Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Oktoberracet

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Oktoberracet
Arrangörsorganisation: OK Enen
Datum: söndag 27 oktober 2019

D21

3 730 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maria SjölanderOK Rodhen27:067:15
2Ebba LindellIF Thor28:13+1:077:33
3Martina WelénKöping-Kolsva OK29:32+2:267:55
4Hanna FalkIF Thor31:52+4:468:32
5Lisa JohanssonOK Rodhen32:50+5:448:48
6Sandra Karlsson BierfeldtÄrla IF35:24+8:189:29
7Elin DahlmarkVästerås SOK35:47+8:419:35
8Alva LindellIF Thor38:12+11:0610:14
9Boel SundbergOK Södertörn38:44+11:3810:23
10Inda Garin FolkegårdSträngnäs-Malmby OL39:27+12:2110:34
11Alva LimbäckVästerås SOK44:20+17:1411:53
12Elsa LimbäckVästerås SOK58:30+31:2415:41
13Nayara GillsparrOK Österåker59:09+32:0315:51
Audrey FoleySigtuna OKej start
Gunilla SvärdIF Thorej start

H21

5 360 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mats TroengOK Linné31:305:52
2Anders BoströmJärfälla OK32:45+1:156:06
3Joel LännevallOK Roslagen33:02+1:326:09
4Erik FernlundOK Tisaren33:40+2:106:16
5Jesper Kullin AlfredssonLånghundra IF35:01+3:316:31
6Carl NäslundVästerås SOK35:08+3:386:33
7Anton SundgrenLånghundra IF36:03+4:336:43
8Viktor Hedlöf KanjeRånäs OK36:29+4:596:48
9Carl-Johan HögbergOK Linné36:30+5:006:48
10Oskar GustafssonCentrum OK36:34+5:046:49
11Christoffer SchönningJärfälla OK36:45+5:156:51
12Adam NymanCentrum OK38:03+6:337:05
13Robert JohanssonTäby OK40:47+9:177:36
14Joel Börjesson ErikssonStorviks IF41:33+10:037:45
15Christoffer AndersénOK Tisaren44:08+12:388:14
16Johan CelanderKöping-Kolsva OK44:14+12:448:15
17Fredrik BjernulfSundbybergs IK46:07+14:378:36
18Aleksandr ManoilovJärfälla OK46:12+14:428:37
19Joakim AlmtorpLånghundra IF46:27+14:578:39
20Joachim WansölinOK Ravinen48:04+16:348:58
21Glenn KällströmOK Roslagen50:23+18:539:23
22Henrik LundgrenCentrum OK54:27+22:5710:09
23Peter LöfgrenTäby OK55:03+23:3310:16
24Hans EgefalkHagaby GoIF Örebro1:10:39+39:0913:10
25Mattias HenrikssonCentrum OK1:25:39+54:0915:58
Christian FoleySigtuna OKej start
Henrik WickströmVästerås SOKej start
Jonathan SvenssonVäxjö OKej start

D20

3 390 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Katarina NorrbyOK Södertörn28:418:27
2Ella AnderssonOK Södertörn30:07+1:268:53

D18

3 390 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lovisa WigertzLånghundra IF25:207:28
2Lovisa HambäckLånghundra IF27:20+2:008:03
3Emilia BergströmOK Rodhen27:33+2:138:07
4Dorota SmelikovaSurahammars SOK28:01+2:418:15
5Malin BierfeldtÄrla IF30:43+5:239:03
6Emma IsacssonOK Linné34:36+9:1610:12
7Ida HallinSurahammars SOK35:30+10:1010:28
8Tilda WigforssArboga OK46:04+20:4413:35
9Hedvig SundstedtRasbo IK47:39+22:1914:03
Anna LithellOK Linnéej start
Hillevie SvärdSträngnäs-Malmby OLej start

H18

4 230 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kalle Åkerman SjöströmVästerås SOK27:426:32
2Arvid UmegårdLånghundra IF27:49+0:076:34
3Carlo WenglerJärfälla OK28:04+0:226:38
4David MelinOK Rodhen28:34+0:526:45
5Andreas NäslundVästerås SOK29:37+1:557:00
6Emil BoströmOK Linné29:57+2:157:04
7John McLellandOK Rodhen31:18+3:367:23
8Anton SilierJärfälla OK31:48+4:067:31
9Tobias DahlmarkVästerås SOK33:03+5:217:48
10Linus MalmKFUM Örebro OK33:11+5:297:50
11Hugo FriskVästerås SOK34:55+7:138:15
12Casper VånsjöArboga OK35:31+7:498:23
13Martin SandqvistVästerås SOK35:38+7:568:25
14Alvar MelinHaninge SOK40:11+12:299:29
15Ceasar TengbrandArboga OK46:45+19:0311:03
16Tamás SzütsVästerås SOK48:45+21:0311:31
17Filip BäckArboga OK51:34+23:5212:11
18Anton AugustssonFagersta OK53:36+25:5412:40
19Christopher AnderssonVingåkers OK58:06+30:2413:44
20Albin ErikssonIF Thor1:03:03+35:2114:54
Axel MålargårdTäby OKej start

D16

3 350 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Klara Åkerman SjöströmVästerås SOK21:386:27
2Hanna JonsellIF Thor23:20+1:426:57
3Fannie SjölanderOK Rodhen28:40+7:028:33
4Ester AnderssonOK Södertörn30:38+9:009:08
5Miia RollerJärfälla OK30:46+9:089:11
6Maja AhlströmVästerås SOK31:40+10:029:27
7Cornelia KrafftLänna IF31:43+10:059:28
8Amanda HallVästerås SOK32:00+10:229:33
9Kristina LindgrenVästerås SOK33:15+11:379:55
10Agnes WallinKorsnäs IF OK34:58+13:2010:26
11Moa LundinOK Linné35:14+13:3610:31
12Vendela RundströmOK Ravinen35:40+14:0210:38
13Rebecka HaslerSurahammars SOK35:50+14:1210:41
14Ella ServinLånghundra IF37:08+15:3011:05
15Enni LundbergOK Kåre38:15+16:3711:25
16Anna Castilho MarcaoOK Linné38:20+16:4211:26
17Wilma JosefssonVäsby OK39:20+17:4211:44
18Fanny CedstedtLånghundra IF40:53+19:1512:12
19Isabelle StåhlbrandtRasbo IK41:54+20:1612:30
20Sara SundqvistLånghundra IF43:04+21:2612:51
21Hanna HermannVästerås SOK56:00+34:2216:42
Klara SöderlundAvesta OKej godkänd
Clara SvenssonSurahammars SOKej start
Tilda BorgströmAvesta OKej start

H16

3 350 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Edvin NilssonLånghundra IF19:035:41
2Jesper ÅkessonJärfälla OK21:22+2:196:22
3Jacob HenrikssonRånäs OK22:03+3:006:34
4Viktor FröbergOK Tor23:20+4:176:57
5Albin WarvelinLånghundra IF24:35+5:327:20
6Marcus EkmanTäby OK24:42+5:397:22
7Filip LindqvistTäby OK25:35+6:327:38
8Axel AnderssonIF Thor26:12+7:097:49
8David BerglundIF Thor26:12+7:097:49
10Gustav LyckebäckSigtuna OK26:22+7:197:52
11Sixten SlagbrandVästerås SOK27:34+8:318:13
12Theodor Karlsson BrabieJärfälla OK30:04+11:018:58
13Josiah BergrothVästerås SOK33:05+14:029:52
14Kristoffer KlarinVästerås SOK33:13+14:109:54
15Viktor BoströmOK Linné34:55+15:5210:25
16Simon WahlnäsOK Linné37:01+17:5811:02
17William LeijonspjuthSigtuna OK37:22+18:1911:09
18Eric BäckArboga OK37:30+18:2711:11
19Lucas AhlströmVästerås SOK40:53+21:5012:12
20Jannick Karlsson BrabieJärfälla OK50:40+31:3715:07
21Erik BernerssonOK Enen1:04:38+45:3519:17

D14

3 250 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ellen ThorsénSurahammars SOK27:488:33
2Klara JunegardTullinge SK29:39+1:519:07
3Julia AnderssonOK Tor30:16+2:289:18
4Elvira BjörnbergVästerås SOK30:18+2:309:19
5Elsa HedinOK Linné30:20+2:329:20
6Frida MelinOK Rodhen31:32+3:449:42
7Elise MagnussonSigtuna OK33:47+5:5910:23
8Alva EliassonSundsvalls OK39:19+11:3112:05
9Elsa Söllvander EklundOK Rodhen39:41+11:5312:12
10Emily KruysIF Thor39:58+12:1012:17
11Amanda BäckArboga OK41:18+13:3012:42
12Emelie HolmströmTäby OK41:49+14:0112:52
13Ella LindqvistTäby OK42:03+14:1512:56
14Emelie SvärdIF Thor43:42+15:5413:26
15Hedda BorgströmAvesta OK44:53+17:0513:48
16Amanda RådströmOK Enen1:16:44+48:5623:36
Emmy RoosIF Thorej godkänd
Kajsa HallVästerås SOKej start

H14

3 250 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Love BylundIF Thor23:117:08
2Ludvig HaslerSurahammars SOK23:35+0:247:15
3Elias WesterberghRasbo IK23:46+0:357:18
4Arvid JonforsenSurahammars SOK23:53+0:427:20
5Emil ÅbergOK Linné24:04+0:537:24
6Vidar NettelmarkSurahammars SOK25:15+2:047:46
7Edvin TögenmarkOK Linné26:17+3:068:05
8Erik PalmVästerås SOK26:47+3:368:14
9Aron BromanLänna IF29:34+6:239:05
10Elis WiklundVästerås SOK32:50+9:3910:06
11Love UmegårdLånghundra IF33:41+10:3010:21
12Hampus SundbergJärfälla OK33:48+10:3710:24
13Linus HallinSurahammars SOK35:32+12:2110:56
14Noah SantaliusVäsby OK35:47+12:3611:00
15Carl SandqvistVästerås SOK36:36+13:2511:15
16Dennis LarssonSala OK38:48+15:3711:56
17Jonathan AnderssonVingåkers OK47:51+24:4014:43

D12

2 450 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sara RoosOK Linné22:049:00
2Maja LyckebäckSigtuna OK22:18+0:149:06
3Elin PalmVästerås SOK22:47+0:439:17
4Alicia HermannVästerås SOK23:16+1:129:29
5Nike RinaldoOK Tor23:47+1:439:42
6Eira Dinges OlivOK Enen25:48+3:4410:31
7Alma WesselLänna IF25:49+3:4510:32
8Tora JonsellIF Thor26:56+4:5210:59
9Irma MalmströmVästerås SOK29:49+7:4512:10
10Maria StenbergVästerås SOK32:38+10:3413:19
11Freja MattilaHallstahammars OK33:22+11:1813:37
12Kajsa BergrothVästerås SOK41:23+19:1916:53
13Emilia AnderssonOK Tor42:53+20:4917:30
14Svea BorgströmAvesta OK46:49+24:4519:06
15Lovisa BjörnbergVästerås SOK51:35+29:3121:03
16Signe JernbergAvesta OK54:43+32:3922:19
Ellen HedinOK Linnéej start
Sigrid Gillman WikstrandOK Linnéej start

H12

2 450 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Wilmer HagrotTäby OK20:088:13
2Arvid TögenmarkOK Linné20:56+0:488:32
3Ludvig JuhlinVästerås SOK21:20+1:128:42
4Gustav JuhlinVästerås SOK21:53+1:458:55
5Oliver ErlandssonLänna IF22:11+2:039:03
6Vilhelm SödermanOK Rodhen24:06+3:589:50
7Benjamin HjerténJärfälla OK24:20+4:129:55
8Max BoströmJärfälla OK25:19+5:1110:20
9Oscar LennellSträngnäs-Malmby OL26:40+6:3210:53
10Theo RistoOK Linné28:54+8:4611:47
11Mikael BergOK Enen29:36+9:2812:04
12Jerry LarssonSala OK31:38+11:3012:54
13Isak StåhlbrandtRasbo IK32:05+11:5713:05
14Rasmus EliassonVästerås SOK32:58+12:5013:27
15Alexander ThulinVästerås SOK34:27+14:1914:03
16Rasmus VånsjöArboga OK39:22+19:1416:04
17Karl StjärnesundVästerås SOK44:47+24:3918:16
18Anton ÅgrenTumba-Mälarhöjden OK45:53+25:4518:43
Egon WistedtSundbybergs IKej start
Edvin WallnerAttunda OKej start

D10

2 260 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Julia HolmströmTäby OK18:228:07
2Emilia LennellSträngnäs-Malmby OL22:38+4:1610:00
3Ellinor KruysIF Thor23:24+5:0210:21
4Bella RoseleaOK Enen25:49+7:2711:25
Julia ErlandssonLänna IFutgått
Smilla EngströmAvesta OKej start
Märta Gillman WikstrandOK Linnéej start
Leiah Sandberg JanhagerAvesta OKej start

H10

2 260 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anton ÅbergOK Linné14:506:33
2Herman EliassonSundsvalls OK15:17+0:276:45
3Malte HallmanAttunda OK15:19+0:296:46
4Noah AlnebergSträngnäs-Malmby OL16:28+1:387:17
5Jonathan AlnebergSträngnäs-Malmby OL17:00+2:107:31
6Sigge RinaldoOK Tor17:11+2:217:36
7Felix HerbstVästerås SOK19:03+4:138:25
8Max LindqvistTäby OK20:09+5:198:54
9Jamie RollerJärfälla OK20:13+5:238:56
10Simon OlssonIK Standard22:34+7:449:59
11Alfred SmedsSigtuna OK22:36+7:4610:00
12Love ForsslundGävle OK23:13+8:2310:16
13Samuel AnderssonJärfälla OK24:12+9:2210:42
14Theo SantaliusVäsby OK25:11+10:2111:08
15Elis EklundOK Rodhen29:04+14:1412:51
16Folke JernbergAvesta OK33:20+18:3014:44
17Wille RådströmOK Enen1:14:30+59:4032:57
Hugo TärnlundOK Linnéej godkänd

D35

3 600 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elin Falk SörqvistIF Thor35:139:46
2Cristina HedlundVandrarringen44:41+9:2812:24
3Marlene EngströmAvesta OK1:03:46+28:3317:42

H35

4 480 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Björn JohanssonOK Borgen40:048:56
2Fredrik SörqvistSigtuna OK42:24+2:209:27
3Henrik NettelmarkSurahammars SOK42:34+2:309:30
4Johan BlixtAvesta OK1:21:21+41:1718:09

D40

3 600 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jessica SöllvanderOK Rodhen26:597:29
2Eva PalmVästerås SOK33:29+6:309:18
3Ingela ErikssonGävle OK36:37+9:3810:10
4Jenny WallnerAttunda OK38:13+11:1410:36
5Anna StaafUpsala IF40:10+13:1111:09 Ladda ner rutt i gpx-format
6Åsa KruysIF Thor41:14+14:1511:27
7Åsa BergSigtuna OK42:13+15:1411:43
8Anna HolmströmTäby OK42:16+15:1711:44
9Ninna EngströmLånghundra IF43:13+16:1412:00
10Hanna HolmströmIFK Hedemora OK43:33+16:3412:05
11Märit NordlundJärfälla OK43:57+16:5812:12
11Jenny JohanssonValbo AIF43:57+16:5812:12
13Anna-Clara WistedtSundbybergs IK49:24+22:2513:43
14Sara TimnerSundsvalls OK49:55+22:5613:51
15Josefin ErikssonLänna IF51:36+24:3714:20
16Ida SundstedtRasbo IK52:11+25:1214:29
17Lina SöderkvistSäterbygdens OK58:15+31:1616:10
18Åsa GindemoÄrla IF1:30:49+1:03:5025:13
Jenny ÅmanValbo AIFej start
Anna GillmanOK Linnéej start

H40

4 480 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emil AnderssonLänna IF30:066:43
2Johan HerbstVästerås SOK32:33+2:277:15
3Anders FröbergOK Tor32:42+2:367:17
4Tobias EliassonSundsvalls OK32:59+2:537:21
5Mats WarvelinLånghundra IF36:12+6:068:04
6Per GöthssonTäby OK36:39+6:338:10
7Kent LundvallVallentuna-Össeby OL37:01+6:558:15
8Marcus NilssonÄrla IF37:15+7:098:18
9Mats ÅbergOK Linné39:56+9:508:54
10Torbjörn GillsparrOK Österåker42:53+12:479:34
11Henrik HallinSurahammars SOK45:38+15:3210:11
12Marcus ArnoldssonVästerås SOK49:28+19:2211:02

D45

3 020 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sofie BergendahlIF Thor23:287:46
2Lena BernhardssonÅrsunda IF24:00+0:327:56
3Eva OdeVästerås SOK25:15+1:478:21
4Ann RollerJärfälla OK27:17+3:499:02
5Marie LyckebäckSigtuna OK27:21+3:539:03
6Tina JunegardTullinge SK27:45+4:179:11
7Malena AhlströmVästerås SOK28:17+4:499:21
8Ulrika RåbergOK Tyr29:43+6:159:50
9Anna HallVästerås SOK31:56+8:2810:34
10Hillevi EkstrandGustavsbergs OK32:14+8:4610:40
11Sofia KrafftLänna IF32:15+8:4710:40
12Karolina AnderssonLänna IF33:18+9:5011:01
13Monica ErikssonLänna IF34:06+10:3811:17
14Kristina AnderssonOK Södertörn34:46+11:1811:30
15Helene LindelavOK Roslagen38:56+15:2812:53
16Hanna WigforssArboga OK39:09+15:4112:57
17Monica AnderssonVingåkers OK42:58+19:3014:13
Sofia HaslerSurahammars SOKej start

H45

4 230 m, 37 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lasse JanssonGävle OK24:565:53
2Jonas EklundOK Rodhen26:07+1:116:10
3Johan AhlströmVästerås SOK28:01+3:056:37
4Jonas LindegrenVästerås SOK29:55+4:597:04
5Fredrik LindellIF Thor30:45+5:497:16
6Lars-Erik HaslerSurahammars SOK31:11+6:157:22
7Martin JuhlinVästerås SOK31:14+6:187:23
8Fredrik NilssonLånghundra IF32:03+7:077:34
9John SolbreckLånghundra IF32:12+7:167:36
10Johan WesterberghRasbo IK33:09+8:137:50
11Johan BlomsterIF Thor34:42+9:468:12
12Dan HörnellOK Linné34:54+9:588:15
13Mikael AnderssonHagaby GoIF Örebro36:03+11:078:31
14Johan LundbergOK Kåre37:50+12:548:56
15Lars SegermanSkarpnäcks OL39:07+14:119:14
16Martin ForsslundGävle OK39:13+14:179:16
17Johan LindqvistTäby OK39:16+14:209:16
18Daniel BjörnbergVästerås SOK39:50+14:549:25
19Mark ÅkessonJärfälla OK41:17+16:219:45
20Nic KruysIF Thor41:46+16:509:52
21Thomas EdwallOK Österåker41:51+16:559:53
22Patrik ServinLånghundra IF42:01+17:059:55
23Robert CederholmLänna IF42:12+17:169:58
24Fredrik AnderssonOK Södertörn44:23+19:2710:29
25Jens AndertoftVästerås SOK44:34+19:3810:32
26Andreas KrafftLänna IF44:43+19:4710:34
27Niklas SöderlundAvesta OK45:02+20:0610:38
28Anders GalinSurahammars SOK47:01+22:0511:06
29Henrik SödermanOK Rodhen47:50+22:5411:18
30Anders ErikssonKöping-Kolsva OK49:05+24:0911:36
31Tomas EklundSkogsluffarnas OK51:40+26:4412:12
32David LindgrenVästerås SOK55:50+30:5413:11
33Per HermannVästerås SOK57:10+32:1413:30
34Johan MalmströmVästerås SOK1:03:44+38:4815:04
35Daniel WallnerAttunda OK1:08:41+43:4516:14
Björn RundströmOK Ravinenej godkänd
Jonas StåhlbrandtRasbo IKutgått
Robert MikkelsenVandrarringenej start
Jonas HolmgrenGustavsbergs OKej start
Björn NilssonTumba-Mälarhöjden OKej start

D50

3 020 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna FolkegårdSträngnäs-Malmby OL22:047:18
2Mia BierfeldtÄrla IF24:06+2:027:58
3Madeleine LimparAttunda OK24:08+2:047:59
4Josefine NordströmOK Triangeln25:03+2:598:17
5Ammie BerglundIF Thor25:14+3:108:21
5Marie AlfredssonOK Tyr25:14+3:108:21
7Maria StrömbergAvesta OK27:34+5:309:07
8Maria HartOK Linné27:58+5:549:15
9Anna LundSurahammars SOK31:02+8:5810:16
10Annica JanssonIFK Lidingö SOK31:05+9:0110:17
11Carin HomannJärfälla OK32:36+10:3210:47
12Lena GrandinOK Linné34:43+12:3911:29
13Anna-Karin RyttherVästerbergslagens OL35:18+13:1411:41
14Liselott KihlSundbybergs IK35:31+13:2711:45
15Inger GunnarssonVästerås SOK39:38+17:3413:07
16Kristina BäckArboga OK42:08+20:0413:57
17Louise NilssonJärfälla OK50:05+28:0116:35
18Lotta StålVästerbergslagens OL53:18+31:1417:38
Lena LiljeforsAvesta OKej godkänd
Annette WigertzLånghundra IFej godkänd
Anna SundbergOK Södertörnej start
Evonne StrandOK Linnéej start
Åsa Marknell DewittLänna IFej start
Pia GuståsOK Linnéej start

H50

3 600 m, 44 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Håkan ErikssonMalungs OK Skogsmårdarna21:366:00
2Per LovangVästerbergslagens OL22:28+0:526:14
3Lars Håkan SandvikAttunda OK23:30+1:546:31
4Ulf JanssonOK Triangeln23:44+2:086:35
5Pär StålVästerbergslagens OL23:51+2:156:37
6Robert PalmVästerås SOK23:52+2:166:37
7Ulrik EnglundTumba-Mälarhöjden OK24:26+2:506:47
8Pär TögenmarkOK Linné24:54+3:186:55
9Håkan BerglundIF Thor25:22+3:467:02
10Magnus FredrikssonKorsnäs IF OK25:26+3:507:03
11Ola BengtssonTäby OK25:52+4:167:11
12Peter JakobssonOK Södertörn26:08+4:327:15
13Håkan OlofssonÄrla IF26:09+4:337:15
14Mats JonsellIF Thor26:33+4:577:22
15Mats AjlingTäby OK27:05+5:297:31
16Per EdlundSigtuna OK27:51+6:157:44
17Eric RollerJärfälla OK27:53+6:177:44
18Simon SandgrenBromma-Vällingby SOK28:13+6:377:50
19Per NilssonJärfälla OK29:32+7:568:12
20Ulf IsacssonOK Linné29:36+8:008:13
21Tomas JonssonVandrarringen30:14+8:388:23
22Öyvind MichelsenJärfälla OK30:15+8:398:24
23Tomas MattssonOK Södertörn30:17+8:418:24
24Patrik OttossonGävle OK30:19+8:438:25
25Johan AnderssonValbo AIF32:55+11:199:08
26Jonas GidingVallentuna-Össeby OL32:59+11:239:09
27Ruhdi KarlssonVästerås SOK33:27+11:519:17
28Henrik OlssonOK Tor33:30+11:549:18
29Thomas RoosIF Thor33:37+12:019:20
30Tommy FröjdVästerås SOK33:45+12:099:22
31Joakim AhlströmVästerås SOK33:59+12:239:26
32Kjell ÅgrenTumba-Mälarhöjden OK34:23+12:479:33
33Mattias SkepplingOK Södertörn34:48+13:129:40
34Mats GunnemyrSöders-Tyresö35:42+14:069:55
35Petri SantaliusVäsby OK36:32+14:5610:08
36Hans JonssonVäsby OK37:22+15:4610:22
37Johan HartvikLänna IF37:52+16:1610:31
38Svante JonsellVallentuna-Össeby OL40:13+18:3711:10
39Magnus JohanssonLånghundra IF43:25+21:4912:03
40Bo AnderssonIF Thor47:07+25:3113:05
41Jörgen DalénSala OK51:48+30:1214:23
42Christian AnderssonVallentuna-Össeby OL56:00+34:2415:33
43David MelinHaninge SOK57:54+36:1816:05
44Kristian FellVästerås SOK1:08:11+46:3518:56
Christophe HerlyOK Södertörnej start
Rickard Lauenborg EkmanOK Roslagenej start
Stefan NordströmSigtuna OKej start

D55

3 020 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Dorothe SpillmannIF Thor26:588:55
2Gunilla ThunstedtJärfälla OK27:02+0:048:57
3Eva WadmanVästerås SOK28:50+1:529:32
4Annika SvenssonSolna OK28:55+1:579:34
5Åsa KindlundhAlfta-Ösa OK29:00+2:029:36
6Elisabet EnmarkGävle OK29:34+2:369:47
7Annika LundströmVäsby OK30:58+4:0010:15
8Lena NilssonOK Linné31:02+4:0410:16
9Katarina BengtssonLånghundra IF31:13+4:1510:20
10Cathrine JohanssonTierps SOK31:47+4:4910:31
11Marie BjörklundEskilstuna OL32:58+6:0010:54
12Mia GustafssonOK Kåre35:32+8:3411:45
13Eva SvanbergJärfälla OK37:40+10:4212:28
14Mona BierfeldtÄrla IF39:31+12:3313:05
15Ingela AlnessLånghundra IF41:32+14:3413:45
16Inger SkantzLänna IF51:51+24:5317:10
Hillevi ErikssonOK Linnéej godkänd
Madelene BjernulfSundbybergs IKej godkänd
Catharina JäderbergSundbybergs IKej start
Karin JanssonOK Rodhenej start

H55

3 270 m, 37 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders EnmarkGävle OK21:586:43
2Johan PalmgrenTäby OK24:00+2:027:20
3Patrik AhlgrenTäby OK24:12+2:147:24
4Håkan DahlbäckOK Österåker24:31+2:337:29
5Peter HambäckLånghundra IF25:15+3:177:43
6Sven WigertzLånghundra IF25:21+3:237:45
7Hans OlsénSundbybergs IK25:58+4:007:56
8Jonas KarlssonOK Tylöskog26:14+4:168:01
9Janne NilssonCentrum OK26:36+4:388:08
10Frank SteinerJärfälla OK27:00+5:028:15
11Jan-Olov BergmanVästerås SOK27:10+5:128:18
12Bo GustafssonOK Tylöskog27:16+5:188:20
13Hans ThorOK Linné27:31+5:338:24
14Lars-Olof JanssonOK Linné27:34+5:368:25
15Lennart MyrehedVandrarringen27:40+5:428:27
16Christer ÖstlundSträngnäs-Malmby OL27:43+5:458:28
17Peter NyströmNAIS Orienteringsklubb28:12+6:148:37
18Bengt SvenssonSundbybergs IK28:14+6:168:38
19Sven EdvardssonSundbybergs IK28:26+6:288:41
20Kjell RistoOK Linné28:54+6:568:50
21Per EdenhamnLänna IF29:12+7:148:55
22Mats LundinLånghundra IF29:42+7:449:04
23Stefan LundOK Linné29:59+8:019:10
24Anders S NybergSäterbygdens OK30:00+8:029:10
25Leif MörkforsJärfälla OK30:07+8:099:12
26Roger TinglöfVäsby OK31:24+9:269:36
27Lars GerhardssonAttunda OK33:39+11:4110:17
28Jan NettelbjerJärfälla OK34:33+12:3510:33
29Stefan NilssonOK Linné35:41+13:4310:54
30Jan NylundOK Linné37:09+15:1111:21
31Johan SjööNorbergs OK37:19+15:2111:24
32Erik BengtssonSala OK40:47+18:4912:28
33Jan ViklundVästerås SOK42:39+20:4113:02
34Jerk LunnerKvarnsvedens GOIF OK46:21+24:2314:10
35Bo WallinKorsnäs IF OK47:09+25:1114:25
36Anders WinaldHellas Orientering56:04+34:0617:08
Göran LarsendahlVästerås SOKej godkänd
Magnus LimbäckVästerås SOKej start
Bo StrandOK Linnéej start
Kennet OlanderTullinge SKej start
Per AndénHässleholms OKej start
Björn JäderbergSundbybergs IKej start

D60

2 610 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mona ÅkermanValbo AIF22:098:29
2Lena LarssonSala OK25:36+3:279:48
3Inga-Britt PetterssonSala OK28:02+5:5310:44
4Anne-Christine SchunnessonAttunda OK29:46+7:3711:24
5Inger AnderssonÅrsunda IF30:17+8:0811:36
6Helena BachmanTäby OK30:59+8:5011:52
7Helena EkbrinkIF Thor31:05+8:5611:54
8Karin BergströmGävle OK31:12+9:0311:57
9Linnea CarlssonSkarpnäcks OL33:34+11:2512:51
10Eva ElnerudSigtuna OK34:05+11:5613:03
11Eva WareniusAvesta OK36:29+14:2013:58
12Gudrun PerssonHallstahammars OK36:53+14:4414:07
13Brita NilssonOK Linné38:20+16:1114:41

H60

3 270 m, 32 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulf BurmanGustavsbergs OK22:106:46
2Lars LindgrenOK Ödmården22:26+0:166:51
3Peter LundbergJärfälla OK22:50+0:406:58
4Stefan CarlssonAlfta-Ösa OK23:48+1:387:16
5Tommy HolmérVäsby OK24:14+2:047:24
6Pär JanssonIF Thor24:32+2:227:30
7Hans TarandiIFK Lidingö SOK25:33+3:237:48
8Mats LundbergDalaportens OL26:32+4:228:06
9Svante LindgrenKorsnäs IF OK26:49+4:398:12
10Ulf HenrikssonKorsnäs IF OK27:15+5:058:20
11Roland JanssonOK Linné27:29+5:198:24
11Jan KihlSundbybergs IK27:29+5:198:24
13Gunnar SvanbergJärfälla OK27:56+5:468:32
14Lars LandströmLånghundra IF30:16+8:069:15
15Göran DoyleSundbybergs IK30:25+8:159:18
16Sten-Olof MatssonLeksands OK30:39+8:299:22
17Mats BirkestålKöping-Kolsva OK31:19+9:099:34
18Ivar NäsholmÄrla IF31:44+9:349:42 Ladda ner rutt i gpx-format
19Lars HagrotTäby OK32:15+10:059:51
20Hans-Åke HildingIK Jarl Rättvik32:55+10:4510:03
21Göran HedmanValbo AIF34:06+11:5610:25
22Jan GustafssonHagaby GoIF Örebro34:20+12:1010:29
23Claes LandqvistVallentuna-Össeby OL37:23+15:1311:25
24Kenneth PetterssonJärfälla OK37:41+15:3111:31
25Ove ErikssonNyköpings OK39:23+17:1312:02
26Christer HördellSöders-Tyresö40:13+18:0312:17
27Pelle HöökKöping-Kolsva OK40:17+18:0712:19
28Tomas FalkValbo AIF41:47+19:3712:46
29Andreas HjertsonOK Linné43:14+21:0413:13
30Werner KöhlerTullinge SK1:10:37+48:2721:35
Tapani MattusIFK Lidingö SOKej godkänd
Mats LundmanOK Roslagenej godkänd
Peter SvenssonAvesta OKej start
Tore EklundSödertälje-Nykvarn OFej start
Krister GumaeliusWaxholms OKej start
Lars ForsstedtSöders-Tyresöej start
Gunnar LangsSkarpnäcks OLej start
Sven-Erik LevinTierps SOKej start
Anders LöfgrenJärfälla OKej start

D65

2 610 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Inger OnsbringEskilstuna OL23:208:56
2Christina HjertsonOK Linné25:27+2:079:45
3Anna-Karin JohanssonVandrarringen26:46+3:2610:15
4Anneli LindqvistGustavsbergs OK28:25+5:0510:53
5Annika NorströmHallstahammars OK30:46+7:2611:47
6Ulla GummesonVäsby OK31:25+8:0512:02
7Titti BergendahlOK Måsen31:28+8:0812:03
8Helena HemströmGävle OK33:33+10:1312:51
9Ingegerd LusenskySträngnäs-Malmby OL35:39+12:1913:39
10Ingrid GraneliHaninge SOK36:16+12:5613:53
11Margareta HallménAttunda OK41:24+18:0415:51
12Anita LindbohmSkarpnäcks OL56:38+33:1821:41
Kerstin LissEskilstuna OLej start
Lena JansonArboga OKej start

H65

3 020 m, 36 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars JakobssonVästerås SOK22:107:20
2Anders LillstrandSödertälje-Nykvarn OF22:56+0:467:35
3Per Ove WallénTäby OK22:58+0:487:36
4Thom SandvikAvesta OK24:06+1:567:58
5Weine WolterÅkers IF24:21+2:118:03
6Roland WareniusAvesta OK24:45+2:358:11
7Stig AnderssonOK Linné24:59+2:498:16
8Jan JohanssonIF Thor26:17+4:078:42
9Göran HanssonTäby OK27:33+5:239:07
10Ingemar GardSöders-Tyresö27:36+5:269:08
11Hans-Erik SkalbergVästerås SOK28:04+5:549:17
12Mats HemströmGävle OK28:30+6:209:26
13Lars-Gunnar LarssonOK Södertörn28:39+6:299:29
14Anders HallménAttunda OK28:50+6:409:32
15Gunnar MunkteliusSurahammars SOK29:15+7:059:41
16Kurt ErikssonVandrarringen29:24+7:149:44
17Mikael TarandiIFK Lidingö SOK29:32+7:229:46
18Kjell JanssonLånghundra IF29:43+7:339:50
19Peter BrunnbergVallentuna-Össeby OL29:47+7:379:51
20Göran LarssonSala OK30:01+7:519:56
21Leo JohanssonVandrarringen30:07+7:579:58
22Rolf KullaValbo AIF30:20+8:1010:02
23Svend Erik MathiassenOK Linné30:22+8:1210:03
24Lars BoudrieVäsby OK31:24+9:1410:23
25Sven HedmanAttunda OK31:49+9:3910:32
26Roland BergSäterbygdens OK32:29+10:1910:45
27Johan JungellKorsnäs IF OK32:45+10:3510:50
28Sven-Inge NylundJärfälla OK33:27+11:1711:04
29Per-Åke HolmSigtuna OK33:46+11:3611:10
30Matts BjörkeSöders-Tyresö34:28+12:1811:24
31Anders WaldemarssonKöping-Kolsva OK37:04+14:5412:16
32Kjell LindblomJärfälla OK38:04+15:5412:36
33Thomas NybergAvesta OK38:57+16:4712:53
34Tommy LjungkvistÄrla IF40:56+18:4613:33
35Göran FalkIF Thor42:36+20:2614:06 Ladda ner rutt i gpx-format
36Tommy HöglundLånghundra IF43:50+21:4014:30
Bo DavidssonSolna OKej start
Olov SöderqvistDalaportens OLej start
Per-Johan JanssonLänna IFej start

D70

2 610 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Britt ErikssonSala OK26:1610:03
2Anna BlomgrenTullinge SK27:56+1:4010:42
3Anne LundmarkJärfälla OK28:30+2:1410:55
4Gun JanssonSala OK28:47+2:3111:01
5Lena HedmanHallstahammars OK35:24+9:0813:33
6Pirkko StenerhagVästerbergslagens OL37:23+11:0714:19
7Vivianne HolgerssonOK Måsen40:03+13:4715:20
8Kristina ErikssonLänna IF42:19+16:0316:12
9Kristina Nygren FriskAttunda OK44:31+18:1517:03
10Christina GohdeVästerås SOK45:01+18:4517:14
11Marianne SellgrenSigtuna OK46:32+20:1617:49
12Elke WilkeTierps SOK47:12+20:5618:05
13Carin RunqvistJärfälla OK52:44+26:2820:12
Birgitta NylundJärfälla OKej godkänd
Ewa NordlundLänna IFej start

H70

3 090 m, 47 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hans-Ove ErikssonNyköpings OK22:107:10
2Kenneth JohanssonEskilstuna OL22:27+0:177:15
3Bengt StenerhagVästerbergslagens OL25:00+2:508:05
4Lars GrankvistTäby OK25:01+2:518:05
5Stig LandstorpOK Tor26:45+4:358:39
6Alf LindbergKöping-Kolsva OK27:31+5:218:54
7Rolf KarlssonOK Hällen28:03+5:539:04
8Per ElfströmÅrsunda IF28:11+6:019:07
9Anders SellgrenSigtuna OK28:28+6:189:12
10Torsten PetterssonLånghundra IF28:31+6:219:13
11Kenneth JanssonSala OK29:20+7:109:29
12Leif NordlundLänna IF29:29+7:199:32
13Paul NorénOK Södertörn29:42+7:329:36
14Per-Erik WåhlbergOK Linné30:08+7:589:45
15Östen ErikssonAvesta OK30:44+8:349:56
16Börje RåbergOK Tyr30:46+8:369:57
17Göran FriskAttunda OK30:58+8:4810:01 Ladda ner rutt i gpx-format
18Leif MathisenEskilstuna OL30:59+8:4910:01
19Kurt Håkan AnderssonOK Tor31:05+8:5510:03
20Göran LarboAttunda OK31:20+9:1010:08
21Ove ÅbergStorviks IF32:18+10:0810:27
22Jan-Olof WåhlbergIBM Club Sweden33:31+11:2110:50
23Hans HolgerssonOK Måsen33:52+11:4210:57
24Torsten LundVästerås SOK34:19+12:0911:06
25Ulf KjellinOK Hedströmmen34:40+12:3011:13
26Urban BoströmSolna OK35:36+13:2611:31
27John ÖstlundSundbybergs IK35:49+13:3911:35
28Stig OvelandValbo AIF35:52+13:4211:36
29Ingemar BernhedTolered-Utby Ol-klubb35:53+13:4311:36
30Olle ArmanNyköpings OK36:01+13:5111:39
31Bengt FribergJärfälla OK37:06+14:5612:00
32Leif NordinAttunda OK37:11+15:0112:02
33Bo WinanderJärfälla OK37:25+15:1512:06
34Jan Olov JonssonTierps SOK37:43+15:3312:12
35Per-Åke CarlenstamVäsby OK37:44+15:3412:12
36Leif CarlssonSkarpnäcks OL38:47+16:3712:33
37Leif BergSigtuna OK39:48+17:3812:52
38Jan BojlingSolna OK40:01+17:5112:57
39Hans GustavssonNyköpings OK40:56+18:4613:14
40Mats TörngrenOK Linné42:22+20:1213:42
41Anders StenbackBromma-Vällingby SOK43:29+21:1914:04 Ladda ner rutt i gpx-format
42Yngve PerssonTierps SOK43:54+21:4414:12
43Rune VikmanVästerås SOK44:15+22:0514:19
44Leif WallenbroVäsby OK48:40+26:3015:44
45Sten JohanssonOK Borgen48:55+26:4515:49
46Åke LewanderSkarpnäcks OL49:05+26:5515:53
Sten ErikssonSträngnäs-Malmby OLej godkänd
Rolf LindIK Standardej start

D75

2 140 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eva von HeijneSigtuna OK29:4613:54
2Anita JohanssonOK Tor35:20+5:3416:30
3Barbro CedérusSnättringe SK37:51+8:0517:41
4Lisbeth EurénAvesta OK58:19+28:3327:15
Dagny GustavssonSigtuna OKej start
Caje JacobssonIF Thorej start
Mariann KjellbergBredareds IFej start

H75

3 090 m, 35 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kuno ÖsterlundVästerås SOK26:098:27
2Rolf SkoglundSödertälje-Nykvarn OF29:05+2:569:24
3Karl JohanssonIFK Hedemora OK29:34+3:259:34
4Lennart OlssonIK Standard30:07+3:589:44
5Bengt ErikssonVäsby OK30:09+4:009:45
6Olle JohanssonIFK Hedemora OK31:39+5:3010:14
7Bengt JönssonÅkers IF31:43+5:3410:15
8Jan JohanssonIFK Hedemora OK32:08+5:5910:23
9Staffan ElmhagenSöders-Tyresö34:37+8:2811:12
10Sören JohanssonSala OK35:03+8:5411:20
11Torbjörn TirénHellas Orientering36:48+10:3911:54
12Bengt MattiassonSödertälje-Nykvarn OF37:01+10:5211:58
13Lars JohanssonOK Tor37:36+11:2712:10
14Bertil HolmgrenGävle OK38:49+12:4012:33
15Göran NilssonValbo AIF39:12+13:0312:41
16Stig TörnkvistKöping-Kolsva OK39:54+13:4512:54
17Henrik BergmanOK Linné41:05+14:5613:17
18Jerry HolmEskilstuna OL41:13+15:0413:20
19Staffan GanteliusVallentuna-Össeby OL42:55+16:4613:53
20Hans NybergGävle OK43:08+16:5913:57
21Bo WestlingHäverödals SK44:39+18:3014:26
22Christer SolbreckLånghundra IF44:55+18:4614:32
23Sven-Olov NorlinRimbo SOK44:56+18:4714:32
24Lars-Erik RaskVästerås SOK45:16+19:0714:38
25Hans HolmbergVallentuna-Össeby OL45:20+19:1114:40
26Sören AnderssonJärbo OK46:43+20:3415:07
27Bo SundénKarlsbyhedens OK47:04+20:5515:13
28Rolf LöfqvistSöders-Tyresö48:21+22:1215:38
29Kurt BoströmOK Linné48:33+22:2415:42
30Åke LinderothSundbybergs IK49:50+23:4116:07
31Gunnar BramstenSundbybergs IK52:03+25:5416:50
32Kjell BlombergIK Standard52:43+26:3417:03
33Sven JacobssonIF Thor53:09+27:0017:12
34Karl-Gustav KlemetsKöping-Kolsva OK54:16+28:0717:33
Ragnar ErikssonOK Hedströmmenutgått
Bengt-Olov TörnqvistSigtuna OKej start

D80

2 140 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Solveig DillmanOK Älvsjö-Örby40:3218:56
2Britt ErikssonHammarby IF OF42:35+2:0319:53
3Britt LarssonVästerås SOK54:12+13:4025:19

H80

2 610 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rune CarlssonSundbybergs IK27:1810:27
2Curt ThorénNyköpings OK28:57+1:3911:05
3Stig JaremalmVallentuna-Össeby OL30:17+2:5911:36
4Lars CedérusSnättringe SK31:04+3:4611:54
5Bjarne ErlandssonHammarby IF OF32:47+5:2912:33
6Sten BergstrandSkogsluffarnas OK33:27+6:0912:48
7Urban GullbergOK Linné34:57+7:3913:23
8Jan-Olof MalmSigtuna OK35:08+7:5013:27
9Roine MattssonHäverödals SK38:18+11:0014:40
10Sune AhlinKöping-Kolsva OK39:49+12:3115:15
11Bo WinaldHellas Orientering40:50+13:3215:38
12Karl Henrik LovangIF Thor41:24+14:0615:51
13Lars LöthmanJärfälla OK41:31+14:1315:54
14Bo LöwegrenVästerås SOK45:42+18:2417:30
Gunnar DahlströmFredrikshofs IF Skid & OKej start

H85

2 140 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alf LundkvistOK Tor29:5513:58
2Arvo HyvönenSkattkärrs SOK35:07+5:1216:24
3Ragnar AnderssonHäverödals SK38:54+8:5918:10
4Lennart StenbergOK Älvsjö-Örby44:15+14:2020:40
5Jörgen AxelssonIF Thor1:20:21+50:2637:32

Inskolning

2 340 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tyr FromKlubb 9000129:1212:28
2Winja FromKlubb 9000129:15+0:0312:30
3Elliot ErikssonTierps SOK34:49+5:3714:52
4Jack HolmqvistOK Österåker40:37+11:2517:21
5Ludvig LindquistOK Enen42:18+13:0618:04
6Edwin GustafsonLänna IF48:24+19:1220:41
Erik SolbreckLånghundra IFutgått

U1

2 340 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ebba NilssonOK Enen20:528:55
2Joel NyveOK Enen21:10+0:189:02
3Simon HamnerOK Enen27:48+6:5611:52
4August ElwingerIF Thor35:25+14:3315:08
5Rickard ElwingerIF Thor38:40+17:4816:31
Alfred EklundSkogsluffarnas OKej start

U2

2 260 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Klara JuhlinVästerås SOK19:188:32
2Anton RedanderIF Thor21:03+1:459:18
3Devin CarlssonOK Enen23:04+3:4610:12
4Sebastian HägerfelthOK Roslagen24:33+5:1510:51
5Filip ThorsellVästerås SOK24:57+5:3911:02
6Lova HolmströmIFK Hedemora OK25:28+6:1011:16
7Wilhelm LindquistOK Enen26:00+6:4211:30
8Albin HulkkoOK Enen27:02+7:4411:57
9Alice KristenssonOK Enen27:03+7:4511:58
10Tilde JäderOK Rodhen27:59+8:4112:22
11Elsa AmberntssonVästerås SOK30:59+11:4113:42
12Malte BorgströmAvesta OK32:00+12:4214:09
13Ludvig BrodinLånghundra IF34:11+14:5315:07
14Hugo RodinOK Enen40:32+21:1417:56
15Simona NilssonAvesta OK42:14+22:5618:41

Öppen motion 1

2 340 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Victor LindegrenVästerås SOK18:177:48
2Petra HermannVästerås SOK29:25+11:0812:34
3Elvin HedlöfKlubb 9000130:03+11:4612:50
4Therese ÖsterborgLänna IF34:33+16:1614:45

Öppen motion 3

2 450 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Annika SolbreckLånghundra IF25:4810:31
2Mats StenbergVästerås SOK34:10+8:2213:56
3Annika AhlgrenTäby OK37:54+12:0615:28
4Helena HjerténJärfälla OK41:40+15:5217:00
5Marianne BernhedTolered-Utby Ol-klubb41:47+15:5917:03
6Johan RedanderIF Thor43:30+17:4217:45
7sara StenbergVästerås SOK43:49+18:0117:53
8Jon HaugsbakKlubb 9000145:17+19:2918:28
9Sara NordinVästerås SOK46:14+20:2618:52
10Anna-Karin VånsjöArboga OK46:48+21:0019:06
11Pär WiklundVästerås SOK47:55+22:0719:33
12Gunilla MårtenssonKlubb 9000148:02+22:1419:36
13Anna MalmströmKlubb 9000151:34+25:4621:02
14Elin LindqvistTrosabygdens OK56:35+30:4723:05
15Tanja-Birgit SöderströmSala OK56:48+31:0023:11
16Karin LarssonOK Enen1:00:14+34:2624:35
17Pia WiklundVästerås SOK1:17:34+51:4631:39
Catarina BernetOK Linnéej godkänd
Ida-Lina SegermannSkarpnäcks OLej godkänd

Öppen motion 5

3 250 m, 43 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per LjungCentrum OK28:348:47
2Nora TydalOK Österåker31:32+2:589:42
3Tony AugustssonFagersta OK31:52+3:189:48
4Vilgot WennblomHagaby GoIF Örebro35:37+7:0310:57
5Lars HellmanSisu Forshaga SK36:31+7:5711:14
6Hanna HodinÅrsunda IF37:27+8:5311:31
7Johannes KarlssonOK Linné37:40+9:0611:35
8Christer LennellSträngnäs-Malmby OL37:43+9:0911:36
9Robert KristenssonOK Roslagen41:03+12:2912:37
10Hanna AmberntssonVästerås SOK44:05+15:3113:33
11Niclas FalkOK Linné45:44+17:1014:04
12Roland LindqvistOK Linné46:03+17:2914:10
13Edvin SandbergIF Thor47:09+18:3514:30
14Christoffer SandbergIF Thor47:14+18:4014:32
15Jonas LundkvistEj klubbansluten47:47+19:1314:42
16Kalleb DasilvaKlubb 9000147:52+19:1814:43
17Disa SvenssonVästerås SOK47:54+19:2014:44
18Elsa BrahmLånghundra IF49:15+20:4115:09
19Catharina AnderssonOK Tor51:57+23:2315:59
20Per ArnessonSkarpnäcks OL52:52+24:1816:16
21Magnus WesterlundOK Enen53:37+25:0316:29
22Elis WesterlundOK Enen53:39+25:0516:30
23Anders SöderqvistLånghundra IF53:54+25:2016:35
24Ellen SandbergIF Thor54:49+26:1516:52
25Elin TögenmarkOK Linné54:52+26:1816:52
26Sofie SandbergIF Thor54:54+26:2016:53
27Mathias JonssonUpsala IF57:29+28:5517:41
28Fredrik WretmanVandrarringen1:02:30+33:5619:13 Ladda ner rutt i gpx-format
29Gloria OlssonIK Standard1:02:40+34:0619:16
30Rolf StjärnesundVästerås SOK1:03:55+35:2119:40
31Hillevi LarssonOK Enen1:04:26+35:5219:49
32Martin StafVandrarringen1:06:15+37:4120:23
33Olof ThorssellOK Måsen1:06:32+37:5820:28
34Anna KnappKlubb 900011:07:13+38:3920:40
35Carl MohlinOK Linné1:07:23+38:4920:44
36Malin TillmanOK Roslagen1:09:36+41:0221:24
37Ola NilssonOK Enen1:22:57+54:2325:31
38Ingela BengtssonSala OK1:23:07+54:3325:34
39Shanti SöderströmSala OK1:24:55+56:2126:07
40Erik SöderströmSala OK1:25:04+56:3026:10
41Mikael BlixtAvesta OK1:25:34+57:0026:19
Madeleine GranathVäsby OKej godkänd
Petter ÅbergOK Linnéej godkänd
Fredrik JohanssonOK Linnéej start
Gölin WikstrandOK Linnéej start

Öppen motion 7

3 090 m, 67 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linda RinaldoOK Tor21:256:55
2Jan CarlssonSöders-Tyresö22:45+1:207:21
3Mikael AnderssonOK Tor24:06+2:417:47
4Arne HäggArboga OK24:28+3:037:55
5Per GrundbergRimbo SOK24:29+3:047:55
6Joakim WigertzLånghundra IF25:01+3:368:05
7Per MelinOK Rodhen26:03+4:388:25
8Åsa HedinOK Linné26:28+5:038:33
9Johan EssnerJärfälla OK27:05+5:408:45
10Ola LindholmKöping-Kolsva OK28:30+7:059:13
11Niclas AhlströmVästerås SOK29:06+7:419:25
12Anna LindgrenVästerås SOK29:51+8:269:39
13Stefan VikströmOK Tor30:58+9:3310:01
14Sofie FröjdSundsvalls OK31:19+9:5410:08
15Jesper AnderssonVingåkers OK31:54+10:2910:19
16Helena GrennbergOK Linné32:30+11:0510:31
17Catarina LarssonVästerås SOK34:19+12:5411:06
18Ingvar SöderqvistSöderhamns OK34:23+12:5811:07
19Carina SundbüeSträngnäs-Malmby OL34:35+13:1011:11
20Mattias JäderOK Rodhen34:42+13:1711:13
21Ylva FornanderCentrum OK34:52+13:2711:17
22Marie KlarinVästerås SOK34:59+13:3411:19
23Anna JanssonRånäs OK35:01+13:3611:19
24Eva SchönquistOK Linné35:40+14:1511:32
25Per WretbladOK Linné35:42+14:1711:33
26Frida TöllbornOK Roslagen35:53+14:2811:36
27Karolina VessbyIF Thor35:54+14:2911:37
28Sara RudhAvesta OK36:24+14:5911:46
29Greger WedinSödertälje-Nykvarn OF36:25+15:0011:47
30Stig-Göran MårtenssonKlubb 9000136:27+15:0211:47
31Per-Ingvar AdamssonTrosabygdens OK36:44+15:1911:53
32Fredrik DahlmarkVästerås SOK36:47+15:2211:54
33Karin LindellIF Thor36:57+15:3211:57
34Lisa MattilaHallstahammars OK37:26+16:0112:06
34Krister KarlssonIK Standard37:26+16:0112:06
36Håkan WahlnäsOK Linné37:30+16:0512:08
37Magnus JohansonTierps SOK37:50+16:2512:14
38Anna WesterberghRasbo IK39:01+17:3612:37
39Kristina HolmgrenVästerås SOK39:06+17:4112:39
40Josefin CedergrenAvesta OK39:22+17:5712:44
41Staffan JacobsonOK Kroppefjäll39:52+18:2712:54
42Frida JonforsenSurahammars SOK39:58+18:3312:56
43Inger SörlenKlubb 9000140:17+18:5213:02
44Erik JohanssonAvesta OK40:35+19:1013:08
45Björn BoströmJärfälla OK40:38+19:1313:08
46Anna OlssonIF Thor41:05+19:4013:17
47Catharina DahlmarkVästerås SOK41:49+20:2413:31
48Ulf GrandinOK Linné42:32+21:0713:45
49Jan-Olof EvertssonJärfälla OK42:47+21:2213:50
50Ann-Sofi SandvikAvesta OK43:00+21:3513:54
51Bernhard KlingOK Rodhen43:46+22:2114:09
52Lars-Erik StafOK Tor44:30+23:0514:24
53Fabienne GaugazOK Linné45:05+23:4014:35
54Lennart LundgrenAvesta OK45:32+24:0714:44
55Nils-Erik HjelmerVandrarringen45:41+24:1614:47
56Anna-Karin LövgrenAvesta OK46:30+25:0515:02
57Christina NordströmBodens BK47:37+26:1215:24
58Lars NordinSolna OK47:41+26:1615:25
59Elias Jeb BergrothVästerås SOK49:01+27:3615:51
60Karin HenrikssonKlubb 9000149:32+28:0716:01
61Mats KåbergKöping-Kolsva OK52:47+31:2217:04
62Stina BjörnbergVästerås SOK55:10+33:4517:51
63Maria SjööNorbergs OK1:04:38+43:1320:55
64Ida WesselLänna IF1:08:02+46:3722:01
65Heidi BjerkhaugOK Ravinen1:20:47+59:2226:08
66Britt-Marie SjöbergOK Tor1:28:43+1:07:1828:42
Toni AnderssonVästerås SOKutgått
Kristina TinglöfDegerfors OKej start

Öppen motion 8

4 480 m, 31 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Simon EklövOK Linné31:106:57
2Olov GohdeDalaportens OL33:52+2:427:33
3Rickard SvenssonVästerås SOK35:04+3:547:49
4Mats EkmanTäby OK35:29+4:197:55
5Linus HolmqvistOK Österåker36:14+5:048:05
6Jonas Jensen-TornehedVästerås SOK36:28+5:188:08
7Mattias AnderssonIK Gandvik38:18+7:088:32
8Michael WennblomHagaby GoIF Örebro39:03+7:538:42
9Magnus LarssonVästerås SOK39:26+8:168:48
10Albin ElnerudKlubb 9000140:11+9:018:58
11Rickard JonforsenSurahammars SOK40:29+9:199:02
12Fredrik MaxénKlubb 9000143:53+12:439:47
13Fredrik BorgströmAvesta OK45:48+14:3810:13
14Tobias WestbomLånghundra IF46:43+15:3310:25
15Christofer NäsholmCentrum OK46:50+15:4010:27
16Christer LarssonSala OK47:31+16:2110:36
17Göran WelénKöping-Kolsva OK48:07+16:5710:44
18Malin JanssonRånäs OK50:02+18:5211:10
19Karin AnderssonVästerås SOK50:10+19:0011:11
20Ove RinnbäckOK Ravinen56:51+25:4112:41
21Pontus RosbergOK Linné59:53+28:4313:22
22Gabriella WennblomHagaby GoIF Örebro1:00:40+29:3013:32
23Magnus NidebornKlubb 900011:00:44+29:3413:33
24Andreas LundinOK Linné1:04:43+33:3314:26
25Therese BjörklundKöping-Kolsva OK1:05:20+34:1014:35
26Margareta Osin-PärnebjörkSOK Joar Viking Enköpin1:16:25+45:1517:03
27Jan RisingerLånghundra IF1:26:11+55:0119:14
28Torbjörn HaldammenSOK Joar Viking Enköpin1:35:21+1:04:1121:17
Mats FrostOK Roslagenej godkänd
Ida LarssonVästerås SOKej godkänd
Fredrik ElwingerIF Thorej godkänd

U3

2 450 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Felicia KrafftLänna IF26:4210:53
2Hilding GindemoÄrla IF38:12+11:3015:35
3Helmer GindemoÄrla IF38:19+11:3715:38

Trail

5 180 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mattias SundstedtRasbo IK50:499:48
2Lotta BorgströmAvesta OK1:02:40+11:5112:05
3Maria ForsslundGävle OK1:04:43+13:5412:29
4Martin LindegrenVästerås SOK1:32:25+41:3617:50
Karin SandqvistVästerås SOKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser