Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Hökensåsracet, sprint

TävlingsinformationVisa resultatlista per klassPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Hökensåsracet, sprint
Arrangörsorganisation: OK Gränsen
Datum: söndag 19 augusti 2018

Borås GIF

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
10Stig WallermanÖppen motion 7 (10)35:26+20:5416:06

Bottnaryds IF

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
5Lars FranssonH75 (7)17:49+5:0511:08

Bredaryds SOK

4 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
4Maria AnderssonD60 (5)20:28+6:0312:47
10Katarina ÖstbergD21 (10)18:23+3:097:21
Edit RingbergInskolning (6)fullföljt
Peter RingbergÖppen motion 5 (19)diskvalificerad

Eksjö SOK

8 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Elisabeth HagelbergD40 (2)16:317:30
1Arne KlintbergH60 (3)12:566:28
2Linnéa EdvardssonD12 (7)9:47+0:565:45
3Alva HagelbergD12 (7)10:57+2:066:26
3Tilda HagelbergD14 (6)13:09+1:047:18
7Vilmer HagelbergH10 (11)9:05+2:276:59
7Lars HagelbergH50 (10)17:13+2:097:10
7Monica HenrikssonD55 (10)16:54+2:288:27
Hanna Pansell EdvardssonÖppen motion 7 (10)ej start

Falköpings AIK OK

10 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Elsa SonessonD16 (4)12:156:07
2Rikard AnderssonÖppen motion 5 (19)13:42+2:067:36
2Hanna SamuelssonD40 (2)21:57+5:269:58
3Oskar AnderssonU1 (7)8:28+1:248:28
3Jan SamuelssonH45 (6)18:05+1:027:14
3Adam SamuelssonH12 (6)11:38+2:446:50
6Moa SkoogD21 (10)17:03+1:496:49
8Hugo SamuelssonH10 (11)9:08+2:307:01
18Rolf GabrielssonH70 (18)18:35+7:2011:36
Klara AnderssonInskolning (6)fullföljt

Forserums SOK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
3Mats BirgerssonH80 (3)20:32+4:3812:50
3Ann-Marie BirgerssonD75 (6)17:49+1:4411:08
Stellan AhnströmH70 (18)ej start

Främmestads IK

3 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Kenneth IvehagH75 (7)12:447:57
3Bengt-Åke JanssonH60 (3)15:52+2:567:56
4Berith IvehagD70 (7)19:41+4:1012:18

Gränna-Bygdens OK

7 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Siri RehnD10 (3)9:17+1:237:08
3Mattias RehnH40 (7)16:03+0:346:25
4Elliott RehnH12 (6)11:46+2:526:55
6Monika HjellströmD45 (6)22:29+7:2311:14
6Philip HjellströmH50 (10)16:48+1:447:00
7Conny SimonssonÖppen motion 9 (8)30:05+11:1610:22
8Victoria LindénÖppen motion 9 (8)30:14+11:2510:25

Hjobygdens OK

9 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Sofia JanssonD18 (1)21:308:57
2Linnea EkmarkÖppen motion 3 (7)15:09+3:368:54
2Kajsa TofténD70 (7)16:04+0:3310:02
3Lars EkmarkÖppen motion 5 (19)14:20+2:447:57
3Ann-Kristin JanssonD50 (5)16:36+1:458:18
3Ingrid SchmiterlöwD55 (10)16:05+1:398:02
4Ann-Catrine AhlströmD75 (6)18:14+2:0911:23
6Gunnar BrystH75 (7)18:23+5:3911:29
17Karl BergstrandH70 (18)18:06+6:5111:18

HOC '93

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
8Joke Molenaar-de JongÖppen motion 7 (10)25:12+10:4011:27
9Bert MoleneaarÖppen motion 7 (10)33:53+19:2115:24

IF Hagen

17 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Erik GullbrandH14 (10)10:145:41
2Lena ReisenÖppen motion 9 (8)20:11+1:226:57
2Anders KindbomH45 (6)17:39+0:367:03
2Malin KindbomD16 (4)14:49+2:347:24
2Emma KindbomD21 (10)15:55+0:416:22
4Hampus SahlénH10 (11)8:01+1:236:10
4Niklas SahlénH40 (7)18:21+2:527:20
5Greger AhlénH45 (6)18:54+1:517:33
5Maria SahlénD21 (10)16:11+0:576:28
6Emma AhlénD12 (7)12:33+3:427:22
6Linus AhlénH16 (7)18:01+4:418:11
8Nina AhlénD21 (10)17:09+1:556:51
8Lotta StigsdotterD55 (10)17:29+3:038:44
9Ann NyströmD55 (10)17:49+3:238:54
10Jonatan SahlénH10 (11)11:17+4:398:40
Alma GullbrandÖppen motion 5 (19)diskvalificerad
Inger WesterbergD60 (5)ej godkänd

IFK Sävsjö

6 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
4Oskar BerggrenU1 (7)8:53+1:498:53
4Anna GöranssonÖppen motion 5 (19)15:15+3:398:28
4Bella PalmqvistD16 (4)17:23+5:088:41
6Ulf PalmqvistÖppen motion 3 (7)24:23+12:5014:20
8Bo TuressonH70 (18)14:09+2:548:50
12Lena JohanssonÖppen motion 5 (19)20:41+9:0511:29

IK Gandvik

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Elin LoodD20 (1)27:0111:15

IK Hakarpspojkarna

5 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Albin HjellströmH16 (7)13:206:03
1Albin AxelssonH21 (4)14:335:01
2Arto BlomdahlH55 (3)15:35+0:507:04
4Alice AxelssonD21 (10)16:02+0:486:24
10Ola AllvinH50 (10)18:37+3:337:45
Åsa CarlströmD45 (6)ej start

IK Vista

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
11Gunnar AnderssonH70 (18)15:08+3:539:27

Jönköpings OK

9 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Alfred MartinssonU1 (7)7:047:04
2Bo MöllerströmU1 (7)8:20+1:168:20
2Anna-Cajsa ErikssonD75 (6)16:28+0:2310:17
3Mira EnellD16 (4)17:03+4:488:31
5Tage MöllerströmH10 (11)8:40+2:026:40
5Vega EnellD14 (6)13:37+1:327:33
6Mikael JohanssonÖppen motion 7 (10)21:22+6:509:42
13Lars WürsigH70 (18)16:04+4:4910:02
Tobias MöllerströmH40 (7)ej godkänd
Lennart GustafssonH65 (8)ej start

Klubblös

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
10Sofia WelinÖppen motion 5 (19)18:51+7:1510:28

Klubblös

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
15Linn NedergårdÖppen motion 5 (19)28:26+16:5015:47

Klubblös

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
16Magnus WalfridssonÖppen motion 5 (19)28:27+16:5115:48

Lerums SOK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Olle AdolfssonH70 (18)11:157:01

Lidköpings VSK

9 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Evelina LindgrenD10 (3)7:546:04
2Astrid LindgrenU2 (2)12:57+4:199:57
4Sara LindgrenÖppen motion 7 (10)19:38+5:068:55
5Filippa AnderssonÖppen motion 9 (8)24:33+5:448:27
5Nils GustavssonH50 (10)16:37+1:336:55
5Anders FranzénH40 (7)18:25+2:567:22
6Frida KjellmanÖppen motion 9 (8)25:34+6:458:48
7Ida FranzénÖppen motion 5 (19)16:21+4:459:05
Torgny GrönlundH75 (7)ej godkänd

Linköpings OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Roger DanielssonH70 (18)11:52+0:377:25

Mariestads FK

6 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Maria SkogsbergD55 (10)14:267:13
2Kjell PerssonH80 (3)19:23+3:2912:06
3Hans-Gösta BernhardH70 (18)12:43+1:287:56
5Anne-Catrine PerssonD75 (6)19:17+3:1212:03
8Petter RybergH14 (10)12:04+1:506:42
Bibbi AppelgrenD70 (7)ej godkänd

Markbygdens OK

3 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
3Ulla RagnarssonD60 (5)17:32+3:0710:57
6Håkan AnderssonH65 (8)19:52+5:559:56
15Ronny RagnarssonH70 (18)17:09+5:5410:43

Mullsjö SOK

16 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Irma WesthD12 (7)8:515:12
1Elin AxelssonD14 (6)12:056:42
2Julia WesthD14 (6)12:16+0:116:48
2Patrick EricsonH40 (7)15:43+0:146:17
2Simon WesthH14 (10)10:19+0:055:43
3Johan SandströmÖppen motion 7 (10)15:46+1:147:10
3Ludvig DanforsH21 (4)18:20+3:476:19
4Anna SandströmD50 (5)16:47+1:568:23
4Lena ArnoldssonD55 (10)16:10+1:448:05
5Moa VemdalD12 (7)11:46+2:556:55
6Linus VictorzonH40 (7)23:08+7:399:15
7Sven-Olof PetterssonH70 (18)14:04+2:498:47
7Annika WesthD21 (10)17:05+1:516:50
7Kasper VemdalH14 (10)11:17+1:036:16
14Eva-Karin PetterssonÖppen motion 5 (19)22:17+10:4112:22
Wilhelm VictorzonH14 (10)ej godkänd
Kristina JohanssonD70 (7)ej start

Nybro OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
5Caroline LiljebjörnD50 (5)18:32+3:419:16

Nässjö OK

6 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Rasmus ErikssonÖppen motion 5 (19)11:366:26
2Magnus SvenssonH50 (10)15:07+0:036:17
3Moa SvenssonD21 (10)16:01+0:476:24
4Smilla LennartssonD14 (6)13:21+1:167:25
5Åsa Flink-SvenssonÖppen motion 5 (19)15:39+4:038:41
7Wilma ErikssonD12 (7)13:16+4:257:48

OK Gränsen

10 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Hannes HolmbergH10 (11)7:29+0:515:45
4Tilda SundkvistD12 (7)11:17+2:266:38
4Viggo WulffH21 (4)21:52+7:197:32
5Tilda JuvénU1 (7)9:35+2:319:35
6Emil JuvénU1 (7)11:27+4:2311:27
7Harald HåkanssonÖppen motion 3 (7)27:56+16:2316:25
7Viktor KarlssonU1 (7)12:15+5:1112:15
9Linus HolmbergH10 (11)9:52+3:147:35
11Calle DahlsonH10 (11)12:13+5:359:23
Valdemar SjöbergInskolning (6)fullföljt

OK Klyftamo

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Ulla HöökD75 (6)16:0510:03
16Lars-Olof GustafssonH70 (18)17:51+6:3611:09
Kristina Höök PatrikssonD50 (5)ej start

OK Njudung

5 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
3Margareta LarssonD70 (7)16:43+1:1210:26
4Marina JohanssonÖppen motion 9 (8)22:00+3:117:35
4Ulrika RibbholmD45 (6)17:35+2:298:47
4Arne SvenssonH75 (7)17:34+4:5010:58
5Stefan G LarssonH70 (18)13:36+2:218:30

OK Orinto

4 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
4Ingemar LindblomH70 (18)12:58+1:438:06
4Inger LindblomD65 (4)28:55+12:5418:04
5Britt-Marie EkbergÖppen motion 3 (7)21:21+9:4812:33
7Kurt EkbergÖppen motion 7 (10)23:04+8:3210:29

OK Roxen

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Erik HelanderH50 (10)15:046:16

OK Skogshjortarna

10 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Åke GatelidH75 (7)14:25+1:419:00
2Suzy LarssonD50 (5)16:08+1:178:04
3Lars JohanssonH75 (7)15:31+2:479:41
6Kalle JohanssonH70 (18)13:59+2:448:44
6Lisbeth JohanssonD75 (6)21:27+5:2213:24
8Kjell EinarssonH50 (10)18:06+3:027:32
10Maria Wallin JohanssonD55 (10)27:10+12:4413:35
13Monica WelinÖppen motion 5 (19)22:05+10:2912:16
Algot WelinInskolning (6)fullföljt
Barbro BörjessonD70 (7)ej godkänd

OK Stigen

4 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Camilla HolmqvistD45 (6)15:36+0:307:48
6Stefan ClaessonH45 (6)21:11+4:088:28
7Rasmus JohanssonH16 (7)20:56+7:369:30
9Niclas SjögrenH50 (10)18:20+3:167:38

OK Tranan

5 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Gustaf IngelsboU2 (2)8:386:38
1Monica MartinssonD60 (5)14:259:00
1Hjalmar IngelsboH12 (6)8:545:14
1Anna HögbergÖppen motion 3 (7)11:336:47
5Kjell MartinssonH65 (8)19:45+5:489:52

OK Vivill

6 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Lars RunessonH60 (3)15:06+2:107:33
3Ann BägebyD45 (6)16:36+1:308:18
4Linus BägebyH16 (7)15:50+2:307:11
5Albin SamuelssonH14 (10)11:07+0:536:10
6Emelie BägebyD14 (6)15:21+3:168:31
6Lena RunessonD55 (10)16:33+2:078:16

OLG Thun

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Judith HoferD50 (5)14:517:25

Ryda SK

4 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Daniel Öppen motion 9 (8)18:496:29
2Tommy StenkvistH21 (4)18:01+3:286:12
3Philip VibergH16 (7)14:19+0:596:30
Axel VibergH12 (6)ej godkänd

Skillingaryds FK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Torild BornetunH80 (3)15:549:56
1Jonas BornetunH55 (3)14:456:42

Skåneslättens OL

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Pernilla OlssonD21 (10)15:146:05

SOK Aneby

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Magnus FranssonH40 (7)15:296:11
8Sven-Olof FranssonH65 (8)24:14+10:1712:07

SOK Träff

4 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Andreas ÅkerströmÖppen motion 7 (10)14:326:36
2Marite ÅkerströmD60 (5)16:29+2:0410:18
2Hugo TofténH12 (6)10:15+1:216:01
3Ida TofténD10 (3)10:06+2:127:46

SOK Viljan

4 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Göran SvensonH65 (8)13:576:58
3Majvie AnnegårdD65 (4)24:07+8:0615:04
4Hans SvensonH65 (8)17:38+3:418:49
14Karl-Evert AnnegårdH70 (18)17:05+5:5010:40

Sundbybergs IK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
Elin HindsenInskolning (6)fullföljt
Åsa HindsenÖppen motion 5 (19)ej godkänd

Tenhults SOK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
4Angelica FlorinÖppen motion 3 (7)21:15+9:4212:30
9Andreas FlorinÖppen motion 5 (19)17:15+5:399:35

Tibro OK

3 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Angelica BrandqvistD45 (6)15:067:33
3Jens LindströmH50 (10)16:01+0:576:40
4Pär-Magnus BjurekH45 (6)18:21+1:187:20

Tidaholm SOK Sisu

8 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
3Arek MilevaÖppen motion 3 (7)20:11+8:3811:52
3Per KlarÖppen motion 9 (8)21:54+3:057:33
3Carl SjögrenH10 (11)7:49+1:116:00
4Stefan KarlssonH50 (10)16:19+1:156:47
6Kiril MilevÖppen motion 5 (19)16:06+4:308:56
8Erika KlarÖppen motion 5 (19)17:09+5:339:31
11Lisa KlarÖppen motion 5 (19)19:18+7:4210:43
Emil MilevInskolning (6)fullföljt
Bengt AnderssonH75 (7)ej start

Uddevalla OK

4 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Gunnar BejbomH65 (8)15:17+1:207:38
2Marion HallstenD65 (4)19:59+3:5812:29
2Nina BejbomD55 (10)16:01+1:358:00
10Rune SandbergH70 (18)14:55+3:409:19

Ulricehamns OK

11 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Stefan NordinH45 (6)17:036:49
2Christer MannfolkÖppen motion 7 (10)15:36+1:047:05
2Adam SkoglundH16 (7)14:12+0:526:27
3Alfred HallqvistH14 (10)10:45+0:315:58
5Clara MannfolkÖppen motion 7 (10)20:48+6:169:27
5Albin GenbergH16 (7)17:03+3:437:45
5Kajsa NordinD45 (6)19:16+4:109:38
5Olle NordinH12 (6)23:01+14:0713:32
6Anton KarlssonH10 (11)8:41+2:036:40
6Isak SkoglundH14 (10)11:15+1:016:15
7Björn PetterssonH65 (8)20:51+6:5410:25
Maja NordinD14 (6)ej start

Vaggeryds SOK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Lisbeth KarlssonD70 (7)15:319:41

Vänersborgs SK

10 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Gabriel HogedalH10 (11)6:385:06
1Gunilla HogedalD65 (4)16:0110:00
3Lars HogedalH65 (8)16:23+2:268:11
3Nils-Olof LarssonH55 (3)16:03+1:187:17
4Liam HogedalH14 (10)10:55+0:416:03
5Annette Falck LarssonD55 (10)16:18+1:528:09
5Kristina JohanssonD70 (7)24:13+8:4215:08
9Emelie SvalinD21 (10)17:13+1:596:53
9Per-Arne JohanssonH70 (18)14:34+3:199:06
9Alvin RösehagH14 (10)12:18+2:046:50

Värend GN OL

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
12Lars-Åke SjökvistH70 (18)15:24+4:099:37

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser