Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Torfejden

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Torfejden
Arrangörsorganisation: OK Tor
Datum: söndag 7 april 2019

D21

3 570 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sofie OhlssonSödertälje-Nykvarn OF31:318:49
2Lisa WesterbergOK Milan33:14+1:439:18
3Hillevie SvärdSträngnäs-Malmby OL34:36+3:059:41
4Karin FägerlindCentrum OK34:45+3:149:44
5Josefine AhlbäckOK Milan35:07+3:369:50
6Frida AnsinSvaide Roma SOK37:18+5:4710:26
7Elin NallgårdVästerås SOK47:12+15:4113:13
Karin ElghKöping-Kolsva OKej start

H21

4 590 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Markus LarssonHestra IF29:546:30
2Per EklöfOK Milan31:45+1:516:55
3Marcus EkKöping-Kolsva OK33:10+3:167:13
4Patrik BlomRehns BK33:29+3:357:17
5Erik HarlénKFUM Örebro OK37:04+7:108:04
6Henrik WickströmVästerås SOK37:26+7:328:09
7Henrik HolmbergKöping-Kolsva OK39:17+9:238:33
8Magnus FranssonÄrla IF43:05+13:119:23

D18

3 330 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emilia BrangefältVästerås SOK34:1510:17
2Malin BierfeldtÄrla IF37:39+3:2411:18
3Tilda WigforssArboga OK40:40+6:2512:12

H18

3 630 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Martin BygdénSödertälje-Nykvarn OF29:048:00
2Filip BäckArboga OK33:21+4:179:11
Christopher AnderssonVingåkers OKej start

D16

3 540 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lina HolmqvistOK Tor43:5412:24
2Frida GustavssonOK Tor45:03+1:0912:43
3Matilda HolmOK Djerf51:21+7:2714:30

H16

3 560 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karl KylbornAlmby IK28:558:07
2Viktor FröbergOK Tor31:09+2:148:45
3Eric BäckArboga OK42:54+13:5912:03
4William VuorinenOK Tor46:07+17:1212:57
5Maximilian OlofssonVästerås SOK47:24+18:2913:18
6Jonatan WickströmOK Tor51:00+22:0514:19

D16 Kort

3 000 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tilde WickströmOK Tor46:5415:38

D14

3 020 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ella JacobsonOK Tor31:0110:16
2Julia AnderssonOK Tor32:22+1:2110:43
3Beatrice ÖsterbergSurahammars SOK35:50+4:4911:51
4Nelly MårtenssonGarphyttans IF37:06+6:0512:17
5Lovisa HallenekSträngnäs-Malmby OL44:06+13:0514:36
6Isabella HolmOK Djerf48:02+17:0115:54
7Amanda BäckArboga OK51:49+20:4817:09
8Kajsa WallinSträngnäs-Malmby OL56:44+25:4318:47
Stina BygdénSödertälje-Nykvarn OFej start

H14

3 010 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Edvard PelanderOK Djerf30:1810:03
2Rasmus HedarOK Tor36:19+6:0112:03
3Daniel KraftAlmby IK43:52+13:3414:34
4Jonathan AnderssonVingåkers OK46:02+15:4415:17
5Alvin IsenströmAlmby IK47:51+17:3315:53
6Linus HallinSurahammars SOK47:59+17:4115:56
Axel KylbornAlmby IKej godkänd

D14 Kort

2 610 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elsa VernerOK Tor25:439:51
2Elsa CarlbergAlmby IK32:19+6:3612:22

D12

2 600 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elin PalmVästerås SOK18:567:16
2Emma LindkvistAlmby IK20:09+1:137:45
3Hanna LundströmSträngnäs-Malmby OL21:36+2:408:18 Ladda ner rutt i gpx-format
4Emma SeguraKFUM Örebro OK22:18+3:228:34
5Freja MattilaHallstahammars OK23:08+4:128:53
6Kajsa BergrothVästerås SOK24:01+5:059:14
7Lovisa ThybeckLindebygdens OK24:19+5:239:21
8Wilma WikströmFellingsbro GOIF24:31+5:359:25
9Astrid KraftAlmby IK26:51+7:5510:19
10Joline PetriOK Djerf28:51+9:5511:05
11Nike RinaldoOK Tor29:02+10:0611:10
12Hannalina HaraldssonSträngnäs-Malmby OL29:56+11:0011:30
13Astrid JacobsonOK Tor30:21+11:2511:40
14Maria StenbergVästerås SOK30:53+11:5711:52
15Klara BjällhageOK Tor31:48+12:5212:13
16Alice NorwaldOK Tor36:57+18:0114:12
17Irma MalmströmVästerås SOK42:58+24:0216:31
18Lovisa BjörnbergVästerås SOK53:36+34:4020:36

H12

2 600 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Axel ThybeckLindebygdens OK16:066:11
2Ted NilssonKFUM Örebro OK16:09+0:036:12
3Ludvig JuhlinVästerås SOK17:07+1:016:35
4Sixten WallinSträngnäs-Malmby OL18:56+2:507:16
5Oscar LennellSträngnäs-Malmby OL19:25+3:197:28
6Hugo ZetterbergVästerås SOK21:32+5:268:16
7Oliver ArnessonLindebygdens OK21:49+5:438:23
8Rasmus ViertelVästerås SOK23:25+7:199:00
9Gustav JuhlinVästerås SOK23:44+7:389:07
10Oscar NoringVästerås SOK23:48+7:429:09
11David ThapperVästerås SOK24:53+8:479:34
12Karl StjärnesundVästerås SOK31:40+15:3412:10
13Emil LindgrenOK Tor36:25+20:1914:00
14Leopold OlofssonVästerås SOK38:32+22:2614:49
15Elliot RunestavAlmby IK46:24+30:1817:50
16Amandus KraftAlmby IK52:43+36:3720:16

D12 Kort

1 810 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sofia WestbomSträngnäs-Malmby OL14:187:54
2Emilie ÖsterbergSurahammars SOK20:29+6:1111:19

D10

2 080 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alva NilssonKFUM Örebro OK15:597:41
2Frida HerbstVästerås SOK16:35+0:367:58
3Selma LöfqvistVästerås SOK17:38+1:398:28
4Kajsa WilénLeksands OK17:52+1:538:35
5Tea LovénAlmby IK18:08+2:098:43
6Annie LindkvistAlmby IK18:37+2:388:57
7Julia VestmanAlmby IK19:10+3:119:12
8Hilda HaraldssonSträngnäs-Malmby OL20:17+4:189:45
9Noomi GreenAlmby IK21:57+5:5810:33
10Hanna ThapperVästerås SOK22:42+6:4310:54

H10

2 080 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Olle OldaeusVästerås SOK15:117:17
2Gösta WallinSträngnäs-Malmby OL15:19+0:087:21
3Theodor ThenanderVästerås SOK16:00+0:497:41
4Erik HallonqvistAlmby IK17:57+2:468:37
5Oliver RunestavAlmby IK20:17+5:069:45
6Erik KylbornAlmby IK21:13+6:0210:12
7Melker VernerOK Tor26:05+10:5412:32

D40

3 520 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eva PalmVästerås SOK33:439:34
2Katarina LissStora Sundby GoIF36:23+2:4010:20
3Malin WiklundAlmby IK40:03+6:2011:22
Sofia CarlssonLindebygdens OKutgått

H40

4 110 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mattias LöfqvistVästerås SOK30:357:26
2Johan HerbstVästerås SOK32:00+1:257:47
3Daniel AlnebergSträngnäs-Malmby OL32:22+1:477:52
4Martin OldaeusVästerås SOK32:56+2:218:00
5Marcus NilssonÄrla IF36:37+6:028:54
6Thomas TörnkvistKöping-Kolsva OK39:26+8:519:35
7Martin RidderstedtÄrla IF41:31+10:5610:06
8Henrik HallinSurahammars SOK41:38+11:0310:07
9Anders PelanderOK Djerf48:26+17:5111:47
10Henrik HellborgCentrum OK49:49+19:1412:07
Tomas FagerstedtSödertälje-Nykvarn OFej start

D45

3 100 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Charlotte FlansbjerOK Djerf26:508:39
2Annika BygdénSödertälje-Nykvarn OF29:37+2:479:33
3Marie ÅsbergOK Hedströmmen38:26+11:3612:23
4Monica AnderssonVingåkers OK41:04+14:1413:14

H45

3 920 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars BygdénSödertälje-Nykvarn OF29:357:32
2Magnus ThornellSurahammars SOK30:52+1:177:52
3Henrik NordKFUM Örebro OK33:10+3:358:27
4Martin JuhlinVästerås SOK37:55+8:209:40
5Fredrik KylbornAlmby IK38:27+8:529:48
6Mats ThunwallFagersta OK51:52+22:1713:13

D50

3 110 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Pernilla KlemetsKöping-Kolsva OK32:4410:31
2Inger GunnarssonVästerås SOK34:16+1:3211:01 Ladda ner rutt i gpx-format
3Kajsa HolmqvistHagaby GoIF Örebro36:13+3:2911:38
4Annika OhlssonÄrla IF37:25+4:4112:01
5Helena HolmbergKöping-Kolsva OK38:07+5:2312:15
6Susanne SöderholmSträngnäs-Malmby OL38:13+5:2912:17
7Maria KylbornAlmby IK39:13+6:2912:36
8Berit WetterArboga OK40:52+8:0813:08
9Anna-Karin RyttherVästerbergslagens OL1:08:24+35:4021:59

H50

3 350 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Magnus FredrikssonKorsnäs IF OK27:588:20
2Håkan OlofssonÄrla IF31:30+3:329:24
3Joakim DahlbergAlmby IK31:33+3:359:25
4Tomas JonssonVandrarringen32:11+4:139:36
5Urban RisbergEskilstuna OL32:16+4:189:37
6Christer LinderborgKöping-Kolsva OK33:34+5:3610:01
7Esa MyllyvainioVallentuna-Össeby OL36:35+8:3710:55
8Johan WallinSträngnäs-Malmby OL37:06+9:0811:04
9Tore NallgårdVästerås SOK39:23+11:2511:45

D55

3 100 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna-Maria BackrydLindebygdens OK29:409:34
2Elisabet EnmarkGävle OK33:56+4:1610:56
3Eva WadmanVästerås SOK39:01+9:2112:35
4Annika LarssonArboga OK39:40+10:0012:47
5Mona BierfeldtÄrla IF45:08+15:2814:33
6Ann-Louise Notstam HjorthArboga OK50:48+21:0816:23

H55

3 560 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Patrik AhlgrenTäby OK30:228:31
2Anders EnmarkGävle OK31:17+0:558:47
3Carl BymanVästerås SOK32:10+1:489:02
4Patrik ThybeckLindebygdens OK33:23+3:019:22
5Peter YlsöbäckKjula IF36:41+6:1910:18
6Henrik HallorLindebygdens OK38:25+8:0310:47
7Mikael DavidssonVästerås SOK39:51+9:2911:11
8Henry VestergårdAlmby IK47:31+17:0913:20
9Peter KraftSala OK47:52+17:3013:26
10Fredrik NilssonKFUM Örebro OK52:09+21:4714:38
11Håkan SvenssonAlmby IK52:59+22:3714:52
12Per WadmanVästerås SOK53:09+22:4714:55
13Ingvar SvenssonAlmby IK54:58+24:3615:26

D60

2 520 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena LarssonSala OK25:2210:03
2Inga-Britt PetterssonSala OK32:36+7:1412:56
3Tanja-Birgit SöderströmSala OK37:54+12:3215:02
4Gudrun PerssonHallstahammars OK39:25+14:0315:38

H60

3 580 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Roland NotstamArboga OK28:578:05
2Lars-Åke AnderssonArboga OK30:55+1:588:38
3Ivar NäsholmÄrla IF34:02+5:059:30
4Kenneth LarssonKöping-Kolsva OK35:33+6:369:55
5Jan-Olof BäckOK Djerf36:34+7:3710:12
6Mats BirkestålKöping-Kolsva OK36:53+7:5610:18
7Bo NorrmanKjula IF43:05+14:0812:02
8Lage JonssonLindebygdens OK50:26+21:2914:05
9Pelle HöökKöping-Kolsva OK52:44+23:4714:43
Håkan TrollvadSurahammars SOKej start

D65

2 490 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marianne LissEskilstuna OL30:0812:06
2Agneta NilssonEskilstuna OL32:05+1:5712:53
3Anna-Karin JohanssonVandrarringen32:38+2:3013:06
4Lena JansonArboga OK33:27+3:1913:26
5Monica SvärdOK Klemmingen34:17+4:0913:46
6Kerstin LissEskilstuna OL36:18+6:1014:34
7Annette RagvaldVingåkers OK36:48+6:4014:46
8Catharina EkmanVästerås SOK37:04+6:5614:53
9Mona HullAlmby IK37:16+7:0814:57
10Lena JakobssonVästerås SOK39:46+9:3815:58
11Kerstin PalmKjula IF39:55+9:4716:01
12Kristina WåhlinVästerås SOK44:53+14:4518:01
13Annika NorströmHallstahammars OK45:06+14:5818:06
Inger OnsbringEskilstuna OLej start

H65

3 110 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars JakobssonVästerås SOK26:528:38
2Sven-Olov WiklundArboga OK29:40+2:489:32
3Leo JohanssonVandrarringen30:30+3:389:48
4Göran LarssonSala OK31:36+4:4410:09
5Per-Åke HullAlmby IK31:53+5:0110:15
6Gunnar MunkteliusSurahammars SOK33:17+6:2510:42
7Rolf MathisenEskilstuna OL33:53+7:0110:53
8Hans-Erik SkalbergVästerås SOK34:03+7:1110:56
9Peder WickströmArboga OK35:21+8:2911:21
10Per Erik FogelVästerås SOK35:28+8:3611:24
11Stefan ÖbergOK Milan36:35+9:4311:45 Ladda ner rutt i gpx-format
12Leif WadmanKöping-Kolsva OK37:30+10:3812:03
13Roland BergSäterbygdens OK38:05+11:1312:14
14Hans RagvaldVingåkers OK48:50+21:5815:42
Lars ÖstlinOK Milanej start

D70

2 470 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Britt Linnéa ErikssonSala OK28:2911:31
2Barbro MöllbergArboga OK32:47+4:1813:16
3Lena WahssAvesta OK36:23+7:5414:43
4Sonja JedarÅkers IF38:03+9:3415:24
5Siv FrodinKöping-Kolsva OK38:29+10:0015:34

H70

3 120 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kenneth JohanssonEskilstuna OL25:088:03
2Alf LindbergKöping-Kolsva OK29:57+4:499:35
3Christer NälemarkOK Djerf31:52+6:4410:12
4Ulf KjellinOK Hedströmmen32:31+7:2310:25
5Sten ErikssonSträngnäs-Malmby OL32:35+7:2710:26
6Bo SegerEskilstuna OL34:33+9:2511:04
7Tommy WåhlinVästerås SOK36:55+11:4711:49
8Johan KällmanNorbergs OK37:12+12:0411:55
9Jan BrolundSödertälje-Nykvarn OF37:33+12:2512:02
10Göran SvärdOK Klemmingen40:02+14:5412:49

D75

1 990 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Asta SjöbergLindebygdens OK31:3415:51
2Irma BjärudVästerbergslagens OL52:21+20:4726:18
3Dagny AnderssonOK Tjärnen1:10:54+39:2035:37

H75

3 110 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kuno ÖsterlundVästerås SOK32:5810:36
2Ragnar ErikssonOK Hedströmmen34:18+1:2011:01
3Per HaepplingVästerås SOK37:31+4:3312:03
4Ulf SvedestamEskilstuna OL37:52+4:5412:10
5Jerry HolmEskilstuna OL38:28+5:3012:22
6Olle JohanssonIFK Hedemora OK38:29+5:3112:22
7Bengt JönssonÅkers IF39:20+6:2212:38
8Lars-Erik RaskVästerås SOK41:28+8:3013:20
9Erik RundströmOK Tjärnen41:56+8:5813:29
10Kjell AnderssonEskilstuna OL42:57+9:5913:48
11Stig TörnkvistKöping-Kolsva OK43:54+10:5614:06
12Sören JohanssonSala OK45:24+12:2614:35
13Bertil GranbergOK Klemmingen50:01+17:0316:04
14Karl-Gustav KlemetsKöping-Kolsva OK50:09+17:1116:07
15Rolf BjärudVästerbergslagens OL1:00:44+27:4619:31

H80

2 490 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Svante NyströmVästerbergslagens OL29:2311:48
2Tord LidströmHagaby GoIF Örebro30:12+0:4912:07
3Kjell MjöbergHallstahammars OK32:04+2:4112:52
4Folke NyströmVästerbergslagens OL36:53+7:3014:48
5Nils JohanssonOK Tjärnen37:20+7:5714:59
6Lars KjellmanVandrarringen43:03+13:4017:17
7Nils-Erik LovangHagaby GoIF Örebro44:02+14:3917:41
8Lars SöderlundHallstahammars OK47:03+17:4018:53
9Bo KarlssonKöping-Kolsva OK47:13+17:5018:57
10Sune AhlinKöping-Kolsva OK48:00+18:3719:16

H85

2 150 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Vincent LiljekvistIF Rune37:5917:40
Signar PalmHallstahammars OKej godkänd

Inskolning

1 380 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Freja IsenströmAlmby IK26:5619:31
2Alma LindkvistAlmby IK29:06+2:1021:05
3Elize PetterssonOK Tor15:22+-11:3411:08
4Klara ThybeckLindebygdens OK33:25+6:2924:12
Oliver WickströmVästerås SOKej godkänd

U1

1 860 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sigge RinaldoOK Tor14:247:44
2Ingrid ArnessonLindebygdens OK15:52+1:288:31
3Tex LovénAlmby IK17:21+2:579:19
4Rasmus NoringVästerås SOK20:45+6:2111:09
5Adam LindgrenOK Tor21:39+7:1511:38
6Ellen HallonqvistAlmby IK22:31+8:0712:06
7Olle JacobsonOK Tor22:32+8:0812:06
8Ebba VestergårdAlmby IK23:28+9:0412:36
9Selma ElghKöping-Kolsva OK29:29+15:0515:51
10Ingrid CarlbergAlmby IK31:03+16:3916:41
11Ebba VestmanAlmby IK33:24+19:0017:57
12Sonja EwinsAlmby IK43:56+29:3223:37
13Florian ViertelVästerås SOK48:48+34:2426:14
Filip ThorsellVästerås SOKej godkänd

U2

1 990 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Måns DahlbergAlmby IK16:098:06
2Moa JäderbergLeksands OK17:25+1:168:45
3Thea HillerströmAlmby IK17:34+1:258:49
4Doris BorgströmAlmby IK19:51+3:429:58
5Lin PelanderOK Djerf24:09+8:0012:08
6Ylva LeanderAlmby IK24:43+8:3412:25
7Alva JäderbergLeksands OK24:50+8:4112:28
8Vilmer SundemanAlmby IK25:24+9:1512:45
9Astrid CarlbergAlmby IK29:21+13:1214:44
10Klara IsenströmAlmby IK30:36+14:2715:22
11Felix HerbstVästerås SOK31:10+15:0115:39
12Vega KoivistoNorbergs OK35:02+18:5317:36

Öppen motion 1

2 080 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alexandra LyktbergÄrla IF24:3211:47
2Samuel ErikssonOK Letstigen30:04+5:3214:27
3Görel SvedestamEskilstuna OL30:08+5:3614:29
4Maj-Britt LovangHagaby GoIF Örebro31:19+6:4715:03
5Valdemar ElghIFK Skövde39:17+14:4518:53
6Jan-Erik KraftHallstahammars OK42:02+17:3020:12

Öppen motion 3

2 930 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gustav BerggrenKjula IF25:218:39
2Fredrik ThapperVästerås SOK26:23+1:029:00
3Anna NoringVästerås SOK27:49+2:289:29
4Andreas NyströmKlubblös28:10+2:499:36
5Maria JönssonKlubblös33:01+7:4011:16
6Johan MalmströmVästerås SOK33:58+8:3711:35
7Annica AhlgrenTäby OK34:48+9:2711:52
8Lisa IsenströmAlmby IK35:38+10:1712:09
9Rolf StjerneundKlubblös36:28+11:0712:26
10Hanna Lidström-HulténFrösö IF37:33+12:1212:48
11Catrine StoltOK Milan38:14+12:5313:02
12Anna BergOK Grip38:26+13:0513:07
13Andreas AppelbringOK Milan39:00+13:3913:18
14Kerstin SundbergVästerås SOK40:09+14:4813:42
15Marita LindholmKöping-Kolsva OK41:27+16:0614:08
16Emil OlssonKlubblös43:07+17:4614:42
17Karin ZackrissonKjula IF46:16+20:5515:47
18Emilia AnderssonOK Tor47:03+21:4216:03
19Anna ThornellSurahammars SOK51:40+26:1917:38
Klara JedarOK Torej godkänd
Maria VestmanAlmby IKej godkänd

Öppen motion 5

3 550 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Felix LarssonArboga OK37:3410:34
2Viktor ZachrissonKjula IF39:02+1:2810:59
3Karl Martin SvärdSträngnäs-Malmby OL39:33+1:5911:08
4Anna LundSurahammars SOK40:08+2:3411:18
5Gunilla ThapperVästerås SOK43:01+5:2712:07
6Lars OlofssonVästerås SOK44:24+6:5012:30
7Sara FredrikssonKFUM Örebro OK48:29+10:5513:39
8Hanna ArnessonLindebygdens OK49:33+11:5913:57
9Kajsa VernerOK Tor50:14+12:4014:09
10Johanna HaraldssonSträngnäs-Malmby OL52:17+14:4314:43
11Petra KolsvikHägersta GF52:21+14:4714:44
12Åsa WikströmFellingsbro GOIF54:26+16:5215:20
13Ingrid Munktelius ÖhlénSurahammars SOK1:00:40+23:0617:05
14Mikael GustafssonKlubblös1:03:50+26:1617:58
15Anna VieroVandrarringen1:04:49+27:1518:15
16Eva FredrikssonKorsnäs IF OK1:05:50+28:1618:32
17Fredrik HallenekSträngnäs-Malmby OL1:07:19+29:4518:57
18Jennie ÖsterbergSurahammars SOK1:12:03+34:2920:17
19Mats NilssonEskilstuna OL1:16:51+39:1721:38
20Bengt WisénLindebygdens OK1:22:15+44:4123:10
21Erik ThenanderVästerås SOK1:29:06+51:3225:05
22Robin BergrothVästerås SOK1:31:08+53:3425:40
Andreas FjordstigKlubblösej godkänd

Öppen motion 7

3 050 m, 52 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ola JäderbergLeksands OK24:268:00
2Mikael UtterSurahammars SOK26:00+1:348:31
3Sofi ThorsellVästerås SOK27:24+2:588:59
4Sören LindgrenVandrarringen27:30+3:049:00
5Malin JacobsonOK Tor30:43+6:1710:04
6Ola LindholmKöping-Kolsva OK32:26+8:0010:38
7Roger ÅsbergOK Hedströmmen32:50+8:2410:45
8Johan PetriOK Djerf33:53+9:2711:06
9Susanne ErikssonOK Milan34:45+10:1911:23
10LarsErik JohanssonÄrla IF34:52+10:2611:25
11Annika SundströmVästerås SOK35:09+10:4311:31
12Bo AnderssonVästerås SOK36:59+12:3312:07
13Hanna MyrehedVandrarringen37:05+12:3912:09
14Jesper AnderssonVingåkers OK38:11+13:4512:31
15Carina SundbüeSträngnäs-Malmby OL38:34+14:0812:38
16Jenny SigurdssonVästerås SOK38:39+14:1312:40
17Lisa MattilaHallstahammars OK38:44+14:1812:41
18Peter ÖsterbergSurahammars SOK40:46+16:2013:21
19Olof NilssonKFUM Örebro OK42:32+18:0613:56
20Mattias ThorsellKlubblös42:41+18:1513:59
21Niclas AhlströmVästerås SOK43:31+19:0514:16
22Ove EkKöping-Kolsva OK43:51+19:2514:22
23Ulrika HallonqvistAlmby IK44:57+20:3114:44
24Lennart LundquistOK Nalle47:37+23:1115:36
25Torsten LundVästerås SOK50:28+26:0216:32
26Valter FallAlmby IK51:16+26:5016:48
27Gullan AnderssonVästerås SOK51:48+27:2216:59
28Bengt RobertssonAlmby IK52:32+28:0617:13
29Kerstin Alneberg StenssonSträngnäs-Malmby OL53:09+28:4317:25
30Mikael ÅhlundAlmby IK53:39+29:1317:35
31Bernt ÅströmVästerås SOK53:55+29:2917:40
32Inga HolmströmOK Milan54:32+30:0617:52
33Mats KåbergKöping-Kolsva OK54:54+30:2818:00
34Helene NilssonIF Start54:57+30:3118:00
35Jörgen HolmströmOK Milan55:36+31:1018:13
36Tommy LundbergEskilstuna OL55:46+31:2018:17
37Jarl Erik PalmKjula IF56:57+32:3118:40
38Gittan JonssonKjula IF57:18+32:5218:47
39Jonas RunestavAlmby IK57:27+33:0118:50
40Emma HerbstVästerås SOK59:13+34:4719:24
41Ronny AnderssonIF Rune1:00:17+35:5119:45
42Peter BäckArboga OK1:00:47+36:2119:55
43Kristina BäckArboga OK1:01:01+36:3520:00
44Stina BjörnbergVästerås SOK1:03:51+39:2520:56
45Nathalie AnderssonSträngnäs-Malmby OL1:04:42+40:1621:12
46Pia JohanssonNorbergs OK1:05:33+41:0721:29
47Sofia RunestavAlmby IK1:21:19+56:5326:39
48Lennart ErikssonOK Enen1:25:17+1:00:5127:57
49Juhani LehtolaKlubblös1:28:20+1:03:5428:57
50Thomas WiklundVästerås SOK1:38:25+1:13:5932:16
Kjell BlombergIK Standardej godkänd
Barbro MelvingerOK Enenutgått

Öppen motion 8

4 440 m, 40 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik SundemanAlmby IK30:156:48
2Rickard SvenssonVästerås SOK34:47+4:327:50
3Johan SundénVästerås SOK35:22+5:077:57
4Joel Aristondo MagnussonOK Tor35:27+5:127:59
5Robin ErnebyLillhärads IF36:31+6:168:13
6Robert VestmanAlmby IK37:10+6:558:22
7Joel LarssonKöping-Kolsva OK38:22+8:078:38
7Ulf JohanssonSurahammars SOK38:22+8:078:38
9Jonas LindegrenVästerås SOK39:43+9:288:56
10Henrik LidhageIK Ymer42:21+12:069:32
11Juha UntinenSK Trim/Virsbo44:00+13:459:54
11Arne HäggArboga OK44:00+13:459:54
13Lennart MyrehedVandrarringen45:00+14:4510:08
14Johanna NordströmKFUM Örebro OK45:07+14:5210:09
15Fredrik HildenborgStora Sundby GoIF46:03+15:4810:22
16Hans EgefalkHagaby GoIF Örebro46:08+15:5310:23
17Hans WestmanVästerås SOK46:12+15:5710:24
18Hampus WestmanVästerås SOK46:29+16:1410:28
19Sandra BurénKöping-Kolsva OK46:38+16:2310:30
20Christian BjörkmanÅkers IF48:03+17:4810:49
21Isak WadmanVästerås SOK50:01+19:4611:15
22Lena WesterlundOK Djerf50:32+20:1711:22
23Magnus CarlbergAlmby IK50:49+20:3411:26
24Göran PolhedeÄrla IF50:55+20:4011:28
25Jan-Erik AnderssonSträngnäs-Malmby OL50:57+20:4211:28
26Zatah Löf ÖhlinKFUM Örebro OK51:32+21:1711:36
27Mats LandquistKöping-Kolsva OK51:55+21:4011:41
28Lasse SvenssonNorbergs OK58:09+27:5413:05
29Malin SchedwinKjula IF59:25+29:1013:22
30Josiah BergrothVästerås SOK1:00:08+29:5313:32
31Jimmy KoivistoNorbergs OK1:00:22+30:0713:35
32Mikael VestergårdAlmby IK1:01:03+30:4813:44
33Fredrik ArnessonLindebygdens OK1:03:25+33:1014:16
34Marit ÄngHagaby GoIF Örebro1:09:36+39:2115:40
35Elisabeth WestmanVästerås SOK1:10:29+40:1415:52
36Yosief ArkebomSala OK1:10:47+40:3215:56
37Annika DavidssonVästerås SOK1:12:19+42:0416:17
38Jan NoringVästerås SOK1:16:49+46:3417:18
39Laila NorrmanKjula IF1:21:58+51:4318:27
40Julius BjällhageOK Tor1:23:43+53:2818:51

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser