Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Distriktsmatch Dalarna, Gästrikland, Hälsingland, Uppland och Västmanland, dag 1, sprint

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Distriktsmatch Dalarna, Gästrikland, Hälsingland, Uppland och Västmanland, dag 1, sprint
Arrangörsorganisation: Ludvika OK
Datum: måndag 6 augusti 2018

Hjälp oss att göra våra arrangemang bättre genom att fylla i deltagarenkäten senast om 1 dag! (2 svar)

D16

2 330 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ebba LindellIF Thor16:287:04
2Klara AnderssonDomnarvets GOIF16:40+0:127:09
3Tilda GolsäterKorsnäs IF OK16:54+0:267:15
4Karin WedmanVästerbergslagens OL17:37+1:097:33
5Ida HallinSurahammars SOK18:15+1:477:49
6Tyra DernfalkVästerbergslagens OL18:57+2:298:07
7Lilian PalmHJS-Vansbro OK19:30+3:028:22
8Elsa NilssonDomnarvets GOIF19:36+3:088:24
9Isabella JoonsLeksands OK20:13+3:458:40
10Lovisa HambäckLånghundra IF21:12+4:449:05
11Elsa ForsgrenVästerbergslagens OL21:52+5:249:23
12Tilda WigforssArboga OK22:34+6:069:41
13Filippa JiréniusVästerbergslagens OL25:37+9:0910:59
My BlixtAvesta OKej start

H16

2 720 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jonas CarlssonStora Tuna OK15:575:51
2David MelinOK Rodhen17:15+1:186:20
2Erik BrandtDomnarvets GOIF17:15+1:186:20
4Melker NordgrenOK Kåre17:38+1:416:28
5Martin SandqvistVästerås SOK18:41+2:446:52
6John McLellandOK Rodhen18:56+2:596:57
7Filip BäckArboga OK19:26+3:297:08
8Tamás SzütsVästerås SOK19:45+3:487:15
9Karl GranathOK Kåre21:08+5:117:46
10Elis SandbergAlfta-Ösa OK22:00+6:038:05
11Erik NilssonDalaportens OL22:19+6:228:12
12Kevin SjölanderOK Rodhen23:15+7:188:32

D15

2 220 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Vendela SöderqvistOK Kåre16:377:29
2Maja BergqvistKorsnäs IF OK17:13+0:367:45
3Hanna JonsellIF Thor18:21+1:448:15
4Emma EliassonDomnarvets GOIF18:47+2:108:27
5Elsa GörasLeksands OK19:07+2:308:36
6Tuva-Cajsa SpikLeksands OK19:23+2:468:43
7Fanny CedstedtLånghundra IF19:57+3:208:59
8Wilma ThornellSurahammars SOK20:24+3:479:11
9Alma WallmanVästerbergslagens OL20:31+3:549:14
10Amanda HallVästerås SOK20:35+3:589:16
11Rebecka HaslerSurahammars SOK21:04+4:279:29
12Tilda BergLeksands OK22:37+6:0010:11
13My VelanderSurahammars SOK26:28+9:5111:55
14Felicia SahlénVästerås SOK28:35+11:5812:52
Thea NordinKorsnäs IF OKej start
Emilia JohnssonOK Kåreej start

H15

2 580 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Albin GezeliusIFK Mora OK16:316:24
2Simon Karlsson HolmerIFK Mora OK18:13+1:427:03
3Christoffer LindgrenOK Kåre18:57+2:267:20
4Markus HalvarssonLeksands OK19:55+3:247:43
5Jakob WidelundOK Kåre20:09+3:387:48
6Elmer ÖhgrenKarlsbyhedens OK22:49+6:188:50
7Klockar-Eskil NääsLeksands OK24:17+7:469:24
8Simon WahlnäsOK Linné25:24+8:539:50
9Ossian KihlströmDalaportens OL29:35+13:0411:27
Elliot AngelsiööOK Linnéej start
Adrian Hansson BångaAlfta-Ösa OKej start

D14

1 670 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ellen FunkeLeksands OK10:596:34
2Elin LadängesAlfta-Ösa OK11:02+0:036:36
3Anja NilssonDomnarvets GOIF11:32+0:336:54
4Alice Eriksson BjörlingDomnarvets GOIF11:44+0:457:01
5Olga RindeskogVästerbergslagens OL11:47+0:487:03
6Fannie SjölanderOK Rodhen11:53+0:547:06
7Alicia BergkvistVästerbergslagens OL11:54+0:557:07
8Karolina AnderssonDalaportens OL12:06+1:077:14
9Agnes WallinKorsnäs IF OK12:14+1:157:19
10Lovisa MasesStora Tuna OK12:37+1:387:33
11Klara ErssonOK Kåre13:47+2:488:15
12Elin BryggarGrycksbo IF OK13:55+2:568:20
13Ella SandbergAlfta-Ösa OK14:33+3:348:42
14Saga MattssonDalaportens OL15:29+4:309:16
15Clara SvenssonSurahammars SOK16:08+5:099:39
16Tilde BlixtAvesta OK17:47+6:4810:38
17Erica KarlssonOK Rodhen22:42+11:4313:35
Sara SundqvistLånghundra IFej start

H14

2 130 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Joel GolsäterKorsnäs IF OK12:185:46
2Jakob CarlssonStora Tuna OK13:02+0:446:07
3Axel GidlundOK Linné14:25+2:076:46
4Sebastian ÅkärbjärIFK Mora OK14:27+2:096:47
5Jon HanssonOK Kåre14:29+2:116:47
6Leo AlvolinOK Kåre14:38+2:206:52
7Esbjörn Montelius RisbergOK Kåre14:42+2:246:54
8Lucas WannerAvesta OK15:15+2:577:09
9Albin SjöblomOK Kåre15:23+3:057:13
10Daniel LindDalaportens OL16:57+4:397:57
11Eric BäckArboga OK17:38+5:208:16
12Sixten SlagbrandVästerås SOK17:44+5:268:19
13Jacob HenrikssonRånäs OK19:17+6:599:03

D13

1 850 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elsa BrandtDomnarvets GOIF9:185:01
2Elsa KaipeOK Kåre9:31+0:135:08
3Moa BergqvistKorsnäs IF OK10:22+1:045:36
4Sanna HörnellDomnarvets GOIF11:12+1:546:03
5Alva ErssonIFK Mora OK11:16+1:586:05
6Elvira BjörnbergVästerås SOK11:53+2:356:25
7Sofie Karlsson HolmerIFK Mora OK12:08+2:506:33
8Ellen ThorsénSurahammars SOK12:16+2:586:37
9Frida MelinOK Rodhen12:36+3:186:48
10Felicia EliassonDalaportens OL13:21+4:037:12
11Isabel UnnerudLånghundra IF13:37+4:197:21
12Signe ÖhgrenKarlsbyhedens OK14:17+4:597:43
13Alva OláRånäs OK14:24+5:067:47
14Beatrice ÖsterbergSurahammars SOK14:40+5:227:55
14Stina DernfalkVästerbergslagens OL14:40+5:227:55
Anja MickelsonAvesta OKej start

H13

2 050 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Wille SöderqvistOK Kåre11:065:24
2Olle DalinOK Kåre11:20+0:145:31
3Ludvig HaslerSurahammars SOK11:32+0:265:37
4Hugo ÖrtlundRånäs OK11:40+0:345:41
5Elis WiklundVästerås SOK12:31+1:256:06
6Anton VelanderSurahammars SOK13:09+2:036:24
7Helmer JöhnemarkStora Tuna OK13:10+2:046:25
8Albin VelanderSurahammars SOK13:21+2:156:30
9Rasmus WidelundOK Kåre13:48+2:426:43
10Nils Arvid WedmanVästerbergslagens OL13:53+2:476:46
11Gabriel JiréniusVästerbergslagens OL14:23+3:177:00
12Axel ErikssonStora Tuna OK14:44+3:387:11
13Linus HallinSurahammars SOK14:50+3:447:14
14Karl ForsgrenVästerbergslagens OL14:55+3:497:16
15Love UmegårdLånghundra IF16:06+5:007:51
16Olle GahnshagOK Kåre19:42+8:369:36
Valle LarssonIF Thorej godkänd
Vidar NettelmarkSurahammars SOKej start

U2

1 800 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hanna  WahlqvistVästerbergslagens OL12:587:12
2Theo JiréniusVästerbergslagens OL13:55+0:577:43
Karin GabrielssonVästerbergslagens OLej godkänd
Nelly RindeskogVästerbergslagens OLej start

ÖM1

1 670 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Olle WallmanVästerbergslagens OL12:267:26
2Gabriella MelinOK Rodhen12:49+0:237:40
3Maja MasesStora Tuna OK14:07+1:418:27
4Monika ÖstbergAlfta-Ösa OK17:04+4:3810:13
5Christina ErikssonAlfta-Ösa OK25:17+12:5115:08

ÖM2

2 720 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Michal BoranekUSK Praga15:255:40
2Lars-Erik HaslerSurahammars SOK20:01+4:367:21
3Helena WallmanVästerbergslagens OL20:31+5:067:32
3Per MelinOK Rodhen20:31+5:067:32
5Daniel BjörnbergVästerås SOK22:51+7:268:24
6Lena MasesStora Tuna OK23:35+8:108:40
7Mats HörnellDomnarvets GOIF23:48+8:238:45
8Per Erik FogelVästerås SOK24:55+9:309:09
9Mattias ÖrtlundRånäs OK25:10+9:459:15
10Per StinessenDalaportens OL26:24+10:599:42
11André BergkvistVästerbergslagens OL26:50+11:259:51
12Elias HörnellDomnarvets GOIF28:43+13:1810:33
13Kerstin SundbergVästerås SOK31:54+16:2911:43

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser