Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för SM, lång, final

TävlingsinformationVisa resultatlista per klassVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: SM, lång
Arrangörsorganisation: IK Hakarpspojkarna
Datum: lördag 8 september 2018 - söndag 9 september 2018

KvalFinal

Attunda OK

4 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
20Karl EngesH21 Final C (36)1:36:49+16:308:56
35Oskar DanielsH21 Final A (37)2:11:17+31:158:32
Johan PerssonH20 Final B (23)ej godkänd
Axel WrådheH21 Final A (37)utgått

Haninge SOK

3 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
3Martin SkärlénH18 Final C (5)1:25:19+27:5012:46
26Joakim SkärlénH21 Final C (36)1:57:18+36:5910:49
42Gustav NirvinH18 Final B (43)2:01:50+1:00:4016:00

IFK Lidingö SOK

8 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
9Anna BachmanD21 Final A (36)2:00:40+19:129:20
11Bryan Russel-KeelyH21 Final C (36)1:30:10+9:518:19
11Emma BjessmoD21 Final A (36)2:01:28+20:009:24
14Sixten HillerhagH21 Final C (36)1:33:58+13:398:40
16Helena KarlssonD21 Final A (36)2:04:41+23:139:39
22Erik Ivarsson SandbergH21 Final B (36)1:39:40+10:337:46
30Caroline PigerreD20 Final A (38)1:42:34+30:2913:13
Mårten BoströmH21 Final B (36)utgått
Nicolas SimoninH21 Final C (36)ej start

Järfälla OK

4 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
7Benjamin LangerakH20 Final B (23)1:16:15+6:158:34
10Johan LangerakH18 Final A (41)1:04:16+5:458:20
14Niklas SvenssonH18 Final B (43)1:11:45+10:359:25
15Oskar EdvardssonH20 Final A (39)1:24:39+7:338:03

Järla Orientering

9 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Espen Hultgreen WeltzienH21 Final C (36)1:20:197:24
2Karolin OhlssonD21 Final A (36)1:48:27+6:598:23
5Petrina CostermansD18 Final A (39)1:04:06+5:2010:24
6Simon FriskH18 Final A (41)1:03:06+4:358:11
8Signe KlintingD21 Final B (17)1:39:07+12:2510:57
12Jens RönnolsH21 Final A (37)1:53:30+13:287:23
29Anna Dahlgren-RosénD21 Final A (36)2:16:45+35:1710:35
31Sara SjökvistD21 Final A (36)2:23:03+41:3511:04
34Oscar BjörckH21 Final B (36)1:55:52+26:459:02

OK Ravinen

11 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Gustav BergmanH21 Final A (37)1:40:026:30
2Ruslan GlebovH21 Final A (37)1:43:21+3:196:43
3Erik HerneH20 Final A (39)1:19:40+2:347:34
6Hannes SvahnH20 Final B (23)1:14:47+4:478:24
8Axel GranqvistH20 Final A (39)1:22:22+5:167:50
15Helena BergmanD21 Final A (36)2:04:33+23:059:38
21Tone AlbrektssonD20 Final A (38)1:32:29+20:2411:55
22Hanna HänströmD20 Final A (38)1:32:35+20:3011:55
27Emilia EngelD18 Final A (39)1:18:01+19:1512:39
Jacob LindstamH21 Final C (36)ej godkänd
Moa WestbladD20 Final A (38)ej godkänd
Elin BergD18 Final B (25)ej start

OK Södertörn

7 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
3Ylva SandénD18 Final B (25)1:01:28+3:0410:27
3Tilde BacklundD18 Final A (39)1:02:05+3:1910:04
11Filip MöllerH18 Final B (43)1:10:09+8:599:13
18Katarina NorrbyD18 Final B (25)1:15:52+17:2812:54
26Mattias IvaresH18 Final A (41)1:11:29+12:589:17
26Hanna LagerbergD18 Final A (39)1:17:17+18:3112:32
Josh BeechH21 Final C (36)ej godkänd

Skogsluffarnas OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
20Elias TidevallH18 Final A (41)1:08:22+9:518:52

Snättringe SK

5 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Jesper LidmarH18 Final A (41)59:50+1:197:46
26Simon HectorH21 Final A (37)2:05:20+25:188:09
27Kristina TedhamreD20 Final A (38)1:38:46+26:4112:43
29Mattias KallhaugeH18 Final A (41)1:14:25+15:549:39
Frida HectorD18 Final A (39)utgått

Sundbybergs IK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
19Niklas CarlssonH20 Final A (39)1:30:31+13:258:36
22Kristoffer TengrothH18 Final A (41)1:09:45+11:149:03

Tullinge SK

4 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Simon ImarkH20 Final A (39)1:17:067:20
13Ella SjöbergD18 Final A (39)1:10:40+11:5411:28
Rebecka HeinrupD21 Final B (17)utgått
Victor ImarkH20 Final A (39)utgått

Tumba-Mälarhöjden OK

4 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
5Max Igor KajanusH18 Final C (5)1:34:39+37:1014:10
21Ebba AdebrantD18 Final A (39)1:15:05+16:1912:11
21Johan GibergH20 Final A (39)1:31:42+14:368:43
35Alexander KällH18 Final A (41)1:18:23+19:5210:10

Täby OK

5 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
9Emma HagrotD20 Final A (38)1:25:43+13:3811:02
10Josefine AnderssonD18 Final B (25)1:09:51+11:2711:52
12Edvin NordströmH20 Final B (23)1:23:53+13:539:25
21Anton HänströmH18 Final B (43)1:14:22+13:129:46
39Fredrik HanssonH18 Final B (43)1:32:22+31:1212:08
Vidar PerssonH20 Final B (23)ej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser