Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för AdventOrient etapp 1

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: AdventOrient etapp 1
Arrangörsorganisation: OK Silva
Datum: söndag 26 november 2017

D21

6 060 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Pia OlssonOK Pan-Kristianstad40:106:37
2Annie LennartssonSkåneslättens OL47:16+7:067:47
3Marie BorggrenKlubblös49:13+9:038:07
4Kajsa BenattiSkåneslättens OL50:00+9:508:15
5Mathilda JägrydSkåneslättens OL52:43+12:338:41
6Christina OlssonSkåneslättens OL56:10+16:009:16
7Alva NystedtSkåneslättens OL57:17+17:079:27
8Britt-Marie StenssonHelsingborgs SOK57:27+17:179:28
9Thea BökmanHelsingborgs SOK57:35+17:259:30
10Åsa EricssonLunds OK58:14+18:049:36
11Matilda StenssonHelsingborgs SOK1:06:44+26:3411:00
12Helene NilssonTetra Pak IF1:13:42+33:3212:09
Hannah PetersonOK Torfinnej godkänd Ladda ner rutt i gpx-format

H21

8 170 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Simon HardenFK Boken48:005:52
2Oskar Jensen SondénMalmö OK49:23+1:236:02
3Jonas HammarskiöldOK Skogsfalken50:29+2:296:10
4Mathias PerssonHelsingborgs SOK51:37+3:376:19
5Mikael PihlOK Pan-Kristianstad52:31+4:316:25
6Rasmus GrönlundLunds OK55:37+7:376:48
7Sara Snogerup LinseLunds OK55:57+7:576:50
8Felix AlnervikHelsingborgs SOK57:05+9:056:59
9Christian GlantzAndrarums IF59:01+11:017:13
10Johan SvärdLunds OK59:40+11:407:18
11Daniel ÅhmanKlubblös1:00:04+12:047:21
12Anders NilssonTetra Pak IF1:02:33+14:337:39
13Emanuel StridOK Torfinn1:02:58+14:587:42
14Erik SchultzLunds OK1:03:19+15:197:44
15Martin WendtLunds OK1:03:38+15:387:47
16Stefan AdolfssonEslövs FK1:04:24+16:247:52
17Bengt OlssonEslövs FK1:04:47+16:477:55
18Mikael NilssonLunds OK1:07:41+19:418:17
19Lukas WittenbecherLunds OK1:08:20+20:208:21
20Hans PerssonAndrarums IF1:09:51+21:518:32
21Anders EricssonLunds OK1:11:02+23:028:41
22Jonas NorénHelsingborgs SOK1:11:59+23:598:48
23Robert BertilssonLunds OK1:13:05+25:058:56
Anders HeydenLunds OKej godkänd
Sofie PeterssonHelsingborgs SOKej godkänd
Sebastian GieseÖrkelljunga FKej godkänd

D13

3 120 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Felicia PerssonHelsingborgs SOK24:017:41
2Elsa WibergHelsingborgs SOK28:21+4:209:05
3Anna BenattiSkåneslättens OL31:01+7:009:56
4Saga ChristensenSkåneslättens OL36:17+12:1611:37
5Linnéa BjärbyFrosta OK37:56+13:5512:09
6Nelly TyrebrantLödde Kanotklubb40:22+16:2112:56
7Moa NilssonLödde Kanotklubb40:23+16:2212:56
8Ida BenattiSkåneslättens OL49:21+25:2015:49

D16

3 930 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tina LjungqvistLunds OK29:007:22
2Olivia LarssonLunds OK42:54+13:5410:54
3Johanna GersneSkåneslättens OL52:20+23:2013:18
4Elsa EricssonLunds OK1:52:17+1:23:1728:34
Selma LarssonLunds OKej start
Johanna NilssonFK Göingarnaej start

D40

3 930 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lotta LinseforsLunds OK29:027:23
2Marie GrönlundLunds OK32:09+3:078:10
3Eva-Lotta BengtslinLunds OK33:39+4:378:33
4Anna LjungqvistLunds OK34:11+5:098:41
5Marika HusbySkåneslättens OL35:31+6:299:02
6Kerstin JensenSkåneslättens OL37:17+8:159:29
7Jenny VinbladLunds OK37:56+8:549:39
8Kerstin OlssonEslövs FK40:36+11:3410:19
9Maria LenningSkåneslättens OL41:58+12:5610:40
10Louise PihlOK Pan-Kristianstad42:04+13:0210:42
11Gunilla PerssonMalmö OK44:07+15:0511:13
12Ing-Britt SwedenborgLunds OK47:13+18:1112:00
13Anna BjärbyFrosta OK51:12+22:1013:01
14Marie WibergHelsingborgs SOK54:26+25:2413:51
15Jeanette HenningssonLunds OK55:37+26:3514:09
16Anneli LönnebackeMalmö OK59:42+30:4015:11
17Karin JägrydSkåneslättens OL1:14:34+45:3218:58

D55

3 550 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena OlssonSkåneslättens OL30:108:29
2Eva TykessonRävetofta OK30:40+0:308:38
3Kati NémethStigmännen Karlshamns OK33:03+2:539:18
4Anna Thorell-JönssonOK Kontinent33:19+3:099:23
5Ann-Kristin SjöströmLunds OK34:03+3:539:35
6Maritha SchönAndrarums IF34:30+4:209:43
7Barbro LiljequistOK Älme35:31+5:2110:00
8Karin NilssonKlubblös38:27+8:1710:49
9Gunvor ArbinAnnebergs GIF40:16+10:0611:20
10Eva WildmarkFK Boken43:14+13:0412:10
11Lena NielsenHelsingborgs SOK43:26+13:1612:14
12Margareta SjöbergLunds OK46:20+16:1013:03
13Christina NilssonAndrarums IF47:43+17:3313:26
14Kerstin NilssonMalmö OK48:36+18:2613:41
15Margareta KristenssonMalmö OK49:05+18:5513:49
16Anita OlssonOK Silva1:05:52+35:4218:33
17Kristina LandgrenMalmö OK1:11:29+41:1920:08
18Gudrun NilssonAndrarums IF1:11:58+41:4820:16
19Karin MalmgrenHjärnarps OL1:15:32+45:2221:16

H13

3 120 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hannes DahlbergSkåneslättens OL24:507:57
2Viktor AhltinMalmö OK24:51+0:017:57
3Atle KulstadSkåneslättens OL26:14+1:248:24
4Kurt SjöbergHelsingborgs SOK29:10+4:209:20
5Elias PerssonHelsingborgs SOK39:24+14:3412:37

H16

4 920 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Felix GustafssonLunds OK34:116:56
2Hampus ÅgrenLunds OK41:13+7:028:22
3Johan VinbladLunds OK41:57+7:468:31
4Erik GottmoLunds OK53:31+19:2010:52
5Pontus ThuressonSkåneslättens OL1:03:31+29:2012:54
Lucas TreldalLunds OKej godkänd
Alfred AhltinMalmö OKej godkänd
Jacob MobergHelsingborgs SOKej start
Axel OrrhedeHelsingborgs SOKej start

H40

6 060 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Staffan AhltinMalmö OK39:086:27
2Anders JägrydSkåneslättens OL39:21+0:136:29
3Mikael BrorssonOK Silva40:02+0:546:36
4Johan SanderSkåneslättens OL40:54+1:466:44
5Fabian LjungqvistLunds OK42:29+3:217:00
6Örjan LarssonLunds OK44:00+4:527:15
7Ulf LinderfalkSkåneslättens OL44:58+5:507:25
8Johan BökmanHelsingborgs SOK46:21+7:137:38
9Jonas LindkvistKlubblös49:17+10:098:07
10Jonas ÅhlinHelsingborgs SOK49:41+10:338:11
11Jan LenningRävetofta OK51:16+12:088:27
12Peter BengtslinLunds OK53:49+14:418:52
13Mats HildingssonLunds OK54:04+14:568:55
14Ola AndertoftMarkaryds FK58:15+19:079:36
15Malte LennerstedtLunds OK59:25+20:179:48
16Edo DrenthHelsingborgs SOK59:54+20:469:53
17Anders NilssonMalmö OK1:02:50+23:4210:22
18Erik AhlströmHelsingborgs SOK1:05:09+26:0110:45
19Mårten SpanneMalmö OK1:16:52+37:4412:41
Christer NilssonLunds OKej godkänd
Pontus GustavssonLunds OKej start

H55

4 920 m, 34 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulf MinörLunds OK35:227:11
2Ingemar MånssonRonneby OK38:16+2:547:46
3Agne BengtssonOK Kompassen38:20+2:587:47
4Patrick AdlercreutzLunds OK38:41+3:197:51
5Jan WahlströmSnättringe SK39:01+3:397:55
6Sverker ErikssonOK Gynge40:43+5:218:16
7Stefan ArbinAnnebergs GIF44:32+9:109:03
8Gert NilssonLunds OK45:28+10:069:14
9Sven-Eric EricsonHelsingborgs SOK46:44+11:229:29
10Sven OlssonSkåneslättens OL48:19+12:579:49
11Kenth SundgrenSkåneslättens OL48:53+13:319:56
12Lars PerssonOK Kompassen49:14+13:5210:00
13Bert-Uno NilssonTetra Pak IF49:15+13:5310:00
14Ingemar NilssonAndrarums IF50:07+14:4510:11
15Stig JohanssonHelsingborgs SOK51:09+15:4710:23
16Rolf NilssonFrosta OK51:35+16:1310:29
17Tommy PetersonHelsingborgs SOK51:53+16:3110:32
18Leif KarlssonFrosta OK54:01+18:3910:58
18Sven Erik JönssonOK Tyringe54:01+18:3910:58
20Bengt HanssonAndrarums IF56:41+21:1911:31
21Claes LinseforsLunds OK59:00+23:3811:59
22Jörgen AnderssonMalmö OK59:26+24:0412:04
23Kaare HanssonMalmö OK1:00:01+24:3912:11
24Richard BengtssonLunds OK1:00:56+25:3412:23
25Tommy HeldFK Åsen1:01:43+26:2112:32
26Dag Lewis-JonssonHelsingborgs SOK1:02:09+26:4712:37
27Rolf GustafssonHelsingborgs SOK1:02:21+26:5912:40
28Håkan JönssonOK Kontinent1:07:11+31:4913:39
29Sven-Erik PerssonFrosta OK1:09:19+33:5714:05
30Nils-Erik BondessonFrosta OK1:12:55+37:3314:49
31Rolf NilssonAndrarums IF1:21:58+46:3616:39
32Lars-Göran NilssonMalmö OK1:31:44+56:2218:38
Kyrre ThalbergLunds OKej godkänd
Willie OlssonRävetofta OKej godkänd
Gert OlssonSkåneslättens OLej start

H70

3 550 m, 34 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Leif SandgrenFrosta OK29:488:23
2Inge PerssonFK Boken30:50+1:028:41
3Benkt AnderssonFrosta OK35:18+5:309:56
4Benny JohanssonMalmö OK36:17+6:2910:13
5Tor-Eve BengtssonHelsingborgs SOK37:43+7:5510:37
6Håkan NilssonMalmö OK39:35+9:4711:09
7Stig LarssonRävetofta OK39:46+9:5811:12
8Nils PerssonIS Skanne41:49+12:0111:46
9Bengt LundhHelsingborgs SOK42:48+13:0012:03
10Bengt I NilssonFrosta OK45:24+15:3612:47
11Sven ThelanderssonLunds OK45:40+15:5212:51
11Mats OlssonSkåneslättens OL45:40+15:5212:51
13Bo BülowMalmö OK46:19+16:3113:02
14Bo  GlantzAndrarums IF46:34+16:4613:07
15Hubert HugossonOK Gynge47:11+17:2313:17
16Ingemar SvenssonLunds OK48:01+18:1313:31
17Eric TenlandStigmännen Karlshamns OK49:11+19:2313:51
18Håkan BrostMalmö OK49:48+20:0014:01
19Johnny MalmgrenHjärnarps OL50:51+21:0314:19
20Kjell LindauOK Kompassen51:10+21:2214:24
21Håkan JonssonOK Silva53:23+23:3515:02
22Klas TykessonSkåneslättens OL55:27+25:3915:37
23Sven-Erik ForsellOK Silva58:33+28:4516:29
24Roland AkselssonLunds OK58:39+28:5116:31
25Ingemar TuressonMalmö OK59:03+29:1516:38
26Arne GustafssonMalmö OK1:00:49+31:0117:07
27Lars Åke SvenssonMalmö OK1:03:29+33:4117:52
28Lennart NilssonMalmö OK1:06:34+36:4618:45
29Christer LjungquistLunds OK1:08:38+38:5019:20
30Allan HammarOK Kompassen1:18:31+48:4322:07
31Ingvar LennerstedtLunds OK1:25:11+55:2323:59
32Claes-Göran GrenMalmö OK1:41:10+1:11:2228:29
Bo ÖhgrenHelsingborgs SOKej godkänd
Ulf SteinerMalmö OKej godkänd

ÖM Kort

3 120 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tobias LindulfSkåneslättens OL22:287:12
2Gustav KlotzKlubblös25:14+2:468:05
3Lotten JohanssonKlubblös27:28+5:008:48
4Gordon GustafsonLunds OK31:35+9:0710:07
5Freja GustafsonLunds OK31:36+9:0810:07
6Niklas GustavssonLunds OK31:51+9:2310:12
6Linda SvenssonSkåneslättens OL31:51+9:2310:12
8Torbjörn JohanssonKlubblös31:52+9:2410:12
8Ola SvenssonKlubblös31:52+9:2410:12
10Therese HavängMalmö OK33:38+11:1010:46
11Alfred OlssonLunds OK35:00+12:3211:13
12Helena AppelgrenRävetofta OK35:50+13:2211:29
13Arvid JohanssonHelsingborgs SOK36:13+13:4511:36
13Christian JohanssonHelsingborgs SOK36:13+13:4511:36
15Kim KulstadOK Silva38:08+15:4012:13
16Lea PalmEslövs FK38:58+16:3012:29
17Sven-Åke AndertoftMarkaryds FK39:27+16:5912:38
18Kerstin GlantzAndrarums IF40:08+17:4012:51
19Ellie BarjosefEslövs FK42:13+19:4513:31
20Sonja HammarOK Kompassen42:46+20:1813:42
21Rikard SwedenborgLunds OK50:07+27:3916:03
22Margareta HeldFK Åsen51:45+29:1716:35
23Malin MinörLunds OK58:31+36:0318:45
24Veronica DahlbomHelsingborgs SOK59:30+37:0219:04
25Lena  StrömKlubblös1:19:27+56:5925:27
26Sara ÅhmanKlubblös1:21:30+59:0226:07
27Sofie HavängMalmö OK1:27:44+1:05:1628:07
Lars AdolfssonEslövs FKej godkänd
Ann Christine LarssonLunds OKej start

ÖM Medel

3 930 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Henrik LindblomMalmö OK32:218:13
2Marie NilssonFK Boken34:21+2:008:44
3Jesper EkKlubblös34:39+2:188:49
4Roger KlotzMalmö OK35:38+3:179:04 Ladda ner rutt i gpx-format
5Ricky SegerlundKlubblös36:37+4:169:19
6Linn LindblomMalmö OK44:06+11:4511:13
7Tom DahlbergSkåneslättens OL44:24+12:0311:17
8Caroline  LindulfOK Silva44:41+12:2011:22
9Elin TiensuuOK Silva47:15+14:5412:01
10Bo EkKlubblös48:16+15:5512:16
11Lotta GyllenstenSkåneslättens OL50:06+17:4512:44
12Anna LindqvistOK Stigen50:18+17:5712:47
13Tobias PalmEslövs FK51:25+19:0413:04
14Per GersneOK Silva51:40+19:1913:08
15Johan Larsson WallinRävetofta OK55:04+22:4314:00
16Adrian HardenFK Boken56:55+24:3414:28
17Stein ØstbyMalmö OK58:01+25:4014:45
18Hans KulstadSkåneslättens OL59:26+27:0515:07
19Per HeldFrosta OK1:01:21+29:0015:36
20Oskar AronssonTetra Pak IF1:17:44+45:2319:46
21Alexandra MalmbergKlubblös1:22:56+50:3521:06
22Alex malmbergKlubblös1:24:02+51:4121:22
Göran LiljequistOK Älmeej godkänd
Max LindeKlubblösej godkänd

ÖM Lång

4 920 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mattias ÅbergEslövs FK35:187:10
2Ulf MattssonMalmö OK36:54+1:367:30
3Martin HeydenLunds OK41:30+6:128:26
4Magnus LindeRävetofta OK45:13+9:559:11
5Mårten MellbyMalmö OK47:43+12:259:41
6Maureen Olsson LoLunds OK48:50+13:329:55
7Mikael SöderströmOK Stigen49:16+13:5810:00
8Åsa JentschKlubblös50:20+15:0210:13
9Jenny GustafssonLunds OK55:45+20:2711:19
10Sven Erik MellbyEslövs FK59:17+23:5912:02
11Veronika NesverovaLunds OK59:44+24:2612:08
12Eric PålssonLödde Kanotklubb1:01:13+25:5512:26
13Gustav PålssonLödde Kanotklubb1:01:15+25:5712:26
14Eric LarssonLödde Kanotklubb1:01:17+25:5912:27
15Axel  SvenssonLödde Kanotklubb1:01:22+26:0412:28
16Ann-Louise JohanssonMalmö OK1:02:47+27:2912:45
17Emil PetterssonKlubblös1:04:06+28:4813:01
18Henrik EkstrandKlubblös1:14:10+38:5215:04
19Pär RingströmMalmö OK1:25:03+49:4517:17
Malin RipaLödde Kanotklubbej godkänd
Dan JensenMalmö OKej godkänd
Fredrik ArbinAnnebergs GIFej godkänd

D70

3 550 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Astrid JohannessonHelsingborgs SOK45:2512:47
2Britt Forsell PirozziOK Silva46:01+0:3612:57
3Karin BengtssonOK Kompassen49:38+4:1313:58
4Ulla ÖhgrenHelsingborgs SOK53:56+8:3115:11
5Britt BülowMalmö OK55:54+10:2915:44
6Gun HanssonYstads OK1:01:55+16:3017:26
7Laila PerssonIS Skanne1:03:41+18:1617:56
8Gunnel NilssonMalmö OK1:23:25+38:0023:29
9Inga LjungquistLunds OK1:33:57+48:3226:27
Torill SvendsenFrosta OKej start

Barn

1 590 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rebecka LindulfSkåneslättens OL11:427:21
2Linnea LindulfSkåneslättens OL12:03+0:217:34
3Isak GustafssonLunds OK12:20+0:387:45
3Tova BorggrenLunds OK12:20+0:387:45
5Arvid PalmEslövs FK17:10+5:2810:47
5Alma GieseÖrkelljunga FK17:10+5:2810:47
7Lova ArbinAnnebergs GIF18:36+6:5411:41
8Erik WallinRävetofta OK20:02+8:2012:35
9Sam JohanssonKlubblös20:54+9:1213:08
10Nelli MollinKlubblös21:09+9:2713:18
11Hannah TiensuuOK Silva21:19+9:3713:24
12Erik TiensuuOK Silva21:54+10:1213:46
13Klara LindqvistKlubblös25:16+13:3415:53
14Linnea LindqvistKlubblös25:22+13:4015:57
15Arvid JentschKlubblös36:47+25:0523:08
16Tuva SjöbergTetra Pak IF40:33+28:5125:30
17Svea SjöbergTetra Pak IF41:28+29:4626:04
18Filip BengtslinLunds OK42:03+30:2126:26
19Hanna MellbyMalmö OK43:15+31:3327:12
Nora LindeSkåneslättens OLej start
Vilgot LindeSkåneslättens OLej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser