Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Tyringerundan

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Tyringerundan
Arrangörsorganisation: OK Tyringe
Datum: lördag 13 april 2019

D21

4 470 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Moa SvenssonNässjö OK39:258:49
2Sara EngOK Pan-Kristianstad40:13+0:488:59
3Lindha HellnerFK Göingarna42:40+3:159:32
4Karin HagwallLunds OK43:14+3:499:40
5Rebecca HardenFK Boken44:29+5:049:57
6Hanna ModinLunds OK44:32+5:079:57
7Marie OlssonÖrkelljunga FK47:19+7:5410:35
8Hilma HolmströmHärlövs IF48:15+8:5010:47
9Anna HellnerLunds OK51:16+11:5111:28
10Christina OlssonSkåneslättens OL52:22+12:5711:42
11Nadja RutzSundbybergs IK53:32+14:0711:58
12Sabina OlssonOK Pan-Kristianstad55:14+15:4912:21
13Carolina NilssonOK Kompassen55:54+16:2912:30
14Siri WahlströmMalmö OK1:00:50+21:2513:36
15Julia LundHästveda OK1:11:05+31:4015:54
16Sara BengtssonMalmö OK1:22:22+42:5718:25
17Ida WennerlundOK Kompassen1:31:25+52:0020:27
Linn LindblomMalmö OKej start

H21

5 290 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Daniel HellbergLunds OK41:337:51
2Erik SchultzLunds OK41:54+0:217:55
3Emil SvenssonHjärnarps OL42:15+0:427:59
4Patrik JohanssonHelsingborgs SOK42:21+0:488:00
5Mattias KillanderHästveda OK43:04+1:318:08
6Erik ForsHestra IF44:36+3:038:25
7Tobias JohanssonLaholms IF OK45:10+3:378:32
8Christian TörnqvistOK Kompassen1:12:23+30:5013:40
David LarssonLunds OKej godkänd
Loke AgmarkenHalmstad OKej start

D18

4 020 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nellie RydlundHässleholms OK44:1811:01

H18

4 470 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Adam LindblomMalmö OK38:498:41
2Carl ÅsLunds OK41:10+2:219:12
3Johan VinbladLunds OK49:14+10:2511:00

D16

4 120 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna Simonsson-SøndenåStigmännen Karlshamns OK58:3614:13

H16

4 120 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik JönssonStigmännen Karlshamns OK42:2810:18
2Svante LorentzsonStigmännen Karlshamns OK43:59+1:3110:40
3Elias NilssonHässleholms OK45:19+2:5110:59
4Axel TenghagenHärlövs IF48:39+6:1111:48
5Gustav AnderssonOK Pan-Kristianstad51:12+8:4412:25

D14

3 400 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Felicia PerssonHelsingborgs SOK32:279:32
2Sara LjungqvistLunds OK36:15+3:4810:39
3Julia LönnHalmstad OK40:13+7:4611:49
4Wilma JönssonÖrkelljunga FK1:04:55+32:2819:05
5Sara MånssonHässleholms OK1:53:59+1:21:3233:31

H14

3 400 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Otto NybergÖrkelljunga FK45:3213:23
2Emil AnderssonLunds OK50:19+4:4714:47
Alfred KjellénHelsingborgs SOKej start

D14 Kort

2 720 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alva ErikssonHjärnarps OL38:3214:09

D12

2 720 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Smilla ThomassonFK Göingarna30:0611:03
2Sara LönnHalmstad OK30:59+0:5311:23
3Liv LundsgaardOK Kontinent32:48+2:4212:03
4Alma KjellénHelsingborgs SOK34:55+4:4912:50
5Elin AnzeliusHästveda OK43:50+13:4416:06
6Viktoria ÅkerlundFK Boken47:15+17:0917:22
Kristina Nilsson CondoriHästveda OKej godkänd

H12

2 720 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Isak DahlOK Alehof24:309:00
2Arvid FalkstrandTormestorps IF25:29+0:599:22
3Albin GranqvistFK Göingarna26:23+1:539:41
4Benjamin DavidsonHelsingborgs SOK29:30+5:0010:50
5Johan JönssonStigmännen Karlshamns OK31:21+6:5111:31
6Gustav GranqvistFK Göingarna32:39+8:0912:00
7Jakob MånssonHässleholms OK33:32+9:0212:19
8Olle ErikssonHjärnarps OL56:13+31:4320:40
Atle KulstadSkåneslättens OLej start

D10

2 210 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Moa DahlOK Alehof44:3120:08
2Ellinor ÅkerlundFK Boken52:27+7:5623:43
3Delia CondoriHästveda OK1:22:50+38:1937:28

H10

2 210 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Axel FalkstrandTormestorps IF23:5810:50
Isak KämpeÖrkelljunga FKej start

D35

4 400 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maria LönnHalmstad OK49:0011:08
2Sara AnderssonFK Boken1:00:10+11:1013:40 Ladda ner rutt i gpx-format

D40

4 020 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linda GunnarssonHästveda OK46:5911:41
2Emma Nilsson CondoriHästveda OK56:56+9:5714:09
3Anna AnderssonLunds OK59:03+12:0414:41
4Line LundsgaardOK Kontinent1:01:28+14:2915:17
5Jenny LindblomMalmö OK1:06:02+19:0316:25

H40

4 470 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stefan DahlOK Alehof33:287:29
2Martin GranqvistKamrat och IF KIF35:31+2:037:56
3Johan SanderSkåneslättens OL35:41+2:137:58
4Patrik GunnarssonBig Foot Orienteers36:08+2:408:05
5Mikael ThomassonFK Göingarna40:40+7:129:05
6Johan AxelssonOK Älme43:43+10:159:46
7Mikael PerssonFK Göingarna44:46+11:1810:00
8Tobias SvenssonFK Finn46:05+12:3710:18
9Jan WahlströmMalmö OK46:14+12:4610:20
10Henrik LindblomMalmö OK46:38+13:1010:25
11Daniel LorentzsonStigmännen Karlshamns OK52:40+19:1211:46
12Richard AnderssonLunds OK1:07:26+33:5815:05

D45

3 750 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ewa PerssonTormestorps IF36:149:39
2Anna LjungqvistLunds OK38:08+1:5410:10
3Carina RydlundHässleholms OK39:43+3:2910:35
4Maria HelmerssonHässleholms OK44:17+8:0311:48
5Jenny VinbladLunds OK44:26+8:1211:50
6Lotta MagnussonMalmö OK46:52+10:3812:29
7Anna ÅsLunds OK48:39+12:2512:58
8Anneli WihlborgOK Gynge52:20+16:0613:57
Susanne AnderssonOK Pan-Kristianstadej godkänd

H45

4 400 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Håkan PalmFK Boken28:336:29
2Conny RaskHjärnarps OL31:30+2:577:09
3Fabian LjungqvistLunds OK33:38+5:057:38
4Torgny LundHästveda OK33:52+5:197:41
5Erik ÅsLunds OK34:48+6:157:54
6Magnus GranqvistFK Göingarna35:36+7:038:05
7Ola MarkholmSkåneslättens OL39:17+10:448:55
8David EkstrandHässleholms OK42:15+13:429:36
9Magnus JonassonMalmö OK43:44+15:119:56
10Martin JohanssonHalmstad OK44:51+16:1810:11
11Daniel KämpeÖrkelljunga FK47:05+18:3210:42
12Magnus RydlundHässleholms OK49:06+20:3311:09
13Thomas FalkstrandTormestorps IF52:54+24:2112:01
14Lars DahlHärlövs IF53:49+25:1612:13

D50

3 370 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ingela EkelövSkåneslättens OL35:5510:39
2Ingela ThoressonAndrarums IF38:41+2:4611:28 Ladda ner rutt i gpx-format
3Ann-Sofie BrinkMarkaryds FK39:49+3:5411:48
4Annika EngelHässleholms OK40:42+4:4712:04
5Helena KristianssonHässleholms OK41:38+5:4312:21
6Camilla CarlssonHärlövs IF47:21+11:2614:03
7Malin HellnerFK Göingarna50:58+15:0315:07
8Helena ÅhlinHelsingborgs SOK58:47+22:5217:26
9Lotta BerntssonSkåneslättens OL1:08:17+32:2220:15

H50

4 340 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Håkan ErikssonHästveda OK34:317:57
2Tomas WestlundOK Pan-Kristianstad34:41+0:107:59
3Fredrik HugossonLunds OK36:58+2:278:31
4Magnus LarsenFK Boken38:06+3:358:46
5Magnus TenghagenHärlövs IF38:18+3:478:49
6Niklas NilssonHärlövs IF38:26+3:558:51
7Thomas LåstbomHärlövs IF41:29+6:589:33
8Torgny HolmströmHärlövs IF44:54+10:2310:20
9Håkan CaesarHärlövs IF48:48+14:1711:14
10Lars ErikssonHjärnarps OL51:55+17:2411:57
11Peter AnderssonOK Gynge52:52+18:2112:10
12Jonas JohanssonOK Skogsfalken57:15+22:4413:11
13Björn NilssonHärlövs IF58:10+23:3913:24
14Jan GradinAndrarums IF1:00:41+26:1013:58
15Dennis HansenOK Kompassen1:09:47+35:1616:04

D55

3 370 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ann NilssonMarkaryds FK33:5110:02
2Ingrid JohanssonLaholms IF OK36:27+2:3610:48
3Agneta ErforsOK Torfinn41:59+8:0812:27
4Christina SternerTockarps IK43:52+10:0113:01
5Kati NémethStigmännen Karlshamns OK44:59+11:0813:20
6Yvonne AnderssonHässleholms OK49:27+15:3614:40
7Tina HagårdRävetofta OK52:40+18:4915:37
8Kerstin FränkelHjärnarps OL1:35:28+1:01:3728:19
Britt-Marie StenssonHelsingborgs SOKej start
Kerstin OlssonEslövs FKej start

H55

4 020 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jens Jörgen HansenHagi33:528:25
2Jan GranstedtHalden SK34:07+0:158:29
3Bengt OlssonEslövs FK36:56+3:049:11
4Jan-Olof SvenssonHalmstad OK37:35+3:439:20
5Bengt-Åke BerntssonSkåneslättens OL38:26+4:349:33
6Jonas ÅhlinHelsingborgs SOK42:21+8:2910:32
7Sverker ErikssonOK Gynge45:25+11:3311:17
8Tomas NilssonHässleholms OK52:01+18:0912:56
8Thommy BergmanStigmännen Karlshamns OK52:01+18:0912:56

D60

2 810 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ina LindebergSkåneslättens OL31:5711:22
2Christina SegerslättSkåneslättens OL37:02+5:0513:10
3Eva EmanuelssonHelsingborgs SOK38:23+6:2613:39
4Lena NielsenHelsingborgs SOK52:34+20:3718:42
5Eva WildmarkFK Boken59:01+27:0421:00
Gun EricssonSkåneslättens OLej start

H60

4 020 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mats BrorssonTockarps IK31:517:55
2Bengt LarssonFK Göingarna37:52+6:019:25
3Björn FränkelHjärnarps OL44:12+12:2110:59
4Patrick AdlercreutzLunds OK45:41+13:5011:21
5Sten SegerslättSkåneslättens OL51:23+19:3212:46
6Lars MagnussonOK Älme52:34+20:4313:04
7Sven-Åke EmanuelssonHelsingborgs SOK54:55+23:0413:39
8Torgny OttossonOK Torfinn1:14:14+42:2318:27
Stig NilssonOskarströms OKej start
Anders GrundbergLunds OKej start

D65

2 810 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eva TykessonRävetofta OK32:2211:31 Ladda ner rutt i gpx-format
2Gudrun NilssonLunds OK39:50+7:2814:10
3Kristin JohanssonKarlskrona SOK42:00+9:3814:56
4Ulla EngelbyOK Pan-Kristianstad46:06+13:4416:24
5Lisbeth DamsgaardHjärnarps OL47:31+15:0916:54
6Karin LarssonOK Kompassen52:32+20:1018:41

H65

3 750 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sven-Inge SvenssonHässleholms OK33:318:56
2Bengt-Göran MånssonOK Pan-Kristianstad36:09+2:389:38
3Peter EkströmMalmö OK37:26+3:559:58
4Olle BohmanHjärnarps OL39:30+5:5910:32
5Göran JohnssonSkåneslättens OL42:42+9:1111:23
6Bo Anders NilssonLunds OK48:32+15:0112:56
7Olle EnforsTockarps IK51:52+18:2113:49
8Roland DahlmanMalmö OK58:50+25:1915:41
Bengt HanssonAndrarums IFej godkänd

D70

2 510 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Inge JørgensenOK Roskilde33:4713:27
2Britt-Marie MagnussonLaholms IF OK34:58+1:1113:55
3Lena JönssonLaholms IF OK42:14+8:2716:49
4Sonja HammarOK Kompassen46:19+12:3218:27
5Maj-Britt ByströmRävetofta OK46:20+12:3318:27
6Anna-Lisa HanssonOK Pan-Kristianstad46:30+12:4318:31
7Britt Forsell PirozziSkåneslättens OL50:29+16:4220:06
8Karin BengtssonOK Kompassen53:05+19:1821:08
9Astrid JohannessonHelsingborgs SOK54:43+20:5621:47
10Margareta SjöbergLunds OK58:08+24:2123:09
11Britt BülowMalmö OK58:23+24:3623:15
12Carin BergmanLunds OK1:01:55+28:0824:40
13Britt ÅkessonHässleholms OK1:09:21+35:3427:37
14Siw NilssonOK Kompassen1:12:28+38:4128:52
15Margareta HeldFK Åsen1:24:38+50:5133:43
Kerstin LarssonOK Pan-Kristianstadej godkänd

H70

3 370 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Leif SandgrenFrosta OK32:509:44
2Agne BengtssonOK Kompassen32:56+0:069:46
3Åke PerssonHjärnarps OL41:23+8:3312:16
4Per-Olof FernbergIS Skanne43:18+10:2812:50
5Ingvar PerssonFK Åsen43:46+10:5612:59
6Stig JohanssonHelsingborgs SOK44:03+11:1313:04
7Jan PerssonYstads OK45:53+13:0313:36
8Christer JönssonLunds OK45:58+13:0813:38
9Göran SvenssonFK Finn48:37+15:4714:25
10Ronald Mc GrailHjärnarps OL48:49+15:5914:29
11Eric TenlandStigmännen Karlshamns OK51:44+18:5415:21
12Tommy OlssonKarlskrona SOK52:39+19:4915:37
13Bill SchölinTockarps IK53:33+20:4315:53
14Anders HenrikssonIS Skanne55:47+22:5716:33
15Kaare HanssonMalmö OK56:10+23:2016:40
16Lars PerssonOK Kompassen56:30+23:4016:45
17Leif MalmHärlövs IF57:05+24:1516:56
18Leif KarlssonFrosta OK57:08+24:1816:57
19Håkan NilssonMalmö OK57:45+24:5517:08
20Tommy HeldFK Åsen1:02:06+29:1618:25
21Jan-Evert OlssonAndrarums IF1:03:39+30:4918:53
22Bo BülowMalmö OK1:04:30+31:4019:08
23Sven-Erik PerssonFrosta OK1:07:16+34:2619:57
24Dag Lewis-JonssonHelsingborgs SOK1:10:12+37:2220:49
25Rolf GustafssonHelsingborgs SOK1:10:50+38:0021:01
26Nils-Erik BondessonFrosta OK1:21:16+48:2624:06
Göran LarssonOK Kompassenej godkänd
Stig NydahlStigmännen Karlshamns OKej godkänd
Sölve AnderssonBredaryds SOKej godkänd
Gert OlssonSkåneslättens OLej start
Thomas JohanssonStigmännen Karlshamns OKej start
Connie RoslundHässleholms OKej start

D75

2 370 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Helen AndertoftMarkaryds FK25:5110:54
2Ann-Charlotte JensenHässleholms OK33:23+7:3214:05
3Gull SvenssonÖrkelljunga FK34:36+8:4514:35
4Lena PehrssonOK Silva37:56+12:0516:00
5Torill SvendsenFrosta OK38:12+12:2116:07
6Birgit PalmFK Boken40:12+14:2116:57
7Gunilla GrönbladHärlövs IF40:24+14:3317:02
8Brita DahlbergHässleholms OK44:56+19:0518:57

H75

2 810 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bengt BergmanLunds OK29:5710:39
2Åke EkstrandHärlövs IF32:55+2:5811:42
3Benkt AnderssonFrosta OK34:32+4:3512:17
4Ole  SvendsenOK Roskilde37:45+7:4813:26
5Raimo SalminenOK Pan-Kristianstad37:54+7:5713:29
6Roland OffrellFrosta OK38:27+8:3013:40
7Kjell DahlmanTormestorps IF43:28+13:3115:28
8Nils-Åke NilssonHärlövs IF43:41+13:4415:32
9Christer GrönbladHärlövs IF45:40+15:4316:15
10Gunnar PerssonTormestorps IF45:56+15:5916:20
11Kjell LindauOK Kompassen47:32+17:3516:54
12Sten Åke KvistIS Kullen48:32+18:3517:16
13Peter DahlstedtOK Pan-Kristianstad49:15+19:1817:31
14Henrik BergmanOK Linné50:04+20:0717:49
15Sven-Erik ForsellSkåneslättens OL52:16+22:1918:36
16Bertil OttossonFK Göingarna53:13+23:1618:56
17Kenneth LindborgHässleholms OK53:28+23:3119:01
18Roland EdvinssonFK Göingarna54:08+24:1119:15
19Allan SunnergrenHjärnarps OL57:24+27:2720:25
20Johnny MalmgrenHjärnarps OL57:29+27:3220:27
21Allan HammarOK Kompassen1:25:06+55:0930:17
Mats RosénHästveda OKej godkänd
Inge PerssonFK Bokenej start

D80

2 210 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karin LexellOK Torfinn42:5419:24
2Gun HanssonYstads OK43:54+1:0019:51
3Barbro HugossonLunds OK1:23:55+41:0137:58

H80

2 510 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders CarlssonSkåneslättens OL30:4912:16
2Ingemar SvenssonLunds OK33:03+2:1413:10
3Ernie BroströmHalmstad OK33:44+2:5513:26
4Torsten ClaessonOK Älme37:44+6:5515:01
5Peo BengtssonOK Pan-Kristianstad40:26+9:3716:06
6Anders AdlerLinköpings AIK41:40+10:5116:36
7Torbjörn WingqvistSkåneslättens OL48:05+17:1619:09
8Paul SchannongMalmö OK49:00+18:1119:31
9Jan-Eric NelkingFK Åsen59:21+28:3223:38
Inge NilssonOK Älmeej godkänd
Bengt PeterssonOK Älmeej start
Gunnar NilssonHärlövs IFej start

H85

2 370 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Leif ClaessonTormestorps IF33:3114:08
2Klas TykessonSkåneslättens OL35:49+2:1815:06
3Kjell-Arne PetterssonHärlövs IF37:40+4:0915:53
4Torsten HannrupOK Kompassen43:31+10:0018:21
5Inge ÅkessonStigmännen Karlshamns OK44:55+11:2418:57
6Bengt EdvardssonOK Torfinn50:26+16:5521:16

H90

2 370 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rune IsakssonHelsingborgs SOK50:5621:29
2Curth SvenssonSkåneslättens OL1:07:58+17:0228:40

Inskolning

1 940 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Gustav  AnderssonHässleholms OKfullföljt
Sally AnderssonHässleholms OKfullföljt
Linnea EngOK Pan-Kristianstadfullföljt
Vilmer ForsbergOK Kompassenfullföljt
Vilgot HeldFK Åsenfullföljt
Otto HellnerLunds OKfullföljt
Wilhem HellnerLunds OKfullföljt
Elsa KarlssonHästveda OKfullföljt
Tuva MånssonHässleholms OKfullföljt
Gunnar NilssonOK Kompassenfullföljt

U1

1 940 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hugo GranqvistFK Göingarna19:5710:17
2Robin LönnHalmstad OK25:44+5:4713:15
3Elvira NilssonOK Kompassen35:12+15:1518:08
3Lowa KlemedssonOK Kompassen35:12+15:1518:08

U2

2 590 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nikolai Alvarez LönnÖrkelljunga FK25:389:53
2Lowe LiljedahlHässleholms OK27:42+2:0410:41
3Louie ClausenLunds OK34:52+9:1413:27
4Hjalmar AnderssonFK Boken42:41+17:0316:28
5Carla BirgerssonIS Skanne43:59+18:2116:58
6Signe JohanssonOK Gynge54:41+29:0321:06
7Simon JohanssonOK Gynge54:47+29:0921:09
8Harry ViktorssonHästveda OK57:41+32:0322:16
9Bertil RongbyHästveda OK57:51+32:1322:20
10Andrej TschirpheKlubblös1:12:58+47:2028:10

Öppen 1

2 200 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Amanda TörnqvistOK Kompassen34:1015:31

Öppen 3

2 830 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Christina SvenssonHjärnarps OL36:3412:55
2Johanna DavidsonHelsingborgs SOK38:23+1:4913:33
3Ville EkstrandHässleholms OK38:55+2:2113:45
4Malin PerssonHelsingborgs SOK39:11+2:3713:50
5Malin SvenssonHästveda OK45:30+8:5616:04
6Maria NygrenFK Boken45:53+9:1916:12
7CARINA SVENSSONMarkaryds FK48:14+11:4017:02
8Wiggo JönssonÖrkelljunga FK49:03+12:2917:19
9Caroline JönssonÖrkelljunga FK49:04+12:3017:20
10Kimona MartinssonStigmännen Karlshamns OK50:48+14:1417:57
11Camilla JohanssonLaholms IF OK50:58+14:2418:00 Ladda ner rutt i gpx-format
12Kerstin NilssonOK Gynge51:59+15:2518:22
13Karin MalmgrenHjärnarps OL52:57+16:2318:42
14Magnus JönssonÖrkelljunga FK53:08+16:3418:46
15Ebba NilssonÖrkelljunga FK56:41+20:0720:01
16Margareta JohanssonLaholms IF OK59:22+22:4820:58 Ladda ner rutt i gpx-format
17Sune JohanssonLaholms IF OK59:37+23:0321:03 Ladda ner rutt i gpx-format
18Rolf NilssonAndrarums IF59:57+23:2321:11
19Jan DahlbergHässleholms OK1:07:17+30:4323:46
20Flor VillafuerteKlubblös1:25:23+48:4930:10
21Eivor NydahlStigmännen Karlshamns OK2:26:04+1:49:3051:36
Annika KämpeÖrkelljunga FKej start
Arne PerssonOK Gyngeej start

Öppen 5

3 470 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lovisa NilssonKlubblös32:339:22
2Caroline LindelöwHärlövs IF33:33+1:009:40
3Björn KlemedssonOK Kompassen38:21+5:4811:03
4Tobias MånssonHässleholms OK41:21+8:4811:54
5Carina ThynellHärlövs IF43:46+11:1312:36
6Roger SvenssonHässleholms OK44:07+11:3412:42
7Marie JohanssonOK Gynge45:04+12:3112:59
8Hans KulstadSkåneslättens OL46:22+13:4913:21
9David OlofssonKlubblös46:40+14:0713:26
10Annelie ThomassonFK Göingarna46:48+14:1513:29
11Cecilia SvenssonHässleholms OK48:14+15:4113:54
12Sven-Otto JönssonEslövs FK49:39+17:0614:18
13Jan HägerAndrarums IF50:08+17:3514:26
14Ester BirgerssonIS Skanne53:48+21:1515:30
15Axel NilssonÖrkelljunga FK53:51+21:1815:31
16Marie-Helén ErikssonHjärnarps OL55:04+22:3115:52
17Jacob RosenfeldStigmännen Karlshamns OK55:51+23:1816:05
18Per Ola SöderholmOK Kompassen1:01:41+29:0817:46
19Kerstin DahlHärlövs IF1:01:50+29:1717:49
20Annette NilssonTormestorps IF1:03:48+31:1518:23
21Lars-Ivar EricsonFK Åsen1:09:03+36:3019:53
22Christina NilssonAndrarums IF1:09:54+37:2120:08
23Anna NilssonHästveda OK1:11:40+39:0720:39
24Alexander-Magnus GieseUmara SC1:16:28+43:5522:02
25Håkan MalmgrenMalmö OK1:18:54+46:2122:44
26Jurgita PrakapieneBig Foot Orienteers1:25:01+52:2824:30
27Jonny SvenssonHärlövs IF1:34:30+1:01:5727:14

Öppen 7

3 370 m, 42 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mats SvenssonHjärnarps OL30:068:55
2Fredrik NilssonÖrkelljunga FK37:42+7:3611:11
3Eva DahlOK Alehof38:44+8:3811:29
4Desirée SegerslättSkåneslättens OL38:51+8:4511:31
5Anders NilssonHässleholms OK39:07+9:0111:36
6Ingmar EkelövSkåneslättens OL39:09+9:0311:37
7Arne AnderssonOK Torfinn39:16+9:1011:39
8Mats PeterssonStigmännen Karlshamns OK40:02+9:5611:52
9Melker AnderssonOK Pan-Kristianstad41:37+11:3112:20
10Edwin FalkstrandTormestorps IF42:32+12:2612:37
10Niklas EdvinssonFK Åsen42:32+12:2612:37
12Peter HeldFK Åsen43:23+13:1712:52
13Matilda NilssonOK Gynge44:13+14:0713:07
14Enar MagnussonIS Skanne44:50+14:4413:18
15Anna-Maria LarssonStigmännen Karlshamns OK45:19+15:1313:26
16Morgan BjelkHästveda OK50:05+19:5914:51
17Marie SvenssonMalmö OK50:17+20:1114:55
18Ebbe MalmMarkaryds FK51:16+21:1015:12
19Matts AnderssonHässleholms OK51:26+21:2015:15
20Lars Göran KillanderHästveda OK51:28+21:2215:16 Ladda ner rutt i gpx-format
21Charlie FhermHästveda OK53:26+23:2015:51
22Ronny FhermHästveda OK53:29+23:2315:52
23Katarina FastOK Pan-Kristianstad55:10+25:0416:22
24Eva HagwallLunds OK55:11+25:0516:22
25Mats JonssonSkåneslättens OL55:34+25:2816:29
26Christin OlssonOK Gynge56:31+26:2516:46
27Thomas VinbladLunds OK57:03+26:5716:55
27Carl GullbergHästveda OK57:03+26:5716:55
29Ann-Katrin AlmquistFK Göingarna59:04+28:5817:31
30Christina-A-M RönngrenLunds OK1:01:04+30:5818:07 Ladda ner rutt i gpx-format
31Bengt-Åke NilssonOK Torfinn1:01:19+31:1318:11
32Rolf OhrlanderOK Pan-Kristianstad1:01:47+31:4118:20
33Adrian HardenFK Boken1:06:12+36:0619:38
34Sandra ObersHästveda OK1:10:48+40:4221:00
35Lennart MånssonRingsjö OK1:12:30+42:2421:30
36Roland ErikssonHästveda OK1:16:50+46:4422:47
37Anette BjelkHästveda OK1:19:51+49:4523:41
38Hubert HugossonOK Gynge1:20:19+50:1323:49
39Susanne GöranssonFrosta OK1:22:03+51:5724:20
40Mikael NilssonFrosta OK1:23:12+53:0624:41
41Gustaf SchejaFrosta OK1:34:47+1:04:4128:07
42Emma BirgerssonIS Skanne2:08:05+1:37:5938:00
Kim PeterssonHästveda OKej start

Öppen 8

5 000 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Henrik EngOK Pan-Kristianstad34:156:51
2Axel KarlssonSimlångsdalens IF41:06+6:518:13
3Robert LoodOK Pan-Kristianstad41:11+6:568:14
4Felix GustafssonLunds OK43:54+9:398:46
5Fredrik StåhlHjärnarps OL44:59+10:448:59
6Andreas BlomqvistHelsingborgs SOK46:59+12:449:23
7Jonas EdvardssonHästveda OK47:23+13:089:28
8Casper LindemannOK Roskilde48:40+14:259:44 Ladda ner rutt i gpx-format
9Martin HeydenLunds OK52:55+18:4010:35
10Henrik BirgerssonIS Skanne52:56+18:4110:35
10Simon SvenssonLaholms IF OK52:56+18:4110:35
12Fredrik HolmerHästveda OK54:34+20:1910:54
13Hans PerssonAndrarums IF56:57+22:4211:23
14Roger NilssonLaholms IF OK59:20+25:0511:52
15Daniel KarlssonHästveda OK59:28+25:1311:53
16Mark ObersHästveda OK59:30+25:1511:54
17Jon MobergFK Göingarna1:05:09+30:5413:01
18Göran FastOK Pan-Kristianstad1:05:54+31:3913:10
19Ingrid LarssonFK Göingarna1:06:09+31:5413:13
20Jens IngemanssonYstads OK1:08:31+34:1613:42
21Kajsa BenattiSkåneslättens OL1:08:36+34:2113:43
22Pia-Maria BondessonFrosta OK1:10:18+36:0314:03
23Jan OttmerTormestorps IF1:16:23+42:0815:16
24Anna LarssonÖrkelljunga FK1:21:26+47:1116:17
25Gert OlssonTockarps IK1:22:49+48:3416:33
26Marie Ståhl NordströmHjärnarps OL1:26:33+52:1817:18
27Hannes TschirpheKlubblös1:41:23+1:07:0820:16
Klas BogsjöHelsingborgs SOKej godkänd

Öppen 10

5 000 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Robert BertilssonLunds OK49:199:51
2Jan-I NygrenFK Boken55:54+6:3511:10
3Annika FrantzStigmännen Karlshamns OK1:09:02+19:4313:48
4Stefan NilssonStigmännen Karlshamns OK1:13:35+24:1614:43
5Bengt-Göran FrantzStigmännen Karlshamns OK1:21:37+32:1816:19
6Benjamin ViebkeMalmö OK1:29:41+40:2217:56

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser