Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Arosträffen, medel

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Arosträffen, medel
Arrangörsorganisation: Västerås SOK
Datum: lördag 28 september 2019

D21

4 270 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Josefine WallenhammarHagaby GoIF Örebro33:027:44
2Sandra Karlsson BierfeldtÄrla IF37:23+4:218:45
3Elisabeth AhlgrenLinköpings OK37:45+4:438:50
4Sofie LandqvistKöping-Kolsva OK38:03+5:018:54
5Maria KleijnSödertälje-Nykvarn OF38:36+5:349:02
6Karin E GustafssonHagaby GoIF Örebro38:40+5:389:03
7Maria JanssonOK Linné39:49+6:479:19
8Dorota SmelikovaSurahammars SOK41:42+8:409:45
9Sandra BurénKöping-Kolsva OK41:51+8:499:48
10Boel SundbergOK Södertörn44:17+11:1510:22
11Ebba WesterbergIF Thor47:54+14:5211:13
12Malin SundqvistTullinge SK47:59+14:5711:14
13Amanda TibellLånghundra IF52:43+19:4112:20
14Eva GustafssonHagaby GoIF Örebro52:48+19:4612:21
Emma ForsbergOK Kåreej godkänd
Elsa EkelinKFUM Örebro OKej start
Louise HildenborgStora Sundby GoIFej start

H21

6 310 m, 36 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Filip DahlgrenHagaby GoIF Örebro35:025:33
2Johan Ek-LarssonSödertälje-Nykvarn OF35:11+0:095:34
3Thomas LandqvistMalungs OK Skogsmårdarna35:29+0:275:37
4Arvid LinderOK Hällen39:41+4:396:17
5Gustaf SundbüeOK Hällen41:16+6:146:32
6Anton KällströmSala OK42:00+6:586:39
7Dan LarssonOK Tisaren43:08+8:066:50
7Ainars LupikisOK Kāpa43:08+8:066:50
9Viktor Hedlöf KanjeRånäs OK43:19+8:176:51
10Jonathan RayOK7743:43+8:416:55
11Simon LundinOK Kolmården44:29+9:277:02
12Fritjof AxelssonFK Göingarna44:48+9:467:05
13Henrik EklundVäxjö OK45:15+10:137:10
14Fredrik JohanssonOK Nackhe45:18+10:167:10
15Johan HagströmerOK Hällen45:26+10:247:12
16Oscar ArmanNyköpings OK46:38+11:367:23
17Lars JonhedKFUM Örebro OK46:47+11:457:24
18Marcus EkKöping-Kolsva OK46:49+11:477:25
19Rasmus MöllerArboga OK49:01+13:597:46
20Niclas LarssonKöping-Kolsva OK50:13+15:117:57
21Niclas SjögrenHaninge SOK51:24+16:228:08
22John GunnarssonSurahammars SOK53:36+18:348:29
23Cristian LarssonKöping-Kolsva OK54:44+19:428:40
24Patrik ThybeckLindebygdens OK56:52+21:509:00
25Aleksandr ManoilovJärfälla OK1:01:08+26:069:41
26Emil LarssonOK Tisaren1:01:44+26:429:47
27Anders PelanderOK Djerf1:02:00+26:589:49
28Daniel ForsströmKöping-Kolsva OK1:02:51+27:499:57
29Martin BygdénSödertälje-Nykvarn OF1:03:20+28:1810:02
30Johan CelanderKöping-Kolsva OK1:06:46+31:4410:34
31Johan HelanderHagaby GoIF Örebro1:10:59+35:5711:14
32Felix LarssonArboga OK1:15:42+40:4011:59
33Adam LiljaOK Enen1:17:20+42:1812:15
34Mark PriorSan Diego Orienteering1:23:16+48:1413:11
35Daniel CarlgrenSala OK1:27:43+52:4113:54
Lars BygdénSödertälje-Nykvarn OFej godkänd
Kent OhlssonSödertälje-Nykvarn OFej start
Erik LindgrenKöping-Kolsva OKej start

D18

3 780 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Malin BierfeldtÄrla IF33:318:52
2Lovisa GustafssonKFUM Örebro OK34:58+1:279:15
3Sofia EdvardssonJärfälla OK38:08+4:3710:05
4Tilda WigforssArboga OK1:06:40+33:0917:38

H18

4 280 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Isak WestringJärfälla OK41:209:39
2Ceasar TengbrandArboga OK41:31+0:119:42
3Joel Aristondo MagnussonOK Tor42:59+1:3910:02
4Filip BäckArboga OK45:34+4:1410:38
5Christopher AnderssonVingåkers OK52:05+10:4512:10
Casper VånsjöArboga OKej start

D16

3 780 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ellen PelanderOK Djerf36:019:31
2Kristina LindgrenVästerås SOK38:14+2:1310:06
3Sofie BodinAlmby IK39:22+3:2110:24
4Jonna LindbladOK Djerf39:28+3:2710:26
5Karin LindgrenKFUM Örebro OK40:35+4:3410:44
6Johanna BergKFUM Örebro OK45:25+9:2412:00
7Rebecka HaslerSurahammars SOK50:28+14:2713:21
8Clara SvenssonSurahammars SOK51:37+15:3613:39
9Frida GustavssonOK Tor52:57+16:5614:00
10Jonna SandbergKöping-Kolsva OK1:05:06+29:0517:13
11Felicia SahlénVästerås SOK1:17:18+41:1720:26
12Hanna HermannVästerås SOK1:21:19+45:1821:30
Tilde JohanssonSurahammars SOKej godkänd
Angelina ÄlvegranVästerås SOKej godkänd
Maja AhlströmVästerås SOKej godkänd

H16

3 930 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Viktor FröbergOK Tor28:307:15
2Sixten SlagbrandVästerås SOK33:21+4:518:29
3Kristoffer KlarinVästerås SOK40:30+12:0010:18
4Maximilian OlofssonVästerås SOK42:53+14:2310:54
5Josiah BergrothVästerås SOK49:10+20:4012:30
6Arvid ErikssonNorbergs OK53:34+25:0413:37
7Eric BäckArboga OK55:23+26:5314:05
William VuorinenOK Torej start
Tobias DahlmarkVästerås SOKej start
Edvin BerggrenOK Hedströmmenej start

D14

3 300 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stina BygdénSödertälje-Nykvarn OF32:379:53
2Julia GustafssonKFUM Örebro OK36:11+3:3410:57
3Amanda BäckArboga OK37:01+4:2411:13
4Julia AnderssonOK Tor40:02+7:2512:07
5Nova SahlénVästerås SOK40:41+8:0412:19
6Elvira BjörnbergVästerås SOK42:04+9:2712:44
7Stella ÄlvegranVästerås SOK51:43+19:0615:40
8Beatrice ÖsterbergSurahammars SOK54:20+21:4316:27
Agnes JohanssonSurahammars SOKej start

H14

3 360 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Arvid JonforsenSurahammars SOK25:187:31
2Viggo HolmbergOK Tylöskog25:46+0:287:40
3Ted NilssonKFUM Örebro OK26:43+1:257:57
4Casper KarlssonOK Tor27:23+2:058:08
5Ludvig HaslerSurahammars SOK29:25+4:078:45
6Edvard PelanderOK Djerf29:56+4:388:54
7Erik PalmVästerås SOK30:02+4:448:56
8Axel ThybeckLindebygdens OK31:25+6:079:21
9Viktor JonhedKFUM Örebro OK32:40+7:229:43
10Nils SkymbergKFUM Örebro OK36:16+10:5810:47
11Carl SandqvistVästerås SOK36:38+11:2010:54
12Elis WiklundVästerås SOK37:55+12:3711:17
13Rasmus HedarOK Tor45:12+19:5413:27
14Dennis LarssonSala OK45:42+20:2413:36
15Jonathan AnderssonVingåkers OK45:59+20:4113:41
16Felix LindOK Tyr52:21+27:0315:34
17Noel Persson-FerreraSkarpnäcks OL54:00+28:4216:04
18Ville SjöblomKöping-Kolsva OK55:56+30:3816:38
Gustav ThenanderVästerås SOKej start
Arvid GunérusSurahammars SOKej start
Vidar NettelmarkSurahammars SOKej start

H14 Kort

2 140 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Arvid FröbergOK Torej start

D12

2 140 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elin PalmVästerås SOK19:229:02
2Lovisa ThybeckLindebygdens OK24:01+4:3911:13
3Frida HerbstVästerås SOK27:27+8:0512:49
4Freja MattilaHallstahammars OK27:58+8:3613:04
5Irma MalmströmVästerås SOK30:13+10:5114:07
6Alicia HermannVästerås SOK30:27+11:0514:13
7Lovisa BjörnbergVästerås SOK30:50+11:2814:24
8Kajsa BergrothVästerås SOK31:01+11:3914:29
9Maria StenbergVästerås SOK38:31+19:0917:59
10Emilie ÖsterbergSurahammars SOK55:56+36:3426:08

H12

2 110 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Oliver ArnessonLindebygdens OK17:468:25
2Ludvig JuhlinVästerås SOK18:09+0:238:36
3Gustav JuhlinVästerås SOK18:20+0:348:41
4Olle OldaeusVästerås SOK21:55+4:0910:23
5David ThapperVästerås SOK22:15+4:2910:32
6Edwin SäkerHagaby GoIF Örebro22:16+4:3010:33
7Leopold OlofssonVästerås SOK22:55+5:0910:51
8Karl StjärnesundVästerås SOK25:54+8:0812:16
9Simon JonhedKFUM Örebro OK31:35+13:4914:58
10Arvid HellbergSundbybergs IK32:00+14:1415:09
11Jerry LarssonSala OK33:31+15:4515:53
12Rasmus EliassonVästerås SOK34:56+17:1016:33
13Oscar NoringVästerås SOK35:58+18:1217:02
14Ture HolmstrandArboga OK40:14+22:2819:04
15Adam LyckeVästerås SOK46:54+29:0822:13
16Erik EldeenVandrarringen56:34+38:4826:48
Rasmus ViertelVästerås SOKej start
Rasmus VånsjöArboga OKej start

D10

1 800 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Moa LindgrenKöping-Kolsva OK15:268:34
2Alva NilssonKFUM Örebro OK16:37+1:119:13
3Hanna ThapperVästerås SOK17:27+2:019:41
4Selma LöfqvistVästerås SOK18:26+3:0010:14
5Freja IvermarkVästerås SOK20:14+4:4811:14
6Josefin SandbergKöping-Kolsva OK23:26+8:0013:01
7Matilda MolundVästerås SOK24:31+9:0513:37
Ingrid ArnessonLindebygdens OKej start
Lin PelanderOK Djerfej start

H10

1 880 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alexander ThulinVästerås SOK17:039:04
2André ÖhlingOK Tor22:42+5:3912:04
3Simon EnarssonKöping-Kolsva OK22:43+5:4012:05
4Jonathan EnarssonKöping-Kolsva OK26:30+9:2714:05
5Rasmus NoringVästerås SOK41:14+24:1121:55
Casper EnarssonKöping-Kolsva OKej start
Måns DahlbergAlmby IKej start

D35

3 930 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Annica SundebyTumba-Mälarhöjden OK1:05:3716:41
2Cristina HedlundVandrarringen1:08:57+3:2017:32
3Malin SundebyCentrum OK1:09:19+3:4217:38

D40

3 780 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Åsa LinnersjöOK Tor35:049:16
2Sofia CarlssonLindebygdens OK40:40+5:3610:45
Malin WiklundAlmby IKej start

H40

4 580 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders FröbergOK Tor37:468:14
2Thomas TörnkvistKöping-Kolsva OK42:30+4:449:16
3Henrik HellgrenNorbergs OK48:52+11:0610:40
4Björn WinnerstamEskilstuna OL59:34+21:4813:00
5Anders SöderstenOK Enen1:03:49+26:0313:56
Erik GohdeDalaportens OLej godkänd

D45

3 320 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Charlotte FlansbjerOK Djerf31:429:32
2Anna-Karin MattssonSkattkärrs SOK33:05+1:239:57
3Tina JunegardTullinge SK35:23+3:4110:39
4Marie ÅsbergOK Hedströmmen37:13+5:3111:12
5Kristin HellbergSundbybergs IK38:46+7:0411:40
6Monica AnderssonVingåkers OK47:40+15:5814:21
7Maria EdvardssonJärfälla OK49:48+18:0615:00
8Helen MagnussonOK Tor53:53+22:1116:13
9Hanna WigforssArboga OK1:00:04+28:2218:05
10Priscilla FerreraSkarpnäcks OL1:10:02+38:2021:05
11Anna GustafssonKFUM Örebro OK1:16:33+44:5123:03

H45

4 280 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars-Erik HaslerSurahammars SOK28:386:41
2Magnus ÖhlingOK Tor30:18+1:407:04
3Ulf JohanssonSurahammars SOK33:54+5:167:55
4Nils EdvardssonJärfälla OK34:13+5:357:59
5Magnus AnderssonSundbybergs IK35:49+7:118:22
6Christoffer NorrmanAttunda OK36:17+7:398:28
7Roland PerssonSkarpnäcks OL36:21+7:438:29
8Mikael AnderssonHagaby GoIF Örebro36:34+7:568:32
9Per HåstlundAlmby IK37:06+8:288:40
10Joakim JanssonSala OK38:35+9:579:00
11Per HolmstrandArboga OK40:30+11:529:27
12Anders GalinSurahammars SOK42:20+13:429:53
13Joakim SandbergKöping-Kolsva OK43:42+15:0410:12
14Mats ThunwallFagersta OK46:00+17:2210:44
15Mats GustafssonKFUM Örebro OK46:13+17:3510:47
16Mickael GöranssonHagaby GoIF Örebro47:25+18:4711:04
17Anders ErikssonKöping-Kolsva OK50:51+22:1311:52
18Robert MikkelsenVandrarringen57:05+28:2713:20 Ladda ner rutt i gpx-format
19Torkel SkogmanSkogsluffarnas OK1:15:58+47:2017:44
Stefan ErikssonSurahammars SOKej start

D50

3 380 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna FolkegårdSträngnäs-Malmby OL29:288:43
2Mia BierfeldtÄrla IF30:53+1:259:08
3Anna-Lena LängheimTullinge SK31:26+1:589:17
4Marie HedarOK Tor31:36+2:089:20
5Susanne SöderholmSträngnäs-Malmby OL33:55+4:2710:02
6Maria HartOK Linné36:28+7:0010:47
7Anna EkSödertälje-Nykvarn OF38:52+9:2411:29
8Kristina ForsOK Grip44:23+14:5513:07
9Carola RayOK7745:52+16:2413:34
10Pernilla EinanKöping-Kolsva OK48:22+18:5414:18
11Anna LundSurahammars SOK55:18+25:5016:21
12Kristina BäckArboga OK1:01:08+31:4018:05
13Maria TibellLånghundra IF1:15:46+46:1822:24
Annika LindbergAttunda OKej start
Carina FolkegårdSala OKej start

H50

4 270 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulrik EnglundTumba-Mälarhöjden OK27:556:32
2Ola JernströmAvesta OK29:47+1:526:58
3Tomas JonssonVandrarringen31:55+4:007:28
4Rob HartOK Linné32:06+4:117:31
5Håkan OlofssonÄrla IF32:30+4:357:36
6Pär EricsonNyköpings OK32:36+4:417:38
7Per LovangVästerbergslagens OL33:00+5:057:43
8Ola BengtssonTäby OK34:00+6:057:57
9Tomas RayOK7734:41+6:468:07
10Henrik OlssonOK Tor36:30+8:358:32
11Per NilssonJärfälla OK38:38+10:439:02
12Patrik SteenOK Enen39:09+11:149:10
13Göran LängheimTullinge SK41:48+13:539:47
14Örjan SäkerHagaby GoIF Örebro41:51+13:569:48
15Peter ForsOK Grip42:12+14:179:52
16Per WintherVästerbergslagens OL42:13+14:189:53
17Rickard JonforsenSurahammars SOK42:19+14:249:54
18Gustaf SameliusVisborgs OK44:47+16:5210:29
19Esa MyllyvainioVallentuna-Össeby OL49:11+21:1611:31
20Jörgen DalénSala OK50:58+23:0311:56
21Johan EngvallSala OK1:01:05+33:1014:18
22Anders GustavssonOK Enen1:06:10+38:1515:29 Ladda ner rutt i gpx-format
Johan LundvallTäby OKej start
Christophe HerlyOK Södertörnej start

D55

3 380 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Camilla AdlertegOK Enen31:199:15
2Elisabet EnmarkGävle OK32:04+0:459:29
3Marie MalmborgSöders-Tyresö34:13+2:5410:07
4Annika LarssonArboga OK36:56+5:3710:55
5Mona BierfeldtÄrla IF37:19+6:0011:02
6Maria SahlinArboga OK39:05+7:4611:33
7Marie LarssonKöping-Kolsva OK39:33+8:1411:42
8Carina JohanssonTumba-Mälarhöjden OK42:08+10:4912:27
9Ann-Louise Notstam HjorthArboga OK56:30+25:1116:42
Elisabeth TollemarkSkogsluffarnas OKej godkänd

H55

3 930 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mats BäckströmOK Enen32:298:15
2Kenneth HermanssonSigtuna OK32:36+0:078:17
3Anders EnmarkGävle OK32:42+0:138:19
4Piero SannicolòTullinge SK32:48+0:198:20
5Mårten KällströmSala OK32:56+0:278:22
6Johan PalmgrenTäby OK34:28+1:598:46
7Patrik AhlgrenTäby OK35:47+3:189:06
8Janne NilssonCentrum OK36:41+4:129:20
9Christer ÖstlundSträngnäs-Malmby OL38:08+5:399:42
10Lars-Olof JanssonOK Linné39:07+6:389:57
11Joakim ErikssonSödertälje-Nykvarn OF39:39+7:1010:05
12Kalle ÖstgrenOK Kåre41:14+8:4510:29
13Arne HäggArboga OK44:38+12:0911:21
14Jan NettelbjerJärfälla OK45:43+13:1411:37
15Mats NordTumba-Mälarhöjden OK49:35+17:0612:36
16Mats BernerssonOK Enen52:32+20:0313:22
17Søren MaarupSträngnäs-Malmby OL52:39+20:1013:23
18Erik BengtssonSala OK1:02:15+29:4615:50
Jonas KarlssonOK Tylöskogej start
Bo GustafssonOK Tylöskogej start

D60

2 670 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena LarssonSala OK27:3710:20
2Elisabeth HedlöfRånäs OK28:31+0:5410:40
3Carina DoyleSundbybergs IK33:49+6:1212:39
4Birgitta GustafssonHagaby GoIF Örebro40:03+12:2615:00
5Inga-Britt PetterssonSala OK42:34+14:5715:56
6Gudrun PerssonHallstahammars OK42:46+15:0916:01
7Kristina HammarfalkÖstersunds OK43:16+15:3916:12
8Eva WareniusAvesta OK49:05+21:2818:22
9Tanja-Birgit SöderströmSala OK53:51+26:1420:10
Åsa SundbergOK Södertörnej godkänd

H60

3 320 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulf BurmanGustavsbergs OK27:358:18
2Anders LöfgrenJärfälla OK27:59+0:248:25
3Göran NilssonSnättringe SK28:01+0:268:26
4Peter LundbergJärfälla OK28:51+1:168:41
5Jörgen KarlssonAttunda OK28:54+1:198:42
6Roland NotstamArboga OK28:59+1:248:43
7Gunnar LangsSkarpnäcks OL30:53+3:189:18
8Andreas HjertsonOK Linné30:55+3:209:18
9Johnny JunegardTullinge SK31:46+4:119:34
10Göran DoyleSundbybergs IK31:52+4:179:35
11Kenneth LarssonKöping-Kolsva OK33:25+5:5010:03
12Mikael SternJärla Orientering33:46+6:1110:10
13Jan-Olof BäckOK Djerf34:01+6:2610:14
14Mats BirkestålKöping-Kolsva OK34:33+6:5810:24
15Gunnar SvanbergJärfälla OK35:52+8:1710:48
16Jan GustafssonHagaby GoIF Örebro36:28+8:5310:59
17Christer HördellSöders-Tyresö36:49+9:1411:05
18Tomas AnderssonOK Tor38:10+10:3511:29
19Sten-Olof MatssonLeksands OK40:02+12:2712:03
20Kenneth PetterssonJärfälla OK41:38+14:0312:32
21Mats KarlssonOK Ödmården46:11+18:3613:54
Ulf MalmborgSkogsluffarnas OKej godkänd
Håkan TrollvadSurahammars SOKej start
Peter SvenssonAvesta OKej start
Pelle HöökKöping-Kolsva OKej start
Sven-Erik LevinTierps SOKej start

D65

2 670 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ann-Britt GöranssonAlmby IK31:4411:53
2Inger OnsbringEskilstuna OL33:41+1:5712:36
3Christina HjertsonOK Linné37:59+6:1514:13
4Monica SvärdOK Klemmingen38:13+6:2914:18
5Anna-Karin JohanssonVandrarringen39:00+7:1614:36
6Mona ForsbergNyköpings OK40:39+8:5515:13
7Ingegerd LusenskySträngnäs-Malmby OL41:38+9:5415:35
8Marianne EinarssonFagersta OK43:03+11:1916:07
9Britt-Marie AnderssonOK Amne45:02+13:1816:51
10Annika NorströmHallstahammars OK45:42+13:5817:06
11Anneli LindqvistGustavsbergs OK51:28+19:4419:16
Kerstin LissEskilstuna OLej godkänd
Britt GunnarssonKristinehamns OKej godkänd
Lena JansonArboga OKej godkänd
Margareta HallménAttunda OKej godkänd

H65

3 380 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Thom SandvikAvesta OK28:198:22
2Nils-Olof BodinAlmby IK29:34+1:158:44
3Roland WareniusAvesta OK30:47+2:289:06
4Gunnar MunkteliusSurahammars SOK34:36+6:1710:14
5Jan JohanssonIF Thor35:06+6:4710:23
6Mats HastadFellingsbro GOIF35:15+6:5610:25
6Göran LarssonSala OK35:15+6:5610:25
8Tommy WesterbergIF Hagen37:57+9:3811:13
9Sven-Inge NylundJärfälla OK38:37+10:1811:25
10Stefan GunnarssonKristinehamns OK39:20+11:0111:38
11Anders HallménAttunda OK40:18+11:5911:55
12Leo JohanssonVandrarringen40:28+12:0911:58
13Lars-Erik HermanssonOK Linné41:16+12:5712:12
14Ingemar GardSöders-Tyresö42:41+14:2212:37
15Ola LindholmKöping-Kolsva OK46:25+18:0613:43
16Stig AnderssonOK Linné47:37+19:1814:05
17Ingvar AnderssonOK Amne47:42+19:2314:06
17Per ÖhlundGustavsbergs OK47:42+19:2314:06
19Matts BjörkeSöders-Tyresö48:27+20:0814:20
20Tommy LjungkvistÄrla IF1:00:59+32:4018:02
21Anders GunnarssonSurahammars SOK1:07:30+39:1119:58
Anders WaldemarssonKöping-Kolsva OKej start
Mats LiljaOK Enenej start

D70

2 460 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Christina WestmanHudiksvalls OK31:4812:55
2Anne LundmarkJärfälla OK33:15+1:2713:30
3Inga JohanssonNyköpings OK33:35+1:4713:39
4Karin DelinAlfta-Ösa OK34:29+2:4114:01
5Lena HedmanHallstahammars OK34:33+2:4514:02
6Ulla LindellOK Hällen35:42+3:5414:30
7Sonja JedarÅkers IF36:06+4:1814:40
8Barbro MöllbergArboga OK37:54+6:0615:24
9Anna BlomgrenTullinge SK49:02+17:1419:55
10Elke WilkeTierps SOK49:21+17:3320:03
11Birgit LönnVandrarringen50:12+18:2420:24
12Ylva NilssonVallentuna-Össeby OL53:50+22:0221:53
Birgitta NylundJärfälla OKej godkänd
Marianne SellgrenSigtuna OKej godkänd
Ann-Marie HolmströmGustavsbergs OKej start

H70

2 710 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kenneth JohanssonEskilstuna OL23:248:38
2Alf LindbergKöping-Kolsva OK27:00+3:369:57
3Per-Erik WåhlbergOK Linné29:35+6:1110:54
4Lars StrinnholmÖstersunds OK29:49+6:2511:00
5Anders SellgrenSigtuna OK30:38+7:1411:18
6Göran ForsbergNyköpings OK31:05+7:4111:28
7Göran LarboAttunda OK31:47+8:2311:43
8Sten ErikssonSträngnäs-Malmby OL32:42+9:1812:03
9Gunnar EnbergMålilla OK34:18+10:5412:39
10Håkan SöderqvistArboga OK36:05+12:4113:18
11Jan-Olof WåhlbergIBM Club Sweden36:27+13:0313:27
12Göran SvärdOK Klemmingen37:27+14:0313:49
13Torsten PetterssonLånghundra IF37:37+14:1313:52
14John ÖstlundSundbybergs IK38:15+14:5114:06
15Ulf BackVandrarringen39:32+16:0814:35
16Leif NordinAttunda OK41:21+17:5715:15
17Nils-Erik HjelmerVandrarringen42:26+19:0215:39
18Åke HöglundTimrå SOK42:34+19:1015:42
Christer ElfsbergKristinehamns OKej godkänd
Rolf KarlssonOK Hällenej start
Greger WedinSödertälje-Nykvarn OFej start

D75

2 200 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Helen AndertoftMarkaryds FK28:1512:50
2Anita JohanssonOK Tor32:08+3:5314:36
3Eva KjellmanVandrarringen35:59+7:4416:21
Inger LundSala OKej start
Lisbeth EurénAvesta OKej start
Inger OlssonSala OKej start

H75

2 670 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulf SvedestamEskilstuna OL31:5011:55
2Rolf SkoglundSödertälje-Nykvarn OF32:47+0:5712:16
3Ragnar ErikssonOK Hedströmmen33:40+1:5012:36
4Stig IsraelssonOK Tylöskog34:34+2:4412:56
5Stig TörnkvistKöping-Kolsva OK36:43+4:5313:45
6Lars JohanssonOK Tor41:25+9:3515:30
7Jerry HolmEskilstuna OL43:05+11:1516:08
8Rolf LöfqvistSöders-Tyresö43:12+11:2216:10
9Staffan GanteliusVallentuna-Össeby OL44:56+13:0616:49
10Ove JohanssonOK Järnbärarna53:18+21:2819:57
11Bertil HolmgrenGävle OK54:04+22:1420:14
12Sören JohanssonSala OK56:44+24:5421:14
13Hans NybergGävle OK58:20+26:3021:50
14Anders JohanssonNyköpings OK1:14:07+42:1727:45
15Kurt BoströmOK Linné1:23:34+51:4431:17
Arne KarlssonOK Torej start

H80

2 200 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sune LindellOK Hällen29:1313:16
2Alf LundkvistOK Tor31:17+2:0414:13
3Bjarne ErlandssonHammarby IF OF31:48+2:3514:27
4Stig JaremalmVallentuna-Össeby OL31:49+2:3614:27
5Sten BergstrandSkogsluffarnas OK36:35+7:2216:37
6Stig LindskogVisborgs OK36:36+7:2316:38
7Sune AhlinKöping-Kolsva OK36:47+7:3416:43
8Lars KjellmanVandrarringen37:12+7:5916:54
9Karl Henrik LovangIF Thor37:44+8:3117:09
10Lars-Erik LindellVäsby OK39:20+10:0717:52
11Arne ÅhmanTumba-Mälarhöjden OK54:08+24:5524:36

Inskolning

1 960 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Måns AnderssonVästerås SOKfullföljt
Jack EnarssonKöping-Kolsva OKfullföljt

U1

1 960 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Viktor HellbergSundbybergs IK14:357:26
2Lukas IsakssonVästerås SOK21:18+6:4310:52
3Selma ElghKöping-Kolsva OK22:29+7:5411:28
4Joel NyveOK Enen25:11+10:3612:50
5Elin IvermarkVästerås SOK29:36+15:0115:06
Elis LarssonAlmby IKej start

U2

1 800 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Klara JuhlinVästerås SOK15:468:45
2Olle WidegrenIF Thor15:50+0:048:47
3Felix HerbstVästerås SOK17:07+1:219:30
4Filippa OttoforsOK Kåre21:01+5:1511:40
5Albin SvenssonSurahammars SOK29:50+14:0416:34
6Tova HolmstrandArboga OK30:38+14:5217:01
7Rebecca WisekronaKöping-Kolsva OK32:13+16:2717:53

Öppen 1

1 880 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sven-Åke AndertoftMarkaryds FK53:0828:15
Helena EnarssonKöping-Kolsva OKej start

Öppen 3

2 140 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Annica AhlgrenTäby OK31:1314:35
2Karin JanssonSala OK45:40+14:2721:20
3Görel SvedestamEskilstuna OL46:42+15:2921:49
4Shanti SöderströmSala OK52:42+21:2924:37
5Katrin HolmstrandArboga OK56:06+24:5326:12
6Emelie EngvallSala OK1:03:24+32:1129:37
7Enar MartinssonKlubblös1:54:17+1:23:0453:24

Öppen 5

3 300 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hugo ZetterbergVästerås SOK32:439:54
2Pernilla KlemetsKöping-Kolsva OK42:49+10:0612:58
3Disa SvenssonVästerås SOK44:56+12:1313:36
4Sara Eldeen BermingVandrarringen45:17+12:3413:43
5Jennie ÖsterbergSurahammars SOK45:30+12:4713:47
6Ludvig KransholmKFUM Örebro OK46:06+13:2313:58
7Helena EkmanOK Tor47:16+14:3314:19
8Daniel FogelmarkOK Södertörn47:34+14:5114:24
9Ann-Sofi SandvikAvesta OK48:39+15:5614:44
10Hans SchifferleOLV ZUG54:19+21:3616:27
11Matthias GransholmKFUM Örebro OK55:37+22:5416:51
12Robert MolundKlubblös59:26+26:4318:00
13Lillvor NordströmKFUM Örebro OK1:01:06+28:2318:30
14Rebecca WestringJärfälla OK1:02:20+29:3718:53
15Oscar SundbergKlubblös1:03:27+30:4419:13
16Viktor AnderssonKlubblös1:03:31+30:4819:14
17Sara SvenssonSurahammars SOK1:03:59+31:1619:23
18Elin LindqvistTrosabygdens OK1:10:52+38:0921:28
19Fredrik WretmanVandrarringen1:12:56+40:1322:06
20Per ArnessonSkarpnäcks OL1:14:42+41:5922:38
21Sofia LiljekransSurahammars SOK1:30:29+57:4627:25
Cecilia HolmbergOK Tylöskogej godkänd
Cristina MataKlubblösej godkänd
Robin BergrothVästerås SOKej godkänd
Karin GunnarssonSurahammars SOKej godkänd

Öppen 7

3 940 m, 43 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Magnus AnderssonVästerås SOK31:508:04
2Oskar Ek-LarssonKlubblös32:10+0:208:09
3Malin WelénKöping-Kolsva OK32:53+1:038:20
4Ville FontellOK Enen33:12+1:228:25
5Urban LarssonSödertälje-Nykvarn OF33:15+1:258:26
6Jan-Åke Stolt KarlssonOK Milan35:41+3:519:03
7Tobias IsraelssonOK Tylöskog36:57+5:079:22
8Mikael AnderssonOK Tor37:20+5:309:28
9Benneth SundqvistKöping-Kolsva OK38:14+6:249:42
10Anders OttoforsOK Kåre38:20+6:309:43
11Axel SjöbergOK Hammaren40:17+8:2710:13
12Anna-Lena AnderssonVästerbergslagens OL40:19+8:2910:13
13Per LjungCentrum OK41:40+9:5010:34
14Hans AnderssonVästerbergslagens OL42:12+10:2210:42
15Helena WidegrenIF Thor42:13+10:2310:42
16Johan OhlströmIF Thor42:22+10:3210:45
17Fredrik ArnessonLindebygdens OK42:25+10:3510:45
18Mats LandquistKöping-Kolsva OK44:14+12:2411:13
19Fredrik PerssonKlubblös48:02+16:1212:11
20Carina SundbüeSträngnäs-Malmby OL49:33+17:4312:34
21Jesper AnderssonVingåkers OK51:28+19:3813:03
22Lottie LindOK Tyr51:46+19:5613:08
23Elias Jeb BergrothVästerås SOK52:06+20:1613:13
24Tony HolmbergOK Tylöskog52:50+21:0013:24
25Peter KraftSala OK53:18+21:2813:31
26Frida JonforsenSurahammars SOK55:53+24:0314:11
27Jan GustavssonOK Tor56:12+24:2214:15
28Gabriella WennblomHagaby GoIF Örebro56:45+24:5514:24
29Alexander GarinSträngnäs-Malmby OL57:29+25:3914:35
30Per-Ingvar AdamssonTrosabygdens OK1:01:43+29:5315:39
31David SöderströmSala OK1:04:19+32:2916:19
32Malin KlaseniusKFUM Örebro OK1:05:10+33:2016:32
33Cecilia ErikssonNorbergs OK1:06:26+34:3616:51
34Anna NorrbomSala OK1:06:29+34:3916:52
35Audrey FoleySigtuna OK1:06:39+34:4916:54
36Birgitta PetersenOK Enen1:07:24+35:3417:06
37Peter ÖsterbergSurahammars SOK1:07:44+35:5417:11
38Kenneth AlnessLånghundra IF1:14:59+43:0919:01
39Ingela AlnessLånghundra IF1:18:30+46:4019:55
40Fredrik BackmanOK Tranan1:20:04+48:1420:19
41Ove EkKöping-Kolsva OK1:22:11+50:2120:51
42Torbjörn JohanssonOK Södertörn1:27:32+55:4222:12
Erika HolmbergOK Tylöskogej godkänd
Carina GunérusSurahammars SOKej start

Öppen 10

5 830 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Markus LarssonHestra IF38:466:38
2Christian FoleySigtuna OK40:56+2:107:01
3Olov GohdeDalaportens OL54:11+15:259:17
4Mikael LindOK Tyr56:23+17:379:40
5Johanna NordströmKFUM Örebro OK1:02:08+23:2210:39
6Mats-Åke IsakssonVästerås SOK1:11:20+32:3412:14
7Magnus SneitzJärfälla OK1:14:10+35:2412:43
Marco AntonioKlubblösej godkänd
Michael WennblomHagaby GoIF Örebroej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser