Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, stafett, Skåne, individuella öppna klasser

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM, stafett, Skåne, individuella öppna klasser
Arrangörsorganisation: Helsingborgs SOK
Datum: söndag 26 augusti 2018

Inskolning

1 670 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Wilhelm Hellner WallénLunds OKfullföljt
Melker JonssonFrämmestads IKfullföljt
Ville LarssonHjärnarps OLfullföljt

U1

2 010 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan YderholtLaholms IF OK35:0517:27
2Hugo GranqvistFK Göingarna38:04+2:5918:56
3Rasmus NilssonOK Gynge39:47+4:4219:47
4Signe JohanssonOK Gynge41:50+6:4520:48
5Wilda Palmgren-47:07+12:0223:26
6Isak GrönlundLunds OK51:33+16:2825:38
Tuva ChristensenSkåneslättens OLutgått

U2

2 570 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ivar LejonLaholms IF OK44:0917:10
2August MagnussonLaholms IF OK49:57+5:4819:26
3Simon MalmqvistFrosta OK55:46+11:3721:41
4Anton CarlströmFK Boken1:34:00+49:5136:34

Öppen motion 1

2 670 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Helle RagnarssonOK Kompassen1:05:0724:23
2Flor VillafuerteLunds OK1:10:09+5:0226:16
3Liv HorvathEslövs FK1:17:17+12:1028:56
4Marlene GranÖrkelljunga FK1:26:12+21:0532:17
5Eva GillsparrFrosta OK1:56:13+51:0643:31

Öppen motion 3

2 970 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Albin HugossonLunds OK28:459:40
2Oliver HorvathEslövs FK46:47+18:0215:45
3Elisabet HorvathEslövs FK46:48+18:0315:45
4Filip PerssonMalmö OK52:34+23:4917:41
5Susan StubPI-København53:01+24:1617:51
6Sonja HammarOK Kompassen53:56+25:1118:09
7Hassan Heydan-54:08+25:2318:13
8Lotti Wanstadius-54:19+25:3418:17
9Sune JohanssonLaholms IF OK56:23+27:3818:59
10Albin SvenssonFK Åsen56:40+27:5519:04
11Clara SvenssonHässleholms OK59:20+30:3519:58
12Susanne ModigLaholms IF OK1:11:22+42:3724:01
13Ture AugustssonFK Boken1:14:41+45:5625:08
14Margareta HeldFK Åsen1:38:01+1:09:1633:00
Elsa TerménLunds OKej godkänd

Öppen motion 5

3 840 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Liane GunnarssonÖrkelljunga FK54:5014:16
2Roger SvenssonHässleholms OK1:01:23+6:3315:59
3Mia HallabroHässleholms OK1:01:30+6:4016:00
4Niklas Herrström-1:06:19+11:2917:16
5Håkan LejonLaholms IF OK1:07:07+12:1717:28
6Annelie ThomassonFK Göingarna1:07:48+12:5817:39
7Jakob TerménLunds OK1:14:19+19:2919:21
8Sara TerménLunds OK1:14:47+19:5719:28
9Caroline LindulfSkåneslättens OL1:17:02+22:1220:03
10Cecilia SvenssonHässleholms OK1:24:14+29:2421:56
11Ebba NilssonÖrkelljunga FK1:27:18+32:2822:44
12Lennart MagnussonLaholms IF OK1:36:21+41:3125:05
13Alfred WessbergHärlövs IF1:36:22+41:3225:05
Kajsa AspegrenOK Kontinentej godkänd

Öppen motion 7

3 440 m, 41 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karl JanssonFrämmestads IK31:039:01
2Emelie EklöfLunds OK31:08+0:059:03
3Ingemar PeterssonMarkaryds FK37:20+6:1710:51
4Carl Grundberg-38:42+7:3911:15
5Eva OskarssonHagaby GoIF Örebro41:33+10:3012:04
6Jenny VinbladLunds OK41:57+10:5412:11
7Per-Olof FernbergIS Skanne43:41+12:3812:41
8Sven Erik JönssonOK Tyringe45:08+14:0513:07
9Marie SigboHjärnarps OL47:38+16:3513:50
10Göran SvenssonFK Finn47:41+16:3813:51
11Rolf SpångbergLunds OK49:01+17:5814:14
12Magdalena JohanssonHalmstad OK49:21+18:1814:20
13Johan StåhlHjärnarps OL49:25+18:2214:21
14Thomas VinbladLunds OK52:01+20:5815:07
15Claes LinseforsLunds OK52:50+21:4715:21
16Gull SvenssonÖrkelljunga FK55:08+24:0516:01
17Britt-Marie MagnussonLaholms IF OK55:10+24:0716:02
18Lotta BerntssonSkåneslättens OL56:30+25:2716:25
19Ingvar OlofssonFK Snapphanarna57:33+26:3016:43
20Bo SvenssonÖrkelljunga FK58:53+27:5017:07
21Mona RosbergÖrkelljunga FK59:03+28:0017:09
22Nils-Erik BondessonFrosta OK59:06+28:0317:10
23Kerstin MartinssonOK Tyringe1:01:20+30:1717:49
24Kerstin WessbergHärlövs IF1:01:58+30:5518:00
25Erland MartinssonOK Tyringe1:02:06+31:0318:03
26Helen NilssonHärlövs IF1:08:00+36:5719:46
27Göran JohanssonOK Tyringe1:08:10+37:0719:48
28Villyam JohanssonOK Tyringe1:08:18+37:1519:51
29Malin MalmqvistFrosta OK1:08:23+37:2019:52
30Ann-Katrin AlmquistFK Göingarna1:08:36+37:3319:56
31Eva OlssonFK Åsen1:08:56+37:5320:02
32Rolf HaglundÖrkelljunga FK1:10:11+39:0820:24
33Elsa EricssonLunds OK1:11:08+40:0520:40
34Ingrid OlofssonFK Snapphanarna1:13:20+42:1721:19
35Ingegärd LundHästveda OK1:16:01+44:5822:05
36Jan WessbergHärlövs IF1:16:11+45:0822:08
37Karin BengtssonOK Kompassen1:17:25+46:2222:30
38Jan-Eric NelkingFK Åsen1:20:28+49:2523:23
39Barbro MartinssonOK Tyringe1:23:32+52:2924:16
40Curth SvenssonSkåneslättens OL1:43:05+1:12:0229:57
41Marianne CarlssonSkåneslättens OL1:43:07+1:12:0429:58

Öppen motion 8

4 670 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Henrik OlofssonOK Kompassen38:448:17
2Mette StubPI-København40:26+1:428:39
3Sebastian GieseÖrkelljunga FK42:59+4:159:12
4Fredrik MagnussonLaholms IF OK44:30+5:469:31
5Ingrid JohanssonLaholms IF OK52:06+13:2211:09
6Roger NilssonLaholms IF OK52:42+13:5811:17
7Hedda Bergqvist-kringstadGöteborg-Majorna OK52:44+14:0011:17
8Simon SvenssonLaholms IF OK53:14+14:3011:23
9Martin TryggSvenljunga OK53:34+14:5011:28
10Bruno StubPI-København56:28+17:4412:05
11Lars PetrissonHjärnarps OL59:33+20:4912:45
12Anders Herrström-59:37+20:5312:45
13Jens TerménLunds OK1:00:45+22:0113:00
14Miklos MolnarLunds OK1:04:38+25:5413:50
15Gert OlssonTockarps IK1:11:04+32:2015:13

Öppen motion 9

8 070 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per AspegrenOK Kontinent1:00:007:26
2Albin KronkvistÖrkelljunga FK1:07:45+7:458:23
3Per SigboHjärnarps OL1:09:25+9:258:36
4Tobias JohanssonLaholms IF OK1:16:34+16:349:29
5Martin RidderstedtSkåneslättens OL1:28:02+28:0210:54
6Hanne FoghFSK Orientering1:28:27+28:2710:57
7Ross NugentOK Tyringe2:01:37+1:01:3715:04
8Martin Hammö WennerholmBredaryds SOK2:02:37+1:02:3715:11
9Kim FolanderFSK Orientering2:10:54+1:10:5416:13
Anders PerssonKlubblösutgått

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser