Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för AdventOrient etapp 4

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: AdventOrient etapp 4
Arrangörsorganisation: OK Silva
Datum: söndag 17 december 2017

D21

6 270 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Pia OlssonOK Pan-Kristianstad43:026:51
2Anja MinörLunds OK48:40+5:387:45
3Christina OlssonSkåneslättens OL51:54+8:528:16
4Angelica EngströmSkåneslättens OL52:47+9:458:25
5Kajsa BenattiSkåneslättens OL53:08+10:068:28
6Mathilda JägrydSkåneslättens OL53:36+10:348:32
7Alva NystedtSkåneslättens OL54:58+11:568:45
8Britt-Marie StenssonHelsingborgs SOK56:48+13:469:03
9Selma LarssonLunds OK57:46+14:449:12
10Åsa EricssonLunds OK1:00:05+17:039:34
11Evelina EkelundMalmö OK1:05:59+22:5710:31
12Christina SternerTockarps IK1:06:52+23:5010:39
13Hannah PetersonOK Torfinn1:14:47+31:4511:55
14Emma LindbergEslövs FK1:51:26+1:08:2417:46
Annie LennartssonSkåneslättens OLej godkänd
Thea BökmanHelsingborgs SOKej start

H21

8 180 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonas HammarskiöldOK Skogsfalken50:256:09
2Rasmus GrönlundLunds OK51:23+0:586:16
3Mathias PerssonHelsingborgs SOK51:36+1:116:18
4Daniel HellbergLunds OK53:13+2:486:30
5Axel OrrhedeHelsingborgs SOK53:22+2:576:31
6Jannie HagårdOK Pan-Kristianstad53:45+3:206:34
7Emanuel StridOK Torfinn54:27+4:026:39
8Patrik JohanssonHelsingborgs SOK55:14+4:496:45
9Martin WendtLunds OK55:28+5:036:46
10Bengt OlssonEslövs FK55:53+5:286:49
11Ronny LiljenbergEslövs FK55:58+5:336:50
12Johan SvärdLunds OK56:21+5:566:53
13Stefan AdolfssonEslövs FK56:38+6:136:55
14Andreas NilssonTetra Pak IF57:55+7:307:04
15Mikael NilssonLunds OK58:28+8:037:08
16Sara Snogerup LinseLunds OK59:03+8:387:13
17Felix GustafssonLunds OK1:01:40+11:157:32
18Anders LarssonKlubblös1:01:48+11:237:33
19Anders EricssonLunds OK1:04:17+13:527:51
20Erik SchultzLunds OK1:05:22+14:577:59
21Daniel LindbergEslövs FK1:06:01+15:368:04
22Rasmus AnderbergMalmö OK1:08:34+18:098:22
23Johanna Matsdotter AhlgrenLunds OK1:13:24+22:598:58
24Petra EklundLunds OK1:15:34+25:099:14
Jacob MobergHelsingborgs SOKej godkänd

D13

3 020 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Felicia PerssonHelsingborgs SOK25:098:19
2Anna BenattiSkåneslättens OL26:49+1:408:52
3Moa NilssonLödde Kanotklubb34:55+9:4611:33
4Hedda ÅbergLunds OK51:04+25:5516:54
5Ida BenattiSkåneslättens OL53:51+28:4217:49
Rebecka LindulfSkåneslättens OLej godkänd
Elsa WibergHelsingborgs SOKej start

D16

4 320 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Agnes LindblomMalmö OK37:528:45
2Johanna GersneSkåneslättens OL51:05+13:1311:49

D40

4 320 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lotta LinseforsLunds OK33:317:45
2Anna LjungqvistLunds OK34:32+1:017:59
3Eva-Lotta BengtslinLunds OK39:44+6:139:11
4Malin MalmbergMalmö OK40:33+7:029:23
5Jeanette HenningssonLunds OK41:55+8:249:42
6Kerstin JensenSkåneslättens OL43:53+10:2210:09
7Gunilla PerssonMalmö OK44:29+10:5810:17
8Karin WikforssLunds OK46:11+12:4010:41
9Maria LenningSkåneslättens OL48:40+15:0911:15
10Ing-Britt SwedenborgLunds OK52:28+18:5712:08
11Karin JägrydSkåneslättens OL53:41+20:1012:25
12Kerstin OlssonEslövs FK54:17+20:4612:33
13Karolina OrrhedeHelsingborgs SOK1:25:41+52:1019:50
Marika HusbySkåneslättens OLej godkänd
Marie WibergHelsingborgs SOKej start

D55

3 700 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eva TykessonRävetofta OK31:018:22 Ladda ner rutt i gpx-format
2Christina SegerslättSkåneslättens OL36:17+5:169:48
3Kati NémethStigmännen Karlshamns OK36:56+5:559:58
4Tina HagårdRävetofta OK37:37+6:3610:10
5Lena OlssonSkåneslättens OL37:54+6:5310:14
6Karin NilssonKlubblös41:17+10:1611:09
7Margareta SjöbergLunds OK42:53+11:5211:35
8Margareta KristenssonMalmö OK45:23+14:2212:15
9Maj-Britt ByströmRävetofta OK47:04+16:0312:43
10Christina NilssonAndrarums IF49:10+18:0913:17
11Gunvor ArbinAnnebergs GIF56:33+25:3215:17
12Eva WildmarkFK Boken1:06:48+35:4718:03
13Anita OlssonOK Silva1:10:17+39:1618:59
14Kristina LandgrenMalmö OK1:14:08+43:0720:02
Ann-Kristin SjöströmLunds OKej start

H13

3 020 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Atle KulstadSkåneslättens OL24:428:10
2Hannes DahlbergSkåneslättens OL26:26+1:448:45
3Edvin SanderSkåneslättens OL27:19+2:379:02
4Valter SanderSkåneslättens OL30:44+6:0210:10
5Viktor AhltinMalmö OK34:57+10:1511:34
6Elias PerssonHelsingborgs SOK1:08:20+43:3822:37

H16

5 390 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alfred AhltinMalmö OK45:498:30
2Klas LjungqvistLunds OK53:43+7:549:57
3Pontus ThuressonSkåneslättens OL1:07:06+21:1712:26
Felix BrorssonOK Silvaej godkänd
Lucas TreldalLunds OKej godkänd

H40

6 270 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders JägrydSkåneslättens OL41:406:38
2Staffan AhltinMalmö OK41:58+0:186:41
3Linus MalmstenMalmö OK44:21+2:417:04
4Magnus ThuressonSkåneslättens OL44:55+3:157:09
5Fabian LjungqvistLunds OK45:01+3:217:10
6Johan SanderSkåneslättens OL45:58+4:187:19
7Jens SörvikLunds OK47:26+5:467:33
8Martin RidderstedtSkåneslättens OL48:34+6:547:44
9Marcus HenningssonLunds OK49:37+7:577:54
10Ulf LinderfalkSkåneslättens OL50:40+9:008:04
11Christer NilssonLunds OK53:06+11:268:28
12Edo DrenthHelsingborgs SOK55:23+13:438:49
13Jonas ÅhlinHelsingborgs SOK57:40+16:009:11
14Mikael BrorssonOK Silva57:44+16:049:12
15Anders NelvingTetra Pak IF1:00:59+19:199:43
16Anders NilssonMalmö OK1:06:22+24:4210:35
17Mats SjöbergFrosta OK1:06:34+24:5410:37
18Mats HildingssonLunds OK1:09:29+27:4911:04
Bo-Arne OlssonEslövs FKej godkänd
Lennart MorénHjärnarps OLej godkänd
Pontus GustavssonLunds OKej godkänd
Erik AhlströmHelsingborgs SOKej start
Johan BökmanHelsingborgs SOKej start

H55

5 390 m, 37 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sten SegerslättSkåneslättens OL41:517:45
2Ulf MinörLunds OK42:49+0:587:56
3Urban JanssonLunds OK44:21+2:308:13
4Kyrre ThalbergLunds OK47:49+5:588:52
5Stefan ArbinAnnebergs GIF48:01+6:108:54
6Agne BengtssonOK Kompassen48:18+6:278:57
7Ingemar MånssonRonneby OK49:02+7:119:05
8Bert-Uno NilssonTetra Pak IF50:00+8:099:16
9Olle BohmanHjärnarps OL51:26+9:359:32
10Gert NilssonLunds OK51:48+9:579:36
11Gert PetterssonLunds OK51:52+10:019:37
12Åke PerssonHjärnarps OL52:48+10:579:47
13Kenth SundgrenSkåneslättens OL53:23+11:329:54
14Sverker ErikssonOK Gynge53:36+11:459:56
15Claes LinseforsLunds OK56:30+14:3910:28
16Jörgen AnderssonMalmö OK56:47+14:5610:32
17Lars JohanssonMalmö OK57:22+15:3110:38
18Leif KarlssonFrosta OK58:23+16:3210:49
19Stig JohanssonHelsingborgs SOK59:19+17:2811:00
20Kaare HanssonMalmö OK59:41+17:5011:04
21Magnus BerghMalmö OK1:00:24+18:3311:12
22Christer EngmanLunds OK1:00:44+18:5311:16
23Stefan NilssonStigmännen Karlshamns OK1:01:07+19:1611:20
24Bengt HanssonAndrarums IF1:02:12+20:2111:32
25Rolf NilssonFrosta OK1:02:20+20:2911:33
26Lars PerssonOK Kompassen1:03:27+21:3611:46
27Nils-Erik BondessonFrosta OK1:04:30+22:3911:57
28Richard BengtssonLunds OK1:06:38+24:4712:21
29Tor HellbergLunds OK1:08:14+26:2312:39
30Lennart StenssonHelsingborgs SOK1:13:32+31:4113:38
31Dag Lewis-JonssonHelsingborgs SOK1:15:21+33:3013:58
32Mats OlssonSkåneslättens OL1:20:36+38:4514:57
33Sven-Erik PerssonFrosta OK1:21:52+40:0115:11
34Rolf NilssonAndrarums IF1:32:39+50:4817:11
Lars-Göran NilssonMalmö OKej godkänd
Willie OlssonRävetofta OKej godkänd
Patrick AdlercreutzLunds OKej godkänd
Gert OlssonSkåneslättens OLej start

H70

3 700 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Inge PerssonFK Boken32:208:44
2Håkan NilssonMalmö OK32:22+0:028:44
3Leif SandgrenFrosta OK33:55+1:359:10
4Stig LarssonRävetofta OK41:11+8:5111:07
5Jan PerssonYstads OK41:40+9:2011:15
6Eric TenlandStigmännen Karlshamns OK42:53+10:3311:35
7Arne GustafssonMalmö OK43:01+10:4111:37
8Tor-Eve BengtssonHelsingborgs SOK44:20+12:0011:58
8Bengt LundhHelsingborgs SOK44:20+12:0011:58
10Sven-Erik ForsellOK Silva45:44+13:2412:21
11Håkan BrostMalmö OK46:06+13:4612:27
12Nils PerssonIS Skanne49:18+16:5813:19
13Ingemar TuressonMalmö OK49:53+17:3313:28
14Bertil OlofssonAndrarums IF50:18+17:5813:35
15Sten Åke KvistIS Kullen51:59+19:3914:02
16Krister LindebergMalmö OK52:18+19:5814:08
17Klas TykessonSkåneslättens OL54:00+21:4014:35
18Roland AkselssonLunds OK55:26+23:0614:58
19Sven ThelanderssonLunds OK56:05+23:4515:09
20Bo BülowMalmö OK57:55+25:3515:39
21Håkan JonssonOK Silva1:00:14+27:5416:16
22Claes-Göran GrenMalmö OK1:01:32+29:1216:37
23Jan-Erik GlansTetra Pak IF1:03:46+31:2617:14
24Christer LjungquistLunds OK1:05:55+33:3517:48
25Bertil KollenTetra Pak IF1:07:57+35:3718:21
26Lars Åke SvenssonMalmö OK1:10:21+38:0119:00
27Lars AdolfssonEslövs FK1:22:52+50:3222:23
Rune BergTetra Pak IFej godkänd
Allan HammarOK Kompassenej start
Kjell LindauOK Kompassenej start

ÖM Kort

3 020 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Viktor HenmyrOK Vilse 8719:526:34
2Gustav KlotzKlubblös22:08+2:167:19
3Sven-Otto JönssonEslövs FK30:35+10:4310:07
4Elsa WesterlundOK Vilse 8731:06+11:1410:17
5Ida HusbySkåneslättens OL34:14+14:2211:20
6Kerstin GlantzAndrarums IF40:33+20:4113:25
7Freja GustafsonLunds OK42:47+22:5514:10
8Fanni Gustafson FaegerstenLunds OK42:50+22:5814:10
9Eva ErrestadKlubblös43:35+23:4314:25
10Elinor ForströmKlubblös43:39+23:4714:27
11Marie LarsenMalmö OK44:06+24:1414:36
12Rikard SwedenborgLunds OK46:45+26:5315:28
13Malin Sangberg MinörLunds OK53:11+33:1917:36
14Collin BarkerHäljarp1:03:45+43:5321:06
14Veronica DahlbomHelsingborgs SOK1:03:45+43:5321:06
16Hanna MorénHjärnarps OL1:07:12+47:2022:15
17Anette BohmanHjärnarps OL1:11:17+51:2523:36
18Margit GlansTetra Pak IF1:15:07+55:1524:52
19Lena StrömKlubblös1:15:08+55:1624:52
Ebbe FlisbäckSkåneslättens OLej godkänd
Andreas BachKlubblösej start
Sonja HammarOK Kompassenej start

ÖM Medel

4 320 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Roger KlotzMalmö OK35:308:13
2Rasmus PerssonSkåneslättens OL37:12+1:428:36
3Gordon GustafsonLunds OK37:27+1:578:40
4Niklas GustafsonLunds OK37:35+2:058:41
5David MorénHjärnarps OL38:24+2:548:53
6Erik AlbinssonHjärnarps OL41:58+6:289:42
7Peter LincolnFK Snapphanarna42:54+7:249:55
8Anette BerglundKlubblös43:10+7:409:59
9Arvid AlbinssonHjärnarps OL43:12+7:4210:00
10Annika FlisbäckSkåneslättens OL43:52+8:2210:09
11Lotta MorénHjärnarps OL46:25+10:5510:44
12Marie AlbinssonHjärnarps OL46:31+11:0110:46
13Caroline LindulfSkåneslättens OL46:32+11:0210:46
14Anna LindqvistOK Stigen47:32+12:0211:00
15Mia ÅbergEslövs FK49:43+14:1311:30
16Martin BillströmOK Silva50:24+14:5411:40
17Johan Larsson WallinRävetofta OK52:47+17:1712:13
18Oskar AronssonTetra Pak IF53:12+17:4212:18
19Per GersneOK Silva55:47+20:1712:54
20Roger BillströmTetra Pak IF56:21+20:5113:02
21Peter SkoogKils OK1:01:19+25:4914:11
22Stein ØstbyMalmö OK1:04:26+28:5614:54
23Max LindeKlubblös1:22:22+46:5219:03
Lotta GyllenstenSkåneslättens OLej godkänd
Alia ÖstvallLunds OKej godkänd

ÖM Lång

5 390 m, 31 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mattias ÅbergLunds OK38:297:08
2Fredrik SalomonssonSkåneslättens OL38:33+0:047:09
3Jesper ÅgrenLunds OK42:47+4:187:56
4Andreas BlomqvistHelsingborgs SOK42:53+4:247:57
5Ola FlisbäckSkåneslättens OL44:49+6:208:18
6Johan LarssonTetra Pak IF47:38+9:098:50
7Dan SjöholmOK Pan-Kristianstad47:48+9:198:52
8Mårten SpanneMalmö OK47:51+9:228:52
9Hampus ÅgrenLunds OK49:02+10:339:05
10Mikael SöderströmOK Stigen49:32+11:039:11
11Emma HolgerssonKlubblös50:55+12:269:26
12Åsa JentschKlubblös51:18+12:499:31
13Tom DahlbergSkåneslättens OL51:48+13:199:36
14Anders HerrströmKlubblös52:43+14:149:46
15Emil PetterssonKlubblös54:46+16:1710:09
16Helena ÅhlinHelsingborgs SOK55:07+16:3810:13
17Pär RingströmMalmö OK56:33+18:0410:29
18Joel RydbergKlubblös57:26+18:5710:39
19Per RydbergKlubblös57:59+19:3010:45
20Jenny GustafssonLunds OK58:10+19:4110:47
21Daniel LarssonKlubblös59:15+20:4610:59
22Pontus LuedtkeOK Silva1:00:09+21:4011:09
22Johan BorgOK Silva1:00:09+21:4011:09
24Eric LarsonKanotklubben1:00:43+22:1411:15
25Annika NilssonLödde Kanotklubb1:00:47+22:1811:16
26Mats HolgerssonKlubblös1:06:19+27:5012:18
27Sara BengtssonMalmö OK1:07:36+29:0712:32
28Ann-Louise JohanssonMalmö OK1:15:15+36:4613:57
29Kersin HolgerssonKlubblös1:20:30+42:0114:56
Matti ÅgrenLunds OKej godkänd
Alex SöderstjernaHelsingborgs SOKej godkänd
Eric LarssonLödde Kanotklubbej start
Roelf PostemaTetra Pak IFej start

D70

3 700 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karin BengtssonOK Kompassen49:0613:16
2Astrid JohannessonHelsingborgs SOK49:49+0:4313:27
3Britt Forsell PirozziOK Silva50:20+1:1413:36
4Laila PerssonIS Skanne58:59+9:5315:56
5Inga LjungquistLunds OK1:27:02+37:5623:31
Gun HanssonYstads OKej godkänd
Barbro HugossonLunds OKej godkänd

Barn

1 400 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Vanja FlisbäckSkåneslättens OL12:419:03
2Rasmus MårtenssonEslövs FK26:24+13:4318:51
3Jack SalomonssonOK Silva27:09+14:2819:23
4Bill SalomonssonOK Silva27:21+14:4019:32
5Vera ÅbergLunds OK31:39+18:5822:36
6Nils NygrenKlubblös37:26+24:4526:44
7Emma NelvingKlubblös45:16+32:3532:20
8Isak GrönlundLunds OK56:58+44:1740:41
9Ebba GrönlundLunds OK59:02+46:2142:10
Linnea LindulfOK Silvaej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser