Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, medel, Östergötland

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM, medel, Östergötland
Arrangörsorganisation: OK Motala
Datum: lördag 7 september 2019

D21

4 570 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna WehlinLinköpings OK35:027:39
2Hanna HugossonSundsvalls OK35:30+0:287:46
3Fanny AsketunOK Roxen36:14+1:127:55
4Fredrika VångellLinköpings OK36:17+1:157:56
5Kristina TedhamreSnättringe SK38:10+3:088:21
6Lisa MalmströmTjalve IF Norrköping38:12+3:108:21
7Elin GunnarssonFinspångs SOK40:37+5:358:53
8Emma BengtssonÅrsunda IF40:42+5:408:54
9Ida DalhammerOK Roxen41:43+6:419:07
10Frida VikströmSundsvalls OK42:21+7:199:16
11Klara LjunggrenLinköpings OK44:55+9:539:49
12Kristyna HlubuckovaLinköpings OK45:23+10:219:55
13Hanna Modig TjärnströmLinköpings OK47:28+12:2610:23
14Elin JohanssonFinspångs SOK47:43+12:4110:26
15Susanna ForsellMotala AIF OL47:44+12:4210:26
16Frida KarlssonLinköpings OK48:34+13:3210:37
17Frida Jönsson HellstadiusLinköpings OK50:20+15:1811:00
18Erika BlixtOK Hammaren52:04+17:0211:23
19Julia Modig TjärnströmLinköpings OK58:20+23:1812:45
20Emma ForsbergOK Kåre59:56+24:5413:06
21Emma LiljaBoxholm-Mjölby OL1:05:45+30:4314:23
Sarah PerssonOK Denselnej start
Malin Leijon LindOK Kolmårdenej start
Karin SjögrenTjällmo-Godegårds OKej start
Elisabeth AhlgrenLinköpings OKej start
Stina NeroLinköpings OKej start
Hanna RöstinOK Ravinenej start

H21

5 430 m, 39 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik Ivarsson SandbergOK Denseln32:356:00
2Ville JohanssonOK Kolmården33:13+0:386:07
3Oskar LeinonenOK Kolmården33:50+1:156:13
4Erik MalmbergLinköpings OK34:31+1:566:21
4Peter ErikssonLinköpings OK34:31+1:566:21
6Emil LjungemyrOK Kolmården34:56+2:216:26
7Mathias HallménOK Denseln35:49+3:146:35
8Algirdas BartkeviciusOK Denseln36:06+3:316:38
9Mats RöjgårdOK Kolmården36:22+3:476:41
10Daniel NilssonNyköpings OK36:43+4:086:45
11Martin SmelikLinköpings OK36:50+4:156:46
11Oskar HöglundMotala AIF OL36:50+4:156:46
13Henrik EklundVäxjö OK36:53+4:186:47
14Adam TellsénOK Roxen37:03+4:286:49
15Erik MartinssonLinköpings OK37:10+4:356:50
16Emil TellsénOK Roxen37:22+4:476:52
17Erik PetterssonOK Denseln37:58+5:236:59
18Victor JiglundLinköpings OK38:09+5:347:01
19Simon LundinOK Kolmården39:07+6:327:12
20Maxime BonneauLinköpings OK39:17+6:427:14
21Mikael HåkanssonOK Kolmården40:00+7:257:21
22Tom CampbellOK Kolmården40:08+7:337:23
23Johan AllardLinköpings OK40:27+7:527:26
24Fritjof AxelssonFK Göingarna41:00+8:257:33
25Oscar VångellÄrla IF41:01+8:267:33
26Emil KaleredOK Denseln42:22+9:477:48
27Anton KällströmSala OK43:01+10:267:55
28Jonas AxénMotala AIF OL43:32+10:578:01
29Fredrik JohanssonOK Nackhe44:10+11:358:08
30Pontus LindblomOK Roxen45:36+13:018:23
31Erik BacktemanLinköpings OK46:04+13:298:29
32Rickard IngessonLunds OK46:24+13:498:32
33Vidar SjögrenTjällmo-Godegårds OK46:25+13:508:32
34Fredrik JohanssonLinköpings OK59:36+27:0110:58
35Johan GranathTjällmo-Godegårds OK1:04:26+31:5111:51
36Andreas BergLinköpings OK1:05:01+32:2611:58
37Martin StrömgrenLinköpings OK1:08:20+35:4512:35
38Filip StrömbäckLinköpings OK1:17:39+45:0414:18
39Emil BruhnBoxholm-Mjölby OL1:23:40+51:0515:24

D20

3 490 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linnea HanssonOK Roxen37:2710:43
2Maja WillénÖstersunds OK46:58+9:3113:27
3Malva EvebornOK Roxen47:49+10:2213:42
Tove EkströmLinköpings OKej start
Alice StenquistOK 64 Torpaej start

H20

4 830 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hugo LillieströmOK Roxen29:146:03
2Jonas AnderssonOK Roxen30:29+1:156:18
3Hugo DalhammerOK Roxen31:59+2:456:37
4Rasmus JonssonTjällmo-Godegårds OK36:57+7:437:39
5Hugo EkingeOK Motala41:29+12:158:35
6Jonathan JylltorpLinköpings OK48:50+19:3610:06
August MollénOK Denselnej godkänd

D18

3 490 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tove PetterssonOK Roxen30:508:50
2Linnea SamuelssonNAIS Orienteringsklubb38:05+7:1510:54
3Anna WartewigLVB Leipzig39:07+8:1711:12
4Elin NetzOK Kolmården40:19+9:2911:33
5Karolina RönnbäckOK Eken42:28+11:3812:10
6Hanna LundgrenLinköpings OK45:23+14:3313:00
7Lovisa TunessonSkogspojkarnas OK53:10+22:2015:14
8Hanna KromnérSkogspojkarnas OK1:01:31+30:4117:37
Ellen EkingeOK Motalaej start

H18

3 700 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Leo JohanssonOK Kolmården23:216:18
2Emanuel HerberthsonLinköpings OK23:26+0:056:20
3Viktor WaernqvistOK Kolmården23:52+0:316:27
4Olof LjunggrenLinköpings OK24:12+0:516:32
5Arvid WesterbergOK Kolmården24:33+1:126:38
6Mattis NilssonNAIS Orienteringsklubb26:33+3:127:10
7Simon JohanssonOK Kolmården26:52+3:317:15
8Malte EvebornOK Roxen34:55+11:349:26
9Erik JohnssonOK Kolmården42:03+18:4211:21

D16

3 480 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linnea LundOK Kolmården28:208:08
2Alva SvenskTjällmo-Godegårds OK29:07+0:478:22
3Alice JohanssonFinspångs SOK34:49+6:2910:00
4Elin KjellmanLinköpings OK36:41+8:2110:32
5Lova FrodinOK Roxen49:46+21:2614:18
Ida WaernqvistNAIS Orienteringsklubbej godkänd
Kerstin LjungemyrOK Kolmårdenej start
Fanny ÖstlundOK Kolmårdenej start

H16

3 480 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hugo PerssonOK Denseln22:416:31
2Valter FredrikssonTjalve IF Norrköping25:30+2:497:19
3Johan ÅrbrinkLinköpings OK25:54+3:137:26
4Måns BjörnskiöldOK Roxen28:39+5:588:13
5Sverre RöjgårdOK Kolmården29:18+6:378:25
6Carl-Henrik WassOK Kolmården29:29+6:488:28
7Andreas TörnkvistOK Denseln31:43+9:029:06
8Simon FlankegårdTjalve IF Norrköping33:26+10:459:36
9Ture BergqvistNAIS Orienteringsklubb40:46+18:0511:42
10Karl HjärtsjöTjällmo-Godegårds OK42:02+19:2112:04
11Daniel JonssonTjällmo-Godegårds OK42:21+19:4012:10
12Emil SöderbergTjällmo-Godegårds OK49:18+26:3714:10
13Ludvig KarlqvistTjällmo-Godegårds OK51:17+28:3614:44
Alfons PetersonOK Denselnej godkänd
Albin KjellbergBjörkfors GOIFej start
Francesco SavaniSkogspojkarnas OKej start
Oliver HöögOK Motalaej start
Elmer WaldfeltFinspångs SOKej start

D14

2 930 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sigrid LjunggrenLinköpings OK23:518:08
2Ellen LindforsBjörkfors GOIF25:45+1:548:47
3Sofie EttlingSkogspojkarnas OK26:07+2:168:54
4Yrsa RöjgårdOK Kolmården27:42+3:519:27
5Annie LundOK Kolmården28:09+4:189:36
6Klara ZimmermanTjalve IF Norrköping30:52+7:0110:32
7Sofia TunessonSkogspojkarnas OK31:43+7:5210:49
8Stella RosengrenTjalve IF Norrköping32:16+8:2511:00
9Stina SöderqvistLinköpings OK32:32+8:4111:06
10Sigrid ForsmanLinköpings OK32:51+9:0011:12
11Alva ForsmanLinköpings OK35:29+11:3812:06
12Moa PihlströmOK Roxen37:01+13:1012:38
13Frida SamuelssonBjörkfors GOIF37:42+13:5112:52
14Mindra LangerOK Roxen41:01+17:1013:59
15Moa KleistBoxholm-Mjölby OL43:30+19:3914:50
16Line NidebornOK Roxen54:32+30:4118:36
Emmy BorgOK Denselnej start

H14

2 930 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jacob PåledalOK Roxen22:377:43
2Wilmer KempeOK Denseln24:04+1:278:12
3Hugo BraamOK Denseln24:16+1:398:16
4Arvid Algers OmholtSkogspojkarnas OK24:33+1:568:22
5Rikard HellgrenFinspångs SOK28:07+5:309:35
6Otto NilssonLinköpings OK28:19+5:429:39
7Melker WaldfeltFinspångs SOK28:38+6:019:46
8Elis BönnerBjörkfors GOIF28:53+6:169:51
9Arvid SvenssonBjörkfors GOIF29:19+6:4210:00
10Ludvig EronnLinköpings OK29:57+7:2010:13
11Theo ÅrbrinkLinköpings OK31:13+8:3610:39
12Lucas BerggrenLinköpings OK31:19+8:4210:41
13Vincent DahmTjalve IF Norrköping32:12+9:3510:59
14Gustav HellgrenSkogspojkarnas OK34:53+12:1611:54
15Rasmus VibergOK Roxen38:23+15:4613:06
16Robin WilhelmsonTjalve IF Norrköping38:25+15:4813:06
17Edvin FredrikssonTjalve IF Norrköping38:35+15:5813:10
18Oscar KjellmanLinköpings OK39:13+16:3613:23
19Hugo BjörkhammerBjörkfors GOIF40:27+17:5013:48
20Noah KorallMotala AIF OL41:30+18:5314:09
21Viktor AbrahamssonTjällmo-Godegårds OK42:47+20:1014:36
22Otto ÅkerblomLinköpings OK52:46+30:0918:00
August EkingeOK Motalaej start
Elis PetersonOK Denselnej start
Filip HöögOK Motalaej start
Ian JohanssonLinköpings OKej start
Adam LundqvistOK Motalaej start

D12

2 380 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Irma FrisellBoxholm-Mjölby OL22:289:26
2Ebba SkullmanLinköpings OK23:42+1:149:57
3Tilde EvebornOK Roxen28:03+5:3511:47
4Frida SöderqvistLinköpings OK28:27+5:5911:57
5Emma EngströmFinspångs SOK30:02+7:3412:37
6Clara IllnerTjalve IF Norrköping30:40+8:1212:53
7Alice EttlingSkogspojkarnas OK32:12+9:4413:31
8Stina BerggrenLinköpings OK32:13+9:4513:32
9Tilda MalmströmTjalve IF Norrköping34:40+12:1214:33
10Ebba HjärtsjöTjällmo-Godegårds OK36:17+13:4915:14
11Johanna KleistBoxholm-Mjölby OL37:09+14:4115:36
12Wilma FahlstedtSkogspojkarnas OK38:27+15:5916:09
13Elsa KorallMotala AIF OL44:38+22:1018:45
14Emma LindgrenNAIS Orienteringsklubb45:08+22:4018:57
15Alva LindforsBjörkfors GOIF46:05+23:3719:21
16Märta HaraldssonMotala AIF OL57:38+35:1024:12
17Hannah ÅkerblomLinköpings OK1:03:34+41:0626:42
18Katie SamuelssonBjörkfors GOIF1:03:40+41:1226:45
19Ellika Rashidi StåhlbergOK Motala1:05:44+43:1627:37
20Elina OlssonSidensjö IK1:12:47+50:1930:34
Agnes AdolfssonÖdeshögs SKej godkänd

H12

2 380 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Edvin ÅttingLinköpings OK21:569:12
2Arvid TrofastTjällmo-Godegårds OK25:05+3:0910:32
3Oskar KarlqvistTjällmo-Godegårds OK26:50+4:5411:16
4Joel FrodinOK Roxen30:56+9:0012:59
5Edwin OtterborgLinköpings OK36:00+14:0415:07
6Edwin WedinNAIS Orienteringsklubb36:14+14:1815:13
7Love OtterströmLinköpings OK40:02+18:0616:49
8Timbastian BranderTjalve IF Norrköping40:12+18:1616:53
9Emil HallinOK Motala41:20+19:2417:22
10Vilgot LidvikLinköpings OK42:54+20:5818:01
11Oscar SvenskTjällmo-Godegårds OK47:34+25:3819:59
12Linus SöderbergLinköpings OK47:42+25:4620:02
13Oscar LarssonOK Motala1:11:28+49:3230:01
Emil OscarssonFinspångs SOKej godkänd
Axel JarlNAIS Orienteringsklubbej start

D10

2 410 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lova BraamOK Denseln18:387:43
2Malin GöhlFinspångs SOK20:26+1:488:28
3Agnes NygrenTjalve IF Norrköping21:59+3:219:07
4Anna EnbergLinköpings OK22:26+3:489:18
5Linnéa PåledalOK Roxen23:07+4:299:35
6Linn BorgOK Denseln24:54+6:1610:19
7Elvira SvenskTjällmo-Godegårds OK25:05+6:2710:24
8Disa KorallMotala AIF OL28:21+9:4311:45
9Saga LindellOK Roxen30:23+11:4512:36
10Klara AbrahamssonTjällmo-Godegårds OK31:54+13:1613:14
11Tilde SöderbergLinköpings OK35:07+16:2914:34

H10

2 410 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Felix NidebornOK Roxen19:378:08
2Viggo TörnbergOK Motala23:50+4:139:53
3Olle BengtssonOK Motala24:35+4:5810:12
4Theo IllnerTjalve IF Norrköping24:49+5:1210:17
5Alvin KorallMotala AIF OL26:03+6:2610:48
6Vidar HultmanBjörkfors GOIF28:06+8:2911:39
7Edvin NobrantOK Roxen32:15+12:3813:22
8Hugo AldénOK Roxen34:06+14:2914:08
9Jakob EvebornOK Roxen39:18+19:4116:18
10Rasmus WilhelmsonTjalve IF Norrköping40:11+20:3416:40
11Erik EttlingSkogspojkarnas OK43:34+23:5718:04
12Elliott LovattTjällmo-Godegårds OK56:44+37:0723:32
Hannes PetersonOK Denselnej start

D35

3 440 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Josefina BerntssonLinköpings OK37:5811:02
2Anna KempeOK Denseln41:41+3:4312:07
3Sara SöderqvistLinköpings OK41:53+3:5512:10
4Jenny SandhOK Roxen44:04+6:0612:48
5Lina EttlingSkogspojkarnas OK50:39+12:4114:43

H35

4 830 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik SandhOK Roxen33:296:55
2Torbjörn CarlssonBoxholm-Mjölby OL37:29+4:007:45
3Daniel HasselströmMotala AIF OL39:50+6:218:14
4Henrik TengvallBoxholm-Mjölby OL39:54+6:258:15
5Martin HammarlundMotala AIF OL47:42+14:139:52
6Peter WilhelmsonTjalve IF Norrköping52:24+18:5510:50
7Andreas AxelssonTjällmo-Godegårds OK58:32+25:0312:07

D40

3 440 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna-Stina PåledalOK Roxen31:329:10
2Karolina HellgrenFinspångs SOK32:09+0:379:20
3Lotta FrisellBoxholm-Mjölby OL33:51+2:199:50
4Cecilia EnbergLinköpings OK35:45+4:1310:23
5Anna KorallMotala AIF OL37:32+6:0010:54
6Eva GöhlFinspångs SOK37:36+6:0410:55
7Veronica LundOK Kolmården38:00+6:2811:02
8Emma BerggrenLinköpings OK41:54+10:2212:10
9Jennie KleistBoxholm-Mjölby OL49:20+17:4814:20
10Helena LindgrenNAIS Orienteringsklubb1:05:22+33:5019:00
11Maria LindforsBjörkfors GOIF1:17:09+45:3722:25
Åsa BraamOK Denselnej start

H40

3 700 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bertil EronnLinköpings OK25:226:51
2Tobias TrofastTjällmo-Godegårds OK27:41+2:197:28
3Jonas BraamOK Denseln32:31+7:098:47
4James MelanderTjällmo-Godegårds OK33:46+8:249:07
5Niklas Von SchéeleOK Denseln35:00+9:389:27
6Henrik PetersonOK Denseln36:18+10:569:48
7Stefan NidebornOK Roxen38:31+13:0910:24
8Johan KällsandLinköpings OK40:49+15:2711:01
9Markus HenrikssonLinköpings OK42:53+17:3111:35
10Claes OtterborgLinköpings OK43:21+17:5911:42
11Kristian SamuelssonBjörkfors GOIF44:24+19:0212:00 Ladda ner rutt i gpx-format
12Henrik SöderqvistLinköpings OK46:38+21:1612:36
Martin LindforsBjörkfors GOIFej start
Robert SvenssonBjörkfors GOIFej start

D45

3 130 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jenny RöjgårdOK Kolmården25:288:08
2Annika IvarssonLinköpings OK26:38+1:108:30
3Charlotte FlansbjerOK Djerf27:36+2:088:49
4Maria PetterssonBoxholm-Mjölby OL28:49+3:219:12
5Nina AhlanderOK Denseln28:53+3:259:13
6Marie SvenskTjällmo-Godegårds OK30:04+4:369:36
7Susanne AldénOK Roxen31:48+6:2010:09
8Lotta HaraldssonMotala AIF OL33:50+8:2210:48
9Kristina LjunggrenLinköpings OK35:16+9:4811:16
10Susanne KarlssonOK Denseln37:03+11:3511:50
11Malin PerssonOK Denseln38:04+12:3612:09
12Gith TellsénOK Roxen43:27+17:5913:52
13Angelica BrandqvistTibro OK45:41+20:1314:35
14Maria LangerOK Roxen51:03+25:3516:18
15Karin ZimmermanTjalve IF Norrköping54:43+29:1517:28

H45

3 490 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Björn KarlssonOK Denseln24:577:08
2Erik KarlssonTjällmo-Godegårds OK26:31+1:347:35
3Patrik KleistBoxholm-Mjölby OL26:53+1:567:42
4Andreas KarlqvistTjällmo-Godegårds OK27:44+2:477:56
5Per MagnussonLinköpings OK27:48+2:517:57
6Jonas JohnssonOK Kolmården28:12+3:158:04
6Christian EnbergLinköpings OK28:12+3:158:04
8Åke LjunggrenLinköpings OK29:04+4:078:19
9Martin JarelandLinköpings OK29:24+4:278:25
10Christian Eriksson SternerLinköpings OK29:50+4:538:32
11Kjell SvenssonStjärnorps SK32:34+7:379:19
12Örjan SandellOK Roxen32:39+7:429:21
13Stefan NyströmOK Roxen32:57+8:009:26
14Per KempeOK Denseln33:52+8:559:42
15Jan JohanssonLinköpings OK34:27+9:309:52
16Tomas BomanLinköpings OK34:41+9:449:56
17Stefan TräffNAIS Orienteringsklubb34:44+9:479:57
18Leif LindgrenLinköpings OK35:34+10:3710:11
19Anders KnutssonLinköpings OK35:57+11:0010:18
20Jesper WaldfeltFinspångs SOK36:31+11:3410:27
21Sven-Johan PrytzTjalve IF Norrköping36:37+11:4010:29
22Magnus NilssonLinköpings OK38:10+13:1310:56
23Mattias NilssonBjörkfors GOIF38:20+13:2310:59
24Johan FrodinOK Roxen39:53+14:5611:25
25Jonas WestinNAIS Orienteringsklubb42:11+17:1412:05
26Peter EttlingSkogspojkarnas OK44:17+19:2012:41
27Mats ForsmanLinköpings OK47:31+22:3413:36
28Johan DahmTjalve IF Norrköping51:35+26:3814:46
29Adam LidvikLinköpings OK1:10:12+45:1520:06
Jonas RåbergLinköpings OKej start

D50

2 990 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marie AnderssonNAIS Orienteringsklubb29:179:47
2Lena MolinBoxholm-Mjölby OL31:08+1:5110:24
3Lena LindmanFinspångs SOK31:57+2:4010:41
4Maria OlofssonLinköpings OK33:09+3:5211:05
5Inger GuståsLinköpings OK33:43+4:2611:16
6Lena MalmströmTjalve IF Norrköping35:22+6:0511:49
7Bodil MolinBoxholm-Mjölby OL35:39+6:2211:55
8Susanne PetterssonOK Roxen36:39+7:2212:15
9Gitte EngströmLinköpings OK37:51+8:3412:39
10Lotta BorgLinköpings OK37:58+8:4112:41
11Maria LillieströmOK Roxen39:06+9:4913:04
12Ebba HedegårdOK Kolmården40:06+10:4913:24
13Helena HolmOK Roxen40:54+11:3713:40
14Maria KjellmanLinköpings OK46:11+16:5415:26
15Anna KullbergLinköpings OK47:44+18:2715:57
16Lena StrömbäckLinköpings OK50:09+20:5216:46
17Ulrika WillénÖstersunds OK58:21+29:0419:30

H50

3 440 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan OtterströmLinköpings OK24:097:01
2Anders SvenskTjällmo-Godegårds OK24:22+0:137:05
3Niklas RönnbäckOK Eken25:03+0:547:16
4Mikael WesterbergOK Kolmården25:38+1:297:27
5Thomas PerssonOK Denseln26:41+2:327:45
6Lars KarlssonValbo AIF26:55+2:467:49
7Henrik PetterssonOK Roxen27:06+2:577:52
8Anders LillieströmOK Roxen28:56+4:478:24
9Stefan EngströmLinköpings OK29:34+5:258:35
10Ulf JohnssonSkogspojkarnas OK30:29+6:208:51
11Johan ÅttingLinköpings OK33:00+8:519:35
12Henrik LjungemyrOK Kolmården33:37+9:289:46
13Peter LundOK Kolmården33:44+9:359:48
14Erik WillénÖstersunds OK34:06+9:579:54
15Per GuståsLinköpings OK34:28+10:1910:01
16Per JohanssonMotala AIF OL35:09+11:0010:13
17Johan KnutssonBoxholm-Mjölby OL35:43+11:3410:22
18Jörgen HjortOK Roxen38:16+14:0711:07
19Christer BroströmOK Denseln38:40+14:3111:14
20Anders JohanssonNAIS Orienteringsklubb40:20+16:1111:43
21Magnus HedegårdOK Kolmården40:24+16:1511:44
22Patrik KorallMotala AIF OL41:54+17:4512:10
23Ola SvärmOK Roxen45:25+21:1613:12
24Tomas HammarOK Roxen48:04+23:5513:58
25Anders EnströmOK Eken49:12+25:0314:18
26Fredrik UrbergHammarkinds OK58:39+34:3017:02
Erik HelanderOK Roxenej godkänd
Lars WistedtBoxholm-Mjölby OLej start
Mikael LangerOK Roxenej start

D55

2 940 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anita Seger-WehlinSkogspojkarnas OK27:129:15
2Pia VångellLinköpings OK34:53+7:4111:51
3Marita FilipssonMarkaryds FK42:43+15:3114:31
4Maria BergstrandMotala AIF OL45:45+18:3315:33
5Ingrid RoosMotala AIF OL51:31+24:1917:31
Inger BergLinköpings OKej start

H55

3 280 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Michael WehlinSkogspojkarnas OK23:207:06
2Stefan ThellsénOK Roxen23:57+0:377:18
3Jens LindströmTibro OK25:57+2:377:54
4Pedro LundqvistLinköpings OK27:42+4:228:26
5Anders DalhammerOK Roxen29:47+6:279:04
6Conny BruhnBoxholm-Mjölby OL33:31+10:1110:13
7Jörgen SköldLinköpings OK34:04+10:4410:23
8Leif SandahlOK Tyr42:03+18:4312:49
9Patric MolinBoxholm-Mjölby OL42:15+18:5512:52
10Torbjörn WrighedMotala AIF OL45:26+22:0613:51
11Peter SvenmarckLinköpings OK53:24+30:0416:16
Anders MolinBoxholm-Mjölby OLej start
Joacim AhnheimTibro OKej start

D60

2 520 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mona ÅkermanValbo AIF27:5911:06
2Carina FaxénLinköpings OK32:50+4:5113:01
3Lena RosanderFinspångs SOK33:50+5:5113:25
4Carina Berger-SvenssonMotala AIF OL34:20+6:2113:37
5Lena FröbergTjalve IF Norrköping34:58+6:5913:52
6Inger JohanssonNAIS Orienteringsklubb43:59+16:0017:27
7Pia StålhandskeBjörkfors GOIF45:27+17:2818:02

H60

3 280 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Göran ValfridssonBoxholm-Mjölby OL27:548:30
2Torbjörn OttossonStora Tuna OK29:42+1:489:03
3Mats AnderssonFinspångs SOK30:21+2:279:15
4Tommy ErikssonTjalve IF Norrköping31:16+3:229:31
5Jan-Olof BäckOK Djerf32:00+4:069:45
6Thomas SvenssonMotala AIF OL32:14+4:209:49
7Bengt SchwartzOK Kolmården32:15+4:219:49
8Börje AnderssonLinköpings OK33:43+5:4910:16
9Tommy PatrikssonMatteus SI37:21+9:2711:23
10Mats RosanderFinspångs SOK38:54+11:0011:51
11Sven GranathTjällmo-Godegårds OK40:03+12:0912:12
12Tomas VångellLinköpings OK40:04+12:1012:12
13Christer KarlssonTjällmo-Godegårds OK40:42+12:4812:24
14Karl MollénOK Denseln42:02+14:0812:48
15Karl-Johan NorénBoxholm-Mjölby OL45:15+17:2113:47

D65

2 520 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maria NordwallOK Kolmården31:5912:41
2Gerd HagströmTjalve IF Norrköping38:58+6:5915:27
3Britt-Marie AldénOK Kolmården40:19+8:2015:59
4Carin AnderssonOK Denseln43:09+11:1017:07
5Maud Göthe LundgrenLinköpings OK44:33+12:3417:40
6Maja-Stina GustavssonOK Roxen46:48+14:4918:34
7Barbro ÖstlundOK Roxen48:28+16:2919:13
8Marie SvernestamLinköpings OK51:08+19:0920:17
9Catharina JohanssonOK Kolmården1:01:26+29:2724:22

H65

3 130 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per-Åke TengvallBoxholm-Mjölby OL32:0210:14
2Stephan SvenssonLinköpings OK37:06+5:0411:51
3Bengt-Ove BlomkvistBjörkfors GOIF37:20+5:1811:55
4Anders ÅbergTjällmo-Godegårds OK37:31+5:2911:59
5Erik HallgrenFinspångs SOK41:21+9:1913:12
6Pelle SkullmanLinköpings OK41:53+9:5113:22
7Pär ForsströmStjärnorps SK44:42+12:4014:16
8Anders KjellLinköpings OK50:47+18:4516:13
9Lennart SvernestamLinköpings OK51:37+19:3516:29
10Leif HasselströmMotala AIF OL52:01+19:5916:37
11Göran SvenssonOK Roxen54:03+22:0117:16
12Hannes CarlssonHammarkinds OK1:16:10+44:0824:20
13Hans GuldbrandMotala AIF OL1:20:58+48:5625:52
Håkan TengvallBoxholm-Mjölby OLej godkänd
Bengt ÖstlundOK Roxenej godkänd
Lars StrömTjällmo-Godegårds OKej godkänd

D70

2 400 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Inga-Lill PetterssonLinköpings OK44:4818:40
2Eva LindgrenLinköpings OK46:49+2:0119:30
3Stina KorallMotala AIF OL50:45+5:5721:08
4Inger PetterssonBjörkfors GOIF54:25+9:3722:40

H70

2 990 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Christer SandhOK Roxen30:0210:02
2Anders MonteliusBoxholm-Mjölby OL34:26+4:2411:30
3Rune RingsgårdOK Roxen36:31+6:2912:12
4Håkan GustafssonBoxholm-Mjölby OL36:58+6:5612:21
5Runar AldénOK Kolmården37:45+7:4312:37
6Bo JernbergOK Roxen39:27+9:2513:11
7Gunnar HejdenbergMotala AIF OL41:48+11:4613:58
8Yngve PetterssonLinköpings OK42:23+12:2114:10
9Peter JakobssonLinköpings OK43:55+13:5314:41
10Peter HagströmTjalve IF Norrköping44:17+14:1514:48
11Per GustavssonOK Roxen45:12+15:1015:07
12Ove JohanssonOK Kolmården46:40+16:3815:36
13Jan PetterssonOK Roxen50:31+20:2916:53
14Anders HedinMotala AIF OL58:08+28:0619:26

D75

2 130 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sonja HanssonTjalve IF Norrköping51:2924:10
2Carina LindmanFinspångs SOK52:52+1:2324:49
3Kerstin BengtssonMotala AIF OL56:08+4:3926:21
Gunnel Cassel-SöderbäckOK Ekenej godkänd
Lotta GranholmLinköpings OKej start

H75

2 940 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ingemar LindblomOK Orinto34:2011:40
2Roland AlsénOK Roxen36:33+2:1312:25
3Ulf WaldenfjordLinköpings OK42:47+8:2714:33
4Lennart PetterssonBjörkfors GOIF43:54+9:3414:55
5Gösta LindmanFinspångs SOK52:58+18:3818:00
6Bertil WahlqvistIFK Norrköpings OK57:35+23:1519:35
7Bengt KarlssonLinköpings AIK1:01:12+26:5220:48
8Leif SamorTjällmo-Godegårds OK1:14:57+40:3725:29
Rolf-Inge KarlssonBoxholm-Mjölby OLej godkänd
Kjell HolmströmBjörkfors GOIFej start

D80

2 130 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Britt PetterssonOK Roxen1:04:0430:04

H80

2 400 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders AdlerLinköpings AIK40:1116:44
2Stig BengtssonMotala AIF OL44:14+4:0318:25
3Kjell HagströmLinköpings OK47:29+7:1819:47
4Arne WallbergOK Eken48:27+8:1620:11
5Otto HolmdahlLinköpings OK49:26+9:1520:35
6Sven JonssonOK Roxen52:20+12:0921:48
7Holger PerssonOK Eken53:38+13:2722:20
Nils-Erik ÅbergTjällmo-Godegårds OKej godkänd
Evert ElgefjordOK Kolmårdenej start

Inskolning

1 770 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Linnea AdolfssonÖdeshögs SKfullföljt
Sara HallinOK Roxenfullföljt
Vidar HelanderLinköpings OKfullföljt
Alva LindgrenNAIS Orienteringsklubbfullföljt

U1

2 010 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Arvid HasselströmAlmby IK23:2711:40
2Elias WedinNAIS Orienteringsklubb24:08+0:4112:00
3Alvin LarssonOK Motala24:15+0:4812:03
4Hugo HultmanSkogspojkarnas OK29:25+5:5814:38
5Arvid NobrantOK Roxen31:31+8:0415:40
6Emil TräffNAIS Orienteringsklubb32:13+8:4616:01
7Simon OlssonSidensjö IK33:37+10:1016:43
8Alma HultmanBjörkfors GOIF43:54+20:2721:50
Ylva-Li JarlNAIS Orienteringsklubbej start

U2

2 500 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Helmer BengtssonOK Motala27:4811:07
2Wilma HultmanSkogspojkarnas OK44:12+16:2417:40
3Elis KorallMotala AIF OL44:44+16:5617:53
4Salmeh Rashidi StåhlbergOK Motala46:55+19:0718:46
5Alva CederMotala AIF OL47:13+19:2518:53
6Simon SvenssonTjällmo-Godegårds OK1:04:29+36:4125:47
Tove FahlstedtSkogspojkarnas OKej start
Simon ÅttingLinköpings OKej start

Öppen 1

2 500 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Liselott AnderssonKlubblös34:5413:57
2Brigitte AlsénOK Roxen48:54+14:0019:33
3Maria KarlssonKlubblös49:12+14:1819:40
4Olof WalfridssonSOK Aneby57:20+22:2622:56

Öppen 3

2 920 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Moa GöhlFinspångs SOK41:5314:20
2Linda AlmgrenOK Kolmården44:39+2:4615:17
3Carina CaesarTjällmo-Godegårds OK45:42+3:4915:39
4Stina CaesarTjällmo-Godegårds OK49:51+7:5817:04
5Eva LedinBoxholm-Mjölby OL59:59+18:0620:32
6Kristin OlssonSidensjö IK1:09:11+27:1823:41
7Martin HärjeTjalve IF Norrköping1:10:09+28:1624:01
8Anna HultmanBjörkfors GOIF1:10:28+28:3524:07
9Ann-Sofi KromnérSkogspojkarnas OK1:11:40+29:4724:32
10Annika GranathKlubblös1:11:57+30:0424:38
11Inger LindblomOK Orinto1:30:30+48:3730:59
12Peter KorallMotala AIF OL1:51:19+1:09:2638:07
Tuva Andersson BraskMotala AIF OLej start

Öppen 5

3 340 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik FredrikssonTjalve IF Norrköping39:2011:46
2Ingela ÅrbrinkLinköpings OK48:54+9:3414:38
3Per NobrantOK Roxen53:38+14:1816:03
4Anneli BorgOK Denseln55:07+15:4716:30
5Helen AnderssonBoxholm-Mjölby OL56:58+17:3817:03
6Ylwa HolmqvistOK 64 Torpa1:00:41+21:2118:10
7Anna FröbergOK Roxen1:01:58+22:3818:33
8Louise DalhammerOK Roxen1:06:37+27:1719:56
9Pernilla TunessonSkogspojkarnas OK1:07:16+27:5620:08
10Sofie IllnerTjalve IF Norrköping1:12:02+32:4221:34
11Sara HultmanSkogspojkarnas OK1:39:39+1:00:1929:50
Åsa ForsmanLinköpings OKej start

Öppen 7

3 010 m, 38 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Magnus DjerfstenLinköpings OK27:179:03
2Patrik SvenssonBjörkfors GOIF28:22+1:059:25
3Markus JohanssonLinköpings OK31:59+4:4210:37
4Johan JylltorpLinköpings OK35:07+7:5011:40
5Per-Inge JohanssonKlubblös35:50+8:3311:54
6Torbjörn AlmgrenOK Kolmården36:29+9:1212:07
7Per TellsénOK Roxen36:51+9:3412:14
8Mattias OlssonSidensjö IK37:47+10:3012:33
9Håkan BolinMotala AIF OL37:49+10:3212:33
10Tove PihlströmOK Roxen38:00+10:4312:37
11Emmy LindgrenLinköpings OK39:45+12:2813:12
12Sara RönnbyTjalve IF Norrköping40:24+13:0713:25
13Helene ÖhlundTjalve IF Norrköping41:04+13:4713:38
14Jörgen JonssonKlubblös41:10+13:5313:40
15Per ErikssonLinköpings OK42:21+15:0414:04
16Malin Rydell KleistBoxholm-Mjölby OL44:11+16:5414:40
17Christopher OmbergLinköpings OK44:40+17:2314:50
18Peter FahlstedtSkogspojkarnas OK44:46+17:2914:52
19Annika LindellOK Roxen45:31+18:1415:07
20Bo PetterssonÖstgöta Helikopter SK & IF45:54+18:3715:14
21Anna KarlqvistTjällmo-Godegårds OK45:58+18:4115:16
22Nils SjödinTjalve IF Norrköping47:33+20:1615:47
23Maria SarbergLinköpings OK48:26+21:0916:05
24Anders RörbyMotala AIF OL49:05+21:4816:18
25Sara HelanderDomnarvets GOIF53:07+25:5017:38
26Christer AldénOK Roxen55:14+27:5718:20
27Per FröbergTjalve IF Norrköping55:38+28:2118:28
28Sigvard ErikssonOK Gränsen56:08+28:5118:38
29Roger StigssonLinköpings OK59:28+32:1119:45
30Lena FornanderSkogspojkarnas OK1:01:35+34:1820:27
31Karin ErnfridssonOK 64 Torpa1:01:51+34:3420:32
32Monika LundqvistSkogspojkarnas OK1:04:28+37:1121:25
33Tobias LöflingOK Måsen1:10:01+42:4423:15
34Annie WestlinOK Måsen1:10:03+42:4623:16
35Sara BergqvistNAIS Orienteringsklubb1:13:31+46:1424:25
36Gert KromnérSkogspojkarnas OK1:24:17+57:0028:00
Maria PERSSONTjalve IF Norrköpingej godkänd
Hans SamuelssonOK 64 Torpaej godkänd

Öppen 8

4 850 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fredrik KorallMotala AIF OL41:168:30
2Fredrik JönssonMotala AIF OL41:39+0:238:35
3Jonas OlssonOK Roxen42:33+1:178:46
4Per ÖstlundOK Roxen45:38+4:229:24
5Klara AnderssonOK Pan-Kristianstad48:50+7:3410:04
6Johan CarlsonOK Roxen51:10+9:5410:32
7Olivia FröbergOK Roxen1:01:28+20:1212:40
8Roushan Rezvani AranyLinköpings OK1:20:52+39:3616:40
Lars-Åke ClassonNAIS Orienteringsklubbej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser