Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för SkidO, SM/JSM/USM/VSM och Nordiska Ungdomsspelen, sprint

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: SkidO, SM/JSM/USM/VSM och Nordiska Ungdomsspelen, sprint
Arrangörsorganisation: Östersunds OK
Datum: lördag 24 februari 2018

D21

3 570 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tove AlexanderssonAlfta-Ösa OK19:255:26
2Frida SandbergSäterbygdens OK19:58+0:335:35
3Evelina WickbomI 19 IF20:47+1:225:49
4Andrea WickbomI 19 IF23:15+3:506:30
5Kristin HylanderNyköpings OK28:40+9:158:01
6Annika BjörkDomnarvets GOIF29:51+10:268:21
7Agnes ElfvingIFK Mora OK34:30+15:059:39
8Maria RostAlfta-Ösa OK35:20+15:559:53
9Helen HanstockÖstersunds OK43:11+23:4612:05
Kristina NordeboÄlvsby IF OKej godkänd
Hanna RostAlfta-Ösa OKej start
Åsa Zetterberg ErikssonÖSeT SkidOej start
Bente RostAlfta-Ösa OKej start
Linda LindkvistIK Jarl Rättvikej start
Magdalena OlssonIFK Mora OKej start
Hanna ErikssonIFK Mora OKej start

H21

3 940 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Andreas HolmbergIFK Mora OK18:274:40
2Andrey LamovIFK Mora OK18:29+0:024:41
3Erik RostAlfta-Ösa OK18:43+0:164:45
4Erik BlomgrenUmeå OK19:01+0:344:49
5Martin HammarbergSundsvalls OK19:07+0:404:51
6Markus LundholmOK Renen19:21+0:544:54
7Linus RappIFK Mora OK19:57+1:305:03
8Filip JacobssonÖSeT SkidO19:58+1:315:04
9Hampus LindblomÅsarna IK23:05+4:385:51
10Mattias JohanssonBergnäsets AIK25:10+6:436:23
11Per FrostIFK Mora OK26:51+8:246:48
12Henrik FröjdRehns BK27:12+8:456:54
13Petter SunnerheimÖstersunds OK34:06+15:398:39
14Björn KarlssonRehns BK45:49+27:2211:37
15James TurtonÖstersunds OK49:29+31:0212:33
Klaus CsúcsIFK Mora OKej start

D20

2 870 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sofia WestinI 19 IF18:226:23
2Sofia BerglundIFK Mora OK18:53+0:316:34
3Sarah PerssonÅtvidabergs IF19:58+1:366:57
4Elin LundgrenI 19 IF20:23+2:017:06
5Johanna LundkvistOK Vargen24:40+6:188:35
6Anna HerbertTäby OK25:35+7:138:54
7Vilma BergerDomnarvets GOIF28:49+10:2710:02
8Linnea SahlinOK Vildhussen32:52+14:3011:27
Kristina TholerudSeskarö IFej start
Elin NordlundPiteå IF Orienteringsklubbej start

H20

3 570 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Simon ErikssonUmeå OK19:495:33
2Robin SalénI 19 IF19:59+0:105:35
3Edvin NordströmTäby OK20:08+0:195:38
4Rasmus WickbomI 19 IF20:13+0:245:39
5Gustav FrænellSundsvalls OK24:06+4:176:45
6Erik TuuriBergnäsets AIK24:07+4:186:45
Martin GranbergIFK Mora OKej start
Truls LindholmSundsvalls OKej start

D18

2 870 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elin SchagerströmGarphyttans IF18:456:31
2Emelie BrudinIFK Mora OK20:17+1:327:04
3Tilde EngbergHärnösands OK21:31+2:467:29
4Julia WannerIFK Mora OK22:37+3:527:52
5Elin EdströmHärnösands OK26:28+7:439:13

H18

3 380 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonatan StåhlSundbybergs IK20:065:56
2Gabriel LarssonGammelstads IF21:00+0:546:12
3Rasmus NordgrenOK Kåre22:00+1:546:30
4Anton HänströmTäby OK22:08+2:026:32
5Zeb PalmHJS-Vansbro OK23:32+3:266:57
6Fredrik HanssonTäby OK39:24+19:1811:39

D16

2 460 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Klara AnderssonDomnarvets GOIF16:306:42
2Lovisa MoqvistLerums SOK17:53+1:237:16
3Lilian PalmHJS-Vansbro OK18:05+1:357:21
4Sofia LundkvistOK Vargen19:02+2:327:44
5Amelie JosefssonSkogslöparna21:38+5:088:47
6Ester OlofssonOK Storsjön22:18+5:489:03
7Clara JohanssonOK Skärmen23:26+6:569:31
8Elsa ForsgrenVästerbergslagens OL24:03+7:339:46

H16

2 870 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik BrandtDomnarvets GOIF16:335:45
2Melker NordgrenOK Kåre16:44+0:115:49
3Kalle Åkerman SjöströmVästerås SOK17:58+1:256:15
4Tor RönnestrandFrösö IF18:08+1:356:19
5Grunde IsaksætreGrue IL18:33+2:006:27
6Arvid AronssonOK Kroppefjäll18:56+2:236:35
7Seth BorglundHärnösands OK18:57+2:246:36
8Jonne LiukkonenSundsvalls OK19:23+2:506:45
9Axel HedströmÖstersunds OK23:13+6:408:05
10Alvar MelinHaninge SOK23:29+6:568:10
Viktor HolmgrenUmeå OKej start

D15

2 460 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elsa HermanssonIFK Mora OK18:497:38
2Vendela SöderqvistOK Kåre19:06+0:177:45
3Emma EliassonDomnarvets GOIF19:50+1:018:03
4Tuva-Cajsa SpikLeksands OK22:35+3:469:10
5Ronja StåhlSundbybergs IK24:23+5:349:54
6Klara Åkerman SjöströmVästerås SOK24:51+6:0210:06
7Moa WallenborgLunds OK29:06+10:1711:49
8Ida HänströmTäby OK31:28+12:3912:47

H15

2 870 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Isak LundholmUmeå OK18:226:23
2Rasmus ErikssonUmeå OK18:59+0:376:36
3Petter ErlandssonSundsvalls OK20:13+1:517:02
4Christoffer LindgrenOK Kåre20:20+1:587:05
5Otto BalckTäby OK21:17+2:557:24
6Klockar-Eskil NääsLeksands OK21:52+3:307:37
7Theodor Karlsson BrabieJärfälla OK31:29+13:0710:58

D14

2 170 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Signe SchagerströmGarphyttans IF23:5811:02
2Stina LindholmSundsvalls OK28:43+4:4513:14
Ebba LindholmSundsvalls OKej godkänd

H14

2 460 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nils EngbergHärnösands OK18:017:19
2Björn RönnestrandFrösö IF22:34+4:339:10
3Karl ForsgrenVästerbergslagens OL23:19+5:189:28
4Axel BalckTäby OK34:15+16:1413:55
5Jannick Karlsson BrabieJärfälla OK37:10+19:0915:06

D12

1 590 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Maja EliassonDomnarvets GOIFej start

H12

1 590 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eskil EngbergHärnösands OK14:459:16
2Axel GräfningsGrycksbo IF OK15:21+0:369:39
3Olle SjöblomÖstersunds OK15:59+1:1410:03
Ludvig Eggöy MarkhesterSnättringe SKej start

D10

1 350 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ellen ForsgrenVästerbergslagens OL21:3515:59

H10

1 350 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gustav Eggöy MarkhesterSnättringe SK20:2215:05
2Viggo LindgrenOK Kåre20:26+0:0415:08
3Nils RönnestrandFrösö IF24:30+4:0818:08

D40

2 870 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gunilla GräfningsGrycksbo IF OK35:1612:17

H40

3 570 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Torbjörn EngbergHärnösands OK22:546:24
2Klockar Mattias NääsLeksands OK27:31+4:377:42
3Anders JanssonGrycksbo IF OK31:03+8:098:41
4Fredrik Eggöy MarkhesterSnättringe SK41:34+18:4011:38

D45

2 750 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Susanne PeterssonSundsvalls OK17:526:29
2Jenny WåhlinDomnarvets GOIF30:41+12:4911:09
Christina JosefssonSkogslöparnaej start
Erica HållHJS-Vansbro OKej start

H45

3 380 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Janne NäätänenSundsvalls OK21:376:23
2Magnus EliassonDomnarvets GOIF22:42+1:056:42
3Mikael NolåkersKvarnsvedens GOIF OK25:05+3:287:25
4Peter HermanssonIFK Mora OK26:02+4:257:42
5Magnus WallenborgLunds OK28:09+6:328:19
6Pär MoqvistLerums SOK28:16+6:398:21
7Per-Johan JosefssonSkogslöparna29:57+8:208:51 Ladda ner rutt i gpx-format
8Donald McCarthyÄrla IF36:29+14:5210:47
Erik BorglundHärnösands OKej godkänd

D50

2 750 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ingrid AlexanderssonStora Tuna IK SK19:457:10
2Anette PalmHJS-Vansbro OK20:31+0:467:27
3Carina SandbergSäterbygdens OK20:34+0:497:28
4Pia LindholmSundsvalls OK21:45+2:007:54
5Birgit LundkvistOK Vargen29:59+10:1410:54
Lisbet Lidman LarssonHJS-Vansbro OKej start
Charlotte LindkvistIK Jarl Rättvikej start

H50

3 380 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Thomas PerssonÅtvidabergs IF22:256:37
2Lars LundkvistSeskarö IF23:43+1:187:01
3Per ÖgrenBergnäsets AIK24:21+1:567:12
4Tomas PerssonSäterbygdens OK26:42+4:177:53
5Björn OlofssonOK Storsjön34:27+12:0210:11
6Mattias SandqvistVallentuna-Össeby OL35:40+13:1510:33
Anders LindholmSundsvalls OKej start
Ulf LindqvistÖstersunds OKej start

D55

2 460 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marie FröjdRehns BK24:4510:03
2Anna NieminenOK Nipan26:10+1:2510:38

H55

2 170 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Pär NorénVännäs OK17:588:16
2Peter NordströmTäby OK19:35+1:379:01
3Björn AlbinssonIFK Mora OK19:52+1:549:09
4Ulf HylanderNyköpings OK20:21+2:239:22
5Kjell KlarSäterbygdens OK20:26+2:289:24
6Hans ÅgrenÖstersunds OK25:04+7:0611:33 Ladda ner rutt i gpx-format
Per SandbergSäterbygdens OKej start

D60

2 460 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Agneta HolmgrenBergnäsets AIK24:179:52
2Birgitta WinbladRehns BK24:52+0:3510:06
3Kristina HagfalkOK Hällen26:52+2:3510:55
4Eva BohmOK Vildhussen35:13+10:5614:18
Elisabeth RostAlfta-Ösa OKej start

H60

2 870 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per-Olov SjöströmVästerås SOK19:126:41
2Jan-Ola KarlssonOK Njudung20:58+1:467:18
3Sture NorénÄlvsby IF OK21:31+2:197:29
4Kjell-Erik SahlinOK Vildhussen21:53+2:417:37
5Tomas AnderssonOK Tor22:24+3:127:48
6Gunnar MunkteliusSurahammars SOK22:29+3:177:50
7Eero O NiemiSkogslöparna26:17+7:059:09
8Fredrik HolmgrenBergnäsets AIK29:23+10:1110:14

D65

2 170 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ingrid Wiklander NylanderSundsvalls OK30:3514:05
2Ingeborg DanielssonÖstersunds OK32:07+1:3214:48
3Kerstin SunnerheimSelånger SOK45:49+15:1421:06

H65

2 750 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars SjölanderHärnösands OK20:077:18
2Bernt ÅkerlundFältjägarnas IF25:08+5:019:08
3Ove HemmingssonBrunflo IF26:07+6:009:29
4Kjell SandströmBodens Bandyklubb OS26:18+6:119:33
5Lars-Peter JohnssonSelånger SOK27:39+7:3210:03
6Per SundinSkogslöparna34:15+14:0812:27
Ulf CarnbyTäby OKej start

D70

2 170 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna BlomgrenTullinge SK29:0813:25

H70

2 750 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Olle AdolfssonLerums SOK22:038:01
2Kjell ErikssonÖSeT SkidO24:18+2:158:50
3Lars-Åke SjökvistVärend GN OL30:06+8:0310:56
4Åke BengtssonÖstersunds OK37:41+15:3813:42
Elis ÅbergStorviks IFej godkänd
Matts EngvallBodens Bandyklubb OSej godkänd

D75

1 590 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena LeanderssonÄlvdalens IF OK16:0910:09
2Eivor LindgrenBrunflo IF16:34+0:2510:25

H80

2 170 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sten ErikssonOK Branten32:1114:49
2Jonas JohanssonÖstersunds OK33:05+0:5415:14

Öppen Kort

1 640 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nils ForsgrenVästerbergslagens OL37:5423:06
2Darin HagfalkDomnarvets GOIF1:19:36+41:4248:32

Öppen Mellan

2 930 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Urban StåhlSundbybergs IK23:518:08
2Marie-Louise EngbergHärnösands OK26:04+2:138:53
3Ylva LorentzonOK Kåre27:24+3:339:21
4Eva Karlsson SchagerströmGarphyttans IF35:25+11:3412:05
5Charlotte StåhlSundbybergs IK35:26+11:3512:05
6Frans PerssonSäterbygdens OK50:28+26:3717:13
Johanna HenrikssonOK Tisarenej godkänd

Öppen Lång

3 940 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nils KylbornAlmby IK28:197:11
2Frida JohanssonOK Skärmen43:46+15:2711:06
3Bernt ForsgrenVästerbergslagens OL1:05:08+36:4916:31
4Emil SelmossonLidköpings VSK1:11:29+43:1018:08
Robert ÖstlundSäterbygdens OKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser