Swedish Orienteering Federation

Official results for MtbO, Svenska Cupen, #10, masstart, final

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: MtbO, Svenska Cupen, #10, masstart, final
Organiser: Säterbygdens OK
Date: Sunday 2 September 2018

D21

16 750 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Nadia LarssonFredrikshofs IF Skid & OK1:21:334:52
2Linn BylarsForsa OK1:22:12+0:394:54
3Anna TidermanHaninge SOK1:22:20+0:474:54
4Emelie HolmströmKamrat och IF KIF1:23:12+1:394:58
5Elvira LarssonRyda SK1:24:09+2:365:01
6Helena SvenssonFK Herkules1:25:14+3:415:05
7Karin E GustafssonGarphyttans IF1:26:18+4:455:09
8Sonia RodiéreIFK Lidingö SOK1:27:44+6:115:14
9Amy RankkaForsa OK1:28:31+6:585:17
10Sara ForsgrenOK Nolaskogsarna1:29:21+7:485:20
11Maria AnderssonKamrat och IF KIF1:36:38+15:055:46
12Elin FjellströmGarphyttans IF1:55:34+34:016:53
Bente RostAlfta-Ösa OKmispunched
Rebecka HylanderNyköpings OKdid not start
Matilda JonssonIFK Mora OKdid not start
Erica OlssonIFK Mora OKdid not start

H21

19 800 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Viktor LarssonHagaby GoIF Örebro1:14:023:44
2Oskar JohanssonVästvärmlands OK1:18:05+4:033:56
3Per GustavssonGöteborg-Majorna OK1:19:43+5:414:01
4U Tomas LöfgrenStora Tuna OK1:19:50+5:484:01
5Marcus EkKöping-Kolsva OK1:20:17+6:154:03
6Patrik SvedbergGävle OK1:20:21+6:194:03
7Erik RostAlfta-Ösa OK1:21:31+7:294:07
8Thomas JanssonGarphyttans IF1:22:31+8:294:10
9Erik FrostIFK Mora OK1:25:10+11:084:18
10Martin HammarbergSundsvalls OK1:25:48+11:464:20
11Filip BergströmKvarnsvedens GOIF OK1:26:07+12:054:20
12Jonn Are MyhrenIFK Lidingö SOK1:34:59+20:574:47
13Torbjörn JanssonGarphyttans IF1:39:23+25:215:01
14Joakim SkärlénHaninge SOK1:39:31+25:295:01
15Per JohanssonSurahammars SOK2:00:47+46:456:06
Tobias SteenHaninge SOKmispunched
Jonny EngelOK Ravinendid not start

D17-20

12 700 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Alva JonssonLånghundra IF1:09:535:30
2Adelina FunkeLeksands OK1:14:09+4:165:50
3Julia WannerAvesta OK1:29:58+20:057:05
Emma JonssonIFK Mora OKdid not start

H17-20

16 750 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Rasmus NordgrenOK Kåre1:10:154:11
2Joel ErnstssonFinspångs SOK1:11:09+0:544:14
3Gustav JohnssonIFK Mora OK1:12:10+1:554:18
4Axel ErikssonKvarnsvedens GOIF OK1:19:22+9:074:44
5Rikard BergströmKvarnsvedens GOIF OK1:29:09+18:545:19
6Martin SkärlénHaninge SOK1:37:18+27:035:48
7Linus BacklundTrollhättans SOK1:50:05+39:506:34

D16

9 780 m, 0 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Malin WilhelmssonKorsnäs IF OKdid not start

H16

12 700 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Albin EronnLinköpings OK1:24:186:38
2Oskar DalinLeksands OK1:32:15+7:577:15
3Adrian Hansson BångaAlfta-Ösa OK1:49:57+25:398:39

D14

6 350 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Irma BergDomnarvets GOIF35:285:35
2Ida ErnstssonFinspångs SOK37:10+1:425:51
3Stina BernGarphyttans IF38:43+3:156:05
4Sanna HörnellDomnarvets GOIF39:46+4:186:15
5Elvira BjörnbergVästerås SOK43:33+8:056:51

H14

7 500 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Anton ForsHJS-Vansbro OK51:046:48
2Viktor NorbergStora Tuna OK1:07:24+16:208:59
3Ludvig EronnLinköpings OK1:09:58+18:549:19
4Samuel ResmalmOK Hedströmmen1:11:45+20:419:34
5Isak DalinLeksands OK1:18:31+27:2710:28
Axel ErikssonStora Tuna OKdid not start

D12

5 230 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Nova SahlénVästerås SOK35:516:51
2Lovisa BjörnbergVästerås SOK59:25+23:3411:21

H12

5 230 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Melvin LöfgrenOK Kåre28:205:25
2Ludvig Eggöy MarkhesterSnättringe SK29:22+1:025:36
3Albin SvenssonFK Herkules37:40+9:207:12
4Elias HörnellDomnarvets GOIF38:16+9:567:19

D10

3 840 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Hennie LöfgrenStora Tuna OK26:176:50

D40

12 700 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mia EronnLinköpings OK1:00:084:44
2Florence BergDomnarvets GOIF1:05:53+5:455:11
3Anna ElgesjöDomnarvets GOIF1:07:02+6:545:16
4Ulrika NolåkersKvarnsvedens GOIF OK1:11:03+10:555:35
5Kristin JohanssonVästvärmlands OK1:20:16+20:086:19
6Ann-Sofie TäckOK Hammaren1:20:21+20:136:19
7Anna BerggrenGävle OK1:27:08+27:006:51
8Marie-louise PerssonFK Herkules1:28:15+28:076:56
9Elinor DalstrandÅmåls OK1:28:27+28:196:57
10Ulrika AnderssonHaninge SOK1:33:37+33:297:22
11Malin AlbinssonIFK Enskede1:54:47+54:399:02
Johanna DalinLeksands OKmispunched
Anette LöfgrenOK Kåremispunched
Johanna EdbäckOK Kåredid not start
Gunilla GräfningsGrycksbo IF OKdid not start
Pernilla SahlénVästerås SOKdid not start

H40

16 750 m, 26 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Andreas ElgesjöDomnarvets GOIF1:10:404:13
2Bertil EronnLinköpings OK1:13:40+3:004:23
3Ronnie PetterssonHaninge SOK1:13:46+3:064:24
4Staffan ErikssonStora Tuna OK1:13:54+3:144:24
5Henrik JonssonIFK Mora OK1:15:09+4:294:29
6Pontus FunkeLeksands OK1:16:15+5:354:33
7Andreas MathisenVästerås SOK1:17:16+6:364:36
8Björn NorbergStora Tuna OK1:20:32+9:524:48
9Stefan WennbergSkattkärrs SOK1:23:32+12:524:59
10Henrik ErlandssonOK Södertörn1:23:49+13:095:00
11Mikael NolåkersKvarnsvedens GOIF OK1:24:12+13:325:01
12Magnus EliassonDomnarvets GOIF1:24:26+13:465:02
13Anders DalinLeksands OK1:27:24+16:445:13
14Mikael LöfgrenOK Kåre1:29:24+18:445:20
15Ulf AnderssonHaninge SOK1:32:03+21:235:29
16Stellan TäckOK Hammaren1:34:02+23:225:36
17Mikael SvenssonFK Herkules1:34:56+24:165:40
18Anders SahlénVästerås SOK1:36:09+25:295:44
19Daniel BjörnbergVästerås SOK1:40:03+29:235:58
20Fredrik Eggöy MarkhesterSnättringe SK1:45:46+35:066:18
21Erik BacklundTrollhättans SOK1:47:41+37:016:25
22Ola ErikssonKvarnsvedens GOIF OK1:56:18+45:386:56
23Erik JonssonLånghundra IF2:02:31+51:517:18
Erik ErnstssonFinspångs SOKmispunched
Anders JanssonGrycksbo IF OKmispunched
Anders KnutssonLinköpings OKmispunched
Fredrik ForsgrenOK Nolaskogsarnadid not start
Janne SkarnerLeksands OKdid not start

D50

9 780 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Monica KollbergEksjö SOK56:325:46
2Åsa BergströmTäby OK1:04:02+7:306:32
3Lena JanssonGarphyttans IF1:07:59+11:276:57
4Susanne WelénKöping-Kolsva OK1:11:05+14:337:16
5Birgitta GustafssonGarphyttans IF1:13:29+16:577:30
Pia FrostIFK Mora OKmispunched
Ingrid SvenssonFinspångs SOKdid not start

H50

15 720 m, 30 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Stefan JohanssonOK Kåre1:08:574:23
2Steven HaleOK Kåre1:09:03+0:064:23
3Christer MorellOK Kåre1:10:45+1:484:30
4Mats HeldtSödertälje-Nykvarn OF1:11:13+2:164:31
5Stefan KollbergEksjö SOK1:11:26+2:294:32
6Pär WestbladOK Ravinen1:11:39+2:424:33
7Tomas NormanLeksands OK1:11:48+2:514:34
8Magnus AasaOK Kullingshof1:11:51+2:544:34
9Mats JohanssonIFK Mora OK1:12:18+3:214:35
10Anders StjerndahlIFK Lidingö SOK1:12:27+3:304:36
11Magnus HellbergEskilstuna OL1:13:10+4:134:39
12Per LeidevallDomnarvets GOIF1:13:18+4:214:39
13Stefan JohanssonTrosabygdens OK1:13:58+5:014:42
14Jonas HolmgrenOK Hammaren1:14:07+5:104:42
15Erik NylundJärfälla OK1:14:11+5:144:43
16Hans OlsénSundbybergs IK1:17:49+8:524:57
17Mattias LindahlSundsvalls OK1:19:56+10:595:05
18Urban RisbergEskilstuna OL1:22:05+13:085:13
19Peter BergströmKvarnsvedens GOIF OK1:22:15+13:185:13
20Fredrik ÅslundKatrineholms OK1:22:55+13:585:16
21Anders BergDomnarvets GOIF1:26:06+17:095:28
22Håkan LångLänna IF1:27:38+18:415:34
23Kjell EmanuelssonDomnarvets GOIF1:34:25+25:286:00
24Per ErikssonKvarnsvedens GOIF OK1:45:12+36:156:41
25Christer NorinJärfälla OK1:47:13+38:166:49
26Dan ErikssonKvarnsvedens GOIF OK2:10:06+1:01:098:16
Peter AlbinssonIFK Enskedemispunched
Anders JohanssonVästvärmlands OKmispunched
Stefan KillbergKvarnsvedens GOIF OKmispunched
David NolåkersKvarnsvedens GOIF OKmispunched
Anders PetterssonStigsökarnadid not start

D60

7 890 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Annika BuskqvistIK Stern54:576:57
2Birgitta JanssonGarphyttans IF1:00:43+5:467:41
3Lisbeth HörnellDomnarvets GOIF1:06:12+11:158:23
Margareta MeitonIFK Lidingö SOKmispunched

H60

13 560 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Göran AnderssonJärla Orientering1:02:094:35
2Ulf ErikssonStora Tuna OK1:06:00+3:514:52
3Anders ThomassonUlricehamns OK1:10:52+8:435:13
4Nils-Robert PerssonTullinge SK1:12:09+10:005:19
5Lars PonténIF Thor1:13:43+11:345:26
6Gunnar MunkteliusSurahammars SOK1:14:42+12:335:30
7Lars SahlbergLeksands OK1:26:05+23:566:20
8Jan GustafssonHagaby GoIF Örebro1:26:08+23:596:21
9Göran WelénKöping-Kolsva OK1:26:10+24:016:21
10Maffe FrostIFK Mora OK1:29:00+26:516:33
11Göran SvenssonSkillingaryds FK1:32:01+29:526:47
12Leif AhlstrandIF Hallby SOK1:36:47+34:387:08
13Håkan LindbergVäsby OK1:38:53+36:447:17
Lars-Gunnar AndénSödertälje-Nykvarn OFmispunched
Anders AsplundJärla Orienteringmispunched
Esbjörn AndrénKvarnsvedens GOIF OKdid not start
Torbjörn LarssonStora Tuna OKdid not start

H70

9 780 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Karl-Olof BorgOckelbo OK59:386:05
2Hans KruskopfKorsnäs IF OK1:06:41+7:036:49
3Ronny HedlundOK Södertörn1:10:41+11:037:13
4Claes-Göran LundbergUlricehamns OK1:13:35+13:577:31
5Jan-Erik WibergJärla Orientering1:17:47+18:097:57
6Kjell ErikssonInsjöns IF OK1:26:42+27:048:51
7Lars-Åke SjökvistVärend GN OL1:34:57+35:199:42
Bengt ErlandssonSvärdsjö SOKmispunched

Öppen Kort

5 430 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Anna LarssonHJS-Vansbro OK42:087:45
2Karin HalvarssonKvarnsvedens GOIF OK59:14+17:0610:54
3Hanna RostAlfta-Ösa OK1:02:31+20:2311:30
4Julia NordvallDomnarvets GOIF1:04:42+22:3411:54
Inger BorgOckelbo OKmispunched

Öppen Mellan

9 260 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Andreas GröningOK Kåre53:405:47
2Henrik LundgrenCentrum OK53:58+0:185:49
3Thomas PetterssonDomnarvets GOIF55:07+1:275:57
4Stefan PetterssonKvarnsvedens GOIF OK55:09+1:295:57
5Sven LundbäckDomnarvets GOIF55:10+1:305:57
6Jan LindgrenOK Södertörn59:19+5:396:24
7My BuskqvistOK Kåre1:02:55+9:156:47
8Mats GustafssonMalungs OK Skogsmårdarna1:03:52+10:126:53
9Johanna EdbäckOK Kåre1:11:48+18:087:45
10Kristin RamsellLeksands OK1:13:58+20:187:59
11Stina BjörnbergVästerås SOK1:15:26+21:468:08
12Per EdénOK Kåre1:16:26+22:468:15
13Sofia AxelssonKlubblös1:32:44+39:0410:00
14Gunnar DahlstrandÅmåls OK1:45:45+52:0511:25
Lars NordvallDomnarvets GOIFmispunched

Öppen Lång

14 880 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Thomas HøjsgaardDomnarvets GOIF1:08:204:35
2Magnus BernGarphyttans IF1:12:00+3:404:50
3Jens WickbergForsa OK1:16:24+8:045:08
4Fredrik LindströmKvarnsvedens GOIF OK1:27:39+19:195:53
5Mikael ÅhnbergKlubblös1:33:01+24:416:15
6Björn HenrikssonKlubblös1:34:08+25:486:19
Stinne GerdelKlubblösmispunched
Maria MarinopoulouUmara SCmispunched

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements