Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Lången

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Lången
Arrangörsorganisation: OK Tyr
Datum: lördag 3 november 2018

D21

14 700 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Louise OramBækkelagets SK2:20:099:32

H21

19 200 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tomas JohanssonÅmåls OK2:18:007:11
2Johan WikströmSävedalens AIK2:18:29+0:297:12
3Fredrik JohnssonKFUM Örebro OK2:52:01+34:018:57
4Erik NallgårdVästerås SOK3:02:01+44:019:28
Johan WennermarkOK Orionej start

H21 T

19 200 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan SöderlundOK Tyr2:29:197:46
Anders Holtet-LindbergOK Tyrej godkänd
Alexander MobergOK Tyrej start

D16

8 900 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Cornelia KindlundOK Tyr1:27:369:50
2Nicolina MobergOK Tyr1:30:24+2:4810:09
3Amanda AlfredssonOK Tyr1:52:39+25:0312:39

D14

7 100 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Julia ForsgrenOK Tyr1:04:299:04
2Alva OlssonÅmåls OK1:05:46+1:179:15
3Linn AnderssonOK Tyr1:05:53+1:249:16
4Milla ForkéusOK Tyr1:11:36+7:0710:05
5Emma AlfredssonOK Tyr1:24:20+19:5111:52

H14

7 100 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linus NilssonOK Tyr1:02:368:49
2Anton JonssonOK Tyr1:02:53+0:178:51
3William RebaneKils OK1:14:39+12:0310:30
4Fredrik WestlundKils OK1:14:43+12:0710:31
5Albin SkottÅmåls OK1:24:23+21:4711:53
Albert BrohedeOK Tyrej start
Arvid ErikssonOK Tyrej start

D12

5 100 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lina UllerKils OK40:558:01
2Izabella LjungbergOK Tyr41:24+0:298:07
3Linnea BjörklundOK Tyr54:49+13:5410:44
4Wilma JonssonOK Tyr54:53+13:5810:45
5Lovisa ThybeckLindebygdens OK56:26+15:3111:03
6Alice KällstrandÅmåls OK1:22:00+41:0516:04
7Emma HellströmÅmåls OK1:22:03+41:0816:05
Tilda KindlundOK Tyrej godkänd
Eira OlssonÅmåls OKej godkänd
Jonna ÅhlÅmåls OKej godkänd
Joline PetriOK Djerfej start

H12

5 100 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Axel ThybeckLindebygdens OK39:307:44
2Viggo HolmbergOK Tylöskog39:34+0:047:45
3Eric ÅhlÅmåls OK39:39+0:097:46
4Oscar AnderssonOK Tyr41:36+2:068:09
5Gustav NilssonOK Tyr41:38+2:088:09
6Adam StråleOK Tyr41:58+2:288:13
7Felix LindOK Tyr42:04+2:348:14
8Albin IsakssonOK Tyr47:08+7:389:14
9Ivar WikströmOK Tyr47:27+7:579:18
10Alfred NybergSkattkärrs SOK1:05:13+25:4312:47

D35

11 100 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sofia CarlssonLindebygdens OK2:07:5711:31
2Ann HyvönenSkattkärrs SOK2:16:35+8:3812:18
3Jenny NybergSkattkärrs SOK2:26:24+18:2713:11
4Jessica KarlssonOK Torfinn2:53:40+45:4315:38

D35 T

11 100 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Malin JonssonOK Tyr1:50:189:56
2Johanna KindlundOK Tyr1:54:34+4:1610:19
Angelica WikströmOK Tyrej start

H35

14 700 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mikael NybergSkattkärrs SOK2:24:269:49
2Hans EgefalkHagaby GoIF Örebro2:47:50+23:2411:25
3Fredrik KarlssonVästvärmlands OK2:53:53+29:2711:49
Urban SärnbrinkOK Tisarenej godkänd
Håkan JonssonKristinehamns OKej start

D45

8 900 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna NordströmKils OK1:33:5310:32
2Tone Karina IngesenSarpsborg OL2:00:36+26:4313:33
3Anna UllerKils OK2:03:08+29:1513:50
Anna-Karin MattssonSkattkärrs SOKej godkänd

D45 T

8 900 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marie AlfredssonOK Tyr1:35:2210:42

H45

11 100 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Magnus JohanssonNyköpings OK1:21:217:19
2Svein NygårdLillomarka OL1:24:47+3:267:38
3Magnus ThornellSurahammars SOK1:27:11+5:507:51
4Magnus NordströmKils OK1:29:16+7:558:02
5Jörgen ÅhlÅmåls OK1:31:16+9:558:13
6Fredrik NordströmOK Älgen1:32:17+10:568:18
7Lars HenrikssonSundsvalls OK1:37:41+16:208:48
8Mikael NyströmOK Ravinen1:41:39+20:189:09
9Mats BergenfurIK Vikings OK1:45:42+24:219:31
10Håkan BlomkvistSkattkärrs SOK1:46:16+24:559:34
11Patrik ThybeckLindebygdens OK1:53:49+32:2810:15
12Jens AnderssonKristinehamns OK2:00:55+39:3410:53
13Ulf DanielssonÅmåls OK2:02:04+40:4310:59
14Anders WestlundKils OK2:10:21+49:0011:44
Mikael AnderssonHagaby GoIF Örebroej godkänd

H45 T

11 100 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars-Håkan BengtssonOK Tyr1:21:157:19
2Sten LeanderssonOK Tyr1:35:45+14:308:37
3Mathias BjörklundOK Tyr1:37:19+16:048:46
4David WästlundOK Tyr1:48:56+27:419:48
Pär NymanOK Tyrdiskvalificerad

D55

7 100 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mary OlssonVästvärmlands OK1:34:1513:16
Britt-Marie ForsgrenOK Tisarenej start

D55 T

7 100 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ingrid KensbyOK Tyr1:26:5812:14
2Lisa AnnersandOK Tyr1:30:01+3:0312:40
3Karin MoodhOK Tyr1:33:40+6:4213:11
Tone HollowellOK Tyrej start

H55

8 400 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars NordströmKils OK1:15:138:57
2Tor SolbergseterAustmarka IL1:29:49+14:3610:41
3Tor StrandRaumar Orientering1:30:08+14:5510:43
4Lars Audun HadlandOddersjaa1:30:22+15:0910:45
5Stein Arne NegårdVang OL1:30:29+15:1610:46
6Bertil JohanssonKristinehamns OK1:50:48+35:3513:11
7Sven-Erik BrodinKristinehamns OK1:59:03+43:5014:10
Knut EngenRaumar Orienteringej godkänd
Christer ForsgrenOK Tisarenej start

H55 T

8 400 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rolf WikströmOK Tyr1:10:138:21
2Bengt JohanssonOK Tyr1:16:54+6:419:09
Sixten WestlundOK Tyrej godkänd

D65

6 100 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ann-Britt GöranssonAlmby IK1:11:3011:43
2Marit NilssonKils OK2:05:47+54:1720:37
Britt-Marie AnderssonOK Amneej godkänd

H65

7 100 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Roar LøvtjernetBrandval/Kongsvinger OK1:10:539:59
2Bengt SvedjebySkattkärrs SOK1:12:01+1:0810:08
3Göran AnderssonOK Tylöskog1:18:50+7:5711:06
4Bengt CarlssonSkattkärrs SOK1:24:07+13:1411:50
5Lasse HageröKristinehamns OK2:06:28+55:3517:48
Ingvar AnderssonOK Amneej godkänd

H65 T

7 100 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars-Erik OlssonOK Tyr1:08:569:42

D70

6 100 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena LeanderssonÄlvdalens IF OK1:50:0518:02

H70

6 100 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Willy GrønstadGimle IF1:01:5710:09
2Leif LindhIK Vikings OK1:44:12+42:1517:04

H70 T

6 100 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Ove LundbergOK Tyrej godkänd Ladda ner rutt i gpx-format
Leif SalinOK Tyrej start

O-Trail Kort

5 000 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emma SaleskogOK Tyr33:576:47
2Linn NilssonOK Tyr34:09+0:126:49
3Thomas BomanOK Tyr37:54+3:577:34
4Sara Storm-AnderssonOK Tyr47:35+13:389:31
5Erik JansKarlstad49:37+15:409:55
6Sören AnderssonOK Tyr53:01+19:0410:36
7Agneta BomanOK Tyr57:43+23:4611:32
Rolf AnderssonVästvärmlands OKej godkänd
Maria StråleOK Tyrej godkänd
Lottis BrohedeOK Tyrej start

O-Trail Medel

10 200 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Therese KorkeakoskiOK Milan1:17:077:33
2Ola PermanOK Tyr1:31:57+14:509:00
3Carolina AnderssonKristinehamns OK1:42:15+25:0810:01
Bent-Jøran SlettbakkenOdal OLej godkänd
Bent SlettbakkenOdal OLej start

O-Trail Lång

14 400 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonas SaleskogOK Tyr1:31:126:20
2Anders JansHagaby GoIF Örebro1:31:43+0:316:22
3Erik HögkvistOK Tyr1:35:11+3:596:36
4Tom KorkeakoskiOK Milan1:45:10+13:587:18
5Mia GyllenbergOK Tyr1:48:50+17:387:33
6Erika JensenÅmåls OK2:01:24+30:128:25
Magnus HellströmÅmåls OKej godkänd

ÖM 1

4 000 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Henry NordströmKils OK33:208:20
2Vincent LjungbergOK Tyr39:20+6:009:50
3Mira KarlströmOK Tyr39:27+6:079:51
4Malin NilssonOK Tyr41:37+8:1710:24
5Simon SkottÅmåls OK42:08+8:4810:32
6Christer GillenäsKristinehamns OK42:37+9:1710:39
7Gunnel GillenäsKristinehamns OK42:39+9:1910:39
8Sumali SkottÅmåls OK43:06+9:4610:46
9Emil SkytterenOdal OL47:57+14:3711:59
10Vilma LidholtOK Tyr1:12:26+39:0618:06
11Emil HellströmÅmåls OK1:32:15+58:5523:03
Tina BjørnstadRaumar Orienteringej godkänd
Liv Edle GrønstadGimle IFej godkänd
Gilbert KarlströmOK Tyrej godkänd
Birger KarlströmOK Tyrej godkänd

ÖM 3

5 100 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gustav ÖstmoKarlstad1:04:2412:37
2Gustav JörgOK Tyr1:05:59+1:3512:56
3Catrine StoltOK Milan1:25:27+21:0316:45
4Tage NymanOK Tyr1:56:47+52:2322:53
5Johanna NymanOK Tyr1:58:23+53:5923:12

ÖM 5

7 100 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Martin EnströmTrollhättans SOK1:19:3611:12
2Mikael AlfredssonOK Tyr1:19:50+0:1411:14
3Torbjörn JohanssonOK Älgen1:19:53+0:1711:15
4Johanna AlfredssonOK Tyr1:19:56+0:2011:15
5Anna LundSurahammars SOK1:21:37+2:0111:29
6Saga KällstrandÅmåls OK1:28:28+8:5212:27
7Emilie HellströmÅmåls OK1:28:29+8:5312:27
8Fredrik NymanOK Tyr1:33:08+13:3213:07
9Eva SvenssonOK Tyr2:21:46+1:02:1019:58
Christer GustavssonKarlstadej godkänd
Helena KasosOK Tyrej godkänd

ÖM 7

4 800 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Henrik Åserud SørensenOdal OL41:048:33
2Sondre SkytterenOdal OL46:28+5:249:40
3Linda EngenRaumar Orientering48:47+7:4310:09
4Mats HastadFellingsbro GOIF49:15+8:1110:15
5Mickael GöranssonAlmby IK49:24+8:2010:17
6Ole IngesenSarpsborg OL49:28+8:2410:18
7Felix SinclairÖrebro50:09+9:0510:26
8Ulf SkoglundKils OK50:14+9:1010:27
9Johanna SärnbrinkOK Tisaren50:17+9:1310:28
10Gustav LundSurahammars SOK54:09+13:0511:16
11Michaela KällstrandÅmåls OK54:58+13:5411:27
12Kristina LandforsLustens OK55:14+14:1011:30
13Hans A. TingvoldRaufoss I.L. Orientering55:38+14:3411:35
14Anne-Grete AustadRaumar Orientering56:08+15:0411:41
15Martin SkytterenOdal OL57:29+16:2511:58
16Göran KarlströmOK Tyr57:33+16:2911:59
17Heléne SvenssonKristinehamns OK1:01:21+20:1712:46
18Bernt-Åke LarssonOK Tyr1:02:32+21:2813:01
19Stine AustadRaumar Orientering1:02:38+21:3413:02
20Lars OlssonVästvärmlands OK1:03:29+22:2513:13
21Karin SärnebrinlOK Tisren1:18:25+37:2116:20
Andrea BalakovaNyköpings OKej godkänd
Tony HolmbergOK Tylöskogej godkänd
Elina SahlströmOK Tisarenej godkänd
Martin SärnbrinkOK Tisarenej godkänd
Thomas NipenBækkelagets SKej godkänd
Johan PetriOK Djerfej start

ÖM 8

8 600 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonathan UllerKils OK1:02:247:15
2Jan OlmKils OK1:07:31+5:077:51
3Anton UllerKils OK1:11:17+8:538:17
4Per-Erik AdrianOK Tyr1:11:24+9:008:18
5Joakim PerssonKils OK1:11:26+9:028:18
6Daniel DjuvfeltOK Tyr1:11:30+9:068:18
7Helena AnderssonOK Tisaren1:15:57+13:338:49
8Jonas UllerKils OK1:17:09+14:458:58
9Martin KvarnströmKils OK1:18:15+15:519:05
10Anders HedqvistOK Tyr1:19:27+17:039:14
11Håkan RichterKarlstad1:19:39+17:159:15
12Erik KvarnströmKils OK1:19:51+17:279:17
13Royne MyrmanNyköpings OK1:20:19+17:559:20
14Jan-Åke Stolt KarlssonOK Milan1:27:45+25:2110:12
15Örjan BeckiusOK Tyr1:30:25+28:0110:30
16Pelle LandforsLustens OK1:33:17+30:5310:50
17Per BjörkmanKlubblös1:35:53+33:2911:08
18Emil Bjørnstad StrandRaumar Orientering1:37:51+35:2711:22
19Tomas CarlssonÅmåls OK1:37:53+35:2911:22
20Zlatimira AbadzhievaOK Älgen1:45:24+43:0012:15
Tobias LundqvistOK Tyrej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser