Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Veteran-OL tävling 4

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Veteran-OL tävling 4
Arrangörsorganisationer: OK Tylöskog / Örebro Läns Orienteringsförbund
Datum: torsdag 19 april 2018

Kort-korta

1 800 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per LjungströmOK Djerf25:3714:13
2Lars AlbertssonOK Tylöskog25:53+0:1614:22
3Samuel ErikssonOK Letstigen29:46+4:0916:32
4Maj-Britt LovangHagaby GoIF Örebro32:36+6:5918:06

Korta

2 300 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Börje NordinAskersunds OK34:1114:51
2Bengt KammerlandOK Milan35:30+1:1915:26
3Roger PerssonOK Tylöskog35:50+1:3915:34
4Asta SjöbergLindebygdens OK36:10+1:5915:43
5Britt-Marie EklöfOK Milan36:19+2:0815:47
6Lars BroströmDegerfors OK36:28+2:1715:51
7Eleonor GrönvallKFUM Örebro OK38:08+3:5716:34
8Carina LindmanFinspångs SOK38:27+4:1616:43
9Kurt JonssonOK Letstigen40:21+6:1017:32
10Bengt Åke HolgerssonOK Tisaren40:44+6:3317:42
11Inger LjungströmOK Djerf41:49+7:3818:10
12Britten PerssonFinspångs SOK44:20+10:0919:16
13Ulla JonhedKFUM Örebro OK44:29+10:1819:20
14Hans JonhedKFUM Örebro OK44:32+10:2119:21
15Kerstin BengtssonMotala AIF OL44:45+10:3419:27
16Karl Henrik LovangVästerbergslagens OL48:17+14:0620:59
17Karin ÖstlinOK Milan48:22+14:1121:01
18Birgitta BjörkKFUM Örebro OK49:20+15:0921:26
19Stig BengtssonMotala AIF OL51:16+17:0522:17
20Sofia DahlgrenHagaby GoIF Örebro51:51+17:4022:32
21Lars-Göran KarlssonHagaby GoIF Örebro52:12+18:0122:41
21Lars-Åke GöranssonAlmby IK52:12+18:0122:41
23Jan ÖbergHagaby GoIF Örebro55:29+21:1824:07
24Margareta ÖbergHagaby GoIF Örebro55:34+21:2324:09
25Sune JohanssonKFUM Örebro OK56:56+22:4524:45
26Ulla LindegrenOK Tylöskog58:57+24:4625:37
27Lars LindegrenOK Tylöskog58:58+24:4725:38
28Bengt HolgerssonOK Tisaren59:04+24:5325:40
29Bo BrånnAskersunds OK1:00:13+26:0226:10
30Britt-Marie ÅbergOK Tisaren1:04:48+30:3728:10

Mellan

3 500 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Christer NälemarkOK Djerf41:2711:50
2Torbjörn JonssonAlmby IK43:51+2:2412:31
3Runo JohanssonKristinehamns OK46:50+5:2313:22
4Leif HjulströmOK Milan48:52+7:2513:57
5Kurt ÅbergOK Tisaren49:04+7:3714:01
6Kjell ErikssonOK Djerf50:34+9:0714:26
7Stig NilssonOK Djerf51:22+9:5514:40
8Nils-Olov ÅsmanKFUM Örebro OK51:54+10:2714:49
9Rolf JanssonOK Tisaren51:58+10:3114:50
10Lars Ivan CarlssonLindebygdens OK52:31+11:0415:00
11Gerd Uppsäll-LarssonHagaby GoIF Örebro53:37+12:1015:19
12Herbert SalomonssonKlubblös53:43+12:1615:20
13Birgitta JohanssonKristinehamns OK55:14+13:4715:46
14Mona HullAlmby IK56:17+14:5016:04
15Gert IngvarssonLindebygdens OK56:45+15:1816:12
16Nils MogrenHällefors OK58:00+16:3316:34
17Anders HolmbergLindebygdens OK58:27+17:0016:42
18Rolf PerssonOK Milan1:02:07+20:4017:44
19Rolf HelmerssonLindebygdens OK1:03:02+21:3518:00
20Johnny BrandtHällefors OK1:03:27+22:0018:07
21Ingvar ErikssonOK Tisaren1:09:36+28:0919:53
22Nils-Erik LovangHagaby GoIF Örebro1:10:17+28:5020:04
23Ingemar WidénKFUM Örebro OK1:10:58+29:3120:16
24Birgitta ArleboKFUM Örebro OK1:11:47+30:2020:30
25Roger GustafssonOK Tisaren1:18:09+36:4222:19
26Gunilla Hvatz-LarssonHagaby GoIF Örebro1:19:20+37:5322:40
27Stig LarssonHagaby GoIF Örebro1:19:28+38:0122:42

Långa

4 200 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars-Åke WallOK Tisaren41:219:50
2Nils-Olof BodinAlmby IK46:13+4:5211:00
3Weine FredrikssonKFUM Örebro OK46:22+5:0111:02
4Tomas OlaussonAskersunds OK46:40+5:1911:06
5Ingemar ZiljatKristinehamns OK46:49+5:2811:08
6Lennart LundhOK Tisaren47:52+6:3111:23
7Anders RobertssonAlmby IK48:48+7:2711:37
8Per-Åke HullAlmby IK49:21+8:0011:45
9Evert JohanssonOK Tisaren51:49+10:2812:20
10Per HöglundOK Milan53:50+12:2912:49
11Ann-Britt GöranssonAlmby IK54:30+13:0912:58
12Stefan ÖbergOK Milan55:13+13:5213:08
13Robert LarssonHagaby GoIF Örebro57:34+16:1313:42
14Håkan SvenssonAlmby IK59:26+18:0514:09
15Anders DahlgrenHagaby GoIF Örebro1:03:38+22:1715:09
16Lars ÖstlinOK Milan1:08:02+26:4116:11
17Karl-Göran WahlströmAlmby IK1:08:35+27:1416:19
18Tommy HallménVingåkers OK1:19:09+37:4818:50

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser