Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Uppsala möte, natt

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Uppsala möte, natt
Arrangörsorganisationer: Rasbo IK / Upsala IF
Datum: fredag 19 april 2019

D21

7 530 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sara EskilssonAlfta-Ösa OK52:206:56
2Maria SjölanderOK Rodhen53:52+1:327:09
3Rebecka LindbergOK Roslagen1:02:52+10:328:20
4Jenny WegmüllerOK Rodhen1:08:00+15:409:01
5Kristin BomanGävle OK1:13:33+21:139:46
6Annika RidellIF Thor1:14:10+21:509:50
Maria Von SchmalenséeAttunda OKej godkänd
Sandra NäslundOK Linnéej start

H21

9 910 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Olle BoströmIL Tyrving55:505:38
2David LingforsOK Linné58:36+2:465:54
3Erik BomanGävle OK58:46+2:565:55
4Per Harald Löfgren JohansenIFK Mora OK59:37+3:476:00
5Linus RappIFK Mora OK1:00:08+4:186:04
6Øystein SørensenNydalens SK1:01:39+5:496:13
7Daniel RoosAttunda OK1:02:08+6:186:16
8Karl EngesAttunda OK1:05:20+9:306:35
9Tuve MöllerOK Linné1:06:47+10:576:44
10Olle NilssonOK Linné1:08:51+13:016:56
11Jesper Kullin AlfredssonLånghundra IF1:10:32+14:427:07
12Carl NäslundVästerås SOK1:10:33+14:437:07
13Olof ErikssonOK Linné1:10:42+14:527:08
14Hans PerssonIFK Umeå1:11:12+15:227:11
15Daniel Carlson BjernaldOK Linné1:12:36+16:467:19
16Erik SisellGävle OK1:12:55+17:057:21
17Torbjörn JacobssonOK Rodhen1:13:02+17:127:22
18Simon AnderssonOK Rodhen1:13:11+17:217:23
19Fredrik LindgrenIK Hakarpspojkarna1:14:06+18:167:28
20Petter LindbergOK Linné1:14:24+18:347:30
21Tommy LindbergOK Roslagen1:15:27+19:377:36
22Jerk RönnolsCentrum OK1:22:07+26:178:17
23Daniel DuhlboIFK Mora OK1:23:31+27:418:25
24Robert PetterssonIF Thor1:24:48+28:588:33
25Aleksandr ManoilovJärfälla OK1:26:59+31:098:46
26Rickard BomanIF Thor1:54:26+58:3611:32
Harald LarssonHagaby GoIF Örebroej godkänd
Adam LiljaOK Enenej godkänd
Lasse JanssonGävle OKej godkänd
Jonas CarlssonSundbybergs IKej start
Jan TroengOK Linnéej start

H21 Kort

8 110 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Cristian LarssonKöping-Kolsva OK1:07:418:20
2Anders GranbergOK Klemmingen1:08:22+0:418:25
3Kalle PerssonOK Österåker1:12:53+5:128:59

H20

7 530 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gustav FrænellSundsvalls OK58:567:49
2Måns ErikssonSundsvalls OK59:54+0:587:57
3Victor BylundIF Thor1:00:48+1:528:04

D18

4 860 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ebba LindellIF Thor37:387:44
2Agnes BromanOK Roslagen39:51+2:138:11
3Lovisa HambäckLånghundra IF43:30+5:528:57
4Katarina NorrbyOK Södertörn48:29+10:519:58
Anna LithellOK Linnéej start

H18

6 240 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Arvid RoosOK Linné48:197:44
2Jonatan StåhlSundbybergs IK48:28+0:097:46
3Emil BoströmOK Linné50:07+1:488:01
4Oskar SundblomRånäs OK50:55+2:368:09
5Felix SilverGävle OK51:06+2:478:11
6John McLellandOK Rodhen51:14+2:558:12
7Axel Leijon ThorellLånghundra IF51:37+3:188:16
8Emil BybergDomnarvets GOIF52:35+4:168:25
9Andreas NäslundVästerås SOK55:28+7:098:53
10Anton SegermanIF Thor1:00:45+12:269:44
11Ville FontellOK Enen1:13:37+25:1811:47
12Albin ErikssonIF Thor1:34:07+45:4815:04
David MelinOK Rodhenej start

D16

4 440 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johanna RoosOK Linné40:579:13
2Cornelia KrafftLänna IF41:18+0:219:18
3Tindra JonssonSkarpnäcks OL43:08+2:119:42
4Sigrid CarlssonSundbybergs IK46:06+5:0910:22
5Fannie SjölanderOK Rodhen47:54+6:5710:47
6Moa LundinOK Linné55:52+14:5512:34
7Isabelle StåhlbrandtRasbo IK1:26:59+46:0219:35

H16

4 600 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Edvin NilssonLånghundra IF29:116:20
2Isak LundholmUmeå OK29:35+0:246:25
3Klockar-Eskil NääsLeksands OK46:15+17:0410:03
4Simon ClaessonOK Rodhen48:28+19:1710:32
5Rasmus LindblomGustavsbergs OK1:27:06+57:5518:56
Albin WarvelinLånghundra IFej start

D14

4 080 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elsa HedinOK Linné35:598:49
2Ingrid JohanssonSundbybergs IK37:55+1:569:17
3Tuva SirviöUmeå OK38:23+2:249:24
4Maja LundholmUmeå OK41:27+5:2810:09
Frida MelinOK Rodhenej start

H14

4 080 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Love BylundIF Thor27:576:51
2Otto TimbyUmeå OK28:47+0:507:03
3Aron BromanLänna IF30:00+2:037:21
4Emil ÅbergOK Linné30:15+2:187:24
5Elias WesterberghRasbo IK31:32+3:357:43
6Axel AnderssonIF Thor34:15+6:188:23
7Felix JohnssonOK Linné41:54+13:5710:16

D12

3 070 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sara RoosOK Linné19:376:23
2Fanny KarlsVäsby OK39:52+20:1512:59
3Alma WesselLänna IF56:14+36:3718:19

H12

3 070 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Arvid RundströmOK Ravinen30:269:54
Gustav LindbergOK Roslagenej start

D40

4 860 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jessica SöllvanderOK Rodhen46:389:35

H40

7 530 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Samuel SvenssonCentrum OK55:017:18
2Henrik SundblomRånäs OK55:45+0:447:24
3Gustav NäsmanHaninge SOK55:54+0:537:25
4Jonas ErikssonLänna IF58:08+3:077:43
5Henrik WåhlströmIF Thor1:06:52+11:518:52
6Magnus LindblomGustavsbergs OK1:07:26+12:258:57
7Anders LindgrenLånghundra IF1:09:42+14:419:15
8Mats ÅbergOK Linné1:09:59+14:589:17
9Emil AnderssonLänna IF1:13:45+18:449:47
10Daniel RejmentOK Linné1:23:53+28:5211:08
11Jonas SellingLänna IF1:31:28+36:2712:08
12Nicolas LavigneGävle OK1:53:39+58:3815:05
Andreas LundholmUmeå OKej godkänd
Mats WarvelinLånghundra IFej start

H45

6 240 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jonas EklundOK Rodhen47:407:38
2Bo SegermanIF Thor48:18+0:387:44
3Johan LindqvistTäby OK50:29+2:498:05
4Fredrik LindellIF Thor50:35+2:558:06
5John SolbreckLånghundra IF52:42+5:028:26
6Fredrik JohanssonSundbybergs IK52:47+5:078:27
7Niklas HenrikssonAttunda OK53:12+5:328:31
8Henrik RoosOK Linné53:32+5:528:34
9Tomas HenrikssonAttunda OK55:50+8:108:56
10Fredrik NilssonLånghundra IF56:08+8:288:59
11Carl WennertorpOK Linné56:25+8:459:02
12Erik ViklundRånäs OK57:19+9:399:11
13Jonas AnderssonIF Thor1:02:14+14:349:58
14Andreas KrafftLänna IF1:02:38+14:5810:02
15Lars SegermanSkarpnäcks OL1:04:11+16:3110:17
16Dan HörnellOK Linné1:05:16+17:3610:27
17Anders KolmskogSundbybergs IK1:06:51+19:1110:42
18Patrik ServinLånghundra IF1:13:31+25:5111:46
19Niklas TimbyUmeå OK1:35:17+47:3715:16

D50

4 000 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maria KvarnlöfOK Roslagen43:2510:51
2Monica RoosAttunda OK45:50+2:2511:27
3Louise NilssonJärfälla OK47:26+4:0111:51
4Marianne ÅsåkerHudiksvalls OK1:22:41+39:1620:40
Pia GuståsOK Linnéej start

H50

6 240 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jan HildingHestra IF43:296:58
2Christian MittelholzerOLK Fricktal49:24+5:557:55
3Mats JonsellIF Thor51:27+7:588:14
4Juha LoenbergSkarpnäcks OL52:12+8:438:21
5Ola HultinOK Roslagen53:20+9:518:32
6Stefan LybertVäsby OK53:28+9:598:34
7Niklas CedstedtVallentuna-Össeby OL55:14+11:458:51
8Petter RanefallIF Thor58:12+14:439:19
9Per ÅgrenOK Enen1:00:29+17:009:41
10Jonas GidingVallentuna-Össeby OL1:02:00+18:319:56
11Daniel UnnerudLånghundra IF1:03:41+20:1210:12
12Patrik OttossonGävle OK1:03:47+20:1810:13
13Stefan NordströmSigtuna OK1:17:04+33:3512:21
14Patrik SteenOK Enen1:20:37+37:0812:55
15Bo AnderssonIF Thor1:23:12+39:4313:20
16Staffan BromanOK Roslagen1:24:44+41:1513:34
17Jonas KarlssonVäsby OK1:25:05+41:3613:38
18Svante JonsellVallentuna-Össeby OL1:31:39+48:1014:41
19Mattias BerglundBromma-Vällingby SOK1:48:54+1:05:2517:27
Anders BerkelundVäsby OKej start
Johan MöllerOK Linnéej start

D55

4 000 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ingela ErikssonGävle OK43:4710:56
2Hillevi ErikssonOK Linné44:25+0:3811:06
3Elisabeth TollemarkSkogsluffarnas OK44:56+1:0911:14
4Åsa KindlundhAlfta-Ösa OK45:13+1:2611:18
5Camilla AdlertegOK Enen45:59+2:1211:29
6Dorothe SpillmannIF Thor51:23+7:3612:50
Catrin JohnsonSkogsluffarnas OKej start

H55

5 730 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Michael HolmgrenIF Thor52:019:04
2Janne NilssonCentrum OK55:57+3:569:45
3Mats JönssonKorsnäs IF OK57:10+5:099:58
4Björn AlbinssonIFK Mora OK58:01+6:0010:07
5Erik AnderssonOK Österåker1:05:10+13:0911:22
6Rolf LarssonOK Linné1:07:06+15:0511:42
7Jan-Olov BergmanVästerås SOK1:07:53+15:5211:50
8Per AndénHässleholms OK1:11:07+19:0612:24
9Mats CarlssonSundbybergs IK1:15:38+23:3713:11
10Mats AronssonBromma-Vällingby SOK1:23:20+31:1914:32
Klas LindgrenVästerås SOKej godkänd
Bo StrandOK Linnéej start

D60

3 370 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ylva GrapeDalaportens OL37:5211:14
2Inger LilliehöökOK Linné47:57+10:0514:13
3Lotta ValentinGustavsbergs OK51:45+13:5315:21

H60

4 860 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars LindgrenOK Ödmården38:437:57
2Björn RegerSöders-Tyresö44:43+6:009:12
3Kjell BomanSöderhamns OK45:33+6:509:22
4Hans-Olof FröjdOslättforspojkarnas IK49:45+11:0210:14
5Svante LindgrenKorsnäs IF OK49:47+11:0410:14
6Lars HagrotTäby OK50:07+11:2410:18
7Björn SöderbäckOK Linné52:23+13:4010:46
8Bengt HameliusSäterbygdens OK56:26+17:4311:36
9Göran HedmanValbo AIF1:00:51+22:0812:31
10Lars RönnolsTäby OK1:05:12+26:2913:24
11Lennart WinbergHudiksvalls OK1:21:59+43:1616:52

H65

4 750 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per LindgrenIK Hakarpspojkarna48:4710:16
2Thomas WesterGustavsbergs OK49:54+1:0710:30
3Gunnar MunkteliusSurahammars SOK58:19+9:3212:16
4Mats SandewallUmeå OK1:06:10+17:2313:55
5Kurt ErikssonVandrarringen1:07:12+18:2514:08
6Karl-Erik AnderssonIFK Mora OK1:16:11+27:2416:02
7Carl-Gunnar BoströmEnebybergs IF1:24:07+35:2017:42
8Björn LindgrenOK Österåker1:26:04+37:1718:07
Magnus HaraldssonGustavsbergs OKej godkänd

D70

3 370 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Margareta HaraldssonGustavsbergs OK49:2614:40
2Gun-Inger SahlbergLånghundra IF56:19+6:5316:42
3Ann-Marie HolmströmGustavsbergs OK1:00:51+11:2518:03
4Elke WilkeTierps SOK1:27:19+37:5325:54

H70

4 000 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ingvar SvenssonBjursås OK48:4812:12
2Leif ErikssonHeby AIF49:29+0:4112:22
3Leif NordlundLänna IF51:28+2:4012:52
4Per-Erik WåhlbergOK Linné53:54+5:0613:28
5Jan-Olof WåhlbergIBM Club Sweden56:48+8:0014:12
5John ÖstlundSundbybergs IK56:48+8:0014:12
7Per-Erik CarleniusKatrineholms OK57:27+8:3914:21
8Leif BergSigtuna OK59:52+11:0414:58
9Per-Åke CarlenstamVäsby OK1:02:11+13:2315:32
10Sven PihlEnköpings AIF1:02:39+13:5115:39
11Torsten PetterssonLånghundra IF1:02:47+13:5915:41

H75

3 370 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sören JohanssonSala OK47:3814:08
2Thord RådbergOK Roslagen52:01+4:2315:26
3Torbjörn TirénHellas Orientering54:57+7:1916:18
4Bo SundénKarlsbyhedens OK1:03:34+15:5618:51

H80

3 370 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Leif LundquistEnebybergs IF1:00:5818:05
Bertil KarlssonOK Linnéej start

U2

2 350 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Bodil JohanssonSundbybergs IK21:349:10
2Folke JohanssonSundbybergs IK21:43+0:099:14

Öppen motion 1

2 350 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Viktoria  Lofgren125:5010:59

Öppen motion 3

3 070 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Amandine PerrierRehns BK34:0411:05
2Alva OláRånäs OK39:50+5:4612:58
3Angelica LindblomGustavsbergs OK58:32+24:2819:03
3Cecilia AlzénGustavsbergs OK58:32+24:2819:03
5Aija SadurskisCentrum OK1:03:25+29:2120:39

Öppen motion 5

4 080 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Josefin BengtssonIF Thor28:567:05
2Klockar Mattias NääsLeksands OK35:49+6:538:46
3Emmy KärrlanderUmedalens IF39:31+10:359:41
4Emma IsacssonOK Linné39:57+11:019:47
5Stefan KärrlanderUmedalens IF42:18+13:2210:22
6Patrik Eklund144:42+15:4610:57
7Lars NygrenOK Linné46:13+17:1711:19
8Johan KarlssonIF Thor46:26+17:3011:22
9Markus NordénLånghundra IF46:30+17:3411:23
10Therese NordinForsa OK47:01+18:0511:31
11Leif BylarsForsa OK47:02+18:0611:31
12Maria NorinGävle OK51:02+22:0612:30
13Joel AhlbergOK Linné56:15+27:1913:47
14Mattias GålnanderRånäs OK56:39+27:4313:53
15Johan SjööNorbergs OK56:53+27:5713:56
16Isabel UnnerudLånghundra IF1:05:57+37:0116:09
17Ella ServinLånghundra IF1:06:04+37:0816:11
18Maria Roland Sandblad11:13:34+44:3818:01
Evonne StrandOK Linnéej start

Öppen motion 7

3 370 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ulf IsacssonOK Linné33:189:52
2Mats ThelinIF Thor35:26+2:0810:30
3Thomas KarlsVäsby OK38:57+5:3911:33
4Sören AnderssonCentrum OK40:22+7:0411:58
5Per EdenhamnLänna IF40:57+7:3912:09
6Lars LundénAvesta OK41:46+8:2812:23
7David SöderströmSala OK44:15+10:5713:07
8Ebba WesterbergIF Thor44:24+11:0613:10
9Henrik Stromsten144:28+11:1013:11
10Mats HerbertTäby OK45:17+11:5913:26
11Emma JohanssonSundbybergs IK45:54+12:3613:37
12Lotta JungåkerKorsnäs IF OK47:40+14:2214:08
13Björn RundströmOK Ravinen48:52+15:3414:30
14Björn LevinVäsby OK50:16+16:5814:54
15Peter OláRånäs OK56:55+23:3716:53
16Alexander AlnessLånghundra IF1:18:01+44:4323:09
17Tanja-Birgit SöderströmSala OK1:19:22+46:0423:33
18Ida WesselLänna IF1:27:29+54:1125:57

Öppen motion 8

4 860 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tapio JakobssonRasti-Jyry45:299:21
2Viktor LundénAvesta OK46:49+1:209:37
3Gunnar ÅhlénRånäs OK46:55+1:269:39
4Ida Pihl SkogOK Linné49:36+4:0710:12
5Roger TynellRånäs OK50:16+4:4710:20
6Lena BernhardssonÅrsunda IF50:36+5:0710:24
7Hanna HodinÅrsunda IF50:38+5:0910:25
8Urban StåhlSundbybergs IK59:11+13:4212:10
9Fredrik AlzénGustavsbergs OK1:13:14+27:4515:04

Öppen motion 9

7 530 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jonas HälldalSkogslöparna58:477:48
2Rasmus SteenOK Enen1:03:32+4:458:26
3Elis AnderssonTrosabygdens OK1:13:26+14:399:45
4Martin HerbertTäby OK1:17:49+19:0210:20
5Anders LindkvistBromma-Vällingby SOK1:28:09+29:2211:42
6Josefin KarlssonOK Linné1:49:03+50:1614:28

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser