Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för OL-rounden, dag 3

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: OL-rounden, dag 3
Arrangörsorganisationer: OK Hedströmmen / Vandrarringen
Datum: söndag 28 april 2019

D21

7 260 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Cecilia EinarssonVästerås SOK1:02:498:39
2Stina GranefeltOK Tyr1:13:23+10:3410:06
3Šárka HnilicováKVS Šumperk1:16:49+14:0010:34
4Hana Jan?KVS Šumperk1:22:25+19:3611:21
5Boel SundbergOK Södertörn1:28:42+25:5312:13
6Michaela LundellOK Österåker1:29:04+26:1512:16
7Petra VahalováKVS Šumperk1:59:41+56:5216:29
8Nayara GillsparrOK Österåker2:14:57+1:12:0818:35
Rachel CollinsIFK Hedemora OKej start
Josefin ErlandssonOK Milanej start

H21

8 660 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Henrik OlssonTäby OK56:536:34
2Zden?k RajnošekKVS Šumperk58:20+1:276:44
3Yury MasnyyOrienta Moscow Compass58:23+1:306:44
4Anton KällströmSala OK1:04:13+7:207:24
5Petr TurczerKVS Šumperk1:07:10+10:177:45
6Erik LindgrenSävedalens AIK1:07:36+10:437:48
7Mathias NyströmNorbergs OK1:08:10+11:177:52
8Vojt?ch VozdaKVS Šumperk1:09:51+12:588:03
9Zden?k Jan?KVS Šumperk1:13:05+16:128:26
10Henrik LidhageIK Ymer1:18:12+21:199:01
Joel HallbergIFK Hedemora OKej start

D20

5 360 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elin NallgårdVästerås SOK1:01:5111:32
2Elin BlomkvistSkattkärrs SOK1:26:21+24:3016:06

D18

5 360 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karin WedmanVästerbergslagens OL47:118:48
2Tilda GolsäterKorsnäs IF OK52:53+5:429:51
3Agnes KällströmSala OK1:14:28+27:1713:53
4Elsa ForsgrenVästerbergslagens OL1:25:22+38:1115:55
5Tilda WigforssArboga OK1:38:56+51:4518:27
Hanna ErikssonNorbergs OKej godkänd

H18

6 390 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Casper VånsjöArboga OK47:397:27
2Martin Šafá?KVS Šumperk55:21+7:428:39
3Anton AugustssonFagersta OK1:16:51+29:1212:01
4František HeclKVS Šumperk1:31:21+43:4214:17

D16

5 130 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alma WallmanVästerbergslagens OL47:529:19
2Kajsa IvarssonVästerbergslagens OL50:21+2:299:48
3Ellen FunkeLeksands OK59:48+11:5611:39
4Agnes WallinKorsnäs IF OK1:04:27+16:3512:33
5Olga RindeskogVästerbergslagens OL1:46:02+58:1020:40
Maja BergqvistKorsnäs IF OKej start

H16

5 360 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Joel GolsäterKorsnäs IF OK41:017:39
2Arvid ErikssonNorbergs OK1:01:22+20:2111:26
3Št?pán StrykKVS Šumperk1:13:03+32:0213:37
4Prokop PattermanKVS Šumperk1:26:02+45:0116:03

H16 Kort

3 170 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Edvin BerggrenOK Hedströmmenej start

D14

3 170 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linnea JunevikLeksands OK29:289:17
2Felicia RööhsSkattkärrs SOK34:14+4:4610:47
3Sanna HörnellDomnarvets GOIF38:33+9:0512:09
4Pauline HaglundIFK Hedemora OK42:04+12:3613:16

H14

3 170 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elis WiklundVästerås SOK24:407:46
2Viggo HolmbergOK Tylöskog27:21+2:418:37
3Johan OlarsLeksands OK30:12+5:329:31
4Olle WallmanVästerbergslagens OL30:45+6:059:42
5Aleksandr TaimanovSKRUM Moscow31:20+6:409:53
6Nils Arvid WedmanVästerbergslagens OL31:32+6:529:56
7Albert BrohedeOK Tyr33:05+8:2510:26
8Elias HörnellDomnarvets GOIF42:48+18:0813:30
9Lukáš TomanekKVS Šumperk50:56+26:1616:04
10Joel AllmungsLeksands OK53:03+28:2316:44
11August GörasLeksands OK57:58+33:1818:17
Viktor JonhedKFUM Örebro OKej start
Karl ForsgrenVästerbergslagens OLej start

D14 Kort

2 710 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Matilda HedlundLeksands OK32:4212:03
2Nelly RindeskogVästerbergslagens OL40:48+8:0615:03

D12

2 710 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lova WilénLeksands OK21:107:48
2Elsa GolsäterKorsnäs IF OK22:16+1:068:12
3Elin PalmVästerås SOK22:47+1:378:24
4Alicia IvarssonOK Hammaren25:04+3:549:14
5Lovisa ThybeckLindebygdens OK25:26+4:169:23
6Kajsa BergrothVästerås SOK25:44+4:349:29
7Alice FunkeLeksands OK28:26+7:1610:29
8Tilde VikblomOK Hammaren28:50+7:4010:38
9Svetlana TaimanovaSKRUM Moscow29:57+8:4711:03
10Ellen ForsgrenVästerbergslagens OL34:32+13:2212:44
11Edith BergenfurSkattkärrs SOK39:52+18:4214:42

H12

2 710 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Axel ThybeckLindebygdens OK17:426:31
2Jonatan HaglundIFK Hedemora OK17:59+0:176:38
3Pontus AllmungsLeksands OK18:32+0:506:50
4Malte GranefeltOK Tyr18:54+1:126:58
5Oliver ArnessonLindebygdens OK21:29+3:477:55
6Nils SernfältLeksands OK25:00+7:189:13
7Olle EnglénLeksands OK28:48+11:0610:37
8Carl StjärnesundVästerås SOK30:01+12:1911:04
9Ture HolmstrandArboga OK40:24+22:4214:54
10Per Gustav WedmanVästerbergslagens OL51:06+33:2418:51
Vidar BrodénLeksands OKej start
Karl StjärnesundVästerås SOKej start

D12 Kort

2 470 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hilda KjällbringLeksands OK19:177:48
2Amelie HemptenmacherLeksands OK24:31+5:149:55
3Nelly LassasLeksands OK30:28+11:1112:20
Tindra BlomkvistSkattkärrs SOKej start

H12 Kort

2 470 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Neo GunnarssonLeksands OK34:4814:05

D10

2 470 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Esther HellmanLeksands OK16:596:52
2Moa LindgrenSävedalens AIK18:39+1:407:33
3Frida HerbstVästerås SOK19:09+2:107:45
4Kajsa WilénLeksands OK19:42+2:437:58
5Moa JäderbergLeksands OK25:43+8:4410:24
6Lilly BergenfurSkattkärrs SOK29:10+12:1111:48
7Alva RööhsSkattkärrs SOK39:00+22:0115:47

H10

2 470 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Herman EliassonSundsvalls OK16:216:37
2Olle GranefeltOK Tyr17:07+0:466:55
3Fredrik EricsonFagersta OK18:42+2:217:34

D35

6 520 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nadezhda TaimanovaSKRUM Moscow2:00:1518:26

H35

7 260 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Andreas MogrenOK Milan1:16:4710:34

D40

5 890 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eva PalmVästerås SOK59:1910:04
2Lina RööhsSkattkärrs SOK1:01:22+2:0310:25
3Sofia CarlssonLindebygdens OK1:11:18+11:5912:06
4Ann HyvönenSkattkärrs SOK1:19:26+20:0713:29
5Sara TimnerSundsvalls OK1:21:14+21:5513:47

H40

7 260 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Pontus FunkeLeksands OK51:187:03
2Tobias EliassonSundsvalls OK54:26+3:087:29
3Patrik StrandbergAvesta OK1:04:06+12:488:49
4Magnus VedinTrollhättans SOK1:12:34+21:169:59
5Mats HörnellDomnarvets GOIF1:13:52+22:3410:10
6Daniel RejmentOK Linné1:14:31+23:1310:15
7Leif MarkfjärdAvesta OK1:15:41+24:2310:25
8Erik GohdeDalaportens OL1:17:17+25:5910:38
9Henrik HellgrenNorbergs OK1:24:08+32:5011:35
10Niclas PeterssonCentrum OK1:29:21+38:0312:18
11Miloš HeclKVS Šumperk1:30:38+39:2012:29
Kalle BjörkmanIFK Mora OKej start
Lars JonhedKFUM Örebro OKej start

D45

5 330 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna StrandAttunda OK45:218:30
2Anna-Karin MattssonSkattkärrs SOK49:07+3:469:12
3Hillevi EkstrandGustavsbergs OK1:02:01+16:4011:38
4Gabriela HudosováKVS Šumperk1:14:06+28:4513:54
5Stina BorängSnättringe SK1:16:35+31:1414:22
6Hanna WigforssArboga OK1:43:38+58:1719:26

H45

6 520 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Daniel BrohedeOK Tyr46:117:05
2Daniel TomanekKVS Šumperk55:52+9:418:34
3Jonas HolmgrenGustavsbergs OK55:57+9:468:34
4Mats ThunwallFagersta OK1:01:15+15:049:23
5Magnus LindströmVästerbergslagens OL1:06:34+20:2310:12
6Jakob WedmanVästerbergslagens OL1:08:57+22:4610:34
7Mikael RööhsSkattkärrs SOK1:12:09+25:5811:03
8Jaroslav KašparKVS Šumperk1:16:23+30:1211:42
9Tony HolmbergOK Tylöskog1:17:53+31:4211:56
10Sergei TaimanovSKRUM Moscow1:20:52+34:4112:24
Jonas BergenfurSkattkärrs SOKej godkänd
Jens AndertoftVästerås SOKej start
Magnus ThornellSurahammars SOKej start

D50

5 010 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Madelene AllmungsLeksands OK49:069:48
2Inger GunnarssonVästerås SOK50:17+1:1110:02 Ladda ner rutt i gpx-format
3Maria JunevikLeksands OK51:02+1:5610:11
4Anna SundbergOK Södertörn52:57+3:5110:34
5Yvonne NormanLeksands OK1:01:30+12:2412:16
6Berit WetterArboga OK1:11:47+22:4114:19
7Lotta StålVästerbergslagens OL1:12:03+22:5714:22
8Elisabet ElmertoftNorbergs OK1:19:07+30:0115:47
9Jeanette JonssonOK Österåker1:24:39+35:3316:53

H50

5 890 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Pär StålVästerbergslagens OL41:056:58
2Fredrik SoneAttunda OK43:11+2:067:19
3Magnus FredrikssonKorsnäs IF OK45:07+4:027:39
4Per WintherVästerbergslagens OL48:13+7:088:11
5Mårten KällströmSala OK51:38+10:338:45
6Tommy FröjdVästerås SOK54:39+13:349:16
7Niklas OlssonFagersta OK57:57+16:529:50
8Göran EnglénLeksands OK1:07:55+26:5011:31
9Esa MyllyvainioVallentuna-Össeby OL1:09:32+28:2711:48
10Tore NallgårdVästerås SOK1:12:28+31:2312:18
11Roger CarlssonVästerås SOK1:13:04+31:5912:24
Christophe HerlyOK Södertörnej start

D55

4 680 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna-Maria BackrydLindebygdens OK43:599:23
2Birgitta OlssonTäby OK45:20+1:219:41
3Annika BrodinLindebygdens OK46:53+2:5410:01
4Tone HollowellOK Tyr47:49+3:5010:13
5Anna Weckner WestlundOK Tyr50:50+6:5110:51
6Sussie BjörkmanDalaportens OL53:45+9:4611:29
7Annika LarssonArboga OK59:16+15:1712:39
8Gunnel RaskIFK Mora OK59:57+15:5812:48
9Mia GustafssonOK Kåre1:03:13+19:1413:30
10Marita FilipssonMarkaryds FK1:24:47+40:4818:06

H55

5 330 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sixten WestlundOK Tyr38:037:08
2Joakim ErikssonSödertälje-Nykvarn OF44:06+6:038:16
3Stefan BjurstedtSurahammars SOK44:56+6:538:25
4Tomas VidfeltLindebygdens OK48:42+10:399:08
5Jan-Åke IsraelssonOK Milan48:53+10:509:10
6Patrik ThybeckLindebygdens OK49:55+11:529:21
7Per SundströmVästerås SOK51:24+13:219:38
8Ulf K. RaskIFK Mora OK53:58+15:5510:07
9Arne SääfGudhems IF54:26+16:2310:12
10Lars GustafssonOK Kåre54:48+16:4510:16
11Leif SandahlOK Tyr1:01:06+23:0311:27
12Thomas HollowellOK Tyr1:05:39+27:3612:19
Mikael BacklundDalaportens OLej start

D60

4 300 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena LarssonSala OK44:1410:17
2Inger JohanssonNAIS Orienteringsklubb1:02:18+18:0414:29
3Marie MalmbergKvarnsvedens GOIF OK1:04:49+20:3515:04
4Gudrun PerssonHallstahammars OK1:13:45+29:3117:09
Åsa SundbergOK Södertörnej godkänd
Barbro IsakssonOK Tisarenej start

H60

5 010 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mats LundbergDalaportens OL39:177:50
2Andreas HjertsonOK Linné39:23+0:067:51
3Mikael UtterSurahammars SOK41:28+2:118:16
4Lars-Åke AnderssonArboga OK43:49+4:328:44
5Klas ThybeckLindebygdens OK50:02+10:459:59
6Håkan SvenssonAlmby IK1:10:56+31:3914:09
7Lage JonssonLindebygdens OK1:13:18+34:0114:37
8Clas BörjessonIK Uven1:15:41+36:2415:06
9Zden?k Jan?KVS Šumperk1:17:49+38:3215:31
Stefan NybergAvesta OKej start

D65

3 810 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Christina HjertsonOK Linné43:2911:24
2Agneta NilssonEskilstuna OL44:19+0:5011:37
3Lisbeth HörnellDomnarvets GOIF49:08+5:3912:53
4Marianne EinarssonFagersta OK54:13+10:4414:13
5Monica SvärdOK Klemmingen54:55+11:2614:24
6Marit NilssonKils OK55:58+12:2914:41
7Britt GunnarssonKristinehamns OK58:31+15:0215:21
8Kristina WåhlinVästerås SOK1:01:37+18:0816:10
9Gunilla HogedalVänersborgs SK1:07:17+23:4817:39
Inger OnsbringEskilstuna OLej godkänd
Lena JansonArboga OKej start
Mona HullAlmby IKej start

H65

4 680 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders MalmbergKvarnsvedens GOIF OK45:029:37
2Göran LarssonSala OK47:36+2:3410:10
3Lars HogedalVänersborgs SK47:52+2:5010:13
4Per-Åke HullAlmby IK48:20+3:1810:19
5Mats HastadFellingsbro GOIF48:21+3:1910:19
6Bo DavidssonSolna OK49:30+4:2810:34
7Stefan GunnarssonKristinehamns OK49:38+4:3610:36
8Ola LindholmKöping-Kolsva OK49:39+4:3710:36
9Stig AnderssonOK Linné49:53+4:5110:39
10Gunnar MunkteliusSurahammars SOK50:14+5:1210:44
11Lars ÖstlinOK Milan50:40+5:3810:49
12Bengt JohanssonOK Skogshjortarna50:53+5:5110:52
13Rolf MathisenEskilstuna OL51:17+6:1510:57
14Rolf MührerSvaide Roma SOK52:17+7:1511:10 Ladda ner rutt i gpx-format
15Bernt GustafssonVästerbergslagens OL57:36+12:3412:18
16Peder WickströmArboga OK59:31+14:2912:43
17Stefan ÖbergOK Milan1:00:34+15:3212:56
18Börje SundbergOK Gipen1:00:55+15:5313:00
19Thomas NybergAvesta OK1:03:29+18:2713:33
Hans-Erik SkalbergVästerås SOKej godkänd
Jan-Eric HellgrenNorbergs OKej start

D70

2 900 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena HedmanHallstahammars OK49:1817:00
Ann-Marie Rees-AnderssonEnebybergs IFej start

H70

4 300 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars-Åke WallOK Tisaren36:038:23
2Kenneth JohanssonEskilstuna OL38:00+1:578:50
3Christer SandhOK Roxen40:10+4:079:20
4Johan KällmanNorbergs OK44:28+8:2510:20
5Alf LindbergKöping-Kolsva OK47:29+11:2611:02
6Anders SellgrenSigtuna OK48:17+12:1411:13
7Leif ErikssonHeby AIF52:28+16:2512:12
8Christer NälemarkOK Djerf52:42+16:3912:15
9Tommy WåhlinVästerås SOK1:00:54+24:5114:09
10Ove JohanssonOK Kolmården1:03:06+27:0314:40
11Jan-Olof WåhlbergIBM Club Sweden1:04:40+28:3715:02
12Göran SvärdOK Klemmingen1:05:04+29:0115:07
13Hans GustavssonNyköpings OK1:06:48+30:4515:32
14Östen ErikssonAvesta OK1:07:53+31:5015:47
15Olle ArmanNyköpings OK1:08:32+32:2915:56
16Per-Erik WåhlbergOK Linné1:10:49+34:4616:28
17Torsten LundVästerås SOK1:12:40+36:3716:53

D75

2 650 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Asta SjöbergLindebygdens OK32:3012:15
2Helen AndertoftMarkaryds FK34:11+1:4112:53
3Monica BäckmanFagersta OK41:34+9:0415:41
4Ethel NordLindebygdens OK50:24+17:5419:01

H75

3 810 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kuno ÖsterlundVästerås SOK36:309:34
2Stig IsraelssonOK Tylöskog41:41+5:1110:56
3Hans AnderssonVästerås SOK47:29+10:5912:27
4Roland NordLindebygdens OK47:34+11:0412:29
5Jerry HolmEskilstuna OL47:38+11:0812:30
6Ulf SvedestamEskilstuna OL50:14+13:4413:11
7Karl-Gustav KlemetsKöping-Kolsva OK52:19+15:4913:43
8Hans L AnderssonVästerbergslagens OL1:12:47+36:1719:06
9Lars-Erik RaskVästerås SOK1:26:24+49:5422:40
Arne KarlssonOK Torej godkänd
Kurt BoströmOK Linnéej start

D80

2 650 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gunnel BörjessonIK Uven44:3016:47

H80

2 900 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Folke NyströmVästerbergslagens OL32:1411:06
2Svante NyströmVästerbergslagens OL33:34+1:2011:34
3Ove JohanssonOK Järnbärarna34:35+2:2111:55
4Kjell MjöbergHallstahammars OK41:33+9:1914:19
5Hjalmar NordquistOK Järnbärarna44:07+11:5315:12
6Lars KjellmanVandrarringen44:36+12:2215:22
Bo KarlssonKöping-Kolsva OKej start
Eric EricssonLindebygdens OKej start

Inskolning

2 400 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linnéa BrohedeOK Tyr30:3512:44
2Agnes LindgrenSävedalens AIK33:37+3:0214:00
3Valentina TaimanovaSKRUM Moscow38:41+8:0616:07
Hilma KaboIFK Mora OKej start

U1

2 400 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Felix HerbstVästerås SOK18:047:31
2Jakob HemptenmacherLeksands OK23:05+5:019:37
3Egil BrodénLeksands OK28:25+10:2111:50
4Alexander BaljeuLeksands OK32:29+14:2513:32
5Olivia StoltLeksands OK34:06+16:0214:12
6Elias RagwalsAvesta OK37:34+19:3015:39
7Astrid PulkkinenLeksands OK1:20:27+1:02:2333:31

U2

2 710 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per PulkkinenLeksands OK24:459:07
2Klara SernfältLeksands OK31:41+6:5611:41
3Jolin LassasLeksands OK32:16+7:3111:54
4Axel StoltLeksands OK34:05+9:2012:34
5Melker SundströmLeksands OK36:33+11:4813:29
6Nils ForsgrenVästerbergslagens OL38:01+13:1614:01
7Victor HaglundIFK Hedemora OK40:01+15:1614:45
8Nova HelmOK Hammaren40:05+15:2014:47
9Alva JäderbergLeksands OK40:47+16:0215:02
10Meja VikblomOK Hammaren49:50+25:0518:23
11Minna GunnarssonLeksands OK57:10+32:2521:05
12Ingrid ArnessonLindebygdens OK1:00:37+35:5222:22
13Tova HolmstrandArboga OK1:03:58+39:1323:36
Vega KoivistoNorbergs OKej start

Öppen motion 1

2 470 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rachel HellmanLeksands OK19:187:48
2Enka HemptenmacherLeksands OK26:16+6:5810:38
3Albin SvenssonSurahammars SOK28:33+9:1511:33
4Cecilia CarlssonVästerås SOK50:24+31:0620:24
5Katrin HolmstrandArboga OK1:04:51+45:3326:15

Öppen motion 3

2 710 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karin HelmOK Hammaren19:187:07
2Oskar EnglénLeksands OK21:47+2:298:02
3Disa SvenssonVästerås SOK26:23+7:059:44
3Jennifer SvenssonVästerås SOK26:23+7:059:44
5Ylva EnglénLeksands OK27:16+7:5810:03
6Regina LundellNorbergs OK27:39+8:2110:12
7Ella WilhelmssonOK Hedströmmen28:20+9:0210:27
8Kalle AnderssonOK Hedströmmen28:28+9:1010:30
9Malin HedbergSala OK29:19+10:0110:49
10Kerstin LjungbergOK Gipen29:54+10:3611:01
11Pär WiklundVästerås SOK31:18+12:0011:32
12Sara NordinVästerås SOK32:40+13:2212:03
13Anna-Karin VånsjöArboga OK35:00+15:4212:54
14Elisabeth W-ErikssonAvesta OK36:15+16:5713:22
15Elisabeth FridRotebro IS OK41:07+21:4915:10
16Sven Arne FranssonAvesta OK46:27+27:0917:08
17Sandra SvedbergNorbergs OK50:42+31:2418:42
18Kristina AnderssonNorbergs OK50:46+31:2818:43
19Pia WiklundVästerås SOK53:31+34:1319:44
20Rasmus VånsjöArboga OK55:25+36:0720:26

Öppen motion 4

4 340 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Sidonie WintherVästerbergslagens OLej godkänd

Öppen motion 5

3 170 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Antonín BabištaKVS Šumperk27:498:46
2Heléna KruskopfKorsnäs IF OK35:49+8:0011:17
3Mikael WilénLeksands OK37:14+9:2511:44
4Robin BergrothVästerås SOK40:01+12:1212:37
5Mikael KjällbringLeksands OK41:15+13:2613:00 Ladda ner rutt i gpx-format
6Pernilla EinanKöping-Kolsva OK42:26+14:3713:23
7Hanna  ArnessonLindebygdens OK42:39+14:5013:27
8Jan AnderssonNorbergs OK43:05+15:1613:35
9Maria GustafssonVästerbergslagens OL44:59+17:1014:11
10Johan WannerAvesta OK45:40+17:5114:24
11Ida WilhelmssonOK Hedströmmen45:56+18:0714:29
12Lovisa BylundFagersta OK46:04+18:1514:31
13Lars-Åke BylundFagersta OK46:15+18:2614:35
14Rolf StjärnesundKlubblös47:41+19:5215:02
15Cecilia ErikssonNorbergs OK50:49+23:0016:01
16Per-Olof EinarssonFagersta OK54:41+26:5217:15
17Britta IvarssonVästerbergslagens OL56:14+28:2517:44
18Marita LindholmKöping-Kolsva OK57:04+29:1518:00
19Sara SvenssonSurahammars SOK58:18+30:2918:23
20Tobias SvenssonSurahammars SOK59:44+31:5518:50
Mats NilssonEskilstuna OLej godkänd
Cecilia HolmbergOK Tylöskogej godkänd

Öppen motion 6

5 360 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Felix LarssonArboga OK1:00:4611:20
2Henrik SvedbergNorbergs OK1:05:06+4:2012:08
3Peter KraftSala OK1:06:55+6:0912:29
4Peter NordströmVandrarringen1:16:29+15:4314:16
5Enrico VieroVandrarringen1:17:49+17:0314:31
6Magnus BrodénLeksands OK1:23:52+23:0615:38
7Anna LundSurahammars SOK1:32:48+32:0217:18
8Jakub VaníkKVS Šumperk1:35:00+34:1417:43
9David RindeskogVästerbergslagens OL1:45:07+44:2119:36

Öppen motion 7

3 810 m, 58 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Peter JunevikLeksands OK30:538:06
2Fredrik JunevikLeksands OK30:56+0:038:07
3Rolf GusafssonKöping-Kolsva OK36:41+5:489:37
4Patrik BlombergIK Standard39:36+8:4310:23
5Per-Inge JohanssonKlubblös39:51+8:5810:27
6Marita OlarsLeksands OK41:20+10:2710:50
7Thomas WiklundVästerås SOK41:28+10:3510:53
8Annika SundströmVästerås SOK41:29+10:3610:53
9Gunilla BomanVästerås SOK42:19+11:2611:06
10Anna HaglundLeksands OK42:29+11:3611:09
11Karin LidgrenKöping-Kolsva OK43:38+12:4511:27
12Christer LarssonSala OK43:50+12:5711:30
13Karin GustafssonKlubblös44:44+13:5111:44
14Niclas AhlströmVästerås SOK44:58+14:0511:48
15Per HolmstrandArboga OK45:11+14:1811:51
16Johan KruskopfKorsnäs IF OK45:18+14:2511:53 Ladda ner rutt i gpx-format
17Helena WallmanVästerbergslagens OL45:31+14:3811:56
18Johan EricsonFagersta OK45:34+14:4111:57
19Lucas WannerAvesta OK47:00+16:0712:20
20Åke StridAlmby IK47:20+16:2712:25
21Tommy BomanVästerås SOK47:40+16:4712:30
22Kjell GustafssonOK Järnbärarna47:55+17:0212:34
23Julia WannerAvesta OK48:15+17:2212:39
24Bo AnderssonVästerås SOK48:20+17:2712:41
24Pia JohanssonNorbergs OK48:20+17:2712:41
26Maria StrömbergAvesta OK48:22+17:2912:41
27Esko StadigSK Trim/Virsbo48:28+17:3512:43
28Per BrahmLånghundra IF49:15+18:2212:55
29Sara RudhAvesta OK49:48+18:5513:04
30Annika DavidssonVästerås SOK51:07+20:1413:24
31Andreas BorängSnättringe SK51:08+20:1513:25
32Petronella IvarssonOK Hammaren52:18+21:2513:43
33Sussie BjörklundKvarnsvedens GOIF OK53:25+22:3214:01
34Sara GörasLeksands OK53:27+22:3414:01
35Yvonne TovenKöping-Kolsva OK54:39+23:4614:20
36Erika HolmbergOK Tylöskog55:06+24:1314:27
37Ludvig BylundFagersta OK55:57+25:0414:41
38Gun MillingerVästerås SOK58:21+27:2815:18
39Hans WestmanVästerås SOK58:36+27:4315:22
40Bo WallinKorsnäs IF OK1:00:13+29:2015:48
41Anders MillingerVästerås SOK1:01:20+30:2716:05
42Gullan AnderssonVästerås SOK1:02:19+31:2616:21
43Elsa BrahmLånghundra IF1:03:01+32:0816:32
44Titti RudhAvesta OK1:03:24+32:3116:38
45Tanja-Birgit SöderströmSala OK1:03:30+32:3716:40
46Gustav LundSurahammars SOK1:06:41+35:4817:30
47Bernt ÅströmVästerås SOK1:09:04+38:1118:07
48Clary BernerssonOK Enen1:09:14+38:2118:10
49Nils-Erik HjelmerVandrarringen1:09:17+38:2418:11
50Juhani LehtolaKlubblös1:14:16+43:2319:29
51Bengt WisénLindebygdens OK1:16:41+45:4820:07
52Marita StadigSK Trim/Virsbo1:17:14+46:2120:16
53Alicia BergkvistVästerbergslagens OL1:17:46+46:5320:24
54Erik BernerssonOK Enen1:18:50+47:5720:41
55Lotta WedmanVästerbergslagens OL1:23:51+52:5822:00
56Loke SundbergOK Södertörn1:31:53+1:01:0024:06
Lars BroströmDegerfors OKej godkänd
Lennart LindgrenOK Järnbärarnaej godkänd

Öppen motion 8

4 680 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Torbjörn VikblomOK Hammaren38:378:15
2Hans LibergOK Milan41:07+2:308:47
3Arne HäggArboga OK41:59+3:228:58
4Maria BylundFagersta OK42:38+4:019:06
5Håkan LibergOK Milan43:15+4:389:14
6Mikael DavidssonVästerås SOK43:50+5:139:21
7Mats BirkestålKöping-Kolsva OK47:31+8:5410:09
8Josiah BergrothVästerås SOK49:16+10:3910:31
9Krister GolsäterKorsnäs IF OK50:22+11:4510:45
10Bo RenellOK Tor52:00+13:2311:06
11Karin Swärd LindbergVandrarringen52:08+13:3111:08
12Albert RenellOK Tor54:09+15:3211:34
13Mats BernerssonOK Enen55:17+16:4011:48
14Gabriella WennblomHagaby GoIF Örebro56:04+17:2711:58
15Ola TovenKöping-Kolsva OK58:24+19:4712:28
16Erik ÖjeboKFUM Örebro OK58:58+20:2112:35
17Anders SöderstenOK Enen1:01:16+22:3913:05
18Ove ErikssonNyköpings OK1:07:50+29:1314:29
19Gunilla SandströmAlmby IK1:15:47+37:1016:11
Henrik HallinSurahammars SOKej godkänd
Torbjörn BergstrandSurahammars SOKej godkänd

Öppen motion 9

7 260 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hampus WestmanVästerås SOK1:01:408:29
2Olov GohdeDalaportens OL1:07:56+6:169:21
3Michael WennblomHagaby GoIF Örebro1:13:17+11:3710:05
4Jan-Olov BergmanVästerås SOK1:15:33+13:5310:24
5Hans EgefalkHagaby GoIF Örebro1:17:33+15:5310:40
6Staffan ÅkerblomOK Linné1:31:15+29:3512:34
7Vanda KuthanovaNorbergs OK1:47:39+45:5914:49
8Elisabeth WestmanVästerås SOK1:50:22+48:4215:12

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser