Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Dag-KM

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Dag-KM
Arrangörsorganisation: Sundsvalls OK
Datum: söndag 19 augusti 2018

D21

5 720 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hanna HugossonSundsvalls OK54:069:27
2Frida VikströmSundsvalls OK57:04+2:589:58
3Johanna SjölundSundsvalls OK1:05:31+11:2511:27
4Jonna JungåkerSundsvalls OK1:10:43+16:3712:21
5Stina NordinSundsvalls OK1:12:20+18:1412:38
6Jenny NääsSundsvalls OK1:14:28+20:2213:01
7Maria JonssonSundsvalls OK1:21:20+27:1414:13
8Emma JohanssonSundsvalls OK1:35:51+41:4516:45
9Ana MatkovicSundsvalls OK1:51:02+56:5619:24
10Kadri KalvoSundsvalls OK2:02:21+1:08:1521:23

H21

6 790 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Thomas RexSundsvalls OK58:528:40
2Anders AxlingSundsvalls OK59:28+0:368:45
3Olov VikströmSundsvalls OK59:31+0:398:45
4Anders VedinSundsvalls OK59:53+1:018:49
5Tobias EliassonSundsvalls OK1:01:18+2:269:01
6Lars HolmquistSundsvalls OK1:05:56+7:049:42
7Markus FrödinSundsvalls OK1:06:08+7:169:44
8Anders ErlandssonSundsvalls OK1:07:46+8:549:58
9Gustav FrænellSundsvalls OK1:10:14+11:2210:20
10Peter LoréSundsvalls OK1:12:13+13:2110:38
11Lars JonssonVK Uvarna1:14:22+15:3010:57
12Nils LundgrenSundsvalls OK1:15:21+16:2911:05
13Albin KårénSundsvalls OK1:18:34+19:4211:34
14Tomas KristoferssonSundsvalls OK1:23:03+24:1112:13
15Magnus JonssonSundsvalls OK1:27:07+28:1512:49
16Erik ToomingasSundsvalls OK1:31:02+32:1013:24
17Björn JohanssonSundsvalls OK1:31:54+33:0213:32
Pessi LiukkonenSundsvalls OKej godkänd

H18

4 520 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Robin EdlundSundsvalls OK1:56:0825:41

D16

3 340 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Astrid RexSundsvalls OK57:5117:19
2Julia NordlanderSundsvalls OK1:02:34+4:4318:43
3Amanda SchönfeldtSundsvalls OK1:04:08+6:1719:12
4Tove FrænellSundsvalls OK1:11:16+13:2521:20
Tyra KarlssonSundsvalls OKej start
Alva LarssonSundsvalls OKej start

H16

3 790 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hannes LindahlSundsvalls OK41:2810:56
2Oskar VikströmSundsvalls OK43:34+2:0611:29
3Axel LundgrenSundsvalls OK45:25+3:5711:58
4Petter ErlandssonSundsvalls OK47:42+6:1412:35
5Tore PalmgrenSundsvalls OK48:29+7:0112:47
6Lukas JohanssonSundsvalls OK52:34+11:0613:52
Jonne LiukkonenSundsvalls OKej godkänd

D14

3 140 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elsa GranholmSundsvalls OK50:0915:58
2Wilma LarssonSundsvalls OK54:11+4:0217:15
3Ebba AnderssonSundsvalls OK54:50+4:4117:27
4Ida BergforsVK Uvarna56:19+6:1017:56
5Lovisa DufvaSundsvalls OK59:27+9:1818:55
6Ylva SandströmSundsvalls OK1:01:48+11:3919:40
7Emma JohanssonSundsvalls OK1:01:59+11:5019:44

H14

3 140 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Simon NordlanderSundsvalls OK42:0813:25
2Hugo NordlanderSundsvalls OK43:15+1:0713:46
3Edvin LakeSundsvalls OK43:42+1:3413:55
4Olov NorinSundsvalls OK47:05+4:5714:59
5Mattias LarssonSundsvalls OK51:45+9:3716:28
Oskar ErlandssonSundsvalls OKej start
Wilmer RexSundsvalls OKej start

D12

2 420 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Alva EliassonSundsvalls OK37:1015:21
2Ella YtterströmSundsvalls OK49:57+12:4720:38
3Moa KarlssonSundsvalls OK1:02:26+25:1625:47
Klara EdströmSundsvalls OKej godkänd

H12

2 420 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Alex AnderssonSundsvalls OK40:0416:33
2Ivar GranholmSundsvalls OK46:02+5:5819:01

D10

2 250 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Agnes FeilSundsvalls OK28:1512:33
2Elsa LakeSundsvalls OK31:44+3:2914:06
3Selma YtterströmSundsvalls OK33:48+5:3315:01
4Elisabet EngbergSundsvalls OK35:14+6:5915:39
5Klara HedinSundsvalls OK35:16+7:0115:40
Freja LoréSundsvalls OKej start

H10

2 250 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Albin TuvessonSundsvalls OK21:129:25
2Herman EliassonSundsvalls OK26:13+5:0111:39
3Aron CarlssonSundsvalls OK36:11+14:5916:04
4Vidar SjöblomSundsvalls OK49:13+28:0121:52

D40

4 520 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karin LarssonSundsvalls OK1:08:1915:06
2Jenny UnanderSundsvalls OK1:13:57+5:3816:21
3Charlotte VikströmSundsvalls OK1:17:10+8:5117:04
Kerstin FrænellSundsvalls OKej godkänd
Kristina NordlanderSundsvalls OKej godkänd
Clary RexSundsvalls OKutgått
Kajsa HedinSundsvalls OKutgått

H40

5 720 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Roger PalmgrenSundsvalls OK1:09:5012:12
2Ola TuvessonSundsvalls OK1:18:55+9:0513:47
3Martin ErikssonSundsvalls OK1:19:48+9:5813:57
4Anders MeitonSundsvalls OK1:30:55+21:0515:53
5Mattias AgåsSundsvalls OK1:37:25+27:3517:01
6Josef AnderssonSundsvalls OK1:43:33+33:4318:06
Marcus ErikssonVK Uvarnaej godkänd
Fredrik NordlanderSundsvalls OKej start

D50

3 790 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Cecilia EdströmSundsvalls OK1:15:3219:55
2Katharina SandströmSundsvalls OK1:23:45+8:1322:05

H50

4 520 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erik NorinSundsvalls OK43:309:37
2Thomas JohanssonSundsvalls OK45:07+1:379:58
3Tomas EdströmSundsvalls OK52:23+8:5311:35
4Ivan KuzminSundsvalls OK53:17+9:4711:47
Mats JohanssonSundsvalls OKej godkänd
Anders SjögrenSundsvalls OKej godkänd
Mattias LindahlSundsvalls OKej godkänd

H60

3 340 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Björn AbelssonSundsvalls OK1:18:5823:38
Ingmar SöderströmSundsvalls OKej godkänd

H70

2 260 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karl-Erik NorlingSundsvalls OK44:1319:33
2Winn BjörklundSundsvalls OK44:50+0:3719:50
3Åke HöglundTimrå SOK46:35+2:2220:36
4Sören JanssonSundsvalls OK57:44+13:3125:32
Gunnar BengtssonSundsvalls OKej godkänd

Inskolning

2 250 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Elin BergforsVK Uvarnafullföljt
Linnea DufvaSundsvalls OKfullföljt
Ruben JensenSundsvalls OKfullföljt
Mikael KuzminSundsvalls OKfullföljt
Nicolai KuzminSundsvalls OKfullföljt
Nina PetukhovskayaSundsvalls OKfullföljt
Arvid SjöblomSundsvalls OKfullföljt
Edit TuvessonSundsvalls OKfullföljt
Ida-Marie TuvessonSundsvalls OKfullföljt
Fanny VikströmSundsvalls OKfullföljt
Kajsa ErlandssonSundsvalls OKej start

Öppen motion 1

2 250 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Katharina Ytterbom-SchönfeldtSundsvalls OK1:21:5736:25

Öppen motion 3

2 420 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maria SjögrenSundsvalls OK1:09:5028:51

Öppen motion 5

3 140 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Irené LarssonSundsvalls OK1:36:4930:50
2Kerstin BrunnSundsvalls OK1:36:55+0:0630:51
3Kjell AnderssonSundsvalls OK1:37:06+0:1730:55
Adrian CarlssonSundsvalls OKej godkänd

Öppen motion 7

3 340 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Magnus EngbergSundsvalls OK43:5113:07
2Stina FeilSundsvalls OK59:52+16:0117:55
3Erik BergforsVK Uvarna1:05:09+21:1819:30
4Jon JensenSundsvalls OK1:06:45+22:5419:59
Rickard KarlssonSundsvalls OKej godkänd
Tina JohanssonSundsvalls OKutgått
Helena KarlssonSundsvalls OKutgått

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser