Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för SkidO, OBS-tävling, lång

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: SkidO, OBS-tävling, lång
Arrangörsorganisation: IFK Mora OK
Datum: söndag 14 januari 2018

D21

16 380 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tove AlexanderssonAlfta-Ösa OK1:25:155:12
2Magdalena OlssonIFK Mora OK1:31:46+6:315:36
3Frida SandbergSäterbygdens OK1:31:48+6:335:36
4Linda LindkvistIK Jarl Rättvik1:32:18+7:035:38
5Hanna ErikssonIFK Mora OK1:34:26+9:115:45
6Hanna RostAlfta-Ösa OK1:37:01+11:465:55
7Evelina WickbomI 19 IF1:37:35+12:205:57
8Klara YngvessonUmeå OK1:38:54+13:396:02
9Emma BergströmOK Vargen1:40:32+15:176:08
10Andrea WickbomI 19 IF1:43:46+18:316:20
11Cajsa GrapeDalaportens OL1:50:43+25:286:45
12Elsa AnderssonDomnarvets GOIF1:52:32+27:176:52
13Kristin OlovssonSäterbygdens OK2:04:48+39:337:37
Lisa LarsenAlfta-Ösa OKdiskvalificerad
Isabel SalénIFK Mora OKej godkänd
Åsa Zetterberg ErikssonÖSeT SkidOej godkänd
Bente RostAlfta-Ösa OKej start

H21

19 000 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Linus RappIFK Mora OK1:31:554:50
2Markus LundholmOK Renen1:32:06+0:114:50
3Erik BlomgrenUmeå OK1:32:27+0:324:51
4Martin HammarbergSundsvalls OK1:33:21+1:264:54
5Ulrik NordbergUmeå OK1:33:51+1:564:56
6Öyvind WatterdalHadeland OL1:34:47+2:524:59
7Sixten WalheimRobertsfors IK1:36:37+4:425:05
8Peter ArnessonBottnaryds IF1:38:27+6:325:10
9Andrey LamovIFK Mora OK1:38:49+6:545:12
10Oskar SandbergSäterbygdens OK1:40:25+8:305:17
11Filip JacobssonÖSeT SkidO1:42:16+10:215:22
12Christian SpoerryUmeå OK1:45:22+13:275:32
13Simon HodlerIFK Mora OK1:48:28+16:335:42
14Anders BoströmJärfälla OK2:00:22+28:276:20
15Henrik FröjdRehns BK2:11:09+39:146:54
Jens RönnolsJärla Orienteringej godkänd
Linus BohmanMalungs OK Skogsmårdarnaej godkänd
Erik RostAlfta-Ösa OKej godkänd

D20

11 260 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elin LundgrenI 19 IF1:07:436:00
2Sofia WestinI 19 IF1:08:59+1:166:07
3Sofia BerglundIFK Mora OK1:09:54+2:116:12
4Sarah PerssonÅtvidabergs IF1:13:39+5:566:32
5Elin NordlundPiteå IF Orientering1:15:03+7:206:39
6Heidi Therese WiestVang OL1:15:09+7:266:40
7Kristina TholerudSeskarö IF1:22:47+15:047:21
8Emma PetterssonOK Roxen1:29:59+22:167:59
9Anna HerbertTäby OK1:30:04+22:217:59
10Johanna LundkvistOK Vargen1:41:17+33:348:59
11Sara ErikssonIFK Mora OK1:41:55+34:129:03
12Emmy AlbinssonIFK Enskede1:44:45+37:029:18

H20

13 410 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Robin SalénI 19 IF1:06:274:57
2Simon ErikssonUmeå OK1:09:57+3:305:12
3Rasmus WickbomI 19 IF1:10:48+4:215:16
4Edvin NordströmTäby OK1:11:25+4:585:19
5Gustav JohnssonIFK Mora OK1:13:14+6:475:27
6Truls LindholmSundsvalls OK1:16:13+9:465:41
7Olle GrywenzOK Linné1:17:40+11:135:47
8Emil ArvidssonSäterbygdens OK1:30:07+23:406:43
9Erik TuuriBergnäsets AIK1:47:30+41:038:00
10Oskar PerssonÅrsunda IF1:50:58+44:318:16
Martin GranbergIFK Mora OKej godkänd

D18

11 260 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elin SchagerströmGarphyttans IF1:13:086:29
2Emelie BrudinIFK Mora OK1:17:21+4:136:52
3Ellen BlennowFalköpings AIK OK1:18:26+5:186:57
4Tilde EngbergHärnösands OK1:23:42+10:347:26
5Maja MörthLeksands OK1:26:38+13:307:41
6Sofia JohanssonOK Skärmen1:28:08+15:007:49
7Tove PetterssonOK Roxen1:28:17+15:097:50
8Elin EdströmHärnösands OK1:37:57+24:498:41
9Cecilia LindgrenOK Kåre1:41:01+27:538:58
10Adelina FunkeLeksands OK1:49:38+36:309:44
11Karolina DjerfVästerbergslagens OL2:05:29+52:2111:08
Julia WannerIFK Mora OKej godkänd
Klara BolinTumba-Mälarhöjden OKej start

H18

13 410 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gabriel LarssonGammelstads IF1:15:515:39
2Jonatan StåhlSundbybergs IK1:21:40+5:496:05
3Elias RöstinSöders-Tyresö1:22:28+6:376:08
4Anton HänströmTäby OK1:22:32+6:416:09
5Rasmus NordgrenOK Kåre1:24:10+8:196:16
6Joel ErnstssonFinspångs SOK1:25:07+9:166:20
7Zeb PalmHJS-Vansbro OK1:25:38+9:476:23
8Linus AlbinssonIFK Enskede2:19:23+1:03:3210:23
9Charlie EliassonDalaportens OL2:23:55+1:08:0410:43
Fredrik HanssonTäby OKej godkänd

D16

7 170 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Klara AnderssonDomnarvets GOIF42:445:57
2Lovisa MoqvistLerums SOK44:33+1:496:12
3Klara Åkerman SjöströmVästerås SOK46:00+3:166:24
4Vendela SöderqvistOK Kåre46:27+3:436:28
5Lilian PalmHJS-Vansbro OK47:22+4:386:36
6Emma EliassonDomnarvets GOIF47:52+5:086:40
7Sofia DjerfVästerbergslagens OL49:27+6:436:53
8Clara JohanssonOK Skärmen50:15+7:317:00
9Julia NäslundOK Hammaren50:39+7:557:03
10Mirjam JoonsLeksands OK53:54+11:107:31
11Isabella JoonsLeksands OK56:25+13:417:52
12Sigrid CarlssonSundbybergs IK58:51+16:078:12
13Thea NordinKorsnäs IF OK59:13+16:298:15
14Tuva-Cajsa SpikLeksands OK59:26+16:428:17
15Elsa ForsgrenVästerbergslagens OL59:50+17:068:20
16Tilda GolsäterKorsnäs IF OK1:01:09+18:258:31
17Maja BergqvistKorsnäs IF OK1:02:27+19:438:42
18Alma WallmanVästerbergslagens OL1:05:32+22:489:08
19Cornelia KrafftLänna IF1:14:14+31:3010:21
20Tyra DernfalkVästerbergslagens OL1:17:00+34:1610:44
21Hedda RöstinOK Ravinen1:18:36+35:5210:57
22Malin WilhelmssonKorsnäs IF OK1:24:33+41:4911:47

H16

7 880 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erik BrandtDomnarvets GOIF37:324:45
2Arvid AronssonOK Kroppefjäll40:45+3:135:10
3Seth BorglundHärnösands OK43:02+5:305:27
3David BorgSödertälje-Nykvarn OF43:02+5:305:27
5Christoffer LindgrenOK Kåre46:00+8:285:50
6Philip ForngrenTäby OK46:15+8:435:52
7Kalle Åkerman SjöströmVästerås SOK47:07+9:355:58
8Petter ErlandssonSundsvalls OK48:22+10:506:08
9Simon Karlsson HolmerIFK Mora OK49:49+12:176:19
10David MelinOK Rodhen53:54+16:226:50
11Thobias BrodinIFK Mora OK1:11:01+33:299:00
Klockar-Eskil NääsLeksands OKej godkänd
Melker NordgrenOK Kåreej start
Grunde IsaksætreGrue ILej start

D14

5 580 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elin LadängesAlfta-Ösa OK37:516:46
2Jonna LindbladÖSeT SkidO40:37+2:467:16
3Lovisa MasesDomnarvets GOIF41:41+3:507:28
4Signe SchagerströmGarphyttans IF42:05+4:147:32
5Elsa KaipeOK Kåre42:30+4:397:36
6Frida MelinOK Rodhen42:59+5:087:42
7Karolina AnderssonDalaportens OL44:13+6:227:55
8Ellen FunkeLeksands OK45:37+7:468:10
9Julia ForsgrenOK Tyr47:44+9:538:33
10Sarah BorglundHärnösands OK49:38+11:478:53
11Ellen TrofastTjällmo-Godegårds OK51:54+14:039:18
12Irma BergDomnarvets GOIF53:39+15:489:36
13Mira NordinKorsnäs IF OK55:24+17:339:55
14Lovisa DjerfVästerbergslagens OL55:40+17:499:58
15Hanny EdströmHärnösands OK55:56+18:0510:01
16Stina DernfalkVästerbergslagens OL1:08:10+30:1912:12
17Agnes WallinKorsnäs IF OK1:10:31+32:4012:38
Felicia EliassonDalaportens OLej godkänd
Moa BergqvistKorsnäs IF OKej start
Sofie Karlsson HolmerIFK Mora OKej start
Saga MattssonDalaportens OLej start

H14

5 580 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lucas WannerAvesta OK32:275:48
2Hugo PerssonÅtvidabergs IF33:04+0:375:55
3Nils EngbergHärnösands OK35:47+3:206:24
4Anton ForsHJS-Vansbro OK36:13+3:466:29
5Viktor JemthIF Thor38:31+6:046:54
6Wille SöderqvistOK Kåre39:40+7:137:06
7Olle DalinOK Kåre41:47+9:207:29
8Sixten BihlOK Tyr42:21+9:547:35
9Sebastian ÅkärbjärIFK Mora OK44:32+12:057:58
10Niklas ErlandssonOK Södertörn46:04+13:378:15
11Joel GolsäterKorsnäs IF OK46:15+13:488:17
12Karl ForsgrenVästerbergslagens OL50:12+17:458:59
Oskar ErlandssonSundsvalls OKej godkänd

D12

4 000 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Malin HållHJS-Vansbro OK29:227:20
2Maja EliassonDomnarvets GOIF34:15+4:538:33
3Nova StattinHärnösands OK41:13+11:5110:18
4Nellie EliassonDalaportens OL55:49+26:2713:57
5Emma LindénVäxjö OK1:25:00+55:3821:15
6Frida LindénVäxjö OK1:26:19+56:5721:34
Lovisa BorgSödertälje-Nykvarn OFej start

H12

4 000 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Eskil EngbergHärnösands OK29:457:26
2Ludvig Eggöy MarkhesterSnättringe SK30:32+0:477:38
3Olle WallmanVästerbergslagens OL35:07+5:228:46
4Walter SöderqvistOK Kåre35:20+5:358:50
5Arvid TrofastTjällmo-Godegårds OK35:54+6:098:58
6Axel GräfningsGrycksbo IF OK38:24+8:399:36
7Leo MagnussonAlfta-Ösa OK43:15+13:3010:48

D10

2 950 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hanna RydesäterRehns BK37:5112:49
2Ellen ForsgrenVästerbergslagens OL53:35+15:4418:09

H10

2 950 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Isak StinessenDalaportens OL38:2613:01
2Axel LindbladÖSeT SkidO46:23+7:5715:43
3Viggo LindgrenOK Kåre1:20:32+42:0627:17

D35

7 880 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Helena WallmanVästerbergslagens OL51:076:29
2Gabriella MelinOK Rodhen52:59+1:526:43
3Susanna EdströmHärnösands OK1:00:53+9:467:43

H35

11 260 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Torbjörn EngbergHärnösands OK1:07:065:57
2Anders ErlandssonSundsvalls OK1:13:34+6:286:32
3Ulf HylanderNyköpings OK1:19:52+12:467:05
4Pontus FunkeLeksands OK1:20:56+13:507:11
5Anders JanssonGrycksbo IF OK1:22:12+15:067:18
6Peter RydesäterRehns BK1:25:29+18:237:35
7Lars JakobssonCentrum OK1:26:50+19:447:42
8Torbjörn BlomValbo AIF1:31:03+23:578:05
9Jakob MagnussonAlfta-Ösa OK1:41:33+34:279:01

D45

7 880 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ingrid AlexanderssonStora Tuna OK44:585:42
2Carina SandbergSäterbygdens OK47:30+2:326:01
3Charlotte LindkvistIK Jarl Rättvik52:06+7:086:36
4Sonja HaasNybro OK56:04+11:067:06
5Florence BergDomnarvets GOIF58:22+13:247:24
6Åsa SpikLeksands OK1:00:22+15:247:39
7Helena KönigssonRobertsfors IK1:00:47+15:497:42
8Christina HalvarssonOK Kroppefjäll1:05:22+20:248:17
9Erica HållHJS-Vansbro OK1:08:03+23:058:38
10Carolina AnderssonKristinehamns OK1:08:31+23:338:41
11Weronica MorellOK Kåre1:12:12+27:149:09
12Lotta NordgrenOK Kåre1:22:42+37:4410:29
Anette PalmHJS-Vansbro OKej start
Anna Isaksson ForsgrenOK Tyrej start

H45

10 630 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Stefan JohanssonOK Kåre52:344:56
2Thomas PerssonÅtvidabergs IF54:27+1:535:07
3Magnus EliassonDomnarvets GOIF54:37+2:035:08
4Sven PerssonÅrsunda IF56:40+4:065:19
5Thomas JanssonGarphyttans IF56:50+4:165:20
6Erik BorglundHärnösands OK57:19+4:455:23
7Jonas HolmgrenOK Hammaren59:09+6:355:33
8Henrik ErlandssonOK Södertörn59:52+7:185:37
9Henrik PetterssonOK Roxen1:00:21+7:475:40
10Christer MorellOK Kåre1:03:25+10:515:57
11Per MelinOK Rodhen1:03:45+11:115:59
12Jens AnderssonKristinehamns OK1:08:06+15:326:24
13Janne SkarnerLeksands OK1:13:08+20:346:52
14Andreas KrafftLänna IF1:18:22+25:487:22
15Thomas AnderssonDalaportens OL1:22:04+29:307:43
16Stefan StridValbo AIF1:22:27+29:537:45
17Robert LadängesAlfta-Ösa OK1:22:55+30:217:48
18Urban StåhlSundbybergs IK1:25:51+33:178:04
Lars SchagerströmGarphyttans IFej godkänd
Peter AlbinssonIFK Enskedeej godkänd
Donald McCarthyÄrla IFej start

D55

7 170 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1My RönnolsTäby OK52:427:21
2Marie FröjdRehns BK58:04+5:228:05
3Lena JanssonGarphyttans IF1:01:18+8:368:32
4Carina JohanssonTumba-Mälarhöjden OK1:04:45+12:039:01
Ylva GrapeDalaportens OLej start
Madelene BjernulfSundbybergs IKej start

H55

7 880 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Frans WickbomI 19 IF39:114:58
2Björn AlbinssonIFK Mora OK42:07+2:565:20
3Per-Olov SjöströmVästerås SOK42:40+3:295:24
4Sture NorénÄlvsby IF OK43:54+4:435:34
5Per SandbergSäterbygdens OK44:14+5:035:36
6Johan TryggIFK Mora OK49:43+10:326:18
7Håkan AlmqvistNybro OK51:25+12:146:31
8Per EdenhamnLänna IF52:07+12:566:36
9Thomas ArvidssonSäterbygdens OK53:38+14:276:48
10Per SundströmVästerås SOK54:32+15:216:55
11Mikael YngvessonRobertsfors IK56:25+17:147:09
12Jan-Ola KarlssonOK Njudung56:55+17:447:13
13Lars HarkmanMalungs OK Skogsmårdarna57:55+18:447:20
14Lars RönnolsTäby OK1:00:12+21:017:38
15Jan  EskilssonHaninge SOK1:04:48+25:378:13
16Ronnie ErikssonMalungs OK Skogsmårdarna1:10:45+31:348:58
Lars-Olov EricsonÖSeT SkidOej start
Mats JönssonKorsnäs IF OKej start
Mats HerbertTäby OKej start

D65

4 000 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ingrid Wiklander NylanderSundsvalls OK42:4410:41
2Anna BlomgrenTullinge SK43:30+0:4610:52

H65

5 580 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders ThomassonUlricehamns OK35:106:18
2Elis ÅbergStorviks IF35:39+0:296:23
3Tore WatterdalOL Tønsberg og Omegn37:09+1:596:39
4Gunnar MunkteliusSurahammars SOK37:52+2:426:47
5Kjell ErikssonÖSeT SkidO37:56+2:466:47
6Lars-Peter JohnssonSelånger SOK38:03+2:536:49
7Olle AdolfssonLerums SOK38:21+3:116:52
8Lars-Åke SjökvistVärend GN OL45:08+9:588:05
9Kent ErikssonLerums SOK54:19+19:099:44
10Jonas LarssonOK Kullingshof55:34+20:249:57
Karl-Erik AnderssonIFK Mora OKej godkänd
Bengt HanssonSäterbygdens OKej start
Hans OlevikEdsbyns OKej start

D75

2 950 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lena  LeanderssonÄlvdalens IF OK23:528:05

H75

2 950 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sven Gustav DahlbergIK Jarl Rättvik25:438:43
2Janne JanssonMalungs OK Skogsmårdarna28:33+2:509:40
3Rune PerssonMalungs OK Skogsmårdarna30:41+4:5810:24

Öppen motion 1

3 390 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lill NallgårdVästerås SOK33:129:47
2Anna BörjesIK Jarl Rättvik42:24+9:1212:30
3Emelie BleyTjalve IF Norrköping44:37+11:2513:09
4Sara BleyTjalve IF Norrköping44:42+11:3013:11
5Mona LindénVäxjö OK44:48+11:3613:12
6Krister GolsäterKorsnäs IF OK45:23+12:1113:23
7Elsa GolsäterKorsnäs IF OK45:25+12:1313:23
8Bernt ForsgrenVästerbergslagens OL47:50+14:3814:06
9Nils ForsgrenVästerbergslagens OL48:58+15:4614:26
10Hugo RydesäterRehns BK55:24+22:1216:20
11Kalle JoonsLeksands OK1:04:55+31:4319:08
12Erik GräfningsGrycksbo IF OK1:08:11+34:5920:06
13Gunilla GräfningsGrycksbo IF OK1:08:23+35:1120:10
14Vide ZetterbergÖSeT SkidO1:42:58+1:09:4630:22

Öppen motion 5

6 700 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lena HermanssonIFK Mora OK37:365:36
2Johanna MaxénTimrå SOK38:52+1:165:48
3Erik WadmanIFK Mora OK40:39+3:036:04
4Amy RankkaForsa OK40:56+3:206:06
5Johan NymanForsa OK40:57+3:216:06
6Fredrik Eggöy MarkhesterSnättringe SK41:28+3:526:11
7Anna LöwegrenKatrineholms OK42:07+4:316:17
8Matilda JonssonIFK Mora OK43:34+5:586:30
9Emma TrofastTjällmo-Godegårds OK46:51+9:156:59
10Per JemthIF Thor48:23+10:477:13
11Anna-Karin NilssonMalungs OK Skogsmårdarna48:52+11:167:17
12Martin StattinHärnösands OK50:56+13:207:36
13Håkan BlomgrenStora Tuna OK51:43+14:077:43
14Andreas DernfalkVästerbergslagens OL52:52+15:167:53
15Lisbet Lidman LarssonHJS-Vansbro OK53:19+15:437:57
16Ulf NordzellÖSeT SkidO54:10+16:348:05
17Anders ClaessonIFK Mora OK55:45+18:098:19
18Katarina BorgSödertälje-Nykvarn OF56:08+18:328:22
19Marie LindbladÖSeT SkidO56:17+18:418:24
20Elisabeth RostAlfta-Ösa OK56:32+18:568:26
21Cecilia AnderssonDalaportens OL57:57+20:218:38
22Per StinessenDalaportens OL1:03:03+25:279:24
23Leija MagnussonAlfta-Ösa OK1:06:25+28:499:54
24Robert ÖstlundSäterbygdens OK1:06:38+29:029:56
25Mohammad MahmoodiSäterbygdens OK1:08:33+30:5710:13
26Malena DernfalkVästerbergslagens OL1:10:00+32:2410:26
27Anders RöstinSöders-Tyresö1:12:46+35:1010:51
28Ann-Sofie EliassonDalaportens OL1:15:47+38:1111:18
29Malin AlbinssonIFK Enskede1:20:07+42:3111:57
30Birgitta JanssonGarphyttans IF1:20:19+42:4311:59
Ida NordlundPiteå IF Orienteringej start
Christer NorinJärfälla OKej start

Öppen motion 9

10 580 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erik JanssonIFK Lidingö SOK54:465:10
2Martin BlomgrenStora Tuna OK55:39+0:535:15
3Ingela RydesäterRehns BK56:54+2:085:22
4Klockar Mattias NääsLeksands OK1:02:35+7:495:54
5Isak AugustssonKlubblös1:03:28+8:425:59
6Martin PerssonÅrsunda IF1:09:00+14:146:31
7Ann EdenhamnSK Leksand1:14:37+19:517:03
8martin brattKlublös1:17:28+22:427:19
9Torbjörn JanssonGarphyttans IF1:18:28+23:427:24
10Stefan PetterssonOxvretens SK1:19:44+24:587:32
11Tomas AnderssonOK Tor1:20:13+25:277:34
12Mats CarlssonSundbybergs IK1:21:04+26:187:39
13Michael WilhelmssonKorsnäs IF OK1:42:10+47:249:39
14Lotta JungåkerKorsnäs IF OK1:44:56+50:109:55

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser