Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM Medel Södermanland + Västmanland

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM Medel Södermanland + Västmanland
Arrangörsorganisationer: Arboga OK / Södermanlands Orienteringsförbund
Datum: lördag 1 september 2012

D21 Vä

3 740 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Alva OlssonVästerås SOK33:589:04
2Anna ZetterbergVästerås SOK39:48+5:5010:38
3Sofi ThorsellVästerås SOK40:11+6:1310:44
4Eva Singman PalmVästerås SOK42:14+8:1611:17
5Johanna LarssonKöping-Kolsva OK43:31+9:3311:38
6Anna ThomasdotterVästerås SOK44:33+10:3511:54
7Eva Maj JohanssonSurahammars SOK44:59+11:0112:01
8Anna NygårdVästerås SOK45:36+11:3812:11
9Elin ErikssonVästerås SOK46:36+12:3812:27
10Erica BengtssonSala OK47:29+13:3112:41
11Anna BirkestålKöping-Kolsva OK53:38+19:4014:20
12Malin SuderbysVästerås SOK57:18+23:2015:19
13Lisa FriskVästerås SOK57:22+23:2415:20
Sofie LandqvistKöping-Kolsva OKej start
Cecilia EinarssonVästerås SOKej start

H21 Vä

4 920 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Max SuderbysVästerås SOK38:067:44
2Håkan AnderssonVästerås SOK39:29+1:238:01
3Johan AhlströmVästerås SOK40:46+2:408:17
4Fredrik LarssonNorbergs OK42:02+3:568:32
5Magnus ÖhlingVästerås SOK44:04+5:588:57
6Rickard SvenssonVästerås SOK44:20+6:149:00
7Magnus ThornellSurahammars SOK45:35+7:299:15
8Thomas EekKöping-Kolsva OK46:47+8:419:30
9Robert LarssonNorbergs OK49:24+11:1810:02
10Mikael Pettersson HjelmNorbergs OK52:59+14:5310:46
11Henrik OrtmanVästerås SOK54:39+16:3311:06
12Hampus WestmanVästerås SOK1:01:07+23:0112:25
13Henrik HellgrenNorbergs OK1:02:48+24:4212:45
14Robin ErnebySurahammars SOK1:04:20+26:1413:04
Rasmus ElmertoftNorbergs OKej start
Marcus EekKöping-Kolsva OKej start
Anders ÖsterlundVästerås SOKej start

D20 Vä

3 420 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gabriella WadmanKöping-Kolsva OK47:1813:49
Sabina HedlundKöping-Kolsva OKej godkänd

D18 Vä

3 080 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Åsa RambergHallstahammars OK36:5711:59
2Amanda ElmertoftNorbergs OK39:17+2:2012:45
3Teresa StafströmVästerås SOK43:19+6:2214:03
4Nina AnderssonKöping-Kolsva OK43:26+6:2914:06

H18 Vä

3 420 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kasper WestmanVästerås SOK31:469:17
2Carl NäslundVästerås SOK34:25+2:3910:03
3Niclas LarssonKöping-Kolsva OK36:11+4:2510:34

D16 Vä

3 050 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jenny LindbergVandrarringen33:0910:52
2Sandra NäslundVästerås SOK37:32+4:2312:18
3Lovisa JonssonNorbergs OK38:15+5:0612:32
4Magdalena MosslindVandrarringen38:17+5:0812:33
5Rebecca MårtenssonKöping-Kolsva OK40:00+6:5113:06
6Sara HamreforsVästerås SOK41:42+8:3313:40
Emma HelmerssonVandrarringenej start

H16 Vä

3 250 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Samuel HedlundKöping-Kolsva OK30:529:29
2August MikaelssonVästerås SOK31:32+0:409:42
3Isak SöderströmSala OK32:05+1:139:52
4Andreas SundströmVästerås SOK34:19+3:2710:33
5John GunnarssonSurahammars SOK36:01+5:0911:04
6Ludvig LarsendahlVästerås SOK36:58+6:0611:22
7Erik NallgårdVästerås SOK38:34+7:4211:52
8Jacob TorstenssonVästerås SOK40:43+9:5112:31
9Simon ÖsterlundVästerås SOK45:15+14:2313:55
Martin NorrbomSala OKej godkänd
Axel LimbäckVästerås SOKej start

D14 Vä

2 600 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mirjam DalénSala OK26:2010:07
2Maja MosslindVandrarringen28:02+1:4210:46
3Elvira DanielssonKöping-Kolsva OK28:26+2:0610:56
4Rebecka StafströmKöping-Kolsva OK30:10+3:5011:36
5Elin NallgårdVästerås SOK41:58+15:3816:08
6Hanna SundströmVästerås SOK49:40+23:2019:06
7Alva LimbäckVästerås SOK56:16+29:5621:38
8Lovisa LarsendahlVästerås SOK1:00:23+34:0323:13
9Linnéa RosénSala OK1:09:01+42:4126:32
Emma-Karin RehnmanVandrarringenej start

H14 Vä

2 750 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Alfred LönnVästerås SOK28:5510:30
2Håkan RambergHallstahammars OK32:20+3:2511:45
3Anton KällströmSala OK33:33+4:3812:12
4Isak WadmanVästerås SOK40:20+11:2514:40
5Daniel CarlgrenOK Norden52:42+23:4719:09
6Rens van LoenhoutOK Hedströmmen1:03:34+34:3923:06
7Andreas LiljebrandSK Trim/Virsbo1:07:33+38:3824:33
8Gustav BromanVästerås SOK1:11:33+42:3826:01
Dan ÖsterlundVästerås SOKej godkänd
Henrik HamreforsVästerås SOKej godkänd
Rasmus MöllerArboga OKej godkänd
John NorrbomSala OKej start

D12 Vä

2 220 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Iris van LoenhoutOK Hedströmmen31:2614:09
2Shanti SöderströmSala OK33:40+2:1415:09
3Katja DalénSala OK34:05+2:3915:21
4Elsa LimbäckVästerås SOK41:42+10:1618:47
5Anna StrandArboga OK43:30+12:0419:35
6Elsa RosénSala OK1:02:56+31:3028:20
7Ida PetterssonSurahammars SOK1:15:37+44:1134:03
Agnes KällströmSala OKej start
Emilia WindahlKöping-Kolsva OKej start

H12 Vä

2 220 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Fredrik HamreforsVästerås SOK18:028:07
2Pontus LindgrenVästerås SOK22:20+4:1810:03
Viktor WallströmVästerås SOKej godkänd
Oscar ThornellSurahammars SOKej godkänd
Casper VånsjöArboga OKej start
Andreas NäslundVästerås SOKej start
Markus ÖsterlundVästerås SOKej start
Sixten TörnqvistVästerås SOKej start

D10 Vä

1 830 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kristina LindgrenVästerås SOK31:1317:03
2Jonna SandbergKöping-Kolsva OK31:40+0:2717:18
3Elsa ZetterljungArboga OK1:01:57+30:4433:51
4Kornelia RådbergKöping-Kolsva OK1:21:44+50:3144:39
Ida LarssonVästerås SOKej godkänd
Emilia BrangefältVästerås SOKej start
Rebecka HaslerSurahammars SOKej start
Sofie ThornellVästerås SOKej start
Alice ThornellVästerås SOKej start
Ester RehnmanVandrarringenej start

H10 Vä

1 830 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Simon JacobssonArboga OK19:0510:25
2Anton WertherVästerås SOK23:57+4:5213:05
3Emil AhlströmVästerås SOK31:55+12:5017:26
4Gustav JonssonHallstahammars OK39:11+20:0621:24
5Adam LoréVästerås SOK39:46+20:4121:43
6Tobias LindqvistVästerås SOK43:14+24:0923:37
Theodor MeijerVästerås SOKej godkänd
Arin BärjArboga OKej godkänd
Gustav GöranssonArboga OKej start

D40 Vä

3 080 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Marie BerggrenFagersta OK38:4312:34
2Anna NorrbomSala OK40:30+1:4713:08
3Anna HallVästerås SOK44:40+5:5714:30
4Pernilla EinanKöping-Kolsva OK46:54+8:1115:13

H40 Vä

3 740 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hans NäslundVästerås SOK32:388:43
2Robert PalmVästerås SOK33:09+0:318:51
3Jan EhnbergOK Norden36:59+4:219:53
4Henrik HolmbergKöping-Kolsva OK37:03+4:259:54
5Rickard E.JonforsenHallstahammars OK37:59+5:2110:09
6Terje LundVästerås SOK39:14+6:3610:29
7Joakim SandbergKöping-Kolsva OK45:55+13:1712:16
8Christer LinderborgKöping-Kolsva OK55:55+23:1714:57
9Mats SilverstenVästerås SOK56:06+23:2815:00
10Tomas LindqvistVästerås SOK57:19+24:4115:19
11David LindgrenVästerås SOK1:33:13+1:00:3524:55

D45 Vä

3 050 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Pernilla KlemetsHallstahammars OK36:0311:49
2Karin Swärd LindbergVandrarringen43:57+7:5414:24
3Helena HolmbergKöping-Kolsva OK44:17+8:1414:31
4Lena RambergHallstahammars OK45:25+9:2214:53
5Gunilla BomanVästerås SOK46:26+10:2315:13
6Eva WadmanVästerås SOK49:30+13:2716:13
7Elisabet ElmertoftNorbergs OK50:30+14:2716:33
8Carina FolkegårdSala OK52:59+16:5617:22
9Elisabeth WestmanVästerås SOK56:13+20:1018:25
10Ulrika J OlofsdotterHallstahammars OK1:01:06+25:0320:01

H45 Vä

3 420 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders BrinkmanVandrarringen32:529:36
2Mårten KällströmSala OK33:06+0:149:40
3Per SundströmVästerås SOK33:50+0:589:53
4Magnus LimbäckVästerås SOK35:06+2:1410:15
5Ola TorstenssonVästerås SOK37:42+4:5011:01
6Carl BymanVästerås SOK38:03+5:1111:07
7Johan EngvallOK Norden40:04+7:1211:42
8Mikael DavidssonVästerås SOK40:17+7:2511:46
9Christer JonssonHallstahammars OK40:26+7:3411:49
10Niclas AhlströmVästerås SOK42:20+9:2812:22
11Johan LibersonVästerås SOK43:20+10:2812:40
12Jörgen DalénSala OK46:01+13:0913:27
13Tore NallgårdVästerås SOK51:34+18:4215:04
14Hans WestmanVästerås SOK53:05+20:1315:31
15David SöderströmSala OK57:15+24:2316:44
16Per WadmanVästerås SOK57:20+24:2816:45
Magnus LarssonVästerås SOKej start
Peter ThornellVästerås SOKej start

D50 Vä

2 720 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Annika DavidssonVästerås SOK31:4411:39
2Marie LarssonKöping-Kolsva OK38:20+6:3614:05
3Karin ProforsKöping-Kolsva OK40:23+8:3914:50
4Ingela BengtssonSala OK1:16:07+44:2327:59
Marita StadigSK Trim/Virsboej godkänd

H50 Vä

3 250 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Roger ÅsbergOK Hedströmmen30:229:20
2Lars-Åke AnderssonArboga OK30:37+0:159:25
3Jan-Olov BergmanVästerås SOK31:20+0:589:38
4Mats BirkestålKöping-Kolsva OK33:16+2:5410:14
5Anders RoothVästerås SOK34:37+4:1510:39
6Torsten RambergHallstahammars OK37:51+7:2911:38
7Ulf HamreforsVästerås SOK38:00+7:3811:41
8Göran LarsendahlVästerås SOK47:58+17:3614:45
Thomas LagesonKöping-Kolsva OKej godkänd
Erik BengtssonSala OKej start

D55 Vä

2 520 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lena LarssonSala OK30:5012:14
2Inga-Britt PetterssonSala OK39:40+8:5015:44
3Anna-Karin JohanssonVandrarringen41:32+10:4216:28
4Gudrun PerssonHallstahammars OK45:50+15:0018:11
5Tanja-Birgit SöderströmSala OK1:12:07+41:1728:37

H55 Vä

3 050 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kenneth LarssonKöping-Kolsva OK35:3311:39
2Leif WadmanKöping-Kolsva OK36:29+0:5611:57
3Mats LandqvistKöping-Kolsva OK38:35+3:0212:39
4Pelle HöökKöping-Kolsva OK42:52+7:1914:03
5Esko StadigSK Trim/Virsbo42:58+7:2514:05
Jan-Eric HellgrenNorbergs OKej start
Anders TåqvistVästerås SOKej start

D60 Vä

2 430 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Britt Linnéa ErikssonSala OK31:1112:49
2Lena JakobssonVästerås SOK46:14+15:0319:01
3Annika NorströmHallstahammars OK48:18+17:0719:52
4Eva KarlssonVästerås SOK50:00+18:4920:34
5Lena HedmanHallstahammars OK59:09+27:5824:20
6Gun MillingerVästerås SOK1:04:36+33:2526:35
Evy JohanssonSala OKej godkänd

H60 Vä

2 720 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars JakobssonVästerås SOK27:1610:01
2Ulf KjellinOK Hedströmmen27:47+0:3110:12
3Gunnar MunkteliusSurahammars SOK27:48+0:3210:13
4Hans-Erik SkalbergVästerås SOK28:03+0:4710:18
5Leo JohanssonVandrarringen29:13+1:5710:44
6Göran LarssonSala OK29:46+2:3010:56
7Sten-Åke HolmbergSala OK30:23+3:0711:10
8Johan KällmanNorbergs OK30:57+3:4111:22
9Bernt ÅströmVästerås SOK34:55+7:3912:50
10Lars Helge WisellFagersta OK41:06+13:5015:06
Åke LarssonOK Hedströmmenej godkänd
Jan AnderssonNorbergs OKej start
Ola LindholmKöping-Kolsva OKej start

D65 Vä

2 210 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Eva KjellmanVandrarringen30:1713:42
2Margareta LöfqvistVästerås SOK38:07+7:5017:14
3Ingrid LiljebrandSK Trim/Virsbo44:57+14:4020:20
4Inger LundOK Norden45:17+15:0020:29
5Liz PorteousVandrarringen53:09+22:5224:02
6Birgitta AnderssonVästerås SOK1:06:27+36:1030:04
Siv FrodinKöping-Kolsva OKej start

H65 Vä

2 520 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Alf LindbergKöping-Kolsva OK26:0810:22
2Karl-Gustav KlemetsHallstahammars OK31:03+4:5512:19
3Ulf BackVandrarringen31:58+5:5012:41
4Sören JohanssonOK Norden33:07+6:5913:08
5Åke LiljebrandSK Trim/Virsbo34:57+8:4913:52
6Rune VikmanVästerås SOK35:13+9:0513:58
7Göran WiigHallstahammars OK39:58+13:5015:51
8Jan RehdinKöping-Kolsva OK42:21+16:1316:48
9Björn EkholmVästerås SOK43:58+17:5017:26
10Anders MillingerVästerås SOK44:17+18:0917:34
11Kennet LöfqvistVästerås SOK49:18+23:1019:33
Göran AnderssonVästerås SOKej godkänd

D70 Vä

2 150 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Inger OlssonSala OK30:2414:08
2Ingalill WestbergSK Trim/Virsbo36:35+6:1117:00
3Gertrud AsplundVästerås SOK39:30+9:0618:22
4Gurli BackFagersta OK47:01+16:3721:52

H70 Vä

2 430 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ragnar ErikssonOK Hedströmmen29:4912:16
2Hans AnderssonVästerås SOK32:24+2:3513:19
3Mats ErikssonOK Norden33:43+3:5413:52
4Kjell MjöbergHallstahammars OK34:32+4:4314:12
5Lars-Erik RaskVästerås SOK38:32+8:4315:51
6Rolf WestbergSK Trim/Virsbo43:57+14:0818:05
7Torbjörn JohanssonOK Norden45:15+15:2618:37
8Ingemar JonssonHallstahammars OK49:45+19:5620:28
9Kurt ZanderVästerås SK OK52:44+22:5521:42
10Lars AhlströmVästerås SOK55:10+25:2122:42
11Hans LindqvistOK Hedströmmen56:12+26:2323:07
Lars KjellmanVandrarringenej godkänd
Ulf BolinderVästerås SOKej godkänd
Tore KangasVästerås SOKej godkänd
Kuno ÖsterlundVästerås SOKej godkänd
Sune AhlinKöping-Kolsva OKej start

D75 Vä

2 150 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Britt LarssonVästerås SOK42:5219:56
2Gudrun SmedsSK Trim/Virsbo51:34+8:4223:59
3Birgit HaglundOK Hedströmmen1:09:34+26:4232:21

H75 Vä

2 210 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karl-Axel StjernströmOK Hedströmmen27:3912:30
2Lennart KarlénVästerås SOK29:14+1:3513:13
3Rune SandbergHallstahammars OK30:46+3:0713:55
4Wincent LiljekvistIF Rune33:43+6:0415:15
5Bo LöwegrenVästerås SOK34:13+6:3415:28
6Jouko TaskinenVästerås SOK38:16+10:3717:18
7Signar PalmHallstahammars OK45:22+17:4320:31
8Elof BackFagersta OK56:05+28:2625:22

H80 Vä

2 080 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lennart ÖbergVästerås SOK32:0715:26
2Nils Gunnar KarlssonKöping-Kolsva OK36:17+4:1017:26
3Olle AnderssonOK Norden42:41+10:3420:31
4Stig GuråsVästerås SOK45:34+13:2721:54

H85 Vä

2 080 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ragnar HasselquistHallstahammars OK36:5417:44
2Tage ErikssonHallstahammars OK40:00+3:0619:13

H90 Vä

2 080 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Åke SvenssonVästerås SOK42:1020:16
Tage JohanssonVästerås SOKej godkänd

Inskolning

1 730 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Jonathan AnderssonVingåkers OKfullföljt
Stina BygdénSödertälje-Nykvarn OFfullföljt
Castor FlordalKatrineholms OKfullföljt
Melker ThornellSurahammars SOKfullföljt
Alva WickströmArboga OKfullföljt
Linnea ZetterljungArboga OKfullföljt
Albin AhlströmVästerås SOKej start
Patricia LarssonArboga OKej start

U1

1 730 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elin GustafssonOK Tor20:0011:33
2Eric GrahnSödertälje-Nykvarn OF21:57+1:5712:41
3Melker FlordalKatrineholms OK25:03+5:0314:28
4Rasmus HedarEskilstuna OL25:05+5:0514:29
5Tove OlssonOK Tor26:59+6:5915:35
6Felicia EnochssonKlubblös38:59+18:5922:32
7Isabelle BergmanSala OK42:57+22:5724:49
Isak AnderssonKatrineholms OKej start
Castor RådbergKöping-Kolsva OKej start

U2

1 830 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lucas AhlströmVästerås SOK23:0212:35
2Hugo KindbornOK Hällen24:11+1:0913:12
3Alma ErikssonSala OK24:59+1:5713:39
4Christopher AnderssonVingåkers OK27:13+4:1114:52
5Jakob ChristensenVingåkers OK27:19+4:1714:55
6Viktor GranströmVingåkers OK33:22+10:2018:13
7Tindra BedoireSala OK47:34+24:3225:59
8Tyrone BedoireSala OK48:36+25:3426:33
9Rasmus BergmanSala OK54:53+31:5129:59
Maja AhlströmVästerås SOKej godkänd
Annika KällmanOK Hällenej start
Pontus LiljebrandSK Trim/Virsboej start
Amelia LundinKatrineholms OKej start
Odin EkNyköpings OKej start

Öppen motion 1

1 730 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Dennis RenellOK Tor30:2217:33
2Frida GunerusSurahammars SOK45:10+14:4826:06

Öppen motion 2

2 600 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders Lore´Västerås SOK47:4118:20
2Markus UnelidStora Sundby GOIF51:29+3:4819:48
3Ida ErikssonSurahammars SOK1:08:00+20:1926:09
4Daniel ErikssonSurahammars SOK1:08:06+20:2526:11
5Per StafströmKöping-Kolsva OK1:09:32+21:5126:44
6Camilla CarlinKlubblös1:19:14+31:3330:28
7Doris NilssonOK Klemmingen1:19:23+31:4230:31
8Kersitn PerssonOK Hällen1:22:51+35:1031:51
9Olle JonssonSträngnäs-Malmby OL1:25:07+37:2632:44
10Håkan JonssonSträngnäs-Malmby OL1:25:23+37:4232:50
11Lill NallgårdVästerås SOK1:27:48+40:0733:46
12Märta ÖhrnArboga OK1:30:09+42:2834:40
Åsa UnelidStora Sundby GOIFej godkänd

Öppen motion 5

3 460 m, 31 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Oskar KarlssonNorbergs OK34:159:53
2Per CarlinKlubblös38:49+4:3411:13
3Daniel FriskVästerås SOK42:15+8:0012:12
4Ammi SjöblomSödertälje Nykvarn52:07+17:5215:03
5Katarina OlssonOK Tor52:44+18:2915:14
6Malin ThomasdotterVästerås SOK53:53+19:3815:34
7Bo ErikssonKöping-Kolsva OK56:08+21:5316:13
8Lars HallVästerås SOK1:00:11+25:5617:23
9Sara LarssonKlubblös1:01:33+27:1817:47
10Rickard PerssonVästerås SOK1:02:50+28:3518:09
11Juhani LehtolaKlubblös1:04:19+30:0418:35
12Lars AndreassonOK Tor1:05:23+31:0818:53
13Börje GustafssonHägersta GF1:06:08+31:5319:06
14Patrik ÖhrnellOK Grip1:07:47+33:3219:35
15Bernt-Olov PerssonKöping-Kolsva OK1:08:47+34:3219:52
16Karin JohanssonHallstahammars OK1:14:51+40:3621:37
17Anna LundhSurahammars SOK1:15:26+41:1121:48
18Kerstin Vidner-ErikssonKöping-Kolsva OK1:22:38+48:2323:52
19Bo HedmanVandrarringen1:25:25+51:1024:41
20Amanda LundhSurahammars SOK1:28:18+54:0325:31
21Elin PetterssonSurahammars SOK1:28:29+54:1425:34
22Sofia PerssonKöping-Kolsva OK1:30:42+56:2726:12
23Anders WikströmVästerås SK OK1:35:28+1:01:1327:35
24Monica AndreassonOK Tor1:35:58+1:01:4327:44
Jan-Erik KraftHallstahammars OKej godkänd
Karin LönnVandrarringenej godkänd
Mats KåbergKöping-Kolsva OKej godkänd
Anders HolmqvistOK Torej godkänd
Peter NiemiVästerås SOKej godkänd
Helena DalénSala OKej godkänd
Åsa LarssonOK Hällenej godkänd

Öppen motion 8

3 950 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Andreas ErikssonVästerås SOK32:088:08
2Johan SundénVästerås SOK32:54+0:468:19
3Magnus ErikssonOK Bjur38:37+6:299:46
4Gunnar ErikssonSödertälje-Nykvarn OF39:08+7:009:54
5Thomas AnderssonVästerås SOK40:51+8:4310:20
6Henrik OlssonOK Tor44:51+12:4311:21
7Christina AlnebergSträngnäs-Malmby OL46:21+14:1311:44
8Johanna EngströmOK Hällen47:27+15:1912:00
9Johanna RagvaldOK Linné47:49+15:4112:06
10Petra KolsvikHägersta GF51:47+19:3913:06
11Erik RambergHallstahammars OK58:04+25:5614:42
12Tomas JonssonVandrarringen58:08+26:0014:43
13Erika UnelidOK Nalle1:02:42+30:3415:52
14Frida UnelidOK Nalle1:02:58+30:5015:56
15Lars MosslindVandrarringen1:03:40+31:3216:07
16Per-Ole OlsenSödertälje-Nykvarn OF1:04:44+32:3616:23
17Karl-Erik IldenborgStora Sundby GOIF1:07:38+35:3017:07
18Ann-Kristin WiklundOK Grip1:12:14+40:0618:17
19Erik RundströmOK Tjärnen1:20:43+48:3520:26
Arne HallStora Sundby GOIFej godkänd
Thomas DanielssonKöping-Kolsva OKej godkänd
Tommy BomanVästerås SOKej godkänd

D21 Sö

3 740 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johanna ÖbergOK Hällen32:428:44
2Kristin HylanderNyköpings OK32:54+0:128:47
3Sandra Karlsson-BierfeldtÄrla IF39:33+6:5110:34
4Emma ÖbergOK Hällen41:07+8:2510:59
5Maria KleijnSödertälje-Nykvarn OF41:32+8:5011:06
6Emma AnderssonÄrla IF42:09+9:2711:16
7Sara ÖbergOK Hällen43:32+10:5011:38
8Eva HolmqvistOK Tor44:54+12:1212:00
9Anna LöwegrenKatrineholms OK47:23+14:4112:40
10Katarina LissEskilstuna OL53:46+21:0414:22

H21 Sö

4 920 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erik LiljequistSödertälje-Nykvarn OF28:585:53
2Kent OhlssonSödertälje-Nykvarn OF30:25+1:276:10
3John FredrikssonSödertälje-Nykvarn OF30:56+1:586:17
4Ivar LundanesSödertälje-Nykvarn OF31:10+2:126:20
5Per ÖbergOK Hällen32:13+3:156:32
6Petter ErikssonSödertälje-Nykvarn OF32:34+3:366:37
7Anton SjökvistStora Tuna OK32:51+3:536:40
8Patrik LindÄrla IF33:35+4:376:49
9Ralph StreetSödertälje-Nykvarn OF34:06+5:086:55
10Robbin KantarpOK Hällen34:10+5:126:56
11Jonas EngströmOK Hällen34:18+5:206:58
12Mats HellstadiusSödertälje-Nykvarn OF35:14+6:167:09
13Torbjörn SvenskOK Hällen35:49+6:517:16
14Emil AnderssonÄrla IF35:50+6:527:16
15Pål SkogtjärnSödertälje-Nykvarn OF36:12+7:147:21
16Tomas KnutssonÄrla IF36:16+7:187:22
17Anders AxlingSödertälje-Nykvarn OF36:45+7:477:28
18Simon HedlundÄrla IF42:07+13:098:33
19Nils WistrandOK Hällen44:16+15:188:59
20Daniel OlsenSödertälje-Nykvarn OF44:36+15:389:03
21Tomas LundströmOK Hällen45:59+17:019:20
22Magnus FranssonÄrla IF49:07+20:099:58
Per EkNyköpings OKej godkänd
Tommy SöderbergOK Hällenej godkänd
Björn WistrandOK Hällenej godkänd

D20 sö

3 420 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Susen LöschÄrla IF31:239:10
2Sofia GrawéÄrla IF35:50+4:2710:28
3Lisa AnderssonÄrla IF39:18+7:5511:29
Anna MagnellKatrineholms OKej start

H20 Sö

3 740 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Eric BörjeskogSödertälje-Nykvarn OF25:316:49
2Linus EricsonSödertälje-Nykvarn OF28:52+3:217:43
3Jonas BorgSödertälje-Nykvarn OF30:45+5:148:13
4Fredrik CarlssonOK Hällen32:30+6:598:41
5Torsten GustavssonKatrineholms OK43:49+18:1811:42
Gustav KarlssonKatrineholms OKej start
Max MolitorKatrineholms OKej start

D18 Sö

3 080 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Frida Jönsson HellstadiusSödertälje-Nykvarn OF28:319:15
2Rebecka HylanderNyköpings OK30:32+2:019:54
3Siri JeppssonKatrineholms OK31:08+2:3710:06
Ida WadmanKatrineholms OKej start

H18 Sö

3 420 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan Ek-LarssonSödertälje-Nykvarn OF25:037:19
2Andreas ZeijlonOK Hällen30:04+5:018:47
3Daniel NilssonNyköpings OK31:34+6:319:13
4Linus RantanenSödertälje-Nykvarn OF32:08+7:059:23
5Torsten MolitorKatrineholms OK33:46+8:439:52
Martin NorrmanEskilstuna OLej godkänd
Håkan PalmOK Klemmingenej start
Didrik HallNyköpings OKej start
Theo ÖstlundSträngnäs-Malmby OLej start

D16 Sö

3 050 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jeanette Jönsson HellstadiusSödertälje-Nykvarn OF26:008:31
2Anna KindlundhSödertälje-Nykvarn OF29:15+3:159:35
3Agnes WestlundTrosabygdens OK33:27+7:2710:58
4Linnea WejåsNyköpings OK39:07+13:0712:49
5Klara AndénSödertälje-Nykvarn OF43:26+17:2614:14
6Ebba LindmarkOK Hällen43:33+17:3314:16
7Sara MagnussonOK Måsen44:26+18:2614:34
8Tyra KleijnSödertälje-Nykvarn OF48:09+22:0915:47
9Moa LindmarkOK Hällen50:24+24:2416:31
10Norea ÖstlundSträngnäs-Malmby OL52:24+26:2417:10

H16 Sö

3 250 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jesper SjöblomSödertälje-Nykvarn OF25:237:48
2Joakim AndénSödertälje-Nykvarn OF25:50+0:277:56
3Gustaf SundbüeOK Hällen27:44+2:218:32
4Johan RydingEskilstuna OL27:52+2:298:34
5Marcus GrahnSödertälje-Nykvarn OF29:55+4:329:12
6Oskar EngmanNyköpings OK30:21+4:589:20
7Erik MolitorKatrineholms OK31:31+6:089:41
8Douglas PerssonEskilstuna OL33:43+8:2010:22
9Johan GustafssonKatrineholms OK1:06:00+40:3720:18

D14 Sö

2 600 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lisa ErikssonSträngnäs-Malmby OL21:278:15
2Jonna ForsOK Grip22:39+1:128:42
3Linnéa CarlssonOK Hällen27:49+6:2210:41
4Hanna JohanssonSträngnäs-Malmby OL31:28+10:0112:06
5Linnea NilssonNyköpings OK36:14+14:4713:56
Jessica GrahnSödertälje-Nykvarn OFej godkänd
Ebba MellquistEskilstuna OLej start
Anna ErikssonSträngnäs-Malmby OLej start
Linn LauridsenKatrineholms OKej start
Nora StålbergOK Hällenej start
Chantelle HesselbergSträngnäs-Malmby OLej start

H14 Sö

2 750 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gustav JohnssonOK Tor20:137:21
2Carl CarlssonNyköpings OK22:08+1:558:02
3Ludvig EkNyköpings OK23:33+3:208:33
4Tobias KronhelmOK Måsen31:33+11:2011:28
5Albin LarssonKatrineholms OK31:42+11:2911:31
6Emil SotkasiiraKatrineholms OK37:41+17:2813:42
7Vilhelm ErikssonÄrla IF55:17+35:0420:06
8Jakob AnderssonKatrineholms OK1:15:12+54:5927:20
Jesper HedarEskilstuna OLej godkänd
Simon LarssonOK Hällenej godkänd
Felix Lindell ÖhmanOK Måsenej start

D12 Sö

2 220 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sofie OhlssonÄrla IF18:578:32
2Frida ZeijlonOK Hällen23:10+4:1310:26
3Heidi ForsOK Grip25:18+6:2111:23
4Emma JohnssonOK Tor28:32+9:3512:51
5Ebba Helin AxelssonOK Grip38:23+19:2617:17
6Wilma LarssonOK Tor40:24+21:2718:11
7Rebecka ÖhrnellOK Grip49:15+30:1822:11
8Matilda LarssonOK Hällen59:58+41:0127:00
9Therese NiedergesässEskilstuna OL1:03:51+44:5428:45
10Emma AnderssonKatrineholms OK1:05:48+46:5129:38
Linnea GustafssonOK Hällenej start
Ellen StålbergOK Hällenej start

H12 Sö

2 220 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Philip CarlssonNyköpings OK16:427:31
2Ludvig HolmqvistOK Tor18:59+2:178:33
3Casper HedarEskilstuna OL21:23+4:419:37
4Pontus Olofsson-BierfeldtÄrla IF21:46+5:049:48
5Sebastian PerssonEskilstuna OL33:10+16:2814:56
6Melker GustavssonKatrineholms OK35:37+18:5516:02
7Joel WiklundOK Grip35:48+19:0616:07
8Eric GustafssonOK Tor36:01+19:1916:13
9Albert RenellOK Tor44:02+27:2019:50
10Alex BödecsVingåkers OK51:09+34:2723:02
Niklas KronhelmOK Måsenej godkänd
Ola EklundKatrineholms OKej start
Oskar KällmanOK Hällenej start
Axel LjungkvistÄrla IFej start

D10 Sö

1 830 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Malin Olofsson-BierfeldtÄrla IF16:108:50
2Maja ErikssonSträngnäs-Malmby OL25:15+9:0513:47
3Alice EkNyköpings OK26:42+10:3214:35
4Agnes LjungkvistÄrla IF44:12+28:0224:09
5Linnea SjöströmÄrla IF45:08+28:5824:39

H10 Sö

1 830 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1David BorgSödertälje-Nykvarn OF14:428:01
2Axel FlordalKatrineholms OK16:23+1:418:57
3Ruben EdlundKatrineholms OK20:54+6:1211:25
4Martin BygdénSödertälje-Nykvarn OF24:53+10:1113:35
5Anton JedarOK Tor29:52+15:1016:19
6Mathias OhlssonÄrla IF34:53+20:1119:03
7Karl LundinKatrineholms OK36:26+21:4419:54
8Melker LundinKatrineholms OK37:50+23:0820:40
9Arvid Sjöberg HaapaniemiOK Tor59:48+45:0632:40
10Erik JonssonSträngnäs-Malmby OL1:03:10+48:2834:31
11Gustav NorbergOK Hällen1:18:58+1:04:1643:09
Tobias SjöstedtOK Måsenej start

H35 Sö

3 950 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Daniel AlnebergSträngnäs-Malmby OL35:569:05
Daniel TjernbergSödertälje-Nykvarn OFej start

D40 Sö

3 080 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anette LarssonEskilstuna OL37:0712:03
2Erika JedarOK Tor39:08+2:0112:42
3Eva KindlundhTrosabygdens OK41:11+4:0413:22
4Kristina ForsOK Grip41:18+4:1113:24
5Lisen EdlundKatrineholms OK46:27+9:2015:04
6Cecilia JohnssonOK Tor52:05+14:5816:54
Marika Nylund EkNyköpings OKej godkänd
Annika OhlssonÄrla IFej godkänd
Karin BödecsVingåkers OKej start
Anna Eklund TimnerKatrineholms OKej start

H40 Sö

3 740 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars BygdénSödertälje-Nykvarn OF32:388:43
2Roger HaapaniemiOK Tor34:03+1:259:06
3Henrik JohnssonOK Tor34:31+1:539:13
4Johan KarlssonOK Tor36:15+3:379:41
5Donald McCarthyÄrla IF37:57+5:1910:08
6Mikael LarssonOK Hällen38:13+5:3510:13
7Stefan WikströmOK Tor45:28+12:5012:09
8Roger NorbergOK Hällen55:31+22:5314:50
9Marcus AnderssonKatrineholms OK1:20:02+47:2421:23
Johan MellquistEskilstuna OLej start

D45 Sö

3 050 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Marie HedarEskilstuna OL29:389:42
2Mia BierfeldtÄrla IF31:23+1:4510:17
3Susanne SöderholmSträngnäs-Malmby OL38:13+8:3512:31
4Lotta GrahnSödertälje-Nykvarn OF38:35+8:5712:39
5Lotta StenströmSträngnäs-Malmby OL54:37+24:5917:54
6Marie BjörklundEskilstuna OL54:57+25:1918:00
Anna EkSödertälje-Nykvarn OFej start
Anna FolkegårdSträngnäs-Malmby OLej start

H45 Sö

3 420 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Rickard AsplundÄrla IF24:007:01
2Magnus GrahnSödertälje-Nykvarn OF26:17+2:177:41
3Magnus SternerSträngnäs-Malmby OL27:43+3:438:06
4Mats SundbüeSträngnäs-Malmby OL29:30+5:308:37
5Håkan OlofssonÄrla IF29:34+5:348:38
6Thomas AnderssonKatrineholms OK31:46+7:469:17
7Urban LarssonSödertälje-Nykvarn OF32:01+8:019:21
8Stig Johan WiklundOK Grip32:06+8:069:23
9Per CarlssonNyköpings OK32:17+8:179:26
10Pontus ErikssonSträngnäs-Malmby OL34:01+10:019:56
11Ingemar MagnussonOK Måsen34:09+10:099:59
11Björn CarlssonOK Hällen34:09+10:099:59
13Magnus HellbergEskilstuna OL36:03+12:0310:32
14Jan-Erik AnderssonSträngnäs-Malmby OL38:56+14:5611:23
15Mattias ZeijlonOK Hällen40:41+16:4111:53
16Jan ViklundEskilstuna OL45:19+21:1913:15
17Peter ForsOK Grip1:11:51+47:5121:00
Christer ÖstlundSträngnäs-Malmby OLej godkänd

D50 Sö

2 720 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Susanne PerssonÄrla IF29:4410:55
2Mona BierfeldtÄrla IF30:30+0:4611:12
3Annika DavidssonOK Klemmingen41:11+11:2715:08
4Eva LindOK Tor58:47+29:0321:36

H50 Sö

3 250 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lennart BorgSödertälje-Nykvarn OF24:197:28
2Thomas PetterssonSträngnäs-Malmby OL27:06+2:478:20
3Magnus AxelssonSträngnäs-Malmby OL30:35+6:169:24
4Tore EklundSödertälje-Nykvarn OF31:40+7:219:44
5Ulf HylanderNyköpings OK32:21+8:029:57
6Jan SundbüeOK Hällen33:47+9:2810:23
7Kjell ErikssonSträngnäs-Malmby OL35:22+11:0310:52
8Mats JohanssonOK Nalle40:41+16:2212:31
9Jan-Erik UnelidStora Sundby GOIF42:13+17:5412:59
10Tomas LjungkvistÄrla IF43:58+19:3913:31
11Veijo SalmijärviKatrineholms OK1:02:56+38:3719:21
Peter YlsöbäckEskilstuna OLej godkänd
Arne NilssonNyköpings OKej godkänd
Mikael KindbornOK Hällenej godkänd
Mats HallNyköpings OKej start

D55 Sö

2 520 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Inger OnsbringEskilstuna OL30:3912:09
2Annette RagvaldVingåkers OK41:58+11:1916:39

H55 Sö

3 050 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Håkan PalmfjordKatrineholms OK25:108:15
2Tomas AnderssonOK Tor28:53+3:439:28
3Stefan GustafssonOK Hällen29:34+4:249:41
4Torgny JeppsonKatrineholms OK31:19+6:0910:16
5Dag SundinSträngnäs-Malmby OL39:54+14:4413:04
6Ove EricssonNyköpings OK40:44+15:3413:21

D60 Sö

2 430 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Monica SvärdOK Klemmingen32:4613:29
2Kerstin PalmKjula IF37:07+4:2115:16
3Irene ÖhlingÄrla IF58:30+25:4424:04
4Christina Karlsson ÖbergOK Hällen1:06:32+33:4627:22
Marianne LissEskilstuna OLej godkänd
Titti BergendahlOK Måsenej godkänd

H60 Sö

2 720 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Göran DavidssonOK Klemmingen26:329:45
2Kurt Håkan AnderssonOK Tor28:10+1:3810:21
3Jan JonssonOK Tjärnen29:38+3:0610:53
4Göran SvärdOK Klemmingen30:03+3:3111:02
5Hans ÖbergOK Hällen30:54+4:2211:21
6Johnny FranssonÄrla IF31:14+4:4211:28
7Åke SvahnOK Tor31:28+4:5611:34
8Knut Åke HallebroOK Klemmingen34:13+7:4112:34
9Inge LöwegrenKatrineholms OK34:29+7:5712:40
10Bo SegerEskilstuna OL35:09+8:3712:55
11Christer AndénSödertälje-Nykvarn OF38:24+11:5214:07
12Olle ArmanNyköpings OK39:04+12:3214:21
13Billy JakobssonÅkers IF40:19+13:4714:49
14Jarl Erik PalmKjula IF44:25+17:5316:19
15Bengt-Erik LarssonKjula IF46:37+20:0517:08
16Tomas NorlénSödertälje-Nykvarn OF53:29+26:5719:39
Karl-Gösta HarvenbergNyköpings OKej start
Hans RagvaldVingåkers OKej start
Rolf KarlssonOK Hällenej start
Karl Henry AnderssonVingåkers OKej start

D65 Sö

2 210 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sonja JedarÅkers IF32:1114:33
2Inga JohanssonNyköpings OK36:20+4:0916:26
3Britt-Marie SjöbergOK Tor40:59+8:4818:32
4Ulla LindellOK Hällen41:03+8:5218:34
5Louise-Marie NilssonOK Klemmingen41:49+9:3818:55
6Anita JohanssonOK Tor42:38+10:2719:17
7Margareta JönssonÅkers IF49:16+17:0522:17
8Vivianne HolgerssonOK Måsen50:05+17:5422:39
9Monica Lindkvist MöllerSödertälje-Nykvarn OF50:46+18:3522:58
10Solveig TjernbergSödertälje IF51:08+18:5723:08
Evy NordSödertälje IFej start

H65 Sö

2 520 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hans-Ove ErikssonNyköpings OK21:458:37
2Hans HolgerssonOK Måsen29:31+7:4611:42
3Bengt JönssonÅkers IF30:47+9:0212:12
4Leif ThorssonOK Grip32:43+10:5812:58
5Ulf SvedestamEskilstuna OL32:47+11:0213:00
6Kjell NilssonOK Klemmingen34:10+12:2513:33
7Ingemar GustafssonOK Tjärnen35:16+13:3113:59
8Arne KarlssonOK Tor36:52+15:0714:37
9Kjell BlombergIK Standard37:33+15:4814:54
10Sven-Arne NilssonOK Klemmingen39:27+17:4215:39
11Jouko O PajulampiOK Tjärnen40:33+18:4816:05
12Tommy ÖhlingÄrla IF48:08+26:2319:06
Karl-Robert MoqvistOK Torej godkänd
Stig LandstorpOK Torej godkänd

H70 Sö

2 430 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars Johansson IOK Tor28:3411:45
2Jerry HolmEskilstuna OL32:52+4:1813:31
3Jan-Olof GustKatrineholms OK33:29+4:5513:46
4Lennart KarlssonOK Grip35:11+6:3714:28
5Lars NordSödertälje IF38:03+9:2915:39
6Ingemar GreisOK Måsen41:12+12:3816:57
7Anders JohanssonNyköpings OK59:58+31:2424:40
8Lars GustafssonSträngnäs-Malmby OL1:03:23+34:4926:05
9Lennart SchweitzOK Grip1:12:02+43:2829:38

D75 Sö

2 150 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Dagny AnderssonOK Tjärnen44:4520:48
2Ingrid LundinEskilstuna OL46:33+1:4821:39
3Gun AnderssonEskilstuna OL55:41+10:5625:53

H75 Sö

2 210 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Göran LarssonSödertälje-Nykvarn OF28:4212:59
2Sixten WesterlundOK Grip32:54+4:1214:53
3Bo NorenvikOK Tor34:47+6:0515:44
4Stig HellbergEskilstuna OL38:13+9:3117:17
5Nils JohanssonOK Tjärnen40:36+11:5418:22
6Stig LundinEskilstuna OL58:30+29:4826:28
Alf LundkvistOK Torej godkänd
Nils TjernbergSödertälje IFej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser