Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Vet OL

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Vet OL
Arrangörsorganisation: Eskilstuna OL
Datum: torsdag 5 oktober 2017

Klass A

4 190 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Thom SandvikAvesta OK36:438:45
2Sven-Olov WiklundArboga OK39:35+2:529:26
3Karin GustafssonSträngnäs-Malmby OL39:44+3:019:28
4Stig LandstorpOK Tor39:48+3:059:29
5Claes ÖgrenKlubblös39:56+3:139:31
6Hans-Ove ErikssonNyköpings OK40:26+3:439:38
7Henrik OlssonHallstahammars OK40:31+3:489:40
8Ola LindholmKöping-Kolsva OK40:40+3:579:42
9Kuno ÖsterlundVästerås SOK43:25+6:4210:21
10Kurt Håkan AnderssonOK Tor44:06+7:2310:31
11Bengt JönssonÅkers IF47:27+10:4411:19
12Leif WadmanKöping-Kolsva OK48:27+11:4411:33
13Alf LindbergKöping-Kolsva OK48:40+11:5711:36
14Ulf KjellinOK Hedströmmen50:15+13:3211:59
15Lennart OlssonIK Standard51:29+14:4612:17
16Rolf LindIK Standard52:17+15:3412:28
17Kurt ErikssonVandrarringen52:35+15:5212:32
18Kjell BlombergIK Standard55:42+18:5913:17
19Peder WickströmArboga OK56:00+19:1713:21
20Gunnar JonssonHallstahammars OK56:52+20:0913:34
21Odd Werner-ErichsenVandrarringen57:30+20:4713:43
22Åke GranstamOK Tor58:19+21:3613:55
23Nils-Erik HjelmerVandrarringen59:29+22:4614:11
24Jan BrolundSNO1:02:40+25:5714:57
25Lars-Erik AlmSträngnäs-Malmby OL1:08:13+31:3016:16
Ronny AnderssonIF Runeej godkänd

Klass B

3 680 m, 46 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Pernilla KlemetsKöping-Kolsva OK37:3210:11
2Arne HolmbergOK Tor39:18+1:4610:40
3Stig Arne BorgÄrla IF39:42+2:1010:47
4Hans GreijerVästerås SOK40:33+3:0111:01
5Mats GärlingStjärnhovs OK 6541:13+3:4111:12
6Per-Ivar MöllbergArboga OK42:35+5:0311:34
7Olle ArmanNyköpings OK43:33+6:0111:50
8Lennart JohanssonOK Tor43:37+6:0511:51
9Tommy LjungkvistÄrla IF43:47+6:1511:53
10Lars-Erik RaskVästerås SOK44:18+6:4612:02
11Per-Arne EkbomArboga OK44:52+7:2012:11
12Lena JansonArboga OK45:36+8:0412:23
13Håkan AlderudNyköpings OK46:15+8:4312:34
14Per HaepplingVästerås SOK47:06+9:3412:47
15Bo OrtmanVandrarringen47:19+9:4712:51
16Kerstin LissEskilstuna OL47:25+9:5312:53
17Anita JohanssonOK Tor47:46+10:1412:58
18Peter LjungströmVästerås SOK48:04+10:3213:03
19Tommy ÖhlingÄrla IF48:43+11:1113:14
20Tomas NorlénSödertälje-Nykvarn OF49:05+11:3313:20
21Rune VikmanVästerås SOK50:24+12:5213:41
22Göran JanzonArboga OK50:30+12:5813:43
23Jalle PalmKjula IF51:51+14:1914:05
24Sören JohanssonSala OK52:22+14:5014:13
25Margareta LöfqvistVästerås SOK53:31+15:5914:32
26Lars JohanssonOK Tor54:06+16:3414:42
27Börje KarlssonOK Nalle54:10+16:3814:43
28Sten ErikssonSträngnäs-Malmby OL54:23+16:5114:46
29Tord ÅhlgrenArboga OK54:55+17:2314:55
30Bendy WallinTrosabygdens OK55:07+17:3514:58
31Torsten LundVästerås SOK57:09+19:3715:31
32Anders WikströmVästerås SOK57:28+19:5615:36
33Göran AnderssonVästerås SOK58:07+20:3515:47
34Leif ZettervallVästerås SOK58:56+21:2416:00
35Annika NorströmHallstahammars OK59:32+22:0016:10
36Bo HanssonArboga OK1:00:19+22:4716:23
37Lena HedmanHallstahammars OK1:00:28+22:5616:25
38Ingemar GustafssonOK Tjärnen1:04:00+26:2817:23
39Sonja JedarÅkers IF1:06:29+28:5718:03
40Göran PetterssonVästerås RK1:07:20+29:4818:17
41Axel OlssonHallstahammars OK1:12:35+35:0319:43
42Rolf SvenssonVästerås SOK1:17:04+39:3220:56
43Hans SundgrenVästerås RK1:25:15+47:4323:09
Anders RymanSträngnäs-Malmby OLej godkänd
Kenneth JanssonSala OKej godkänd
Kurt ZanderVästerås SOKej godkänd

Klass C

3 020 m, 64 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sven Erik SundinSelånger SOK33:3911:08
2Mats ErikssonSala OK34:49+1:1011:31
3Stig ThorssonSödertälje-Nykvarn OF34:54+1:1511:33
4Inga JohanssonNyköpings OK35:18+1:3911:41
5Barbro MöllbergArboga OK36:02+2:2311:55
6Greger WedinSödertälje-Nykvarn OF37:42+4:0312:29
7Kjell MjöbergHallstahammars OK40:46+7:0713:29
8Göran LarssonSödertälje-Nykvarn OF41:08+7:2913:37
9Sixten WesterlundSödertälje IF41:25+7:4613:42
10Leif ThorssonOK Grip41:47+8:0813:50
11Dolwai HellbergSurahammars SOK42:01+8:2213:54
12Karl-Robert MoqvistOK Tor42:18+8:3914:00
13Gun JanssonSala OK42:19+8:4014:00
14Rune SandbergHallstahammars OK42:41+9:0214:08
15Inger HellqvistNyköpings OK43:06+9:2714:16
16Andreas LiljebrandSK Trim/Virsbo43:08+9:2914:16
17Rolf LindblomKjula IF43:31+9:5214:24
18Ove PetterssonArboga OK43:40+10:0114:27
19Ingalill WestbergSK Trim/Virsbo44:05+10:2614:35
20Jan RehdinKöping-Kolsva OK44:59+11:2014:53
20Ove EkKöping-Kolsva OK44:59+11:2014:53
22Lennart GustafssonOK Tisaren45:22+11:4315:01
23Bo MalmkvistOK Grip45:31+11:5215:04
24Roger HolmbergNyköpings OK46:09+12:3015:16
25Lennart ErikssonOK Enen46:25+12:4615:22
26Mikael HogréusOK Tor46:33+12:5415:24
27Nils HellbergVästerås SOK46:44+13:0515:28
28Björn EkholmVästerås SOK47:40+14:0115:47
29Lars NordSödertälje IF47:50+14:1115:50
30Ann-Sofi SandvikAvesta OK49:08+15:2916:16
31Stig TörnkvistKöping-Kolsva OK49:11+15:3216:17
32Rolf TärnfjordOK Tor49:14+15:3516:18
33Christer LiwellÄrla IF49:27+15:4816:22
34Ingemar JonssonHallstahammars OK49:33+15:5416:24
35Esko RaitaÄrla IF49:36+15:5716:25
36Sune AhlinKöping-Kolsva OK49:43+16:0416:27
37Alf KårefältOK Tor50:22+16:4316:40
38Gittan JonssonKjula IF50:35+16:5616:44
39Lennart KarlssonOK Grip50:38+16:5916:45
40Nils-Gunnar LindbergSMOL51:10+17:3116:56
41Bror NordhSMOL51:11+17:3216:56
42Ingegerd LusenskySträngnäs-Malmby OL51:17+17:3816:58
43Stig GustavssonSödertälje IF51:25+17:4617:01
44Richard WelanderOK Älvsjö-Örby51:27+17:4817:02
45Siv FrodinKöping-Kolsva OK51:28+17:4917:02
46Jauko TaskinenVästerås SOK52:07+18:2817:15
47Birgitta WallinTrosabygdens OK53:51+20:1217:49
48Bo KarlssonKöping-Kolsva OK54:06+20:2717:54
49Lars-Gunnar LarssonOK Tor54:53+21:1418:10
50Kerstin PalmKjula IF54:59+21:2018:12
51Inger LundSala OK57:43+24:0419:06
52Östen BelinOK Tor57:53+24:1419:10
53Kjell LindbergVästerås SOK58:54+25:1519:30
54Stina GunnarssonÄrla IF59:51+26:1219:49
55Lars KjellmanVandrarringen59:54+26:1519:50
56Kjell KarlssonOK Tjärnen1:01:25+27:4620:20
57Vincent LiljekvistIF Rune1:02:08+28:2920:34
58Åke ErikssonOK Grip1:04:16+30:3721:16
59Nils JohanssonOK Tjärnen1:05:00+31:2121:31
60Karl-Gustav KlemetsKöping-Kolsva OK1:10:30+36:5123:20
61Erland KarlssonOK Tjärnen1:15:55+42:1625:08
62Bengt-Ove OdeVästerås SOK1:23:50+50:1127:45
Kristina WåhlinVästerås SOKej godkänd
Anders WelénKöping-Kolsva OKej godkänd

Klass D

2 450 m, 50 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Bengt LindkvistÅkers IF36:0614:44
2Inge GustavssonSträngnäs-Malmby OL36:27+0:2114:52
3Hans NordgrenArboga OK37:08+1:0215:09
4Margareta JönssonÅkers IF38:23+2:1715:40
5Evy NordSödertälje IF41:07+5:0116:46
6Bengt DagermarkÄrla IF41:19+5:1316:51
7Anders JohanssonKjula IF43:00+6:5417:33
8Christina GohdeVästerås SOK43:03+6:5717:34
9Rolf WestbergSK Trim/Virsbo44:36+8:3018:12
10Mauno MyllyvainioIF Rune44:40+8:3418:13
11Eva HogréusOK Tor44:45+8:3918:15
12Roland RohdeFellingsbro GOIF44:58+8:5218:21
13Ulf LindgrenVästerås SOK45:04+8:5818:23
14Marianne ArnholmEskilstuna OL45:49+9:4318:42
15Lars SöderlundHallstahammars OK45:51+9:4518:42
16Johnny ErixonFellingsbro GOIF46:20+10:1418:54
17Jan FlodinOK Nalle47:57+11:5119:34
18Ulf BolinderVästerås SOK48:00+11:5419:35
19Kurt ElvénVästerås SOK48:11+12:0519:40
20Britt-Marie ErikssonOK Grip48:53+12:4719:57
21Lars-olof LjunggrenArboga OK49:47+13:4120:19
22Harriet KarlssonOK Grip52:03+15:5721:14
23Lennart LundhÄrla IF53:21+17:1521:46
24Alf LundkvistOK Tor53:26+17:2021:48
25Eva LundkvistOK Tor55:55+19:4922:49
26Boy NymanVandrarringen56:52+20:4623:12
27Ann-Britt FlodinOK Nalle58:24+22:1823:50
28Jan Erik SindmarkHallstahammars OK59:21+23:1524:13
28Lars AhlströmVästerås SOK59:21+23:1524:13
30Sten NordgrenArboga OK1:00:20+24:1424:37
31Göran KarlssonOK Grip1:01:12+25:0624:58
32Leif NilssonVästerås SOK1:01:21+25:1525:02
33Liz PorteousVästerås SOK1:02:42+26:3625:35
34Lars GustafssonSträngnäs-Malmby OL1:03:28+27:2225:54
35Sven-Erik StenbergStjärnhovs OK 651:03:47+27:4126:02
36Gun SundbergEskilstuna OL1:04:24+28:1826:17
37Berit EdengrenNyköpings OK1:06:24+30:1827:06
38Barbro MelvingerGrillby1:06:28+30:2227:07
38Anita OttossonNyköpings OK1:06:28+30:2227:07
40Jan-Erik KraftHallstahammars OK1:11:42+35:3629:15
41Margareta JohanssonOK Tor1:12:49+36:4329:43
42Ulf BjörkmanArboga OK1:13:21+37:1529:56
43Anne Margareth BjörkmanArboga OK1:14:24+38:1830:22
44Gunilla BrattIK Standard1:15:11+39:0530:41
45Lars-Gösta NilssonSträngnäs-Malmby OL1:20:08+44:0232:42
Britt-Inger LindbergSMOLej godkänd
Lennart KarlénVästerås SOKej godkänd
Ingrid LiljebrandSK Trim/Virsboej godkänd
Gertrud AsplundVästerås SOKej godkänd
Henry KarlssonÄrla IFutgått

Klass E

1 510 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Åke LiljebrandSK Trim/Virsbo20:4413:43
2Lars PetterssonOK Nalle28:12+7:2818:40
3Lennart ÖbergVästerås SOK32:19+11:3521:24
4Göta KåbergKöping-Kolsva OK33:57+13:1322:29
5Els-Marie LundquistOK Nalle38:18+17:3425:21
6Harry AxelssonKatrineholms OK42:18+21:3428:00
7Lars Olov PetterssonArboga OK43:21+22:3728:42
8Stefan PetterssonArboga OK45:01+24:1729:48
9Dagny AnderssonOK Tjärnen45:04+24:2029:50
10Bengt-Olof BlidströmOK Tor47:28+26:4431:26
11Karl Axel JohanssonEskilstuna OL48:52+28:0832:21
12Margareta LarssonOK Tor50:16+29:3233:17
13Bertil HallSträngnäs-Malmby OL53:28+32:4435:24
14Benkt LarssonHimmeta IF54:20+33:3635:58
15Gudrun SmedsSK Trim/Virsbo1:02:10+41:2641:10
16Major Galdejlubbläs1:04:33+43:4942:44
17Birgit LönnVandrarringen1:06:01+45:1743:43
18Birgitta AnderssonVästerås SOK1:06:17+45:3343:53
19Gun HolmqvistArboga OK1:08:42+47:5845:29
Nils Gunnar SvenssonKöping-Kolsva OKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser