Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Hökensåsracet, sprint

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Hökensåsracet, sprint
Arrangörsorganisation: OK Gränsen
Datum: söndag 19 augusti 2018

D21

2 500 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Pernilla OlssonSkåneslättens OL15:146:05
2Emma KindbomIF Hagen15:55+0:416:22
3Moa SvenssonNässjö OK16:01+0:476:24
4Alice AxelssonIK Hakarpspojkarna16:02+0:486:24
5Maria SahlénIF Hagen16:11+0:576:28
6Moa SkoogFalköpings AIK OK17:03+1:496:49
7Annika WesthMullsjö SOK17:05+1:516:50
8Nina AhlénIF Hagen17:09+1:556:51
9Emelie SvalinVänersborgs SK17:13+1:596:53
10Katarina ÖstbergBredaryds SOK18:23+3:097:21

H21

2 900 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Albin AxelssonIK Hakarpspojkarna14:335:01
2Tommy StenkvistRyda SK18:01+3:286:12
3Ludvig DanforsMullsjö SOK18:20+3:476:19
4Viggo WulffOK Gränsen21:52+7:197:32

D20

2 400 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elin LoodIK Gandvik27:0111:15

D18

2 400 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sofia JanssonHjobygdens OK21:308:57

D16

2 000 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elsa SonessonFalköpings AIK OK12:156:07
2Malin KindbomIF Hagen14:49+2:347:24
3Mira EnellJönköpings OK17:03+4:488:31
4Bella PalmqvistIFK Sävsjö17:23+5:088:41

H16

2 200 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Albin HjellströmIK Hakarpspojkarna13:206:03
2Adam SkoglundUlricehamns OK14:12+0:526:27
3Philip VibergRyda SK14:19+0:596:30
4Linus BägebyOK Vivill15:50+2:307:11
5Albin GenbergUlricehamns OK17:03+3:437:45
6Linus AhlénIF Hagen18:01+4:418:11
7Rasmus JohanssonOK Stigen20:56+7:369:30

D14

1 800 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elin AxelssonMullsjö SOK12:056:42
2Julia WesthMullsjö SOK12:16+0:116:48
3Tilda HagelbergEksjö SOK13:09+1:047:18
4Smilla LennartssonNässjö OK13:21+1:167:25
5Vega EnellJönköpings OK13:37+1:327:33
6Emelie BägebyOK Vivill15:21+3:168:31
Maja NordinUlricehamns OKej start

H14

1 800 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erik GullbrandIF Hagen10:145:41
2Simon WesthMullsjö SOK10:19+0:055:43
3Alfred HallqvistUlricehamns OK10:45+0:315:58
4Liam HogedalVänersborgs SK10:55+0:416:03
5Albin SamuelssonOK Vivill11:07+0:536:10
6Isak SkoglundUlricehamns OK11:15+1:016:15
7Kasper VemdalMullsjö SOK11:17+1:036:16
8Petter RybergMariestads FK12:04+1:506:42
9Alvin RösehagVänersborgs SK12:18+2:046:50
Wilhelm VictorzonMullsjö SOKej godkänd

D12

1 700 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Irma WesthMullsjö SOK8:515:12
2Linnéa EdvardssonEksjö SOK9:47+0:565:45
3Alva HagelbergEksjö SOK10:57+2:066:26
4Tilda SundkvistOK Gränsen11:17+2:266:38
5Moa VemdalMullsjö SOK11:46+2:556:55
6Emma AhlénIF Hagen12:33+3:427:22
7Wilma ErikssonNässjö OK13:16+4:257:48

H12

1 700 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hjalmar IngelsboOK Tranan8:545:14
2Hugo TofténSOK Träff10:15+1:216:01
3Adam SamuelssonFalköpings AIK OK11:38+2:446:50
4Elliott RehnGränna-Bygdens OK11:46+2:526:55
5Olle NordinUlricehamns OK23:01+14:0713:32
Axel VibergRyda SKej godkänd

D10

1 300 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Evelina LindgrenLidköpings VSK7:546:04
2Siri RehnGränna-Bygdens OK9:17+1:237:08
3Ida TofténSOK Träff10:06+2:127:46

H10

1 300 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gabriel HogedalVänersborgs SK6:385:06
2Hannes HolmbergOK Gränsen7:29+0:515:45
3Carl SjögrenTidaholm SOK Sisu7:49+1:116:00
4Hampus SahlénIF Hagen8:01+1:236:10
5Tage MöllerströmJönköpings OK8:40+2:026:40
6Anton KarlssonUlricehamns OK8:41+2:036:40
7Vilmer HagelbergEksjö SOK9:05+2:276:59
8Hugo SamuelssonFalköpings AIK OK9:08+2:307:01
9Linus HolmbergOK Gränsen9:52+3:147:35
10Jonatan SahlénIF Hagen11:17+4:398:40
11Calle DahlsonOK Gränsen12:13+5:359:23

D40

2 200 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elisabeth HagelbergEksjö SOK16:317:30
2Hanna SamuelssonFalköpings AIK OK21:57+5:269:58

H40

2 500 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Magnus FranssonSOK Aneby15:296:11
2Patrick EricsonMullsjö SOK15:43+0:146:17
3Mattias RehnGränna-Bygdens OK16:03+0:346:25
4Niklas SahlénIF Hagen18:21+2:527:20
5Anders FranzénLidköpings VSK18:25+2:567:22
6Linus VictorzonMullsjö SOK23:08+7:399:15
Tobias MöllerströmJönköpings OKej godkänd

D45

2 000 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Angelica BrandqvistTibro OK15:067:33
2Camilla HolmqvistOK Stigen15:36+0:307:48
3Ann BägebyOK Vivill16:36+1:308:18
4Ulrika RibbholmOK Njudung17:35+2:298:47
5Kajsa NordinUlricehamns OK19:16+4:109:38
6Monika HjellströmGränna-Bygdens OK22:29+7:2311:14
Åsa CarlströmIK Hakarpspojkarnaej start

H45

2 500 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Stefan NordinUlricehamns OK17:036:49
2Anders KindbomIF Hagen17:39+0:367:03
3Jan SamuelssonFalköpings AIK OK18:05+1:027:14
4Pär-Magnus BjurekTibro OK18:21+1:187:20
5Greger AhlénIF Hagen18:54+1:517:33
6Stefan ClaessonOK Stigen21:11+4:088:28

D50

2 000 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Judith HoferOLG Thun14:517:25
2Suzy LarssonOK Skogshjortarna16:08+1:178:04
3Ann-Kristin JanssonHjobygdens OK16:36+1:458:18
4Anna SandströmMullsjö SOK16:47+1:568:23
5Caroline LiljebjörnNybro OK18:32+3:419:16
Kristina Höök PatrikssonOK Klyftamoej start

H50

2 400 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erik HelanderOK Roxen15:046:16
2Magnus SvenssonNässjö OK15:07+0:036:17
3Jens LindströmTibro OK16:01+0:576:40
4Stefan KarlssonTidaholm SOK Sisu16:19+1:156:47
5Nils GustavssonLidköpings VSK16:37+1:336:55
6Philip HjellströmGränna-Bygdens OK16:48+1:447:00
7Lars HagelbergEksjö SOK17:13+2:097:10
8Kjell EinarssonOK Skogshjortarna18:06+3:027:32
9Niclas SjögrenOK Stigen18:20+3:167:38
10Ola AllvinIK Hakarpspojkarna18:37+3:337:45

D55

2 000 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maria SkogsbergMariestads FK14:267:13
2Nina BejbomUddevalla OK16:01+1:358:00
3Ingrid SchmiterlöwHjobygdens OK16:05+1:398:02
4Lena ArnoldssonMullsjö SOK16:10+1:448:05
5Annette Falck LarssonVänersborgs SK16:18+1:528:09
6Lena RunessonOK Vivill16:33+2:078:16
7Monica HenrikssonEksjö SOK16:54+2:288:27
8Lotta StigsdotterIF Hagen17:29+3:038:44
9Ann NyströmIF Hagen17:49+3:238:54
10Maria Wallin JohanssonOK Skogshjortarna27:10+12:4413:35

H55

2 200 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jonas BornetunSkillingaryds FK14:456:42
2Arto BlomdahlIK Hakarpspojkarna15:35+0:507:04
3Nils-Olof LarssonVänersborgs SK16:03+1:187:17

D60

1 600 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Monica MartinssonOK Tranan14:259:00
2Marite ÅkerströmSOK Träff16:29+2:0410:18
3Ulla RagnarssonMarkbygdens OK17:32+3:0710:57
4Maria AnderssonBredaryds SOK20:28+6:0312:47
Inger WesterbergIF Hagenej godkänd

H60

2 000 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Arne KlintbergEksjö SOK12:566:28
2Lars RunessonOK Vivill15:06+2:107:33
3Bengt-Åke JanssonFrämmestads IK15:52+2:567:56

D65

1 600 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gunilla HogedalVänersborgs SK16:0110:00
2Marion HallstenUddevalla OK19:59+3:5812:29
3Majvie AnnegårdSOK Viljan24:07+8:0615:04
4Inger LindblomOK Orinto28:55+12:5418:04

H65

2 000 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Göran SvensonSOK Viljan13:576:58
2Gunnar BejbomUddevalla OK15:17+1:207:38
3Lars HogedalVänersborgs SK16:23+2:268:11
4Hans SvensonSOK Viljan17:38+3:418:49
5Kjell MartinssonOK Tranan19:45+5:489:52
6Håkan AnderssonMarkbygdens OK19:52+5:559:56
7Björn PetterssonUlricehamns OK20:51+6:5410:25
8Sven-Olof FranssonSOK Aneby24:14+10:1712:07
Lennart GustafssonJönköpings OKej start

D70

1 600 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lisbeth KarlssonVaggeryds SOK15:319:41
2Kajsa TofténHjobygdens OK16:04+0:3310:02
3Margareta LarssonOK Njudung16:43+1:1210:26
4Berith IvehagFrämmestads IK19:41+4:1012:18
5Kristina JohanssonVänersborgs SK24:13+8:4215:08
Bibbi AppelgrenMariestads FKej godkänd
Barbro BörjessonOK Skogshjortarnaej godkänd
Kristina JohanssonMullsjö SOKej start

H70

1 600 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Olle AdolfssonLerums SOK11:157:01
2Roger DanielssonLinköpings OK11:52+0:377:25
3Hans-Gösta BernhardMariestads FK12:43+1:287:56
4Ingemar LindblomOK Orinto12:58+1:438:06
5Stefan G LarssonOK Njudung13:36+2:218:30
6Kalle JohanssonOK Skogshjortarna13:59+2:448:44
7Sven-Olof PetterssonMullsjö SOK14:04+2:498:47
8Bo TuressonIFK Sävsjö14:09+2:548:50
9Per-Arne JohanssonVänersborgs SK14:34+3:199:06
10Rune SandbergUddevalla OK14:55+3:409:19
11Gunnar AnderssonIK Vista15:08+3:539:27
12Lars-Åke SjökvistVärend GN OL15:24+4:099:37
13Lars WürsigJönköpings OK16:04+4:4910:02
14Karl-Evert AnnegårdSOK Viljan17:05+5:5010:40
15Ronny RagnarssonMarkbygdens OK17:09+5:5410:43
16Lars-Olof GustafssonOK Klyftamo17:51+6:3611:09
17Karl BergstrandHjobygdens OK18:06+6:5111:18
18Rolf GabrielssonFalköpings AIK OK18:35+7:2011:36
Stellan AhnströmForserums SOKej start

D75

1 600 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ulla HöökOK Klyftamo16:0510:03
2Anna-Cajsa ErikssonJönköpings OK16:28+0:2310:17
3Ann-Marie BirgerssonForserums SOK17:49+1:4411:08
4Ann-Catrine AhlströmHjobygdens OK18:14+2:0911:23
5Anne-Catrine PerssonMariestads FK19:17+3:1212:03
6Lisbeth JohanssonOK Skogshjortarna21:27+5:2213:24

H75

1 600 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kenneth IvehagFrämmestads IK12:447:57
2Åke GatelidOK Skogshjortarna14:25+1:419:00
3Lars JohanssonOK Skogshjortarna15:31+2:479:41
4Arne SvenssonOK Njudung17:34+4:5010:58
5Lars FranssonBottnaryds IF17:49+5:0511:08
6Gunnar BrystHjobygdens OK18:23+5:3911:29
Torgny GrönlundLidköpings VSKej godkänd
Bengt AnderssonTidaholm SOK Sisuej start

H80

1 600 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Torild BornetunSkillingaryds FK15:549:56
2Kjell PerssonMariestads FK19:23+3:2912:06
3Mats BirgerssonForserums SOK20:32+4:3812:50

Inskolning

1 000 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Klara AnderssonFalköpings AIK OKfullföljt
Elin HindsenSundbybergs IKfullföljt
Emil MilevTidaholm SOK Sisufullföljt
Edit RingbergBredaryds SOKfullföljt
Valdemar SjöbergOK Gränsenfullföljt
Algot WelinOK Skogshjortarnafullföljt

U1

1 000 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Alfred MartinssonJönköpings OK7:047:04
2Bo MöllerströmJönköpings OK8:20+1:168:20
3Oskar AnderssonFalköpings AIK OK8:28+1:248:28
4Oskar BerggrenIFK Sävsjö8:53+1:498:53
5Tilda JuvénOK Gränsen9:35+2:319:35
6Emil JuvénOK Gränsen11:27+4:2311:27
7Viktor KarlssonOK Gränsen12:15+5:1112:15

U2

1 300 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gustaf IngelsboOK Tranan8:386:38
2Astrid LindgrenLidköpings VSK12:57+4:199:57

Öppen motion 3

1 700 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna HögbergOK Tranan11:336:47
2Linnea EkmarkHjobygdens OK15:09+3:368:54
3Arek MilevaTidaholm SOK Sisu20:11+8:3811:52
4Angelica FlorinTenhults SOK21:15+9:4212:30
5Britt-Marie EkbergOK Orinto21:21+9:4812:33
6Ulf PalmqvistIFK Sävsjö24:23+12:5014:20
7Harald HåkanssonOK Gränsen27:56+16:2316:25

Öppen motion 5

1 800 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Rasmus ErikssonNässjö OK11:366:26
2Rikard AnderssonFalköpings AIK OK13:42+2:067:36
3Lars EkmarkHjobygdens OK14:20+2:447:57
4Anna GöranssonIFK Sävsjö15:15+3:398:28
5Åsa Flink-SvenssonNässjö OK15:39+4:038:41
6Kiril MilevTidaholm SOK Sisu16:06+4:308:56
7Ida FranzénLidköpings VSK16:21+4:459:05
8Erika KlarTidaholm SOK Sisu17:09+5:339:31
9Andreas FlorinTenhults SOK17:15+5:399:35
10Sofia WelinKlubblös18:51+7:1510:28
11Lisa KlarTidaholm SOK Sisu19:18+7:4210:43
12Lena JohanssonIFK Sävsjö20:41+9:0511:29
13Monica WelinOK Skogshjortarna22:05+10:2912:16
14Eva-Karin PetterssonMullsjö SOK22:17+10:4112:22
15Linn NedergårdKlubblös28:26+16:5015:47
16Magnus WalfridssonKlubblös28:27+16:5115:48
Peter RingbergBredaryds SOKdiskvalificerad
Alma GullbrandIF Hagendiskvalificerad
Åsa HindsenSundbybergs IKej godkänd

Öppen motion 7

2 200 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Andreas ÅkerströmSOK Träff14:326:36
2Christer MannfolkUlricehamns OK15:36+1:047:05
3Johan SandströmMullsjö SOK15:46+1:147:10
4Sara LindgrenLidköpings VSK19:38+5:068:55
5Clara MannfolkUlricehamns OK20:48+6:169:27
6Mikael JohanssonJönköpings OK21:22+6:509:42
7Kurt EkbergOK Orinto23:04+8:3210:29
8Joke Molenaar-de JongHOC '9325:12+10:4011:27
9Bert MoleneaarHOC '9333:53+19:2115:24
10Stig WallermanBorås GIF35:26+20:5416:06
Hanna Pansell EdvardssonEksjö SOKej start

Öppen motion 9

2 900 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Daniel Ryda SK18:496:29
2Lena ReisenIF Hagen20:11+1:226:57
3Per KlarTidaholm SOK Sisu21:54+3:057:33
4Marina JohanssonOK Njudung22:00+3:117:35
5Filippa AnderssonLidköpings VSK24:33+5:448:27
6Frida KjellmanLidköpings VSK25:34+6:458:48
7Conny SimonssonGränna-Bygdens OK30:05+11:1610:22
8Victoria LindénGränna-Bygdens OK30:14+11:2510:25

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser