Officiell resultatlista för Adventstöpet 2017

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Adventstöpet 2017
Arrangörsorganisation: Selånger SOK
Datum: lördag 25 november 2017

Långa

3 650 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Martin SöderbergSelånger SOK22:496:15
2Gunnar NordströmSelånger SOK30:40+7:518:24
3Jonas KarlssonKovlands IF30:47+7:588:26
4Tomas VirtanenSelånger SOK33:24+10:359:09
5Sten Åke VedinSelånger SOK35:32+12:439:44
6Sebastian NordströmSelånger SOK41:16+18:2711:18
Jonas WibergVK Uvarnaej godkänd

Mellan

3 310 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Christina KällströmSundsvalls OK26:257:58
2Hans-Erik JanssonVK Uvarna26:29+0:048:00
3Stefan WassbrinkVK Uvarna26:31+0:068:00
4Ulrika OlanderAlnö SK26:50+0:258:06
5Jan OlofssonVK Uvarna27:03+0:388:10
6Peter ErngrundSelånger SOK27:35+1:108:20
7Rune LindSelånger SOK29:42+3:178:58
8Frida NordbäckSelånger SOK30:10+3:459:06
9Winn BjörklundSundsvalls OK30:17+3:529:08
10Nathalie CollettNjurunda OK30:23+3:589:10
11Peter LorentzsonSundsvalls OK31:49+5:249:36
12Kristina NilssonVK Uvarna32:36+6:119:50
13Åsa PonténSelånger SOK33:10+6:4510:01
14Östen ErikssonAvesta OK34:10+7:4510:19
15Jon FlordalSundsvalls OK34:18+7:5310:21
16Alexander NorbergHärnösands OK34:52+8:2710:32
17Sanna BerglundHärnösands OK34:54+8:2910:32
18Lina PonténSelånger SOK35:02+8:3710:35
19Viktoria KarlssonKovlands IF36:26+10:0111:00
Mikael AugustssonSelånger SOKej godkänd
Sven Erik SundinSelånger SOKutgått

Korta

2 280 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elisabeth Isaksson NormanVK Uvarna25:3511:13
2Karin ViklundKovlands IF26:24+0:4911:34
3Laila NäslundSelånger SOK27:56+2:2112:15
4Inger LorentzsonSundsvalls OK28:48+3:1312:37
5Christina FlordalSundsvalls OK28:55+3:2012:40
6Alice LindqvistSelånger SOK29:28+3:5312:55
7Carl ErngrundSelånger SOK30:00+4:2513:09
8Moa FlodinAlnö SK30:08+4:3313:12
9Elin KarlssonKovlands IF38:33+12:5816:54
10Olle NäslundSelånger SOK42:11+16:3618:30
Pernilla HannusVK Uvarnaej start
Anna WidmanSundsvalls OKej start

Nybörjare

1 550 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ellen LindqvistSelånger SOK34:5122:29
2Stina KarlssonKovlands IF36:46+1:5523:43

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser