Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Veteran-OL

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Veteran-OL
Arrangörsorganisation: Jönköpings OK
Datum: torsdag 28 september 2017

Damer Kort

2 270 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Carina WennblomJOK45:5920:15
2Bernice AntonssonVaggeryds SOK46:27+0:2820:27
3Gerd WallinJOK48:15+2:1621:15
4Kerstin ElfÖlmstads IS49:26+3:2721:46
5Eva RybergJOK50:06+4:0722:04
6Ingrid KullmanOK Alehof51:42+5:4322:46
7Kaarina VoudinmäkiMullsjö SOK52:55+6:5623:18
8Anita HolmqvistIKHP59:04+13:0526:01
9Karin ClaessonJOK59:07+13:0826:02
10Gunnel LarssonIK Vista1:12:26+26:2731:54
11Monica KammenhedJOK1:12:27+26:2831:54
Yvonne LiljelandVaggeryds SOKutgått

Damer Mellan

2 950 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lisbeth KarlssonVaggeryds SOK43:0014:34
2Lena BarkestamIKHP47:57+4:5716:15
3Kerstin GustafssonOK Gränsen57:35+14:3519:31
4Ann-Britt LingforsIF Hallby SOK59:28+16:2820:09
5Anna-Cajsa ErikssonJOK1:03:36+20:3621:33
6Turid PeterssonIKHP1:05:18+22:1822:08
7Marianne SjöbergOK Gränsen1:09:37+26:3723:35
8Ulla LingJOK1:09:44+26:4423:38
9Kristina JohanssonMullsjö SOK1:21:03+38:0327:28
Vega SlottnerNorrahammarej godkänd

Damer Lång

3 980 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Monica MartinssonOK Tranan56:0114:04
2Lena SternerBottnaryds IF1:12:41+16:4018:15

Herrar Kort

2 270 m, 44 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan SternerBottnaryds IF32:3414:20
2Björn RybergJOK34:46+2:1215:18
3Sigvard ErikssonOK Gränsen36:59+4:2516:17
4Gunnar GrönkvistBottnaryds IF37:09+4:3516:21
5Rolf GabrielssonFalköpings AIK OK37:32+4:5816:32
6Eibert DanielssonSkillingaryds FK38:04+5:3016:46
7Ingemar IvarssonBottnaryds IF38:10+5:3616:48
8Kjell HolmqvistIKHP38:12+5:3816:49
9Lars-Åke ClaessonSkillingaryds FK38:15+5:4116:51
10Arne JohanssonJOK39:04+6:3017:12
11Anders FrönellIKHP39:36+7:0217:26
12Gunnar EckertIKHP41:00+8:2618:03
13Kenneth CarlssonIK Vista41:18+8:4418:11
14Elis TällbergIKHP41:20+8:4618:12
15Lennart BarkestamIKHP41:25+8:5118:14
16Weine CarlssonIKHP41:36+9:0218:19
17Åke PerssonJOK41:47+9:1318:24
18Bernt EmanuelssonSkillingaryds FK42:10+9:3618:34
19Olof OlssonSkillingaryds FK42:11+9:3718:34
20Hans BredhIKHP42:48+10:1418:51
21Anders HjorthJOK45:35+13:0120:04
22Rolf FridénOK Gränsen45:38+13:0420:06
23Per LarssonJOK46:08+13:3420:19
24Stellan CardellKFUM Jönköping IA46:26+13:5220:27
25Eskil FolkelidTenhults SOK46:48+14:1420:37
26Åke RommedahlJOK48:40+16:0621:26
27Agne PerssonTenhults SOK49:24+16:5021:45
28Sture FilipssonSkillingaryds FK49:52+17:1821:58
29Rolf EskilssonJOK49:59+17:2522:01
30Per-Åke SandbergIK Vista51:38+19:0422:44
31Björn MalmqvistJOK53:40+21:0623:38
32Gösta LindblomÖlmstads IS58:23+25:4925:43
33Sören BråhnJOK58:56+26:2225:57
34Alf LarssonIK Vista59:07+26:3326:02
35Bo CarlströmJOK59:15+26:4126:06
36Åke JohanssonTenhults SOK59:52+27:1826:22
37Sture KarlssonOK Gränsen1:00:14+27:4026:32
38Arnold BäckJOK1:01:02+28:2826:53
39Lennart RunströmKFUM Jönköping IA1:02:37+30:0327:35
40Jan WennerbergHallby1:03:12+30:3827:50
41Harald HåkanssonOK Gränsen1:19:31+46:5735:01
Bertil AlvtegenIKHPej godkänd
Carl Johan StillströmTenhults SOKutgått
Bertil JonssonIF Hallby SOKutgått

Herrar Mellan

2 950 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Bengt SörensenJOK38:4413:07
2Hans TrofastTenhults SOK38:49+0:0513:09
3Erland LingJOK39:03+0:1913:14
4Staffan DittmerIKHP40:09+1:2513:36
5Sven-Åke KarlssonIKHP40:54+2:1013:51
6Ingemar KyhlbergTenhults SOK41:00+2:1613:53
7Thomas PeterssonIKHP41:23+2:3914:01
8Bernt EkfeldtVaggeryds SOK41:34+2:5014:05
9Harald HenrikssonLekeryd-Svarttorps SK42:40+3:5614:27
10Per GranevikJOK43:43+4:5914:49
11Sven Erik SjöholmMullsjö SOK44:10+5:2614:58
12Rune AhlanderJOK45:33+6:4915:26
13Bengt BengtssonSkillingaryds FK47:50+9:0616:12
14Bo GustafssonOK Gränsen47:52+9:0816:13
15Rolf JonassonJOK49:26+10:4216:45
16Toivo VoudinmäkiMullsjö SOK50:03+11:1916:57
17Karl-Axel MalmbergTenhults SOK50:31+11:4717:07
18Lennart KarlströmTenhults SOK50:41+11:5717:10
19Ingmar GustavssonVaggeryds SOK52:30+13:4617:47
20Åke SjöbergOK Gränsen53:45+15:0118:13
21Agne RybeckVaggeryds SOK53:54+15:1018:16
22Ingemar EmilssonVaggeryds SOK55:16+16:3218:44
23Börje AnderssonIKHP56:58+18:1419:18
24Ingemar JohannessonVaggeryds SOK1:00:48+22:0420:36
25Lennart KammenhedJOK1:08:39+29:5523:16
26Ingemar FridellVaggeryds SOK1:11:12+32:2824:08
27Gunnar AntonssonJOK1:11:42+32:5824:18
Jan GustavssonIK Vistaej godkänd
Per-Olof NilssonJOKutgått

Herrar Lång

3 980 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kurt SvenssonIKHP34:198:37
2Ulf PalmérUlricehamns OK35:00+0:418:47
3Göran CarnanderIKHP42:43+8:2410:43
4Hans-Åke ArnessonBottnaryds IF43:45+9:2610:59
5Lennart GustafssonJOK46:13+11:5411:36
6Kjell MartinssonOK Tranan48:52+14:3312:16
7Lars GrehnMullsjö SOK49:25+15:0612:24
8Stefan ElmquistTenhults SOK49:49+15:3012:31
9Lars FranssonBottnaryds IF50:33+16:1412:42
10Ingemar GustafssonBottnaryds IF52:30+18:1113:11
11Lars GustafssonOK Gränsen52:55+18:3613:17
12Sören KarlssonMullsjö SOK54:34+20:1513:42
13Klas BjörkIKHP56:07+21:4814:05
14Sven-Olof PetterssonMullsjö SOK1:00:14+25:5515:08
15Gunnar AnderssonIK Vista1:06:04+31:4516:35
16Sonny AnderssonIKHP1:16:04+41:4519:06

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser