Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Tuna Ting, dag 2, lång

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Tuna Ting, dag 2, lång
Arrangörsorganisation: Stora Tuna OK
Datum: söndag 11 augusti 2019

D21

8 250 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ida LindkvistNTNUI1:10:498:35
2Kajsa RisbyOK Kåre1:16:30+5:419:16
3Rebecka HeinrupTullinge SK1:16:38+5:499:17
4Linda LindkvistLeksands OK1:17:30+6:419:23
5Matilda ErikssonOK Kåre1:24:10+13:2110:12
6Vilma V Von KrusenstiernaOK Kåre1:24:16+13:2710:12
7Jonna ForsVästerås SOK1:25:34+14:4510:22
8Linda ByströmOK Kåre1:30:33+19:4410:58
8Emma BlixtOK Hammaren1:30:33+19:4410:58
10Ronja BjörklundNTNUI1:33:13+22:2411:17
11Hanna BarkegrenOK Kåre1:37:24+26:3511:48
12Kristin E KarlssonKexholms SK1:58:38+47:4914:22
13Julia BirathStenungsunds OK2:01:38+50:4914:44
14Charlotte LindkvistLeksands OK2:09:18+58:2915:40
Evgeniya RyapolovaIFK Mora OKej godkänd
Jenny ErikssonOK Kåreej godkänd

H21

10 550 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan BäckmanMalungs OK Skogsmårdarna1:10:326:41
2Rickard BörjessonMalungs OK Skogsmårdarna1:10:38+0:066:41
3Oskar SandbergMalungs OK Skogsmårdarna1:11:26+0:546:46
4Erik RostMalungs OK Skogsmårdarna1:15:43+5:117:10
5Johan NordlundMalungs OK Skogsmårdarna1:16:28+5:567:14
6Andreas UllerKils OK1:16:36+6:047:15
7Martin HammarbergMalungs OK Skogsmårdarna1:16:46+6:147:16
8Erik MalmbergLinköpings OK1:27:46+17:148:19
9Jon EklundIK Jarl Rättvik1:32:25+21:538:45
10Thomas E ErikssonKexholms SK2:05:30+54:5811:53
11Per-Erik BjörklundBjursås OK2:08:37+58:0512:11
12Aleksandr ManoilovJärfälla OK2:18:16+1:07:4413:06
Frode KonstTyrving ILej start

D21 Kort

5 000 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hanna BrusSnättringe SK56:4511:21
2Kajsa MattssonOK Kåre1:00:52+4:0712:10
3Beatrice KöhlerSäterbygdens OK1:01:27+4:4212:17
4Maria BoisMalungs OK Skogsmårdarna1:05:10+8:2513:02
5Anna-Karin NilssonMalungs OK Skogsmårdarna1:10:30+13:4514:06
6Hanna GustafssonOK Kåre1:15:29+18:4415:05
7Malin SundqvistTullinge SK1:29:23+32:3817:52

H21 Kort

7 150 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erik SonessonGagnefs OK1:08:359:35
2Erik NordkvistGagnefs OK1:08:53+0:189:38
3Johan SonessonGagnefs OK1:09:37+1:029:44
4Lars DahlströmHJS-Vansbro OK1:25:22+16:4711:56
5Oscar WibergJärla Orientering1:29:18+20:4312:29
6Anton BacklundSäterbygdens OK1:33:40+25:0513:06
7Tobias WestbomLånghundra IF2:22:53+1:14:1819:59
Emil HammarströmOK Måsenej start

D20

5 675 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emelie BrudinIFK Mora OK1:34:4516:41
Alva RingiOK Kåreej start

D18

5 000 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tilda GolsäterKorsnäs IF OK58:1111:38
2Karin WedmanVästerbergslagens OL1:05:45+7:3413:09
3Julia GunnarssonMalungs OK Skogsmårdarna1:07:47+9:3613:33
4Clara SpikLeksands OK1:09:53+11:4213:58
5Tove RingiOK Kåre1:11:46+13:3514:21
6Isabella JoonsLeksands OK1:15:31+17:2015:06
7Elsa ForsgrenVästerbergslagens OL1:33:53+35:4218:46
8Frida PollackHJS-Vansbro OK1:35:36+37:2519:07
Julia WannerIFK Mora OKej start

H18

6 875 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan LundbackJärfälla OK1:00:538:51
2Erik BrandtDomnarvets GOIF1:04:40+3:479:24
3Melker NordgrenOK Kåre1:06:40+5:479:41
4Isak BerggrenGävle OK1:23:49+22:5612:11

D17-20 Kort

4 475 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karin JohanssonGagnefs OK1:43:5523:13

D16

5 050 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emma EliassonDomnarvets GOIF55:3010:59
2Lea EdvardssonUmeå OK57:48+2:1811:26
3Alma WallmanVästerbergslagens OL59:08+3:3811:42
4Ebba KolmodinTumba-Mälarhöjden OK1:02:30+7:0012:22
5Karolina AnderssonDalaportens OL1:03:42+8:1212:36
6Ida ÖsterbergGustavsbergs OK1:04:27+8:5712:45
7Kajsa IvarssonVästerbergslagens OL1:12:30+17:0014:21
8Lovisa MasesStora Tuna OK1:26:50+31:2017:11
9Enni LundbergOK Kåre1:35:17+39:4718:52
10Olga RindeskogVästerbergslagens OL2:11:35+1:16:0526:03
Agnes WallinKorsnäs IF OKej godkänd
Alice Eriksson BjörlingDomnarvets GOIFej godkänd
Thea NordinKorsnäs IF OKej godkänd

H16

5 575 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mattias ÖstbergStora Tuna OK36:526:36
2Marcus SteneboAttunda OK40:48+3:567:19
3Viktor SoneAttunda OK42:05+5:137:32
4Joel GolsäterKorsnäs IF OK47:45+10:538:33
5Elis IversAttunda OK51:04+14:129:09
6Markus HalvarssonLeksands OK51:57+15:059:19
7Viktor FröbergOK Tor54:14+17:229:43
8Max ÖsterbergGustavsbergs OK54:31+17:399:46
9Christoffer LindgrenOK Kåre56:54+20:0210:12
10Lucas WannerAvesta OK59:12+22:2010:37
11Henrik NorgrenStora Tuna OK1:00:51+23:5910:54
12Albin SjöblomOK Kåre1:08:04+31:1212:12
13Sebastian ÅkärbjärIFK Mora OK1:12:22+35:3012:58
14Arvid ErikssonNorbergs OK1:13:56+37:0413:15
15Edvin MäkinenOK Hammaren1:21:32+44:4014:37
16Erik FredrikssonStora Tuna OK1:41:36+1:04:4418:13
Daniel LindDalaportens OLej start
Jakob CarlssonStora Tuna OKej start

D14

4 050 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elsa KaipeOK Kåre36:509:05
2Ellen ThorsénSurahammars SOK45:47+8:5711:18
3Elsa BrandtDomnarvets GOIF47:05+10:1511:37
4Maja EliassonDomnarvets GOIF48:07+11:1711:52
5Signe ÖhgrenKarlsbyhedens OK49:35+12:4512:14
6Malin HållHJS-Vansbro OK51:21+14:3112:40
7Julia Hagelberg NordahlOK Kåre53:16+16:2613:09
8Elvira BjörnbergVästerås SOK53:54+17:0413:18
9Sanna HörnellDomnarvets GOIF1:06:16+29:2616:21
Lina WidelundOK Kåreej godkänd
Nora NordlundOK Kåreej godkänd
Rebecka ÅkärbjärIFK Mora OKej godkänd
Mira NordinKorsnäs IF OKej godkänd
Emilia LindDalaportens OLej start
Linnea JunevikLeksands OKej start

H14

4 225 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Helmer JöhnemarkStora Tuna OK37:468:56
2Wille SöderqvistOK Kåre40:08+2:229:29
3Niklas ErlandssonOK Södertörn40:39+2:539:37
4Joel WallnerAttunda OK44:36+6:5010:33
5Elis WiklundVästerås SOK45:59+8:1310:53
6Lucas SöderbergGävle OK49:56+12:1011:49
7William OksvoldOK Kåre51:53+14:0712:16
8Pontus HedbergKarlsbyhedens OK52:54+15:0812:31
9Vidar NettelmarkSurahammars SOK55:53+18:0713:13
10Olle WallmanVästerbergslagens OL56:20+18:3413:20
11Nils Arvid WedmanVästerbergslagens OL1:06:54+29:0815:50
12Elias HörnellDomnarvets GOIF1:08:56+31:1016:18
13Simon BerglundKarlsbyhedens OK1:13:29+35:4317:23
14August GörasLeksands OK1:13:43+35:5717:26
15Rasmus WidelundOK Kåre1:14:48+37:0217:42
16Nils OdlindOK Kåre1:51:27+1:13:4126:22
17Karl ForsgrenVästerbergslagens OL1:57:46+1:20:0027:52
Malte SöderlundKarlsbyhedens OKej start

D14 Kort

3 050 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Matilda HedlundLeksands OK54:0317:43
2Nelly RindeskogVästerbergslagens OL1:08:46+14:4322:32

D12

3 050 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tilde SvederDomnarvets GOIF30:3410:01
2Lova WilénLeksands OK32:51+2:1710:46
3Maja MasesStora Tuna OK33:30+2:5610:59
4Signe Eriksson BjörlingDomnarvets GOIF36:28+5:5411:57
5Maja MaxénStora Tuna OK38:14+7:4012:32
6Alicia IvarssonOK Hammaren40:36+10:0213:18
7Fanny HemmingssonStora Tuna OK42:16+11:4213:51
8Filippa HemmingssonStora Tuna OK46:04+15:3015:06
9Elsa GolsäterKorsnäs IF OK48:16+17:4215:49
10Agnes HedlöfStora Tuna OK50:13+19:3916:27
11Frida BrudinIFK Mora OK54:53+24:1917:59
12Tilde FalkStora Tuna OK57:11+26:3718:44
13Klara BerglundKarlsbyhedens OK59:00+28:2619:20
14Tilde VikblomOK Hammaren1:14:41+44:0724:29
15Amanda LindDalaportens OL1:16:11+45:3724:58
16Ellen ForsgrenVästerbergslagens OL1:25:56+55:2228:10
Alma JöhnemarkStora Tuna OKej godkänd
Moa SölscherKorsnäs IF OKej godkänd
Lovisa BjörnbergVästerås SOKej godkänd
Tuva WestbomSäterbygdens OKej godkänd

H12

3 250 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gustav MattssonValbo AIF33:1610:14
2Walter SöderqvistOK Kåre33:54+0:3810:25
3Ville ElgesjöDomnarvets GOIF36:59+3:4311:22
4Noah TyskOK Kåre38:57+5:4111:59
5Oskar KaipeOK Kåre39:01+5:4512:00
6Edvin WallnerAttunda OK39:56+6:4012:17
7Walter OksvoldOK Kåre45:42+12:2614:03
8Nils SernfältLeksands OK53:11+19:5516:21
9Isak StinessenDalaportens OL1:01:19+28:0318:52
10Erik LundbackStora Tuna OK1:04:39+31:2319:53
11Emil Li EklundStora Tuna OK1:15:21+42:0523:11
12Albin HedbergStora Tuna OK1:21:00+47:4424:55
Viktor KullmanStora Tuna OKej godkänd

D12 Kort

2 275 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Linnea JäderbergLeksands OK22:089:43
2Sandra FranzLeksands OK26:53+4:4511:49
3Frida SjöblomOK Kåre30:19+8:1113:19

D10

2 525 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maja SvederDomnarvets GOIF17:106:47
2Selma LöfqvistVästerås SOK20:18+3:088:02
3Nora AldinStora Tuna OK20:48+3:388:14
4Stella StenmanOK Kåre21:03+3:538:20
5Esther HellmanLeksands OK23:31+6:219:18
6Meja VikblomOK Hammaren23:58+6:489:29
7Vilma Hagelberg NordahlOK Kåre25:33+8:2310:07
8Ida-Maria EkströmStora Tuna OK30:07+12:5711:55
9Frida OlssonOK Kåre30:55+13:4512:14
10Ellie SöderbergGävle OK34:58+17:4813:50
11Wilda VainionpääDalaportens OL37:46+20:3614:57
Siri EdvardssonUmeå OKej godkänd

H10

2 525 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hugo ClaessonStora Tuna OK15:356:10
2Erik NordahlDomnarvets GOIF16:08+0:336:23
3Oskar KullmanStora Tuna OK16:15+0:406:26
4Melker SundströmLeksands OK18:11+2:367:12
5Wilmer CarlsteinIFK Lidingö SOK18:36+3:017:21
6Axel DanielssonSundsvalls OK19:16+3:417:37
7William WestbomSäterbygdens OK20:19+4:448:02
8Lukas NääsOK Kåre20:36+5:018:09
9Axel StoltLeksands OK22:40+7:058:58
10Elliot TyskOK Kåre22:41+7:068:59
11Petter NordlundOK Kåre25:40+10:0510:09
12Kasper AmnéusDalaportens OL26:58+11:2310:40
13Gustav FernvikStora Tuna OK34:54+19:1913:49
14Malte Fridell FredrikssonStora Tuna OK38:11+22:3615:07

D35

6 125 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Marika HagelbergOK Kåre1:26:1814:05
2Karin TrolinForsa OK1:28:35+2:1714:27
Jenny Bagge AnlindLeksands OKej godkänd
Maria DanielssonSundsvalls OKej godkänd

H35

8 250 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mathias NyströmNorbergs OK1:19:519:40
2Stefan WahlgrenVisborgs OK1:21:38+1:479:53
3Jonatan SöderbergGävle OK1:28:37+8:4610:44
Emil HåsteenRånäs OKej godkänd
Jesper VainionpääDalaportens OLej start

D40

5 000 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elin TyskOK Kåre45:069:01
2Magdalena CarlsteinIFK Lidingö SOK50:25+5:1910:05
3Jenny JohanssonValbo AIF57:01+11:5511:24
4Helena WallmanVästerbergslagens OL57:56+12:5011:35
5Jenny WallnerAttunda OK1:03:37+18:3112:43
6Ingela ErikssonGävle OK1:05:24+20:1813:04
7Linda SandbladUmeå OK1:22:19+37:1316:27
8Anna-Karin ErikssonNorbergs OK1:29:39+44:3317:55

H40

7 150 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Andreas ElgesjöDomnarvets GOIF1:02:418:46
2Mattias LöfqvistVästerås SOK1:07:04+4:239:22
3Anders OksvoldOK Kåre1:09:29+6:489:43
4Anders FröbergOK Tor1:11:49+9:0810:02
5Magnus VedinTrollhättans SOK1:14:11+11:3010:22
6Patrik JohnssonOK Kåre1:17:51+15:1010:53
7Tony BjörlingDomnarvets GOIF1:18:05+15:2410:55
8Dan HörnellOK Linné1:34:15+31:3413:10
9Stefan SvederDomnarvets GOIF1:40:45+38:0414:05
10Rickard LindkvistLeksands OK1:42:58+40:1714:24
11Henrik HellgrenNorbergs OK1:45:13+42:3214:42
12Johan SandbergAttunda OK2:11:21+1:08:4018:22
Mats HörnellDomnarvets GOIFej start

D45

4 475 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna StrandAttunda OK48:3610:51
2Susanne PerssonÄrla IF52:45+4:0911:47
3Anna BerggrenGävle OK53:48+5:1212:01
4Marit SöderqvistOK Kåre55:25+6:4912:23
5Karin JohnssonOK Kåre55:50+7:1412:28
6Nina IversAttunda OK58:28+9:5213:03
7Jenny Lind ÖhgrenKarlsbyhedens OK1:02:31+13:5513:58
8Liselott NordgrenOK Kåre1:09:55+21:1915:37
9Eva-Lena MäkinenOK Hammaren1:15:35+26:5916:53
Ylva LorentssonOK Kåreej godkänd
Sara GörasLeksands OKej start
Petra LorentzonLeksands OKej start
Hillevi EkstrandGustavsbergs OKej start

H45

6 600 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mikael ÖstlundKvarnsvedens GOIF OK58:438:53
2Lars ÅkermanMalungs OK Skogsmårdarna1:01:15+2:329:16
3Jonas IvarssonOK Hammaren1:02:26+3:439:27
4Christoffer NorrmanAttunda OK1:14:29+15:4611:17
5Niklas ErikssonVästerbergslagens OL1:21:58+23:1512:25
6Björn RosendahlÄrla IF1:23:10+24:2712:36
7Jesper NordinKorsnäs IF OK1:26:57+28:1413:10
8Johan LundbergOK Kåre1:27:33+28:5013:15
9Daniel BjörnbergVästerås SOK1:32:21+33:3813:59
10Jerker DrottenmyrVisborgs OK1:32:51+34:0814:04
11Olof ErikssonIFK Mora OK1:44:26+45:4315:49
12Jakob WedmanVästerbergslagens OL1:57:14+58:3117:45
Mattias CarlsteinIFK Lidingö SOKej godkänd
Fredrik MäkinenOK Hammarenej godkänd
Mattias BomanTumba-Mälarhöjden OKej godkänd
Magnus GörasLeksands OKej godkänd
Magnus ThornellSurahammars SOKej start

D50

4 300 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna Von KrusenstiernaOK Kåre46:4710:52
2Inger GunnarssonVästerås SOK52:03+5:1612:06
3Maria StrömbergAvesta OK1:03:39+16:5214:48
4Åsa SpikLeksands OK1:04:38+17:5115:01
5Carin HomannJärfälla OK1:06:40+19:5315:30
5Berit GummusIFK Mora OK1:06:40+19:5315:30
7Lena GumaeliusWaxholms OK1:06:41+19:5415:30
8Kristina ForsOK Grip1:10:00+23:1316:16
9Karin ErikssonVästerbergslagens OL1:12:23+25:3616:50
10Erica HållHJS-Vansbro OK1:20:20+33:3318:40
11Elisabet ElmertoftNorbergs OK1:22:25+35:3819:10
12Lena ErlandssonOK Södertörn1:26:10+39:2320:02
13Lena LiljeforsAvesta OK1:50:00+1:03:1325:34

H50

6 125 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lasse JanssonGävle OK50:378:15
2Magnus BergmanOK Kåre54:36+3:598:54
3Ola JernströmAvesta OK55:36+4:599:04
4Fredrik SoneAttunda OK56:06+5:299:09
5Conny ForsbergLånghundra IF56:29+5:529:13
6Ulrik IversAttunda OK1:01:10+10:339:59
7Lars ÖhgrenKarlsbyhedens OK1:02:27+11:5010:11
8Johan EngesLeksands OK1:03:33+12:5610:22
9Magnus HjorthDomnarvets GOIF1:03:39+13:0210:23
10Torbjörn VikblomOK Hammaren1:10:07+19:3011:26
11Jonas PetterssonOK Tisaren1:10:42+20:0511:32
12Anders JonssonIK Vikings OK1:13:44+23:0712:02
13Anders BrinkmanVandrarringen1:14:27+23:5012:09
14Magnus FredrikssonKorsnäs IF OK1:17:06+26:2912:35
15Lars GunnarssonMalungs OK Skogsmårdarna1:17:09+26:3212:35
16Tomas JonssonVandrarringen1:26:12+35:3514:04
17Anders BerkelundVäsby OK1:30:10+39:3314:43
18Peter ForsOK Grip1:38:12+47:3516:01
Stefan JohanssonOK Kåreej godkänd
Per WintherVästerbergslagens OLej godkänd
Håkan ErikssonMalungs OK Skogsmårdarnaej start
Johan HallgrenBjursås OKej start

D55

4 300 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elisabet EnmarkGävle OK46:1810:46
2Carina SandbergSäterbygdens OK49:50+3:3211:35
3Åsa KindlundhAlfta-Ösa OK55:14+8:5612:50
4Eva WadmanVästerås SOK56:01+9:4313:01
5Christina BirathStenungsunds OK59:05+12:4713:44
6Elisabeth TollemarkSkogsluffarnas OK59:13+12:5513:46
7Ewa LundbergIK Vikings OK1:00:46+14:2814:07
8Gunnel RaskIFK Mora OK1:01:31+15:1314:18
9Lisbet Lidman LarssonHJS-Vansbro OK1:02:47+16:2914:36
10Annette Falck LarssonVänersborgs SK1:06:27+20:0915:27
11Sofie NylanderOK Kåre1:13:43+27:2517:08
12Mia GustafssonOK Kåre1:15:36+29:1817:34
13Katarina SundqvistOK Kåre1:22:22+36:0419:09
Anna AlbinssonIFK Mora OKej godkänd

H55

5 675 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per SpikLeksands OK55:099:43
2Peter RosénAlfta-Ösa OK58:36+3:2710:19
3Per ErikssonVästerbergslagens OL1:07:26+12:1711:52
4Björn AlbinssonIFK Mora OK1:09:51+14:4212:18
5Ulf MagnussonLeksands OK1:10:13+15:0412:22
6Magnus BacklundSäterbygdens OK1:10:32+15:2312:25
7Torbjörn SöderlundLeksands OK1:13:33+18:2412:57
8Janne NilssonCentrum OK1:13:57+18:4813:01
9Joakim ErikssonSödertälje-Nykvarn OF1:14:21+19:1213:06
10Per SundströmVästerås SOK1:15:32+20:2313:18
11Kalle ÖstgrenOK Kåre1:17:31+22:2213:39
12Mikael BacklundDalaportens OL1:22:11+27:0214:28
13Mikael DavidssonVästerås SOK1:22:35+27:2614:33
14Anders S NybergSäterbygdens OK1:23:41+28:3214:44
15Lars GustafssonOK Kåre1:27:30+32:2115:25
16Leif SandahlOK Tyr1:29:51+34:4215:49
17Robert ÖstlundSäterbygdens OK1:45:00+49:5118:30
18Klas LindgrenVästerås SOK1:48:47+53:3819:10
19Nils-Olof LarssonVänersborgs SK1:50:48+55:3919:31
20Tomas SundqvistOK Kåre1:51:51+56:4219:42
21Per WadmanVästerås SOK1:59:11+1:04:0221:00
Per SandbergSäterbygdens OKej godkänd
Anders EnmarkGävle OKej godkänd
Björn JakobssonTäby OKej godkänd
Mats JönssonKorsnäs IF OKej godkänd
Ulf K. RaskIFK Mora OKej godkänd
Ulf LinderfalkSkåneslättens OLej godkänd

D60

3 850 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Marie RappIFK Mora OK1:04:0116:37
2Marie MalmbergKvarnsvedens GOIF OK1:05:25+1:2416:59
3Jannike WåhlbergOK Kåre1:13:13+9:1219:01

H60

5 000 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Stefan CarlssonAlfta-Ösa OK45:089:01
2Thomas EricsonAlfta-Ösa OK47:47+2:399:33
3Andreas HjertsonOK Linné49:29+4:219:53
4Lars MattssonOK Kåre50:20+5:1210:04
5Trond OlsenLøten o-lag51:47+6:3910:21
6Peter LundbergJärfälla OK51:54+6:4610:22
7Krister GumaeliusWaxholms OK52:29+7:2110:29
8Tryggve OttossonVästerbergslagens OL54:47+9:3910:57
9Sten-Olof MatssonLeksands OK58:51+13:4311:46
10Hans-Olof FröjdOslättforspojkarnas IK58:57+13:4911:47
11Jan-Olof BjörklundBjursås OK1:00:22+15:1412:04
12Mats WallmanVästerbergslagens OL1:00:52+15:4412:10
13Johnny NilssonStora Skedvi IK SOFF1:01:59+16:5112:23
14Leif GustafssonSäterbygdens OK1:08:03+22:5513:36
15Lars LindgrenOK Ödmården1:11:21+26:1314:16
16Svante LindgrenKorsnäs IF OK1:19:08+34:0015:49
17Kjell HolmDalaportens OL1:27:28+42:2017:29
18Anders AlamaaIK Vikings OK1:29:17+44:0917:51
19Christer SegerquistGävle OK1:29:27+44:1917:53
20Peter SvenssonAvesta OK1:34:36+49:2818:55

D65

3 850 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Christina HjertsonOK Linné1:01:5116:03
2Annika GillgrenGävle OK1:14:18+12:2719:17

H65

4 475 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders Stefan VestlundOK Kåre49:4311:06
2Anders MalmbergKvarnsvedens GOIF OK50:21+0:3811:15
3Arne HolmerIFK Mora OK55:37+5:5412:25
4Rolf MathisenEskilstuna OL58:40+8:5713:06
5Roland BergSäterbygdens OK1:04:55+15:1214:30
6Kurt ErikssonVandrarringen1:10:11+20:2815:41
7Karl-Erik AnderssonIFK Mora OK1:21:37+31:5418:14
8Bengt HanssonSäterbygdens OK1:27:32+37:4919:33
Johan JungellKorsnäs IF OKej start

D70

3 150 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Eva HalvarsonOK Kåre1:07:2121:22
2Pirkko StenerhagVästerbergslagens OL1:08:35+1:1421:46
3Maud NilssonHJS-Vansbro OK1:20:07+12:4625:26

H70

3 850 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kenneth JohanssonEskilstuna OL43:4511:21
2Bengt StenerhagVästerbergslagens OL44:24+0:3911:31
3Per-Erik WåhlbergOK Linné57:57+14:1215:03
4Benny RendalenKorsnäs IF OK58:08+14:2315:05
5Hans KäckDalaportens OL59:45+16:0015:31
6Bernt LöfkvistBjursås OK1:04:59+21:1416:52
7Leif ErikssonHeby AIF1:05:10+21:2516:55
8Jan-Olof WåhlbergIBM Club Sweden1:06:50+23:0517:21
9Tommy LundqvistBjursås OK1:09:16+25:3117:59
10Sven-Erik KempeOK Hammaren1:10:43+26:5818:22
11Leif CarlssonSkarpnäcks OL1:11:51+28:0618:39
12Lars DahlströmVästerbergslagens OL1:15:44+31:5919:40
13Anders ClaessonIFK Mora OK1:37:49+54:0425:24
14Klas LangelsSkarpnäcks OL1:40:07+56:2226:00
15Yngve KarlssonIFK Mora OK1:45:56+1:02:1127:30

D75

3 000 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lena LeanderssonÄlvdalens IF OK51:0217:00
2Gunborg WestinLeksands OK59:32+8:3019:50
3Eva KjellmanVandrarringen1:04:52+13:5021:37
4Sonia JohanssonKvarnsvedens GOIF OK1:11:42+20:4023:54
Lisbeth EurénAvesta OKej godkänd

H75

3 425 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ulf SvedestamEskilstuna OL46:2213:32
2Karl JohanssonIFK Hedemora OK46:32+0:1013:35
3Lars Ivar BergmanMalungs OK Skogsmårdarna54:57+8:3516:02
4Janne JanssonMalungs OK Skogsmårdarna1:00:25+14:0317:38
5Tryggve OttossonKorsnäs IF OK1:04:19+17:5718:46
6Jan-Erik WibergJärla Orientering1:13:35+27:1321:29
7Rune PerssonMalungs OK Skogsmårdarna1:22:24+36:0224:03
Olle AnderssonIFK Mora OKej godkänd
Lars-B LarssonOK Tyrej start
Jan Olof DahlströmBjursås OKej start

H80

3 150 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Folke NyströmVästerbergslagens OL49:1915:39
2Svante NyströmVästerbergslagens OL54:35+5:1617:19
3Stig ÖstKorsnäs IF OK1:01:31+12:1219:31
4John VallinOK Hedströmmen1:09:08+19:4921:56
Lars KjellmanVandrarringenej godkänd
Åke SundbergFagersta OKej godkänd
Åke PerssonOckelbo OKej start

D85

2 500 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Maj Lis KnutssonKvarnsvedens GOIF OKej godkänd

Inskolning

1 900 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Elias Asp BerglundIFK Mora OKfullföljt
Stina Björn DanmoStora Tuna OKfullföljt
Ivar ClaessonStora Tuna OKfullföljt
Anton EdvardssonUmeå OKfullföljt
Sixten FredrikssonStora Tuna OKfullföljt
Norah HellmanLeksands OKfullföljt
Leonard Hörnell ÖhlundOK Linnéfullföljt
Kalle JanssonOK Kårefullföljt
Alfred KarlssonVästerbergslagens OLfullföljt
Signe MatssonDomnarvets GOIFfullföljt
Bertil PrästingsDomnarvets GOIFej godkänd
Aron SöderlundKarlsbyhedens OKej start

U1

2 325 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Edvin CarlsteinIFK Lidingö SOK14:536:24
2Arvid StenmanOK Kåre20:50+5:578:57
3Viktor OlssonOK Kåre21:17+6:249:09
4Kevin AmnéusDalaportens OL23:13+8:209:59
5Malte MårtenssonLeksands OK23:52+8:5910:15
6Filip SoneAttunda OK24:00+9:0710:19
7Oskar Hagelberg NordahlOK Kåre25:08+10:1510:48
8Hilda ElfvingDomnarvets GOIF25:38+10:4511:01
9Bosse BäckLeksands OK26:49+11:5611:32
10Alva AldinStora Tuna OK27:35+12:4211:51
11Minna GladLeksands OK28:15+13:2212:09
12Stina GladLeksands OK28:17+13:2412:09
13Charlie SvederDomnarvets GOIF29:54+15:0112:51
14Samuel NääsOK Kåre30:41+15:4813:11
15Stella HedbergStora Tuna OK32:39+17:4614:02
16Ellie VainionpääDalaportens OL47:46+32:5320:32

U2

2 300 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gustav WahlgrenVisborgs OK19:398:32
2Minna HoelStora Tuna OK20:32+0:538:55
3Ebba MaxénStora Tuna OK20:33+0:548:56
4Klara SernfältLeksands OK21:36+1:579:23
5Nils ForsgrenVästerbergslagens OL22:14+2:359:40
6Filip SonessonStora Tuna OK22:49+3:109:55
7Nathalie DufvaStora Tuna OK23:25+3:4610:10
8Tove MatssonDomnarvets GOIF24:50+5:1110:47
9Wilda RydqvistÄlvdalens IF OK25:37+5:5811:08
10Märta SonessonStora Tuna OK28:07+8:2812:13
11Olle StinessenDalaportens OL29:41+10:0212:54
12Elsa WahlgrenVisborgs OK30:36+10:5713:18
13Olivia StoltLeksands OK34:27+14:4814:58
Henry HellmanLeksands OKej start
Amelia Li EklundStora Tuna OKej start

Öppen 1

2 300 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Björn HenrikssonIFK Mora OK18:578:14
2Pamela JäderbergLeksands OK21:06+2:099:10
3Oscar NyströmMariestads FK28:07+9:1012:13
4Isak NyströmMariestads FK28:12+9:1512:15

Öppen 2

3 800 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Laila VillmanHJS-Vansbro OK48:4712:50

Öppen 3

3 075 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Göran NordkvistGagnefs OK42:4813:55
2Malin PetersonÄlvdalens IF OK48:43+5:5515:50
3Heidi Franz MöllerLeksands OK49:34+6:4616:07
4Ola GranathKlubblös51:14+8:2616:39
5Anders EjewallSnättringe SK51:27+8:3916:43
6Eva PetersonÄlvdalens IF OK51:32+8:4416:45
7Camilla NöjdOK Hammaren57:16+14:2818:37
8Marie-Louise SölscherKorsnäs IF OK58:35+15:4719:03
9Pia WiklundVästerås SOK1:35:11+52:2330:57
Irma FredrikssonKorsnäs IF OKej godkänd
Erica LöfqvistVästerås SOKej godkänd
Johanna PerssonKlubblösej godkänd

Öppen 4

4 875 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Pär WiklundVästerås SOK1:59:4924:34

Öppen 5

3 600 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mark BaljeuLeksands OK48:4013:31
2Janne SkarnerLeksands OK49:56+1:1613:52
3Mikael SilverGävle OK50:50+2:1014:07
4Thomas PetterssonDomnarvets GOIF51:03+2:2314:10
5Anders SölscherKorsnäs IF OK54:41+6:0115:11
6Maria GladLeksands OK54:46+6:0615:12
7Björn HelmerssonKlubblös55:38+6:5815:27
8Andreas OdlindOK Kåre56:08+7:2815:35
9Åsa BlixtJärbo OK1:22:41+34:0122:58
10Julia CarlssonGagnefs OK1:28:52+40:1224:41
11Monica CarlssonGagnefs OK1:28:59+40:1924:43
12Anna OksvoldOK Kåre1:43:17+54:3728:41
13Birre StenkloVästerbergslagens OL2:04:06+1:15:2634:28
Veronica ÖsterbergGustavsbergs OKej godkänd
Lena ErikssonOK Kåreej godkänd

Öppen 6

6 025 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Niclas SjöblomOK Kåre1:20:3913:23
2Sarah VikerOK Kåre1:32:00+11:2115:16
3Therese SvederDomnarvets GOIF1:40:05+19:2616:36
4Gunnar WintherKlubblös1:42:25+21:4616:59
5Tommy GöranssonKarlsbyhedens OK1:46:36+25:5717:41
6Annika GöranssonKarlsbyhedens OK1:46:58+26:1917:45
7Josef OdevikKlubblös1:48:01+27:2217:55
8Jan AmnéusDalaportens OL1:53:22+32:4318:48
9Jessica ErikssonDomnarvets GOIF2:00:00+39:2119:55
10Cecilia ErikssonNorbergs OK2:13:08+52:2922:05
David RindeskogVästerbergslagens OLej godkänd

Öppen 7

3 000 m, 33 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mathias VestinOK Kåre31:1910:26
2Henrik ÖsterbergGustavsbergs OK33:06+1:4711:02
3Godil WilénLeksands OK35:57+4:3811:59
4Krister BerglundKarlsbyhedens OK37:12+5:5312:24
5Jenny WåhlinDomnarvets GOIF37:41+6:2212:33
6Lina SöderkvistSäterbygdens OK39:52+8:3313:17
7Jörgen FernvikStora Tuna OK40:21+9:0213:27
8Frida PrästingsDomnarvets GOIF42:00+10:4114:00
9Claes-Håkan MörthLeksands OK42:47+11:2814:15
10John PerssonKarlsbyhedens OK43:13+11:5414:24
11Kersti RingiOK Kåre43:31+12:1214:30
12Byron PalmHJS-Vansbro OK43:48+12:2914:36
13Viktor MagnussonKlubblös43:52+12:3314:37
14Annica LübckeOK Ravinen44:12+12:5314:44
15Anki Svärdby-BergmanOK Kåre44:43+13:2414:54
16Lars HalvarssonLeksands OK44:44+13:2514:54
17Petra Hurtig HalvarssonLeksands OK48:31+17:1216:10
18Gunilla Maria BrusVästerbergslagens OL48:48+17:2916:16
19Christina SvederDomnarvets GOIF49:02+17:4316:20
20Petronella IvarssonOK Hammaren51:00+19:4117:00
21Bo WallinKorsnäs IF OK51:03+19:4417:01
22Alf LarssonHJS-Vansbro OK52:07+20:4817:22
23Britt BjörklundBjursås OK55:04+23:4518:21
24Anita Østgård OlsenLøten o-lag57:04+25:4519:01
25Camilla BerglundKarlsbyhedens OK1:01:25+30:0620:28
26Lill NallgårdVästerås SOK1:04:42+33:2321:34
27Anna-Karin LövgrenAvesta OK1:05:59+34:4021:59
28Maria Johansson LissGagnefs OK1:08:32+37:1322:50
29Mattias HögströmForsa OK1:10:51+39:3223:37
30Maria SandbergAttunda OK1:17:17+45:5825:45
31Henning WaltgårdDomnarvets GOIF2:06:44+1:35:2542:14
Carl-Åke FredrikssonKorsnäs IF OKej godkänd
Per StinessenDalaportens OLej godkänd
Mikael SöderlundKarlsbyhedens OKej start

Öppen 8

4 475 m, 34 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Patrik SöderqvistOK Kåre37:458:26
2Per BrandtDomnarvets GOIF40:12+2:278:58
3Per MöllerLeksands OK40:53+3:089:08
4Daniel KaipeOK Kåre41:16+3:319:13
5Henrik NettelmarkSurahammars SOK44:36+6:519:57
6Anders SandbergIFK Mora OK45:12+7:2710:06
7Eva ElfvingDomnarvets GOIF47:15+9:3010:33
8Linda NääsOK Kåre48:44+10:5910:53
9Anders PrästingsDomnarvets GOIF50:29+12:4411:16
10Johan ErikssonOK Kåre50:32+12:4711:17
11Mikael RingiOK Kåre52:03+14:1811:37
12Niclas ArkåsenOK Kåre55:58+18:1312:30
13Anders HåkanssonOK Kåre59:17+21:3213:14
14Anna T PerssonOK Kåre1:00:12+22:2713:27
15Anders KarlssonOK Kåre1:00:47+23:0213:34
16Lovisa CarlssonOK Kåre1:01:40+23:5513:46
17Elin PetersonÄlvdalens IF OK1:02:13+24:2813:54
18Andreas GröningOK Kåre1:05:05+27:2014:32
19Elin FjellströmMalungs OK Skogsmårdarna1:07:04+29:1914:59
20Tommy BohmanVästerås SOK1:07:07+29:2214:59
21Jonas HedströmKlubblös1:07:38+29:5315:06
22Krister GolsäterKorsnäs IF OK1:08:25+30:4015:17
23Beatrice ÖsterbergSurahammars SOK1:12:24+34:3916:10
24Roger EklundIK Jarl Rättvik1:13:03+35:1816:19
25Niklas AhlströmVästerås OK1:13:06+35:2116:20
26Ulrika SilverGävle OK1:13:31+35:4616:25
27Tomas FalkValbo AIF1:13:54+36:0916:30
28Anders DegseliusVäsby OK1:16:09+38:2417:01
29Annika DavidssonVästerås SOK1:16:51+39:0617:10
30Mattias RobertssonCentrum OK1:16:54+39:0917:11
31Peter ÖsterbergSurahammars SOK1:49:38+1:11:5324:29
32Stina BjörnbergVästerås SOK1:56:17+1:18:3225:59
Lisa HallbergIFK Mora OKej godkänd
Per NordahlDomnarvets GOIFej godkänd
Ylva FornanderCentrum OKej start

Öppen 9

6 975 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Urban AndréSvärdsjö SOK1:00:468:42
2Matilda AnderssonOK Kåre1:13:41+12:5510:33
3Felix SilverGävle OK1:18:02+17:1611:11
4Steven PalmerMalungs OK Skogsmårdarna1:21:21+20:3511:39
5Henrik MattssonValbo AIF1:22:16+21:3011:47
6Lars AmbrosiussonIFK Mora OK1:23:20+22:3411:56
7Andreas MaxénTimrå SOK1:24:24+23:3812:06
8Risto PonkalaKlubblös1:24:56+24:1012:10
9Lars HedströmKlubblös1:26:56+26:1012:27
Lars MagnussonOK Kåreej godkänd
Lotta JungåkerKorsnäs IF OKej godkänd
Jakob EnmarkSödertälje-Nykvarn OFej godkänd
Elisabeth WestmanVästerås SOKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser