästerås SOK4:52:58+1:54:46
88Rikard BorgLinköpings OK4:55:55+1:57:43
89Hans OlsénSundbybergs IK4:56:02+1:57:50
90Torbjörn SöderlundLeksands OK4:56:03+1:57:51
91Thomas HenmyrOK Vilse 874:57:03+1:58:51
92Bengt HesslekransOK Njudung4:57:44+1:59:32
93Otto von FrenckellOK Raseborg Finland4:58:31+2:00:19
94Haakon ArnesenByåsen IL4:59:23+2:01:11
95Arne SääfGudhems IF5:00:00+2:01:48
96Stig LarssonGöteborg-Majorna OK5:01:43+2:03:31
97Lars GerhardssonAttunda OK5:01:57+2:03:45
98Håkan AlmqvistDegerfors OK5:02:14+2:04:02
99Stefan UnossonKalmar OK5:04:08+2:05:56
100Ola LundhIF Hagen5:04:41+2:06:29
101Per Arne ForsbergTullinge SK5:06:14+2:08:02
102Gert JonssonIK Hakarpspojkarna5:08:08+2:09:56
103Theophil BucherOLV Hindelbank5:08:42+2:10:30
104Bert ForsbergHögåkers OK5:11:31+2:13:19
105Johan SköldJärfälla OK5:11:45+2:13:33
106Anthony CoxCOLE5:13:03+2:14:51
107Bosse WiggeDomnarvets GoIF5:14:38+2:16:26
108Martin CrosbyAuckland OC5:15:05+2:16:53
109Rene HaasGlobi OK5:15:23+2:17:11
110Jens BeironSkattkärrs SOK5:16:05+2:17:53
111Ahti AasaÖvertorneå IF5:18:59+2:20:47
112Bo LauriSnättringe SK5:19:36+2:21:24
113Otto WaltiOLK Argus5:19:56+2:21:44
114Nils AronssonOK Tisaren5:22:01+2:23:49
115Rune TeiglandØstmarka OK5:25:18+2:27:06
116Mats HugosonKvillebyns SK5:27:39+2:29:27
117Risto LuodonpääAlatornion Pirkat5:29:30+2:31:18
118Stefan MarteliusAttunda OK5:32:57+2:34:45
119Niclas MobergOK Tyr5:34:17+2:36:05
120Ulf LindbergSnättringe SK5:34:55+2:36:43
121Håkan PerssonLaxå OK5:39:25+2:41:13
122Peter RutzO-Motion5:43:31+2:45:19
123Mikael WirénAttunda OK5:45:54+2:47:42
124Per HansonHärnösands OK5:51:46+2:53:34
125Björn AlpbergAlmby IK5:53:31+2:55:19
126Conny BruhnBoxholm-Mjölby OL5:54:04+2:55:52
127Urban LundbergOrienteering Klosterneuburg5:59:58+3:01:46
128Håkan RedtzerAttunda OK6:00:51+3:02:39
129Tomas BorgSundbybergs IK6:06:48+3:08:36
130Stefan HornebrantTrollhättans SOK6:08:15+3:10:03
131Dan ÖhmanUmeå OK6:08:48+3:10:36
132Karri LindellOK Måsen6:13:09+3:14:57
133Jari JurvakainenSuunta Jyväskylä6:14:16+3:16:04
134Håkon Brinchmann BøBodø Orientering6:15:17+3:17:05
135Jan LindhSundbybergs IK6:15:23+3:17:11
136Johan MarkstedtOK Södertörn6:19:42+3:21:30
137Jan NettelbjerJärfälla OK6:29:28+3:31:16
138Björn EngströmLustens OK6:38:15+3:40:03
139Lennarth KarlssonValbo AIF6:44:03+3:45:51
140Björn LundstenVittjärvs IK6:45:32+3:47:20
141Philip MullinsSjövalla FK6:48:20+3:50:08
142Ibrahim NaceurCO Lausanne-Jorat6:52:20+3:54:08
143Ian SimpsonOBOP7:03:38+4:05:26
144Per WadmanVästerås SOK7:08:47+4:10:35
145Ola OlssonOK Kompassen7:19:40+4:21:28
146Bengt ZetterbergOK Skärmen7:21:38+4:23:26
147Håkan WåhlanderFrölunda OL7:23:00+4:24:48
148Pelle BlomIFK Enskede7:23:40+4:25:28
149Kent NeroMullsjö SOK7:26:23+4:28:11
150Henrik BodingIFK Lidingö SOK7:31:05+4:32:53
151Göran SvenssonAlfta-Ösa OK7:38:13+4:40:01
152Ove PetersenOK Syd7:49:26+4:51:14
153Peter KleinOLG Pfäffikon8:07:40+5:09:28
154Håkan ErikssonOK Räven8:08:52+5:10:40
155Reijo MäkiläKankaanpään Suunnistajat8:13:14+5:15:02
156Coulier FrançoisCS Pertuis8:17:19+5:19:07
157Anders BirgerssonVisborgs OK9:36:19+6:38:07
158Mats EnglundSvaide Roma SOK10:18:55+7:20:43
Roine AnderssonRånäs OKej godkänd
Knut Edvard HellandØstmarka OKej godkänd
Joacim IngelssonOK Hammarenej godkänd
Jens LeibigerPost SV Dresdenej godkänd
Jan RydenSjövalla FKej godkänd
Inge SöderkvistOK Renenej godkänd
Mats WalheimRobertsfors IKej godkänd
Torbjörn AlmgrenGöteborgs SKej start
Tore EklundSödertälje-Nykvarn OFej start
Karl-Erik EngblomValbo AIFej start
Joakim ErikssonSödertälje-Nykvarn OFej start
Peter FrauchigerOLG Pfäffikonej start
Bo GranstedtIK Hakarpspojkarnaej start
Ulf JungstrandOK Skogsfalkenej start
Walter KellerOK Djerfej start
Anders LindénFrölunda OLej start
Torbjörn LännevallOK Roslagenej start
Mons Kr. LøvfaldNydalens SKej start
Gunnar MarkinhuhtaGöteborgs SKej start
Göran MånssonStigmännen Karlshamns OKej start
Legere PascalValmoej start
Lasse PedersenGöteborg-Majorna OKej start
Vital Peetersej start
Vadim PorkhunO-Clubej start
Martin SacherKilroyej start
Erik SimesOK Tyrej start
Jan SveideIF Hagenej start
Göran TjernbergKovlands IFej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser