Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Nordcupen #5 - sista deltävlingen med prisutdelningen!

TävlingsinformationVisa resultatlista per klassPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Nordcupen #5 - sista deltävlingen med prisutdelningen!
Arrangörsorganisation: Täby OK
Datum: lördag 2 december 2017

Attunda OK

33 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Marcus SteneboH14 (28)9:395:40
1Malte HallmanU1 (36)4:595:32
1Vilma NilssonD12 (18)11:026:53
3Ted LagerströmH10 (31)7:38+0:166:21
3Olle Pettersson GradinH16 (19)17:19+1:017:52
4Sara HellströmU1 (36)6:10+1:116:51
4Ida HellströmD12 (18)12:56+1:548:05
4Mose GrafströmH10 (31)8:36+1:147:10
4Svante SandvikH12 (25)10:32+0:596:35
5Emily BlythU2 (36)10:07+2:398:25
5Viktor SoneH14 (28)11:45+2:066:54
6Hailey BuhreD14 Kort (8)25:18+9:2915:48
6Malin StrömqvistD12 (18)13:00+1:588:07
6Marcus BarbozaH12 (25)10:59+1:266:51
9Elis IversH14 (28)12:58+3:197:37
10Gustav PalmaerH10 (31)10:23+3:018:39
10Sara StrömqvistD10 (19)12:19+3:1910:15
11Sofia IversD16 (17)21:16+5:0710:38
11Alma HellströmD16 (17)21:16+5:0710:38
11Linnea NordinD14 (22)18:51+6:3611:05
12Lukas SjöblomH10 (31)11:24+4:029:30
12Samuel LindénH16 (19)20:29+4:119:18
16Ludvig NordinH16 (19)27:28+11:1012:29
17Filip SoneU1 (36)8:31+3:329:27
18Greta SandvikD10 (19)16:37+7:3713:50
19Joel BjörklundH12 (25)16:49+7:1610:30
19Linda StrömqvistD10 (19)17:05+8:0514:14
20Tilda JohanssonU1 (36)9:05+4:0610:05
22Melker JohanssonH10 (31)13:28+6:0611:13
24Joshua BlythU1 (36)11:38+6:3912:55
25Jonathan BlythU1 (36)11:59+7:0013:18
27Hampus Runeborg SjöblomU2 (36)15:09+7:4112:37
Elliot JonssonH12 (25)ej godkänd
Matilda SjöblomD12 Kortej start
Livia SandströmU2 (36)ej start
Lovisa NilssonD16 (17)ej start
Maja SandvikD16 (17)ej start
Emil SoneH16 (19)ej start

Bromma-Vällingby SOK

12 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Emil FunemyrH14 Kort (3)21:2413:22
2Louise ByströmD14 Kort (8)17:04+1:1510:40
2Elin BjessmoD16 (17)17:28+1:198:44
3Tova SandgrenD10 (19)9:38+0:388:01
4Selma CarlsonD12 (18)12:56+1:548:05
11Erik ForsbergH16 (19)20:23+4:059:15
12Gabriel OronezU2 (36)11:56+4:289:56
16Ella BelecD12 (18)19:23+8:2112:06
19Gustav LoebU1 (36)8:49+3:509:47
20Hanna KarlsonU2 (36)13:04+5:3610:53
25Hugo SkogsbergH10 (31)15:00+7:3812:30
25Amanda ÅbergU2 (36)15:01+7:3312:30
Morris RassètH14 Kort (3)ej start
Alexander IggmarkH14 Kort (3)ej start

IFK Lidingö SOK

10 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
5Ella BroquistD16 (17)19:14+3:059:37
5Robert Olsson KihlborgH16 (19)17:57+1:398:09
5Astrid SkantzeD10 (19)10:34+1:348:48
7Lovisa ModighD14 (22)17:25+5:1010:14
8Alva GawellU2 (36)10:42+3:148:55
9Amelie RajanD16 (17)20:37+4:2810:18
10Agnes DambergD14 (22)18:43+6:2811:00
13Jonathan BlomlöfH14 (28)14:35+4:568:34
17Casper BroquistH10 (31)12:04+4:4210:03
17Vera SkantzeD12 (18)23:08+12:0614:27

Järfälla OK

56 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Aleksandra BainczykD16 Kort (1)26:5815:51
1Jonatan AndersonH12 (25)9:335:58
2Erik BovalliusH14 (28)10:53+1:146:24
2Sofia El HajjiU1 (36)5:36+0:376:13
3Sophia ÖrnebrandU1 (36)6:05+1:066:45
4Ellinor BjörklundD16 (17)19:13+3:049:36
4Miia RollerD14 (22)14:20+2:058:25
6Max BoströmH10 (31)9:37+2:158:00
6Niklas SvenssonH16 (19)18:27+2:098:23
6Bella PedersenD14 (22)15:44+3:299:15
7Oliver BinnbergH10 (31)9:54+2:328:15
7Jamie RollerU1 (36)6:35+1:367:18
8Julia E PetterssonU1 (36)6:44+1:457:28
9Carl ÖrnebrandH10 (31)10:01+2:398:20
9Stina PedersenD12 (18)14:16+3:148:55
9William GrunderH16 (19)19:57+3:399:04
10Melker PalmH14 (28)13:25+3:467:53
11Viktor TofteH10 (31)11:07+3:459:15
11Kasper Åberg EkstrandU2 (36)11:51+4:239:52
11Jesper ÅkessonH14 (28)13:40+4:018:02
11Erik WällstedtH12 (25)13:40+4:078:32
12Melvin BinnbergU1 (36)7:42+2:438:33
12Theodor Karlsson BrabieH14 (28)14:32+4:538:32
12Elsa ForsbergD12 (18)15:30+4:289:41
12Moa HöökD10 (19)12:45+3:4510:37
13Majken HedinD12 (18)17:41+6:3911:03
14Ebba WestringD12 (18)17:57+6:5511:13
14Ida PetterssonU2 (36)12:09+4:4110:07
14Julia PetterssonD10 (19)14:59+5:5912:29
14Manne HammarbergH16 (19)20:51+4:339:28
14Victor LjungströmH12 (25)14:09+4:368:50
15Stella ÖstblomD12 (18)18:15+7:1311:24
15Amanda MörkforsD10 (19)15:07+6:0712:35
16Simon AndersonH10 (31)12:03+4:4110:02
16Alice HallménD16 (17)25:49+9:4012:54
18Emil TofteU1 (36)8:41+3:429:38
18John NymanH10 (31)12:23+5:0110:19
18Elias PetterssonH12 (25)16:01+6:2810:00
19David NymanU2 (36)13:02+5:3410:51
19Thea LennartssonD14 (22)22:35+10:2013:17
20Melker LundqvistH14 (28)16:36+6:579:45
21Anton WällstedtH14 (28)16:55+7:169:57
22Anton MörkforsH14 (28)17:36+7:5710:21
22Noah MehreteabH12 (25)20:15+10:4212:39
23Jannick Karlsson BrabieH14 (28)18:47+9:0811:02
23Charlie LennartssonU1 (36)10:51+5:5212:03
26Hugo SundelinH10 (31)16:39+9:1713:52
27Mira MichelsenU1 (36)12:17+7:1813:38
28Arvid EnbomU1 (36)12:26+7:2713:48
31Edvin BjörklundH10 (31)32:36+25:1427:10
32Justus HedinU2 (36)18:17+10:4915:14
33Vera EnbomU2 (36)18:53+11:2515:44
34Meja MichelsenU2 (36)18:55+11:2715:45
35Folke WällstedtU1 (36)23:14+18:1525:48
Emma AlmD14 Kort (8)ej godkänd
Marcus GrunderH14 (28)ej godkänd
Sofia EdvardssonD16 (17)ej start
Ellinor HambergD16 (17)ej start
Isak WestringH16 (19)ej start

OK Ravinen

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
4Olle KallurH16 (19)17:41+1:238:02

OK Österåker

7 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
4Simon LundellH14 (28)11:39+2:006:51
7Linus NilssonH14 (28)12:26+2:477:18
8Therese NilssonD16 (17)20:34+4:2510:17
15Axel WiknerH14 (28)15:36+5:579:10
15Tilde JonssonD16 (17)25:33+9:2412:46
18Malte AlbinssonH14 (28)16:12+6:339:31
36Signe AlbinssonU2 (36)27:07+19:3922:35

Solna OK

4 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Linus DanielssonU2 (36)7:286:13
2Rebecka ArnlundU2 (36)8:54+1:267:25
16Jasmin Yassin YahyaU2 (36)12:26+4:5810:21
Adrian KronhefferH14 Kort (3)ej godkänd

Strängnäs-Malmby OL

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
6Hillevie SvärdD16 (17)20:12+4:0310:06

Sundbybergs IK

41 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Kajsa BogrenD16 (17)16:098:04
1Alice HellbergD10 (19)9:007:30
2Sigrid CarlssonD14 (22)13:10+0:557:44
3Maja FalkD12 (18)12:05+1:037:33
3Matilda LindhD16 (17)18:09+2:009:04
4Maja FinneD14 Kort (8)20:50+5:0113:01
5Leopoldine HeldD14 Kort (8)20:51+5:0213:01
5Alve WistedtU1 (36)6:20+1:217:02
5Egon WistedtH10 (31)9:02+1:407:31
5Ronja StåhlD14 (22)14:38+2:238:36
8Erik WallnäsH10 (31)9:55+2:338:15
8Ingrid JohanssonD12 (18)13:09+2:078:13
8Clea WallnäsD14 (22)18:20+6:0510:47
9Bodil JohanssonD10 (19)12:10+3:1010:08
11Selma SundbergD10 (19)12:24+3:2410:20
13Liv AlmrothD14 (22)20:32+8:1712:04
13Vilhelm KarlinH16 (19)20:46+4:289:26
14Tuva FalkD16 (17)25:14+9:0512:37
15Axel FröstadiusH10 (31)11:38+4:169:41
15Moa FröstadiusD14 (22)21:24+9:0912:35
15Sebastian BolleH16 (19)22:12+5:5410:05
16Nova FalkU1 (36)8:22+3:239:17
16Lisa WadenbrantD14 (22)21:25+9:1012:35
17Minna KökeritzD10 (19)16:25+7:2513:40
18Ingrid TillegårdD12 (18)27:32+16:3017:12
18Carl TiemerH16 (19)29:42+13:2413:29
19Folke JohanssonH10 (31)12:39+5:1710:32
22Noel HellbergH10 (31)13:28+6:0611:13
22Stella Näsman LandhU2 (36)13:30+6:0211:15
23Melvin EkbergH12 (25)22:44+13:1114:12
24Joel ThalénH14 (28)19:39+10:0011:33
24Rebecca SchölinU2 (36)13:57+6:2911:37
24Manfred LevinH12 (25)24:31+14:5815:19
26Mikael KökeritzH14 (28)27:28+17:4916:09
26Alice Slars PaulssonU2 (36)15:08+7:4012:36
29Lilly Slars PaulssonU2 (36)15:16+7:4812:43
30Emil KrigsmanU2 (36)16:10+8:4213:28
30David EideforsH10 (31)23:53+16:3119:54
32Cornelia Näsman LandhU1 (36)16:41+11:4218:32
36Vera SundbergU1 (36)23:33+18:3426:10
Jonatan StåhlH16 (19)ej godkänd
Ida HellbergU1 (36)ej start
Saga HellbergU1 (36)ej start
Miriam IliaU1 (36)ej start

Täby OK

48 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Erika AhlbergD14 Kort (8)15:499:53
1Fredrika NordquistD14 (22)12:157:12
1Axel MålargårdH16 (19)16:187:24
2Alice RökenD12 (18)12:02+1:007:31
2Alma HallstenD10 (19)9:33+0:337:57
2Otto BalckH16 (19)17:10+0:527:48
2Erik NederheimH12 (25)9:50+0:176:08
3Doris IkoD14 (22)14:11+1:568:20
4Ella LindqvistD10 (19)10:27+1:278:42
5Noa BerglundH12 (25)10:42+1:096:41
6Petronella HedenlundD16 (17)20:12+4:0310:06
6Julia HolmströmD10 (19)11:23+2:239:29
7Irma LidbergD14 Kort (8)25:29+9:4015:55
7Lovisa NordquistD12 (18)13:01+1:598:08
7Emelie HolmströmD10 (19)11:26+2:269:31
7Philip ForngrenH16 (19)18:47+2:298:32
7August OldingH12 (25)12:32+2:597:50
8Filip LindqvistH14 (28)12:57+3:187:37
8Fredrik HanssonH16 (19)19:29+3:118:51
9Gustav PsilanderU1 (36)6:46+1:477:31
9Axel HögbergU2 (36)10:49+3:219:00
10Ida HofstedtD16 (17)21:02+4:5310:31
10Axel BalckH12 (25)13:26+3:538:23
11Moa PerssonU1 (36)7:36+2:378:26
11Alma BarkstedtD12 (18)15:19+4:179:34
13Malin HanssonD16 (17)24:21+8:1212:10
14Marcus EkmanH14 (28)15:08+5:298:54
14Petter LjungqvistH10 (31)11:33+4:119:37
15Elin JavehedU2 (36)12:24+4:5610:20
15Lovisa NederheimU1 (36)7:52+2:538:44
15Love LidbergH12 (25)14:47+5:149:14
16Anton PleinerH14 (28)15:40+6:019:12
16Ida RökenD10 (19)15:21+6:2112:47
17Fredrik AhlbergH14 (28)15:52+6:139:20
17Emelie RökenD14 (22)21:33+9:1812:40
20Ilya KuchinskyH12 (25)17:20+7:4710:50
21Axel SchölinH12 (25)17:27+7:5410:54
24Albin PerssonH10 (31)14:29+7:0712:04
26Vilhelm AskehedU1 (36)12:04+7:0513:24
27Arvid HedenlundH14 (28)27:39+18:0016:15
27Erik LjungqvistH10 (31)19:01+11:3915:50
28Wilmer HagrotH10 (31)21:18+13:5617:45
29Iris AhlqvistU1 (36)12:35+7:3613:58
29Max LindqvistH10 (31)22:13+14:5118:30
31Saga LindellU2 (36)16:48+9:2014:00
33Wilmer LindqvistU1 (36)16:49+11:5018:41
34Viktor HolmströmU1 (36)21:05+16:0623:25
Simon TrossingH10 (31)utgått
Ella HallstenU1 (36)ej start
Elias GalmenU2 (36)ej start
Elias TrossingU2 (36)ej start
Markus EngdahlH14 Kort (3)ej start
Gustaf HofstedtH14 (28)ej start
Erik BalckH10 (31)ej start
Emilia HagrotD14 Kort (8)ej start
Klara SkunckeD12 (18)ej start

Waxholms OK

27 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Petter FochsenH10 (31)7:23+0:016:09
3Johan FochsenH14 (28)11:07+1:286:32
3Ellen JonssonU2 (36)9:35+2:077:59
3Jens FochsenH12 (25)10:15+0:426:24
6Wilhelm NordqvistH14 (28)12:22+2:437:16
7Wilhelm PeterssonU2 (36)10:37+3:098:50
9Maja HoppeD14 (22)18:39+6:2410:58
9Axel NordqvistH12 (25)13:25+3:528:23
10Albin SandebergU1 (36)6:51+1:527:36
10Max HoppeH16 (19)20:19+4:019:14
12Vilmer LjungqvistU1 (36)7:42+2:438:33
12Saga JonssonD14 (22)19:59+7:4411:45
13Sofia QuasD10 (19)13:42+4:4211:25
17Engla ZetterlundU2 (36)12:51+5:2310:42
17Hjalmar AlbinssonU2 (36)12:51+5:2310:42
17Sara SundinD16 (17)30:11+14:0215:05
19David RyderåsH14 (28)16:17+6:389:34
20Rickard SturkH10 (31)12:50+5:2810:41
21Elias SandebergU1 (36)9:20+4:2110:22
21Gustav RilegårdH10 (31)13:25+6:0311:10
21Livia QuasU2 (36)13:13+5:4511:00
21Sofia SundinD14 (22)24:58+12:4314:41
22Rut Johnsson ThomeliusD14 (22)26:02+13:4715:18
28Märta NilssonU2 (36)15:11+7:4312:39
30Leonard Ydremark ParkinsonU1 (36)12:48+7:4914:13
31Elin StenkvistU1 (36)15:01+10:0216:41
35Astrid NilssonU2 (36)19:38+12:1016:21

Väsby OK

24 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Edvin JohanssonH10 (31)7:226:08
2Axel SantessonH14 Kort (3)29:07+7:4318:11
3Madeleine GranathD14 Kort (8)18:28+2:3911:32
4Gustav ÅkerlundU2 (36)10:00+2:328:20
6Erik LidénU2 (36)10:14+2:468:31
6Wilhelm StåhlemarU1 (36)6:21+1:227:03
8Matilda ModigD10 (19)11:42+2:429:45
8Emil AnterudH12 (25)13:08+3:358:12
10Folke IsakssonU2 (36)10:50+3:229:01
10Maja RundlöfD12 (18)14:49+3:479:15
12Rasmus LundströmH12 (25)13:50+4:178:38
13Victor GranathH10 (31)11:26+4:049:31
13Gustav MorghultU2 (36)12:08+4:4010:06
13Eskil IsakssonH12 (25)14:06+4:338:48
14Iben StattinU1 (36)7:49+2:508:41
14Wilma JosefssonD14 (22)21:04+8:4912:23
16Noah SantaliusH12 (25)15:27+5:549:39
17Oliver RosanderH12 (25)15:49+6:169:53
17Emil KarlssonH16 (19)29:08+12:5013:14
18Tilde BredermanD14 (22)21:49+9:3412:50
20Moa JohanssonD14 (22)23:03+10:4813:33
22Linus LundströmU1 (36)10:13+5:1411:21
23Felix ÖhmanU2 (36)13:50+6:2211:31
25Viktor SandqvistH14 (28)25:10+15:3114:48
Julia CasselU2 (36)ej start
Linnéa KarlssonD14 (22)ej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser