Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för MtbO, USM/JSM/SM/VSM, Svenska Cupen, #3, sprint

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: MtbO, USM/JSM/SM/VSM, Svenska Cupen, #3, sprint
Arrangörsorganisation: OK Kåre
Datum: fredag 8 juni 2018

D21

5 200 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emily Benham-KvåleHadeland OL27:195:15
2Linn BylarsForsa OK29:24+2:055:39
3Malin WelénKöping-Kolsva OK29:57+2:385:45
4Sara ForsgrenOK Nolaskogsarna32:28+5:096:14
5Nadia LarssonFredrikshofs IF Skid & OK32:31+5:126:15
6Rebecka HylanderNyköpings OK32:37+5:186:16
7Emelie HolmströmKamrat och IF KIF33:47+6:286:29
8Helena SvenssonFK Herkules34:53+7:346:42
9Anna TidermanSnättringe SK35:51+8:326:53
10Erica OlssonIFK Mora OK35:55+8:366:54
11Amy RankkaForsa OK36:29+9:107:00
12Matilda JonssonIFK Mora OK41:28+14:097:58
13Susanne WallenborgLunds OK43:52+16:338:26

H21

6 040 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Viktor LarssonHagaby GoIF Örebro27:254:32
2Hans Jörgen KvåleHadeland OL28:41+1:164:44
3Linus MoodIFK Mora OK29:13+1:484:50
4Henrik OlofssonOK Kompassen30:10+2:454:59
5Rickard OhlssonSödertälje-Nykvarn OF30:16+2:515:00
6Patrik SvedbergGävle OK30:32+3:075:03
7Jonn Are MyhrenIFK Lidingö SOK30:55+3:305:07
8Jonny EngelOK Ravinen31:27+4:025:12
9Pontus AlfredssonOK Tyr32:12+4:475:19
10Marcus EkKöping-Kolsva OK32:22+4:575:21
11Per GustavssonGöteborg-Majorna OK33:09+5:445:29
12Martin HammarbergSundsvalls OK33:26+6:015:32
13Sebastian SvärdHaninge SOK33:36+6:115:33
14Erik FrostIFK Mora OK33:37+6:125:33
15Magnus BlåuddOK Rodhen33:42+6:175:34
16Tobias SteenHaninge SOK35:34+8:095:53
17Felix TidermanSöders-Tyresö35:59+8:345:57
18Erik ThuressonOK Pan-Kristianstad36:08+8:435:58
19Joakim SkärlénHaninge SOK36:26+9:016:01
20Henrik FröjdRehns BK38:26+11:016:21
21Klaus CsúcsIFK Mora OK40:52+13:276:45
22Torbjörn JanssonGarphyttans IF51:35+24:108:32
Erik RostAlfta-Ösa OKdiskvalificerad
Marcus JanssonGarphyttans IFdiskvalificerad
Hampus LarssonFK Göingarnaej godkänd
Filip BergströmKvarnsvedens GOIF OKej godkänd
Marcus WadellUlricehamns OKej godkänd
Thomas JanssonGarphyttans IFej start
Daniel SteenHaninge SOKej start

D17-D20

4 570 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alva JonssonLånghundra IF32:097:02
2Julia WannerAvesta OK34:12+2:037:29
3Adelina FunkeLeksands OK35:12+3:037:42
4Emma JonssonIFK Mora OK37:18+5:098:09

H17-H20

5 200 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Axel ErikssonKvarnsvedens GOIF OK27:055:12
2Gustav JohnssonIFK Mora OK28:21+1:165:27
3Viktor BergLeksands OK30:56+3:515:56
4Emil AnderssonHaninge SOK32:49+5:446:18
5Martin SkärlénHaninge SOK35:15+8:106:46
6Rikard BergströmKvarnsvedens GOIF OK35:43+8:386:52
7Aron ThorénRonneby OK50:41+23:369:44
Joel ErnstssonFinspångs SOKej godkänd

D16

4 240 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Vendela SöderqvistOK Kåre23:345:33
2Emma EliassonDomnarvets GOIF25:31+1:576:01
3Thea NordinKorsnäs IF OK29:54+6:207:03
4Moa WallenborgLunds OK30:57+7:237:17
5Tilda GolsäterKorsnäs IF OK32:05+8:317:34
6Tilda BergLeksands OK34:23+10:498:06
7Felicia SahlénVästerås SOK50:46+27:1211:58

H16

4 450 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hugo MandingerTrollhättans SOK21:064:44
2Melker NordgrenOK Kåre22:56+1:505:09
3Viktor LöfgrenSödertälje-Nykvarn OF25:50+4:445:48
4Felix BäckstädeVisborgs OK26:55+5:496:02
5Isak BerggrenGävle OK27:08+6:026:05
6Isak GeliusSnättringe SK27:43+6:376:13
7Simon Karlsson HolmerIFK Mora OK28:30+7:246:24
8Klockar-Eskil NääsLeksands OK30:16+9:106:48
9Linus BacklundTrollhättans SOK39:34+18:288:53
Albin EronnLinköpings OKej godkänd
Thobias BrodinIFK Mora OKej start

D14

3 660 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Klara ErssonOK Kåre27:237:28
2Sofia TunessonSkogspojkarnas OK27:33+0:107:31
3Elvira BjörnbergVästerås SOK31:36+4:138:38
4Klara BäckstädeVisborgs OK36:31+9:089:58
5Sara WallinKorsnäs IF OK38:27+11:0410:30
Irma BergDomnarvets GOIFej godkänd
Embla ThorénRonneby OKej godkänd
Stina BernGarphyttans IFej godkänd
Ida ErnstssonFinspångs SOKej godkänd

H14

3 660 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jon HanssonOK Kåre19:245:18
2Esbjörn Montelius RisbergOK Kåre20:38+1:145:38
3Axel ErikssonStora Tuna OK21:48+2:245:57
4Wille SöderqvistOK Kåre22:44+3:206:12
5Ludvig EronnLinköpings OK30:54+11:308:26
6Rasmus HedarOK Tor31:45+12:218:40
Eric JohanssonOK Kåreej godkänd
Lucas WannerAvesta OKej godkänd
Hugo AtterbrandOK Kåreej godkänd
Björn RennerOK Södertörnej godkänd
Viktor ZillingOK Södertörnej godkänd
Albin SjöblomOK Kåreej godkänd
Leo AlvolinOK Kåreej start

D12

2 830 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maja EliassonDomnarvets GOIF20:067:06
2Nova SahlénVästerås SOK20:36+0:307:16
3Signe FeilSundsvalls OK22:35+2:297:58
4Lovisa BjörnbergVästerås SOK30:44+10:3810:51

H12

2 830 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ludvig Eggöy MarkhesterSnättringe SK17:516:18
2Axel GräfningsGrycksbo IF OK18:39+0:486:35
3Elias HörnellDomnarvets GOIF18:49+0:586:38
Neo CederqvistVisborgs OKej godkänd

D40

4 450 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mia EronnLinköpings OK25:035:37
2Sonia RodiéreIFK Lidingö SOK25:09+0:065:39
3Kristin HellmanOK Linné26:39+1:365:59
4Florence BergDomnarvets GOIF29:00+3:576:31
5Malin PilvingeOK Kolmården33:18+8:157:28
6Anne-li LidmanJärfälla OK35:59+10:568:05
7Gunilla GräfningsGrycksbo IF OK36:00+10:578:05
8Daniela RennerOK Södertörn36:06+11:038:06
9Anna BerggrenGävle OK43:00+17:579:39
10Ulrika AnderssonHaninge SOK43:21+18:189:44
10Ann-Sofie TäckOK Hammaren43:21+18:189:44
12Elinor DalstrandÅmåls OK43:57+18:549:52
Lena Karlsson HolmerIFK Mora OKej godkänd
Cecilia RönnfjärdOK Skogsfalkenej godkänd
Stina FeilSundsvalls OKej godkänd

H40

5 200 m, 41 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ola JäderbergLeksands OK24:144:39
2Staffan ErikssonStora Tuna OK26:05+1:515:00
3Erik ErnstssonFinspångs SOK26:36+2:225:06
4Ronnie PetterssonHaninge SOK26:51+2:375:09
5Kristofer SidenvallIFK Umeå26:58+2:445:11
6Ola SvärdHaninge SOK27:07+2:535:12
7Henrik JonssonIFK Mora OK27:25+3:115:16
8Nils MalmIFK Lidingö SOK27:32+3:185:17
9Jiri ProchazkaDomnarvets GOIF28:01+3:475:23
10Andreas MathisenVästerås SOK28:12+3:585:25
11Bertil EronnLinköpings OK28:31+4:175:29
12Mikael JohanssonVärend GN OL28:32+4:185:29
13Ulf ÖjeboIFK Lidingö SOK29:04+4:505:35
14Pontus FunkeLeksands OK29:17+5:035:37
15Fredrik ForsgrenOK Nolaskogsarna29:18+5:045:38
16Anders JanssonGrycksbo IF OK29:31+5:175:40
17Christer CasselsjöOK Kolmården29:40+5:265:42
18Peo BergLeksands OK29:44+5:305:43
19Tony LarssonOK Skogsfalken29:51+5:375:44
20Nils PistoraLunds OK30:32+6:185:52
21Thomas NordströmSkogslöparna30:57+6:435:57
22Magnus EliassonDomnarvets GOIF30:59+6:455:57
23Stefan WennbergSkattkärrs SOK31:10+6:565:59
24Mikael NolåkersKvarnsvedens GOIF OK31:55+7:416:08
25Henrik HolmbergKöping-Kolsva OK32:01+7:476:09
26Ulf AnderssonHaninge SOK32:07+7:536:10
27Mikael SvenssonFK Herkules32:43+8:296:17
28Stellan TäckOK Hammaren33:16+9:026:23
29Malte LennerstedtLunds OK33:18+9:046:24
30Mats HörnellDomnarvets GOIF34:47+10:336:41
31Janne SkarnerLeksands OK35:58+11:446:55
32Johan StenbergIF Thor36:09+11:556:57
33Fredrik Eggöy MarkhesterSnättringe SK39:27+15:137:35
34Kristians MikelsonsStockholm Multisport Klubb39:31+15:177:35
35Ola ErikssonKvarnsvedens GOIF OK39:44+15:307:38
36Henrik LöfgrenSödertälje-Nykvarn OF40:05+15:517:42
37Stefan PetterssonSödertälje-Nykvarn OF41:45+17:318:01
38Erik JonssonLånghundra IF42:05+17:518:05
Jesper SvedbergIFK Lidingö SOKdiskvalificerad
Andreas ElgesjöDomnarvets GOIFej godkänd
Per MelanderIF Thorej godkänd
Anders ÅdahlMölndal Outdoor IFej start

D50

4 240 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Suzy LarssonOK Skogshjortarna24:505:51
2Ingrid AlexanderssonStora Tuna OK25:26+0:365:59
3Monica KollbergEksjö SOK25:49+0:596:05
4Marie HedarOK Tor26:51+2:016:19
5Pia FrostIFK Mora OK28:06+3:166:37
6Åsa BergströmTäby OK28:21+3:316:41
7Ylva GrapeDalaportens OL28:39+3:496:45
8Ingrid SvenssonFinspångs SOK28:40+3:506:45
9Susanne WelénKöping-Kolsva OK30:15+5:257:08
10Cecilia LingerudOK Skogsfalken30:36+5:467:13
11Lena JanssonGarphyttans IF31:06+6:167:20
12Maria EmanuelssonDomnarvets GOIF31:35+6:457:26
13Marie FröjdRehns BK32:07+7:177:34
14Helena HolmbergKöping-Kolsva OK32:37+7:477:41
15Lotta Lidman AlmqvistVästerviks OK32:52+8:027:45
16Eva LindgrenFinspångs SOK37:42+12:528:53
17Johanna AlmlundHaninge SOK39:19+14:299:16
18Anette ForssGarphyttans IF42:17+17:279:58
19Lisbeth CelanderKristinehamns OK43:42+18:5210:18

H50

4 570 m, 40 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stefan KillbergKvarnsvedens GOIF OK24:395:23
2Anders StjerndahlIFK Lidingö SOK24:52+0:135:26
3Mats HeldtSödertälje-Nykvarn OF25:06+0:275:29
4Patrik TidermanSöders-Tyresö25:40+1:015:36
5Stefan KollbergEksjö SOK25:42+1:035:37
6Magnus HellbergEskilstuna OL25:48+1:095:38
7Gunnar NilssonFinspångs SOK25:51+1:125:39
8Lars PerssonOK Skogsfalken26:07+1:285:42
9Pesho HedbergLunds OK26:23+1:445:46
10Magnus BernGarphyttans IF26:31+1:525:48
11Stefan JohanssonTrosabygdens OK26:35+1:565:49
12Tomas NormanLeksands OK27:05+2:265:55
13Per LeidevallDomnarvets GOIF27:17+2:385:58
14Mats JohanssonIFK Mora OK27:49+3:106:05
15Erik NylundJärfälla OK28:15+3:366:10
16Jonas HolmgrenOK Hammaren29:00+4:216:20
17Leif ErikssonSträngnäs-Malmby OL29:02+4:236:21
18Kjell EinarssonOK Skogshjortarna29:18+4:396:24
19Mattias LindahlSundsvalls OK29:24+4:456:25
20Kjell KlarSäterbygdens OK29:32+4:536:27
21Benny LindgrenFinspångs SOK30:24+5:456:39
22Peter BergströmKvarnsvedens GOIF OK30:29+5:506:40
23Urban RisbergEskilstuna OL30:49+6:106:44
24Fredrik ÅslundKatrineholms OK31:12+6:336:49
25David NolåkersKvarnsvedens GOIF OK33:27+8:487:19
26Leif CelanderKristinehamns OK33:46+9:077:23
27Kjell EmanuelssonDomnarvets GOIF34:22+9:437:31
28Christer NorinJärfälla OK34:33+9:547:33
29Staffan ZillingOK Södertörn34:38+9:597:34
30Per NylundJärfälla OK35:55+11:167:51
31Claes RennerOK Södertörn37:13+12:348:08
32Lars ThorénRonneby OK38:28+13:498:25
33Johan AbrahamssonGällstadbygdens SOK44:39+20:009:46
34Conny ErikssonIFK Mora OK44:55+20:169:49
35Bo PerssonOK Lindéna51:37+26:5811:17
Magnus AasaOK Kullingshofej godkänd
Joakim SorinderOK Skogsfalkenej godkänd
Mikael KullinOK Tyrej godkänd
Anders AbrahamssonGammelstads IFej godkänd
Peter RosénAlfta-Ösa OKej godkänd

D60

3 660 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1My RönnolsTäby OK34:109:20
2Birgitta JanssonGarphyttans IF39:27+5:1710:46
Margareta MeitonIFK Lidingö SOKej godkänd

H60

4 240 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulf ErikssonStora Tuna OK22:165:15
2Anders ThomassonUlricehamns OK23:07+0:515:27
3Lars PonténIF Thor23:50+1:345:37
4Esbjörn AndrénKvarnsvedens GOIF OK24:07+1:515:41
5Yngve GottfridssonOK Tyr24:22+2:065:44
6Nils-Robert PerssonTullinge SK24:45+2:295:50
7Torbjörn LarssonStora Tuna OK26:07+3:516:09
8Sonny MyrefeltKalmar OK26:55+4:396:20 Ladda ner rutt i gpx-format
9Gunnar MunkteliusSurahammars SOK26:59+4:436:21 Ladda ner rutt i gpx-format
10Eero O NiemiSkogslöparna27:34+5:186:30
11Bo HerderssonMarkbygdens OK28:08+5:526:38
12Håkan LindbergVäsby OK28:34+6:186:44
13Rune NolåkersKvarnsvedens GOIF OK28:36+6:206:44
14Åke GustafssonBergnäsets AIK29:56+7:407:03
15Lars SahlbergLeksands OK30:09+7:537:06
16Lars-Gunnar AndénSödertälje-Nykvarn OF30:23+8:077:09
17Manfred OlejnikSOK Viljan31:02+8:467:19
18Jonny HanssonBromma-Vällingby SOK31:19+9:037:23
19Thomas AlmqvistVästerviks OK31:24+9:087:24
20Lars RönnolsTäby OK31:34+9:187:26
21Anders AsplundJärla Orientering33:14+10:587:50
22Göran WelénKöping-Kolsva OK34:44+12:288:11
23Kent BergendahlNyköpings OK34:47+12:318:12
24Sten GranathTjällmo-Godegårds OK35:38+13:228:24
Maffe FrostIFK Mora OKej godkänd
Leif AhlstrandIF Hallby SOKej godkänd
Claes LindbergLunds OKej godkänd
Björn LidmanJärfälla OKej godkänd
Urban ÅbergTjällmo-Godegårds OKej start

H70

3 660 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karl-Olof BorgOckelbo OK27:117:25
2Bengt AnderssonSöders-Tyresö28:48+1:377:52
3Claes-Göran LundbergUlricehamns OK29:35+2:248:04
4Rune ArvidssonMarkbygdens OK31:59+4:488:44
5Ingemar LöfqvistStjärnorps SK32:57+5:469:00
6Lars-Åke SjökvistVärend GN OL41:31+14:2011:20
7Lars EnglundJärla Orientering41:49+14:3811:25
8Jan-Erik WibergJärla Orientering56:25+29:1415:24
Per-Martin GustavsonTjällmo-Godegårds OKej godkänd
Ronny HedlundOK Södertörnej godkänd
Bengt StenerhagVästerbergslagens OLej godkänd
Hans OlevikEdsbyns OKej godkänd
Kjell ErikssonInsjöns IF OKej godkänd

Öppen motion 1

2 770 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ville ElgesjöDomnarvets GOIF17:336:20
1Anna ElgesjöDomnarvets GOIF17:336:20
3Ida AttebrandOK Kåre22:17+4:448:02
4Alice HellmanOK Linné27:19+9:469:51
5Erik GräfningsGrycksbo IF OK28:47+11:1410:23

Öppen motion 6

4 150 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karin JäderbergLeksands OK22:595:32
2Arvid HofgaardStockholm23:53+0:545:45
3Björn HenrikssonNorrbärke SK26:23+3:246:21
4Stina BjörnbergVästerås SOK28:58+5:596:58
Martin AnderssonOK Skogsfalkenej godkänd

Öppen motion 7

4 240 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hanna RostAlfta-Ösa OK24:205:44
2Stefan NilssonStora Tuna OK26:20+2:006:12
3Erik BacklundTrollhättans SOK28:46+4:266:47
4Jenny WåhlinDomnarvets GOIF29:05+4:456:51
5Johan KruskopfKorsnäs IF OK30:05+5:457:05
6Annika DavidssonVästerås SOK32:53+8:337:45
7Charlotta WallinKorsnäs IF OK33:29+9:097:53
8Göran SvenssonSkillingaryds FK33:53+9:337:59
9Katarina JohanssonSundsvalls OK34:57+10:378:14
Hans KruskopfKorsnäs IF OKej godkänd

Öppen motion 8

5 200 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Martin SchagerlindTrollhättans SOK27:125:13
2Sara HaleInget32:36+5:246:16
3Daniel BjörnbergVästerås SOK33:55+6:436:31
4Mattias TunessonSkogspojkarnas OK35:09+7:576:45
5Mats JönssonKorsnäs IF OK35:50+8:386:53
6Pernilla SahlénVästerås SOK38:05+10:537:19
7Lisa LindgrenStora Tuna OK38:14+11:027:21
8Anders SahlénVästerås SOK38:39+11:277:25
9Klockar Mattias NääsLeksands OK38:49+11:377:27
10Mikael DavidssonVästerås SOK41:27+14:157:58
11Robin LarssonFK Göingarna42:31+15:198:10
12Anders GalinSurahammars SOK45:05+17:538:40
13Kristin RamsellLeksands OK52:58+25:4610:11

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser