Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för IF Rune/OK Tor Veteran OL

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: IF Rune/OK Tor Veteran OL
Arrangörsorganisation: OK Tor
Datum: torsdag 21 september 2017

Bana A

4 500 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mikael WickströmArboga OK41:579:19
2Sven-Olov WiklundArboga OK45:56+3:5910:12
3Sandra BurénKöping-Kolsva OK45:59+4:0210:13
4Per Erik FogelVästerås SOK47:16+5:1910:30
5Pernilla KlemetsKöping-Kolsva OK48:10+6:1310:42
5Thom SandvikAvesta OK48:10+6:1310:42
7Henrik OlssonHallstahammars OK49:33+7:3611:00
8Peder WickströmArboga OK53:32+11:3511:53
9Leif WadmanKöping-Kolsva OK55:28+13:3112:19
10Claes ÖgrenKlubblös55:34+13:3712:20
11Thomas DanielssonKöping-Kolsva OK57:50+15:5312:51
12Stig PedersonSödertälje IF58:28+16:3112:59
13Nils OlssonVandrarringen1:08:23+26:2615:11
14Kjell FröbergEskilstuna OL1:08:44+26:4715:16
15Kurt Håkan AnderssonOK Tor1:11:23+29:2615:51
16Nils-Erik HjelmerVandrarringen1:15:36+33:3916:48
17Kurt ErikssonVandrarringen1:29:07+47:1019:48
Tommy ÖhlingÄrla IFutgått
Christer AndénSödertälje-Nykvarn OFutgått

Bana B

3 700 m, 36 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bengt JönssonÅkers IF40:1310:52
2Per-Ivar MöllbergArboga OK42:27+2:1411:28
3Per HaepplingVästerås SOK43:51+3:3811:51
4Kenneth JanssonSala OK44:28+4:1512:01
5Per-Erik CarleniusKatrineholms OK45:28+5:1512:17
6Christer SundströmSala OK45:38+5:2512:20
7Stig Arne BorgÄrla IF46:16+6:0312:30
8Greger WedinSödertälje-Nykvarn OF46:46+6:3312:38
9Sten ErikssonSträngnäs-Malmby OL48:03+7:5012:59
10Torsten LundVästerås SOK50:17+10:0413:35
11Lennart JohanssonOK Tor50:57+10:4413:46
12Lennart LundquistOK Nalle50:58+10:4513:46
13Rolf HedlundEskilstuna OL51:10+10:5713:49
14Anders RymanSträngnäs-Malmby OL51:27+11:1413:54
15Bo OrtmanVandrarringen52:28+12:1514:10
16Tommy LjungkvistÄrla IF54:30+14:1714:43
17Pelle HöökKöping-Kolsva OK54:42+14:2914:47
18Bo LenanderVästerås SOK55:15+15:0214:55
19Sören JohanssonSala OK56:51+16:3815:21
20Ingemar GustafssonOK Tjärnen57:21+17:0815:30
21Per-Arne EkbomArboga OK57:56+17:4315:39
22Leif ZettervallVästerås SOK58:22+18:0915:46
23Rune VikmanVästerås SOK59:34+19:2116:05
24Sonja JedarÅkers IF1:01:09+20:5616:31
25Håkan SöderqvistArboga OK1:01:34+21:2116:38
26Lars-Erik RaskVästerås SOK1:02:17+22:0416:50
27Jarl Erik PalmKjula IF1:06:06+25:5317:51
28Rolf JohanssonOK Tor1:07:54+27:4118:21
29Peter LjungströmVästerås SOK1:10:47+30:3419:07
30Lena NormanKatrineholms OK1:15:39+35:2620:26
31Leif NormanKatrineholms OK1:15:49+35:3620:29
32Per NybonsVästerås SOK1:17:33+37:2020:57
Tomas NorlénSödertälje-Nykvarn OFej godkänd
Göran JanzonArboga OKutgått
Annika NorströmHallstahammars OKutgått
Kennet LöfqvistVästerås SOKutgått

Bana C

2 700 m, 62 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Göran LarssonSala OK26:099:41
2Alf LindbergKöping-Kolsva OK26:27+0:189:47
3Anita JohanssonOK Tor33:15+7:0612:18
4Ann-Sofi SandvikAvesta OK33:27+7:1812:23
5Barbro MöllbergArboga OK34:03+7:5412:36
6Leif JanssonEskilstuna OL34:11+8:0212:39
7Gun JanssonSala OK34:17+8:0812:41
8Karl-Robert MoqvistOK Tor35:33+9:2413:09
9Göran AnderssonVästerås SOK35:44+9:3513:14
10Mats ErikssonSala OK35:46+9:3713:14
11Ingemar JonssonHallstahammars OK35:56+9:4713:18
12Bengt LindkvistÅkers IF36:08+9:5913:22
13Jouko TaskinenVästerås SOK36:26+10:1713:29
13Sven HolmbergKlubblös36:26+10:1713:29
15Kjell MjöbergHallstahammars OK37:24+11:1513:51
16Lars JohanssonOK Tor37:33+11:2413:54
17Sixten WesterlundSödertälje IF37:36+11:2713:55
18Karl-Gustav KlemetsKöping-Kolsva OK38:28+12:1914:14
19Kjell KarlssonOK Tjärnen38:36+12:2714:17
20Lars-Olof JohanssonSala OK39:37+13:2814:40
21Ove PetterssonArboga OK39:51+13:4214:45
22Anders WelénKöping-Kolsva OK39:54+13:4514:46
23Bo ErikssonKöping-Kolsva OK39:57+13:4814:47
24Kerstin SundbergVästerås SOK40:00+13:5114:48
25Ove EkKöping-Kolsva OK40:04+13:5514:50
26Björn EkholmVästerås SOK40:58+14:4915:10
27Lennart KarlssonOK Grip41:08+14:5915:14
28Kerstin PalmKjula IF41:09+15:0015:14
29Bo EklundIF Thor41:35+15:2615:24
30Gullan AnderssonSträngnäs-Malmby OL41:49+15:4015:29
31Kerstin ErikssonKöping-Kolsva OK42:01+15:5215:33
32Björn BelfrageKöping-Kolsva OK43:12+17:0316:00
33Rolf LindblomKjula IF44:14+18:0516:22
34Leif ThorssonOK Grip45:34+19:2516:52
35Sune AhlinKöping-Kolsva OK45:46+19:3716:57
36Karl Henrik LovangVästerbergslagens OL45:50+19:4116:58
37Weine JohanssonSödertälje-Nykvarn OF45:54+19:4517:00
38Kurt ZanderVästerås SOK46:27+20:1817:12
39Margareta LöfqvistVästerås SOK46:31+20:2217:13
40Nils-Gunnar LindbergOK Nalle46:45+20:3617:18
41Christer LiwellÄrla IF46:49+20:4017:20
42Nils-Erik LovangHagaby GoIF Örebro46:52+20:4317:21
43Stina GunnarssonÄrla IF46:56+20:4717:22
44Gittan JonssonKjula IF47:46+21:3717:41
45Stig GustavssonSödertälje IF48:23+22:1417:55
46Berit GustavssonSödertälje IF49:32+23:2318:20
47Kjell LindbergVästerås SOK49:36+23:2718:22
48Lars-Gunnar LarssonOK Tor51:21+25:1219:01
49Ingalill WestbergSK Trim/Virsbo53:26+27:1719:47
50Siv FrodinKöping-Kolsva OK53:57+27:4819:58
51Göran WiigHallstahammars OK56:25+30:1620:53
52Margareta JönssonÅkers IF57:03+30:5421:07
53Nils HellbergVästerås SOK59:13+33:0421:55
54Bengt OdeVästerås SOK1:00:50+34:4122:31
55Birgitta ErikssonSträngnäs-Malmby OL1:02:54+36:4523:17
56Åke ErikssonOK Grip1:05:54+39:4524:24
57Dolwai HellbergSurahammars SOK1:06:25+40:1624:35
58Jan Erik SindmarkHallstahammars OK1:06:38+40:2924:40
59Göran KarlssonOK Grip1:08:14+42:0525:16
60Jan BurellOK Enen1:10:12+44:0325:59
61Lars-olof LjunggrenArboga OK1:12:29+46:2026:50
Bo AnderssonSträngnäs-Malmby OLej godkänd

Bana D

1 900 m, 31 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kurt ElvénVästerås SOK27:2614:26
2Tage PerssonFellingsbro GOIF27:36+0:1014:31
3Lennart LundhÄrla IF27:49+0:2314:38
4Irene ÖhlingÄrla IF28:34+1:0815:02
5Görel SvedestamEskilstuna OL29:34+2:0815:33
6Stig WesterbergOK Tor30:16+2:5015:55
7Lars SöderlundHallstahammars OK30:57+3:3116:17
8Marianne ArnholmEskilstuna OL31:00+3:3416:18
9Johnny ErixonFellingsbro GOIF31:04+3:3816:21
10Stig LundinEskilstuna OL31:21+3:5516:30
11Rune SandbergHallstahammars OK32:01+4:3516:51
12Lars PetterssonOK Nalle32:31+5:0517:06
13Ulf LindgrenVästerås SOK34:16+6:5018:02
14Hans PetterssonHallstahammars OK34:46+7:2018:17
15Nils Gunnar SvenssonKöping-Kolsva OK36:43+9:1719:19
16Eva LundkvistOK Tor37:43+10:1719:51
17Harry AxelssonKatrineholms OK38:25+10:5920:13
18Christina GohdeVästerås SOK38:26+11:0020:13
19Göta KåbergKöping-Kolsva OK38:31+11:0520:16
19Erik PetterssonKatrineholms OK38:31+11:0520:16
21Hans NordgrenArboga OK38:45+11:1920:23
22Sten NordgrenArboga OK39:30+12:0420:47
23Lars GustafssonSträngnäs-Malmby OL40:31+13:0521:19
24Bengt DagermarkÄrla IF42:28+15:0222:21
25Kjell ÖhrströmArboga OK43:16+15:5022:46
26Gun SundbergEskilstuna OL44:38+17:1223:29
27Lars AhlströmVästerås SOK45:17+17:5123:50
28Margareta JohanssonOK Tor47:55+20:2925:13
Rolf WestbergSK Trim/Virsboej godkänd
Signar PalmHallstahammars OKej godkänd
Ulf BjörkmanArboga OKej godkänd

Bana E

1 300 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bengt JohanssonVästerås SOK18:3114:14
2Lennart ÖbergVästerås SOK20:15+1:4415:34
3Martin BergstrandVandrarringen20:20+1:4915:38
4Liz PorteousVästerås SOK21:22+2:5116:26
4Gunnar LordArboga OK21:22+2:5116:26 Ladda ner rutt i gpx-format
6Lars Olov PetterssonArboga OK22:33+4:0217:20
7Stefan PetterssonArboga OK22:48+4:1717:32
8Ingrid LundinEskilstuna OL24:54+6:2319:09
9Benkt LarssonHimmeta IF27:14+8:4320:56
10Nils-Gunnar KarlssonKöping-Kolsva OK34:45+16:1426:43
11Berit WiklundArboga OK36:53+18:2228:22
12Lena EngbergArboga OK36:55+18:2428:23
13Bengt-Olof BlidströmOK Tor43:57+25:2633:48
14Gun HolmqvistArboga OK46:46+28:1535:58

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser