Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Axvallanatta

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Axvallanatta
Arrangörsorganisation: Istrums SK
Datum: fredag 19 oktober 2018

D21

6 920 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elin ClassonOK Orinto42:326:08
2Pernilla OlssonSkåneslättens OL43:26+0:546:16
3Elsa SonessonFalköpings AIK OK44:01+1:296:21
4Emma KindbomIF Hagen46:52+4:206:46
5Ulrika FredrikssonGudhems IF47:48+5:166:54
6Karin HåkanssonOK Gränsen47:50+5:186:54
7Filippa JohanssonJönköpings OK47:59+5:276:56
8Lisa WeimannFalköpings AIK OK54:56+12:247:56
9Anna OlssonTibro OK58:12+15:408:24

H21

8 100 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erik ClassonOK Orinto37:264:37
2Erik Ivarsson SandbergIFK Lidingö SOK38:16+0:504:43
3Albin AxelssonIK Hakarpspojkarna39:51+2:254:55
4Niclas TjernlundSkåneslättens OL40:24+2:584:59
5Richard SjöholmOK Pan-Kristianstad41:20+3:545:06
6Boris NavratilJönköpings OK42:05+4:395:11
7Marcus KvarndalUlricehamns OK43:21+5:555:21
8Niclas StåhlFalköpings AIK OK44:47+7:215:31
9Hannes SvahnOK Ravinen45:24+7:585:36
10Magnus SagerOK Orion47:30+10:045:51
11Jesper LiderudTibro OK47:58+10:325:55
12Daniel HåkanssonOK Gränsen48:52+11:266:01
13Emil SvenssonHjärnarps OL49:29+12:036:06
14Henrik BalaguéFalköpings AIK OK52:50+15:246:31
15Patrik WallinFalköpings AIK OK55:52+18:266:53
16Andreas LeijgårdGudhems IF57:06+19:407:02
17Joel AnderssonIK Gandvik1:01:24+23:587:34
18Victor ArvesvedTibro OK1:01:33+24:077:35
19Anton PetterssonTibro OK1:01:54+24:287:38
Daniel HärströmFalköpings AIK OKej godkänd
Michal BestaJönköpings OKej start
Karl GellermanIF Hagenej start

H20

6 920 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Olle HedmanIF Hagen40:595:55
2Oscar StombergIF Hagen42:31+1:326:08
3Carl HolmbergIF Hagen46:26+5:276:42

D18

6 360 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Julia MarkendahlOK Klyftamo53:108:21
2Malin KindbomIF Hagen53:36+0:268:25
Alma HaagOK Gränsenej godkänd
Tove ErikssonRyda SKej godkänd
Ebba LindOK Skärmenej start

H14

3 660 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jonas OlssonOK Amne25:547:04
2Alvin RösehagVänersborgs SK38:32+12:3810:31
Liam JohanssonIF Hagenej start

D12

2 510 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Andrea EnbomVänersborgs SK15:566:20
2Ida AnderssonVänersborgs SK16:52+0:566:43
3Emilia MellegårdLidköpings VSK19:02+3:067:34
4Linn EnbomVänersborgs SK20:00+4:047:58
Hilma TrofastJönköpings OKej start

H12

2 510 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Felix SvenssonJönköpings OK19:577:56
2Johannes AnderssonVänersborgs SK29:07+9:1011:36

H35

6 920 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mikael MellegårdLidköpings VSK54:557:56

D40

4 450 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ann HyvönenSkattkärrs SOK35:187:55
2Malin WiklundAlmby IK38:43+3:258:42
Maria Rosén ThelinJönköpings OKej start

H40

6 920 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tommy AnderssonVänersborgs SK37:385:26
2Ulrik EnglundTumba-Mälarhöjden OK40:07+2:295:47
3Fredrik SvenssonJönköpings OK42:07+4:296:05
4Mikael TrofastJönköpings OK43:13+5:356:14
5Magnus BertilssonOK Skogshjortarna43:16+5:386:15
6Jonas NiklassonFalköpings AIK OK44:19+6:416:24
7Robert EnbomVänersborgs SK46:02+8:246:39
8Jonas HagströmFalköpings AIK OK46:20+8:426:41
9Tommy HögIK Gandvik55:37+17:598:02
10Håkan SonessonFalköpings AIK OK1:09:10+31:329:59
Björn WinnerstamEskilstuna OLej godkänd
Jan HjortFalköpings AIK OKej start

D45

4 450 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Angelica BrandqvistTibro OK32:297:17
2Karin AnderssonIF Hagen37:34+5:058:26
3Johanna HallqvistUlricehamns OK38:39+6:108:41
4Anna-Karin RybergOK Klyftamo48:57+16:2811:00
5Monika HjellströmGränna-Bygdens OK56:53+24:2412:46

H45

6 360 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Magnus DahlinIK Gandvik41:156:29
2Pär-Magnus BjurekTibro OK44:13+2:586:57
3Tobias HaagOK Gränsen47:17+6:027:26
4Anders KindbomIF Hagen47:38+6:237:29
5Per HåstlundAlmby IK48:14+6:597:35
6Magnus KarlssonRyda SK51:31+10:168:06
7Per CarlssonIF Hagen51:37+10:228:06
8Johan HanssonOK Löftan55:48+14:338:46
9Bo KronOK Flundrehof1:09:02+27:4710:51
10Tobias Den BraverOK Gränsen1:12:14+30:5911:21
11Martin BrandkvistTidaholm SOK Sisu1:23:58+42:4313:12
Mika TolonenOK Amneej godkänd

D50

4 080 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna JohanssonJönköpings OK31:007:35
2Karin TorstenssonFalköpings AIK OK31:34+0:347:44
3Suzy LarssonOK Skogshjortarna31:42+0:427:46
4Elisabeth TollemarkSkogsluffarnas OK32:06+1:067:52
5Kristina Höök PatrikssonOK Klyftamo33:37+2:378:14
6Anna StombergIF Hagen35:40+4:408:44

H50

6 360 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Bo HallbergFalköpings AIK OK39:336:13
2Lars KarlssonValbo AIF40:15+0:426:19
3Jens LindströmTibro OK41:33+2:006:31
4Peter JarlTibro OK42:04+2:316:36
5Peter BrämersonTibro OK42:10+2:376:37
6Thomas LjungqvistTibro OK43:58+4:256:54
7Johan MarsMarkbygdens OK44:12+4:396:56
8Stefan HellqvistOK Flundrehof47:42+8:097:30
9Stefan KarlssonTidaholm SOK Sisu49:05+9:327:43
10Kjell EinarssonOK Skogshjortarna50:14+10:417:53
11Nils GustavssonLidköpings VSK50:18+10:457:54
12Stefan LinderothIF Hagen51:24+11:518:04
Erik LösethFalköpings AIK OKej godkänd
Lars KarlssonOK Gränsenej godkänd

D55

3 660 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maria SkogsbergMariestads FK24:566:48
2Nina BejbomUddevalla OK27:29+2:337:30
3Susanne OlssonGudhems IF34:41+9:459:28
4Marita FilipssonMarkaryds FK38:11+13:1510:25
5Ingrid RoosMotala AIF OL41:27+16:3111:19
Anita BodinGällstadbygdens SOKej start

H55

5 500 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars HolmbergIF Hagen34:526:20
2Jörgen BatzSkarpnäcks OL35:51+0:596:31
3Johan OskarssonLaxå OK36:14+1:226:35
4Anders AxelssonOK Skogsvargarna41:23+6:317:31
5Leif SandahlOK Tyr42:12+7:207:40
6Per AnderssonUlricehamns OK44:59+10:078:10
7Bernt HenrikssonGudhems IF45:33+10:418:16
8Jonas LundgrenTibro OK46:42+11:508:29
9Roy JohanssonOK Skogsvargarna47:12+12:208:34
10Sören WilhelmssonFalköpings AIK OK49:26+14:348:59
11Bertil JohanssonKristinehamns OK51:52+17:009:25
12Bengt KlassonOK Orinto53:27+18:359:43
13Rolf-Arne BornebrattIK Gandvik55:04+20:1210:00

D60

3 350 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Inger WesterbergIF Hagen26:267:53
2Mona ÅkermanValbo AIF28:20+1:548:27
3Eva Rabe MagnussonIF Hagen30:12+3:469:00
4Marite ÅkerströmSOK Träff46:54+20:2814:00
5Mary OlssonVästvärmlands OK53:25+26:5915:56
Monica AbrahamssonGudhems IFej start

H60

4 080 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Christer FranssonMotala AIF OL26:506:34
2Sören LindOK Gipen26:52+0:026:35
3Arne KarlssonTumba-Mälarhöjden OK27:44+0:546:47
4Thom SandvikAvesta OK28:13+1:236:54
5Jan-Ola KarlssonOK Njudung29:15+2:257:10
6Pierre KarlssonOK Alehof30:23+3:337:26
7Owe TörnrothHjobygdens OK30:25+3:357:27
8Magnus AnderssonUlricehamns OK30:35+3:457:29
9Bengt-Åke JanssonFrämmestads IK30:38+3:487:30
10Stefan GunnarssonKristinehamns OK30:46+3:567:32
11Svante AndrénTibro OK31:22+4:327:41
12Lars HagrotTäby OK33:23+6:338:10
12Uno MagnussonIF Hagen33:23+6:338:10
14Tommy RoosFalköpings AIK OK33:30+6:408:12
15Ulf SundinGöteborg-Majorna OK35:09+8:198:36
16Thomas HjertFalköpings AIK OK37:24+10:349:10
Benny HoffmanGudhems IFej godkänd
Jörgen IvarssonHestra IFej start

D65

3 350 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ann-Marie HolmströmGustavsbergs OK37:1611:07
2Kerstin KarlssonTidaholm SOK Sisu38:25+1:0911:28
3Gunilla HogedalVänersborgs SK38:50+1:3411:35
4Britt-Marie AnderssonOK Amne39:33+2:1711:48
5Lisbeth DamsgaardHjärnarps OL41:42+4:2612:26
6Monica IvarssonOK Skogshjortarna52:11+14:5515:34
7Britt-Marie LarssonSOK 6857:13+19:5717:04

H65

4 080 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Bertil KarlssonHjobygdens OK31:357:44
2Tommy WesterbergIF Hagen31:43+0:087:46
3Yngve NilssonOK Gipen35:00+3:258:34
4Lars HogedalVänersborgs SK35:13+3:388:37
5Lars OlssonVästvärmlands OK35:20+3:458:39
6Håkan OlssonHjobygdens OK37:17+5:429:08
7Björn PetterssonUlricehamns OK38:06+6:319:20
8Bernhard GrenaboHjobygdens OK38:14+6:399:22
9Karl-Göran WahlströmAlmby IK38:26+6:519:25
10Hans Andersson StrinningUddevalla OK38:32+6:579:26
11Gunnar BejbomUddevalla OK38:54+7:199:32
12Jan-Åke EmilssonGudhems IF39:00+7:259:33
13Kent IvarssonOK Skogshjortarna39:12+7:379:36
14Bo AnderssonFalköpings AIK OK40:26+8:519:54
15Ingvar AnderssonOK Amne45:57+14:2211:15
16Bertil JohanssonOK Skogshjortarna47:41+16:0611:41
17Tommy HoltbringOK Amne55:05+23:3013:30
Kent ErikssonLerums SOKej start
Bengt JohanssonOK Skogshjortarnaej start

D70

2 340 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lisbeth KarlssonVaggeryds SOK23:5010:11
2Kajsa TofténHjobygdens OK27:07+3:1711:35
3Bibbi AppelgrenMariestads FK29:28+5:3812:35
4Inger HolmstrandHerrljunga SK Skid o OL33:21+9:3114:15

H70

3 350 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karl Evert SvenssonIF Hagen25:447:40
2Bo KlamfeltTibro OK26:24+0:407:52
3Hans-Gösta BernhardMariestads FK27:17+1:338:08
4Stig JohanssonFalköpings AIK OK27:44+2:008:16
5Christer OttossonOK P428:14+2:308:25
6Rune SandbergUddevalla OK29:13+3:298:43
7Sven-Erik JohanssonOK Skogsstjärnan30:39+4:559:08
8Kjell-Åke NilssonUlricehamns OK30:58+5:149:14
9Ronald Mc GrailHjärnarps OL31:48+6:049:29
10Anders PeterssonTibro OK33:53+8:0910:06
11Lars-Olof GustafssonOK Klyftamo36:51+11:0711:00
12Kent OlaussonOK Orinto38:39+12:5511:32
13Evert JohanssonOK Amne42:05+16:2112:33
14Göran RubendahlOK Skogshjortarna42:46+17:0212:45
15Per GranevikJönköpings OK42:59+17:1512:49
16Ingemar LindblomOK Orinto50:29+24:4515:04
17Jan-Olof AnderssonMariestads FK57:12+31:2817:04
Ronny RagnarssonMarkbygdens OKej godkänd
Sune GustavssonTibro OKej godkänd
Reits HallOK Amneej godkänd

D75

2 340 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Britt RangertIK Ymer30:1412:55
2Anne-Catrine PerssonMariestads FK32:56+2:4214:04
3Ann-Catrine AhlströmHjobygdens OK36:01+5:4715:23

H75

3 350 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars JohanssonOK Skogshjortarna27:108:06
2Stig IsraelssonOK Tylöskog29:10+2:008:42
3Folke DahlénLidköpings VSK32:44+5:349:46
4Lars-Erik NilssonMariestads FK37:34+10:2411:12
5Kurt FredrixonOK Skogshjortarna37:41+10:3111:14
6Åke NordbergOK Klyftamo40:28+13:1812:04
7Knut HöökOK Klyftamo44:23+17:1313:14
8Ronny AnderssonOK Skogshjortarna44:51+17:4113:23
9Lennart KarlssonTrollhättans SOK46:08+18:5813:46
10Gunnar BrystHjobygdens OK57:27+30:1717:08
Lars-Erik LarssonOK Amneej start

D80

2 340 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Margareta HolmbergIF Hagen50:4621:41

H80

3 350 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Rune AhlanderJönköpings OK41:5012:29
2Ingemar HolmbergIF Hagen41:59+0:0912:31
3Ove JohanssonOK Järnbärarna42:52+1:0212:47
4Nils JanssonSkattkärrs SOK48:30+6:4014:28
5Kjell PerssonMariestads FK50:40+8:5015:07
6Arne YngströmHagaby GoIF Örebro51:14+9:2415:17
7Arvo HyvönenSkattkärrs SOK53:19+11:2915:54
8Harry BrandkvistTidaholm SOK Sisu1:12:44+30:5421:42

Öppen motion 2

2 510 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Marcus RagnarssonMarkbygdens OK16:376:37
2Marcus SöderbomSävedalens AIK21:53+5:168:43
3Britt GunnarssonKristinehamns OK23:30+6:539:21
4Adam SamuelssonFalköpings AIK OK23:58+7:219:32
5Olivia HoffmanGudhems IF25:17+8:4010:04
6Bengt ÖsterblomK3 IF34:24+17:4713:42
7Conny HallbergTibro OK38:57+22:2015:31
8Annika BrämersonTibro OK41:28+24:5116:31
9Lillemor HallinOK Landehof47:10+30:3318:47
10Inger LindblomOK Orinto50:44+34:0720:12

Öppen motion 4

4 450 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Pär JohanssonKlubblös33:297:31
2Jan SamuelssonFalköpings AIK OK42:24+8:559:31

Öppen motion 7

3 660 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Thomas WesterlundHerrljunga SK Skid o OL23:426:28
2Magnus SöderbomSävedalens AIK26:18+2:367:11
3Niclas KjellmanLidköpings VSK27:08+3:267:24
4Johan HallmanTrollhättans TSOK 28:08+4:267:41
5Robert JakobssonTidaholm SOK Sisu28:40+4:587:49
6Carl-Erik FogelstrandRyda SK30:34+6:528:21
7Julia WallströmTidaholm SOK Sisu31:52+8:108:42
7Lena WallströmTidaholm SOK Sisu31:52+8:108:42
9Patrik FondinHerrljunga SK Skid o OL32:31+8:498:53
10Johannes JakobssonTidaholm SOK Sisu33:23+9:419:07
11Fredrika ErikssonRyda SK33:36+9:549:10
12Anneli AnderssonIK Gandvik33:47+10:059:13
13Lisa SandahlKlubblös34:11+10:299:20
14Magnus StafstedtFrämmestads IK34:31+10:499:25
15Anders SwedinLidköpings VSK39:42+16:0010:50
16Ingvar MarsKinnaströms SK40:27+16:4511:03
17Lars RenbergAstraZeneca IF Mölndal42:09+18:2711:30
18Monika LarssonSkarpnäcks OL44:08+20:2612:03

Öppen motion 8

5 500 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Niklas SahlénIF Hagen44:198:03
2Frida KjellmanLidköpings VSK48:24+4:058:48
3Hans Olof CarlssonKlubblös48:47+4:288:52
4BaLTZAR KarlssonIstrums SK56:30+12:1110:16
5Anders IsraelssonIstrums SK59:30+15:1110:49
6Joel SjöholmOK Pan-Kristianstad1:02:02+17:4311:16

Öppen motion 9

6 920 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Fredrik KarlssonGöteborg-Majorna OK43:126:14
2Philip HjellströmGränna-Bygdens OK55:13+12:017:58
3Christer MannfolkUlricehamns OK55:24+12:128:00

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser