Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Sprintstafett

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationDölj laguppställningarPressresultatlistaSkriv ut

Tävlingens namn: Sprintstafett
Arrangörsorganisation: Korsnäs IF OK
Datum: söndag 27 maj 2018

HD 12

11 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1OK Kåre 118:24
1. Lina Widelund9:262+0:029:262
2. Nora Nordlund8:58118:241-1
2Stora Tuna OK / Domnarvets GOIF 118:29
1. Maja Eliasson9:273+0:039:273
2. Maja Mases9:022+0:0418:292-1
3IFK Hedemora OK 120:34
1. Jonatan Haglund9:305+0:069:305
2. Pauline Haglund11:046+2:0620:343-2
4Malungs OK Skogsmårdarna 122:43
1. Julia Gellerbrandt9:2419:241
2. Julia Eriksson13:197+4:2122:434+3
5HJS-Vansbro OK 123:48
1. Olle Villman13:437+4:1913:437
2. Malin Håll10:053+1:0723:485-2
6Korsnäs IF OK / OK Kåre 323:54
1. Elsa Golsäter9:284+0:049:284
2. Hilma Dalin14:268+5:2823:546+2
7Dalaportens OL 124:12
1. Nellie Eliasson13:246+4:0013:246
2. Elsa Nilsson10:485+1:5024:127+1
8Leksands OK 127:28
1. Vidar Brodén17:0910+7:4517:0910
2. Linnea Junevik10:194+1:2127:288-2
9OK Kåre 235:11
1. Ingrid Olsson14:488+5:2414:488
2. Ida Atterbrand20:2310+11:2535:119+1
10Dalaportens OL 242:42
1. Meja Kihlström15:139+5:4915:139
2. Kasper Amnéus27:2911+18:3142:4210+1
Västerbergslagens OL 1ej godkänd
1. André Bergkvistej godkändej godkänd
2. Ella Sand16:399+7:41ej godkänd

HD 16

20 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Västerbergslagens OL 121:43
1. Karin Wedman11:413+0:0311:413
2. Henry Svens10:02121:431-2
2Leksands OK 124:08
1. Elsa Göras12:418+1:0312:418
2. Markus Halvarsson11:272+1:2524:082-6
3Korsnäs IF OK 224:18
1. Moa Bergqvist12:257+0:4712:257
2. Maja Bergqvist11:534+1:5124:183-4
4Domnarvets GOIF 124:57
1. Emma Eliasson12:055+0:2712:055
2. Elsa Nilsson12:528+2:5024:574-1
5Leksands OK 225:26
1. Tuva-Cajsa Spik12:429+1:0412:429
2. Klockar-Eskil Nääs12:446+2:4225:265-4
6IFK Mora OK 126:10
1. Simon Karlsson Holmer11:392+0:0111:392
2. Sofie Karlsson Holmer14:3111+4:2926:106+4
7Dalaportens OL / OK Kåre 226:14
1. Tove Ringi14:0911+2:3114:0911
2. Erik Nilsson12:055+2:0326:147-4
8Leksands OK / Stora Tuna OK 726:48
1. Ellen Funke12:4810+1:1012:4810
2. Lovisa Mases14:0010+3:5826:488-2
9OK Kåre 427:08
1. Klara Ersson14:2014+2:4214:2014
2. Albin Sjöblom12:487+2:4627:089-5
10Karlsbyhedens OK 127:32
1. Elmer Öhgren12:186+0:4012:186
2. Signe Öhgren15:1413+5:1227:3210+4
11Korsnäs IF OK / Grycksbo IF OK 329:03
1. Agnes Wallin14:1112+2:3314:1112
2. Elin Bryggar14:5212+4:5029:0311-1
12Dalaportens OL 132:28
1. Karolina Andersson14:5215+3:1414:5215
2. Saga Mattsson17:3615+7:3432:2812-3
13Västerbergslagens OL 233:55
1. Alicia Bergkvist15:4916+4:1115:4916
2. Nils Arvid Wedman18:0616+8:0433:5513-3
14OK Kåre 534:05
1. Hugo Atterbrand14:1613+2:3814:1613
2. Julia Hagelberg Nordahl19:4918+9:4734:0514+1
15OK Kåre 134:43
1. Rasmus Widelund15:5417+4:1615:5417
2. Enni Lundberg18:4917+8:4734:4315-2
Avesta OK 1diskvalificerad
1. Liv Norbergdiskvalificeraddiskvalificerad
2. Lucas Wanner11:403+1:38diskvalificerad
Domnarvets GOIF 2ej godkänd
1. Anja Nilssonej godkändej godkänd
2. Alice Eriksson Björling13:049+3:02ej godkänd
Domnarvets GOIF 3ej godkänd
1. Klara Andersson11:454+0:0711:454
2. Erik Brandtej godkändej godkänd
HJS-Vansbro OK 1ej godkänd
1. Lilian Palmej godkändej godkänd
2. Frida Pollack15:4114+5:39ej godkänd
Korsnäs IF OK 1ej godkänd
1. Tilda Golsäter11:38111:381
2. Joel Golsäterej godkändej godkänd
Leksands OK 3ej start
1. Tilda Bergej startej start
2. August Görasej startej start
OK Kåre 3ej start
1. Melker Nordgrenej startej start
2. Emilia Johnssonej startej start

D 17

4 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Älvdalens IF OK 132:26
1. Lotten Sjödén18:35118:351
2. Katrin Sjödén13:51132:2610
2IFK Mora OK 242:05
1. Madeleine Bengtsdotter21:513+3:1621:513
2. Emma Levd20:142+6:2342:052-1
3Avesta OK 151:05
1. Maria Strömberg20:402+2:0520:402
2. Anna-Karin Lövgren30:254+16:3451:053+1
IFK Mora OK 1ej godkänd
1. Sara Lissmyrej godkändej godkänd
2. Elisabeth Åkärbjär20:493+6:58ej godkänd

H 17

14 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1IFK Mora OK 224:28
1. Roman Ryapolov10:39110:391
2. Evgeniya Ryapolova13:493+0:3024:2810
2Domnarvets GOIF 127:22
1. Johan B Nordahl13:355+2:5613:355
2. Albin Berger13:472+0:2827:222-3
3Älvdalens IF OK / Stigsökarna 127:25
1. Bengt Leandersson12:422+2:0312:422
2. Gabriel Thorn14:435+1:2427:253+1
4Leksands OK 227:37
1. Viktor Berg13:204+2:4113:204
2. Magnus Göras14:174+0:5827:3740
5Leksands OK 129:03
1. Klockar Mattias Nääs15:446+5:0515:446
2. Pontus Funke13:19129:035-1
6Domnarvets GOIF 229:15
1. Emil Byberg12:463+2:0712:463
2. Samuel Stålnäbb16:297+3:1029:156+3
7IFK Mora OK 334:41
1. Sebastian Åkärbjär18:098+7:3018:098
2. Lena Karlsson Holmer16:328+3:1334:417-1
8Dalaportens OL 338:44
1. Jesper Erik Johannes Vainionpää22:0612+11:2722:0612
2. Jan Mikael Gunnar Amnéus16:389+3:1938:448-4
9Säterbygdens OK / Dalaportens OL 138:52
1. Robert Östlund20:0610+9:2720:0610
2. Bosse Wigge18:4610+5:2738:529-1
10IFK Mora OK 139:20
1. Egil Lissmyr20:1811+9:3920:1811
2. Thobias Brodin19:0211+5:4339:2010-1
Dalaportens OL 1ej godkänd
1. Ossian Kihlström17:037+6:2417:037
2. Daniel Lindej godkändej godkänd
Dalaportens OL 2ej godkänd
1. Charlie Eliassonej godkändej godkänd
2. Per Stinessen19:2812+6:09ej godkänd
Domnarvets GOIF 3ej godkänd
1. Per Nordahlej godkändej godkänd
2. Ola Andersson16:226+3:03ej godkänd
Västerbergslagens OL 1ej godkänd
1. Tyra Dernfalk18:119+7:3218:119
2. Andreas Dernfalkej godkändej godkänd

HD 60

3 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Sala OK 122:23
1. Lena Larsson10:46110:461
2. Göran Larsson11:37122:2310
2IFK Mora OK 127:19
1. Karl-Erik Andersson15:292+4:4315:292
2. Anders Claesson11:502+0:1327:1920
3Korsnäs IF OK 145:59
1. Inger Daniels-Öst30:323+19:4630:323
2. Stig Öst15:273+3:5045:5930

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser