Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Vinterserien

TävlingsinformationVisa resultatlista per klassPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Vinterserien
Arrangörsorganisation: OK Älvsjö-Örby
Datum: söndag 18 februari 2018

Alfta-Ösa OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
21Bror FureskogBana C (69)49:53+22:4412:11

Attunda OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
44Madeleine LimparBana C (69)1:02:45+35:3615:20

Bodens BK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
36Christina NordströmBana D (44)1:07:04+38:2620:15

Bromma-Vällingby SOK

7 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
8Mats JonssonBana F (11)1:01:56+31:1527:53
10Simon SandgrenBana A (23)1:03:32+11:578:15
11Sara NylénBana D (44)42:08+13:3012:43
21Åsa NylénBana D (44)45:46+17:0813:49
32Tim SandgrenBana B (36)1:18:02+29:0812:19
34Monica SandgrenBana D (44)1:02:03+33:2518:44
Mattias BerglundBana A (23)ej godkänd

Centrum OK

8 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
5Moa KjellstrandBana B (36)53:51+4:578:30
7Janne NilssonBana B (36)55:04+6:108:41
10Peter HemmingssonBana F (11)1:19:02+48:2135:36
12Linus RisplingBana A (23)1:04:14+12:398:21
24Mattias RobertsonBana B (36)1:05:04+16:1010:16
25Maria CarlströmBana D (44)48:55+20:1714:46
35Martin KarlssonBana D (44)1:04:48+36:1019:34
Örjan AhnoffBana B (36)ej godkänd

Degerfors OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
42Kristina TinglöfBana D (44)1:14:52+46:1422:37

Enebybergs IF

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
20Carl-Gunnar BoströmBana D (44)45:28+16:5013:44

Fredrikshof IF CK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
41George LarssonBana C (69)59:06+31:5714:26
53Lars-Erik HallenfurBana C (69)1:10:38+43:2917:16

Fredrikshofs IF Skid & OK

4 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
5Kjell OhlssonBana D (44)39:48+11:1012:01
6Bengt ÖqvistBana D (44)40:49+12:1112:19
14Agneta PorkénBana E (26)54:44+25:3621:12
Riina Larsson-MändBana F (11)ej godkänd

Gamleby OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
28Arvid RudbergBana B (36)1:12:07+23:1311:23

Gustavsbergs OK

3 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
11Per ÖhlundBana C (69)42:28+15:1910:22
31Clas-Göran HerrgårdBana C (69)54:51+27:4213:24
41Åke AndreassonBana D (44)1:14:29+45:5122:30

Hammarby IF OF

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
38Britt ErikssonBana D (44)1:08:42+40:0420:45
Bjarne ErlandssonBana C (69)ej godkänd

Haninge SOK

11 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
8Helena KorhonenBana D (44)41:58+13:2012:40
9Dan KlangBana C (69)42:06+14:5710:17
12Kristina KlangBana D (44)42:23+13:4512:48
19Niklas HallBana B (36)1:02:35+13:419:53
20Henrik MorastBana B (36)1:02:41+13:479:54
20Tommy LindbergBana C (69)49:15+22:0612:02
23Fredrik MorastBana B (36)1:04:24+15:3010:10
30Reijo KorhonenBana B (36)1:15:34+26:4011:56
51Aila HalttunenBana C (69)1:05:28+38:1916:00
52Ingrid GraneliBana C (69)1:10:32+43:2317:14
Berit LindungerBana E (26)ej godkänd

Hellas Orientering

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
8Bo RomsonBana E (26)42:47+13:3916:34

IFK Enskede

7 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
10Lovisa LindqvistBana E (26)45:26+16:1817:36
10Hannes LindqvistBana D (44)42:05+13:2712:42
16Christer HedinBana D (44)44:11+15:3313:20
19Bo HedlundBana D (44)45:18+16:4013:41
21Josef Buchmayer JaråsBana E (26)1:57:25+1:28:1745:30
22Elvira JaråsBana E (26)1:57:27+1:28:1945:31
Christopher LindqvistBana B (36)ej godkänd

IFK Lidingö SOK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
6Andrew QuinBana A (23)58:09+6:347:33

Järfälla OK

5 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
5Anders LundBana C (69)37:03+9:549:03
18Aleksandr ManoilovBana A (23)1:20:32+28:5710:28
19Asbjörn GrøvlenBana A (23)1:21:40+30:0510:37
26Carin HomannBana B (36)1:10:18+21:2411:06
27Leif MörkforsBana C (69)52:07+24:5812:44

Järla Orientering

5 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
4Nina WallanderBana D (44)39:38+11:0011:58
8Rolf KarlssonBana C (69)41:35+14:2610:10
27Gustaf EricsonBana B (36)1:10:41+21:4711:09
31Magnus EricsonBana B (36)1:15:55+27:0111:59
33My HeinrupBana C (69)55:58+28:4913:41

KA 3 IF

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Jan EkmanBana E (26)34:19+5:1113:18

Kamrat och IF KIF

4 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
3Casper GidingBana A (23)52:22+0:476:48
4Linda SjögrenBana C (69)35:32+8:238:41
7Martin Holth  JohannessenBana A (23)58:35+7:007:37
14Jonas HalaiBana A (23)1:07:05+15:308:43

Klubblös

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
9Olof LarssonBana B (36)55:23+6:298:44

Klubblös

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
57Alex RönnbergBana C (69)1:15:31+48:2218:27

Klubblös

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
63Ingvar  OskarssonBana C (69)2:03:54+1:36:4530:17

Klubblös

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
Kerstin JensenBana D (44)ej godkänd

Klubblös

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
Christer AskerblomBana E (26)ej godkänd

Klubblös

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Anki LandarvBana F (11)38:06+7:2517:09

Klubblös

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
5Anna KalholmBana F (11)48:29+17:4821:50

Nässjö OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
9Johan ArnemyrBana D (44)42:00+13:2212:41

OK Loochness

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Sören AnderssonBana E (26)29:0811:17

OK Milan

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
16Bo KällströmBana E (26)54:55+25:4721:17

OK Ravinen

11 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
5Per MårtenssonBana A (23)57:45+6:107:30
7Björn StoltBana E (26)42:15+13:0716:22
10Matts AnderssonBana C (69)42:18+15:0910:20
11Albin AnderssonBana A (23)1:03:52+12:178:18
19heidi bjerkaugBana E (26)1:10:43+41:3527:24
21Oscar AnelandBana B (36)1:02:45+13:519:54
35Tuva HolmströmBana C (69)57:54+30:4514:09
36Hedda RöstinBana C (69)57:55+30:4614:09
37Erika HörnfeldtBana C (69)58:00+30:5114:10
38Therese HolmströmBana C (69)58:27+31:1814:17
Kristina AnelandBana C (69)ej godkänd

OK Södertörn

12 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Jesper LagerbergBana B (36)48:547:43
2Karl-Erik JohanssonBana D (44)34:08+5:3010:18
4Per FranzénBana B (36)52:44+3:508:19
5Susanne HolmbergBana E (26)38:39+9:3114:58
12Jan LindgrenBana C (69)43:43+16:3410:41
19Kjell HolmbergBana C (69)48:58+21:4911:58
29Lena ErlandssonBana C (69)53:30+26:2113:04
31Ingemar JohnssonBana D (44)59:21+30:4317:55
54Ulf LundinBana C (69)1:12:26+45:1717:42
55Johanna RaukolaBana C (69)1:12:27+45:1817:42
58Ronny HedlundBana C (69)1:21:02+53:5319:48
Claes AnderssonBana C (69)ej godkänd

OK Älvsjö Örby

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
59Susanne AkterinBana C (69)1:25:20+58:1120:51

OK Älvsjö-Örby

7 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
4Margareta WadinBana E (26)36:48+7:4014:15
4Alvin NordinBana F (11)47:02+16:2121:11
7Anneli FredmanBana D (44)41:20+12:4212:29
12Eeva EuropeBana E (26)51:50+22:4220:05
17Hugo NilssonBana A (23)1:20:04+28:2910:24
38Solveig DillmanBana D (44)1:08:42+40:0420:45
43Jan RönnbergBana C (69)1:00:11+33:0214:42

OK Österåker

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
22Torbjörn GillsparrBana C (69)50:40+23:3112:23
40Nayara GillsparrBana D (44)1:10:23+41:4521:15

Skarpnäcks OL

7 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
13Lars SegermanBana B (36)58:43+9:499:16
14Gunnar LangsBana B (36)58:58+10:049:18
17Karolina Bergh PapasikasBana C (69)48:16+21:0711:48
22Margareta BerghBana D (44)45:51+17:1313:51
23Anders LarssonBana C (69)50:56+23:4712:27
34Lars SegerqvistBana C (69)56:09+29:0013:43
Nicklas DoyleBana B (36)ej godkänd

Skogsluffarnas OK

3 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
6Sten BergstrandBana F (11)56:55+26:1425:38
17Ina WidegrenBana E (26)1:07:47+38:3926:16
37Tommy LjuseniusBana D (44)1:08:25+39:4720:40

Snättringe SK

20 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Johan CallebergBana C (69)27:096:38
2Vilma KarlssonBana B (36)50:37+1:437:59
6Anders KarlssonBana B (36)54:52+5:588:40
7Yngve HedbergBana F (11)1:01:21+30:4027:38
8Johan LidmarBana B (36)55:19+6:258:44
12Sofia PerssonBana B (36)58:08+9:149:11
14Hanna BrusBana C (69)44:26+17:1710:51
15Torbjörn BergmanBana C (69)46:40+19:3111:24
16Anders HolmqvistBana B (36)1:00:12+11:189:30
18Ella KarlssonBana C (69)48:45+21:3611:55
20James  ChristieBana A (23)1:42:59+51:2413:23
26Rune RådeströmBana C (69)51:40+24:3112:37
28Gösta GutelandBana D (44)55:03+26:2516:37
30Lars CedérusBana D (44)56:28+27:5017:03
32Göran JohanssonBana D (44)59:22+30:4417:56
39Therese PerssonBana C (69)58:50+31:4114:23
49Jonas SjöstrandBana C (69)1:04:03+36:5415:39
60Leif HermundstadBana C (69)1:26:00+58:5121:01
61Sven Åke SvenssonBana C (69)1:29:28+1:02:1921:52
Jesper LidmarBana A (23)ej godkänd

Solna OK

5 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
3Jan BojlingBana E (26)34:50+5:4213:30
9Ingvar JohannessonBana F (11)1:02:19+31:3828:04
9Johan KarlstenBana E (26)44:38+15:3017:17
16Bo DavidssonBana C (69)47:56+20:4711:43
18Lars NordinBana E (26)1:09:53+40:4527:05

Spårvägens OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
56Roland LöwgrenBana C (69)1:13:02+45:5317:51

Stockholms OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
15Per LjungBana B (36)59:30+10:369:23

Strängnäs-Malmby OL

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
6Karin GustafssonBana C (69)40:07+12:589:48

Sundbybergs IK

5 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
3Hans-Erik PerssonBana D (44)36:29+7:5111:01
9Simon MellinBana A (23)1:02:15+10:408:05
11Gunnar BramstenBana E (26)48:44+19:3618:53
14Ingvar JanssonBana E (26)54:44+25:3621:12
24John ÖstlundBana D (44)48:40+20:0214:42

Söders-Tyresö

16 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Maja ThimbergBana F (11)30:4113:49
2Alexander HansenBana A (23)51:39+0:046:42
4Göran ThimbergBana A (23)54:42+3:077:06
8Peter AnderssonBana A (23)59:34+7:597:44
13Håkan SjökvistBana D (44)43:15+14:3713:03
13Rolf LöfqvistBana E (26)53:40+24:3220:48
13Stefan NorinBana A (23)1:06:10+14:358:36
14Erik NorinBana D (44)43:54+15:1613:15
15Olle ThimbergBana D (44)44:07+15:2913:19
17Ingemar GardBana B (36)1:01:29+12:359:42
29Marie MalmborgBana B (36)1:15:22+26:2811:54
32Staffan ElmhagenBana C (69)55:15+28:0613:30
33Kristine HedinBana D (44)1:01:20+32:4218:31
46Alf Eriksson-LångBana C (69)1:03:00+35:5115:24
50Anders RöstinBana C (69)1:04:23+37:1415:44
Kristina NorinBana E (26)ej godkänd

Södertälje-Nykvarn OF

8 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
3Lars BygdénBana C (69)33:00+5:518:04
7Martin BygdénBana C (69)40:08+12:599:48
10Joakim ErikssonBana B (36)55:58+7:048:50
13Annika BygdénBana C (69)43:56+16:4710:44
27Bengt MattiassonBana D (44)53:29+24:5116:09
33Tore EklundBana B (36)1:22:12+33:1812:59
Thomas KarlssonBana C (69)ej godkänd
Rolf SkoglundBana D (44)ej godkänd

Tullinge SK

19 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
3Patrik LeicktBana B (36)51:10+2:168:04
15Hampus HatlenBana A (23)1:10:35+19:009:10
16Tina JunegardBana A (23)1:15:37+24:029:49
17Daniel HelanderBana D (44)44:24+15:4613:24
18Wilhelm BergmanBana B (36)1:02:08+13:149:48
18Katja LeicktBana D (44)44:39+16:0113:29
20Daniel EkenstedtBana E (26)1:13:14+44:0628:23
21Adam BrattBana A (23)1:43:00+51:2513:23
23Filip HatlenBana D (44)46:39+18:0114:05
24Mats KarlssonBana C (69)51:04+23:5512:29
25Ebba LeicktBana C (69)51:35+24:2612:36
26Emil HelanderBana D (44)50:06+21:2815:08
28Maria BrattBana C (69)53:04+25:5512:58
29Jan LarssonBana D (44)56:12+27:3416:58
45Anna PernebyBana C (69)1:02:52+35:4315:22
47Ludvig FerdmanBana C (69)1:03:35+36:2615:32
48Stefan FerdmanBana C (69)1:03:38+36:2915:33
Lisa LeicktBana C (69)ej godkänd
Lennart HävrénBana C (69)ej godkänd

Tumba-Mälarhöjden OK

9 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Arne KarlssonBana D (44)28:388:39
1Mattias AllaredBana A (23)51:356:42
3Oskar EklövBana F (11)38:38+7:5717:24
11Gustav MelanderBana B (36)57:39+8:459:06
22Karin SkogholmBana B (36)1:02:58+14:049:56
30Joakim JörgensenBana C (69)54:16+27:0713:16
42Carina JohanssonBana C (69)59:39+32:3014:35
62Tor LindströmBana C (69)1:33:16+1:06:0722:48
Karin Nordebo NäslundBana E (26)ej godkänd

Vandrarringen

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
40Kurt ErikssonBana C (69)59:02+31:5314:26

Väsby OK

3 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Tommy HolmérBana C (69)32:47+5:388:00
6Lars PerssonBana E (26)39:20+10:1215:14
25Roger TinglöfBana B (36)1:06:56+18:0210:34

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser

Hallands 3 dagars
Orienteringsmagasinet 1 kr
Hallands 3 dagars