Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Veteran-OL tävling 6

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Veteran-OL tävling 6
Arrangörsorganisationer: Kristinehamns OK / Örebro Läns Orienteringsförbund
Datum: torsdag 3 maj 2018

Kort-korta

1 700 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per LjungströmOK Djerf29:2817:20
2Samuel ErikssonOK Letstigen31:30+2:0218:31
3Gunnar NymanOK Djerf32:50+3:2219:18
4Lars MagnussonKristinehamns OK37:58+8:3022:20
5Elsa NilssonHällefors OK38:59+9:3122:55
6Marianne DahlbergOK Alferna42:22+12:5424:55

Korta

2 800 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Christer ElfsbergKristinehamns OK31:2111:11
2Britt GunnarssonKristinehamns OK34:46+3:2512:25
3Bosse EngborgHällefors OK35:51+4:3012:48 Ladda ner rutt i gpx-format
4Börje MüllerKristinehamns OK36:29+5:0813:01
5Lars BroströmDegerfors OK37:35+6:1413:25
6Jens TörnmarckAskersunds OK38:49+7:2813:51
7Ulla JonhedKFUM Örebro OK40:18+8:5714:23
8Hans JonhedKFUM Örebro OK40:28+9:0714:27
9Arne NordströmHagaby GoIF Örebro41:18+9:5714:45
10Jörgen HolmströmOK Milan41:56+10:3514:58
11Lars VennerströmHällefors OK42:09+10:4815:03
12Roger GustafssonOK Tisaren47:27+16:0616:56
13Kjell LarssonOK Alferna47:50+16:2917:05
14Viveca JernstedtKristinehamns OK47:53+16:3217:06
15Siv AnderssonKristinehamns OK48:15+16:5417:13
16Lars AlbertssonOK Tylöskog48:53+17:3217:27
17Ethel NordLindebygdens OK49:03+17:4217:31
18Sune JohanssonKFUM Örebro OK50:58+19:3718:12
19Margareta ÖbergHagaby GoIF Örebro51:02+19:4118:13
20Lennart MikaelssonKristinehamns OK51:44+20:2318:28
21Bo BrånnAskersunds OK56:40+25:1920:14
22Jan ÖbergHagaby GoIF Örebro58:27+27:0620:52
23Britt-Marie ÅbergOK Tisaren58:45+27:2420:58
24Bengt HolgerssonOK Tisaren1:03:16+31:5522:35
25Ulla LindegrenOK Tylöskog1:03:43+32:2222:45
26Lars LindegrenOK Tylöskog1:03:47+32:2622:46
Inger LjungströmOK Djerfej godkänd
Lars Åke GöranssonAlmby IKej godkänd
Eleonor GrönvallKFUM Örebro OKej godkänd

Mellan

3 800 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders ElofssonOK Djerf41:2710:54
2Bo GustafssonKristinehamns OK42:10+0:4311:05
3Kjell BlomkvistHagaby GoIF Örebro43:47+2:2011:31
4Jan GunnarssonHällefors OK44:10+2:4311:37
5Herbert SalomonssonKlubblös44:14+2:4711:38
6Larseric LarssonDegerfors OK45:07+3:4011:52
7Mona HullAlmby IK46:40+5:1312:16
8Kenneth IsraelssonOK Milan46:42+5:1512:17
9Kurt ÅbergOK Tisaren46:51+5:2412:19
10Asta SjöbergLindebygdens OK47:49+6:2212:35
11Ingvar HalldinOK Tylöskog49:46+8:1913:05
12Johnny BrandtHällefors OK51:19+9:5213:30
13Gerd Uppsäll-LarssonHagaby GoIF Örebro51:52+10:2513:38
14Lars KarlssonAlmby IK53:01+11:3413:57
15Ingemar WidénKFUM Örebro OK57:30+16:0315:07
16Nils-Olov ÅsmanKFUM Örebro OK58:54+17:2715:30
17Birgitta ArleboKFUM Örebro OK59:47+18:2015:43
18Bengt Åke HolgerssonOK Tisaren1:00:21+18:5415:52
19Kurt JonssonOK Letstigen1:02:14+20:4716:22
20Inga HolmströmOK Milan1:02:36+21:0916:28
21Nils MogrenHällefors OK1:07:29+26:0217:45
22Elisabeth ErikssonOK Milan1:10:25+28:5818:31
23Ingvar ErikssonOK Tisaren1:10:50+29:2318:38

Långa

4 800 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fredrik TörnmarckAskersunds OK43:118:59
2Kjell ErikssonOK Djerf45:53+2:429:33
3Stefan ÖbergOK Milan46:20+3:099:39
4Nils-Olof BodinAlmby IK46:24+3:139:40
5Mats CarlsvärdAlmby IK46:28+3:179:40
6Ingemar ZiljatKristinehamns OK47:50+4:399:57
7Karl-Åke RynoOK Tisaren50:50+7:3910:35
8Christer NälemarkOK Djerf51:26+8:1510:42
9Stefan GunnarssonKristinehamns OK52:07+8:5610:51
10Anders RobertssonAlmby IK52:10+8:5910:52
11Robert LarssonHagaby GoIF Örebro52:38+9:2710:57
12Weine FredrikssonKFUM Örebro OK54:40+11:2911:23
13Per-Åke HullAlmby IK54:46+11:3511:24
14Göran LarssonDegerfors OK56:11+13:0011:42
15Ulf NordzellOK Djerf58:03+14:5212:05
16Peter ÅslundKlubblös58:45+15:3412:14
17Karl-Göran WahlströmAlmby IK59:48+16:3712:27
18Kenneth KarlssonAskersunds OK1:01:41+18:3012:51
19Håkan SvenssonAlmby IK1:07:32+24:2114:04
20Evert JohanssonOK Tisaren1:12:15+29:0415:03

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser