Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, sprint, Uppland

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM, sprint, Uppland
Arrangörsorganisation: Idrottsföreningen OLGY Uppsala
Datum: tisdag 8 maj 2018

D21

2 650 m, 31 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Annika BillstamOK Linné15:305:50
2Elin CarlssonOK Pan-Kristianstad16:03+0:336:03
3Alexandra BjärrenholtRånäs OK16:17+0:476:08
4Kristin OlovssonOK Linné16:26+0:566:12
5Rebecca WaldenfjordOK Ravinen16:54+1:246:22
6Kate MorrisonOK Linné17:06+1:366:27
7Fay WalshOK Linné17:25+1:556:34
8Hedwig HaasSundsvalls OK17:29+1:596:35
9Johanna SjölundSundsvalls OK17:40+2:106:40
10Nelly CarlssonOK Pan-Kristianstad17:41+2:116:40
11Rebecka LindbergOK Roslagen17:49+2:196:43
11Emma HagrotTäby OK17:49+2:196:43
13Julia OhlssonOK Linné17:59+2:296:47
14Lisa CarlssonOK Linné18:09+2:396:50
15Lisa JohanssonOK Rodhen18:13+2:436:52
16Karna ThorssonOK Linné18:21+2:516:55
17Annika BjörkOK Linné18:28+2:586:58
18Sara BengtssonLånghundra IF19:38+4:087:24
19Junia BirgerssonVisborgs OK20:05+4:357:34
20Elin LindTierps SOK20:07+4:377:35
21Emma BromarkLånghundra IF20:56+5:267:53
22Sofie BergendahlIF Thor21:46+6:168:12
23Carolina JonsellTäby OK21:52+6:228:15
24Maria GustafssonHagaby GoIF Örebro21:58+6:288:17
25Elin GidingVallentuna-Össeby OL23:16+7:468:46
26Karin NordlundOK Linné24:18+8:489:10
27Sofia GidingVallentuna-Össeby OL24:27+8:579:13
28Charlotte IhrforsOK Linné28:41+13:1110:49
Hilda ForsgrenOK Linnéöver maxtid
Julia AngelsiööOK Linnéej godkänd
Audrey DuquenneOK Linnéej godkänd
Rasa EngstedtOK Linnéej start
Johanna ÖbergOK Linnéej start

H21

2 970 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Josef NordlundOK Linné15:455:18
2Benjamin NäslundSkogslöparna15:58+0:135:22
3Assar HellströmOK Ravinen16:17+0:325:28
4Axel WrådheAttunda OK16:21+0:365:30
5Martin HunhammarOK Ravinen16:27+0:425:32
6Olle GrywenzOK Linné16:36+0:515:35
7Hugo DahlbergHaninge SOK16:44+0:595:38
8Love SintringHagaby GoIF Örebro16:57+1:125:42
9Fredrik HamreforsVästerås SOK17:04+1:195:44
10Nick BarrableOK Ravinen17:10+1:255:46
11Joel LännevallOK Roslagen17:25+1:405:51
12Tommy LindbergOK Roslagen17:34+1:495:54
13Niklas SundqvistTullinge SK17:37+1:525:55
14Albin BergkvistOK Kåre17:44+1:595:58
15Alfred LönnVästerås SOK18:01+2:166:03
16Simon MarteliusAttunda OK18:24+2:396:11
17Magnus BjörkOK Rodhen18:28+2:436:13
18Johan WehlinSkogspojkarnas OK18:47+3:026:19
19Martin OhlssonOK Storsjön20:05+4:206:45
20Joakim AlmtorpLånghundra IF20:13+4:286:48
21Aleksandr ManoilovJärfälla OK21:54+6:097:22
22Fredrik SörqvistSigtuna OK22:31+6:467:34
Fredrik ElwingerIF Thorej godkänd
Viktor JanrikOK Linnéej godkänd
Erik HannrupIF Thorej godkänd
Noel WaldenfjordJärfälla OKej godkänd
Cristian LarssonKöping-Kolsva OKej start
David EngstedtOK Linnéej start
Christoffer AndersénVästerås SOKej start
Henrik JohanssonUmeå OKej start

H20

2 650 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Adam LiljaOK Enen19:017:10
2Alexander AlnessLånghundra IF19:58+0:577:32
3Jesper NyströmIF Thor20:35+1:347:46

H18

2 710 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Axel BergströmOK Rodhen16:055:56
2Victor BylundIF Thor16:36+0:316:07
3Emil JonsellIF Thor17:37+1:326:30
4Andreas JohnsonSigtuna OK19:05+3:007:02
5Oskar StenviOK Linné19:32+3:277:12
6Oscar PalmOK Linné20:36+4:317:36
7Felix SvenssonRasbo IK24:39+8:349:05
Anton SegermanIF Thorej start
Edvin WiklundOK Enenej start

D16

2 350 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ebba LindellIF Thor14:376:13
2Lovisa HambäckLånghundra IF15:30+0:536:35
3Emilia BergströmOK Rodhen15:54+1:176:45
4Agnes WeissLånghundra IF17:05+2:287:16
5Hanna JonsellIF Thor17:22+2:457:23
6Cornelia KrafftLänna IF18:27+3:507:51
7Fanny CedstedtLånghundra IF18:29+3:527:51
8Felicia SvenssonRasbo IK19:25+4:488:15
9Malin SvenssonRånäs OK20:22+5:458:40
10Ellen HannrupIF Thor20:57+6:208:54
11Klara StrandOK Linné21:56+7:199:20
Linn RistoOK Linnéåterbud

H16

2 350 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karl GrywenzOK Linné12:055:08
2Emil BoströmOK Linné13:08+1:035:35
3Aron HellgrenIF Thor13:21+1:165:40
4Pelle NilssonOK Linné14:04+1:595:59
5John McLellandOK Rodhen14:47+2:426:17
6Oskar SundblomRånäs OK14:56+2:516:21
7Arvid BylundIF Thor15:38+3:336:39
8Elliot AngelsiööOK Linné16:52+4:477:10
9Albin WarvelinLånghundra IF19:47+7:428:25
10Simon WahlnäsOK Linné20:53+8:488:53
11Albin ErikssonIF Thor21:24+9:199:06
12Zebastian Jönsson-UlateOK Triangeln22:03+9:589:22
13Alex ÖstermanRasbo IK23:52+11:4710:09
David NäslundOK Roslagenej start
Gustav KüglerSigtuna OKej start
Kevin SjölanderOK Rodhenej start

D14

2 020 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johanna RoosOK Linné13:486:49
2Emelie SvärdIF Thor14:14+0:267:02
3Fannie SjölanderOK Rodhen14:44+0:567:17
4Ella ServinLånghundra IF15:53+2:057:51
5Moa LundinOK Linné16:09+2:217:59
6Klara HartOK Linné17:05+3:178:27
7Junia WinningeLånghundra IF18:13+4:259:01
8Stina JarhedeOK Linné19:38+5:509:43
9Lisa NilssonOK Linné20:40+6:5210:13
10Isabel UnnerudLånghundra IF21:32+7:4410:39
11Sara SundqvistLånghundra IF22:21+8:3311:03
12Alva OláRånäs OK24:36+10:4812:10
13Elise MagnussonSigtuna OK25:45+11:5712:44
14Isabelle StåhlbrandtRasbo IK27:56+14:0813:49
15Agnes Söllvander EklundOK Rodhen32:01+18:1315:50
Elsa HedinOK Linnéej start
Elsa Söllvander EklundOK Rodhenej start

H14

2 020 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Viktor JemthIF Thor11:285:40
2Edvin NilssonLånghundra IF11:44+0:165:48
3Simon ClaessonOK Rodhen12:08+0:406:00
4Love BylundIF Thor13:07+1:396:29
5Viktor BoströmOK Linné13:21+1:536:36
6Axel AnderssonIF Thor14:41+3:137:16
7Elias WesterberghRasbo IK15:00+3:327:25
8Axel GidlundOK Linné15:02+3:347:26
9Love UmegårdLånghundra IF15:19+3:517:34
10Mathias NordlinderOK Linné15:21+3:537:35
11Jacob HenrikssonRånäs OK15:57+4:297:53
12Gustav LyckebäckSigtuna OK16:28+5:008:09
13Tomas FrömanOK Linné16:47+5:198:18
14Aron BromanLänna IF17:37+6:098:43
15Adam SparrmanOK Linné19:05+7:379:26
16Elis HanssonIF Thor21:12+9:4410:29
17William LejonspjuthSigtuna OK21:49+10:2110:48
18Axel ThornbergOK Linné29:45+18:1714:43
19Fredrik EdsjöIF Thor29:55+18:2714:48
20Arvid HallgrenLånghundra IF31:47+20:1915:44
Nils FrömanOK Linnéej godkänd
Miro MårtenssonIF Thorej start
Albin ÅslundOK Linnéåterbud

D12

1 750 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ida PalmOK Linné14:548:30
2Ingrid Suarez LarssonOK Linné15:25+0:318:48
3Emmy RoosIF Thor16:02+1:089:09
4Olivia UnnerudLånghundra IF16:16+1:229:17
5Sara RoosOK Linné20:38+5:4411:47
6Hanna FriskOK Linné20:50+5:5611:54
7Nora Svedin JakobssonLånghundra IF22:06+7:1212:37
8Emma LundbergOK Linné23:11+8:1713:14
9Ida WarvelinLånghundra IF23:53+8:5913:38
10Emily KruysIF Thor24:35+9:4114:02
11Felicia KrafftLänna IF30:37+15:4317:29
12Signe PalmOK Linné35:36+20:4220:20
Alva LarssonOK Linnéej godkänd
Tora JonsellIF Thorej start

H12

1 750 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emil ÅbergOK Linné9:455:34
2Edvin TögenmarkOK Linné10:25+0:405:57
3Felix JohnssonOK Linné10:39+0:546:05
4Hugo ÖrtlundRånäs OK10:49+1:046:10
5Valle LarssonIF Thor11:45+2:006:42
6Viktor NilssonOK Linné12:04+2:196:53
7Albin JemthIF Thor13:14+3:297:33
8Axel SparrmanOK Linné14:56+5:118:32
9Gustav SvenssonRånäs OK15:47+6:029:01
10Svante NelanderOK Linné16:05+6:209:11
11Simon SegermanIF Thor19:11+9:2610:57
12Theodor Von SethIF Thor20:25+10:4011:40
13Vilmer DernrothOK Linné23:14+13:2913:16
14Bertil BaumgartenIF Thor23:17+13:3213:18
15Eric HenrikssonRånäs OK24:43+14:5814:07
16Joel AhlbergOK Linné26:11+16:2614:57
17Tor NylundOK Linné27:48+18:0315:53
18Anton GörgårdLånghundra IF35:30+25:4520:17
19Theo RistoOK Linné47:17+37:3227:01
Viktor FischerOK Linnéej start
Edvin HägerströmOK Linnéej start
Henning ArlingerOK Linnéej start
Harald OlssonOK Linnéej start
Oscar ÅslundOK Linnéåterbud

D10

1 400 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Märta BaumgartenIF Thor13:579:57
2Ellinor Von SethIF Thor14:06+0:0910:04
3Ida JarhedeOK Linné19:40+5:4314:02
4Maja LyckebäckSigtuna OK27:07+13:1019:22
5Alma WesselLänna IF31:34+17:3722:32
6Jessica SvärdIF Thor32:28+18:3123:11
7Sara HartvikLänna IF40:48+26:5129:08

H10

1 400 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Arvid TögenmarkOK Linné8:085:48
2Gustav LindbergOK Roslagen10:01+1:537:09
2Alfons WesterberghRasbo IK10:01+1:537:09
4Anton ÅbergOK Linné10:16+2:087:20
5Rickard JemthIF Thor10:53+2:457:46
6Melker ThorséliusOK Linné11:05+2:577:55
7Axel VikmanOK Linné12:27+4:198:53
8Alfred WesselLänna IF13:34+5:269:41
9Eliott Abrahamsson CarnerothOK Linné15:17+7:0910:55
10Oliver IngvastLånghundra IF17:23+9:1512:25
11John Lembke von SchéeleOK Linné18:57+10:4913:32
12Algot HellgrenIF Thor25:25+17:1718:09
13Aron LindbergOK Roslagen33:07+24:5923:39
Cedric WangheimOK Linnéej godkänd

D35

2 490 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linda WåhlströmIF Thor22:489:09
Ida Pihl SkogOK Linnéfullföljt
Marie OhlinOK Linnéej start

D40

2 350 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Helene NilssonOK Linné18:127:44
2Åsa KruysIF Thor20:11+1:598:35
3Jessica SöllvanderOK Rodhen20:50+2:388:51
4Malin SparrmanOK Linné22:18+4:069:29
5Annette RoosOK Linné23:52+5:4010:09
6Ida WesselLänna IF28:28+10:1612:06
Maria SjölanderOK Rodhenej godkänd

H40

2 590 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Henrik BoströmOK Linné15:165:53
2Anders TvärånaOK Linné15:27+0:115:57
3Emil AnderssonLänna IF15:36+0:206:01
4Mika NumminenOK Linné15:54+0:386:08
5Olof BorellOK Linné15:56+0:406:09
6Mats ÅbergOK Linné16:42+1:266:26
7Henrik SundblomRånäs OK16:43+1:276:27
8Ulrik ImbergOK Linné17:56+2:406:55
9Dan HörnellOK Linné18:36+3:207:10
10Anders LindgrenLånghundra IF18:41+3:257:12
11Mathias TärnlundOK Linné19:45+4:297:37
12Carl WennertorpOK Linné20:36+5:207:57
Fredrik SundinOK Linnéej godkänd
Henrik WåhlströmIF Thorej start
Per GrundbergRimbo SOKej start
Jonas SellingLänna IFej start
Per-Erik ÅslundOK Linnéåterbud

D45

2 350 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maria OlssonHJS-Vansbro OK18:257:50
2Pernilla SvedinLånghundra IF18:45+0:207:58
3Karolina AnderssonLänna IF20:20+1:558:39
4Laila Elisabeth SvenssonRasbo IK25:18+6:5310:45
5Sofia KrafftLänna IF27:20+8:5511:37
Yvonne GrehnOK Rodhendiskvalificerad
Marica TynellRånäs OKej start
Johanna WeissLånghundra IFej start

H45

2 590 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders BoströmOK Linné14:445:41
2Jonas EklundOK Rodhen14:57+0:135:46
3Ulf BergströmOK Rodhen15:28+0:445:58
4Johan BlomsterIF Thor15:41+0:576:03
5Henrik RoosOK Linné15:49+1:056:06
6Bo SegermanIF Thor16:15+1:316:16
7Jörgen HellgrenIF Thor16:21+1:376:18
8Roger NilssonOK Linné17:09+2:256:37
9Andreas KrafftLänna IF17:28+2:446:44
10Fredrik StalandOK Linné17:32+2:486:46
11Johan KüglerSigtuna OK17:42+2:586:50
12Tommy StenviOK Linné18:06+3:226:59
13Per JemthIF Thor18:45+4:017:14
14Johan WesterberghRasbo IK18:50+4:067:16
15Nic KruysIF Thor19:00+4:167:20
16Fredrik NilssonLånghundra IF19:52+5:087:40
17Jonas StåhlbrandtRasbo IK20:00+5:167:43
18Patrik ServinLånghundra IF20:30+5:467:54
19Johan HartvikLänna IF22:38+7:548:44
20Peter OláRånäs OK24:58+10:149:38
21Daniel PalmOK Linné26:23+11:3910:11
22Per WesterlundSkogsluffarnas OK29:57+15:1311:33
Erik ViklundRånäs OKej godkänd
Björn NilssonTumba-Mälarhöjden OKej start

D50

2 100 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Madeleine LimparAttunda OK15:057:10
2Lena GrandinOK Linné15:29+0:247:22
3Hillevi ErikssonOK Linné17:17+2:128:13
4Karolina VessbyIF Thor18:33+3:288:50
5Anette ArksandVallentuna-Össeby OL19:06+4:019:05
6Evonne StrandOK Linné19:59+4:549:30
Marianne CarlbergRånäs OKej start

H50

2 490 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Conny ForsbergLånghundra IF13:455:31
2Klas BirgerssonLånghundra IF14:35+0:505:51
3Mattias SandqvistVallentuna-Össeby OL14:49+1:045:57
4Ola HultinOK Roslagen14:52+1:075:58
5Jonas GidingVallentuna-Össeby OL15:02+1:176:02
6Pontus GilleOK Roslagen16:06+2:216:27
7Daniel UnnerudLånghundra IF16:11+2:266:29
8Per CarlbergRånäs OK16:17+2:326:32
9Anders OhlinRånäs OK16:51+3:066:46
10Lars OlssonOK Linné16:54+3:096:47
11Pär TögenmarkOK Linné17:06+3:216:52
12Björn HannrupIF Thor17:08+3:236:52
13Magnus JohanssonLånghundra IF17:15+3:306:55
14Christer ArksandVallentuna-Össeby OL17:29+3:447:01
15Per EdlundSigtuna OK18:02+4:177:14
16Johan JakobssonLånghundra IF19:05+5:207:39
17Bo AnderssonIF Thor19:35+5:507:51
18Ulf AngelsiööOK Linné19:57+6:128:00
19Kjell RistoOK Linné20:14+6:298:07
20Per AndénHässleholms OK21:47+8:028:44
21Jesper HenrikssonRånäs OK21:55+8:108:48
Anders HolmqvistSnättringe SKej godkänd
Lars KarlssonValbo AIFej start
Ulrik EnglundTumba-Mälarhöjden OKej start

D55

1 760 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Dorothe SpillmannIF Thor12:497:16
2Annika ArdellOK Rodhen14:09+1:208:02
3Cathrine JohanssonTierps SOK15:17+2:288:41
4Karin JanssonOK Rodhen15:45+2:568:56
5Carina HammarlingLänna IF16:32+3:439:23
6Marie ÖhmanVallentuna-Össeby OL16:45+3:569:31 Ladda ner rutt i gpx-format
7Katarina BengtssonLånghundra IF17:09+4:209:44
8Maria LännevallOK Roslagen17:30+4:419:56
9Ylva GrapeDalaportens OL18:33+5:4410:32
10Agneta KarlssonRånäs OK19:08+6:1910:52
11Inger SkantzLänna IF25:27+12:3814:27

H55

2 350 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stefan LundOK Linné14:566:21
2Joakim ErikssonSödertälje-Nykvarn OF16:02+1:066:49
3Per EdenhamnLänna IF16:44+1:487:07
4Tryggve RönnqvistOK Linné17:07+2:117:17
5Mats BäckströmOK Enen18:06+3:107:42
6Anders JönssonOK Triangeln19:16+4:208:11
7Per-Olof SvenssonLänna IF30:27+15:3112:57
Torbjörn LännevallOK Roslagenej godkänd
Per GrywenzOK Linnéej godkänd

D60

1 470 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eva ElnerudSigtuna OK15:4510:42
2Christina OhlinRånäs OK21:06+5:2114:21
Monica OhlinRånäs OKej start

H60

2 100 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Svend Erik MathiassenOK Linné14:346:56
2Lars LandströmLånghundra IF14:46+0:127:01
3Roland JanssonOK Linné15:05+0:317:10
4Lars OhlinRånäs OK15:18+0:447:17
5Eddie BjärrenholtRånäs OK19:34+5:009:19
6Per-Åke HolmSigtuna OK24:23+9:4911:36
Kenneth AlnessLånghundra IFej start

D65

1 470 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Britt LarssonLänna IF17:4712:05
2Lena Nyström-NilssonRånäs OK17:57+0:1012:12
3Kristina WåhlinVästerås SOK20:50+3:0314:10

H65

1 760 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Peter SundgrenVallentuna-Össeby OL12:557:20
2Ulf RadlerJärfälla OK13:04+0:097:25
3Stig AnderssonOK Linné16:09+3:149:10
4Lars-Erik HermanssonOK Linné16:12+3:179:12
5Christer ErikssonOK Linné19:23+6:2811:00
6Göran FalkIF Thor24:14+11:1913:46
7Tommy HöglundLånghundra IF25:17+12:2214:21
Kjell JanssonLånghundra IFej godkänd
Jan ÅsbergHäverödals SKej start
Gerhard LilliestiernaOK Roslagenej start

D70

1 470 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna-Stina NyströmLänna IF19:2513:12
2Birgitta KlangLånghundra IF20:22+0:5713:51
3Agneta Pihl SkoogEnköpings AIF20:53+1:2814:12
4Ewa NordlundLänna IF21:24+1:5914:33
5Elke WilkeTierps SOK22:12+2:4715:06

H70

1 760 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per-Erik WåhlbergOK Linné15:278:46
2Jan-Olof WåhlbergIBM Club Sweden16:55+1:289:36
3Jan BojlingSolna OK18:25+2:5810:27
4Tomas ÅhgrenLånghundra IF20:05+4:3811:24
5Leif NordlundLänna IF20:13+4:4611:29
6Sören ErikssonLänna IF21:19+5:5212:06
7Tommy WåhlinVästerås SOK21:59+6:3212:29
8Mats TörngrenOK Linné22:43+7:1612:54
Jan Olov JonssonTierps SOKej godkänd

D75

1 470 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Dagny GustavssonSigtuna OK17:1111:41
2Margaretha NyströmLänna IF25:56+8:4517:38
Eva von HeijneSigtuna OKej godkänd

H75

1 470 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sören WingeUpsala IF16:0110:53
2Thord RådbergOK Roslagen16:15+0:1411:03
3Rune ThurénVallentuna-Össeby OL22:09+6:0815:04
4Jan-Olof MalmSigtuna OK22:28+6:2715:17
5Lars-Erik LindellVäsby OK22:50+6:4915:31
6Martin EngqvistUpsala IF23:56+7:5516:16
7Sven JacobssonIF Thor24:10+8:0916:26
8Staffan GanteliusVallentuna-Össeby OL24:32+8:3116:41
Bertil KarlssonOK Linnéej godkänd
Sven-Olov NorlinRimbo SOKej start

U1

1 000 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Wilmer NormanSigtuna OK10:4510:45
2Arvid RunfeldtSigtuna OK11:50+1:0511:50
3Pontus Van GemstIF Thor12:45+2:0012:45
4Tuva LarssonOK Linné13:08+2:2313:08
5Hedvig AnderssonOK Linné16:29+5:4416:29
6Alva SundienKlubblös17:08+6:2317:08
7Amanda OhlanderKlubblös17:14+6:2917:14
8Svea SundqvistOK Borgen18:14+7:2918:14
9True BaumgartenIF Thor18:38+7:5318:38
10Hector KronaOK Linné19:01+8:1619:01
11Mira OlssonOK Linné19:29+8:4419:29
12Virve OlssonOK Linné19:50+9:0519:50
13Markus FornanderSigtuna OK25:30+14:4525:30
Elis LayanJutgått
Vidar LarssonIF Thorej start

U2

1 350 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mikael BergOK Enen12:119:01
2Signe ÖrtqvistOK Linné12:58+0:479:36
3Waldemar AxelssonOK Linné13:12+1:019:46
4Johan NordénLånghundra IF15:09+2:5811:13
5Alice HellmanOK Linné15:11+3:0011:14
6Robin LarssonOK Linné15:29+3:1811:28
7Melker NymanOK Linné16:47+4:3612:25
8Märta ÖrtqvistOK Linné20:58+8:4715:31
8Jakob ArlingerOK Linné20:58+8:4715:31
10Lovisa FischerOK Linné20:59+8:4815:32
11Noa MeyerssonOK Linné21:01+8:5015:34
12Isak StåhlbrandtRasbo IK21:46+9:3516:07
13Märta Gillman WikstrandOK Linné22:35+10:2416:43
14Konrad AxelssonOK Linné22:51+10:4016:55
15Ellinor KruysIF Thor24:53+12:4218:25
16Nora NybergIF Thor24:54+12:4318:26
17Sigrid Gillman WikstrandOK Linné27:03+14:5220:02
18Lovisa NällOK Linné27:37+15:2620:27
19William KronaOK Linné34:52+22:4125:49
20Holger SäfstenOK Linné35:10+22:5926:02

Öppen motion 4

1 750 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Josefin BengtssonIF Thor10:356:02
2Tomas JohnssonSundsvalls OK10:40+0:056:05
3Ines AarnioOK Linné14:29+3:548:16
4Sara EkströmOK Linné15:13+4:388:41
5Ulrika ÖrtlundRånäs OK17:33+6:5810:01
6Malte HellgrenIF Thor17:58+7:2310:16
7Hannah ÖrtlundRånäs OK18:56+8:2110:49
8Markus NordénLånghundra IF23:00+12:2513:08
9Karl Göran GustavssonUpsala IF28:29+17:5416:16
10Isak SvedenmanKlubblös28:42+18:0716:24
11Marike StäglichOK Linné33:13+22:3818:58
Anna LanttoOK Linnéej godkänd
Jonas AmneusKlubblösej godkänd
Andreas SvenssonLänna IFej godkänd
Åza MårtenssonIF Thorej start

Öppen motion 6

1 950 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jacob KällströmVallentuna-Össeby OL11:526:05
2Mattias ÖrtqvistOK Linné12:39+0:476:29
3Martin DannelindKlubblös12:52+1:006:35
4Vendela AnderssonKlubblös13:00+1:086:40
5Elin Falk SörqvistIF Thor14:02+2:107:11
6Alva NyströmIF Thor14:51+2:597:36
7Filip ÅslinlStockviks SF14:53+3:017:37
8Lotta RydinKlubblös15:22+3:307:52
9Åsa BlomsterIF Thor15:28+3:367:55
10Lovisa BolanderSigtuna OK15:30+3:387:56
11Amanda TibellLånghundra IF15:42+3:508:03
12Anders EkströmOK Linné16:03+4:118:13
13Mats AdolfssonOK Nolaskogsarna16:57+5:058:41
14Maria Elisabeth NelanderOK Linné18:53+7:019:41
15Albert BertilssonKlubblös19:58+8:0610:14
16Maria AhlbergNorbergs OK21:03+9:1110:47
17Emelie RunfeldtSigtuna OK21:04+9:1210:48
18Johan KarlssonNorbergs OK21:13+9:2110:52
19Gölin WikstrandOK Linné21:41+9:4911:07
20Christel BergOK Enen21:48+9:5611:10
21Sten JohanssonOK Borgen22:03+10:1111:18
22Björn AnckerKlubblös24:50+12:5812:44
23Emil OhlanderKlubblös26:00+14:0813:20
24Karin HannrupIF Thor29:00+17:0814:52
25Rebecka HagfeldtKlubblös34:18+22:2617:35
26Axel SellbergKlubblös34:52+23:0017:52
Jacob KällströmVallentuna-Össeby OLej godkänd

Öppen motion 8

2 650 m, 43 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1David LingforsOK Linné13:175:00
2Jan TroengOK Linné14:02+0:455:17
3Fredrik LindgrenIK Hakarpspojkarna15:11+1:545:43
4David FribergKlubblös15:29+2:125:50
5Roos SmithOK Linné16:43+3:266:18
6Samantha SaegerOK Linné16:47+3:306:20
7Gustav GranatOK Linné16:49+3:326:20
8Fredrik BjernulfSundbybergs IK16:50+3:336:21
9Jesper KullinLånghundra IF17:41+4:246:40
10Thomas EricsonAlfta-Ösa OK17:42+4:256:40
11Kristina RobertoOK Linné17:49+4:326:43
12Jens LindquistLånghundra IF18:24+5:076:56
13Petter RanefallIF Thor18:27+5:106:57
14Lukas AarnioOK Linné18:46+5:297:04
15Amelie EkströmOK Kåre18:58+5:417:09
16Björn JohanssonOK Borgen19:13+5:567:15
17Wilma LagerhällRehns BK19:18+6:017:16
18Anders HassisKlubblös19:19+6:027:17
19Mikko AarnioOK Linné19:30+6:137:21
20Peter NyströmIF Thor19:34+6:177:23
21Stefan BergOK Enen19:39+6:227:24
22Annika LiljebergKlubblös19:54+6:377:30
23Tomas ÖbergOK Hällen19:57+6:407:31
24Jesper SundienKlubblös20:22+7:057:41
25Anna GillmanOK Linné20:34+7:177:45
26Daniel OlmIF Thor20:37+7:207:46
27Sarah-Jane BarrableOK Ravinen20:41+7:247:48
28Hanna BerglundOK Kåre20:54+7:377:53
29Jennie HellströmOK Linné21:03+7:467:56
30Magnus JonsingRehns BK21:04+7:477:56
31Clas EngstömOK Nolaskogsarna21:08+7:517:58
32Magnus HoppeIF Thor21:54+8:378:15
33Filip EhlinOK Linné22:04+8:478:19
34Helena GrennbergOK Linné23:02+9:458:41
35Annika OhlssonÄrla IF23:11+9:548:44
36Mattias ÖrtlundRånäs OK24:24+11:079:12
37Sofia GyllenswärdOK Linné24:36+11:199:16
38Joshua TyrrillKlubblös25:35+12:189:39
39Staffan ThorellKlubblös26:03+12:469:49
40Sven NyströmOK Linné27:14+13:5710:16
41Stefan NordströmSigtuna OK28:17+15:0010:40
Erik FredlundOK Linnéej godkänd
Rob HartOK Linnéej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser