Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för MtbO, USM/JSM/SM/VSM, Svenska Cupen, #4, lång

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: MtbO, USM/JSM/SM/VSM, Svenska Cupen, #4, lång
Arrangörsorganisation: OK Kåre
Datum: lördag 9 juni 2018

D21

18 350 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nadia LarssonFredrikshofs IF Skid & OK1:58:026:25
2Linn BylarsForsa OK2:01:36+3:346:37
3Sara ForsgrenOK Nolaskogsarna2:14:00+15:587:18
4Emelie HolmströmKamrat och IF KIF2:16:08+18:067:25
5Rebecka HylanderNyköpings OK2:20:48+22:467:40
6Malin WelénKöping-Kolsva OK2:21:37+23:357:43
7Amy RankkaForsa OK2:24:20+26:187:51
8Anna TidermanSnättringe SK2:24:46+26:447:53
9Susanne WallenborgLunds OK2:26:01+27:597:57
10Helena SvenssonFK Herkules2:32:03+34:018:17
11Ella OlssonGrycksbo IF OK2:39:53+41:518:42
12Erica OlssonIFK Mora OK2:43:07+45:058:53
13Ida HylanderNyköpings OK2:44:59+46:578:59
14Matilda JonssonIFK Mora OK3:23:15+1:25:1311:04
Emily Benham-KvåleHadeland OLej godkänd

H21

24 970 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marcus JanssonGarphyttans IF2:08:435:09
2Viktor LarssonHagaby GoIF Örebro2:11:51+3:085:16
3Hans Jörgen KvåleHadeland OL2:13:17+4:345:20
4Henrik OlofssonOK Kompassen2:19:19+10:365:34
5Marcus WadellUlricehamns OK2:22:05+13:225:41
6Oskar JohanssonVästvärmlands OK2:23:21+14:385:44
7Sebastian SvärdHaninge SOK2:25:24+16:415:49
8Per GustavssonGöteborg-Majorna OK2:26:20+17:375:51
9Jonny EngelOK Ravinen2:27:14+18:315:53
10Magnus BlåuddOK Rodhen2:32:52+24:096:07
11Jonn Are MyhrenIFK Lidingö SOK2:37:50+29:076:19
12Erik ThuressonOK Pan-Kristianstad2:39:50+31:076:24
13Peter AlvarssonMålilla OK2:41:39+32:566:28
14Erik FrostIFK Mora OK2:42:46+34:036:31
15Martin SchagerlindTrollhättans SOK2:47:19+38:366:42
16Hampus LarssonFK Göingarna2:47:29+38:466:42
17Felix TidermanSöders-Tyresö3:13:02+1:04:197:43
18Torbjörn JanssonGarphyttans IF3:25:18+1:16:358:13
Klaus CsúcsIFK Mora OKej godkänd
Pontus AlfredssonOK Tyrej godkänd
Henrik FröjdRehns BKej godkänd
Niklas StrömKvarnsvedens GOIF OKej godkänd
Joakim SkärlénHaninge SOKej godkänd
Patrik SvedbergGävle OKej godkänd
Tobias SteenHaninge SOKej godkänd
Marcus EkKöping-Kolsva OKej godkänd
Linus MoodIFK Mora OKej godkänd
Daniel SteenHaninge SOKej start
Thomas JanssonGarphyttans IFej start

D17-D20

12 330 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alva JonssonLånghundra IF1:35:047:42
2Maja MörthLeksands OK1:35:49+0:457:46
3Adelina FunkeLeksands OK1:50:54+15:508:59
4Julia WannerAvesta OK1:53:16+18:129:11

H17-H20

15 480 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Joel ErnstssonFinspångs SOK1:14:204:48
2Gustav JohnssonIFK Mora OK1:24:53+10:335:29
3Axel ErikssonKvarnsvedens GOIF OK1:26:19+11:595:34
4Rikard BergströmKvarnsvedens GOIF OK1:35:15+20:556:09
5Hugo JakobssonEksjö SOK1:36:43+22:236:14
6Viktor BergLeksands OK1:43:09+28:496:39
7Martin SkärlénHaninge SOK1:50:22+36:027:07
Emil ArvidssonSäterbygdens OKej start

D16

8 960 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Vendela SöderqvistOK Kåre59:426:39
2Tilda GolsäterKorsnäs IF OK1:02:50+3:087:00
3Tilda BergLeksands OK1:08:42+9:007:40
4Moa WallenborgLunds OK1:11:53+12:118:01
5Emma EliassonDomnarvets GOIF1:20:44+21:029:00
6Felicia SahlénVästerås SOK1:47:08+47:2611:57

H16

11 970 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Melker NordgrenOK Kåre51:294:18
2Hugo MandingerTrollhättans SOK54:51+3:224:34
3Felix BäckstädeVisborgs OK1:01:35+10:065:08
4Viktor LöfgrenSödertälje-Nykvarn OF1:07:44+16:155:39
5Erik LarssonIFKMora1:08:54+17:255:45
6Isak BerggrenGävle OK1:31:17+39:487:37
7Linus BacklundTrollhättans SOK1:33:49+42:207:50
Thobias BrodinIFK Mora OKej start

D14

7 510 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sofia TunessonSkogspojkarnas OK42:395:40
2Ida ErnstssonFinspångs SOK43:06+0:275:44
3Stina BernGarphyttans IF47:09+4:306:16
4Klara ErssonOK Kåre52:57+10:187:03
5Irma BergDomnarvets GOIF55:08+12:297:20
6Elvira BjörnbergVästerås SOK1:00:25+17:468:02
7Klara BäckstädeVisborgs OK1:14:32+31:539:55
Embla ThorénRonneby OKej start

H14

7 510 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lucas WannerAvesta OK41:145:29
2Björn RennerOK Södertörn41:59+0:455:35
3Jon HanssonOK Kåre43:01+1:475:43
4Hugo AtterbrandOK Kåre45:21+4:076:02
5Anton ForsHJS-Vansbro OK46:29+5:156:11
6Esbjörn Montelius RisbergOK Kåre48:04+6:506:24
7Wille SöderqvistOK Kåre49:57+8:436:39
8Albin SjöblomOK Kåre51:33+10:196:51
9Eric JohanssonOK Kåre54:05+12:517:12
10Rasmus HedarOK Tor55:08+13:547:20
11Viktor NorbergStora Tuna OK1:01:40+20:268:12
12Viktor ZillingOK Södertörn1:14:30+33:169:55
Axel MäkinenOK Hammarenej start
Leo AlvolinOK Kåreej start

D12

6 510 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Signe FeilSundsvalls OK40:026:08
2Nova SahlénVästerås SOK58:06+18:048:55
3Lovisa BjörnbergVästerås SOK1:41:31+1:01:2915:35

H12

6 510 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Axel GräfningsGrycksbo IF OK43:136:38
2Elias HörnellDomnarvets GOIF46:12+2:597:05
3Neo CederqvistVisborgs OK50:07+6:547:41

H10

4 940 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Pelle JakobssonEksjö SOK40:258:10

D40

11 840 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mia EronnLinköpings OK1:05:235:31
2Kristin HellmanOK Linné1:12:00+6:376:04
3Sonia RodiéreIFK Lidingö SOK1:15:19+9:566:21
4Florence BergDomnarvets GOIF1:19:20+13:576:42
5Malin PilvingeOK Kolmården1:21:49+16:266:54
6Cecilia RönnfjärdOK Skogsfalken1:29:27+24:047:33
7Ulrika NolåkersKvarnsvedens GOIF OK1:31:09+25:467:41
8Ann-Sofie TäckOK Hammaren1:36:29+31:068:08
9Gunilla GräfningsGrycksbo IF OK1:37:44+32:218:15
10Anna BerggrenGävle OK1:39:53+34:308:26
11Daniela RennerOK Södertörn1:42:15+36:528:38
12Inger JärvikenNorbergs OK1:45:00+39:378:52
13Elinor DalstrandÅmåls OK1:48:10+42:479:08
Anne-li LidmanJärfälla OKej godkänd

H40

16 790 m, 38 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Andreas ElgesjöDomnarvets GOIF1:30:185:22
2Tony LarssonOK Skogsfalken1:34:46+4:285:38
3Ola JäderbergLeksands OK1:35:28+5:105:41
4Andreas MathisenVästerås SOK1:39:47+9:295:56
5Nils MalmIFK Lidingö SOK1:40:26+10:085:58
6Christer CasselsjöOK Kolmården1:41:00+10:426:00
7Bertil EronnLinköpings OK1:41:22+11:046:02
8Henrik HolmbergKöping-Kolsva OK1:42:12+11:546:05
9Ulf ÖjeboIFK Lidingö SOK1:44:06+13:486:12
10Henrik JonssonIFK Mora OK1:44:24+14:066:13
11Ronnie PetterssonHaninge SOK1:45:10+14:526:15
12Erik ErnstssonFinspångs SOK1:45:28+15:106:16
13Pontus FunkeLeksands OK1:45:38+15:206:17
14Anders KnutssonLinköpings OK1:47:01+16:436:22
15Stefan PetterssonSödertälje-Nykvarn OF1:49:14+18:566:30
16Anders JanssonGrycksbo IF OK1:49:24+19:066:30
17Peo BergLeksands OK1:50:28+20:106:34
18Fredrik ForsgrenOK Nolaskogsarna1:51:05+20:476:36
19Ola SvärdHaninge SOK1:51:25+21:076:38
20Henrik LöfgrenSödertälje-Nykvarn OF1:55:09+24:516:51
21Nils PistoraLunds OK1:55:16+24:586:51
22Stefan StridValbo AIF1:56:14+25:566:55
23Mikael SvenssonFK Herkules1:56:59+26:416:58
24Malte LennerstedtLunds OK1:57:38+27:207:00
25Stefan WennbergSkattkärrs SOK2:01:02+30:447:12
26Thomas NordströmSkogslöparna2:02:25+32:077:17
27Torbjörn BlomValbo AIF2:05:08+34:507:27
28Björn NorbergStora Tuna OK2:05:50+35:327:29
29Magnus EliassonDomnarvets GOIF2:06:19+36:017:31
30Stellan TäckOK Hammaren2:10:30+40:127:46
31Johan StenbergIF Thor2:15:54+45:368:05
32Ulf AnderssonHaninge SOK2:25:30+55:128:39
33Kristians MikelsonsStockholm Multisport Klubb2:36:01+1:05:439:17
34Ola ErikssonKvarnsvedens GOIF OK2:37:30+1:07:129:22
35Per MelanderIF Thor2:42:19+1:12:019:40
Mikael NolåkersKvarnsvedens GOIF OKej godkänd
Janne SkarnerLeksands OKej godkänd
Erik JonssonLånghundra IFej godkänd

D50

11 100 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Monica KollbergEksjö SOK59:455:22
2Ingrid AlexanderssonStora Tuna OK1:00:47+1:025:28
3Johanna AlmlundHaninge SOK1:02:41+2:565:38
4Suzy LarssonOK Skogshjortarna1:06:54+7:096:01
5Pia FrostIFK Mora OK1:07:29+7:446:04
6Åsa BergströmTäby OK1:11:54+12:096:28
7Marie HedarOK Tor1:12:42+12:576:32
8Lotta Lidman AlmqvistVästerviks OK1:13:05+13:206:35
9Ragnhild SvensVästerbergslagens OL1:14:52+15:076:44
10Helena HolmbergKöping-Kolsva OK1:15:04+15:196:45
11Marie AlfredssonOK Tyr1:15:41+15:566:49
12Ylva GrapeDalaportens OL1:17:23+17:386:58
13Cecilia LingerudOK Skogsfalken1:17:58+18:137:01
14Ingrid SvenssonFinspångs SOK1:19:12+19:277:08
15Lena JanssonGarphyttans IF1:19:35+19:507:10
16Lisbeth CelanderKristinehamns OK1:26:56+27:117:49
17Marie FröjdRehns BK1:27:46+28:017:54
18Eva LindgrenFinspångs SOK1:28:28+28:437:58
19Anette ForssGarphyttans IF1:29:39+29:548:04
Susanne WelénKöping-Kolsva OKdiskvalificerad
Eva JärvikenNorbergs OKej godkänd

H50

15 540 m, 48 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stefan KillbergKvarnsvedens GOIF OK1:25:485:31
2Stefan KollbergEksjö SOK1:26:07+0:195:32
3Urban RisbergEskilstuna OL1:26:11+0:235:32
4Peter RosénAlfta-Ösa OK1:27:14+1:265:36
5Magnus AasaOK Kullingshof1:27:32+1:445:37 Ladda ner rutt i gpx-format
6Tomas NormanLeksands OK1:28:47+2:595:42
7Anders StjerndahlIFK Lidingö SOK1:29:08+3:205:44
8Mats JohanssonIFK Mora OK1:29:34+3:465:45
9Mattias LindahlSundsvalls OK1:30:10+4:225:48
10Gunnar NilssonFinspångs SOK1:30:36+4:485:49
11Lars PerssonOK Skogsfalken1:32:15+6:275:56
12Per LeidevallDomnarvets GOIF1:33:14+7:265:59
13Mats HeldtSödertälje-Nykvarn OF1:34:02+8:146:03
14Thomas HøjsgaardDomnarvets GOIF1:34:17+8:296:04
15Pesho HedbergLunds OK1:34:31+8:436:04
16Magnus HellbergEskilstuna OL1:35:23+9:356:08
17Leif ErikssonSträngnäs-Malmby OL1:37:37+11:496:16
18Magnus BernGarphyttans IF1:39:11+13:236:22
19Peter ÅkessonAlfta-Ösa OK1:40:27+14:396:27
20Erik HellsvikIK Gandvik1:41:44+15:566:32
21Dan NorinGävle OK1:41:58+16:106:33
22Stefan JohanssonTrosabygdens OK1:42:48+17:006:36
23Kjell EinarssonOK Skogshjortarna1:43:44+17:566:40
24Peter BergströmKvarnsvedens GOIF OK1:44:01+18:136:41
25Jonas HolmgrenOK Hammaren1:45:06+19:186:45
26Benny LindgrenFinspångs SOK1:45:24+19:366:46
27Erik NylundJärfälla OK1:45:38+19:506:47
28Kent LindgrenOK Tisaren1:48:15+22:276:57
29Kjell KlarSäterbygdens OK1:48:38+22:506:59
30Peter KarsboEdsbyns OK1:48:39+22:516:59
31David NolåkersKvarnsvedens GOIF OK1:51:35+25:477:10
32Fredrik ÅslundKatrineholms OK1:53:10+27:227:16
33Anders BergDomnarvets GOIF1:53:17+27:297:17
34Thomas RoosIF Thor1:53:20+27:327:17
35Hans OlsénSundbybergs IK1:57:50+32:027:34
36Anders AbrahamssonGammelstads IF1:59:08+33:207:39
37Staffan ZillingOK Södertörn1:59:34+33:467:41
38Per NylundJärfälla OK2:00:21+34:337:44
39Pelle SkoogKatrineholms OK2:02:23+36:357:52
40Kjell EmanuelssonDomnarvets GOIF2:04:08+38:207:59
41Joakim SorinderOK Skogsfalken2:09:29+43:418:19
42Christer NorinJärfälla OK2:10:04+44:168:22
43Lars ThorénRonneby OK2:12:38+46:508:32
44Claes RennerOK Södertörn2:27:34+1:01:469:29
45Johan AbrahamssonGällstadbygdens SOK2:31:30+1:05:429:44
46Bo PerssonOK Lindéna2:32:31+1:06:439:48
47Conny ErikssonIFK Mora OK2:51:27+1:25:3911:01
Patrik TidermanSöders-Tyresöej godkänd

D60

8 390 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Annika BuskqvistIK Stern1:14:578:55
2My RönnolsTäby OK1:22:32+7:359:50
3Birgitta JanssonGarphyttans IF1:29:43+14:4610:41
4Margareta MeitonIFK Lidingö SOK1:42:40+27:4312:14

H60

11 840 m, 31 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulf ErikssonStora Tuna OK1:07:135:40
2Anders ThomassonUlricehamns OK1:11:04+3:516:00
3Rune NolåkersKvarnsvedens GOIF OK1:12:11+4:586:05
4Lars PonténIF Thor1:13:40+6:276:13 Ladda ner rutt i gpx-format
5Esbjörn AndrénKvarnsvedens GOIF OK1:15:16+8:036:21
6Yngve GottfridssonOK Tyr1:16:28+9:156:27
7Håkan PalmfjordKatrineholms OK1:18:09+10:566:36
8Kent BergendahlNyköpings OK1:18:53+11:406:39
9Lars RönnolsTäby OK1:18:56+11:436:40
10Maths CarremanNyköpings OK1:19:31+12:186:42
11Björn LidmanJärfälla OK1:19:57+12:446:45
12Gunnar MunkteliusSurahammars SOK1:20:00+12:476:45 Ladda ner rutt i gpx-format
13Sonny MyrefeltKalmar OK1:20:13+13:006:46 Ladda ner rutt i gpx-format
14Torbjörn OttossonStora Tuna OK1:20:15+13:026:46
15Bo HerderssonMarkbygdens OK1:20:28+13:156:47
16Torgny JeppssonKatrineholms OK1:21:43+14:306:54
17Claes LindbergLunds OK1:22:05+14:526:55
18Håkan LindbergVäsby OK1:24:30+17:177:08
19Torbjörn LundströmIF Hallby SOK1:25:53+18:407:15
20Eero O NiemiSkogslöparna1:28:02+20:497:26
21Lars-Gunnar AndénSödertälje-Nykvarn OF1:31:00+23:477:41
22Sten GranathTjällmo-Godegårds OK1:31:23+24:107:43
23Göran WelénKöping-Kolsva OK1:32:38+25:257:49
24Åke GustafssonBergnäsets AIK1:33:33+26:207:54
25Maffe FrostIFK Mora OK1:36:46+29:338:10
26Manfred OlejnikSOK Viljan1:37:03+29:508:11
27Thomas AlmqvistVästerviks OK1:39:55+32:428:26
28Jonny HanssonBromma-Vällingby SOK1:42:50+35:378:41
29Leif AhlstrandIF Hallby SOK1:46:30+39:178:59
30Lars SahlbergLeksands OK1:46:55+39:429:01
Nils-Robert PerssonTullinge SKej godkänd
Urban ÅbergTjällmo-Godegårds OKej start

H70

11 100 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bengt StenerhagVästerbergslagens OL1:00:365:27
2Olle AdolfssonLerums SOK1:02:45+2:095:39
3Hans OlevikEdsbyns OK1:03:54+3:185:45
4Per-Martin GustavsonTjällmo-Godegårds OK1:05:48+5:125:55
5Bernt ErikssonSpårvägens OK1:09:54+9:186:17
6Karl-Olof BorgOckelbo OK1:12:46+12:106:33
7Ingemar LöfqvistStjärnorps SK1:13:19+12:436:36
8Rune ArvidssonMarkbygdens OK1:17:50+17:147:00
9Bengt AnderssonSöders-Tyresö1:18:48+18:127:05
10Claes-Göran LundbergUlricehamns OK1:21:09+20:337:18
11Lars EnglundJärla Orientering1:21:43+21:077:21
12Lars-Åke SjökvistVärend GN OL1:30:34+29:588:09
13Jan-Erik WibergJärla Orientering1:41:08+40:329:06
14Kjell ErikssonInsjöns IF OK1:54:54+54:1810:21
Ronny HedlundOK Södertörnej godkänd

Öppen motion 1

6 510 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Cecilia JonssonIFK Mora OK40:556:17
2Elsa KaipeOK Kåre41:32+0:376:22
3Marie-Louise KaipeOK Kåre41:57+1:026:26
4Lennart AnderssonDomnarvets GOIF44:46+3:516:52
5Erik HanssonOK Kåre48:04+7:097:23
6Ville ElgesjöDomnarvets GOIF50:41+9:467:47
7Anna ElgesjöDomnarvets GOIF50:48+9:537:48
8Ingrid Munktelius ÖhlénSurahammars SOK59:13+18:189:05
9Agnes FeilSundsvalls OK1:04:55+24:009:58
10Siv BrodinIFK Mora OK1:09:14+28:1910:38
11Tommy HobackKlubblös1:10:11+29:1610:46
12Alice HellmanOK Linné1:14:52+33:5711:30
Johan WannerAvesta OKej godkänd
Anna-Karin NilssonMalungs OK Skogsmårdarnaej godkänd

Öppen motion 6

11 750 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Martin AnderssonOK Skogsfalken57:264:53
2Maria NorinGävle OK1:12:41+15:156:11
3Katarina JohanssonSundsvalls OK1:15:39+18:136:26
4Göran SvenssonSkillingaryds FK1:19:05+21:396:43
5Carola HäggströmCykelintresset Umeå1:28:12+30:467:30

Öppen motion 7

6 750 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders SahlénVästerås SOK43:046:22
2Pernilla SahlénVästerås SOK44:27+1:236:35
3Daniel BjörnbergVästerås SOK44:37+1:336:36
4Ida MattssonVästerbergslagens OL45:31+2:276:44
5Mikael DavidssonVästerås SOK46:17+3:136:51
6Mats LindqvistKvarnsvedens GOIF OK47:12+4:086:59
7Erik BacklundTrollhättans SOK50:17+7:137:26
8Stina FranzonHofors OK51:51+8:477:40
9Annika DavidssonVästerås SOK54:38+11:348:05
10Maria EmanuelssonDomnarvets GOIF55:45+12:418:15
11Josefin WångdahlIFK Lidingö SOK56:11+13:078:19
12Joakim GustavssonHofors OK58:57+15:538:44
13Lotta JungåkerKorsnäs IF OK1:03:30+20:269:24
14Mats JönssonKorsnäs IF OK1:03:31+20:279:24
15Ellinor SundbergFinspångs SOK1:12:03+28:5910:40
16Stina BjörnbergVästerås SOK1:18:35+35:3111:38

Öppen motion 8

11 840 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik BlomgrenStora Tuna OK1:02:045:14
2Leif WigertKlubblös1:08:38+6:345:47
3Lars JanssonKlubblös1:09:03+6:595:49
4Mattias TunessonSkogspojkarnas OK1:09:06+7:025:50
5Sarah HaleKlubblös1:09:49+7:455:53
6Örjan  JämteKlubblös1:11:39+9:356:03
7Anders JohanssonVästvärmlands OK1:12:48+10:446:08
8Arvid HofgaardKlubblös1:13:59+11:556:14
9Mats HörnellDomnarvets GOIF1:20:57+18:536:50
10Håkan BlomgrenStora Tuna OK1:22:59+20:557:00
11Leif CelanderKristinehamns OK1:27:13+25:097:21
12Mats BergmanNorbergs OK1:27:16+25:127:22
13David SundbergFinspångs SOK1:42:39+40:358:40
14Robin LarssonFK Göingarna1:45:02+42:588:52

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser