Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Slottssprinten

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Slottssprinten
Arrangörsorganisation: Sigtuna OK
Datum: söndag 2 juni 2019

D10

1 340 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Frida HerbstVästerås SOK11:418:43
2Iben StattinVäsby OK16:04+4:2311:59
3Selma LöfqvistVästerås SOK16:51+5:1012:34
4Ellinor Von SethIF Thor23:11+11:3017:18
5Emilia LennellSträngnäs-Malmby OL23:58+12:1717:53
6Lova JonssonSkarpnäcks OL25:06+13:2518:43
7Tuva LarssonOK Linné29:41+18:0022:09
8Sara HartvikLänna IF30:31+18:5022:46
9Rebecca SchölinTäby OK31:37+19:5623:35
10Ella LjungdellTäby OK42:17+30:3631:33
Sophia ÖrnebrandJärfälla OKej start
Ellinor KruysIF Thorej start
Lovisa FischerOK Linnéej start

D12

1 410 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Miriam GustafssonNyköpings OK13:049:16
2Sara RoosOK Linné13:38+0:349:40
3Alicia HermannVästerås SOK14:46+1:4210:28
4Matilda ModigVäsby OK15:21+2:1710:53
5Fanny KarlsVäsby OK15:26+2:2210:56
6Paulina AlzénGustavsbergs OK16:23+3:1911:37
7Linda StrömqvistAttunda OK16:39+3:3511:48
8Irma WidehagSundbybergs IK17:26+4:2212:21
9Ella LindqvistTäby OK17:51+4:4712:39
10Signe PalmOK Linné18:06+5:0212:50
11Maja LyckebäckSigtuna OK19:10+6:0613:35
12Astrid SkantzeIFK Lidingö SOK19:33+6:2913:51
13Ellen LindénSigtuna OK19:54+6:5014:06
14Hilda TrofastTullinge SK20:01+6:5714:11
15Amanda MörkforsJärfälla OK21:08+8:0414:59
16Marike StäglichOK Linné21:11+8:0715:01
17Alma WesselLänna IF21:33+8:2915:17
18Amanda LindDalaportens OL22:09+9:0515:42
19Selma SundbergSundbybergs IK23:58+10:5416:59
20Sara StrömqvistAttunda OK29:02+15:5820:35
21Freja SundbladVallentuna-Össeby OL33:41+20:3723:53
Vendela SamuelssonSigtuna OKej godkänd
Ellen HedinOK Linnéej start

D14

1 750 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lovisa NordquistTäby OK15:509:02
2Ellen ThorsénSurahammars SOK16:05+0:159:11
3Emma HenriquesOK Södertörn17:56+2:0610:14
4Emily KruysIF Thor18:38+2:4810:38
5Elise MagnussonSigtuna OK18:43+2:5310:41
6Malin StrömqvistAttunda OK19:31+3:4111:09
7Agnes JohanssonSurahammars SOK19:47+3:5711:18
8Ida PalmOK Linné19:53+4:0311:21
9Stina PedersenJärfälla OK19:58+4:0811:24
10Maja FalkSundbybergs IK20:41+4:5111:49
11Alva OláRånäs OK21:02+5:1212:01
12Agnes JohanssonIF Hagen21:06+5:1612:03
13Olivia UnnerudLånghundra IF21:25+5:3512:14
14Emmy RoosIF Thor21:29+5:3912:16
15Elsa ForsbergJärfälla OK22:02+6:1212:35
16Vera SkantzeIFK Lidingö SOK23:28+7:3813:24
17Alva LarssonOK Linné24:18+8:2813:53
18Ida WarvelinLånghundra IF25:19+9:2914:28
19Isabel UnnerudLånghundra IF28:41+12:5116:23
20Freja ÖhmanVäsby OK28:55+13:0516:31
Alva StrömlandSigtuna OKej godkänd
Felicia KrafftLänna IFej godkänd
Liv BoshuisSigtuna OKej start
Wilma DalekantIFK Enskedeej start
Elsa HedinOK Linnéej start

D16

1 760 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hanna JonsellIF Thor12:267:03
2Fredrika NordquistTäby OK13:55+1:297:54
3Agnes WeissLånghundra IF14:12+1:468:04
4Johanna RoosOK Linné14:22+1:568:09
5Miia RollerJärfälla OK14:35+2:098:17
6Cornelia KrafftLänna IF14:37+2:118:18
7Doris IkoTäby OK15:00+2:348:31
8Tindra JonssonSkarpnäcks OL15:34+3:088:50
9Wilma JosefssonVäsby OK15:37+3:118:52
10Ines AarnioOK Linné16:04+3:389:07
11Sara SundqvistLånghundra IF16:32+4:069:23
12Ellen HannrupIF Thor17:45+5:1910:05
13Lisa NilssonOK Linné17:57+5:3110:11
14Clara SvenssonSurahammars SOK18:02+5:3610:14
15Moa LundinOK Linné18:11+5:4510:19
16Tilda DalekantIFK Enskede18:19+5:5310:24
17Bella PedersenJärfälla OK18:20+5:5410:25
18Fannie SjölanderOK Rodhen18:44+6:1810:38
19Rebecka HaslerSurahammars SOK18:47+6:2110:40
20Katja GustafssonNyköpings OK18:55+6:2910:44
21Isabelle StåhlbrandtRasbo IK21:22+8:5612:08
22Linn RistoOK Linné22:01+9:3512:30
23Sanna RinnbäckOK Ravinen22:10+9:4412:35
24Hanna HermannVästerås SOK23:22+10:5613:16
25Madeleine GranathVäsby OK25:02+12:3614:13
26Tilde JohanssonSurahammars SOK25:37+13:1114:33
27Elisabeth LarssonOK Södertörn30:16+17:5017:11
28Louise LindellGustavsbergs OK32:00+19:3418:10
Liana LagervikOK Linnéej godkänd
Tilde BredermanVäsby OKej start
Ella ServinLånghundra IFej start
Fanny CedstedtLånghundra IFej start

D18

2 130 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Josefin HersénTullinge SK15:097:06
2Vendela JonsellVallentuna-Össeby OL25:51+10:4212:08
Sigrid CarlssonSundbybergs IKej godkänd
Tuva FalkSundbybergs IKej start

D21

2 880 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johanna ÖbergOK Linné18:086:17
2Gunilla SvärdIF Thor19:03+0:556:36
3Barbora PijákováIFK Lidingö SOK20:53+2:457:15
4Rebecka LindbergOK Roslagen21:01+2:537:17
5Maria SjölanderOK Rodhen21:10+3:027:20
6Carolina JonsellOK Linné22:53+4:457:56
7Karin LundbergTullinge SK22:57+4:497:58
8Emma BromarkLånghundra IF24:00+5:528:20
9Anna GerhardssonAttunda OK45:23+27:1515:45
Audrey FoleySigtuna OKdiskvalificerad
Cecilia VälijeesiöVästerås SOKej start

D40

2 480 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Helene NilssonOK Linné20:578:26
2Maria PedersenJärfälla OK21:37+0:408:42
3Jenny WallnerAttunda OK23:22+2:259:25
4Petra LjungdellTäby OK24:28+3:319:51
5Sara LindIF Thor26:14+5:1710:34
6Jessica StrömqvistAttunda OK27:28+6:3111:04
7Åsa KruysIF Thor29:39+8:4211:57
8Sissel WidehagSundbybergs IK30:16+9:1912:12
9Helena NymanJärfälla OK30:18+9:2112:13
10Anna EideforsSundbybergs IK30:28+9:3112:17
11Märit NordlundJärfälla OK31:24+10:2712:39
12Sara ForsbergJärfälla OK33:39+12:4213:34
13Ida WesselLänna IF40:48+19:5116:27
Tina Näsman LandhSundbybergs IKej start

D45

2 250 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna ZetterbergVästerås SOK18:588:25
2Ann RollerJärfälla OK19:10+0:128:31
3Johanna WeissLånghundra IF22:12+3:149:52
4Pille HedströmSöders-Tyresö22:44+3:4610:06
5Marie ÅsbergOK Hedströmmen23:41+4:4310:31
6Teresia WällstedtJärfälla OK24:58+6:0011:05
7Sofia KrafftLänna IF25:06+6:0811:09
8Mia StattinVäsby OK29:49+10:5113:15
9Maria LidénVäsby OK30:09+11:1113:24
10Annamaria HartvikLänna IF36:44+17:4616:19
Sofie BergendahlIF Thorej start
Cecilia FochsenWaxholms OKej start

D50

2 060 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lina BerggrenTullinge SK15:507:41
2Katarina RundströmIFK Enskede17:36+1:468:32
3Lena GrandinOK Linné19:31+3:419:28
4Louise NilssonJärfälla OK20:10+4:209:47
5Liselott KihlSundbybergs IK20:14+4:249:49
6Madelene BarbozaAttunda OK20:50+5:0010:06
7Anna LundSurahammars SOK22:56+7:0611:07
8Cecilia WestströmSundbybergs IK24:05+8:1511:41
9Annette WigertzLånghundra IF24:34+8:4411:55
10Åsa LindhSundbybergs IK24:46+8:5612:01
11Helene SvenssonRånäs OK26:09+10:1912:41
12Catharina JäderbergSundbybergs IK27:06+11:1613:09
13Anna LindellGustavsbergs OK31:50+16:0015:27
14Ulrika AxellIFK Enskede43:27+27:3721:05
Carin HomannJärfälla OKej godkänd
Anna FoghammarOK Österåkerej start

D55

2 010 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Camilla AdlertegOK Enen17:438:48
2Dorothe SpillmannIF Thor18:43+1:009:18
3Elisabeth TollemarkSkogsluffarnas OK19:02+1:199:28
4Annika SvenssonSolna OK19:41+1:589:47
5Eva SvanbergJärfälla OK22:22+4:3911:07
6Annika LarssonArboga OK23:28+5:4511:40
7Inger SkantzLänna IF30:21+12:3815:05
8Malin BromanLänna IF44:03+26:2021:54
9Kristina TinglöfDegerfors OK48:44+31:0124:14

D60

1 820 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lena LarssonSala OK14:408:03
2Christina OhlinRånäs OK21:36+6:5611:52
3Monica OhlinRånäs OK24:11+9:3113:17
Carina DoyleSundbybergs IKej start

D65

1 800 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna-Karin JohanssonVandrarringen16:529:22
2Barbara Foley-FisherLagan Valley Orienteers18:37+1:4510:20
3Lena Nyström-NilssonRånäs OK19:48+2:5611:00
4Monica SvärdOK Klemmingen21:55+5:0312:10
5Kristina WåhlinVästerås SOK38:52+22:0021:35
Gullan AnderssonVästerås SOKej godkänd

D70

1 680 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Birgitta KlangLånghundra IF23:0613:45
2Gun-Inger SahlbergLånghundra IF24:27+1:2114:33
3Kristina ErikssonLänna IF27:25+4:1916:19
4Elke WilkeTierps SOK34:22+11:1620:27
5Ewa NordlundLänna IF35:10+12:0420:55

D75

1 680 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Margaretha NyströmLänna IF28:3216:59
2Caje JacobssonIF Thor30:04+1:3217:53

D80

1 680 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Solveig DillmanOK Älvsjö-Örby27:2516:19
2Edda NilssonStockholmspolisens IF OF36:02+8:3721:26
3Gunvor GranathNynäshamns OK38:58+11:3323:11
Britt ErikssonHammarby IF OFej start

H10

1 340 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anton ÅbergOK Linné9:427:14
2Vincent RylanderVäsby OK10:45+1:038:01
3Malte HallmanAttunda OK13:16+3:349:54
4Ossian OláRånäs OK15:29+5:4711:33
5Viktor NygrenVäsby OK15:52+6:1011:50
6Wilmer NormanSigtuna OK16:06+6:2412:00
7Wilhelm Hellquist-KlavemyrOK Enen17:08+7:2612:47
8Max LindqvistTäby OK17:20+7:3812:56
9David NymanJärfälla OK19:11+9:2914:18
10Vidar LarssonIF Thor21:30+11:4816:02
11Arvid RunfeldtSigtuna OK23:17+13:3517:22
12Tage StattinVäsby OK24:14+14:3218:05
13Jon Forsberg RundströmIFK Enskede24:34+14:5218:20
14Viggo HenriquesOK Södertörn26:25+16:4319:42
15Isak WarvelinLånghundra IF32:47+23:0524:27
16Oskar LindIF Thor36:05+26:2326:55
17Christian Jönsson UlateOK Triangeln36:08+26:2626:57

H12

1 410 m, 33 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Edvin JohanssonVäsby OK8:546:18
2Petter FochsenWaxholms OK11:01+2:077:48
3Benjamin HjerténJärfälla OK12:09+3:158:37
4Gustav JuhlinVästerås SOK12:12+3:188:39
5Alfons WesterberghRasbo IK12:32+3:388:53
6Egon WistedtSundbybergs IK13:14+4:209:23
7Ludvig JuhlinVästerås SOK13:16+4:229:24
8Rickard JemthIF Thor13:18+4:249:25
9Max BoströmJärfälla OK13:37+4:439:39
10Theo RistoOK Linné14:05+5:119:59
11Teodor JonssonSkarpnäcks OL14:15+5:2110:06
12Arvid TögenmarkOK Linné14:28+5:3410:15
13Algot HellgrenIF Thor14:31+5:3710:17
14John NymanJärfälla OK14:42+5:4810:25
15Carl ÖrnebrandJärfälla OK15:19+6:2510:51
16Erik BalckTäby OK15:29+6:3510:58
17Gustav LindbergOK Roslagen15:59+7:0511:20
18Linus LundströmVäsby OK16:03+7:0911:22
19Oscar LennellSträngnäs-Malmby OL16:10+7:1611:27
20Victor GranathVäsby OK16:40+7:4611:49
20Lukas LindIF Thor16:40+7:4611:49
22Jakob BohmanSigtuna OK16:53+7:5911:58
23Felix ÖhmanVäsby OK17:26+8:3212:21
24Cedric WangheimOK Linné18:52+9:5813:22
25Isak StåhlbrandtRasbo IK19:34+10:4013:52
26Francisco Borg GodinhoSigtuna OK23:02+14:0816:20
27Mateo ÖstlundRånäs OK23:19+14:2516:32
28Hugo ZetterbergVästerås SOK24:43+15:4917:31
29David EideforsSundbybergs IK34:01+25:0724:07
30Paul Lovén ErikssonSigtuna OK39:43+30:4928:10
Ted LagerströmAttunda OKej godkänd
Erik ResareSigtuna OKej godkänd
Viktor NilssonOK Linnéej godkänd

H14

1 820 m, 39 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emil ÅbergOK Linné12:336:53
2Niklas ErlandssonOK Södertörn12:36+0:036:55
3Elias WesterberghRasbo IK13:03+0:307:10
4Ludvig HaslerSurahammars SOK13:48+1:157:34
5Hugo SjölanderTäby OK13:53+1:207:37
6Aron BromanLänna IF14:03+1:307:43
7Edvin TögenmarkOK Linné14:10+1:377:47
8Valle LarssonIF Thor14:44+2:118:05
9Svante SandvikAttunda OK14:46+2:138:06
10Love UmegårdLånghundra IF14:58+2:258:13
11Noa HelgarsTäby OK15:07+2:348:18
12Elias LjungdellTäby OK15:18+2:458:24
13Hugo ÖrtlundRånäs OK15:21+2:488:26
14Arvid JonforsenSurahammars SOK15:25+2:528:28
15Axel TrofastTullinge SK15:40+3:078:36
16Vidar NettelmarkSurahammars SOK15:45+3:128:39
17Marcus BarbozaAttunda OK15:53+3:208:43
18Rasmus LundströmVäsby OK16:10+3:378:52
19Axel BalckTäby OK16:21+3:488:59
20Joel WallnerAttunda OK16:39+4:069:08
21Noah SantaliusVäsby OK17:19+4:469:30
22Albin JemthIF Thor17:22+4:499:32
23Hampus SundbergJärfälla OK17:48+5:159:46
24Edwin EnquistSigtuna OK18:46+6:1310:18
25Miro MårtenssonIF Thor18:48+6:1510:19
26Gustav LübckeOK Ravinen19:08+6:3510:30
27Erik WällstedtJärfälla OK19:10+6:3710:31
28Theodor Von SethIF Thor19:58+7:2510:58
29Simon SpetsLånghundra IF20:43+8:1011:22
30Malte HellgrenIF Thor20:56+8:2311:30
31Elias AhovalliSigtuna OK21:21+8:4811:43
32August OldingTäby OK21:40+9:0711:54
33Arvid LundbergSigtuna OK24:38+12:0513:32
34Melvin EkSundbybergs IK26:34+14:0114:35
35Sebastian RönnqvistSigtuna OK27:16+14:4314:58
36Erik LidénVäsby OK28:53+16:2015:52
37Magnus LundbergSigtuna OK2:02:38+1:50:051:07:22
Love BylundIF Thorej godkänd
Erik NederheimTäby OKej godkänd
Jakob NordströmSigtuna OKej start
Viktor FischerOK Linnéej start
Helmer JöhnemarkStora Tuna OKej start
Gustav SvenssonRånäs OKej start
Emil AnterudVäsby OKej start

H16

2 120 m, 31 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Aron HellgrenIF Thor13:116:13
2Otto BalckTäby OK13:13+0:026:14
3Viktor JemthIF Thor13:38+0:276:25
4Hugo ÖrnKFUM Örebro OK14:33+1:226:51
5Pelle NilssonOK Linné14:39+1:286:54
6Erik BovalliusJärfälla OK14:41+1:306:55
7Viktor SoneAttunda OK14:43+1:326:56
8Albin WarvelinLånghundra IF14:48+1:376:58
9Eskil WidehagSundbybergs IK14:56+1:457:02
10Edvin NilssonLånghundra IF15:13+2:027:10
11Johan FochsenWaxholms OK15:43+2:327:24
12Filip LindqvistTäby OK15:46+2:357:26
13Liam JohanssonIF Hagen17:30+4:198:15
14Simon ClaessonOK Rodhen17:52+4:418:25
15Gustav LyckebäckSigtuna OK18:30+5:198:43
16Simon WahlnäsOK Linné18:48+5:378:52
17Sean BerglundSigtuna OK19:21+6:109:07
17Jakob AnnetunOK Enen19:21+6:109:07
19Mathias NordlinderOK Linné19:24+6:139:09
20Rasmus LindblomGustavsbergs OK19:50+6:399:21
21Lucas AlzénGustavsbergs OK20:14+7:039:32
22Anton MörkforsJärfälla OK21:11+8:009:59
23Elias StrömlandSigtuna OK22:49+9:3810:45
24Zebastian Jönsson-UlateOK Triangeln23:03+9:5210:52
25William LeijonspjuthSigtuna OK24:09+10:5811:23
26Tobias af GeijerstamSigtuna OK24:54+11:4311:44
27Melker LundqvistJärfälla OK28:31+15:2013:27
28Per ErikssonSigtuna OK29:04+15:5313:42
29Emil NylundSigtuna OK32:57+19:4615:32
30Teodor UddmäreSigtuna OK40:25+27:1419:03
Ludvig LangeTumba-Mälarhöjden OKej godkänd
Edvin BerggrenOK Hedströmmenej start
Henrik NorgrenStora Tuna OKej start
Anton WällstedtJärfälla OKej start
Emil FranzénSundbybergs IKej start

H18

2 320 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Axel Leijon ThorellLånghundra IF14:266:13
2Oskar SundblomRånäs OK15:08+0:426:31
3Pontus AxellIFK Enskede15:56+1:306:52
4Nils Forsberg RundströmIFK Enskede16:34+2:087:08
5Axel MålargårdTäby OK17:12+2:467:24
6Karl GrywenzOK Linné17:14+2:487:25
7Oskar StenviOK Linné18:18+3:527:53
8Ludde BlomIFK Enskede18:40+4:148:02
9Oscar PalmOK Linné20:49+6:238:58
Arvid UmegårdLånghundra IFej godkänd
Hugo HanssonIF Thorej start
Valtteri KankainenTurun Suunnistajatej start

H21

3 300 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Albin RidefeltOK Linné15:504:47
2Nick BarrableOK Ravinen19:27+3:375:53
3Tommy LindbergOK Roslagen20:14+4:246:07
4Tintin KarlbergTullinge SK20:41+4:516:16
5Jörgen OhlinTullinge SK20:54+5:046:20
6David KlemanTäby OK21:34+5:446:32
7Thomas OhlinRånäs OK22:30+6:406:49
8Alexander AlnessLånghundra IF23:27+7:377:06
9Christian LindhSundbybergs IK24:37+8:477:27
10Melker PalmJärfälla OK25:01+9:117:34
11Aleksandr ManoilovJärfälla OK25:19+9:297:40
12Felix LarssonArboga OK25:43+9:537:47
13Adam LiljaOK Enen25:52+10:027:50
14Magnus OhlinRånäs OK26:36+10:468:03
15Mattias HenrikssonCentrum OK27:11+11:218:14
16William HultqvistVallentuna-Össeby OL27:29+11:398:19
17Johan AnderssonSundbybergs IK28:35+12:458:39
18Frej FredmanCentrum OK50:59+35:0915:26
Christian FoleySigtuna OKdiskvalificerad
Filip ÖrnKFUM Örebro OKej start

H35

3 140 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Fredrik JohanssonOK Skogsstjärnan22:007:00
2Henrik NettelmarkSurahammars SOK23:44+1:447:33
3Björn JohanssonOK Borgen25:31+3:318:07

H40

2 920 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Robert PedersenJärfälla OK19:466:46
2Henrik SundblomRånäs OK21:00+1:147:11
3Johan HedmanSöders-Tyresö21:34+1:487:23
4Mats WarvelinLånghundra IF21:57+2:117:31
5Mats ÅbergOK Linné22:08+2:227:34
6Johan HerbstVästerås SOK22:21+2:357:39
7Mattias LöfqvistVästerås SOK22:27+2:417:41
8Magnus LindblomGustavsbergs OK23:07+3:217:55
9Mikael WallnäsSundbybergs IK23:49+4:038:09
10Joakim AlmtorpLånghundra IF23:57+4:118:12
11Per GrundbergRimbo SOK26:07+6:218:56
12Mattias ÖrtlundRånäs OK26:11+6:258:58
13Per WistedtSundbybergs IK31:51+12:0510:54
14Fredrik SundbladVallentuna-Össeby OL32:57+13:1111:17
Joachim HellquistOK Enenej godkänd
Fredrik AlzénGustavsbergs OKej godkänd

H45

2 770 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mattias NilssonOK Linné18:386:43
2Henrik ErlandssonOK Södertörn20:30+1:527:24
3Henrik RoosOK Linné20:41+2:037:28
4Ulf JohanssonSurahammars SOK21:18+2:407:41
5Jörgen HellgrenIF Thor22:30+3:528:07
6Martin JuhlinVästerås SOK22:37+3:598:09
7Johan SundénVästerås SOK22:41+4:038:11
8Fredrik NilssonLånghundra IF23:58+5:208:39
9Per JemthIF Thor24:09+5:318:43
10Roger NilssonOK Linné25:06+6:289:03
10Mårten AnterudVäsby OK25:06+6:289:03
12Mats GustafssonNyköpings OK25:43+7:059:17
13Andreas KrafftLänna IF25:46+7:089:18
14Johan WesterberghRasbo IK26:32+7:549:34
15Nic KruysIF Thor26:39+8:019:37
16Tommy StenviOK Linné27:09+8:319:48
17Jon SundbergJärfälla OK27:45+9:0710:01
18Henrik LundqvistJärfälla OK29:00+10:2210:28
19Per HermannVästerås SOK29:11+10:3310:32
20Peter OláRånäs OK29:41+11:0310:42
21Håkan Hjortzberg-nordlundJärfälla OK29:46+11:0810:44
22Magnus StrömqvistAttunda OK30:37+11:5911:03
23Josef AnderssonJärfälla OK37:02+18:2413:22
24Per LarssonVäsby OK37:52+19:1413:40
Johan LindqvistTäby OKej godkänd
Erik ViklundRånäs OKej godkänd
Ola LindIF Thorej godkänd
Marcus PherssonOK Linnéej start

H50

2 720 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ola HultinOK Roslagen18:126:41
2Per ForsbergIFK Enskede18:13+0:016:41
3Conny ForsbergLånghundra IF18:18+0:066:43
4Klas BirgerssonLånghundra IF18:52+0:406:56
5Pär TögenmarkOK Linné19:59+1:477:20
6Joakim SkantzeSundbybergs IK20:43+2:317:36
7Ronny NordgrenSundbybergs IK20:50+2:387:39
8Mats AjlingTäby OK21:12+3:007:47
9Rudolf HersénTullinge SK21:15+3:037:48
10Per SchölinTäby OK22:44+4:328:21
11Magnus JohanssonLånghundra IF23:04+4:528:28
12Mattias BerglundBromma-Vällingby SOK23:05+4:538:29
13Anders BerkelundVäsby OK23:36+5:248:40
14Svante JonsellVallentuna-Össeby OL24:24+6:128:58
15Frank SteinerJärfälla OK24:43+6:319:05
16Jonas KarlssonVäsby OK25:33+7:219:23
17Kjell JohanssonIF Hagen26:01+7:499:33
18Jan LindhSundbybergs IK26:04+7:529:35
19Thomas KarlsVäsby OK28:35+10:2310:30
20Per DalekantIFK Enskede29:09+10:5710:43
21Jonas ÖrnKFUM Örebro OK29:22+11:1010:47
22Jörgen ÖrnebrandJärfälla OK32:05+13:5311:47
23Björn JäderbergSundbybergs IK34:05+15:5312:31
24Björn LevinVäsby OK35:53+17:4113:11
Hans JonssonVäsby OKej godkänd
Juha MaanmiesRånäs OKej godkänd
Bengt SvenssonSundbybergs IKej start
Mikael NordquistTäby OKej start

H55

2 510 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per GrywenzOK Linné18:107:14
2Joakim ErikssonSödertälje-Nykvarn OF20:20+2:108:06
3Sven WigertzLånghundra IF20:49+2:398:17
4Jörgen HectorSnättringe SK21:22+3:128:30
5Mats LundinLånghundra IF21:43+3:338:39
6Lars GerhardssonAttunda OK21:56+3:468:44
7Johan PalmgrenTäby OK22:06+3:568:48
8Anders OhlinRånäs OK22:10+4:008:49
9Ove RinnbäckOK Ravinen22:44+4:349:03
10Roger ÅsbergOK Hedströmmen23:24+5:149:19
11Anders JönssonOK Triangeln24:25+6:159:43
12Anders TollOK Linné24:54+6:449:55
13Roger TinglöfVäsby OK25:37+7:2710:12
14Leif MörkforsJärfälla OK26:22+8:1210:30
Anders LundJärfälla OKej start

H60

2 330 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars LandströmLånghundra IF18:458:02
2Lars OhlinRånäs OK19:38+0:538:25
3Jan KihlSundbybergs IK20:08+1:238:38
4Svante LindgrenKorsnäs IF OK21:06+2:219:03
5Torbjörn BergmanSnättringe SK21:41+2:569:18
6Hans-Erik PerssonSundbybergs IK23:19+4:3410:00
7Christer HördellSöders-Tyresö23:22+4:3710:01
8Kenneth PetterssonJärfälla OK29:10+10:2512:31
9Kurt MaxéSundbybergs IK43:51+25:0618:49
Werner KöhlerTullinge SKej godkänd

H65

2 090 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Svend Erik MathiassenOK Linné18:188:45
2Mats HemströmGävle OK19:16+0:589:13
3Gunnar MunkteliusSurahammars SOK19:47+1:299:27
4Göran LarssonSala OK20:37+2:199:51
5Leo JohanssonVandrarringen21:54+3:3610:28
6Lars-Gunnar LarssonOK Södertörn21:59+3:4110:31
7Bo AnderssonVästerås SOK22:14+3:5610:38
8Carl-Gunnar BoströmEnebybergs IF22:44+4:2610:52
9Per Erik FogelVästerås SOK23:45+5:2711:21
10Nigel Foley-FisherLagan Valley Orienteers26:34+8:1612:42
11Lars SilvervretOK Hedströmmen26:55+8:3712:52
12Tommy HöglundLånghundra IF27:17+8:5913:03
13Gunnar KvarnerudLänna IF28:28+10:1013:37
14Hans OhlinRånäs OK28:35+10:1713:40

H70

1 960 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ulf KjellinOK Hedströmmen16:538:36
2Jan BojlingSolna OK19:58+3:0510:11
2Göran SvärdOK Klemmingen19:58+3:0510:11
4Bengt ÖqvistFredrikshofs IF Skid & OK20:17+3:2410:20
5Per-Erik WåhlbergOK Linné20:39+3:4610:32
6Sven-Olov WiklundArboga OK20:48+3:5510:36
7Jan-Olof WåhlbergIBM Club Sweden22:15+5:2211:21
8Tommy WåhlinVästerås SOK23:46+6:5312:07
Leif NordlundLänna IFej godkänd
Gunnar EnbergMålilla OKej start
Gunnar BramstenSundbybergs IKej start

H75

1 870 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Leif StrandbergGustavsbergs OK16:208:44
2Torbjörn TirénHellas Orientering24:23+8:0313:02
3Sören WingeUpsala IF24:30+8:1013:06
4Sven-Olov NorlinRimbo SOK24:33+8:1313:07
5Staffan GanteliusVallentuna-Össeby OL29:25+13:0515:43
6Sven JacobssonIF Thor30:05+13:4516:05
7Bo SundénKarlsbyhedens OK33:38+17:1817:59
Sören ErikssonLänna IFej godkänd
Rune ThurénVallentuna-Össeby OLej godkänd
Per-Olov AnderssonOK Linnéej godkänd
Thord RådbergOK Roslagenej start

H80

1 680 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Rolf AnderssonRimbo SOK21:3212:49
2Rune CarlssonSundbybergs IK21:36+0:0412:51
3Lars LöthmanJärfälla OK27:37+6:0516:26
4Lars-Erik LindellVäsby OK32:35+11:0319:23
5Lennart StenbergOK Älvsjö-Örby34:58+13:2620:48
6Gunnar DahlströmFredrikshofs IF Skid & OK37:33+16:0122:21
7Ulf EskilssonOK Södertörn39:45+18:1323:39
8Sture NilssonStockholmspolisens IF OF42:48+21:1625:28
9Bertil KarlssonOK Linné51:11+29:3930:27

Inskolning

1 080 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Julia NormanSigtuna OK20:31+3:4818:59
Svea SundqvistOK Borgen18:37+1:5417:14
Tyra RunfeldtSigtuna OK16:4315:28
Astrid OhlinTullinge SK27:00+10:1724:59
Wilma OhlinTullinge SK26:59+10:1624:59
Wilmer LindqvistTäby OK28:32+11:4926:25
Hedda HallmanAttunda OKej godkänd

U1

1 260 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Melker HallmanAttunda OK15:4112:26
2Axel GustafssonNyköpings OK16:30+0:4913:05
3Klara JuhlinVästerås SOK16:43+1:0213:16
4Gustaf ClevnertSpårvägens OK17:17+1:3613:43
5Inez HellbergOK Södertörn18:04+2:2314:20
6Felix HerbstVästerås SOK19:03+3:2215:07
7Tove KjellströmLänna IF20:02+4:2115:53
8Ebba SkantzeIFK Lidingö SOK21:05+5:2416:43
9Moa SundbergJärfälla OK21:38+5:5717:10
10Isabella LennellSträngnäs-Malmby OL22:39+6:5817:58
11Stellan WangheimOK Linné24:09+8:2819:10
12Olle ZetterbergVästerås SOK25:18+9:3720:04
13Arvid KjellströmLänna IF25:45+10:0420:26
14Alve WernvallLånghundra IF30:46+15:0524:25
15Hannes WernvallLånghundra IF30:54+15:1324:31
16Matilda SmedsSigtuna OK34:26+18:4527:19

U2

1 280 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Agnes Ohlin BoströmOK Linné20:1015:45
2Juni RylanderVäsby OK22:59+2:4917:57
3Vera SundbergSundbybergs IK23:15+3:0518:09
4Nova FalkSundbybergs IK23:21+3:1118:14
5Folke WällstedtJärfälla OK29:07+8:5722:44
6Gustav SvenskAttunda OK30:39+10:2923:56
7Ludvig BrodinLånghundra IF32:03+11:5325:02
8Alfred SmedsSigtuna OK1:06:27+46:1751:54
Theo SantaliusVäsby OKej godkänd

Öppen motion 2

1 310 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sara FriskLånghundra IF16:4412:46
2Åza MårtenssonIF Thor17:53+1:0913:39
3Philip TörnqvistAttunda OK19:24+2:4014:48
4Tatiana LindqvistTäby OK34:17+17:3326:10
Linda WernvallLånghundra IFutgått

Öppen motion 5

2 040 m, 31 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per LjungCentrum OK15:507:45
2Per FranzénOK Södertörn16:10+0:207:55
3Peter RidefeltOK Linné16:55+1:058:17
4Lena FlodinOK Enen18:52+3:029:14
5Amanda LundSurahammars SOK20:28+4:3810:01
6Ulf CarnbyTäby OK21:01+5:1110:18
7Tomas AxellIFK Enskede22:02+6:1210:48
8Ann FranzénOK Södertörn22:37+6:4711:05
9Anette NilssonOK Linné22:50+7:0011:11
10Albin FranzénOK Södertörn23:25+7:3511:28
11Clara SpetsLånghundra IF23:26+7:3611:29
12Björn WangheimOK Linné24:32+8:4212:01
13Vanessa Ulate AlvaradoOK Triangeln24:41+8:5112:05
14Robert RylanderSpårvägens OK25:08+9:1812:19
15Arne LindqvistTäby OK25:13+9:2312:21
16Emma HerbstVästerås SOK25:38+9:4812:33
17Annica LübckeOK Ravinen26:55+11:0513:11
18Victoria NormanSigtuna OK27:32+11:4213:29
19Ulrika ÖrtlundRånäs OK28:30+12:4013:58
20Helena HjerténJärfälla OK28:48+12:5814:07
21Lisa LundbergLånghundra IF29:42+13:5214:33
22Jonas SpetsLånghundra IF33:05+17:1516:13
23Kerstin SundbergVästerås SOK34:57+19:0717:07
24Niclas LijKlubblös35:20+19:3017:19
25Petra HermannVästerås SOK37:21+21:3118:18
26Sara SvenssonSurahammars SOK40:31+24:4119:51
27Katarina NilssonLånghundra IF41:59+26:0920:34
28Ellan BergströmKFUM Örebro OK45:52+30:0222:29
29Johanna TuufKlubblös46:21+30:3122:43
30Roland HotzOK Linné47:10+31:2023:07
Ingvar LarssonGustavsbergs OKutgått

Öppen motion 8

3 180 m, 34 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jonas HallmanAttunda OK20:446:31
2Lotta WeyhenmeyerIF Thor22:25+1:417:02
3Nicolas BarbozaAttunda OK22:49+2:057:10
4Henrik TrofastTullinge SK24:00+3:167:32
5Erik JanssonOK Linné26:55+6:118:27
6Karin AnderssonVästerås SOK27:51+7:078:45
7Kurt NensénOK Måsen29:11+8:279:10
8Petter SkantzeIFK Lidingö SOK29:28+8:449:15
9Emma LarssonOK Linné29:31+8:479:16
10Tobias WestbomLånghundra IF29:52+9:089:23
11Christer LennellSträngnäs-Malmby OL30:04+9:209:27
12Elinor LangeTumba-Mälarhöjden OK31:32+10:489:54
13Eric LarssonOK Linné31:46+11:029:59
14Björn BoströmJärfälla OK31:55+11:1110:02
15Fredrik OlssonTierps SOK33:04+12:2010:23
16Helena GrennbergOK Linné33:56+13:1210:40
17Kåre AxellIFK Enskede34:03+13:1910:42
18Ulf JanssonOK Linné34:45+14:0110:55
19Stefan OhlsonKlubblös35:08+14:2411:02
20Kajsa SundkvistOK Måsen35:13+14:2911:04
21Per BlomIFK Enskede36:12+15:2811:23
22Mats ZackrissonOK Älvsjö-Örby36:19+15:3511:25
23Sten-Åke HolmbergSala OK36:20+15:3611:25
24Pernilla LindOK Lindéna37:16+16:3211:43
25Mats EklundKlubblös37:22+16:3811:45
26Oliver DegerstedtOK Linné37:25+16:4111:45
27Susanne BovalliusJärfälla OK37:26+16:4211:46
28Adam RackiIK Hephata39:17+18:3312:21
29Linda WikstrandRasbo IK44:03+23:1913:51
30Malva SteenOK Enen50:43+29:5915:56
31Christina NordströmBodens BK50:53+30:0916:00
32Eva OlssonKlubblös1:03:34+42:5019:59
Nils EdvardssonJärfälla OKdiskvalificerad
Kjell HolmDalaportens OLej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser