Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Askersundsmedeln

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Askersundsmedeln
Arrangörsorganisation: Askersunds OK
Datum: lördag 10 augusti 2019

Hjälp oss att göra våra arrangemang bättre genom att fylla i deltagarenkäten senast om 1 dag! (24 svar)

D21

3 490 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Josefin TjernlundOK Tisaren30:538:50
2Lovisa PerssonOK Tisaren32:41+1:489:21
3Rebecka NylinOK Tisaren33:11+2:189:30
4Josefin ErlandssonOK Milan34:39+3:469:55
5Josefin AronssonOK Tisaren35:22+4:2910:08
6Ellinor TjernlundOK Tisaren35:55+5:0210:17
7Frida JunegardTullinge SK38:20+7:2710:59
8Elin JohanssonFinspångs SOK40:21+9:2811:33
9Elin LindbladOK Djerf42:49+11:5612:16
10Anna OlssonTibro OK43:14+12:2112:23
11Josefine WallenhammarHagaby GoIF Örebro43:19+12:2612:24
12Lovisa WigertzLånghundra IF44:54+14:0112:51
13Therese KorkeakoskiOK Milan45:04+14:1112:54
14Karin FägerlindCentrum OK45:25+14:3213:00
15Jessica KorkeakoskiOK Milan46:44+15:5113:23
16Jessica NilssonOK Milan51:08+20:1514:39
17Hanna LundgrenLinköpings OK51:11+20:1814:39
18Anna HallménOK Tisaren53:34+22:4115:20
19Annica KristofferssonAlmby IK57:26+26:3316:27
20Anna GranathTjällmo-Godegårds OK1:01:18+30:2517:33
Saga SanderOK Milanej godkänd
Fredrika VångellLinköpings OKej start

H21

4 500 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erik BerzellJärla Orientering34:147:36
2Mats RöjgårdOK Kolmården34:23+0:097:38
3Oskar DanielsAttunda OK34:50+0:367:44
4Valter PetterssonOK Tisaren35:15+1:017:50
5Erik FernlundOK Tisaren35:34+1:207:54
6Carl NäslundVästerås SOK37:13+2:598:16
7Jacob ErikssonKFUM Örebro OK38:14+4:008:29
8Sebastian AgerhällOK Tisaren38:24+4:108:32
9Emil TellsénOK Roxen39:22+5:088:44
10Tomas HallménOK Tisaren42:53+8:399:31
11Jesper LiderudTibro OK44:13+9:599:49
12Christoffer AndersénOK Tisaren48:28+14:1410:46
13Hugo EkingeOK Motala48:49+14:3510:50
14Tommy BatzSkarpnäcks OL49:58+15:4411:06
15Martin HammarlundMotala AIF OL52:20+18:0611:37
16Cristoffer StockmanOK Tisaren53:34+19:2011:54
17Johan AronssonOK Tisaren57:39+23:2512:48
18Victor ArwesvedTibro OK1:10:08+35:5415:35
19Johan GranathTjällmo-Godegårds OK1:10:44+36:3015:43
20Ola HoltbringOK Amne1:23:46+49:3218:36
21Henrik HellborgCentrum OK1:32:37+58:2320:34
Jonas AnderssonOK Roxenej start
Patrik BlomRehns BKej start

D20

3 650 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lovisa GustafssonKFUM Örebro OK50:4113:53
2Elin BlomkvistSkattkärrs SOK1:14:23+23:4220:22
3Lisa HallménOK Tisaren1:28:54+38:1324:21
4Ellen EkingeOK Motala1:38:03+47:2226:51

H18

3 650 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emanuel HerberthsonLinköpings OK32:128:49
2Melker LundinOK Hällen33:34+1:229:11
3Karl LundinOK Hällen33:36+1:249:12
4Andreas NäslundVästerås SOK33:44+1:329:14
5Johannes GreenAlmby IK35:47+3:359:48
6Linus MalmKFUM Örebro OK37:32+5:2010:16
7Mattis NilssonNAIS Orienteringsklubb38:00+5:4810:24
8William SeguraKFUM Örebro OK38:26+6:1410:31
9Ceasar TengbrandArboga OK54:27+22:1514:55
10Christopher AnderssonVingåkers OK1:01:22+29:1016:48

D16

3 930 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karin LindgrenKFUM Örebro OK31:197:58
2Sofie BodinAlmby IK36:17+4:589:13
3Sanna SanderOK Milan37:11+5:529:27
4Sofia GreenAlmby IK37:46+6:279:36
5Julia BergKFUM Örebro OK40:36+9:1710:19
6Elin Sundvall KrügerGarphyttans IF44:19+13:0011:16
Johanna HalldinKFUM Örebro OKej start
Jonna LindbladOK Djerfej start

H16

3 930 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emil LarssonOK Tisaren23:295:58
2Alexander JanssonOK Djerf24:28+0:596:13
3Anton KruseKFUM Örebro OK24:57+1:286:20
4Noel HelmerssonOK Tisaren26:07+2:386:38
5Eskil WidehagSundbybergs IK31:54+8:258:07
6Jonatan GreenAlmby IK33:26+9:578:30
7Oskar HanssonAskersunds OK49:01+25:3212:28

D14

3 230 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Julia GustafssonKFUM Örebro OK23:357:18
2Johanna BergKFUM Örebro OK27:44+4:098:35
3Hedda LindbergOK Tisaren36:00+12:2511:08
4Klara JunegardTullinge SK38:40+15:0511:58
5Elsa GustavssonOK Tylöskog44:29+20:5413:46
6Elena RodriguezAlicante-o1:12:30+48:5522:26

H14

3 230 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Måns BergqvistGarphyttans IF19:496:08
2Viggo HolmbergOK Tylöskog22:17+2:286:53
3Alfred SjödinOK Tisaren26:03+6:148:03
4August EkingeOK Motala31:09+11:209:38
5Hugo TofténSOK Träff32:32+12:4310:04
6Rasmus KarlssonAskersunds OK35:55+16:0611:07
7Jonathan AnderssonVingåkers OK42:36+22:4713:11
8Edvin HalldinKFUM Örebro OK42:43+22:5413:13
9Rasmus DoeringGarphyttans IF43:09+23:2013:21
10Jonas OlssonOK Amne44:12+24:2313:41
11Oliver HaleniusMotala AIF OL50:25+30:3615:36
Robin HelmerssonOK Tisarenej start

D14 Kort

2 440 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elsa CarlbergAlmby IK34:1014:00

D12

2 440 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elin DoeringGarphyttans IF19:348:01
2Ella KruseKFUM Örebro OK20:30+0:568:24
3Emma LindkvistAlmby IK22:04+2:309:02
4Lovisa ThybeckLindebygdens OK22:10+2:369:05
5Emma SeguraKFUM Örebro OK24:11+4:379:54
6Joline PetriOK Djerf26:21+6:4710:47
7Tindra KarlssonAskersunds OK34:26+14:5214:06
8Ida TofténSOK Träff35:15+15:4114:26
9Hanna HanssonAskersunds OK36:33+16:5914:58
Elsa HögströmOK Motalaej start

H12

2 440 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Axel ThybeckLindebygdens OK14:145:50
2Ted NilssonKFUM Örebro OK15:30+1:166:21
3Fabian BergqvistGarphyttans IF16:56+2:426:56
4Edwin SäkerHagaby GoIF Örebro18:30+4:167:34
5Axel GustafssonOK Tylöskog31:03+16:4912:43
6Hugo SigvardssonAskersunds OK41:57+27:4317:11
7Oliver WärmeAskersunds OK44:56+30:4218:24
Arvid TrofastTjällmo-Godegårds OKej start

D10

2 130 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sofia HalldinKFUM Örebro OK16:147:37
2Allis SjödinOK Tisaren18:22+2:088:37
3Annie LindkvistAlmby IK19:55+3:419:21
4Alva NilssonKFUM Örebro OK20:48+4:349:45
5Disa KorallMotala AIF OL27:05+10:5112:42
6Noomi GreenAlmby IK29:03+12:4913:38
7Elsa HasselströmAlmby IK33:22+17:0815:39
Astrid CarlbergAlmby IKej start

H10

2 130 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Rasmus KruseKFUM Örebro OK19:239:06
2Vilmer SundemanAlmby IK24:15+4:5211:23

H35

4 500 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Daniel HasselströmMotala AIF OL46:5810:26
2Henrik TengvallBoxholm-Mjölby OL47:58+1:0010:39
3David KopeckySK UP Olomouc55:28+8:3012:19
Andreas AxelssonTjällmo-Godegårds OKej start

D40

3 530 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna KorallMotala AIF OL44:4612:40
2Sofia CarlssonLindebygdens OK49:26+4:4014:00
3Elin Sundkvist BergKFUM Örebro OK55:25+10:3915:41
4Malin WiklundAlmby IK55:54+11:0815:50

H40

3 940 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Peter SjödinOK Tisaren39:3610:03
2Petter WikströmOK Tisaren48:58+9:2212:25
3James MelanderTjällmo-Godegårds OK54:42+15:0613:52
4Niklas DoeringGarphyttans IF1:01:43+22:0715:39
5Jesper AnderssonVingåkers OK1:01:50+22:1415:41
6Oscar RodriguezAlicante-o1:40:21+1:00:4525:28
Tobias TrofastTjällmo-Godegårds OKej start

D45

2 940 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Annika IvarssonLinköpings OK34:2411:42
2Tina JunegardTullinge SK36:05+1:4112:16
3Anna-Karin MattssonSkattkärrs SOK39:38+5:1413:28
4Jenny RöjgårdOK Kolmården40:03+5:3913:37
5Charlotte FlansbjerOK Djerf40:58+6:3413:56
6Maria PetterssonBoxholm-Mjölby OL41:13+6:4914:01
7Annelie HallblomOK Tisaren43:29+9:0514:47
8Karin AnderssonOK Tisaren46:48+12:2415:55
9Malin HalldinKFUM Örebro OK47:25+13:0116:07
10Camilla KruseKFUM Örebro OK48:10+13:4616:22
11Maria PeterssonHalmstad OK49:19+14:5516:46
12Angelica BrandqvistTibro OK51:33+17:0917:32
13Helen LindkvistAlmby IK1:02:02+27:3821:05
14Gith TellsénOK Roxen1:03:32+29:0821:36
15Monica AnderssonVingåkers OK1:06:37+32:1322:39
16Ulrika SanderOK Milan1:07:57+33:3323:06
17Gabriella WennblomHagaby GoIF Örebro1:16:46+42:2226:06
Marie LindbladOK Djerfej start

H45

3 940 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Pontus HalldinKFUM Örebro OK38:589:53
2Anders LindkvistAlmby IK40:27+1:2910:15
3Henrik LindbladOK Djerf41:20+2:2210:29
4Per HåstlundAlmby IK43:01+4:0310:55
5Henrik FranzonOK Älvsjö-Örby44:39+5:4111:19
6Thorbjörn GustafssonTjällmo-Godegårds OK51:56+12:5813:10
7Martin JohanssonHalmstad OK54:17+15:1913:46
8Pär-Magnus BjurekTibro OK55:20+16:2214:02
9Jakob BergKFUM Örebro OK55:37+16:3914:06
10Jonas RåbergLinköpings OK59:57+20:5915:12
11Johan PetriOK Djerf1:01:30+22:3215:36
12Kent MossbäckHagaby GoIF Örebro1:13:23+34:2518:37
Mats ErikssonHagaby GoIF Örebroej godkänd

D50

2 900 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Petra KorallMotala AIF OL45:2015:37
2Nina GumaeliusTibro OK47:04+1:4416:13
3Lotta BorgLinköpings OK52:43+7:2318:10
4Anna-Lena JacobssonDegerfors OK52:53+7:3318:14
5Ann JärplingOK Klemmingen55:07+9:4719:00
6Lena StrömbäckLinköpings OK1:01:08+15:4821:04
7Annette WigertzLånghundra IF1:02:36+17:1621:35
8Anna KullbergLinköpings OK1:04:49+19:2922:21
Anette ForsbergKFUM Örebro OKej godkänd
Lucy LouTibro OKej start

H50

3 620 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan PetterssonOK Motala29:338:09
2Per JanssonOK Djerf32:11+2:388:53
3Ola HultinOK Roslagen34:06+4:339:25
4Lars KarlssonValbo AIF38:04+8:3110:30
5Johan JakobssonLånghundra IF38:27+8:5410:37
6Johan MalmOK Kolmården39:13+9:4010:50
7Johan KnutssonBoxholm-Mjölby OL40:59+11:2611:19
8Leif KrügerGarphyttans IF41:11+11:3811:22
9Arne JanssonOK Klemmingen41:55+12:2211:34
10Peter AgerhällOK Tisaren42:02+12:2911:36
11Torbjörn AnderssonOK Motala42:25+12:5211:43
12Peter ErikssonKFUM Örebro OK42:41+13:0811:47
13Ola TovenKöping-Kolsva OK42:51+13:1811:50
14Anders JohanssonNAIS Orienteringsklubb43:14+13:4111:56
15Lars JacobssonDegerfors OK43:19+13:4611:57
16Henrik OlssonOK Tor43:29+13:5612:00
17Mats AhnheimTibro OK44:09+14:3612:11
18Jonas PetterssonOK Tisaren44:35+15:0212:18
19Anders EkingeOK Motala46:07+16:3412:44
20Anders AttåsOK Tisaren46:37+17:0412:52
21Örjan SäkerHagaby GoIF Örebro46:39+17:0612:53
22Joakim BergströmOK Letstigen46:57+17:2412:58
23Peter JarlTibro OK49:24+19:5113:38
24Thord SalenbäckKristinehamns OK52:16+22:4314:26
25Niklas SanderOK Milan1:00:04+30:3116:35
26Patrik KorallMotala AIF OL1:03:23+33:5017:30
Micael LöfgrenO-riéntateej godkänd
Patric HaleniusMotala AIF OLej godkänd
Thomas LjungqvistTibro OKutgått

D55

2 900 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Inger BergLinköpings OK35:4012:17
2Anne BodinAlmby IK37:05+1:2512:47
3Sofia HolmgrenHagaby GoIF Örebro37:17+1:3712:51
4Anna-Birgitta GustafssonOK Tylöskog37:28+1:4812:55
5Maria SkogsbergMariestads FK38:47+3:0713:22
6Kerstin TjernlundOK Vilse 8741:36+5:5614:20
7Barbro KarlssonKatrineholms OK46:45+11:0516:07
8Jane MelinGöteborg-Majorna OK49:33+13:5317:05
9Ann-Louise Notstam HjorthArboga OK50:09+14:2917:17
10Annika BrämersonTibro OK50:37+14:5717:27
11Ingrid RoosMotala AIF OL54:31+18:5118:47
12Anette ForssGarphyttans IF56:49+21:0919:35
13Anne-Marie ErikssonKristinehamns OK1:00:49+25:0920:58

H55

3 620 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders BergLinköpings OK34:399:34
2Hans MelinGöteborg-Majorna OK37:09+2:3010:15
3Göran AttåsOK Tisaren39:52+5:1311:00
4Stefan ThellsénOK Roxen41:02+6:2311:20
5Jens LindströmTibro OK42:56+8:1711:51
6Sven WigertzLånghundra IF43:00+8:2111:52
7Per BjurströmOK Tisaren43:58+9:1912:08
8Björn LindgrenKFUM Örebro OK44:07+9:2812:11
9Johan OskarssonLaxå OK45:11+10:3212:28
10Peter BrämersonTibro OK46:02+11:2312:42
11Nils AronssonOK Tisaren46:05+11:2612:43
12Jörgen BatzSkarpnäcks OL46:22+11:4312:48
13Jonas KarlssonOK Tylöskog48:08+13:2913:17
14Rikard BorgLinköpings OK48:40+14:0113:26
15Joacim AhnheimTibro OK54:49+20:1015:08
16Jonas LundgrenTibro OK1:00:52+26:1316:48
17Anders PalmqvistOK Tylöskog1:04:26+29:4717:47
Bo GustafssonOK Tylöskogej godkänd

D60

2 540 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Eva Rabe MagnussonIF Hagen21:318:28
2Lotta ValentinGustavsbergs OK21:38+0:078:31
3Mona ÅkermanValbo AIF22:52+1:219:00
4Yvonne TovenKöping-Kolsva OK22:58+1:279:02
5Barbro IsakssonOK Tisaren23:03+1:329:04
6Lena FröbergTjalve IF Norrköping24:50+3:199:46
7Marite ÅkerströmSOK Träff30:18+8:4711:55
8Inger JohanssonNAIS Orienteringsklubb33:24+11:5313:08
9Eva NordströmOK Älvsjö-Örby40:39+19:0816:00
10Monika LarssonSkarpnäcks OL43:41+22:1017:11

H60

3 530 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Göran ValfridssonBoxholm-Mjölby OL38:2610:53
2Torbjörn LöfvingMullsjö SOK38:36+0:1010:56
3Mats CarlsvärdAlmby IK40:33+2:0711:29
4Johnny JunegardTullinge SK44:25+5:5912:34
5Tore TjernlundOK Vilse 8751:04+12:3814:27
6Åke SundinHällefors OK54:56+16:3015:33
7Sven GranathTjällmo-Godegårds OK58:11+19:4516:28
8Roland NotstamArboga OK58:58+20:3216:42
9Jan LundgrenLinköpings OK59:09+20:4316:45
10Kenneth LarssonKöping-Kolsva OK59:42+21:1616:54
11Sten GranathTjällmo-Godegårds OK1:12:06+33:4020:25
12Leif ErikssonOK Tisaren1:42:50+1:04:2429:07
Bengt RobertssonAlmby IKej godkänd
Håkan SvenssonAlmby IKej start
Ulf NordzellOK Djerfej start

D65

2 540 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Monica SvärdOK Klemmingen25:019:50
2Gerd Uppsäll-LarssonHagaby GoIF Örebro27:06+2:0510:40
3Mona HullAlmby IK27:07+2:0610:40
4Monica LööfMariestads FK27:19+2:1810:45
5Kerstin CarlssonOK Letstigen29:44+4:4311:42
6Mona PetersenOK Motala32:07+7:0612:38
Maud Göthe LundgrenLinköpings OKej start
Anna DahlLaxå OKej start

H65

2 940 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Eje DahlLaxå OK39:2713:25
2Karl-Åke RynoOK Tisaren43:00+3:3314:37
3Bo DavidssonSolna OK44:18+4:5115:04
4Hans-Olof CarlsénHagaby GoIF Örebro44:38+5:1115:10
5Magnus HaraldssonGustavsbergs OK45:45+6:1815:33
6Uno MagnussonIF Hagen47:13+7:4616:03
7Karl-Göran WahlströmAlmby IK47:52+8:2516:16
8Anders RobertssonAlmby IK48:33+9:0616:30
9Stefan ÖbergOK Milan49:12+9:4516:44
10Nils-Olof BodinAlmby IK50:10+10:4317:03
11Matz LarssonGustavsbergs OK50:33+11:0617:11
12Håkan LööfMariestads FK53:09+13:4218:04
13Per-Åke HullAlmby IK56:15+16:4819:07
14Christer NordströmOK Älvsjö-Örby56:49+17:2219:19
15Lennart JakobssonTibro OK58:11+18:4419:47
16Tommy HoltbringOK Amne1:07:18+27:5122:53
17Leif HasselströmMotala AIF OL1:09:11+29:4423:31
18Sune CarlssonOK Motala1:11:47+32:2024:24
19Bengt JohanssonOK Skogshjortarna1:12:55+33:2824:48
20Robert LarssonHagaby GoIF Örebro1:16:28+37:0126:00
Peter ÅslundKFUM Örebro OKej godkänd

D70

2 650 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Barbro MöllbergArboga OK25:219:33
2Margareta HaraldssonGustavsbergs OK28:02+2:4110:34
3Gerd LindholmSol Tranås33:05+7:4412:29
4Eva HöijeOK Skogsstjärnan33:34+8:1312:40
5Kajsa TofténHjobygdens OK36:52+11:3113:54
6Stina KorallMotala AIF OL43:05+17:4416:15

H70

3 050 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars-Åke WallOK Tisaren21:587:12
2Per-Erik CarleniusKatrineholms OK26:47+4:498:46
3Weine FredrikssonKFUM Örebro OK26:50+4:528:47
4Alf LindbergKöping-Kolsva OK27:22+5:248:58
5Roger DanielssonLinköpings OK27:49+5:519:07
6Håkan OlssonHjobygdens OK27:53+5:559:08
7Hans-Gösta BernhardMariestads FK28:43+6:459:24
8Lars TörnblomHällefors OK28:50+6:529:27
9Ingemar ZiljatKristinehamns OK29:21+7:239:37
10Vidar LöfvingTibro OK29:31+7:339:40
11Bo LindkvistKöping-Kolsva OK29:56+7:589:48
12Christer ElfsbergKristinehamns OK31:53+9:5510:27
13Göran SvärdOK Klemmingen32:14+10:1610:34
14Jerry MartinssonOK Motala34:49+12:5111:24
15Claus PetersenOK Motala35:16+13:1811:33
16Christer JohanssonOK Motala36:05+14:0711:49
17Gustaf OlssonLinköpings OK36:19+14:2111:54
18Christer NälemarkOK Djerf37:02+15:0412:08
19Bengt Åke HolgerssonOK Tisaren37:04+15:0612:09
20Bengtåke AnderssonOK Amne37:58+16:0012:26
21Gunnar HejdenbergMotala AIF OL41:24+19:2613:34
Göran AnderssonOK Tylöskogutgått
Kjell LindholmSol Tranåsej start
Ingvar HalldinOK Tylöskogej start

D75

2 170 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Asta SjöbergLindebygdens OK23:4510:56
2Birgitta ArleboKFUM Örebro OK28:29+4:4413:07
3Britten PerssonFinspångs SOK29:06+5:2113:24
4Eleonor GrönvallKFUM Örebro OK31:15+7:3014:24
5Kerstin BengtssonMotala AIF OL31:24+7:3914:28
6Ann-Catrine AhlströmHjobygdens OK31:33+7:4814:32
7Siv AnderssonKristinehamns OK34:09+10:2415:44
8Birgit KarlssonMariestads FK34:45+11:0016:00
9Anita NordbergOK Klyftamo35:16+11:3116:15
10Britt-Marie ÅbergOK Tisaren38:20+14:3517:39
11Chatarina AnderssonOK Motala1:35:08+1:11:2343:50

H75

3 050 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Roland AlsénOK Roxen28:039:11
2Kurt ÅbergOK Tisaren29:08+1:059:33
3Stig IsraelssonOK Tylöskog31:13+3:1010:14
4Roland NordLindebygdens OK32:11+4:0810:33
5Ulf WaldenfjordLinköpings OK33:13+5:1010:53
6Per-Ivar MöllbergArboga OK33:49+5:4611:05
7Lennart HöijeOK Skogsstjärnan34:06+6:0311:10
8Lennart LundhOK Tisaren35:26+7:2311:37
9Lennart MattssonLustens OK36:49+8:4612:04
10Leif SamorTjällmo-Godegårds OK37:22+9:1912:15
11Lars-Erik LarssonOK Amne40:39+12:3613:19
12Uno BergOK Motala41:12+13:0913:30
13Nils MogrenHällefors OK41:23+13:2013:34
14Johnny BrandtHällefors OK41:44+13:4113:40
15Åke KarlssonSOK Träff42:22+14:1913:53
16Bertil HolmgrenGävle OK45:15+17:1214:50
17Åke NordbergOK Klyftamo46:47+18:4415:20
18Arne AnderssonOK Motala49:38+21:3516:16
19Gunnar BrystHjobygdens OK56:17+28:1418:27

D80

2 170 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anne-Catrine PerssonMariestads FK33:1915:21
2Britt PetterssonOK Roxen35:58+2:3916:34
3Margareta HolmbergIF Hagen43:09+9:5019:53

H80

2 650 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Rolf LarssonDegerfors OK36:0413:36
2Stig BengtssonMotala AIF OL36:47+0:4313:52
3Ingemar HolmbergIF Hagen42:16+6:1215:56
4Kjell PerssonMariestads FK45:13+9:0917:03
5Leif AnderssonOK Motala45:28+9:2417:09
6Roger AnderssonKristinehamns OK48:14+12:1018:12

H85

2 170 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Nils JanssonSkattkärrs SOK32:0114:45
2Bengt HolgerssonOK Tisaren38:12+6:1117:36
3Nils-Erik ÅbergTjällmo-Godegårds OK50:57+18:5623:28

Inskolning

1 830 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Nike Eklind LudvigssonOK Tisarenfullföljt
Walldén EllisAlmby IKfullföljt
Selma EvsellOK Letstigenfullföljt
Elis KorallMotala AIF OLfullföljt
Lovisa KorallMotala AIF OLfullföljt
Alma LindkvistAlmby IKfullföljt
Nylin WilliamDegerfors OKfullföljt
Elis HallinCentrum OKej godkänd
Tyra KarlssonAskersunds OKej start

U1

2 160 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Alfred SundemanAlmby IK24:1211:12
2Arvid HasselströmAlmby IK30:50+6:3814:16
3Ingrid CarlbergAlmby IK33:48+9:3615:38
4Lisa HögströmOK Motala49:13+25:0122:47

U2

2 130 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jonna DoeringGarphyttans IF25:1311:50
2Beatrice SanhuezaOK Motala35:42+10:2916:45
2Elsa HögströmOK Motala35:42+10:2916:45
4Rafael SanhuezaOK Motala36:12+10:5916:59
Petter BergqvistGarphyttans IFej start
Hanna FranzonOK Älvsjö-Örbyej start

Öppen 1

2 240 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hanna SundemanAlmby IK22:069:51
2Emma Ring ErikssonHagaby GoIF Örebro30:33+8:2713:38
3Erik LundbomAskersunds OK31:26+9:2014:01
4Emmelie LundbomAskersunds OK31:36+9:3014:06
5Brigitte AlsénOK Roxen34:55+12:4915:35
6Karl Gustaf MattssonOK Tisaren38:25+16:1917:09

Öppen 3

3 080 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ida NylinDegerfors OK32:5110:39
2Lotta BergvallKlubblös37:18+4:2712:06
3Susanna KarlssonOK Tylöskog37:19+4:2812:06
4Anna CarlbergAlmby IK41:34+8:4313:29
5Liz ElfsbergKristinehamns OK42:54+10:0313:55
6Lillvor NordströmKFUM Örebro OK46:30+13:3915:05
7Moa HjalmarssonAskersunds OK58:29+25:3818:59
8Natalie KindervallAskersunds OK58:30+25:3918:59
9Samuel ErikssonOK Letstigen58:41+25:5019:03
Ana RodriguezAlicante-oej godkänd

Öppen 5

3 530 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Pia VångellLinköpings OK36:4710:25
2Bo HöökOK Tisaren37:27+0:4010:36
3Fredrik BernströmHagaby GoIF Örebro38:09+1:2210:48
4Pelle HöökKöping-Kolsva OK38:44+1:5710:58
5Ida RoosIF Hagen38:53+2:0611:00
6Björn BergqvistGarphyttans IF40:40+3:5311:31
7Maria AskrothKFUM Örebro OK40:45+3:5811:32
8Karin AhlKlubblös42:30+5:4312:02
9Margareta NylinOK Tisaren43:16+6:2912:15
9Elin AhlKlubblös43:16+6:2912:15
11Eva LindgrenKFUM Örebro OK44:04+7:1712:29
12Tony HolmbergOK Tylöskog45:35+8:4812:54
13Ann-Charlotte WallenhammarHagaby GoIF Örebro46:07+9:2013:03
14Torben GustavssonSOK Träff46:11+9:2413:04
15Lena RoosSOK Träff52:43+15:5614:56
16Karin StattinSOK Träff52:46+15:5914:56
17Cecilia HolmbergOK Tylöskog56:46+19:5916:04
18Monika AlgotssonOK Tylöskog57:36+20:4916:19
19Anna SjömanOK Letstigen1:02:39+25:5217:44
20Charlotte JertelSkarpnäcks OL1:07:25+30:3819:05
21Eva KorkeakoskiOK Milan1:08:55+32:0819:31
22Birgitta BjörkKFUM Örebro OK1:09:36+32:4919:43
23Jitka KopeckaSK UP Olomouc1:11:29+34:4220:15

Öppen 7

3 190 m, 44 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per Inge JohanssonKlubblös43:3013:38
2Ragnar OlssonTibro OK46:41+3:1114:38
3Magnus HerberthsonLinköpings OK47:14+3:4414:48
4Johanna SärnbrinkOK Tisaren47:33+4:0314:54
5Pär EvsellOK Letstigen48:58+5:2815:21
6Nore RingRönnehytta49:26+5:5615:29
7Dan HöökArboga OK50:15+6:4515:45
8Lisa Dömstedt DalénOK Letstigen50:43+7:1315:53
9Bo MagnussonKFUM Örebro OK52:07+8:3716:20
10Lars StrömTjällmo-Godegårds OK54:16+10:4617:00
11Hanna AndrénOK Tisaren54:19+10:4917:01
12Reinert HallorOK Tisaren55:33+12:0317:24
13Mats ZackrissonOK Älvsjö-Örby56:44+13:1417:47
14Fredrik AhlKlubblös56:50+13:2017:48
15Tomas DömstedtOK Letstigen57:24+13:5417:59
16Tomas VångellLinköpings OK59:02+15:3218:30
17Carina ÄlgmyrLaxå OK1:00:25+16:5518:56
18Leif GödeckeOK Tylöskog1:03:01+19:3119:45
19Per-Erik AndrénOK Tisaren1:03:36+20:0619:56
20Marie RubérLinköpings OK1:03:52+20:2220:01
21Bo KarlssonKatrineholms OK1:04:18+20:4820:09
22Valter FallAlmby IK1:07:41+24:1121:13
23Rebecka SalenbäckKristinehamns OK1:09:48+26:1821:52
24AnnaLena SvärdOK Tylöskog1:11:14+27:4422:19
25Jeanette BoströmOK Tylöskog1:11:15+27:4522:20
26Johan G JohanssonTjällmo-Godegårds OK1:13:33+30:0323:03
27Lars JohanssonOK Motala1:13:56+30:2623:10
28Jörgen HolmströmOK Milan1:14:13+30:4323:15
29Tony CarlssonKFUM Örebro OK1:15:37+32:0723:42
30Sara FredrikssonKFUM Örebro OK1:16:31+33:0123:59
31Catarina KarlssonSOK Träff1:17:37+34:0724:19
32Jörgen JonssonKlubblös1:19:45+36:1525:00
33Anna-Karin MouazzenOK Letstigen1:19:53+36:2325:02
34Johan SvärdOK Tylöskog1:20:41+37:1125:17
35Inga HolmströmOK Milan1:23:34+40:0426:11
36Lars ArleboKFUM Örebro OK1:27:43+44:1327:29
37Roland KarlssonSOK Träff1:38:28+54:5830:52
38Mikael ÅhlundAlmby IK1:47:13+1:03:4333:36
39Bo GustavssonTjällmo-Godegårds OK1:49:45+1:06:1534:24
40Anne ErikssonKFUM Örebro OK1:53:09+1:09:3935:28
41Lars LindegrenOK Tylöskog1:54:31+1:11:0135:53
42Lars AlbertssonOK Tylöskog2:09:50+1:26:2040:42
Karin ProforsKöping-Kolsva OKej godkänd
Per FröbergTjalve IF Norrköpingutgått

Öppen 8

4 260 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Albin ArleboKFUM Örebro OK37:108:43
2Erik SundemanAlmby IK43:54+6:4410:18
3Johan AlfredssonOK Milan47:20+10:1011:06
4Erik MelénÄrla IF51:47+14:3712:09
5Jan AsketunOK Roxen53:37+16:2712:35
6Annika AsketunOK Roxen55:36+18:2613:03
7Michael WennblomHagaby GoIF Örebro59:05+21:5513:52
8Ruhdi KarlssonVästerås SOK1:00:04+22:5414:06
9Magnus CarlbergAlmby IK1:02:59+25:4914:47
10Johanna NordströmKFUM Örebro OK1:03:36+26:2614:55
11Robert KruseKFUM Örebro OK1:04:09+26:5915:03
12Andreas BergLinköpings OK1:11:08+33:5816:41
13Björn AlpbergAlmby IK1:11:37+34:2716:48
14Emil AlpbergAlmby IK1:12:41+35:3117:03
15Dennis RoosSOK Träff1:12:52+35:4217:06
16Cristina HallinKatrineholms OK1:18:03+40:5318:19
Åke AlgotssonOK Tylöskogej godkänd
Victoria AsketunOK Roxenej godkänd
Michael PerssonIF Hagenej godkänd
Fredrik GustafssonLinköpings OKej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser