Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Långdistans mitt i Skåne

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Långdistans mitt i Skåne
Arrangörsorganisation: Malmö OK
Datum: söndag 24 mars 2019

D21

7 075 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Julia DahlHelsingborgs SOK56:287:58
2Pernilla OlssonSkåneslättens OL57:57+1:298:11
3Agnieszka CychOK Orion59:24+2:568:23
4Pim HedbergOK Pan-Kristianstad1:03:35+7:078:59
5Matilda OlssonSkåneslättens OL1:05:55+9:279:19
6Lina JogelandIK Ymer1:08:29+12:019:40
7Anna HellnerLunds OK1:08:45+12:179:43
8Emelie OlssonÖrkelljunga FK1:14:02+17:3410:27
9Ebba ThuressonOK Pan-Kristianstad1:14:59+18:3110:35 Ladda ner rutt i gpx-format
10Ellen KallerbäckOK Orion1:15:03+18:3510:36
11Annika WigrenLunds OK1:15:22+18:5410:39
12Amalie TripaxOK Roskilde1:15:30+19:0210:40
13Hanna ModinLunds OK1:15:35+19:0710:40
14Anna BondesonLunds OK1:20:31+24:0311:22
15Camilla NilssonOK Torfinn1:23:44+27:1611:50
Myrra CarlssonOK Orionej start
Emelie EklöfLunds OKej start
Tilda JohanssonOK Orionej start
Frida HildingssonLunds OKej start
Sarah LindströmRonneby OKej start

H21

9 875 m, 39 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rasmus ElmelidOK Orion57:115:47
2Simon HardenFK Boken58:16+1:055:54
3Måns SandgrenOK Orion59:05+1:545:58
4Filip TrofastBredaryds SOK59:29+2:186:01
5Gustav RuneforsVäxjö OK1:00:06+2:556:05
6Emil ØbroOK Orion1:01:17+4:066:12
7Pontus PeterssonOK Orion1:01:53+4:426:16
8Olof Larén-SandgrenOK Orion1:03:41+6:306:26
9Björn HellrupOK Pan-Kristianstad1:04:24+7:136:31
10Nils Hammaräng GripOK Orion1:04:38+7:276:32
11Filip BengtssonOK Orion1:07:13+10:026:48
12Anders Konring OlesenFIF Hillerød1:07:36+10:256:50
13Patrik LindebergSkåneslättens OL1:08:08+10:576:53
14Henrik BerlinOK Orion1:08:17+11:066:54
15Aleksander BernaciakOK Orion1:09:41+12:307:03
16Oskar CervinHelsingborgs SOK1:09:54+12:437:04
17Per AspegrenOK Kontinent1:10:04+12:537:05
18Torgny LindströmRonneby OK1:10:11+13:007:06
19Gustaf WennerbergOK Pan-Kristianstad1:11:05+13:547:11
20Hampus LarssonFK Göingarna1:12:34+15:237:20
21John OskarssonHelsingborgs SOK1:12:35+15:247:21
22Theodor WahlbomOK Orion1:13:09+15:587:24
23Patrik JohanssonKexholms SK1:13:37+16:267:27
24Viktor TovessonOK Orion1:16:14+19:037:43
25Niklas BrattOK Orion1:16:40+19:297:45
26Daniel HellbergLunds OK1:17:30+20:197:50
27Patrik JohanssonHelsingborgs SOK1:17:53+20:427:53
28Erik SchultzLunds OK1:21:15+24:048:13
29Magnus JönssonOK Kontinent1:25:12+28:018:37
30Simon YngveOK Kontinent1:25:46+28:358:41
31Jacob MobergHelsingborgs SOK1:25:48+28:378:41
32Viktor HenmyrOK Vilse 871:34:46+37:359:35
33Simon PreutzOK Torfinn1:40:52+43:4110:12
34Daniel HåkanssonOK Gränsen1:44:49+47:3810:36
35André BjärbyFrosta OK1:47:02+49:5110:50
36Simon LarssonOK Kontinent1:49:50+52:3911:07
Robin WestessonOK Kontinentej godkänd
Linus BohmanMalungs OK Skogsmårdarnaej godkänd
Loke AgmarkenHalmstad OKej godkänd
Björn AnderssonLunds OKej start
Andreas JonssonOK Orionej start
Nils Wallentin TärkHalmstad OKej start
Gustav OlssonOK Orionej start
Johan AspegrenOK Kontinentej start

D21 Kort

4 950 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Charmaine FungHKOXCC1:07:3613:39
Karin KarlssonHalmstad OKej start

D20

5 600 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Irmalinn NilssonHärlövs IF50:369:02
2Lotten KindlundhFK Finn53:36+3:009:34
3Vilma SvantessonOK Pan-Kristianstad56:34+5:5810:06

H20

7 400 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Julius PukeYstads OK1:25:3811:34
Oscar EhrnbornAndrarums IFej start

D18

4 875 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elin NilssonAndrarums IF41:348:31
2Hilma HolmströmHärlövs IF44:39+3:059:09
3Hilda AxelssonFK Göingarna44:59+3:259:13
4Rebecca HardenFK Boken48:34+7:009:57
5Maja TenghagenHärlövs IF51:39+10:0510:35
6Nellie RydlundHässleholms OK52:08+10:3410:41
7Embla CinthioSkåneslättens OL58:25+16:5111:58
8Sofia PalmFK Boken1:06:58+25:2413:44

H18

6 925 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ludvig ZaarVäxjö OK52:367:35
2Carl ÅsLunds OK55:34+2:588:01
3Axel OrrhedeHelsingborgs SOK56:11+3:358:06
4Simon OlssonHjärnarps OL1:09:47+17:1110:04
5Pontus ThuressonSkåneslättens OL1:39:17+46:4114:20

H17-20 Kort

5 550 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Oliver SchmidtOK Kontinent1:01:5711:09

D16

4 350 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Klara PerssonHalmstad OK33:137:38
2Thea BökmanHelsingborgs SOK39:11+5:589:00
3Emmy PalmFK Boken39:26+6:139:03
4Lisa SwartzOK Orion39:27+6:149:04
5Moa WallenborgLunds OK39:55+6:429:10
6Selma LarssonLunds OK41:30+8:179:32
7Alva NystedtSkåneslättens OL41:47+8:349:36
8Alice OlvegårdFK Göingarna45:22+12:0910:25
9Enni LindskogOK Älme45:26+12:1310:26
10Hanna LarssonYstads OK47:37+14:2410:56
11Elsa WibergHelsingborgs SOK48:06+14:5311:03
12Olivia LarssonLunds OK53:22+20:0912:16
13Linnea RydlundHässleholms OK55:29+22:1612:45
14Joanna PerssonOK Tyringe56:00+22:4712:52
15Kajsa HeydenLunds OK58:14+25:0113:23
16Linnea LeijonHärlövs IF1:01:10+27:5714:03
17Cornelia MöllerOK Kontinent1:04:06+30:5314:44
18Julia De AlmeidaMalmö OK1:04:19+31:0614:47
19Viola HolmströmHärlövs IF1:04:47+31:3414:53
20Alva SvenssonFK Åsen1:07:13+34:0015:27
21Julia SörensenOK Kontinent1:19:04+45:5118:10
22Johanna GersneSkåneslättens OL1:24:07+50:5419:20
Lea PalmEslövs FKej start
Anna Simonsson-SøndenåStigmännen Karlshamns OKej start
Alice PerssonOK Tyringeej start
Fredrika KindlundhFK Finnej start

H16

6 025 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Agust KronkvistÖrkelljunga FK39:486:36
2Albin WeidenSkåneslättens OL42:02+2:146:58
3Loke HedbergLunds OK43:43+3:557:15
4Edvin SelinFK Göingarna48:08+8:207:59
5Erik JohanssonFK Boken54:07+14:198:58
6Alfred AhltinMalmö OK55:34+15:469:13
7Isak AnderssonLunds OK56:06+16:189:18
8Ivar HelmerssonHässleholms OK59:51+20:039:56
9Love PerssonMalmö OK1:03:00+23:1210:27
10Felix GustafssonLunds OK1:07:12+27:2411:09
11Malte StockforsLunds OK1:09:03+29:1511:27
12David OlanderLunds OK1:12:54+33:0612:05
13Erik OlssonFK Åsen1:16:30+36:4212:41
14Elias NilssonHässleholms OK1:20:46+40:5813:24
15Victor EricssonHelsingborgs SOK1:25:14+45:2614:08
16David PerssonHelsingborgs SOK1:29:06+49:1814:47
17Gustav AnderssonOK Pan-Kristianstad1:32:59+53:1115:25
18Erik AlbinssonHjärnarps OL1:33:04+53:1615:26
19Jakob IngelströmOK Gynge1:43:30+1:03:4217:10
Erik JönssonStigmännen Karlshamns OKej godkänd
Malte KristianssonHalmstad OKej godkänd
David MorénHjärnarps OLej start

H16 Kort

3 850 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Edvin VensrydEslövs FK47:1512:16
2Robin WibergHässleholms OK47:20+0:0512:17 Ladda ner rutt i gpx-format
3Albin FlorinHelsingborgs SOK54:30+7:1514:09
4Axel TenghagenHärlövs IF55:22+8:0714:22
Edvin NilssonOskarströms OKej start
Jonathan OrrhedeHelsingborgs SOKej start

D14

3 850 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tuva SelinFK Göingarna32:368:28
2Aprilia CinthioSkåneslättens OL37:49+5:139:49
3Emma KarlssonOK Landehof40:47+8:1110:35
4Anna BenattiSkåneslättens OL41:27+8:5110:45
5Alice JohanssonFK Boken48:18+15:4212:32
6Emelia CarlströmFK Boken48:56+16:2012:42 Ladda ner rutt i gpx-format
7Johanna OttossonÖrkelljunga FK52:06+19:3013:31
8Linnéa BjärbyFrosta OK54:48+22:1214:14
9Klara MöllerOK Kontinent56:58+24:2214:47
10Sophia BengtssonLaholms IF OK1:04:25+31:4916:43
11Sofia EdmanHelsingborgs SOK1:21:51+49:1521:15
12Wilma JönssonÖrkelljunga FK2:10:04+1:37:2833:47
Ida BenattiSkåneslättens OLej start
Ebba RanbroHelsingborgs SOKej start
Saga PalmertzHelsingborgs SOKej start

H14

3 850 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Wilmer SelinFK Göingarna25:466:41
2Svante SelinFK Göingarna26:28+0:426:52
3Nils SwartzOK Orion29:06+3:207:33
3Noah KrikströmHjärnarps OL29:06+3:207:33
5Elia KämpeÖrkelljunga FK29:41+3:557:42
6Axel BrattOK Orion31:15+5:298:07
7Alfred KjellénHelsingborgs SOK33:30+7:448:42
8Casper TuressonHärlövs IF35:53+10:079:19
9Hjalmar AxelssonFK Göingarna36:06+10:209:22
10Edwin FalkstrandTormestorps IF38:14+12:289:55
11Viktor AhltinMalmö OK38:29+12:439:59
12Otto NybergÖrkelljunga FK40:08+14:2210:25
13Gustav LundqvistHalmstad OK42:09+16:2310:56
14Gunnar WessbergHärlövs IF42:25+16:3911:01
15Caspar PegardOK Gynge44:14+18:2811:29
16Hugo HjelmLunds OK45:25+19:3911:47
17Axel NilssonÖrkelljunga FK48:21+22:3512:33
18Arvid AlbinssonHjärnarps OL48:22+22:3612:33
19Edvin SanderSkåneslättens OL50:08+24:2213:01
20Elias PerssonHelsingborgs SOK52:02+26:1613:30
21William SteffertOK Tyringe55:13+29:2714:20
22Melwin IvarssonHärlövs IF55:39+29:5314:27
23Samuel RasmussenOK Kontinent56:53+31:0714:46
24Emil AnderssonLunds OK58:54+33:0815:17
25Hugo ThoressonAndrarums IF1:05:08+39:2216:55
26Elliot BoyOK Kontinent1:09:03+43:1717:56
27Isak ThysellOK Kontinent1:26:35+1:00:4922:29 Ladda ner rutt i gpx-format
Isak EdholmÖrkelljunga FKej godkänd
Hannes DahlbergSkåneslättens OLej start
Hannes VärendhSkåneslättens OLej start
Villyam JohanssonOK Tyringeej start

D14 Kort

2 850 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ellen AnderssonOK Pan-Kristianstad29:5110:28
2Moa NilssonEslövs FK49:14+19:2317:16
3Freja LjungdahlSkåneslättens OL53:51+24:0018:53
4Maja SörensenOK Kontinent57:48+27:5720:16
5Villemo RönnblomOK Tyringe1:06:12+36:2123:13
6Wilda SchmidtOK Kontinent1:12:11+42:2025:19
7Linnea Grahn EskilssonLunds OK1:14:21+44:3026:05

H14 Kort

2 775 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emil MårtenssonÖrkelljunga FK37:5613:40
2Aksel SjögärdSkåneslättens OL38:57+1:0114:02
3Filip PerssonMalmö OK42:43+4:4715:23
Gustav LohavHelsingborgs SOKej start
George Omfors MacinnesOK Kontinentej start

D12

2 850 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Felicia PerssonHelsingborgs SOK24:318:36
2Julia LönnHalmstad OK27:12+2:419:32
3Alma KjellénHelsingborgs SOK31:34+7:0311:04
4Liv LundsgaardOK Kontinent34:36+10:0512:08
5Linnea StéenHelsingborgs SOK38:49+14:1813:37
6Saga ChristensenSkåneslättens OL40:18+15:4714:08
7Olivia TillanderYstads OK42:52+18:2115:02
8Karla BengtssonLaholms IF OK43:11+18:4015:09
9Lisa JohnssonFK Finn44:37+20:0615:39
10Mathea YngveOK Kontinent46:36+22:0516:21
11Lilly OlssonYstads OK48:39+24:0817:04
12Agnes PerssonHelsingborgs SOK48:56+24:2517:10
13Kristina Nilsson CondoriHästveda OK51:32+27:0118:04
14Klara PalmFK Boken51:53+27:2218:12
15Elin AnzeliusHästveda OK52:14+27:4318:19
16Alma GieseÖrkelljunga FK53:11+28:4018:39
17Elin KarlssonOK Landehof53:45+29:1418:51
18Smilla ThomassonFK Göingarna56:33+32:0219:50
19My WallenborgLunds OK57:01+32:3020:00
20Frida EmilssonFK Åsen1:01:15+36:4421:29
21Tove RosbergÖrkelljunga FK1:03:37+39:0622:19
22Siri AbrahamssonMalmö OK1:07:51+43:2023:48
23Viktoria ÅkerlundFK Boken1:18:18+53:4727:28
Hanna ThysellOK Kontinentej godkänd
Olivia SvenssonFK Åsenej godkänd

H12

2 775 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Carl-Johan OlvegårdFK Göingarna23:208:24
2Kurt SjöbergHelsingborgs SOK24:20+1:008:46
3Ville LindskogOK Älme24:34+1:148:51
4Atle KulstadSkåneslättens OL25:19+1:599:07
5Isak EngOK Pan-Kristianstad26:01+2:419:22
6Elis OlssonHelsingborgs SOK26:05+2:459:23
7Arvid FalkstrandTormestorps IF27:21+4:019:51
8Benjamin DavidsonHelsingborgs SOK28:21+5:0110:12
9Jonathan EdholmÖrkelljunga FK30:58+7:3811:09
10Elias LindströmRonneby OK33:18+9:5812:00
11Elias PalmertzHelsingborgs SOK36:56+13:3613:18
12Carl JohanssonOK Tyringe39:45+16:2514:19
13Milton GunnarssonÖrkelljunga FK40:31+17:1114:36
14Alfred OlssonLunds OK41:38+18:1815:00
15Alexander BjärbyFrosta OK42:45+19:2515:24
16Tage SjögärdSkåneslättens OL46:20+23:0016:41
17Alex SöderstjernaHelsingborgs SOK49:04+25:4417:40
18Teodor EdmanHelsingborgs SOK52:09+28:4918:47
19Arvid OlssonOK Kontinent54:22+31:0219:35
20Albert KylmäHelsingborgs SOK58:01+34:4120:54
21Truls ForsmanOK Kontinent1:03:57+40:3723:02
22Wiggo JönssonÖrkelljunga FK1:14:28+51:0826:50
Valter SanderSkåneslättens OLej godkänd
Nils PerssonOK Tyringeej start

D12 Kort

2 275 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Allie NelkingSkåneslättens OL22:5210:03
2Emilia CederquistMalmö OK23:22+0:3010:16
3Fifi PegardOK Gynge26:16+3:2411:32
4Emilia MattssonOK Tyringe38:18+15:2616:50
Linn ThuressonSkåneslättens OLej start

D10

2 275 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sara LönnHalmstad OK19:498:42
2Victoria HöglindOK Pan-Kristianstad27:05+7:1611:54
3Daga AbrahamssonMalmö OK34:13+14:2415:02
4Tuva ChristensenSkåneslättens OL39:12+19:2317:13
5Ellinor ÅkerlundFK Boken47:16+27:2720:46
Emma LundsgaardOK Kontinentej godkänd

H10

2 125 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Axel FalkstrandTormestorps IF20:469:46
2Isak GustafssonLunds OK22:12+1:2610:26
3Isak KämpeÖrkelljunga FK26:16+5:3012:21
4Valter NelkingSkåneslättens OL26:36+5:5012:31
5Philip EgerstedtHelsingborgs SOK30:08+9:2214:10
6Fabian TillanderYstads OK33:07+12:2115:35
Erik LindhéHelsingborgs SOKej godkänd
Arvid JohanssonHelsingborgs SOKej start
David EriksonLunds OKej start

D35

4 650 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lindha HellnerFK Göingarna52:0411:11
2Maureen Olsson LoLunds OK56:25+4:2112:07
3Malin LeijonHärlövs IF1:07:56+15:5214:36
4Carina ThynellHärlövs IF1:09:26+17:2214:55
5Kristina SpångbergLunds OK1:10:51+18:4715:14
6Birgitta OlssonOK Skogsfalken1:12:02+19:5815:29
7Maria LönnHalmstad OK1:14:30+22:2616:01
8Marie SvenssonFK Åsen1:22:19+30:1517:42
9Cecilia LingerudOK Skogsfalken1:24:14+32:1018:06
10Maria TuressonHärlövs IF1:31:08+39:0419:35
11Nataliya ThellEslövs FK2:02:01+1:09:5726:14

H35

7 875 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Olle WinrothOK Löftan55:247:02
2Henrik EngOK Pan-Kristianstad55:54+0:307:05
3Thomas NilssonEslövs FK1:02:02+6:387:52
4Ulrik MagnussonHalmstad OK1:02:30+7:067:56
5Felix AlnervikHelsingborgs SOK1:03:59+8:358:07
6Laust SörensenGöteborg-Majorna OK1:05:39+10:158:20
7Niklas NilssonHärlövs IF1:05:45+10:218:20
8Bengt OlssonEslövs FK1:07:26+12:028:33
9David LarssonLunds OK1:10:30+15:068:57
10Jens NordalOK Skogsfalken1:10:55+15:319:00
11Mikael NilssonLunds OK1:10:57+15:339:00
12Bo-Arne OlssonEslövs FK1:14:09+18:459:24
13Urban SchmidtOK Kontinent1:15:20+19:569:33
14Markus ThysellOK Kontinent1:19:16+23:5210:03
15Pär FridsellOK Pan-Kristianstad1:19:40+24:1610:06
16Sebastian GieseÖrkelljunga FK1:22:03+26:3910:25
17Björn MöllerOK Kontinent1:22:32+27:0810:28
18Stefan MagnussonLunds OK1:24:17+28:5310:42
19Henrik JohanssonOK Pan-Kristianstad1:24:33+29:0910:44
20Stefan AdolfssonEslövs FK1:28:15+32:5111:12
21Per OlssonOK Kontinent1:28:51+33:2711:16

D40

4 975 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ingela AlvmyrenHalmstad OK40:538:13
2Marie EngOK Pan-Kristianstad42:16+1:238:29
3Frida PalmFK Boken44:05+3:128:51
4Johanna HärwellAndrarums IF47:53+7:009:37
5Camilla SelinFK Göingarna48:12+7:199:41
6Johanna KarlssonOK Pan-Kristianstad48:19+7:269:42
7Anna WikströmHästveda OK55:08+14:1511:04
8Kajsa BenattiSkåneslättens OL1:02:05+21:1212:28
9Maria SvenssonLunds OK1:13:20+32:2714:44
Linda GunnarssonHästveda OKej godkänd

H40

7 500 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jesper HåkanssonFK Göingarna52:417:01
2Henrik OlofssonOK Kompassen52:49+0:087:02
3Fredrik PerssonHalmstad OK53:15+0:347:06
4Mathias PerssonHelsingborgs SOK55:09+2:287:21
5Patrik GunnarssonBig Foot Orienteers59:46+7:057:58
6Johan MickelåkerAndrarums IF1:04:13+11:328:33
7Johan AxelssonOK Älme1:05:34+12:538:44
8Henrik BengtssonFalkenbergs OK1:12:06+19:259:36
9Martin SjöbergOK Pan-Kristianstad1:15:54+23:1310:07
10Andréas PalmertzHelsingborgs SOK1:16:03+23:2210:08
11Johan AdetorpLunds OK1:33:49+41:0812:30
Mikael PerssonFK Göingarnaej godkänd

D45

4 625 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Pia OlssonSkåneslättens OL41:138:54
2Susanne AnderssonOK Pan-Kristianstad41:50+0:379:02
3Carina RydlundHässleholms OK43:12+1:599:20
4Susanne WallenborgLunds OK43:53+2:409:29
5Josefine JungstrandOK Skogsfalken44:19+3:069:34
6Louise AxelssonFK Göingarna45:03+3:509:44
7Anna LjungqvistLunds OK49:23+8:1010:40
8Ewa PerssonTormestorps IF50:42+9:2910:57
9Marie AlbinssonHjärnarps OL52:28+11:1511:20
10Jessica BjörckOK Älme52:43+11:3011:23
11Maria HelmerssonHässleholms OK52:47+11:3411:24
12Lisa ElmerfjordLunds OK53:16+12:0311:31
13Anna PrellnerSkåneslättens OL54:44+13:3111:50
14Pia JohanssonOK Landehof56:34+15:2112:13
15Christina OlssonSkåneslättens OL57:07+15:5412:20
16Lotta MorénHjärnarps OL58:32+17:1912:39
17Kerstin OlvegårdFK Göingarna1:00:22+19:0913:03
18Marie WibergHelsingborgs SOK1:01:36+20:2313:19
19Josefina BerglundFK Boken1:13:58+32:4515:59
Eva-Lotta JohanssonGotlands Bro OKej start
Sara Snogerup LinseLunds OKej start
Catarina HardenFK Bokenej start

H45

6 725 m, 33 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jörgen OlssonOK Pan-Kristianstad42:166:17
2Håkan PalmFK Boken47:11+4:557:00
3Michael LönnHjärnarps OL47:17+5:017:01
4Michael HusénOK Pan-Kristianstad48:38+6:227:13
5Conny RaskHjärnarps OL48:54+6:387:16
6Fredrik NystedtSkåneslättens OL49:06+6:507:18
7Anders SelinFK Göingarna49:18+7:027:19
8Mikael LundqvistHalmstad OK50:23+8:077:29
9Tomas VensrydEslövs FK51:25+9:097:38
10Anders JägrydSkåneslättens OL52:19+10:037:46
11Filip SjöforsOK Älme53:07+10:517:53
12Fabian LjungqvistLunds OK53:32+11:167:57
13Torgny LundHästveda OK54:58+12:428:10
14Magnus ThuressonSkåneslättens OL55:05+12:498:11
15Stefan RosénHästveda OK56:00+13:448:19
16Mats EriksonLunds OK58:52+16:368:45
17Mats RanbroHelsingborgs SOK59:43+17:278:52
18Magnus BackanHelsingborgs SOK1:00:07+17:518:56
19Thomas KarlssonOK Landehof1:00:32+18:169:00
20Jon LindskogOK Älme1:01:27+19:119:08
21Bengt-Åke BerntssonSkåneslättens OL1:02:45+20:299:19
22Jonas PrellnerSkåneslättens OL1:03:18+21:029:24
23Thomas FalkstrandTormestorps IF1:07:07+24:519:58
24Martin JohanssonHalmstad OK1:07:25+25:0910:01
25Örjan LarssonLunds OK1:09:04+26:4810:16
26Patrik IngelströmOK Gynge1:10:02+27:4610:24
27Nils HelmerssonHässleholms OK1:11:31+29:1510:38
28Ola MarkholmSkåneslättens OL1:13:10+30:5410:52
29Michael NilssonAndrarums IF1:19:05+36:4911:45
30Tobias PalmEslövs FK1:24:35+42:1912:34
31Karl-Johan ForsmanOK Kontinent1:44:20+1:02:0415:30
Anders PerssonHelsingborgs SOKej godkänd
Jonas HöstHjärnarps OLej godkänd

D50

4 225 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marie OlssonÖrkelljunga FK39:589:27
2Ingela ThoressonAndrarums IF45:59+6:0110:53
3Ann-Sofie BrinkMarkaryds FK47:22+7:2411:12
4Helena KristianssonHässleholms OK48:14+8:1611:24
5Ingela EkelövSkåneslättens OL49:28+9:3011:42
6Malin HellnerFK Göingarna50:51+10:5312:02
7Annika EngelHässleholms OK51:07+11:0912:05
8Åsa EricssonLunds OK53:57+13:5912:46
9Karin JägrydSkåneslättens OL57:19+17:2113:33
10Kerstin DahlHärlövs IF59:14+19:1614:01
11Lotta BerntssonSkåneslättens OL1:00:18+20:2014:16
12Anne SvantessonHjärnarps OL1:00:52+20:5414:24
13Camilla CarlssonHärlövs IF1:14:22+34:2417:36
14Leila EkmanYstads OK1:29:48+49:5021:15
Gunilla GustafssonOK Orionej start

H50

6 000 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Magnus LarssonFK Göingarna40:416:46
2Henric HöglindOK Pan-Kristianstad46:50+6:097:48
3Fredrik HugossonLunds OK47:08+6:277:51
4Magnus LarsenFK Boken47:35+6:547:55
5Thomas NajvikFK Åsen49:53+9:128:18
6Håkan AxelssonFK Göingarna50:09+9:288:21
7Magnus SteenHelsingborgs SOK50:19+9:388:23
8Thomas LåstbomHärlövs IF50:33+9:528:25
9Magnus TenghagenHärlövs IF51:22+10:418:33
10Håkan ErikssonHästveda OK53:03+12:228:50
11Torgny HolmströmHärlövs IF53:08+12:278:51
12Magnus WallenborgLunds OK55:44+15:039:17
13Lennart MorénHjärnarps OL56:10+15:299:21
14Magnus TrofastBredaryds SOK56:13+15:329:22
15Raul HindovLunds OK58:19+17:389:43
16Dan JohanssonFK Boken58:53+18:129:48
17Magnus OlssonHjärnarps OL1:00:49+20:0810:08
18Mats OrrhedeHelsingborgs SOK1:01:42+21:0110:17
19Arne ThellEslövs FK1:02:13+21:3210:22
20Ola ErikssonHästveda OK1:02:18+21:3710:23
21Torbjörn OttossonÖrkelljunga FK1:04:02+23:2110:40
22Anders EricssonLunds OK1:07:04+26:2311:10
23Håkan CaesarHärlövs IF1:08:40+27:5911:26
24Lars ErikssonHjärnarps OL1:10:41+30:0011:46
25Björn NilssonHärlövs IF1:11:14+30:3311:52
26Peter PukeYstads OK1:12:27+31:4612:04
27Magnus CinthioSkåneslättens OL1:23:40+42:5913:56
Tomas WestlundOK Pan-Kristianstadej godkänd
Per WikströmHästveda OKej start
Vidar AlbinssonHässleholms OKej start

D55

4 100 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ingrid JohanssonLaholms IF OK39:379:39
2Britt-Marie StenssonHelsingborgs SOK42:25+2:4810:20
2Britt-Marie BengtssonFK Åsen42:25+2:4810:20
4Lena OlssonSkåneslättens OL42:42+3:0510:24
5Lena SwartzOK Orion45:05+5:2810:59
6Christel OlssonFK Åsen46:37+7:0011:22
7Ing-Britt SwedenborgLunds OK49:12+9:3512:00
8Lollo NybergOK Kontinent49:26+9:4912:03
9Ann-Kristin SjöströmLunds OK52:35+12:5812:49
10Maria LenningSkåneslättens OL55:32+15:5513:32
11Yvonne AnderssonHässleholms OK1:10:09+30:3217:06
12Eva TollsternVäxjö AIS1:17:04+37:2718:47
13Iréne BengtssonOK Kompassen1:22:46+43:0920:11
14Kerstin FränkelHjärnarps OL1:35:42+56:0523:20
Christina SternerTockarps IKej godkänd
Ingela AnderssonLunds OKej start
Siri KlausenBallerup OKej start

H55

5 625 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stefan PålssonSkåneslättens OL44:257:53
2Henrik LarssonFK Göingarna44:59+0:347:59
3Lars SvantessonHjärnarps OL45:09+0:448:01
4Pesho HedbergLunds OK45:23+0:588:04
5Ulf JungstrandOK Skogsfalken45:38+1:138:06
6Johnny NimvikFK Åsen48:17+3:528:35
7Jens Jørgen HansenHAGI OK52:31+8:069:20
8Pär EricssonHelsingborgs SOK55:54+11:299:56
9Jonas ÅhlinHelsingborgs SOK57:12+12:4710:10
10Mats BredfeltLunds OK58:01+13:3610:18
11Ulf LinderfalkSkåneslättens OL59:13+14:4810:31
12Gert PetterssonLunds OK1:07:53+23:2812:04
13Håkan JönssonOK Kontinent1:16:18+31:5313:33
14Ulf WidemarkYstads OK1:19:09+34:4414:04
15Lennart StenssonHelsingborgs SOK1:30:11+45:4616:01
Lars PetrissonHjärnarps OLej start

D60

3 400 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lotta LinseforsLunds OK31:249:14
2Ann-Christin Nero ForsmanRonneby OK34:30+3:0610:08
3Anna Thorell-JönssonOK Kontinent36:15+4:5110:39
4Ina LindebergSkåneslättens OL38:34+7:1011:20
5Maria HalvarssonFjärås AIK38:47+7:2311:24
6Ewa RoosHelsingborgs SOK40:11+8:4711:49
7Bente KällVäxjö OK40:40+9:1611:57
8Eva OskarssonHagaby GoIF Örebro41:31+10:0712:12
9Christina SegerslättSkåneslättens OL42:04+10:4012:22
10Eva Konring OlesenFIF Hillerød44:43+13:1913:09
11Inger FrickFK Göingarna47:21+15:5713:55
12Marianne ThorssonIK Trenne Ullared49:12+17:4814:28
13Berit RuneforsVäxjö OK54:29+23:0516:01
14Lena NielsenHelsingborgs SOK1:09:05+37:4120:19
15Eva WildmarkFK Boken1:19:53+48:2923:29

H60

5 200 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mats BrorssonTockarps IK38:127:20
2Anders BorgHjärnarps OL39:22+1:107:34
3Håkan LindbergOK Vilse 8741:13+3:017:55
4Bengt LarssonFK Göingarna41:52+3:408:03
5Per-Erik BengtssonLunds OK43:06+4:548:17
6Ulf PalmérUlricehamns OK46:10+7:588:52
7Mats AnderssonFinspångs SOK47:18+9:069:05
8Anders GrundbergLunds OK47:59+9:479:13
9Jan KarlssonVäxjö OK50:20+12:089:40
10Ingemar MånssonRonneby OK50:51+12:399:46
11Per NilssonStigmännen Karlshamns OK51:15+13:039:51
12Roland BäcklinSigtuna OK54:16+16:0410:26
13Patrick AdlercreutzLunds OK57:07+18:5510:59
14Kyrre ThalbergLunds OK57:09+18:5710:59
15Dan JohanssonHelsingborgs SOK58:12+20:0011:11
16Sören AnderssonFK Boken59:19+21:0711:24
17Bo JohanssonOK Älme59:25+21:1311:25
18Håkan HenmyrOK Vilse 871:00:02+21:5011:32
19Dan SjöholmHalmstad OK1:00:31+22:1911:38
20Björn FränkelHjärnarps OL1:03:20+25:0812:10
21Lars MagnussonOK Älme1:03:34+25:2212:13
22Anders HellrupFrosta OK1:08:23+30:1113:09
23Bruno StubPI-København1:10:55+32:4313:38
24Alf WestessonOK Kontinent1:12:20+34:0813:54
25Stig NilssonOskarströms OK1:17:52+39:4014:58
Jørgen SkaarupBallerup OKej start

D65

3 550 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eva TykessonRävetofta OK35:5810:07
2Margareta SvenssonOK Vilse 8740:42+4:4411:27
3Inger GustafssonLunds OK41:11+5:1311:36
4Britt-Marie MagnussonLaholms IF OK44:08+8:1012:25
5Gudrun NilssonLunds OK45:29+9:3112:48
6Åsa StåhlHjärnarps OL45:39+9:4112:51
7Ingrid MårtenssonOK Kolmården45:40+9:4212:51
8Karin LarssonOK Kompassen1:01:43+25:4517:23
9Christina NilssonAndrarums IF1:02:35+26:3717:37
10Margareta SchölinTockarps IK1:04:06+28:0818:03
Ann-Britt WinnbergIK Trenne Ullaredej start

H65

4 600 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sven-Inge SvenssonHässleholms OK38:118:18
2Ken RagnarssonOK Kompassen40:20+2:098:46
3Kenneth WalterssonBredaryds SOK41:58+3:479:07
4Kent KardellLjungskile FK42:54+4:439:19
5Olle BohmanHjärnarps OL47:25+9:1410:18
6Göran JohnssonSkåneslättens OL49:33+11:2210:46
7Bengt-Göran MånssonOK Pan-Kristianstad49:35+11:2410:46
8Lennart GustafssonJönköpings OK52:57+14:4611:30
9Per Arne EvaldssonOK Gynge54:21+16:1011:48
10Carl-Johan RoubertFK Finn55:53+17:4212:08
11Jan ÅsbergHäverödals SK55:54+17:4312:09
12Bo JohanssonOK Vilse 8756:05+17:5412:11
13Bo Anders NilssonLunds OK57:04+18:5312:24
14Arne AnderssonOK Torfinn57:22+19:1112:28
15Jan Olof FermFK Göingarna1:00:25+22:1413:08
16Leif-Åke AnderssonFK Boken1:02:48+24:3713:39
17Gert OlssonTockarps IK1:17:54+39:4316:56
18Tommy HautopOK Pan-Kristianstad1:18:49+40:3817:08
Jorma KarvonenTarpian Suuntaej godkänd
Emil OlesenFIF Hillerødej godkänd
Lennart ErforsOK Torfinnej start

D70

3 075 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Inger GlansOK Torfinn47:1115:20
2Karin PerssonOK Tyringe50:45+3:3416:30
3Gun SvenssonRehns BK52:02+4:5116:55
4Anna-Lisa HanssonOK Pan-Kristianstad58:34+11:2319:02
5Astrid JohannessonHelsingborgs SOK1:03:20+16:0920:35
6Gunbritt FalkmanÖrkelljunga FK1:03:26+16:1520:37
7Bodil RuterOK Älme1:03:43+16:3220:43
8Sonja HammarOK Kompassen1:06:41+19:3021:41
9Karin BengtssonOK Kompassen1:16:27+29:1624:51
10Kristin LindbergLunds OK1:16:52+29:4124:59
11Margareta HeldFK Åsen1:45:40+58:2934:21
Gullevi SvenssonRonneby OKej godkänd

H70

4 050 m, 31 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Agne BengtssonOK Kompassen37:179:12
2Leif SandgrenFrosta OK39:16+1:599:41
3Nils KarlssonVäxjö AIS43:26+6:0910:43
4Owe NilssonStigmännen Karlshamns OK46:02+8:4511:21
5Lennart AnderssonOK Orion47:04+9:4711:37
6Sölve AnderssonBredaryds SOK49:43+12:2612:16
7Kjell LönnHjärnarps OL49:46+12:2912:17
8Lars-Ivar SvenssonRehns BK50:04+12:4712:21
9Stig JohanssonHelsingborgs SOK50:10+12:5312:23
10Kent R NilssonAndrarums IF50:43+13:2612:31
11Lars PerssonOK Kompassen51:58+14:4112:49
12Jan PerssonYstads OK53:04+15:4713:06
13Åke PerssonHjärnarps OL55:02+17:4513:35
14Kent EkdahlEmmaboda Verda OK55:03+17:4613:35
15Sven Erik JönssonOK Tyringe56:33+19:1613:57
16Per-Olof FernbergIS Skanne58:45+21:2814:30
17Bill SchölinTockarps IK59:31+22:1414:41
18Leif KarlssonFrosta OK1:00:28+23:1114:55
19Eric TenlandStigmännen Karlshamns OK1:02:51+25:3415:31
20Conny BerggrenVäxjö AIS1:03:32+26:1515:41
21Gert OlssonSkåneslättens OL1:04:09+26:5215:50
22Thomas JohanssonStigmännen Karlshamns OK1:05:05+27:4816:04
23Leif MalmHärlövs IF1:05:07+27:5016:04
24Sune AnderssonHalmstad OK1:06:28+29:1116:24
25Jan-Evert OlssonAndrarums IF1:07:23+30:0616:38
26Dag Lewis-JonssonHelsingborgs SOK1:10:37+33:2017:26
27Tor-Eve BengtssonHelsingborgs SOK1:13:51+36:3418:14
28Tommy HeldFK Åsen1:19:04+41:4719:31
29Nils-Erik BondessonFrosta OK1:20:49+43:3219:57
30Bengt StåhlHjärnarps OL1:29:52+52:3522:11
Sven-Erik PerssonFrosta OKej godkänd
Göran LarssonOK Kompassenej start
Ingvar PerssonFK Åsenej start
Per EngqvistRonneby OKej start
Håkan WinnbergIK Trenne Ullaredej start
Kenth SundgrenSkåneslättens OLej start

D75

2 750 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Helen AndertoftMarkaryds FK33:4812:17
2Ann-Charlotte JensenHässleholms OK38:39+4:5114:03
3Elsa SvenssonOK Vilse 8741:40+7:5215:09
4Gull SvenssonÖrkelljunga FK50:25+16:3718:20
5Karin JakobssonEslövs FK54:11+20:2319:42
6Lena PehrssonOK Silva56:17+22:2920:28
7Gunilla GrönbladHärlövs IF59:24+25:3621:36
8Gunnel WesterÖrkelljunga FK59:58+26:1021:48
9Birgit PalmFK Boken1:03:13+29:2522:59
10Berit NilssonOK Älme1:07:34+33:4624:34
11Brita DahlbergHässleholms OK1:15:02+41:1427:17
12Maria Foster SchadSkåneslättens OL1:32:32+58:4433:38

H75

3 625 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bengt BergmanLunds OK33:529:20
2Roland KarlssonRonneby OK38:54+5:0210:43
3Ingemar AnderssonOK Orion45:18+11:2612:29
4Roland OffrellFrosta OK45:28+11:3612:32
5Kjell LindauOK Kompassen46:09+12:1712:43
6Raimo SalminenOK Pan-Kristianstad47:59+14:0713:14
7Lars HenrikssonOK Älme48:16+14:2413:18
8Sven RuterOK Älme49:11+15:1913:34
9Stig LarssonRävetofta OK49:53+16:0113:45
10Verner LönnquistHärlövs IF51:46+17:5414:16
11Bertil OttossonFK Göingarna52:03+18:1114:21
12Bo SvenssonÖrkelljunga FK52:43+18:5114:32
13Nils-Åke NilssonHärlövs IF53:07+19:1514:39
14Sten Åke KvistIS Kullen54:20+20:2814:59
15Christer GrönbladHärlövs IF54:34+20:4215:03
16Inge PerssonFK Boken54:50+20:5815:07
17Sven ThelanderssonLunds OK57:10+23:1815:46
18Mats RosénHästveda OK1:03:16+29:2417:27
19Roland AkselssonLunds OK1:04:54+31:0217:54
20Tom LindbergLunds OK1:05:58+32:0618:11
21Gunnar PerssonTormestorps IF1:07:52+34:0018:43
22Kenneth LindborgHässleholms OK1:10:52+37:0019:32
23Håkan JonssonOK Silva1:11:56+38:0419:50
24Johnny MalmgrenHjärnarps OL1:12:00+38:0819:51
Björn LinnersjöOK Orionej start
Allan SunnergrenHjärnarps OLej start

D80

2 550 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karin LexellOK Torfinn1:22:3632:23
Gun HanssonYstads OKej godkänd
Clarie EkOK Pan-Kristianstadej start

H80

2 950 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders CarlssonSkåneslättens OL35:5712:11
2Ernie BroströmHalmstad OK39:21+3:2413:20
3Ingemar SvenssonLunds OK43:43+7:4614:49
4Bengt I NilssonFrosta OK44:06+8:0914:56
5Leif SjögrenOK Orion49:07+13:1016:38
6Jan-Eric NelkingFK Åsen1:29:29+53:3230:20
Bo BengtssonHässleholms OKej godkänd
Torbjörn WingqvistSkåneslättens OLej godkänd
Peo BengtssonOK Pan-Kristianstadej start

H85

2 550 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Leif ClaessonTormestorps IF39:5215:38
2Klas TykessonSkåneslättens OL45:01+5:0917:39
3Torsten HannrupOK Kompassen1:03:39+23:4724:57
4Inge ÅkessonStigmännen Karlshamns OK1:14:11+34:1929:05
5Kjell-Arne PetterssonHärlövs IF1:15:50+35:5829:44
6Bengt EdvardssonOK Torfinn1:17:13+37:2130:16

H90

1 925 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Curth SvenssonSkåneslättens OL1:04:2833:29

Inskolning

2 250 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Frej BeringHelsingborgs SOKfullföljt
Samuel DavidssonHelsingborgs SOKfullföljt
Alfred GieseÖrkelljunga FKfullföljt
Stina HanssonEslövs FKfullföljt
Hugo HindovLunds OKfullföljt
Carl IsgrenMalmö OKfullföljt
Sixten LindgårdFK Göingarnafullföljt
Algot OlssonOK Kontinentfullföljt
Harriet PaulssonKlubblösfullföljt
Ellen PålssonOK Kontinentfullföljt
Alice CondoriHästveda OKej godkänd

U1

2 125 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Vidar BrandtsfridhHelsingborgs SOK17:388:17
2Hjalmar LindgårdFK Göingarna18:28+0:508:41
3Theo LindgrenHelsingborgs SOK18:31+0:538:42
4Lotta OlssonYstads OK18:48+1:108:50
5Maja EdénVäxjö AIS19:37+1:599:13
6Felix Nisses-GagnérHelsingborgs SOK20:08+2:309:28
7Erik AnzeliusHästveda OK20:33+2:559:40
8Vincent SteffertOK Tyringe20:42+3:049:44
9Axel Persson JeppssonFK Göingarna20:45+3:079:45
10Miriam OrrhedeHelsingborgs SOK21:21+3:4310:02
11Liv PalmertzHelsingborgs SOK21:48+4:1010:15
12Agnes BrandtsfridhHelsingborgs SOK23:09+5:3110:53
13Isak GrönlundLunds OK23:19+5:4110:58
14Alfons MickelåkerAndrarums IF24:12+6:3411:23
15Nathanael YngveOK Kontinent24:31+6:5311:32
15Alvin SörensenOK Kontinent24:31+6:5311:32
17Nora LindeSkåneslättens OL24:42+7:0411:37
18Tilda HarrieLunds OK25:25+7:4711:57
19Robin LönnHalmstad OK27:36+9:5812:59
20Olle SjöbergHelsingborgs SOK28:47+11:0913:32
21Elias EricssonFK Göingarna29:05+11:2713:41
22Alva EricssonFK Göingarna29:45+12:0714:00
23Nickey NielssenÖrkelljunga FK31:06+13:2814:38
24Einar OlssonFK Göingarna37:21+19:4317:34
25Robin AhlmAndrarums IF38:57+21:1918:19
26Elias JohanssonOK Tyringe1:02:03+44:2529:12
Delia CondoriHästveda OKej godkänd
Philip HöglindOK Pan-Kristianstadej start

U2

2 250 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Vilmer LjungdahlSkåneslättens OL18:598:26
1Svea SjögårdSkåneslättens OL18:598:26
3Love EnerothLunds OK21:15+2:169:26
4Nikolaj Alvarez LönnÖrkelljunga FK21:26+2:279:31
5Olof HanssonEslövs FK24:08+5:0910:43
6Signe RanbroHelsingborgs SOK24:17+5:1810:47
7Hannes EricssonFK Göingarna25:01+6:0211:07
8Harry ViktorssonHästveda OK26:08+7:0911:36
9Ebba EdénVäxjö AIS26:17+7:1811:40
10Oskar RanbroHelsingborgs SOK26:29+7:3011:46
11Linus LindgrenHelsingborgs SOK27:18+8:1912:08
12Hannes MårtenssonÖrkelljunga FK27:24+8:2512:10
12Valdemar PukeYstads OK27:24+8:2512:10
14Ebba LohavHelsingborgs SOK28:27+9:2812:38
15Signe DavidsonHelsingborgs SOK28:49+9:5012:48
16Waldemar MichanekAndrarums IF28:59+10:0012:52
17Leo Nisses-GagnérHelsingborgs SOK29:37+10:3813:09
18Emma OlssonHelsingborgs SOK30:57+11:5813:45
19Lowe PalmertzHelsingborgs SOK32:03+13:0414:14
20August HärwellAndrarums IF33:11+14:1214:44
21Vilgot BeringHelsingborgs SOK34:17+15:1815:14
22Albert PaulssonLunds OK37:10+18:1116:31
23Ylva Borell LövstedtLunds OK38:09+19:1016:57
24Vilgot HjelmLunds OK40:04+21:0517:48
25Noel EkdahlHelsingborgs SOK40:16+21:1717:53
26Herta GrimlundSkåneslättens OL41:49+22:5018:35
27Anton CarlströmFK Boken43:10+24:1119:11
Harry JohanssonHelsingborgs SOKej start
Alice RosvallSkåneslättens OLej start
Charlie RosvallSkåneslättens OLej start

Öppen 1

2 250 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jakob ÅkessonSkåneslättens OL26:4211:52
2Daniel KämpeÖrkelljunga FK28:42+2:0012:45
3Felix ThomassonFK Göingarna31:29+4:4713:59
4Alvin WigrenLunds OK37:54+11:1216:50
5Marlene GranÖrkelljunga FK38:06+11:2416:56
6Rebecka NelfeltKlubblös59:17+32:3526:20

Öppen 2

3 325 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rickard GustafssonGagnérHelsingborgs SOK37:3811:19
2Oskar NilssonOK Pan-Kristianstad50:27+12:4915:10
3Hideyoki HasegawaUniversity ofToyama54:16+16:3816:19
4Kasper RingströmLunds OK1:07:37+29:5920:20
5Margareta JohanssonLaholms IF OK1:13:32+35:5422:06
6Margareta KillanderHästveda OK1:21:49+44:1124:36
7Elsa TerménLunds OK1:33:53+56:1528:14

Öppen 3

2 925 m, 37 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ida GrimlundSkåneslättens OL34:5811:57
2Anette NilssonTormestorps IF43:24+8:2614:50
3Björn NordströmHässleholms OK46:10+11:1215:47
4Angelica MichanekAndrarums IF49:48+14:5017:01
5Wilma MichanekAndrarums IF50:26+15:2817:14
5Martin ArvidssonAndrarums IF50:26+15:2817:14
7Lisa OlssonRävetofta OK50:58+16:0017:25
8Camilla JohanssonLaholms IF OK52:44+17:4618:01
9Per GersneSkåneslättens OL53:33+18:3518:18
10Magnus JönssonÖrkelljunga FK54:51+19:5318:45
11Sandra EkmanKlubblös57:16+22:1819:34
12Barbro NilssonAndrarums IF59:46+24:4820:25
13Sune JohanssonLaholms IF OK1:00:47+25:4920:46
14Maria NygrenFK Boken1:00:59+26:0120:50
15Bengt LarssonYstads OK1:01:57+26:5921:10
16Jens WibergHelsingborgs SOK1:02:59+28:0121:31
17Karin MalmgrenHjärnarps OL1:05:43+30:4522:28
18Jon WikströmHästveda OK1:05:52+30:5422:31
19Ann Christine LarssonLunds OK1:06:17+31:1922:39
20Edith LindbergLunds OK1:07:23+32:2523:02
21Lilian HärwellEslövs FK1:07:35+32:3723:06
22Simon KronströmMalmö OK1:08:57+33:5923:34
23Cecilia RenadtfridhHelsingborgs SOK1:09:34+34:3623:47
24Carina PerssonAndrarums IF1:10:19+35:2124:02
25Ulla KarlssonOK Tyringe1:10:46+35:4824:11
26Annika KämpeÖrkelljunga FK1:12:38+37:4024:49
27Jan DahlbergHässleholms OK1:16:04+41:0626:00
28Asta NilssonHärlövs IF1:18:27+43:2926:49
29Eva JohanssonHelsingborgs SOK1:19:29+44:3127:10
30Anette BohmanHjärnarps OL1:21:48+46:5027:57
31Rima HasselOKSilva1:24:35+49:3728:55
32Lukas ErikssonOskarströms OK1:28:29+53:3130:15
33Edvin NilssonOskarströms OK1:28:32+53:3430:16
34Marita OlofssonOK Kompassen1:30:51+55:5331:03
35Helle RagnarssonOK Kompassen1:30:55+55:5731:04
36Eivor NydahlStigmännen Karlshamns OK3:05:54+2:30:561:03:33
Barbro JohanssonKlubblösej godkänd
Rolf NilssonAndrarums IFej start

Öppen 4

4 800 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Magnus PaulssonKlubblös1:02:0112:55
2Albin HugossonLunds OK1:02:35+0:3413:02
3Annika NilssonEslövs FK1:09:16+7:1514:25
4Magnus JönssonRingsjö OK1:09:43+7:4214:31
5Ingrid KarlssonKlubblös1:29:21+27:2018:36
Kati NémethStigmännen Karlshamns OKej godkänd
Hilda EdströmLunds OKej start
Cecilia HugossonLunds OKej start
Irene OlofssonFK Åsenej start

Öppen 5

3 625 m, 48 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Helene JensenOK Kontinent33:079:08
2Klas BogsjöHelsingborgs SOK33:36+0:299:16
3Line StubPI-København39:16+6:0910:49
4Björn EdénVäxjö AIS39:29+6:2210:53
5Bo EkLunds OK40:28+7:2111:09
6Ellen GunnarssonOK Vilse 8742:05+8:5811:36
7Stefan LindbergYstads OK42:42+9:3511:46
8Per EnerothLunds OK42:54+9:4711:50
9Johan LindgårdFK Göingarna43:21+10:1411:57
10Claes OlvegårdFK Göingarna43:50+10:4312:05
11Lena DanielssonHärlövs IF44:22+11:1512:14
12Martin NelkingSkåneslättens OL45:46+12:3912:37
13Anna SöderströmOK Stigen47:00+13:5312:57
14Edvard De Fine LichtTormestorps IF47:50+14:4313:11
15Anton ElmerfjordLunds OK48:09+15:0213:16
16Annelie ThomassonFK Göingarna48:26+15:1913:21
17Mattias SörensenOK Kontinent48:52+15:4513:28
18Maritha SchönAndrarums IF48:57+15:5013:30
19Cecilia ÖdénLunds OK49:51+16:4413:45
20Sven-Otto JönssonEslövs FK50:49+17:4214:01
21Karin HjelmLunds OK50:55+17:4814:02
22Rose-Marie HjalmarssonOK Njudung51:56+18:4914:19
23Jakob EkdahlLunds OK52:27+19:2014:28
24Jakob TerménLunds OK53:04+19:5714:38
25Ulrica OlovssonLaholms IF OK53:08+20:0114:39
26Anna-Moa LindskogOK Älme54:30+21:2315:02
27Gustav ÅkessonSkåneslättens OL55:36+22:2915:20
28Roger NilssonFK Åsen55:44+22:3715:22
29Jens TerménLunds OK55:52+22:4515:24
30Kristina PerssonHalmstad OK56:28+23:2115:34
31Jonas KylmäHelsingborgs SOK57:26+24:1915:50
32Mikaela JohnssonFK Finn58:45+25:3816:12
33Susanne ModigLaholms IF OK1:01:01+27:5416:49
34Thomas JohanssonKlubblös1:01:48+28:4117:02
35Petra AreskougFK Åsen1:01:59+28:5217:05
36Ebba NilssonÖrkelljunga FK1:07:39+34:3218:39
37Susan StubPI-København1:08:13+35:0618:49
38Cecilia AronssonLunds OK1:08:37+35:3018:55
39Mats IngvarssonKlubblös1:10:20+37:1319:24
40Niels BertramKlubblös1:11:54+38:4719:50
41Josefin ThorellHelsingborgs SOK1:16:06+42:5920:59
42Hubert HugossonOK Gynge1:18:58+45:5121:47
43Sara TerménLunds OK1:23:06+49:5922:55
44Susanne GöranssonFrosta OK1:23:44+50:3723:05
45Hannes NorénKlubblös1:25:37+52:3023:37
46Annsofi PetterssonSimlångsdalens IF1:36:18+1:03:1126:33
47Anna NilssonHästveda OK1:47:38+1:14:3129:41
Ingrid WerlinSimlångsdalens IFej godkänd
Lena JohanssonHelsingborgs SOKej start
Mikael LindGotlands Bro OKej start
Bengt NilssonAndrarums IFej start
Kajsa PerssonOK Tyringeej start

Öppen 6

5 475 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mikael SöderströmOK Stigen1:07:2412:18
2Jonas HörströmEslövs FK1:07:39+0:1512:21
3Kristina LorentzonGöteborg-Majorna OK1:07:44+0:2012:22
4Lucas TreldalLunds OK1:18:52+11:2814:24
5Pontus GustavssonLunds OK1:19:53+12:2914:35
6Per-Ola MelanderStigmännen Karlshamns OK1:22:21+14:5715:02
7Christian AnderssonKlubblös1:24:50+17:2615:29
8Ola KrikströmHjärnarps OL1:27:45+20:2116:01
9Ola KollénKlubblös1:34:53+27:2917:19
10Anna-Maria LarssonStigmännen Karlshamns OK1:36:00+28:3617:32
11Nina SandrellVärend GN OL1:36:19+28:5517:35
12Christina-A-M RönngrenLunds OK1:47:27+40:0319:37
13Johan AnderssonKlubblös1:50:51+43:2720:14
14Tobias NordLunds OK1:51:02+43:3820:16
15Carl JohannessonKlubblös2:06:16+58:5223:03
16Emil SelinderKlubblös2:09:18+1:01:5423:36
Annika JönssonRingsjö OKej start
Joel SjöholmOK Pan-Kristianstadej start

Öppen 7

2 875 m, 72 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maria MickelåkerAndrarums IF26:549:21
2Maria ElmelidOK Orion29:41+2:4710:19
3Mats WindstedtFredrikshofs IF Skid & OK30:02+3:0810:26
4Hugo CedervallÖrkelljunga FK30:06+3:1210:28
5Lotta EkbergÖrkelljunga FK31:12+4:1810:51
6Stellan MartinssonOK Tyringe32:13+5:1911:12
7Linda RanbroHelsingborgs SOK32:15+5:2111:13
8Eva NelkingSkåneslättens OL33:21+6:2711:36
9Anders LohavHelsingborgs SOK33:49+6:5511:45
10Christian JohnssonFK Finn36:11+9:1712:35 Ladda ner rutt i gpx-format
11Torbjörn HalvarssonFjärås AIK36:24+9:3012:39
12Göran FrankEslövs FK36:54+10:0012:50
13Mathilda JägrydSkåneslättens OL36:58+10:0412:51
14Rasmus PerssonSkåneslättens OL38:59+12:0513:33
15Kerstin OlssonEslövs FK39:46+12:5213:49
16Liane GunnarssonÖrkelljunga FK40:18+13:2414:01
17Lennart MartinssonOK Tyringe40:22+13:2814:02
18Helena ÅhlinHelsingborgs SOK40:31+13:3714:05
19Veronika PalmertzHelsingborgs SOK40:43+13:4914:09
20Ingvar OlofssonFK Snapphanarna41:45+14:5114:31
21Kerstin MartinssonOK Tyringe42:27+15:3314:45
22Erland MartinssonOK Tyringe42:36+15:4214:49
23Birgitta NilssonStigmännen Karlshamns OK42:54+16:0014:55
24Christina BjörkÖrkelljunga FK43:13+16:1915:01
25Andreas WerlinSimlångsdalens IF43:35+16:4115:09
26Enar MagnussonIS Skanne43:41+16:4715:11
27Lars Göran KillanderHästveda OK44:38+17:4415:31
28Ebbe MalmMarkaryds FK44:40+17:4615:32
29Ulf KristenssonHalmstad OK45:00+18:0615:39
30Stig NydahlStigmännen Karlshamns OK45:20+18:2615:46
31Roland NilssonOK Kompassen47:39+20:4516:34
32Kaj NilssonOK Tyringe47:42+20:4816:35
33Thomas VinbladLunds OK48:19+21:2516:48
34Svante DahlstedtKamrat och IF KIF50:17+23:2317:29
35Emma DahlstedtKamrat och IF KIF50:21+23:2717:30
36Bert OlofssonOK Kompassen52:32+25:3818:16
37Kerstin WessbergHärlövs IF53:55+27:0118:45
38Maria HarrieLunds OK54:19+27:2518:53
39Rolf OhrlanderOK Pan-Kristianstad54:40+27:4619:00
40Tor HellbergLunds OK54:46+27:5219:02
41Camilla BromsYstads OK55:11+28:1719:11
42Ludvig BeirupLunds OK55:53+28:5919:26
43Marianne HallbergFK Boken56:22+29:2819:36
44Kjell MånssonRonneby OK58:19+31:2520:17
44Lars-Erik HallbergFK Boken58:19+31:2520:17
46Birgitta OlssonÖrkelljunga FK59:35+32:4120:43
47Helen NilssonHärlövs IF1:00:54+34:0021:10
48Bengt-Åke NilssonOK Torfinn1:01:14+34:2021:17
49Roland JanssonVäxjö OK1:02:30+35:3621:44
50Kenneth WerlinSimlångsdalens IF1:02:41+35:4721:48
51Mikael NilssonFrosta OK1:04:24+37:3022:24
52Gustaf SchejaFrosta OK1:04:41+37:4722:29
53Kim FolanderFSK Orientering1:05:06+38:1222:38
54Christer ClaessonIFK Sävsjö1:06:56+40:0223:16
55Elsa EricssonLunds OK1:07:51+40:5723:36
56Carina JönssonFK Åsen1:08:07+41:1323:41
57Ann-Katrin AlmquistFK Göingarna1:08:41+41:4723:53
58Kjell VilhelmssonAndrarums IF1:09:05+42:1124:01
59Dan LindFK Åsen1:10:25+43:3124:29
60Gunnel MånssonOK Vilse 871:10:46+43:5224:36
61Helén ÅkessonSkåneslättens OL1:11:04+44:1024:43
62Emma OlssonYstads OK1:11:45+44:5124:57
63Nina TillanderYstads OK1:11:49+44:5524:58
64Eivor MagnussonOK Pan-Kristianstad1:14:25+47:3125:53
65Carin BergmanLunds OK1:14:48+47:5426:01
66Leif PerssonOK Torfinn1:19:40+52:4627:42
67Ingrid SalomonssonSkåneslättens OL1:21:19+54:2528:17
68Lennart MånssonRingsjö OK1:25:38+58:4429:47
69Barbro MartinssonOK Tyringe1:29:33+1:02:3931:08
70Christer LjungquistLunds OK1:31:35+1:04:4131:51
Allan HammarOK Kompassenej godkänd
Peter RosvallSkåneslättens OLej godkänd

Öppen 8

4 650 m, 89 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Håkan GunnarssonFK Göingarna32:206:57
2Magnus HärwellAndrarums IF32:44+0:247:02
3Håkan CarlssonSkåneslättens OL35:49+3:297:42
4Olof BergvallMalmö OK37:10+4:507:59
5Erik OlssonHelsingborgs SOK37:50+5:308:08
6Mikael ThomassonFK Göingarna38:01+5:418:10
7Axel KarlssonSimlångsdalens IF38:16+5:568:13
8Gustav ÅmanOK Vilse 8739:38+7:188:31
9Niklas EdvardssonFK Göingarna40:11+7:518:38
10Johan VinbladLunds OK41:01+8:418:49
11Viktor StenssonGöteborg-Majorna OK41:04+8:448:49
12Per KristianssonHalmstad OK42:14+9:549:04
13Elida OttmerTormestorps IF42:27+10:079:07
14Magnus EmilssonFK Åsen42:40+10:209:10
15Lukas WittenbecherLunds OK43:30+11:109:21
16Lars HarrieLunds OK43:38+11:189:23
17Robert BertilssonLunds OK43:54+11:349:26
18Ulf MinörLunds OK44:07+11:479:29
19Johan EkelövSkåneslättens OL44:33+12:139:34
20Magnus LindeSkåneslättens OL44:44+12:249:37
21Stellan BorgSkåneslättens OL45:01+12:419:40
22Mårten CedercrantzHalmstad Garnison If46:16+13:569:56
23Anders BrandtsfridhHelsingborgs SOK46:44+14:2410:03
24Hampus AnderssonOK Tyringe47:45+15:2510:16
25Caroline LindgårdFK Göingarna48:15+15:5510:22
26Tobias NilssonOK Kompassen48:36+16:1610:27
27Jenny BredfeltLunds OK48:49+16:2910:29
28Fredrik HjortHelsingborgs SOK49:41+17:2110:41
28Roger NilssonLaholms IF OK49:41+17:2110:41
30Filip HelgstenLunds OK50:06+17:4610:46
31Eva-Lotta BengtslinLunds OK50:10+17:5010:47
32Mattias WallinLunds OK50:45+18:2510:54
33Per PegardOK Gynge51:04+18:4410:58
34Marie GrönlundLunds OK51:31+19:1111:04
35Anna BrodinOK Kontinent51:38+19:1811:06
36Tobias PerssonOK Tyringe52:24+20:0411:16
37Karolina ErikersSkåneslättens OL52:29+20:0911:17
38Svante LorentzsonStigmännen Karlshamns OK53:13+20:5311:26
39Joel OlssonSimrishamns OK53:24+21:0411:29
40Anna ÅsLunds OK53:25+21:0511:29
41Jan JohanssonSkåneslättens OL53:43+21:2311:33
42Fredrik HolmerHästveda OK54:31+22:1111:43
43Jenny VinbladLunds OK54:51+22:3111:47
44Magnus RörstamFrosta OK54:54+22:3411:48
45Jan-I NygrenFK Boken56:05+23:4512:03
46Willie OlssonRävetofta OK56:19+23:5912:06
47Göran JohanssonOK Tyringe56:48+24:2812:12
48Åsa EnerothLunds OK56:49+24:2912:13
49Elin NordahlSimrishamns OK56:51+24:3112:13
50David AronssonLunds OK57:20+25:0012:19
51Simon SvenssonLaholms IF OK57:51+25:3112:26
52Mårten MellbyEslövs FK57:55+25:3512:27
53Ingrid LarssonFK Göingarna58:17+25:5712:32
54Oskar HenrikssonLunds OK58:27+26:0712:34
55Håkan NordahlSimrishamns OK58:49+26:2912:38
56Niklas PerssonMalmö OK- Äskeröd59:10+26:5012:43
57Lars DahlHärlövs IF1:01:04+28:4413:07
58Jenny GustafssonLunds OK1:01:11+28:5113:09
59Jan OttmerTormestorps IF1:01:18+28:5813:10
60Anders NilssonHässleholms OK1:01:38+29:1813:15 Ladda ner rutt i gpx-format
61Anna MöllerOK Kontinent1:03:06+30:4613:34
62Christine SvendsenLunds OK1:04:03+31:4313:46
63Emma Nilsson CondoriHästveda OK1:04:46+32:2613:55
64Tom DahlbergSkåneslättens OL1:05:22+33:0214:03
65Henrik WeidenSkåneslättens OL1:05:45+33:2514:08
66Håkan OlssonRävetofta OK1:06:12+33:5214:14
67Björn ÅkessonSkåneslättens OL1:07:21+35:0114:29
68Richard AnderssonLunds OK1:09:02+36:4214:50
69Malin ÅmanOK Vilse 871:09:11+36:5114:52
70Miklos MolnarLunds OK1:09:37+37:1714:58
71Åsa JentschKlubblös1:10:07+37:4715:04
72Monica LydinOK Kontinent1:10:11+37:5115:05
73Hans BirganderHelsingborgs SOK1:11:05+38:4515:17
74Veronika NesverovaLunds OK1:11:44+39:2415:25
75Karl MinörLunds OK1:11:55+39:3515:27
76Ulf BengtssonOK Kompassen1:12:19+39:5915:33
77Anna BjärbyFrosta OK1:13:11+40:5115:44
78Annika FrantzStigmännen Karlshamns OK1:13:24+41:0415:47
79Line LundsgaardOK Kontinent1:13:25+41:0515:47
80Bengt-Göran FrantzStigmännen Karlshamns OK1:13:48+41:2815:52
81Linda HammarquistStigmännen Karlshamns OK1:14:32+42:1216:01
82Claes LinseforsLunds OK1:14:58+42:3816:07
83Elsa OlssonRävetofta OK1:14:59+42:3916:07
84Pia-Maria BondessonFrosta OK1:15:31+43:1116:14
85Sara AnderssonFK Boken1:16:25+44:0516:26
86Marie Ståhl NordströmHjärnarps OL1:16:46+44:2616:30
87Richard BengtssonLunds OK1:26:27+54:0718:35
Adrian HardenFK Bokenej godkänd
Göran  MattssonSkåneslättens OLej godkänd
Melker AnderssonOK Pan-Kristianstadej start
Mikael EnbergÖrkelljunga FKej start
Charlie FhermHästveda OKej start
Ronny FhermHästveda OKej start
Erik KindlundhFK Finnej start
Carolina NilssonOK Kompassenej start
Jonas OlssonÖrkelljunga FKej start
Lovisa WeidenSkåneslättens OLej start

Öppen 9

7 600 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Isak OlssonOK Orion52:346:55
2Rasmus GrönlundLunds OK54:05+1:317:06
3Linus KajsajunttiKamrat och IF KIF54:17+1:437:08
4Axel HalvarssonGöteborg Majorna OK56:24+3:507:25
5Anna PerssonFK Göingarna58:00+5:267:37
6Mattias KillanderHästveda OK58:47+6:137:44
7Tobias JohanssonLaholms IF OK1:00:39+8:057:58
8Jonas EdvardssonHästveda OK1:06:03+13:298:41
9Emil WestessonOK Kontinent1:08:48+16:149:03
10Per-Olof AnderssonOK Tyringe1:11:24+18:509:23
11Andreas BlomqvistHelsingborgs SOK1:11:54+19:209:27
12Hanne FoghFSK Orientering1:13:10+20:369:37
13Daniel NilssonHästveda OK1:14:26+21:529:47
14Hans PerssonAndrarums IF1:20:23+27:4910:34
15Anders KarlssonBodafors OK1:20:49+28:1510:38
16Anders LundborgKlubblös1:21:03+28:2910:39
17Martin HeydenLunds OK1:25:16+32:4211:13 Ladda ner rutt i gpx-format
18Andreas EkbladFrosta OK1:27:40+35:0611:32
19Clara EhrnbornAndrarums IF1:34:29+41:5512:25
20Magnus Nilsson-EhrnbornAndrarums IF1:34:32+41:5812:26
21Edo DrenthHelsingborgs SOK1:45:10+52:3613:50
22Esbjörn MelinLunds OK2:02:41+1:10:0716:08
Christian JohanssonHelsingborgs SOKej start
Fredrik StåhlHjärnarps OLej start

Öppen 12

2 250 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Rasmus MårtenssonEslövs FKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser